Справа № 954/2864/25
Номер провадження 3/954/288/25
18 грудня 2025 року с-ще Нововоронцовка
Суддя Нововоронцовського районного суду Херсонської області Олійник В. М.,
за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце служби і посада: офіцер, 4 батальйону територіальної оборони, НОМЕР_1 окремої бригади територіальної оборони, старший лейтенант, в. ч. НОМЕР_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 4 ст. 212-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №17/7/3/3661 від 27.11.2025, в порушення вимог п. п. 11, 13, 14, 38 Інструкції - 736 та п. п. 4, 6, 16 Правил - 373, офіцер, 4 батальйону територіальної оборони, НОМЕР_1 окремої бригади територіальної оборони (в. ч. НОМЕР_2 ) старший лейтенанта ОСОБА_1 , приблизно влітку 2025 року перебуваючи на КСП НОМЕР_3 батальйону територіальної оборони, НОМЕР_1 окремої бригади територіальної оборони (в. ч. НОМЕР_2 ) здійснив копіювання (фотографування) на робочий ПЕОМ а саме МОТО G23 (ІМЕІ НОМЕР_4 ), номер мобільного терміналу НОМЕР_5 , який зберігав фотографії зображень моніторів АСУ «Дельта» з грифом обмеження доступу «Для службового користування», які зберігалися в інформаційних (автоматизованих) системах та відповідно до пунктів 1.1 та 1.2 ПСІ-2023 року містять службову інформацію військового характеру. Вказаний ПЕОМ МОТО G23 (ІМЕІ НОМЕР_4 ) не зареєстрований та не оснащений комплексною системою захисту інформації, на ньому заборонено провадити діяльність з документами які містять інформацію службового характеру в оборонній сфері, що передбачено законодавством України. З огляду на викладене, ОСОБА_1 , порушив встановлений законодавством порядок копіювання інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене, ч.4 ст. 212-6 КУпАП.
До протоколу про адміністративне правопорушення також додано:
- копія паспорта громадянина України та копією РНОКПП ОСОБА_1 ;
- акт огляду від 27.11.2025 за яким встановлено: знаходячись на КСП 4 батальйону територіальної оборони, НОМЕР_1 окремої бригади територіальної оборони, проведено огляд робочого телефон, який зареєстрований за старшим лейтенантом ОСОБА_1 , а саме МОТО G23 (ІМЕІ НОМЕР_4 ), номер мобільного терміналу НОМЕР_5 , який зберігав фотографії зображень моніторів АСУ «Дельта» з грифом обмеження доступу «Для службового користування»;
- фотокопія зображення (за якою не вбачається інформації щодо дати зображення та пристрою, який на зображені);
- пояснення ОСОБА_1 за яким, під час огляду співробітником ВКР робочого мобільного телефону чергового ОСОБА_2 було виявлено фото з додатків Графіт та Віраж. Представниками ВКР було направлено інформування щодо кібергігієни та заборону фотографуванню вищезазначених за стосунків, оскільки в них висвітлена інформація є службовою. Під час проведення з особового складу інформування, ОСОБА_1 знаходився на завданні, його обов'язки виконував начальник групи зв'язку та кібербезпеки капітан.
У судовому засіданні, ОСОБА_1 , свою вину не визнав, пояснюючи, що телефон не його, копіювання не здійснював.
Дослідивши указаний протокол та додані матеріали, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, встановлено наступне.
За ч. 4 ст. 212-6 КУпАП, відповідальність настає за здійснення незаконного доступу до інформації в інформаційних (автоматизованих) системах, незаконне виготовлення чи розповсюдження копій баз даних інформаційних (автоматизованих) систем, незаконне копіювання інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі.
За ч. 1 ст. 212-6 КУпАП, відповідальність настає за здійснення незаконного доступу до інформації в інформаційних (автоматизованих) системах, незаконне виготовлення чи розповсюдження копій баз даних інформаційних (автоматизованих) здійснення незаконного доступу до інформації, яка зберігається, обробляється чи передається в інформаційних (автоматизованих) системах.
Вимоги до ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зібрану під час провадження оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, діяльності у сфері оборони держави, та іншу службову інформацію, в органах державної влади, інших державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим, передбачені Типовою інструкцією про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 736 від 19.10.2016.
Відповідно до п. 11 Інструкції забороняється використовувати для передачі службової інформації відкриті канали зв'язку. У разі виникнення необхідності в передачі (надсиланні) документів, що містять службову інформацію, юридичним особам, громадським об'єднанням без статусу юридичної особи та фізичним особам, на яких не поширюються вимоги цієї Інструкції, останні беруть на себе письмове зобов'язання стосовно нерозголошення отриманої службової інформації. Керівники юридичних осіб, громадських об'єднань без статусу юридичної особи та фізичної особи за розголошення службової інформації несуть відповідальність відповідно до закону
Відповідно до п. 12 Інструкції передбачає, що особи, винні у порушенні порядку ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, їх втраті або розголошенні службової інформації, що в них міститься, притягуються до дисциплінарної або іншої відповідальності, передбаченої законом.
Відповідно до п. 13. Інструкції створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання та знищення електронних документів з грифом "Для службового користування" в установах здійснюється відповідно до вимог законодавства, що регулює питання роботи з електронними документами та питання електронного документообігу.
Відповідно до п. 14 Інструкції використання інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем чи засобів копіювально-розмножувальної техніки, що застосовуються під час обробки службової інформації, здійснюється на підставі розпорядчого документа керівника установи з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації.
Відповідно до п. 38 Інструкції забороняється записувати службову інформацію на електронний носій інформації, не внесений до журналу обліку електронних носіїв інформації, на які планується записувати службову інформацію.
Відповідно до п. 105. Документи з грифом "Для службового користування" не дозволяється виносити за межі установи, крім випадків передачі документів на виконання у структурні підрозділи, що розташовуються поза межами основного приміщення установи, та у разі виникнення необхідності в їх узгодженні, підписанні в установах, розташованих у межах одного населеного пункту. Винесення документа з грифом "Для службового користування" за межі установи здійснюється на підставі резолюції керівника установи (його заступника) або керівника структурного підрозділу, в якому такий документ (його проект) підготовлено. При цьому документ повинен бути вкладений у конверт або упакований у такий спосіб, щоб виключити можливість його прочитання.
Так, за протоколом про адміністративне правопорушення №17/7/3/3661 від 27.11.2025, в порушення вимог п. п. 11, 13, 14, 38 Інструкції - 736 та п. п. 4, 6, 16 Правил - 373, офіцер, 4 батальйону територіальної оборони, НОМЕР_1 окремої бригади територіальної оборони (в. ч. НОМЕР_2 ) старший лейтенанта ОСОБА_1 , приблизно влітку 2025 року перебуваючи на КСП НОМЕР_3 батальйону територіальної оборони, НОМЕР_1 окремої бригади територіальної оборони (в. ч. НОМЕР_2 ) здійснив копіювання (фотографування) на робочий ПЕОМ а саме МОТО G23 (ІМЕІ НОМЕР_4 ), номер мобільного терміналу НОМЕР_5 , який зберігав фотографії зображень моніторів АСУ «Дельта» з грифом обмеження доступу «Для службового користування», які зберігалися в інформаційних (автоматизованих) системах та відповідно до пунктів 1.1 та 1.2 ПСІ-2023 року містять службову інформацію військового характеру. Вказаний ПЕОМ МОТО G23 (ІМЕІ НОМЕР_4 ) не зареєстрований та не оснащений комплексною системою захисту інформації, на ньому заборонено провадити діяльність з документами які містять інформацію службового характеру в оборонній сфері, що передбачено законодавством України. З огляду на викладене, ОСОБА_1 , порушив встановлений законодавством порядок копіювання інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене, ч.4 ст. 212-6 КУпАП.
З оглянутих доданих до протоколу доказів не встановлено усіх елементів, які утворюють склад адміністративного правопорушення, передбаченого 4 ст. 212-6 КУпАП, зокрема:
- не додано доказів, що саме ОСОБА_1 було здійснено копіювання (фотографування) документів з грифом обмеження доступу «Для службового користування»,
- не доведено, що саме з пристрою МОТО G23 (ІМЕІ 357758183381252), номер мобільного терміналу НОМЕР_5 , було здійснено копіювання (фотографування) документів;
- не доведено факт належності пристрою МОТО G23 (ІМЕІ НОМЕР_4 ), номер мобільного терміналу НОМЕР_5 саме ОСОБА_1 .
Інших доказів, які б підтвердили вказані обставини до протоколу про адміністративне правопорушення не додано.
Отже, відсутні докази, за якими можливо встановити склад адміністративного правопорушення за ч. 4 ст. 212-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи те, що вина ОСОБА_1 не була доведена належними доказами, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Отже, провадження в справі підлягає закриттю.
Керуючись, ст. 212-6, 247, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 4 ст. 212-6КУпАП про адміністративні правопорушення - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення..
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Херсонського апеляційного суду через Нововоронцовський районний суд Херсонської області.
Суддя В. М. Олійник