Справа № 420/25982/25
18 грудня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Завальнюк І.В., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Відділення поліції № 4 Одеського районного управління поліції № 2 Головного Управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення від 21.06.2025 № Е2566698 (яке зареєстроване в автоматичному режимі 21.06.2025 за № 6760 у відділені поліції №4 Одеського районного управління поліції № 2 Головного Управління Національної поліції в Одеській області) про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210, 210-1 КУпАП, та оголошення його у розшук, з вимогою адміністративного затримання / доставки працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення та вчинення інших дій;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «ОБЕРІГ»), інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного та резервіста (мобільного застосунку "РЕЗЕРВ+") інформації про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210, 210-1 КУпАП, та оголошення його у розшук, з вимогою адміністративного затримання / доставки працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення та вчинення інших дій;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 направити до відділення поліції № 4 Одеського районного управління поліції № 2 Головного Управління Національної поліції в Одеській області (у разі потреби до інших органів Національної поліції), повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), як такого, що вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210, 210-1 КУпАП до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколу про адміністративне правопорушення, відповідно до п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487 (та іншого чинного законодавства України);
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «ОБЕРІГ»), інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного та резервіста (мобільного застосунку "РЕЗЕРВ+") інформацію про вчинення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210, 210-1 КУпАП, та оголошення його у розшук, з вимогою адміністративного затримання / доставки працівниками Національної поліції до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколу про адміністративне правопорушення та вчинення інших дій;
- зобов'язати відділення поліції № 4 Одеського районного управління поліції № 2 Головного Управління Національної поліції в Одеській області виключити з інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», інших баз Національної поліції інформацію (яка була внесена на підставі звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.06.2025 № Е2566698, та інших звернень) про вчинення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210, 210-1 КУпАП, та оголошення його у розшук, з вимогою адміністративного затримання / доставки працівниками Національної поліції до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколу про адміністративне правопорушення та вчинення інших дій.
Ухвалою судді від 11.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.09.2025 адміністративну справу № 420/25982/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Відділення поліції № 4 Одеського районного управління поліції № 2 Головного Управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - передано за підсудністю до Південного міського суду Одеської області.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10.10.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 4 вересня 2025 року про передачу справи до іншого суду - без змін.
Після набрання ухвалою суду від 04.09.2025 законної сили, супровідним листом від 10.11.2025 № 420/25982/25/125120/25 зазначену справу передано за підсудністю до Південного міського суду Одеської області.
Однак, 17.12.2025 зазначена справа була зареєстрована в Одеському окружному адміністративному суді за вх. № 42540/25, так як супровідним листом Південного міського суду Одеської області № 519/2441/25/6904/2015 від 15.12.2025 була направлена до Одеського окружного адміністративного суду.
Підставою для такого перенаправлення справи слугувала ухвала судді Південного міського суду Одеської області Москаленко І.О. від 25.11.2025.
В зазначеній ухвалі суддя Москаленко І.О. зауважує, що суд зауважує на те, що предметом даної справи є публічно-правовий спір із суб'єктами владних повноважень, а саме: визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Відділення поліції № 4 Одеського районного управління поліції № 2 Головного Управління Національної поліції в Одеській області щодо звернення до ВП №4 Одеського районного управління поліції № 2 Головного Управління Національної поліції в Одеській області про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, та оголошення його у розшук, внесення зазначеної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», та зобов'язання вчинити певні дії щодо направлення повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання позивача та виключення з вищевказаних державних реєстрів таку інформацію.
Зробивши висновок про те, що ця справа предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, Одеський окружний адміністративний суд не звернув уваги на те, що місцевий суд позбавлений можливості ухвалити рішення по суті заявлених позовних вимог, адже спори, які мають розглядатися у порядку статті 286 КАС України стосуються виключно оскарження постанов (рішень) у справах про адміністративні правопорушення.
Враховуючи указаний вище предмет позовних вимог у цій справі, вказаний спір предметно підсудний Одеському окружному адміністративному суду, а не місцевому загальному суду як адміністративному суду, як указав Одеський окружний адміністративний суд.
Аналогічні висновки наведені у постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.11.2025 року у справі № 420/29734/25.
З огляду на викладене, суддя Москаленко І.О. вважає, що справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Відділення поліції № 4 Одеського районного управління поліції № 2 Головного Управління Національної поліції в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, підлягає передачі на розгляд Одеського окружного адміністративного суду, що під час дії воєнного стану буде відповідати найкращим інтересам позивача.
Перевіряючи матеріали позовної заяви на дотримання вимог статей 25-27 КАС України), суд дійшов висновку, що вона не може бути розглянута Одеським окружним адміністративним судом та повинна бути передана до Південного міського суду Одеської області як помилково направлена, з огляду на наступне.
Так, відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Для реалізації конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб'єктів у сфері управлінської діяльності в Україні створено систему адміністративних судів.
Порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначає Кодекс адміністративного судочинства, частиною першою статті 5 якого унормовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду за захистом, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
На підставі пункту 1 частини першої статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Законодавство України про адміністративні правопорушення складається з Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України (ч. 1 ст. 2 КУпАП).
Згідно із статтею 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Главою 20 КУпАП встановлені заходи забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення та порядок і підстави їхнього застосування.
Відповідно до частини першої статті 260 КУпАП у випадках, прямо передбачених законами України, з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення допускаються адміністративне затримання особи, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, тимчасове затримання транспортного засобу, відсторонення водіїв від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Водночас, абзацом шістнадцятим пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487 районним (міським) ІНФОРМАЦІЯ_4 надано право звертатися в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;
У свою чергу приписами абзацу третього пункту 56 цього Порядку передбачено, що за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Отож, оскаржені у даній справі дії вчинені ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою адміністративного затримання позивача.
Між тим, суд звертає увагу, що статтею 267 КУпАП заінтересованій особі надано право на оскарження в т.ч. і до суду заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, до яких відноситься і затримання особи.
Частиною першою статті 286 КАС України передбачено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Таким чином, з огляду на заявлені позивачем вимоги і підстави, викладені на їх обґрунтування, а також предмет позову у цій справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що даний спір підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду.
При цьому суд також враховує, що позовна вимога, заявлена до Відділу поліції №4, є похідною, оскільки її задоволення залежить від задоволення іншої позовної вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_5 , а тому правила частини третьої статті 21 КАС України застосовані судом не можуть. У даному випадку йдеться саме про розгляд і вирішення справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_5 у справах про притягнення до адміністративної відповідальності (основної вимоги).
Саме з таких міркувань суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишив без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 4 вересня 2025 року про передачу справи до іншого суду - без змін.
Суд звертає увагу, що відповідно до ч.1 ст.318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
В даному випадку по цій справі № 420/25982/25 є остаточне рішення суду апеляційної інстанції щодо належної підсудності цієї справи Південному міському суду Одеської області.
Отже ухвала судді Південного міського суду Одеської області Москаленко І.О. з посиланням на нерелевантні судові рішення в інших справах буквально суперечить чинній постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10.10.2025 по саме цій справі.
Зазначене утворює суперечливість судової практики, правову невизначеність та породжує сумніви щодо правового статусу рішення суду апеляційної інстанції, можливості позивачу та відповідачу по цій справі передбачати наслідки своїх дій та застосування законів, підриваючи принцип верховенства права та впевненості у стабільності правового регулювання.
Положеннями статті 30 КАС України закріплено, що спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Враховуючи вищевикладене, адміністративну справу № 420/25982/25, як помилково направлену, слід передати для продовження розгляду до Південного міського суду Одеської області суду як суду, встановленого законом відповідно до ч.1 ст.25 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд
Адміністративну справу № 420/25982/25 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Відділення поліції № 4 Одеського районного управління поліції № 2 Головного Управління Національної поліції в Одеській області (65481, Одеська обл., м. Південне, вул. Хіміків, 17; ЄДРПОУ 40108740) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - передати за підсудністю до Південного міського суду Одеської області (65481, Україна, м. Південне, Одеська обл. пр-т Григорівського Десанту, 26а; ЄДРПОУ 23209518).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Завальнюк