Рішення від 15.12.2025 по справі 320/21507/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2025 року Київ справа №320/21507/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді головуючої Горобцової Я.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області, в якому просить суд визнати протиправними дії Великодимерської селищної ради, що виявилися у відмові надати ОСОБА_1 належним чином завірені копії документів, які стосуються діяльності комунального сільськогосподарського підприємство «НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ» Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області, та зобов'язати Великодимерську селищну раду надати копії запитуваних документів згідно його депутатського звернення №323 від 30.04.2024, а саме:

- договору Приведення занедбаних земельних ділянок комунальної власності в стан придатний для використання в сільському господарстві, шляхом видалення дерево-чагарникової рослинності та дрібнолісся №7, з додатками, укладеного 28 листопада 2023 між Комунальне сільськогосподарське підприємство «НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ» Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області та ПП СОФІЯ.

- актів виконаних робіт до договору Приведення занедбаних земельних ділянок комунальної власності в стан придатний для використання в сільському господарстві, шляхом видалення дерево-чагарникової рослинності та дрібнолісся №7, укладеного 28 листопада 2023 між комунальним сільськогосподарським підприємством «НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ» Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області та приватним підприємством «СОФІЯ».

- протоколу комісії щодо обстеження земельної ділянки кадастровий номер 3221280401:01:024:0001 з приводу приведення занедбаних земельних ділянок комунальної власності в стан придатний для використання в сільському господарстві, шляхом видалення дерево-чагарникової рослинності та дрібнолісся.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.10.2024 справу прийнято до провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Свої вимоги позивач мотивує безпідставністю дій відповідача щодо відмови у наданні запитуваних позивачем документів.

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві, наголошує на відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог.

Такі доводи заперечені позивачем у наданій суду відповіді на відзив.

Відповідачем подано до суду заперечення на відповідь на відзив.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є депутатом Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області.

Позивач звернувся з депутатським зверненням №323 від 30.04.2024 до Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області, в якому просив надати належним чином завірені копії документів, а саме:

- договору Приведення занедбаних земельних ділянок комунальної власності в стан придатний для використання в сільському господарстві, шляхом видалення дерево-чагарникової рослинності та дрібнолісся №7, з додатками, укладеного 28 листопада 2023 між Комунальне сільськогосподарське підприємство «НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ» Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області та ПП СОФІЯ.

- актів виконаних робіт до договору Приведення занедбаних земельних ділянок комунальної власності в стан придатний для використання в сільському господарстві, шляхом видалення дерево-чагарникової рослинності та дрібнолісся №7, укладеного 28 листопада 2023 між комунальним сільськогосподарським підприємством «НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ» Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області та приватним підприємством «СОФІЯ».

- протоколу комісії щодо обстеження земельної ділянки кадастровий номер 3221280401:01:024:0001 з приводу приведення занедбаних земельних ділянок комунальної власності в стан придатний для використання в сільському господарстві, шляхом видалення дерево-чагарникової рослинності та дрібнолісся.

Вказане депутатське звернення було отримано та зареєстровано Великодимерською селищною радою, вхідний номер Вх. 03-08/70/298 від 30.04.2024.

Виконавчий комітет Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області надав відповідь № 21461/03-08 від 03.05.2024. Ця відповідь містила відмову у наданні запитуваних документів. Відмову пояснено відсутністю обґрунтованих підстав, за яких можна було б пов'язати необхідність витребування запитуваних документів з депутатською діяльністю позивача.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.

У контексті мотивів відмови відповідача у наданні запитуваних документів, суд звертає увагу на те, що згідно рішення Великодимерської селищної ради від 26 листопада 2020 року № 41-VIII, серед іншого, позивача було затверджено членом Постійної комісії з питань комунальної власності, інфраструктури, транспорту, житлово-комунального господарства, архітектури, містобудування та благоустрою.

Рішенням Великодимерської селищної ради від 02 грудня 2021 року № 685 XX-VIII було створено комунальне сільськогосподарське підприємство «НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ» Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області зі статусом юридичної особи та затверджено Статут комунального сільськогосподарського підприємства «НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ» Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області. Контроль за виконанням цього рішення було покладено на постійні депутатські комісії Великодимерської селищної ради VIII скликання, серед інших, і на комісію з питань комунальної власності, інфраструктури, транспорту, житлово-комунального господарства, архітектури,містобудування та благоустрою, до складу якої включено позивача.

Також, у статуті комунального сільськогосподарського підприємства «НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ» Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області, затвердженому рішенням Великодимерської селищної ради від 02 грудня 2021 року № 685 XX-VIII, в п.1 вказано, що комунальне сільськогосподарське підприємство «НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ» Великодимерської селищної ради (надалі - Підприємство) є юридичною особою публічного права та належить до комунальної власності територіальної громади Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області.

Вказані обставини не могли не бути відомі Великодимерській селищній раді Броварського району Київської області, депутатом якої є позивач, та яка ухвалювала наведені вище рішення.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язанні розглядати звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Частинами 1, 4 статті 141 Конституції України встановлено, що до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п'ять років.

Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради.

Статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).

Згідно з ч. 11 ст. 49 Закону №280/97-ВР повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, цим Законом, законом про статус депутата, іншими законами.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 №93-ІV (далі - Закон №93-ІV) передбачено, що при здійсненні депутатських повноважень депутат місцевої ради має також право на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання.

Приписами статті 2 Закону №93-IV обумовлено, що депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №93-IV депутатське звернення це - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.

При цьому, визначаючи поняття депутатської діяльності, слід враховувати, крім іншого, вимоги ч. 2 ст. 2 та норми глави 1 Закону №93-IV «Діяльність депутата місцевої ради у виборчому окрузі», статтями 10 та 11 якої визначено права та обов'язки депутата місцевої ради.

Отже, виходячи зі змісту вищезазначених правових норм, під депутатською діяльністю слід розуміти діяльність депутата, пов'язаної з реалізацією наданих йому Конституцією та Законами України прав та виконанням обов'язків, спрямованих на представництво інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу, який зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.

Підсумовуючи наведене, слід зазначити, що депутатське звернення, має стосуватись зазначених питань, пов'язаних з депутатською діяльністю та розглядається у строк та в порядку, встановленому Законом №93-IV.

З аналізу приписів статей 13, 14 Закону №93-IV вбачається, що вказаними нормами передбачено право звернення депутата із депутатським зверненням про вжиття заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції, а також із питань, пов'язаних із його депутатською діяльністю, в тому числі і до посадових осіб органів місцевого самоврядування.

Як вже зазначалось вище, ст. 13, 14 Закону №93-IV передбачено право звернення депутата із депутатським зверненням про вжиття заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції, а також із питань, пов'язаних із його депутатською діяльністю.

Згідно зі ст. 30 Закону №93-IV депутат місцевої ради наділений усією повнотою повноважень, передбачених цим та іншими законами України. Ніхто не може обмежити повноваження депутата місцевої ради інакше як у випадках, передбачених Конституцією та законами України. Місцеві ради та їх органи забезпечують необхідні умови для ефективного здійснення депутатами місцевих рад їх повноважень. Рада та її органи сприяють депутатам місцевих рад в їх діяльності шляхом створення відповідних умов, забезпечення депутатів документами, довідково-інформаційними та іншими матеріалами, необхідними для ефективного здійснення депутатських повноважень, організовують вивчення депутатами місцевих рад законодавства, досвіду роботи рад.

Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №93-IV місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов'язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк.

Статтею 14 Закону №93-IV визначено право депутата місцевої ради на невідкладний прийом та на одержання необхідної інформації.

Так, частиною 1 вказаної статті обумовлено, що депутат місцевої ради на території відповідної ради має право на невідкладний прийом посадовими особами місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівниками підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, з питань депутатської діяльності.

Посадові особи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, на звернення депутата місцевої ради надають йому довідкові матеріали та іншу інформацію, необхідні для здійснення депутатських повноважень.

Статтею 36 Закону №93-IV передбачено, що невиконання посадовими особами вимог закону щодо забезпечення гарантій депутатської діяльності тягне за собою відповідальність згідно із законом.

За змістом Розділу 17 Закону №93-IV до основних гарантій депутатської діяльності віднесено заборону обмеження визначених законодавством повноважень депутата місцевої ради, окрім прямо передбачених Конституцією та законами України випадків.

Разом з тим, буквальне тлумачення змісту наведеної ч. 2 ст. 13 Закону №93-IV передбачає обов'язок надати відповідь на депутатське звернення в тому числі посадовою особою, до якої звернувся депутат місцевої ради.

Аналізуючи встановлені вище обставини справи, суд доходить висновку, що запит позивача безпосередньо пов'язаний з виконанням ним депутатських повноважень, його діяльністю як депутата Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області. У той же час Великодимерська селищна рада не надала належної відповіді на депутатське звернення позивача з приводу порушених у ньому питань, за своєю суттю є обмеженням у реалізації повноважень, наданих депутатам місцевих органів самоврядування, а відтак є протиправною бездіяльністю відповідача.

З огляду на наведене, суд вважає наявними правові підстави для задоволення заявлених позовних вимог, чим буде належним чином захищено порушені права та інтереси позивача.

Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи зазначене, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 211, 20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Великодимерської селищної ради, що виявилися у відмові надати ОСОБА_1 належним чином завірені копії документів, які стосуються діяльності комунального сільськогосподарського підприємство «НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ» Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області.

Зобов'язати Великодимерську селищну раду Броварського району Київської області (07442, Київська обл., Броварський р-н, селище міського типу Велика Димерка, вул. Бобрицька, буд. 1; код ЄДРПОУ 04363834) надати копії запитуваних ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) документів згідно його депутатського звернення №323 від 30.04.2024, а саме:

- договору Приведення занедбаних земельних ділянок комунальної власності в стан придатний для використання в сільському господарстві, шляхом видалення дерево-чагарникової рослинності та дрібнолісся №7, з додатками, укладеного 28 листопада 2023 між Комунальне сільськогосподарське підприємство «НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ» Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області та ПП СОФІЯ.

- актів виконаних робіт до договору Приведення занедбаних земельних ділянок комунальної власності в стан придатний для використання в сільському господарстві, шляхом видалення дерево-чагарникової рослинності та дрібнолісся №7, укладеного 28 листопада 2023 між комунальним сільськогосподарським підприємством «НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ» Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області та приватним підприємством «СОФІЯ».

- протоколу комісії щодо обстеження земельної ділянки кадастровий номер 3221280401:01:024:0001 з приводу приведення занедбаних земельних ділянок комунальної власності в стан придатний для використання в сільському господарстві, шляхом видалення дерево-чагарникової рослинності та дрібнолісся.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області (07442, Київська обл., Броварський р-н, селище міського типу Велика Димерка, вул. Бобрицька, буд. 1; код ЄДРПОУ 04363834) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені останнім судові витрати у розмірі 1 211, 20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Я.В. Горобцова

Горобцова Я.В.