Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 грудня 2025 року Справа№200/8740/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
11.11.2025 року ОСОБА_1 через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, яка полягає у невиконанні обов'язку щодо розгляду його заяви про виплату № ЗВ-08.09.2025-240628, що подана через портал «Дія» 08.09.2025 року, у порядку та строки, визначені ч. 3 ст. 6 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України»;
- зобов'язати Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області негайно поновити розгляд його заяви про виплату № ЗВ-08.09.2025-240628, що подана через портал «Дія» 08.09.2025 року, та розглянути її у порядку і строки, що встановлені Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», і прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні, ухваленому за результатами розгляду цієї справи.
Позов обґрунтовував тим, що 08.09.2025 року звернувся до відповідача із заявою про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна. Після цього неодноразово звертався до відповідача, проте його заява у строк, що встановлений ст. 6 зазначеного Закону (протягом 30 календарних днів з дня подання заяви, навіть з урахуванням продовження її розгляду на 30 календарних днів, якщо це мало місце), розглянута не була.
Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка порушує його права, звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає, зокрема, забезпечення проведення обстеження об'єкта.
Покровську міську територіальну громаду Покровського району Донецької області (місце розташування знищеного об'єкта нерухомого майна позивача) віднесено до території активних бойових дій.
У зв'язку з цим перебування на території громади небезпечно та пов'язане із загрозою для життя людини.
Пунктом 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року № 600, передбачено право Комісії, окрім підстав передбачених ст. 7 Закону, зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Враховуючи наведене розгляд заяви позивача було зупинено на підставі п. 15 цього Порядку - у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки.
Оскільки позивач подавав заяву в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатку порталу «Дія», тому відповідне повідомлення (про зупинення) надійшло йому у вказаний додаток.
Вважав, що діяв правомірно. Також вважав, що його повноваження є дискреційними.
Просив в задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, якою підтримав доводи позовної заяви.
Також зазначав, що предметом позову є оскарження бездіяльності відповідача, яка полягає у не розгляді заяви про виплату від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628 протягом строку, встановленого ч. 3. ст. 6 Закону, згідно з яким такий строк не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.
Ця заява подана через портал «Дія» 08.09.2025 року.
Комісія призупинила її розгляд 07.10.2025 року, як зазначено у відзиві, з огляду на п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року № 600, у абз. 4 якого зазначається, що Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Разом з цим існує невідповідність між абз. 4 п. 15 Порядку (право комісії зупинити розгляд заяви) та ч. 3 ст. 6 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (право комісії продовжити розгляд заяви). Таким чином, підзаконний нормативно-правовий акт не узгоджується з вимогами закону, який має вищу юридичну силу.
Також відповідачем проігноровано абз. 2 цього ж п. 15 Порядку, згідно з яким для підтвердження факту знищення об'єкта нерухомого майна Комісія перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна таких відомостей: - акт комісійного обстеження […]; - та/або звіт з технічного обстеження […]; - або акт дистанційного обстеження […], і положення ст. 6 Закону, згідно з якими розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає, зокрема забезпечення проведення обстеження об'єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви).
Оскільки він (позивач) подав до відповідача документ, що підтверджує факт знищення житлового будинку - Технічний звіт від 15.02.2025 року № 5/2-25-3, який отримано відповідачем (що підтверджується його відповідями від 08.10.2025 року № 269/01-15 та від 22.10.2025 року № Р-1822-1.1), тому вважав, що, з огляду на наявність у комісії Технічного звіту, відсутні будь-які підстави для призупинення розгляду поданої ним заяви. Адже призупинення розгляду передбачене і Законом і Постановою виключно з метою встановлення факту знищення об'єкта нерухомого майна. У даному випадку цей факт уже підтверджено належним і допустимим доказом, зареєстрованим у ЄДЕССБ, а отже подальше призупинення розгляду заяви є необґрунтованим та суперечить вимогам чинного законодавства.
Тому комісія відповідача, призупиняючи 07.10.2025 року розгляд його заяви, діяла не у відповідності з нормами законодавства.
Вважав, що строк розгляду його заяви від 08.09.2025 року (заява про виплату) сплинув 09.10.2025 року, і, навіть у разі його продовження на 30 календарних днів, - остаточний строк сплинув 09.11.2025 року. Отже, звернення до суду з цим позовом 11.11.2025 року відбулося після фактичного порушення комісією відповідача встановленого законом строку розгляду заяви.
Також вважав, що відповідач навмисно штучно затягує розгляд його заяви про виплату задля того, щоб з часом розгляд таких заяв був неможливий. (З огляду на активні бойові дії, які відбуваються безпосередньо в центральній частині м. Покровська, існує реальна ймовірність того, що це місто може бути віднесено до тимчасово окупованих територій. У такому разі розгляд заяв про компенсацію власників знищеного майна, розташованого на цих територіях, буде суттєво ускладнений або навіть унеможливлений.)
Позовні вимоги не втручаються у дискреційні повноваження відповідача.
Просив задовольнити позов.
Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, якою підтримав доводи відзиву та просив в задоволенні позову відмовити.
Додатково зазначав, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року №600 затверджено Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.
Таким чином зазначений Закон є нормативною основою, яка визначає саме право на компенсацію, а Постанова - це практичний інструмент його реалізації, що деталізує процедуру застосування норм закону. Зазначена Постанова (Порядок) доповнює Закон як механізм реалізації права на компенсацію - встановлює зокрема, процедуру подання заяви, перелік необхідних документів, порядок перевірки та підтвердження факту знищення об'єкта, проведення оцінки збитків, визначення розміру компенсації та механізм її виплати.
Вважав, що в спірних правовідносинах діяв правомірно, і що його повноваження є дискреційними.
Відповідач також подав пояснення, в яких зазначав, що документ від 08.10.2025 року з реєстраційним номером ДР-08.10.2025-321613 (на який міститься посилання в Державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, витяг з якого поданий відповідачем до суду) надавалася заявником в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, з використанням мобільного додатка Порталу «Дія», та окремо до Покровської міської військової адміністрації не надходив.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (далі - житловий будинок), та земельної ділянки під ним (кадастровий номер 1413200000:06:055:0058).
Вказані обставини підтверджуються, зокрема:
- свідоцтвом про право на спадщину за законом (спадкодавець - ОСОБА_2 ), що видане приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу 08.09.2025 року за реєстраційним № 865, на зазначений житловий будинок;
- витягом з Державного реєстру речових прав від 08.09.2025 року № 442572757 на зазначений житловий будинок;
- свідоцтвом про право на спадщину за законом (спадкодавець - ОСОБА_2 ), що видане приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу 17.09.2025 року за реєстраційним № 887 на зазначену земельну ділянку;
- витягом з Державного реєстру речових прав від 17.09.2025 року № 443984362 на зазначену земельну ділянку.
04.02.2025 року, тобто до набуття позивачем права власності, внаслідок бойових дій зазначений житловий будинок було знищено.
05.02.2025 року між ОСОБА_2 (матір'ю позивача, яка на той час була власником житлового будинку та земельної ділянки під ним) як замовником та ТОВ «Азов-гаррет» як виконавцем послуг був укладений договір від 05.02.2025 року № 5/2-3 про надання послуг з обстеження житлового будинку.
На виконання умов цього договору будівельним експертом І категорії ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат НОМЕР_3) проведено оцінку технічного стану і експлуатаційної придатності житлового будинку, пошкодженого внаслідок воєнних дій за вказаною адресою (АДРЕСА_1).
За результатом такого обстеження складено Технічний звіт від 15.02.2025 року № 5/2-25-3, який того ж дня затверджений директором ТОВ «Азов-гаррет».
У зазначеному Технічному звіті викладено наступний висновок: об'єкт (житловий будинок) непридатний для використання за цільовим призначенням; повністю втратив свою економічну цінність; наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти). Рекомендовано виконати роботи з демонтажу об'єкта.
Технічний звіт містить Акт обстеження пошкодженого об'єкта (додаток «Г» до Звіту).
20.02.2025 року Технічний звіт зареєстрований в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва за номером ТО01:2069-5373-5435-2633, що підтверджується Витягом з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (скорочено - ЄДЕССБ).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (мати позивача) померла (свідоцтво про смерть від 08.03.2025 року серії НОМЕР_1 , видане Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
16.06.2025 через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» (далі - портал «Дія») позивач подав повідомлення про зруйноване або пошкоджене майно № ІП-16.06.2025-511701 (про пошкодженні та знищенні об'єкти нерухомого майна).
08.09.2025 року засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - портал «Дія») позивач звернувся до відповідача із заявою про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна (заява від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628).
Оскільки формат порталу «Дія» не передбачає долучення документів до таких заяв, то 12.09.2025 року позивач звернувся до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області із заявою від 12.09.2025 року, в якій просив:
- здійснити розгляд заяви від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628 у відповідності та в строк, що встановлені Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», з урахуванням Технічного звіту № 5/2-25-3, який зареєстровано в ЄДЕССБ 15.02.2025 року за номером ТО01:2069-5373-5435-2633;
- прийняти рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, а саме житловий будинок, який розташовано за адресою: АДРЕСА_1 ;
- відповідь разом із рішенням Комісії надати у обумовлений чинним законодавством строк, шляхом його надсилання у електронній формі на електронну пошту, яка зазначені у заяві, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_4.
До заяви додав: - копії паспорту, витягу із демографічного реєстру та РНОКПП; - скріншоти з додатку «Дія»; - свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок; - Витяг з Державного реєстру речових прав; - Технічний звіт від 15.02.2025 року № 5/2-25-3; - Витяг з Реєстру Будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
В цей же день на електрону пошту позивача від відповідача надійшло повідомлення про те, що його заява зареєстрована 12.09.2025 року за № Р-1529-1.1.
19.09.2025 року позивач в додаток до заяви від 12.09.2025 року надіслав на електроні адреси відповідача (ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ІНФОРМАЦІЯ_7; ІНФОРМАЦІЯ_8 ) заяву, в якій виклав аналогічні прохання. До заяви, додатково до раніше поданих документів, додав:
- свідоцтво про право на спадщину за законом, видане 17.09.2025 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу за реєстровим № 887, та Витяг з Державного реєстру речових прав від 17.09.2025 року № 443984362, які підтверджують право власності заявника на земельну ділянку за кадастровим номером 1413200000:06:055:0058, місце розташування якої знаходиться за адресою місцезнаходження житлового будинку;
- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 05.02.2025 року №12025052410000168 (реєстрація кримінального провадження за заявою про те, що 04.02.2025 року внаслідок обстрілів з боку Російської Федерації отримала поранення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (мати заявника); правова кваліфікація кримінального правопорушення - ст. 438 ч. 2 КК України);
- свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- витяг про реєстрацію в спадковому реєстрі від 23.05.2025 року № 81284189.
Листом 26.09.2025 року № Р-1529-1.1 відповідач повідомив позивача про те, що на розгляді у Покровській міській військовій адміністрації Покровського району Донецької області перебуває його звернення щодо долучення до заяви від 08.09.2025 року №ЗВ-08.09.2025-240628, що подана через застосунок «Дія», звіту за результатами технічного обстеження від 15.02.2025 року № 5/2-25-3, щодо житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , а також щодо прийняття рішення про нарахування компенсації за зруйноване нерухоме майно на найближчому засіданні Комісії у строки, передбачені чинним законодавством.
Цим же листом позивача повідомлено, що його питання буде включено до порядку денного засідання Комісії з розгляду питань щодо компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія) після безоплатного надання уповноваженому органу одного примірника Звіту та Акту технічного обстеження відповідно до п. 9 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 року № 473. Паперові примірники документів можна надіслати до Центру надання адміністративних послуг м. Покровська за адресою: 49000, м. Дніпро, пр-т Дмитра Яворницького, буд. 89, каб. 2.
30.09.2025 року позивач разом із заявою від 30.09.2025 року направив за зазначеною відповідачем адресою оригінал Технічного звіту від 15.02.2025 року № 5/2-25-3 у паперовій формі (трекінг АТ «Укрпошта» 0205502501446, опис вкладення до поштового відправлення від 30.09.2025 року).
Листом Центру надання адміністративних послуг м. Покровська від 08.10.2025 року № 269/01-15 позивача повідомлено про те, що від нього (позивача) отримано Технічний звіт. Згідно з п.8-9 постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 №473 замовником обстеження житлового будинку повинен бути власник або співвласник знищеного майна. При розгляді документу було виявлено розбіжності даних. Власником будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , є ОСОБА_1 , а звіт замовлено іншою особою. Тому, рекомендовано виправити невідповідності даних у документах, після чого звернутися до Центру надання адміністративних послуг м. Покровська для відповідного внесення до Державного реєстру пошкодженого та зруйнованого майна.
Рішенням Комісії Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України) від 08.10.2025 року № 2882 «Про зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна» на підставі п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року № 600 (через те, що проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки), розгляд заяви, зокрема позивача від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628 зупинено з 08.10.2025 року.
22.10.2025 року позивач звернувся до відповідача з черговою заявою, в якій вкотре просив здійснити розгляд заяви від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628, прийняти рішення про надання компенсації за знищений житловий будинок та надати відповідні рішенням Комісії. До заяви повторно додав оригінал Технічного звіту від 15.02.2025 року № 5/2-25-3 (в паперовій формі).
Цю заяву з Технічним звітом направив на електронні адреси відповідача та кур'єрською доставкою АТ «Нова пошта» на адресу, що зазначена відповідачем у раніше наданій позивачу відповіді (на адресу Центру надання адміністративних послуг м. Покровська: 49000, м. Дніпро, пр-т Дмитра Яворницького, буд. 89, каб. 2), про що також зазначив у цій заяві. Проте ці документи не були отримані адресатом, а повернулися позивачу (трекінг АТ «Нова пошта» 59 0014 8273 9574).
Листом від 22.10.2025 року № Р-1822-1.1 відповідач повідомив позивача про те, що поданий ним Технічний звіт від 15.02.2025 № 5/2-25-3 відправлено на перевірку. Про результати проведеної перевірки та виконавця обстеження буде повідомлено додатково.
На час звернення до суду з позовом у порталі «Дія» статус Заяви позивача від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628 зазначений наступним чином: «Розгляд призупинено», причина зупинки розгляду: «Проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки».
Судом також встановлено, що інформація про всі дії та рішення комісії відповідача щодо поданої позивачем заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна відображена у Державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Так згідно з поданим до суду витягом із зазначеного Реєстру, що сформований 18.11.2025 року, в Реєстрі містить розділ «Інформація про зміну статусів заяви», в якому щодо заяви позивача міститься наступна інформація:
08.09.2025 року - заяву отримано;
13.09.2025 року - очікує обробки;
07.10.2025 року - в обробці;
08.10.2025 року - розгляд зупинено (реєстраційний номер документа в РПЗМ, що є підставою для встановлення статусу, - ДР-08.10.2025-321613); причина зміни статусу - проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Судом також встановлено, що розпорядженням начальника Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 05.12.2024 року №2267рг «Про створення та затвердження складу комісії та положення про комісію для обстеження будівель та споруд, які потребують відновлення або встановлення факту непридатності до проживання» створена Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації.
Розпорядженням цього ж начальника від 31.07.2025 року № 454рг до зазначеного Розпорядження внесені зміни, зокрема: - затверджено склад Комісії для обстеження будівель та споруд, які потребують відновлення або встановлення факту непридатності до проживання в новій редакції; - затверджено Положення про Комісію для обстеження будівель та споруд, які потребують відновлення або встановлення факту непридатності до проживання в новій редакції (додаток 2); - відновлено роботу Комісії для обстеження будівель та споруд, які потребують відновлення або встановлення факту непридатності до проживання, з 01.07.2025 року.
Зазначені розпорядження розміщені на офіційному сайті відповідача за посиланням: https://pokrovsk-rada.gov.ua/uk/page/dokumenti-vijskovoi-administracii .
Судом також встановлено, що наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року № 376, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 року за № 380/43786, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
До п. 3 «Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси» розд. І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» цього Переліку внесена Покровська міська територіальна громада Покровського району Донецької області (місце розташування знищеного об'єкта нерухомого майна позивача), з датою початку бойових дій - 23.08.2024 року, дата завершення - відсутня.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про наступне.
Спірні правовідносини регулюються, зокрема Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
Цей Закон визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Дія цього Закону в частині надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна не поширюється на об'єкти нерухомого майна, що на день набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, знаходилися на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, визначеній відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". (Преамбула Закону).
Відповідно до ч.ч. 1 - 3 ст. 3 цього Закону для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.
Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами.
Персональний склад Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації затверджується розпорядчим актом виконавчого органу ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту.
Частиною 4 ст. 3 цього Закону визначено, що Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації:
1) надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації;
2) здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі:
а) приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна;
б) приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу;
3) заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції;
4) одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації);
5) утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби);
6) проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції;
7) виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.
5. Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації має доступ та право на отримання документів та/або інформації з інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації або про відмову в її наданні, перевірки відомостей, зазначених у заявах про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна (ч. 5 ст. 3 Закону).
Статтею 4 Закону врегульовано питання подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна
Частинами 1, 2, 5, 6 ст. 4 Закону визначено, що заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна. Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об'єкта нерухомого майна окремо.
Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації:
1) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
2) у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.
Подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна здійснюється незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) отримувача компенсації або місця розташування знищеного об'єкта нерухомого майна.
Перелік та обсяг відомостей, які зазначаються в заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, визначаються Кабінетом Міністрів України в Порядку ведення Реєстру пошкодженого та знищеного майна.
Згідно з ч. 7 ст. 4 Закону до заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна додаються:
1) щодо знищеного об'єкта нерухомого майна, визначеного підпунктом "а" пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону, у разі якщо отримувачем компенсації є власник об'єкта нерухомого майна, - копія документа, що підтверджує право власності на об'єкт нерухомого майна (крім випадків, якщо право власності на відповідний об'єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно);
2) щодо знищеного об'єкта будівництва, визначеного підпунктом "б" пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону, у разі якщо отримувачем компенсації є замовник будівництва, - копія документа, що підтверджує право на виконання будівельних робіт (за наявності), у разі якщо в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва відсутні відомості про право на виконання будівельних робіт;
3) щодо знищеного об'єкта будівництва, визначеного підпунктами "б" і "в" пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону, у разі якщо отримувачем компенсації є особа, відмінна від замовника будівництва:
а) копія договору або іншого документа, що підтверджує придбання неподільного об'єкта незавершеного будівництва/майбутнього об'єкта нерухомості, та документ, що відповідно до законодавства підтверджує сплату грошових коштів за такий об'єкт, - у разі подання заяви особами, визначеними підпунктом "в" пункту 1 частини першої статті 2 цього Закону;
б) копія договору або іншого документа, що підтверджує інвестування/фінансування будівництва об'єкта, та документ, що відповідно до законодавства підтверджує сплату грошових коштів за такий об'єкт, - у разі подання заяви особами, визначеними підпунктом "г" пункту 1 частини першої статті 2 цього Закону;
4) щодо знищеного об'єкта нерухомого майна членів житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили об'єкт нерухомого майна, визначений пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону, але не оформили право власності на нього, - копія документа, що підтверджує, що громадянин України є членом житлово-будівельного (житлового) кооперативу та викупив такий об'єкт, сплативши за нього повну вартість;
5) копія свідоцтва про право на спадщину щодо компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - у разі подання заяви спадкоємцем особи, визначеної підпунктами "а"-"ґ" пункту 1 частини першої статті 2 цього Закону;
6) копія документа (документів), що підтверджує (підтверджують) пріоритетне право на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, - у разі наявності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;
7) документи (у тому числі матеріали фото- і відеофіксації) об'єкта нерухомого майна до/після знищення (за наявності).
Документи, визначені цією частиною, засвідчуються особистим підписом заявника або його електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Пунктом 14 ст. 4 Закону визначено, що у разі якщо документи та/або інформація, визначені частиною сьомою цієї статті, містяться в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності, такі документи та/або інформація не подаються, а в заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна зазначаються відомості з таких документів та/або інформації, необхідні для надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
У такому разі документи та/або інформація, необхідні для надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, отримуються Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації самостійно, без участі отримувача компенсації, на підставі відомостей, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, шляхом направлення запитів до осіб, уповноважених на надання відповідних документів та/або інформації, або доступу Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації до відповідних інформаційно-комунікаційних систем, або в автоматичному режимі шляхом електронної інформаційної взаємодії інформаційно-комунікаційних систем у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вимагання отримання заявником самостійно таких документів та/або інформації від державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, інших осіб забороняється.
Статтею 6 зазначеного Закону врегульовано питання розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає:
1) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;
2) встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;
3) збирання документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації, шляхом:
а) доступу до відповідних інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності та отримання документів та/або інформації з них;
б) витребовування від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документів та/або інформації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна) (за необхідності);
в) витребовування від отримувача компенсації оригіналів документів, визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону, для засвідчення вірності поданих копій, у разі якщо такі документи (відомості з таких документів) відсутні в осіб, визначених підпунктом "б" цього пункту, та в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності.
Вимоги абзацу першого цього підпункту не поширюються на випадки, якщо вірність копій документів, які додаються до заяви, засвідчено адміністратором центру надання адміністративних послуг, посадовою особою органу соціального захисту населення, нотаріусом, яким прийнято заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Копії документів, визначені частиною сьомою статті 4 цього Закону, можуть бути нотаріально засвідчені та завантажені нотаріусом до Реєстру пошкодженого та знищеного майна або до іншої інформаційно-комунікаційної системи державної форми власності, що взаємодіє з Реєстром пошкодженого та знищеного майна. На електронні копії таких документів, що завантажуються до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, нотаріус накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. У такому разі оригінал відповідного документа не вимагається.
Вимагання надання (отримання) документів (відомостей з таких документів), визначених абзацом першим цього підпункту, отримувачем компенсації самостійно забороняється;
4) забезпечення проведення обстеження об'єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви);
5) прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;
6) у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна шляхом видачі житлового сертифіката - виготовлення житлового сертифіката з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна та направлення його заявнику: а) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або на адресу електронної пошти; б) у паперовій формі - на поштову адресу, зазначену заявником, у разі подання заяви у паперовій формі та відсутності електронної пошти.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.
За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об'єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.
Згідно з ч.ч. 4 та 5 ст. 6 Закону рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна отримувачу компенсації - спадкоємцю приймається після отримання свідоцтва про право на спадщину.
Рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна отримувачу компенсації, який не подав документи, визначені частиною сьомою статті 4 цього Закону, внаслідок їх втрати або у зв'язку з необхідністю встановлення фактів, що мають юридичне значення, приймається після подання відповідних документів.
Частиною 6 ст. 6 Закону визначені підстави для відмови у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Питання зупинення та поновлення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна врегульовано статтею 7 цього ж Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:
1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;
2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.
Частиною 2 ст. 7 Закону визначено, що Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.
Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Згідно з ч. 3 ст. 7 Закону розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна поновлюється на підставі рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про відновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна у разі усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду такої заяви. Зазначене рішення приймається протягом п'яти робочих днів з дня отримання Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації відомостей про усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Перебіг строку розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Частиною 4 ст. 7 Закону визначено, що Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації не має права вимагати від заявника надання інших документів, крім тих, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, якщо інше не випливає з документів, наданих додатково.
Статтею 8 Закону врегульовано питання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону компенсація за знищений об'єкт нерухомого майна надається шляхом:
1) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку. Такий рахунок відкривається на ім'я отримувача компенсації. Порядок відкриття та ведення таких рахунків визначається Національним банком України;
2) фінансування придбання об'єкта житлової нерухомості (у тому числі інвестування/фінансування його будівництва), земельної ділянки, на якій розташовано такий об'єкт, частки у праві власності на таке майно з використанням житлового сертифіката;
3) передачі у власність отримувачу компенсації об'єкта нерухомого майна, відновленого в рамках реалізації місцевих програм відновлення на заміну знищеного об'єкта нерухомого майна.
Згідно з ч.ч. 4, 7 ст. 8 Закону розмір компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна визначається щодо кожного отримувача компенсації та кожного знищеного об'єкта нерухомого майна окремо, виходячи із загальної площі знищеного об'єкта нерухомого майна та вартості 1 квадратного метра площі знищеного об'єкта нерухомого майна.
Визначення вартості 1 квадратного метра площі знищеного об'єкта нерухомого майна здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України в Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.
Частиною 21 ст. 8 Закону визначено, що Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, надання та використання житлового сертифіката для фінансування придбання об'єкта житлової нерухомості (у тому числі інвестування/фінансування його будівництва), земельної ділянки, на якій розташовано такий об'єкт, частки у праві власності на таке майно встановлюється Кабінетом Міністрів України в Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.
Щодо посилань відповідача на те, що: розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає, зокрема, забезпечення проведення обстеження об'єкта; зупинення розгляду заяви позивача відбулося на підставі п. 15 Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року № 600, - через те, що проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає забезпечення проведення обстеження об'єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви).
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 року № 473 затверджено Порядок виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд.
Пунктом 3 цієї Постанови установлено, що акт обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації (акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації), складений відповідно до пункту 8-1 Порядку, затвердженого цією постановою, та/або звіт з технічного обстеження, складений відповідно до пункту 9 Порядку, затвердженого цією постановою, є документами, що підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації для цілей реалізації положень пунктів 8-11 розділу IV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про споживче кредитування" і Закону України "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України".
Пунктом 9 Порядку, що затверджений цією Постановою, визначено, що роботи з технічного обстеження пошкоджених об'єктів виконуються відповідно до Порядку проведення обстеження.
Пунктом 8-1 Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 року № 257, визначено, що обстеження об'єкта, що проводиться в разі виявлення дефектів, пошкоджень і деформацій у процесі поточного огляду та технічного обслуговування об'єкта або прийняття рішення про подальшу експлуатацію (у тому числі відновлення шляхом капітального ремонту, реконструкції, реставрації) або демонтаж (ліквідацію) у зв'язку з пошкодженням об'єкта внаслідок позапроектних впливів (пожежі, стихійного лиха, аварії, воєнних дій або терористичних актів), проводиться за такими етапами:
підготовка до проведення обстеження;
попереднє та/або основне (детальне) обстеження;
складення звіту про результати обстеження із рекомендаціями щодо подальшої експлуатації.
Роботи з обстеження пошкоджених об'єктів проводяться відповідно до цього Порядку та методики, затвердженої Мінрозвитку, після проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт відповідно до Кодексу цивільного захисту України, а також робіт із розмінування відповідно до Закону України "Про протимінну діяльність в Україні".
За результатами обстеження пошкоджених об'єктів виконавцем складається звіт, який має містити висновок про технічний стан, рекомендації щодо подальшої експлуатації (у тому числі щодо можливості виконання робіт із відновлення) або демонтажу (ліквідації), а також в разі потреби відомості про пошкоджені (зруйновані) несучі та огороджувальні конструкції, інженерні системи (із зазначенням ступеня та обсягів пошкоджень), принципові рішення (рекомендації) щодо їх відновлення (підсилення).
Зазначений звіт є підставою для прийняття рішення про виконання робіт із відновлення пошкоджених об'єктів або їх демонтаж (ліквідацію).
Порядок ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2023 року № 624.
Пунктом 14 цього Порядку визначено, що користувачі Реєстру пошкодженого та знищеного майна залежно від повноважень, визначених законодавством, та функціональної ролі (рівня прав доступу) поділяються на:
публічних реєстраторів, що забезпечують внесення інформації (документів) про пошкоджене та знищене майно, про осіб, майно яких пошкоджено або знищено, шкоду та збитки, завдані внаслідок пошкодження такого майна, та іншої інформації, визначеної цим Порядком;
користувачів реєстрової інформації, що здійснюють перегляд інформації, формують витяги, здійснюють нагляд за достовірністю, точністю та повнотою внесеної інформації публічними реєстраторами.
Пунктом 14 цього Порядку визначено, що публічними реєстраторами Реєстру пошкодженого та знищеного майна є, зокрема:
- комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (пп. 3 п. 14);
- комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (пп. 4 п. 14).
Згідно з п. 18 зазначеного Порядку об'єктами Реєстру пошкодженого та знищеного майна є інформація (відомості) та документи про, зокрема, про: 1) фізичних та юридичних осіб, майно яких пошкоджено або знищено; 2) пошкоджене та знищене майно всіх форм власності - об'єкти рухомого та нерухомого майна.
Інформація вноситься до Реєстру пошкодженого та знищеного майна під час воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування.
Вказаним Порядком також передбачена Електронна інформаційна взаємодія Реєстру пошкодженого та знищеного майна з іншими електронними інформаційними ресурсами.
При цьому відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає, в тому числі, збирання документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації.
Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року № 600.
Пунктом 15 зазначеного Порядку визначено, що розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.
Для підтвердження факту знищення об'єкта нерухомого майна Комісія перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна таких відомостей:
акт комісійного обстеження, проведеного відповідно до пункту 8-1 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981);
та/або звіт з технічного обстеження, проведеного відповідно до пункту 9 зазначеного Порядку;
або акт дистанційного обстеження, проведеного відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 р. № 815.
У разі відсутності таких відомостей в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна Комісія вживає заходів до проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції Комісії відповідно до зазначеного Порядку та особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 р. № 815.
Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2021 року № 681 затверджений Порядок ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
Цей Порядок визначає процедуру та вимоги щодо ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (далі - електронна система).
Пунктом 45 цього Порядку визначено, що електронна система забезпечує сумісність та електронну інформаційну взаємодію у режимі реального часу в форматі "запит-відповідь" з іншими електронними інформаційними ресурсами з метою і під час надання/отримання адміністративних послуг та інших послуг у сфері будівництва, визначених цим Порядком, здійснення заходів щодо державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, у тому числі з: Державним реєстром речових прав на нерухоме майно; Єдиною базою даних звітів про оцінку; Державним реєстром майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
У лютому 2025 року за результатами обстеження знищеного житлового будинку, яке відбулося до розгляду заяви позивача, складено Технічний звіт, який містить висновки та рекомендації про те, що подальша експлуатація будинку неможлива, і необхідно виконати його демонтаж.
Технічний звіт також містить Акт обстеження пошкодженого об'єкта.
Технічний звіт складений компетентною особою за результатом обстеження об'єкта; він є документом, що підтверджує факт знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації для цілей реалізації положень Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
20.02.2025 року, тобто задовго до подання заяви позивача про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна (заява від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628), Технічний звіт був зареєстрований в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.
Цей документ (Технічний звіт) також був поданий до комісії відповідача (комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, яка є публічним реєстратором Реєстру пошкодженого та знищеного майна, - публічним реєстратором, що забезпечує внесення до Реєстру інформації (документів) про пошкоджене та знищене майно, про осіб, майно яких пошкоджено або знищено, шкоду та збитки, завдані внаслідок пошкодження такого майна, та іншої інформації) (із заявою від 12.09.2025 року); факт його отримання та прийняття комісією підтверджується відповідачем у відповіді від 22.10.2025 року № Р-1822-1.1.
За таких обставин, оскільки проведення обстеження знищеного об'єкта нерухомого майна (житлового будинку) відбулося до розгляду заяви позивача, тому комісія відповідача, в даному випадку, не повинна була забезпечувати проведення обстеження об'єкта, що чітко зазначено у п. 4 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
Помилкова думка комісії відповідача про те, що вона має забезпечити проведення обстеження знищеного об'єкта, призвела до неправомірного зупинення розгляду заяви позивача, з посиланням на зазначені нею обставини («проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки»).
Крім того, застосовуючи таке зупинення на підставі п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року № 600 (у якому зазначено, що Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки), комісією відповідача не враховано наступне:
- зазначений Порядок затверджений Кабінетом Міністрів України відповідно до ст. 8 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», яка регулює питання безпосередньо компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, в той час як питання розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, зупинення та поновлення розгляду таких заяв врегульовано іншими статтями Закону (статтями 6 та, відповідно, 7 Закону);
- статтею 7 цього Закону визначено вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, і такої підстави як «проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки» нею не передбачено. Закон, має вищу юридичну силу ніж Порядок (який в цьому питанні суперечить Закону), а отже до спірних правовідносин підлягає застосуванню саме Закон, як нормативно-правовий акт, що має вищу юридичну силу.
Враховуючи наведене комісія відповідача неправомірно зупинила розгляд заяви позивача, чим порушила його права та законні інтереси на розгляд заяви в порядку та у строк, що встановлені Законом.
Посилання відповідача на наявність у нього дискреційних повноважень щодо вирішення спірного питання є неприйнятними, оскільки норми права, що регулюють спірні правовідносини, визначають чітку поведінку суб'єкта владних повноважень, яка не передбачає свободи розсуду (дискреції).
З огляду на наведене порушені права позивача підлягають захисту шляхом задоволення позову шляхом, який обрано судом, - який гарантував би повне їх відновлення (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Обираючи спосіб захисту та відновлення порушеного права судом враховано те, що в спірних правовідносинах саме рішення (а не бездіяльність, як помилково вважав позивач) суб'єкта владних повноважень створює правові наслідки; суб'єкт владних повноважень не має права діяти на власний розсуд, а тому зобов'язувати його вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні суду, не є необхідним (ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України). Проте, це не звільняє такого суб'єкта владних повноважень від обов'язку аналізувати та виправляти допущені ним помилки задля недопущення їх у майбутньому.
Передбачені ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України правові підстави для негайного виконання рішення суду, про що просив позивач, відсутні.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення основних позовних вимог, тому судові витрати у вигляді судового збору, які оплачені позивачем в сумі 968,96 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Решта судового збору в сумі 242,24 грн. такому стягненню не підлягає, оскільки вона зайве сплачена за подання даного позову в електронній формі. Разом з тим такий судовий збір може бути повернутий позивачу з бюджету за його заявою (ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір»).
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (85300, Донецька обл., Покровський р-н, м. Покровськ, пл. Незалежності, 11; код ЄДРПОУ 44790232) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України) від 08.10.2025 року № 2882 «Про зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна» в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628.
Зобов'язати комісію Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України) поновити розгляд заяви ОСОБА_1 від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628 і розглянути її у порядку та у строк, що встановлені Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (85300, Донецька обл., Покровський р-н, м. Покровськ, пл. Незалежності, 11; код ЄДРПОУ 44790232) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 (дев'яносто шість) коп.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 18 грудня 2025 року.
Суддя Т.В. Логойда