Ухвала від 18.12.2025 по справі 200/7597/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання рішення суду та припинення судового контролю

18 грудня 2025 року Справа №200/7597/23

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при розгляді звіту відповідача про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовною заявою

ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , через свого представника адвоката Ракова Артема Валентиновича, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01 серпня 2022 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити нарахування та виплату страхових виплат ОСОБА_1 з 01 серпня 2022 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 заборгованість із щомісячних страхових виплат, яка виникла за період з 01 серпня 2022 року по день поновлення такої виплати на рахунок, відкритий у АТ “Державний ощадний банк України».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2024 року у справі 200/7597/23 позовні вимоги задоволено частково: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити нарахування та виплату страхових виплат ОСОБА_1 з 01 серпня 2022 року та виплатити заборгованість із щомісячних страхових виплат, яка виникла за період з 01 серпня 2022 року по день поновлення такої виплати на рахунок, відкритий у АТ “Державний ощадний банк України»; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Рішення суду набрало законної сили 06 червня 2024 року, виконавчі листи на виконання рішення суду видано 05 серпня 2024 року.

25 липня 2025 року від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, яка обґрунтована тим, що наразі рішення суду у справі № 200/7597/23 від 31.01.2024 року не виконано, листом від 14.11.2024 року боржником було повідомлено державного виконавця, що сума заборгованості за період з 01.08.2022 по 30.06.2024 року складає 267 918,42 грн.

25 липня 2025 року ухвалою суду заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області протягом 30 днів з дня отримання копії цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2024 року у справі 200/7597/23, з урахуванням вимог ст. 382-2 КАС України; попереджено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.

11 серпня 2025 року від відповідача до суду надійшов звіт про виконання рішення суду, у якій останній зазначив, що згідно заяви від 13.12.2024 ОСОБА_1 з 01.01.2025 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Винницькій області як отримувач страхових виплат відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 21.09.2022 №2620-IX, як внутрішньо переміщена особа відповідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої управлінням соціального захисту населення (Правобережне) у м. Вінниця. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2024 по справі № 200/7597/23 ОСОБА_1 поновлені страхові виплати з 01.12.2024 року та нарахована заборгованість за період з 01.08.2022 по 30.06.2024 у розмірі 267918,42 грн, виплата якої буде здійснена при надходженні відповідного фінансування.

У зв'язку зі зміною місця мешкання, з 01.12.2024 позивач перебуває на обліку та отримує страхові виплати в головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області. З метою належного обліку коштів, нарахованих на виконання Рішення суду, як виплачуються в межах бюджетних призначень, виділених з цієї метою направлено лист до Пенсійного фонду України (від 31.07.2025 № 2000-0315-9/116506), щодо зміни органу ПФУ, що виконує рішення в підсистемі “Реєстр судових рішень» з головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

19 серпня 2025 року від представника позивача до суду надійшла заява про заміну способу та порядку виконання рішення суду, а також про заміну відповідача з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Також представник позивача зазначив, що постановою Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 16.12.2024 року виконавче провадження ВП № 76059262 звершено на підставі п.11 частини першої статті 39, статтею 40 Закону України “Про виконавче провадження», на підтвердження чого надав до суду копію відповідної постанови.

З 22 серпня 2025 року по 12 вересня 2025 року суддя перебував у щорічній відпустці.

08 жовтня 2025 року ухвалою суду задоволено заяву представника позивача про заміну відповідача у справі та замінено сторону (відповідача) у справі № 200/7597/23 та боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа № 200/7597/23, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 05 серпня 2024 року, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити нарахування та виплату страхових виплат ОСОБА_1 з 01 серпня 2022 року та виплатити заборгованість із щомісячних страхових виплат, яка виникла за період з 01 серпня 2022 року по день поновлення такої виплати на рахунок, відкритий у АТ “Державний ощадний банк України» з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (ЄДРПОУ 13322403, адреса: 21005, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22).

08 жовтня 2025 року ухвалою суду прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2024 року у справі 200/7597/23; звільнено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від сплати штрафу; встановлено строк для подання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2024 року у справі 200/7597/23 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області протягом двох місяців з дня отримання копії цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2024 року у справі 200/7597/23 в повному обсязі; попереджено керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.

08 грудня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшов звіт про виконання рішення суду, у якому відповідач зазначив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2024 року у справі № 200/7597/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області щомісячні страхові виплати ОСОБА_1 було продовжено з 01.08.2022 та нараховано за період з 01.08.2022 по 30.06.2024 щомісячні страхові виплати у сумі 267918,42 грн за рішенням суду, виплата якої мала бути здійснена при надходженні відповідного фінансування. У зв'язку зі зміною місця мешкання з 01 грудня 2024 року ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує страхові виплати в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 01 грудня 2024 року (рішення 1170125201-2024-2).

Відповідач зазначає, що виплату щомісячної страхової виплати за минулий період буде проведено з урахуванням норм Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, особам, які тимчасово проживають за межами України, або проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, або виїхали з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 299.

Водночас, з метою виконання зазначеного судового рішення Головне управління 16.10.2025 року відповідач направив лист до Пенсійного фонду України за вих. № 0200-0312-5/119713, з проханням виділити кошти для виплати заборгованості по щомісячній страховій виплаті в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого по рішенню № 1170125201_27000_20001 в сумі 267 918,42 грн, відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7597/23 за позовною заявою ОСОБА_1 . Наразі бюджетні асигнування на виплату заборгованості у цій категорії справ станом на 05.12.2025 року не виділено, питання перебуває на контролі Пенсійного фонду України. Також відповідач зазначає, що невиконання судового рішення Головним управлінням в частині виплати грошових коштів позивачу за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

18 грудня 2025 року задоволено заяву представника позивача про зміну способу і порядку виконання рішення суду та змінено спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2024 року у справі 200/7597/23, яке набрало законної сили 06.06.2024 року, у частині щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити нарахування та виплату страхових виплат ОСОБА_1 з 01 серпня 2022 року та виплатити заборгованість із щомісячних страхових виплат, яка виникла за період з 01 серпня 2022 року по день поновлення такої виплати на рахунок, відкритий у АТ “Державний ощадний банк України» (за період з 01.08.2022 по 30.06.2024 та з урахуванням ухвали про заміну сторони у справі від 08.10.2025 року) на «стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з щомісячних страхових виплат за період з 01.08.2022 по 30.06.2024 у розмірі 267918 грн (Двісті шістдесят сім тисяч дев'ятсот вісімнадцять) грн 42 коп».

Дослідивши доводи звіту відповідача в контексті встановлених судом обставин виконання рішення суду в частині виплати нарахованих страхових виплат суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 3 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Закон, який встановлює нові обов'язки, скасовує чи звужує права, належні учасникам судового процесу, чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі.

19 грудня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21 листопада 2024 року № 4094-IX.

Означеним законом суттєво змінено процедуру здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, зокрема, ст. 382 КАС України викладено в новій редакції, а також доповнено КАС України ст.ст. 382-1 - 382-3.

Відтак, відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 6 ст. 383-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, накладеного на керівника суб'єкта владних повноважень, на суму штрафу, який було накладено за такі самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.

Поряд із цим, відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21 листопада 2024 року № 4094-IX, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження" від 21 квітня 1999 року № 606-XIV, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05 червня 2012 року № 4901-VI (далі - Закон № 4901-VI), виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Поряд із цим, відповідно до ч. 1 ст. 2, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 3 Закону № 4901-VI, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган.

Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45) (далі - Порядок № 845), визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Відповідно до п. 2 Порядку № 845, у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів;

боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання;

виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України “Про виконавче провадження».

Згідно п. 3 Порядку № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Водночас, відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII, рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Органи та установи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, не є органами примусового виконання.

Відтак, 18 грудня 2025 року ухвалою суду змінено спосіб і порядок виконання рішення суду на стягнення заборгованості зі щомісячних страхових виплат нарахованих на виконання рішення суду.

Подальше виконання рішення суду врегульовано приписами Закону № 4901-VI та Порядку № 845, покладено на органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та відбуватиметься шляхом безспірного списання коштів з рахунків відповідача, а отже у спосіб та порядок, що перебувають поза межами контролю відповідача-суб'єкта владних повноважень та від його дій або бездіяльності не залежать.

Водночас, ураховуючи, що органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів не є органами примусового виконання рішень, контроль за виконанням рішення суду, яке покладено на органи ДКСУ, у такому випадку не регулюється приписами ст.ст. 287, 382 КАС України та здійснюється на загальних засадах у позовному провадженні.

Відтак, у суду відсутні підстави для подальшого здійснення процедури судового контролю, тому контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2024 року у справі 200/7597/23, яке набрало законної сили 06.06.2024 року, встановлений ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2025 року, підлягає припиненню.

Керуючись ст.ст. 378, 382 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2024 року у справі 200/7597/23.

Судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду в адміністративній справі від 31 січня 2024 року у справі 200/7597/23 припинити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

Ухвала може бути оскаржена.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.М. Кониченко