18 грудня 2025 рокуСправа №160/24475/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Царікової О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
25.08.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення №4001-89316595-2025 від 14.03.2025 року Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині розрахунку розміру житлової субсидії на домогосподарство (будинок), який розташований за адресою: АДРЕСА_2 ;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, провести ОСОБА_1 повторний розрахунок житлової субсидії з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї у сумі 8000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що його сім'я отримує державну соціальну допомогу як малозабезпеченим сім'ям. Сім'я позивача складається з двох осіб - позивач та його дружина ОСОБА_2 . Розмір вказаної допомоги складає 4722,00 грн. на місяць. 24.02.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою та необхідними документами для призначення житлової субсидії. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке оформлене листом від 19.03.2025 №0400-010218-8/55833, відмовлено у призначенні житлової субсидії. Підставою вказано наступне: сукупний середньомісячний дохід домогосподарства забезпечує можливість сплати послуг ЖКП та СГТП самостійно. Посилаючись на те, що відповідач застосував норму як працюючому пенсіонеру, хоч на час подання заяви позивач не працював, позивач звернувся до суду із позовом для захисту своїх порушених прав.
01.09.2025 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
18.09.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву (вх. №49373/25), в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що для призначення житлової субсидії враховуються нараховані особам доходи, відомості про які надаються, зокрема Міністерством соціальної політики України та Державною податковою службою України. Відповідно до підпункту 3 пункту 14 Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії. Абзацами сьомим та восьмим підпункту 2 пункту 14 Порядку визначено перелік доходів, які під час призначення житлової субсидії враховуються до середньомісячного сукупного доходу у фактичному розмірі. Допомога малозабезпеченим сім'ям у цьому переліку - відсутня. За умови відсутності у особи інших доходів (крім допомоги малозабезпеченим сім'ям, що не перевищує розмір однієї мінімальної забортної плати), під час призначення житлової субсидії застосовується абзац дев'ятий підпункту 2 пункту 14 Порядку, де зазначено, що до середньомісячного сукупного доходу враховується розмір однієї мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи.
Позивач 24.02.2025 звернувся за призначенням житлової субсидії на 2025 рік. Згідно з наданої до заяви довідки про доходи від 21.01.2025 № 30 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (дружина) у період з 01.01.2024 по 31.12.2024 отримували державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 4722,00 грн. В такому разі, при розрахунку житлової субсидії з лютого 2025 року до середньомісячного сукупного доходу було враховано розмір мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи (8000,00 грн), відповідно до абзацу дев'ять підпункту 2 пункту 14 Порядку. За даними Централізованої підсистеми “Призначення та виплати деяких соціальних виплат» в межах Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України позивачу нараховано житлову субсидію на придбання твердого палива та скрапленого газу на 2025 рік у сумі 0,00 грн та житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на період з 01.02.2025 по 31.12.2025 у розмірі 0,00. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діє в межах та спосіб передбачений законодавством.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Поряд з цим, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Ухвалою суду продовжено строк розгляду справи до 18.12.2025.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення та надання житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
Позивач отримав розрахунок, який оформлений листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 19.03.2025 №0400-010218-8/55833, в якому зазначено, що житлову субсидію не призначено, оскільки сукупний середньомісячний дохід домогосподарства забезпечує можливість сплати послуг ЖКП та СГТП самостійно.
У вказаному рішенні зазначено наступне:
Розмір плати за ЖКП в межах норм з урахуванням пільг - 964,80 грн;
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - 16000,00 грн;
Середньомісячний дохід на одного члена сім'ї - 8000,00 грн;
Частка середньомісячного сукупного доходу - 3288,00 грн;
Частка середньомісячного сукупного доходу - 20,55 %.
Не призначено житлову субсидію.
Сукупний середньомісячний дохід домогосподарства забезпечує можливість сплати послуг ЖКП та СГТП самостійно.
19.03.2025 позивач подав заяву про перегляд його звернення з приводу призначення житлової субсидії.
Листом від 24.03.2025 №13839-10775/Ш-01/8-0400/25 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначило, що справу позивача було переглянуто та призупинено дію житлової субсидії відповідно до п.п.3 п.14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (із змінами), оскільки у позивача відсутні доходи в періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
24.06.2025 позивач звернувся на електронну адресу Пенсійного фонду України (вх. № 31461/Ш-2800-25 від 24.06.2025) з питання порядку врахування доходів при призначенні житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області листом від 25.07.2025 № 28849-31461/Ш-03/8-2800/25 надав роз'яснення щодо порядку надання житлової субсидії та вказав, що при розрахунку житлової субсидії з лютого 2025 року до середньомісячного сукупного доходу було враховано розмір мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, відповідно до абз. 9 п.п.2 п.14 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632.
Не погоджуючись з означеним рішенням, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що згідно приписів статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно приписів ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст.9 Закону України «Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів витрат на найм житла, управління житлом і оплату комунальних послуг, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло. До державних соціальних нормативів, зокрема, належать: гранична норма витрат на управління житлом, оплату комунальних послуг, передбачених Законом України «Про житлово-комунальні послуги», залежно від отримуваного доходу.
Умови призначення та порядок надання житлових субсидій визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України 21.10.1995 №848 (далі - Положення №848 в редакції на 01.08.2024).
Відповідно до п.п.3- 5 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії».
Пунктами 22, 24 Положення №848 визначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Відповідно до п. 30 Положення № 848, для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Відповідно до п. 35 Положення, для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:
за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;
за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;
за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
Пунктом 43 Положення №848 визначено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає:
заяву;
декларацію;
довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);
договір наймання (оренди) житла (у разі наявності);
рішення суду ( в разі наявності);
інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).
Відповідно до п. 48 Положення 3 848 під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.
Судом встановлено, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області при обрахунку розміру субсидії було враховано мінімальну заробітну плату 8000,00 грн. та визначено середньомісячний сукупний дохід домогосподарства позивача в сумі - 16000,00 грн.
Станом на час подання заяви про призначення житлової субсидії 24.02.2025 з початку опалювального (неопалювального) сезону 2024 року, позивач був непрацюючим, який в останньому місяці періоду, за який враховуються доходи, не мав інших доходів, крім державної соціальної допомоги як малозабезпеченим сім'ям.
Згідно п.36 Положення №848 розрахунок середньомісячного доходу для осіб, які отримували хоча б один з таких видів доходу, як стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї, здійснюється шляхом ділення загальної суми сукупного доходу за період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, на кількість місяців, у яких його отримано.
Отже, розрахунок суми житлової субсидії позивача повинен був здійснюватися відповідно до приписів п.36 Положення №848, а саме повинні враховуватися його доходи у вигляді державної соціальної допомоги як малозабезпеченим сім'ям.
Однак, розрахунок суми субсидії домогосподарству позивача був безпідставно проведений згідно п.п. 3 п.14 Положення № 848 без урахування норм п. 36 Положення №848, що призвело до позбавлення позивача права на житлову субсидію.
Відповідачем не доведений факт отримання позивачем будь-яких доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування (відповідач правом на подачу відзиву не скористався).
Отже, відповідно до п. 50 Положення №848, відповідач із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, повинен та міг встановити факт того, що позивач не отримує заробітну плату та є непрацюючою особою.
Таким чином, відповідач в порушення п.50 Положення не врахував відомості з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо позивача, що призвело до позбавлення його житлової субсидії.
Суд звертає увагу, що визначення конкретної суми середньомісячного сукупного доходу сім'ї при обрахунку нарахування субсидії належить до дискреційних повноважень відповідача, відтак з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що належним способом захисту є визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №4001-89316595-2025 від 14.03.2025 року в частині розрахунку розміру житлової субсидії на домогосподарство (будинок), який розташований за адресою: АДРЕСА_2 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області повторно розглянути питання про призначення позивачу житлової субсидії, з урахуванням висновків суду, зроблених в даному рішенні.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд вважає, що відповідач не довів правомірності своїх дій, натомість позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Таким чином при задоволенні основної частини позовних вимог, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області підлягають стягненню на користь позивача документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 241-246, 250, 251, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №4001-89316595-2025 від 14.03.2025 року в частині розрахунку розміру житлової субсидії на домогосподарство (будинок), який розташований за адресою: АДРЕСА_2 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, провести ОСОБА_1 повторний розрахунок житлової субсидії, з урахуванням висновків суду, зроблених в даному рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги 26; ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605, 60 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 18.12.2025.
Суддя О.В. Царікова