Справа №461/9114/25
Провадження №3/461/3190/25
18 грудня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Павлюк О. В. за участю представника митного органу Лубоцького Б. І., захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Яцишина А. В., розглянувши матеріали, які надійшли від Львівської митниці Державної митної служби про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце народження - Рівненська обл., місце роботи - фізична особа підприємець, місце проживання - АДРЕСА_1 , Паспорт НОМЕР_1 від 09.06.2011, виданий Дубенським МВ УМВС України, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
02.03.2025 в зону митного контролю пункт пропуску «Рава-Руська - Хребенне» митного поста «Рава-Руська» Львівської митниці в'їхав транспортний засіб з реєстраційним номером НОМЕР_3 / НОМЕР_4 з товаром: «Лісоматеріали розпиляні уздовж,нестругані, не шліфовані, без торцевих з'єднань, листяних порід: пиломатеріали обрізні з дуба, природньої вологості (30-100%), без сорту, розмірами в мм.: 155x255x2750 - 20,869м3», який переміщується за митною декларацією типу ЕК10АА 25UA101150000554U0.
Як підставу для переміщення товару через митний кордон України, водієм транспортного засобу до митного контролю подані товаросупровідні документи, у тому числі: - міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) №б/н від 25.02.2025; - рахунок-фактура (Invoice) №5 від 24.02.2025; - акт завантаження від 25.02.2025 року;- сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій №UA.20250224-000171 від 24.02.2025;- митна декларація типу ЕК10АА 25UA101150000554U0. Відповідно до поданих товаросупровідних документів відправником (продавцем) вказаного товару є ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ), одержувач (покупцем) є компанія «LLC ALEGRO» (1 a Atputas St., Ventspils, Latvia, LV-3601). Вартість товару становить 11686,64 євро, що згідно з курсом Національного банку України відповідає сумі 510061,07 гривень. Заявлений код товару згідно з УКТ ЗЕД 4407919000. Відповідно до сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій №UA.20250224-000171 від 24.02.2025 заявлені у товаросупровідних документах та митній декларації пиломатеріали у кількості 20,869 м3 виготовлені з лісоматеріалів, які придбані відповідно до ТТН-ліс. По двох ТТН-ліс ЖТЖ591272 від 28.06.2021 та ЖТЖ591157 від 01.06.2021 лісоматеріали придбано у 2021 році, а по решту чотирьох ТТН-ліс лісоматеріали придбано у період з 25.07.2024 по 07.11.2024.
У зв'язку з наявністю підозр щодо законності переміщення через митний кордон вказаного товару, Львівською митницею, під час здійснення митного контролю (митного огляду), залучено експерта (завідувача кафедри ботаніки деревознавства та недеревних ресурсів лісу НЛТУ України) з метою встановлення породи деревини, приналежності товару до його заявленої ваги, назви, коду товару згідно з УКТЗЕД, сортності, відповідності фактично переміщуваного товару даним заявленим у митній декларації та товаросупровідних документах, а також чи можливе виготовлення заявленої лісопродукції з лісоматеріалів зазначених у сертифікаті про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій №UA.20250224-000171 від 24.02.2025 року.
Відповідно до експертного висновку експерта Національного лісотехнічного університету України від 04.03.2025, який скеровано до Львівської митниці листом від 04.03.2025 №13-220 (вх. митниці 7891/14-20 від 05.03.2025), встановлено, що:- у транспортному засобі з реєстраційним номером НОМЕР_3 / НОМЕР_4 переміщується товар - пиломатеріали дуба звичайного, вологістю 55-70%, об'єм, розмір та кількість якого відповідає заявленому у товаросупровідних документах. Об'ємна вага партії пиломатеріалів становить 1020 кг/м3, що відповідає вологості свіжозрубаної деревини.- відповідно до наданих товаросупровідних документів, лісоматеріали у кількості 34,306 м3 були придбані у червні 2021 року, з яких можливо виготовити 15,465 м3 пиломатеріалів. При такому тривалому терміні зберігання, у тому числі впродовж трьох теплих періодів року, деревина дуба зі свіжозрубаного стану (вологість 50-70%) набуде повітряно-сухого стану (вологість менше 30%).- пиломатеріали у кількості 15,465 м3 (142 шт.) не можуть бути виготовлені з придбаних лісоматеріалів, про які зазначено у ТТН-ліс ЖТЖ591272 від 28.06.2021 та ЖТЖ591157 від 01.06.2021.
Для з'ясування обставин переміщення через митний кордон України вказаного товару за митною декларацією типу ЕК10АА 25UA101150000554U0, Львівською митницею листом від 04.03.2025 №20/20-01/14/5680, викликався ОСОБА_1 , який і здійснював митне оформлення вказаного товару та подавав для цього усі необхідні документи.
Під час надання пояснень ОСОБА_1 надав оригінали документів а саме: товарно-транспортна накладна ТТН-ліс ЖТЖ591272 від 28.06.2021; товарно-транспортна накладна ТТН-ліс ЖТЖ591157 від 01.06.2021, однак від надання письмових пояснень відмовився.
Таким чином, встановлено, що підставою заявлення вказаного товару в митний режим експорту за митною декларацією типу ЕК10АА 25UA101150000554U0 слугували документи: (міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) №б/н від 25.02.2025; рахунок-фактура (Invoice) №5 від 24.02.2025 року; акт завантаження від 25.02.2025), оформлені ФОП ОСОБА_1 та підписані останнім, а також сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій №UA.20250224-000171 від 24.02.2025, для видачі якого надано у тому числі ТТН-ліс ЖТЖ591272 від 28.06.2021 та ЖТЖ591157 від 01.06.2021. Вказані документи надані ФОП ОСОБА_1 для здійснення декларування, митного контролю та митного оформлення вказаного товару.
Враховуючи викладене, встановлено, що ФОП ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, а саме: шляхом надання одним товарам вигляду інших (під виглядом пиломатеріалів виготовлених з деревини придбаної у 2021 році переміщуються пиломатеріали виготовлені з свіжозрубаної деревини); а також з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування та кількості товару (сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій №UA.20250224-000171 від 24.02.2025 видано на підставі ТТН-ліс ЖТЖ591272 від 28.06.2021 та ЖТЖ591157 від 01.06.2021 у яких наявна інформація про пиломатеріали, які не могли бути підставою для виготовлення лісової продукції (пиломатеріали обрізні з дуба розмірами в мм. 155x255x2750, природньої вологості (30-100%) у кількості 15,465 м3 (142 штук).
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ст. 483 ч. 1 МКУ
У судовому засіданні захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Яцишин А. В., заперечив вину ОСОБА_1 в інкримінованому йому правопорушенні з огляду на те, що з протоколу про порушення митних правил неможливо встановити, яке саме порушення митних правил здійснив ОСОБА_1 та в чому суть такого порушення. Зазначив, що пиломатеріали, що є предметом порушення митних правил, не перебувають під обмеженнями відповідно до Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів». Як вбачається з матеріалів цієї справи, матеріали Протоколу про порушення митних правил № 0275/UA209000/2025 від 05.03.2025 були скеровані до Територіального управління БЕБ у Львівській області, за наслідком чого було відкрите кримінальне провадження № 72025142500000014 від 05.03.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 201-1 КК України. Постановою старшого детектива Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Львівській області ОСОБА_2 від 08.10.2025 кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 72025142500000014 від 05.03.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 201-1 КК України закрите на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення. Як вбачається зі вказаної постанови, у рамках такого проводилась товарознавча експертиза, за наслідками проведення якої встановлено, що деревина, яка 21.03.2025 була вилучена має таке найменування: пиломатеріали обрізні з дуба звичайного, згідно з УКТЗЕД, відповідають характеристикам товарної позиції: 4407 «Лісоматеріали розпиляні або розщеплені уздовж, розділені на шари або лущені, стругані або нестругані, шліфовані, які мають або не мають торцеві з'єднання, завтовшки більш як 6 мм», товарної позиції 4407 91 «з дуба (Quercus spp.), товарної категорії 4407 91 90 00 інші». Тобто, ОСОБА_1 при експорті деревини не здійснював експорт такої, що заборонена та/або експорт якої обмежено чинним законодавством України. Враховуючи вищевикладене, вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутні ознаки порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а провадження у цій справі підлягає до закриття у зв'язку з відсутністю у діях такого складу порушення.
Представник митниці Лубоцький Б. І. у судовому засіданні протокол підтримав, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Заслухавши представника митниці та захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходжу до таких висновків.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).
Згідно зі ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до положень ст. 4 Митного кодексу України, митне оформлення - це виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення (п.23).
Митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм Митного кодексу України, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку (п.24)
Митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом та іншими законами України (п.28).
Згідно зі ч. 1 ст. 483 МК України, відповідальність настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
У статті 3 Закону України від 08.09.2005 №2860-IV «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» (зі змінами і доповненнями, далі Закон) визначено, що реалізація за межі митної території України в митному режимі експорту суб'єктами підприємницької діяльності лісоматеріалів, крім передбачених статтями 2 та 21 цього Закону, допускається за наявності сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених із них пиломатеріалів.
Право на експорт певної партії лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 21 цього Закону, має суб'єкт підприємницької діяльності, що отримав сертифікат про походження на відповідну партію лісо- або пиломатеріалів.
Випуск у митний режим експорту лісо- та пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 21 цього Закону, здійснюється митним органом на підставі сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених із них пиломатеріалів, отриманих від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Встановлено, що ФОП ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, а саме: шляхом надання одним товарам вигляду інших (під виглядом пиломатеріалів виготовлених з деревини, придбаної у 2021 році, переміщувалися пиломатеріали виготовлені зі свіжозрубаної деревини); а також з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування та кількості товару (сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій №UA.20250224-000171 від 24.02.2025 виданий на підставі ТТН-ліс ЖТЖ591272 від 28.06.2021 та ЖТЖ591157 від 01.06.2021, у яких наявна інформація про пиломатеріали, які не могли бути підставою для виготовлення лісової продукції (пиломатеріали обрізні з дуба розмірами в мм. 155x255x2750, природньої вологості (30-100%) у кількості 15,465 м3 (142 штук), що доводиться дослідженими у ході розгляду справи нижченаведеними доказами:
- протоколом про порушення митних правил № 0275/UA209000/2025 від 05.03.2025;
- міжнародною товарно-транспортною накладною (CMR) №б/н від 25.02.2025;
- рахунком-фактурою (Invoice) №5 від 24.02.2025;
- актом завантаження від 25.02.2025;
- сертифікатом про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій №UA.20250224-000171 від 24.02.2025;
- митною декларацією типу ЕК10АА 25UA101150000554U0;
- актом проведення огляду товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № UA209060/2025/001705 від 03.03.2025;
- фототаблицями;
- експертним висновком за результатами проведення науково-технічної лісотоварознавчої експертизи від 04.03.2025, відповідно до якого встановлено, що у транспортному засобі з реєстраційним номером НОМЕР_3 / НОМЕР_4 переміщувався товар - пиломатеріали дуба звичайного, вологістю 55-70%, об'єм, розмір та кількість якого відповідає заявленому у товаросупровідних документах. Об'ємна вага партії пиломатеріалів становить 1020 кг/м3, що відповідає вологості свіжозрубаної деревини. Відповідно до наданих товаросупровідних документів, лісоматеріали у кількості 34,306 м3 були придбані у червні 2021 року, з яких можливо виготовити 15,465 м3 пиломатеріалів. При такому тривалому терміні зберігання, у тому числі впродовж трьох теплих періодів року, деревина дуба зі свіжозрубаного стану (вологість 50-70%) набуде повітряно-сухого стану (вологість менше 30%).- пиломатеріали у кількості 15,465 м3 (142 шт.) не можуть бути виготовлені з придбаних лісоматеріалів, про які зазначено у ТТН-ліс ЖТЖ591272 від 28.06.2021 та ЖТЖ591157 від 01.06.2021.
- описом предметів, затриманих у справі про ПМП № 0275/UA209000/2025 від 05.03.2025;
- повідомленням № 103/35 від 05.03.2025 про протиправне діяння, що містить ознаки злочину;
- доповідною та службовими записками;
- листами Львівської митниці;
- постановою старшого детектива Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Львівській області ОСОБА_2 від 08.10.2025 про закриття кримінального провадження № 72025142500000014 від 05.03.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 201-1 КК України;
- висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 29.10.2025 № 0275/UA209000/2025, відповідно до якого загальна ринкова вартість товарів, вилучених згідно з протоколом ПМП № 0275/UA209000/2025, становить 247'750,85 грн.
- іншими матеріалами справи, що узгоджуються між собою, та знаходяться в об'єктивному зв'язку.
Вищенаведені докази засвідчують факт переміщення товару через митний кордон, порядок проходження митних процедур, вказують на обставини виявлення факту переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю, є належними та допустимими.
У ході розгляду справи не встановлено даних, які ставлять під сумнів достовірність долучених до протоколу наведених вище доказів.
Безпосереднім об'єктом посягання при вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 483 МК України, є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Об'єктивною стороною цього адміністративного правопорушення, зокрема, є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю та з поданням органу доходів до митного оформлення документів, що одержані незаконним шляхом та містять неправдиві відомості стосовно товару.
Переміщення товарів з приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон: з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто усвідомленням особою, яка його вчинила характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України.
Виходячи зі змісту ч. 1 ст. 483 МК України, склад вищевказаного правопорушення полягає саме в умисному переміщенні товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо товарів.
Суд вважає, що досліджені у ході розгляду у суді цієї справи докази є достатніми для ухвалення законного та об'єктивного рішення та належної перевірки доводів учасників процесу, а також доказів у справі. Суд визнає їх такими, що знаходяться в об'єктивному взаємозв'язку з інкримінованим правопорушенням, не спростовані в ході судового розгляду, передбачені як джерела доказування чинним законодавством та зібрані у відповідності процесуальними нормами, відтак суд вважає доведеним факт вчинення особою інкримінованого адміністративного правопорушення.
Суд приходить до висновку про те, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкриміноване правопорушення було вчинено і обвинувачена особа є винною у його вчиненні, тобто вина ОСОБА_1 у цій справі доведена поза розумним сумнівом.
Відповідно до ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно зі ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Вирішуючи питання про призначення виду та розміру стягнення за порушення митних правил, суд бере до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням наведених вище обставин, характеру вчиненого порушення, особи порушника, який раніше до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не притягувався, ступеня його вини, способу вчинення правопорушення, мету призначення стягнення та співрозмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, приходжу до висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення у виді штрафу у розмірі від 50 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, без конфіскації товару - безпосереднього предмета порушення митних правил, а такий слід повернути останньому. для належного митного оформлення.
Згідно зі ст. 519 МКУ, витрати у справі про порушення митних правил складаються з видатків на інвентаризацію, зберігання, перевезення (пересилання) товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461цього Кодексу, а також з інших понесених митними органами витратна провадження або розгляд справи. До витрат у справі про порушення митних правил належать також кошти, що виплачуються експерту за виконання його обов'язків та за роботу, виконану за дорученням митного органу, виплати добових, компенсації на проїзд до митного органу і назад та наймання приміщення, а також кошти, одержані свідком на відшкодування витрат, пов'язаних з викликом для дачі пояснень.
Відповідно до ст. 520 МКУ, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Таким чином, з особи, яка притягається до відповідальності, підлягають стягненню витрати, понесені митним органом за зберігання товарів, які стали предметом порушення митних правил.
Стаття ст. 40-1КУпАП передбачає, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом. Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст.458, 459, 461, 483, 486, 527, 528 МК України, суд -
1. ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 123'875 (сто двадцять три тисячі вісімсот сімдесят п'ять) гривень 43 копійки.
2. Товари - безпосередні предмети порушення митних правил, наведеному у протоколі № 0275/UA209000/2025 від 05.03.2025, - повернути ОСОБА_1 для належного митного оформлення.
3. Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Львівської митниці витрати за зберігання товару сумі 220'276,53 грн.
4. Стягнути зі ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 605,60 гривень судового збору.
На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.
Суддя Ольга ПАВЛЮК