Справа №-613/2427/25 Провадження №-3/613/820/25
18 грудня 2025 року м. Богодухів
Богодухівський районний суд Харківської області у складі головуючого судді Сеник О.С., за участю секретаря судового засідання Дегтяр А.Ю., прокурора Лагодюк-Рубан Ю.А., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли від 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заміжньої, не працюючої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи депутатом Богодухівської міської ради Харківської області, будучи відповідно до пп. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам ч.1 ст.45 вказаного Закону, без поважних причин, несвоєчасно, а саме 10.04.2024 о 12:34 год., подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», за що передбачена відповідальність частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, визнала частково. Пояснила, що з 20.09.2023 змінила місце роботи та працювала в м. Дніпрі, де на той час були значні перебої зі світлом. В силу характеру роботи постійно знаходилась у відрядженнях, у т.ч. на території Апостолівського району Дніпропетровської області, де інтернет-зв'язок майже відсутній. Враховуючи викладене, визнає факт несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2023 рік, розкаюється у допущеному порушенні, проте, вважає, що таке порушення допущене нею ненавмисно. Крім того, відмітила, що термін пропуску строку подачі декларації - 10 днів - не є значним. Враховуючи викладене, просила її суворо не карати.
Прокурор в судовому засіданні підтримала висновок щодо наявності ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, стосовно ОСОБА_1 .. Вважала доведеним факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки щорічна декларація за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, була подана нею несвоєчасно. Вказала, що ОСОБА_1 мала можливість подати декларацію протягом трьох місяців (з 01.01.2024 по 31.03.2024), однак, декларацію подала після спливу граничного строку, встановленого законом для її подачі, при цьому, не надала доказів фактичної неможливості подання декларації протягом зазначеного строку.
Заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За визначенням ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно з пп. «б» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є, зокрема, депутати місцевих рад.
Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Згідно з приміткою до ст.172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Постановою Богодухівської міської територіальної виборчої комісії Богодухівського району Харківської області від 24.12.2020 № 146 «Про обрання депутатів Богодухівської міської ради» зареєстровано ОСОБА_1 депутатом Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, обраною на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Протоколом № 1 від 03.12.2020 Богодухівської міської ради Харківської області VІІІ скликання зафіксовано відкриття І сесії Богодухівської міської ради Харківської області VІІІ скликання.
Враховуючи викладене, з 03.12.2020 і станом на 01.04.2024 ОСОБА_1 мала статус депутата місцевої ради та була суб'єктом декларування, а також суб'єктом відповідальності згідно із Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Отже, ОСОБА_1 в силу ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік до 01 квітня 2024 року.
Однак, згідно з наявною у матеріалах справи роздрукованою з Єдиного державного реєстру декларацій щорічною декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, ОСОБА_1 подала зазначену декларацію 10.04.2024 о 12.34 год., тобто, з пропуском строку, встановленого частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме :
-постановою Богодухівської міської територіальної виборчої комісії Богодухівського району Харківської області від 24.12.2020 № 146 про реєстрацію ОСОБА_1 депутатом Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області;
-роздрукованою з Єдиного державного реєстру декларацій щорічною декларацією ОСОБА_1 за 2023 рік, поданою 10.04.2024 о 12 год. 34 хв.;
-роздрукованим з Єдиного державного реєстру декларацій списку документів, поданих суб'єктом декларування ОСОБА_1 ;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 на адресу начальника 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, згідно з якими ОСОБА_1 підтвердила, що станом на 27.11.2025 є депутатом Богодухівської міської ради, подала декларацію на сайті НАЗК 10.04.2024 о 12 год. 34 хв., подала її із запізненням у зв'язку з перебоями електроенергії та відсутністю стабільного інтернету;
-усними поясненнями ОСОБА_1 , наданими у судовому засіданні.
Судом взято до уваги пояснення ОСОБА_1 про те, що вона мала складнощі з подачею електронної декларації у зв'язку з перебоями електроенергії на території, де вона перебувала та працювала, разом з тим, суд зауважує, що ОСОБА_1 мала можливість реалізувати свій обов'язок подачі щорічної декларації протягом трьох місяців - з 01.01.2024 по 31.03.2024, при цьому не надала жодних доказів відсутності електроенергії та інтернет-з'єднання протягом трьох місяців поспіль, або ж доказів вжиття нею заходів, направлених на вчасну подачу декларації, протягом встановленого законом тримісячного строку, та відсутності позитивного результату цих заходів.
Крім того, у судовому засіданні ОСОБА_1 зазначила, що протягом працевлаштування та проживання на території м. Дніпро брала участь у засіданнях Богодухівської міської ради дистанційно, онлайн.
З огляду на викладене, наведені вище доводи ОСОБА_1 про відсутність стабільної подачі електроенергії та інтернет-з'єднання не є поважною причиною для невчасної подачі декларації та не спростовують наявності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Доказів наявності об'єктивно непереборних причин, які б завадили вчасно подати щорічну декларацію при звільненні за 2023 рік, ОСОБА_1 не подала.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто, порушення вимог фінансового контролю.
Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Обставиною, що пом'якшує відповідальністю, суд вважає щире розкання винної.
Обставин, що обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Враховуючи вимоги ст.33 КУпАП, умови та характер вчиненого адміністративного правопорушення, нетривалий термін пропуску строку подачі декларації, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, дані про особу порушниці, яка наразі не працює, раніше не притягувалась до адміністративної відповідальності, ступінь її вини у вчиненні правопорушення, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 33, 34, ч.1 ст.172-6, ст.ст.245, 251, 252, 268, 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати щодо неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави (отримувач коштів ГУК Харківськ обл./МТГ Богодух/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947, Банк отримувач - Казначейство України (ел.адм..подат.), Номер рахунку (IBAN) UA038999980314030542000020587, Код класифікації доходів бюджету 21081100) у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір на користь держави (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106) в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Роз'яснити, що штраф, відповідно до ст. 307 КУпАП, має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О.С. Сеник