Рішення від 18.12.2025 по справі 158/3778/25

Справа № 158/3778/25

Провадження № 2-а/0158/120/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2025 року м. Ківерці

Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді - Корецької В.В.

за участю секретаря - Процик Л.В.

перекладача - Гулієв Ельчін

представника позивача - Гудкової М.С.

відповідача - ОСОБА_1 (він же ОСОБА_2 )

представника відповідача - Бачинського Я.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці, в режимі відеоконференції, справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України у Волинській області до громадянина республіки Грузія ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ) про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, -

ВСТАНОВИВ:

Управління ДМС України у Волинській області звернулося до суду із адміністративним позовом до громадянина республіки Грузія ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ) про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 08.07.2025 року працівниками УМП ГУНП у Волинській області був виявлений громадянин республіки Грузія ОСОБА_1 , та в подальшому доставлений до Управління ДМС України у Волинській області з метою перевірки законності перебування та проживання на території України.

Зазначає, що рішенням Ківерцівського районного суду Волинської області від 09.07.2025 року відповідача було затримано з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, строком на 6 (шість) місяців.

На підставі даного рішення відповідач поміщений до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України (далі - Волинське ПТПІ).

Для забезпечення виконання рішення суду про примусове видворення позивачем було вжито всіх заходів, у ході яких щодо ідентифікації особи встановлено, що останній є громадянином Республіки Грузія ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 . Зазначене унеможливлює надання органами дипломатичної служби України будь-якого сприяння в ідентифікації особи та відповідному документуванні відповідача, відносно якого прийнято рішення про примусове повернення за межі України.

Враховуючи наведене, представник позивача просить суд продовжити строк затримання відповідача з метою забезпечення ідентифікації та примусового видворення за межі території України на строк 6 місяців.

Ухвалою судді Ківерцівського районного суду Волинської області від 17.12.2025 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.

Представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній зазначив, що адміністративний позов є необгрунтованим, у матеріалах справи наявні різні ідентифікуючі дані однієї особи, що виключає можливість вважати ОСОБА_3 та ОСОБА_4 однією і тією ж особою без спеціального процесуального встановлення, а тому просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Відповідач та його представник у судовому засіданні, кожен зокрема, щодо задоволення позову заперечили та просили у його задоволенні відмовити.

Заслухавши пояснення учасників процесу, кожного зокрема, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.

Так, статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.

Згідно із частинами першою та третьою статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в'їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в'їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення. Порядок виконання рішення про заборону щодо подальшого в'їзду в Україну визначає Кабінет Міністрів України.

Примірник рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства видається іноземцю або особі без громадянства, стосовно яких воно прийнято. У рішенні зазначаються підстави його прийняття, порядок оскарження та наслідки невиконання. Форма рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства затверджується спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України.

Відповідно до частини першої статті 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Судом встановлено, що рішенням Ківерцівського районного суду Волинської області від 09.07.2025 року відповідача було затримано з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, строком на 6 (шість) місяців.

На підставі даного рішення відповідач поміщений до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України (далі - Волинське ПТПІ).

Частиною 11 ст. 289 КАС України визначено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Частини дванадцята та тринадцята статті 289 КАС України встановлюють, що про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:

1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;

2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено, що у випадку відсутності співпраці з боку іноземця чи особи без громадянства під час процедури його ідентифікації та (або) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи, строк затримання такої особи може бути продовжено шляхом подачі відповідного адміністративного позову, який подається кожні шість місяців.

З наведеного слідує, що інформація щодо іноземця чи особи без громадянства та документи, які необхідні для забезпечення його примусового видворення мають бути надані саме з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства.

З метою забезпечення примусового видворення відповідача представником позивача вжито ряд відповідних заходів для ідентифікації особи (документування) та забезпечення примусового видворення відповідача за межі території України.

Зокрема, з метою встановлення особи іноземця, надіслано лист до ГУ НП у Волинській області №0701.11-5706/0701.1.1-25 щодо проведення оперативно-розшукової роботи та допомоги з ідентифікації вищезазначеного іноземця.

За результатами розгляду листа Управлінням міграційної поліції ГУ НП у Волинській області надано відповідь №131538-2025, а також персональні установчі дані особи, ОСОБА_2 / ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженець рф документований паспортом громадянина Грузії № НОМЕР_1 .

Відтак, за новими персональними даними до Волинського ПТПІ надіслано лист №0701.11/9161-25 від 06.08.2025 року щодо проведення співбесіди з іноземцем за наданими ГУНП у Волинській області персональними даними та заповнення відповідних заяв анкет щодо підтвердження його особи та скерування таких заяв анкет до Посольства Республіки Грузія в Україні.

Листом Волинського ПТПІ від 08.08.2025 року №0777.5/402-25 проінформовано Управління, що громадянин Грузії ОСОБА_1 , «буде заповнювати анкети щодо ідентифікації після розгляду його справи у Восьмому апеляційному адміністративному суді.

При цьому, після розгляду Восьмим апеляційним адміністративним судом апеляційної скарги у вересні 2025 року заповнених заяв необхідних для підтвердження його до Управління не надходило.

У свою чергу, працівниками відділу організації запобігання нелегальній міграції реадмісії та видворення Управління, здійснено перевірку за наданими персональними даними ГУНП у Волинській області згідно листа №131538-2025 від 04.09.2025, згідно якої громадянин Грузії за персональними даними ОСОБА_2 / ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перетнув державний кордон України 12.02.2024 року о 02 год. 19 хв. за паспортним документом НОМЕР_1 , в напрямку в'їзд, контрольно-пропускний пункт «Рава-Руська»

Крім того встановлено, що особа з персональними даними ОСОБА_2 / ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспортний документ громадянина Грузії НОМЕР_1 перебуває в міжнародному розшуку. Фото особи у базі даних Генерального секретаріату Інтерпол, тотожне фото особи під час відбирання біометричних даних 08.07.2025 працівниками УДМС у Волинській області.

10.09.2025 року надіслано лист до Посольства Республіки Грузія в Україні №0701.11/6684/0701.1.1-25 щодо підтвердження особи громадянина Республіки Грузія ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповіді не отримано.

26.09.2025 року надіслано лист до Волинського ПТПІ за вих. №0701.11/11354-25 щодо проведення співбесіди з громадянином Грузії за встановленими персональними даними ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

14.10.2025 року Волинський ПТПІ проінформував Управління листом 0777.5/506-25, що громадянин Грузії відмовився надавати інформацію про себе.

Разом з тим, за обліками ЄІАС УМП ІП «Незаконні мігранти» наявна інформація про прийняття 13.05.2025 року відносно ОСОБА_4 / ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 рішення про примусове повернення та притягнення до адміністративної відповідальності (орган що прийняв рішення ЦМУ ДМС ум. Києві та Київській області код підрозділу 8010). Фото особи у ІП «Незаконні мігранти» тотожне фото особи під час адміністративного затримання та прийняття рішення про поміщення до Волинського ПТПІ та про примусове видворення, прийнятого 08.07.2025 року УДМС у Волинській області. В свою чергу, дана інформація у ЄІАС УМП практично підтвердила правильні установчі дані особи ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У свою чергу, додатково, за результатами перевірки правильних установчих даних, надісланих первинно листом ГУНП у Волинській області, перевірки за обліками генерального секретаріату Інтерпол системи ЄІАС УМП «Незаконні мігранти», відомостей з бази даних «Аркан-ДМС» 03.11.2025 начальником відділу організації запобігання нелегальній міграції реадмісії та видворення сформовано протокол уточнення анкетних даних та зміну установчих даних з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

10.11.2025 року надіслано лист №0701.11-8346/0701.1.1-8346/0701.1.1-25 до Посольства Республіки Грузія в Україні щодо сприяння у ідентифікації ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та підтвердженні видачі паспортного документа НОМЕР_1 , (відповіді не надходило).

Додатково надіслано запит №0701.11-8769/0701.1.3-25 від 26.11.2025 до Аташе поліції Грузії в Україні щодо підтвердження особи та видачі вищезазначеного паспортного документу.

10.12.2025 року до Управління надійшла відповідь від Аташе поліції Грузії в Україні від 29.11.2025 року про підтвердження особи ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та паспорта громадянина Грузії НОМЕР_1 .

Відтак, у судовому засіданні встановлено, що відповідача, який при затриманні назвався ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично ідентифіковано як громадянина Республіки Грузія ОСОБА_4 , на підставі копії паспорта громадянина Грузії НОМЕР_1 .

При цьому, встановлено, що останній не співпрацює під час процедури його ідентифікації та інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи не отримано.

Варто також зазначити, що останній перебуваючи на прогулянковій території намагався вчинити самовільне залишення території ПТПІ.

Суд критично відноситься до твердження відповідача та його представника про те, що відповідач відразу себе ідентифікував як ОСОБА_2 , оскільки, при розгляді справи №158/2008/25 (рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 09.07.2025 року) про його затримання та при подачі апеляційної скарги на вищевказане рішення, останній ідентифікував себе як ОСОБА_1 .

Відтак, враховуючи те, що за час перебування в умовах ПТПІ відповідач не співпрацював з органами ДМС, намагався самовільно залишити територію Волинського ПТПІ, перебуває у міжнародному розшуку за обліками Інтерпол, систематично відмовлявся заповнювати заяви, анкети та інші документи, необхідні для організації процедури видворення, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав щодо продовження строку затримання відповідача з метою забезпечення примусового видворення.

При цьому, у частині продовження строку затримання відповідача з метою його ідентифікації слід відмовити, оскільки особа ідентифікована, копія паспорта громадянина республіки Грузії наявна у матеріалах справи.

Поряд з цим, суд звертає увагу на те, що представником позивача не доведено суду наявність обставин, які є досить значними для продовження строку затримання відповідача строком на 6 місяців.

Враховуючи вищевикладене, з метою завершення процедури примусового видворення відповідача до країни громадянської приналежності, суд дійшов висновку про необхідність продовження строку затримання відповідача з метою забезпечення його подальшого примусового видворення строком на 2 місяці.

Встановлення такого строку унеможливить допущення позивачем необґрунтованого зволікання щодо належного вжиття відповідних заходів у визначений чинним законодавством спосіб та порядку щодо примусового видворення відповідача, що, в свою чергу, дозволить уникнути порушення прав відповідача, гарантованих ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, у вигляді безпідставного тривалого утримання в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства.

Отже, враховуючи вищевикладене, заявлений позов підлягає до часткового задоволення.

Керуючись статтями 9, 72-77, 241, 244, 246, 268-272, 289 КАС України, суд,

- у х в а л и в :

Позовні вимоги Управління Державної міграційної служби України у Волинській області до громадянина республіки Грузія ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (він же ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України - задовольнити частково.

Продовжити строк затримання громадянина республіки Грузія ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (він же ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), з метою забезпечення примусового видворення за межі території України, строком на 2 (два) місяці.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

На виконання п. 4 ч. 5 ст. 246 КАС України суд зазначає повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - Управління Державної міграційної служби у Волинській області, адреса: м. Луцьк, вул. Градний Узвіз, 4, Волинської області.

Представник позивача - Гудкова Мар'яна Сергіївна, робоча адреса: м. Луцьк, вул. Градний Узвіз, 4, Волинської області.

Відповідач - громадянин республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (він же ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) місце перебування: АДРЕСА_1 .

Представник відповідача - Бачинський Ярослав Леонтійович, адреса: м. Луцьк, просп. Перемоги, 7А, Волинської області.

Суддя Ківерцівського районного суду В.В. Корецька

Повний текст рішення суду виготовлено 18.12.2025 року.