Постанова від 17.12.2025 по справі 200/3894/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2025 року справа №200/3894/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 липня 2025 року у справі № 200/3894/25 (головуючий І інстанції Голуб В.А.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач), в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 056650007038 від 21.03.2025 про відмову щодо переведення з пенсії за віком згідно із Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перевести з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу", починаючи з 13.03.2025, з визначенням розміру пенсії згідно з довідками, виданими Головним управлінням ДПС у Донецькій області, про інші складові заробітної плати для призначення пенсії осіб, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах № 32/05-99-10-02-18 від 27.02.2025 та довідкою про складові заробітної плати для державного службовця № 31/05- 99-10-02-18 від 27.02.2025 та здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 липня 2025 року позов задоволено:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 056650007038 від 21.03.2025 про відмову у переведенні позивача з пенсії за віком згідно із Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу»;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перевести позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу", починаючи з 13.03.2025, із визначенням розміру пенсії згідно з довідками, виданими Головним управлінням ДПС у Донецькій області, про інші складові заробітної плати для призначення пенсії осіб, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах № 32/05-99-10-02-18 від 27.02.2025 та довідкою про складові заробітної плати для державного службовця № 31/05-99-10-02-18 від 27.02.2025, а також здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову.

Апелянт зазначив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 056650007038 від 21.03.2025 відмовлено позивачці у переведенні на інший вид пенсії у зв'язку із недоцільністю з причини зменшення розміру пенсії.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувачка пенсії за віком відповідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.10.2022.

ОСОБА_1 звернулася до Пенсійного фонду України із заявою від 30.01.2024 про перерахунок “Перехід на інший вид пенсії».

Відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, заява ОСОБА_1 надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області розглянуло заяву від 30.01.2024 ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, а саме “Перехід на інший вид пенсії».

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 Головним управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області було прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії “Перехід на інший вид пенсії» від 06.02.2024 № 056650007038.

Згідно з вищезазначеним рішенням, зокрема, вказано, що за матеріалами електронної пенсійної справи стаж на посадах, віднесених до посад державної служби, становить 1 рік 9 місяців 12 днів (враховано за періоди з 07.05.1981 по 03.08.1981, з 21.12.1993 по 01.01.1995 та з 26.06.2013 по 29.12.2013).

Враховуючи вищезазначене, здійснити перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» немає можливості, у зв'язку з відсутністю 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців до 01.05.2016.

Вказані обставини встановлені рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02 травня 2024 року по справі № 200/1197/24 та на підставі ст. 77 КАС України не потребують доведення.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02 травня 2024 року по справі № 200/1197/24 суд задовольнив позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області № 056650007038 від 06.02.2024 про відмову в перерахуванні пенсії - переходу на інший вид пенсії ОСОБА_1 , як державному службовцю, відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ “Про державну службу».

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.01.2024 про перерахунок “Перехід на інший вид пенсії» та здійснити з 30.01.2024 переведення позивачки із пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ “Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 02.01.1995 по 04.07.2001, з 05.07.2001 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 29.02.2012, з 01.03.2012 по 25.06.2013, з 30.12.2013 по 31.07.2015, з 03.08.2015 по 03.09.2018, з 04.09.2018 по 07.10.2019, з 08.10.2019 по 14.01.2021, з 15.01.2021 по 31.01.2022.

13 березня 2025 року позивачка знов звернулась до органів Пенсійного фонду із заявою щодо переведення з пенсії за віком згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу».

До вказаної заяви ОСОБА_1 додано: довідку Головного управління ДПС у Донецькій області від 27.02.2025 № 31/05-99-10-02-18 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на лютий 2025 року (Додаток 4), довідку Головного управління ДПС у Донецькій області від 27.02.2025 № 32/05-99-10-02-18 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби за січень 2025 року (Додаток 6), а також копію рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 травня 2024 року по справі № 200/1197/24.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 056650007038 від 21.03.2025 відмовлено позивачці у переведенні на інший вид пенсії у зв'язку із недоцільністю з причини зменшення розміру пенсії.

У вказаному рішенні зазначено, що за результатами виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.05.2024 у справі № 200/1197/24, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області було зараховано ОСОБА_1 періоди роботи у Державній податковій інспекції до стажу державної служби, внаслідок чого він склав 28 років 4 місяці 7 днів (станом на 01.05.2016 - 22 роки 7 місяців 7 днів), та відмовлено у переведенні з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу». При цьому, ОСОБА_1 відмовлено у розрахунку пенсії із врахуванням довідок про заробітну плату станом на дату подання заяви, оскільки питання заробітної плати судом не розглядалося та зобов'язання їх врахувати на орган Пенсійного фонду України не покладалося.

Рішенням відповідача № 2 від 20.05.2025 “про результати розгляду скарги» залишено адміністративний акт, а саме, спірне у цій справі рішення, без змін, скаргу ОСОБА_1 - залишено без задоволення. Переведення з пенсії за віком згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» визнано недоцільним, а застосування довідок про складові заробітної плати державного службовця від 27.02.2025 № 32/05-99-10-02-18 та № 31/05-99-10-02-18 - безпідставним.

Апеляційний суд надає правову оцінку спірним правовідносинам та враховує наступне.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII"Про державну службу" (далі - Закон № 889-VIII).

01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу", згідно з частиною 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

За ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

До набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII - 01.05.2016, право на пенсію державного службовця мали особи, які: а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж; б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01.05.2016, відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.

Відповідно до пункту 10 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, «Прикінцевими та перехідними положеннями» Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

З огляду на зміст зазначених норм чинного законодавства, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону № 3723-XII і «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Тобто, після набрання чинності Законом № 889-VIII - 01.05.2016 зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України "Про державну службу" № 889-VIII, та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.04.2018 за результатом розгляду зразкової справи № 822/524/18.

Суд враховує, що станом на 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) позивачка обіймала посаду державної служби і її стаж роботи на посадах, які відносяться до посад державної служби, становив більше 10 років.

Обставини досягнення позивачем пенсійного віку та наявність у неї необхідного страхового стажу відповідач не заперечує.

У зв'язку з цим, враховуючи досягнення позивачкою пенсійного віку, наявність у позивачці достатнього страхового стажу та стажу державної служби станом на 01.05.2016 понад 10 років та той факт, що станом на 01.05.2016 позивачка обіймала посаду державної служби, суд зазначає, що станом на момент звернення до відповідача із заявою вона мала право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

До зазначеного висновку дійшов Донецький окружний адміністративний суд в рішенні від 02 травня 2024 року по справі № 200/1197/24. У наведеному рішенні суд визнав ці обставини встановленими. Згідно з частиною 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням, що набрало законної сили, в іншій справі, вважаються встановленими та не потребують доказування у разі участі в обох справах однієї й тієї самої особи.

Таким чином, зазначені обставини є доведеними, а правова позиція, викладена у рішенні Донецького окружного адміністративного суду, є обов'язковою для врахування при повторному розгляді заяви позивача органом Пенсійного фонду.

Отже, враховуючи, що позивачка має право на переведення з пенсії за віком, призначеної за Законом України № 1058-IV, на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 за № 889-VIII, відтак, суд має встановити економічну доцільність такого переходу.

Як судом встановлено, пенсійний орган, виконуючи рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 травня 2024 року по справі № 200/1197/24, зарахував до стажу державної служби позивачки періоди роботи, віднесені до державної служби. При цьому, у врахуванні двох довідок від 27.02.2025 про складові заробітної плати відмовив, спираючись на те, що оскільки судом не розглядалось питання обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, відсутні підстави врахувати зазначенні довідки про складові заробітної плати.

Відповідно до вимог п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок № 622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.

За пунктом 5 Порядку № 622 довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Отже, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України № 889-VIII, пенсія призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на неї. При цьому, розмір пенсії обраховується органами пенсійного фонду, зокрема, на підставі довідок, виданих за встановленою формою уповноваженим державним органом, в якому працювала особа, або його правонаступником.

Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048 (далі Постанова № 1-3), зокрема:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

За ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, здійснюючи переведення позивачки з одного виду пенсії на інший відповідач повинен був враховувати документи про заробітну плату та додаткові документи, що є у пенсійній справі.

Довідки, видані Головним управлінням ДПС у Донецькій області про інші складові заробітної плати для призначення пенсії осіб, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах № 32/05-99-10-02-18 від 27.02.2025 та про складові заробітної плати для державного службовця № 31/05-99-10-02-18 від 27.02.2025 повинні були бути враховані під час здійснення розгляду її заяви про переведення з пенсії, яка призначена відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію відповідно до Закону № 889-VIII.

Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про:

- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 056650007038 від 21.03.2025 про відмову у переведенні позивача з пенсії за віком згідно із Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу»;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перевести позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу", починаючи з 13.03.2025, із визначенням розміру пенсії згідно з довідками, виданими Головним управлінням ДПС у Донецькій області, про інші складові заробітної плати для призначення пенсії осіб, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах № 32/05-99-10-02-18 від 27.02.2025 та довідкою про складові заробітної плати для державного службовця № 31/05-99-10-02-18 від 27.02.2025, а також здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 липня 2025 року у справі № 200/3894/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 17 грудня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

Т.Г. Гаврищук