16 грудня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/9946/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Комунального закладу "Центр надання соціальних послуг" Ічнянської міської ради про застосування заходів реагування,
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Комунального закладу "Центр надання соціальних послуг" Ічнянської міської ради та вважаючи, що суб'єктом владних повноважень порушені його права, свободи та законні інтереси, просить:
- застосувати заходи реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, експлуатації будівлі відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання Комунального закладу "Центр надання соціальних послуг" Ічнянської міської ради за адресою: вул. Б. Хмельницького, 13, с. Крупичполе, Прилуцький район, Чернігівська область.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування в порядку пункту 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України.
Ухвалою судді від 16.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику), установлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для подання відзиву на позов.
Ухвалою суду від 16.12.2025 клопотання представника відповідача про долучення доказів у справі №620/9946/25 залишено без задоволення.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позов, у якому зазначено, що приміщення відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання було обладнане апаратурою централізованого спостерігання за станом пожежної сигналізації об'єкта та автоматичною пожежною сигналізацією, яка призначена для контролю та передачі сповіщень про пожежу (договір №111/137 від 07.02.2025 про цілодобове спостереження та технічне обслуговування установок пожежної автоматики, встановлених на об'єктах). Виконавцем договору є Управління поліції охорони в Чернігівській області. 06.05.2025 директор установи, заступник директора та завідувач відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) посадових осіб підприємств, установ та організацій, до обов'язків яких належить виконання заходів пожежної безпеки та отримали відповідні посвідчення. Навчання проведено ПП «Виробничо-комерційний центр «Гранд». Всі приміщення стаціонарного відділення для постійного або тимчасового проживання оснащенні вогнегасниками (30 штук). Технічний стан вогнегасників перевіряється щороку. 02.07.2025 на об'єкті виконано роботи з вогнезахисного обробляння одноповерхової будівлі стаціонарного відділення та одноповерхової будівлі кухні відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання. Є акт виконаних робіт від 16.07.2025 №101 та протокол №10-ВДК (10)-2025 визначення якості поверхневої вогнезахисної обробки (просочення) деревини відповідно до п.5.7 ГОСТ 30219-95 дослідно-випробувальної лабораторії аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС у Чернігівській області. Протокол дослідно-випробувальної лабораторії надійшов 25.07.2025. Пожежний щит відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання повністю доукомплектований засобами пожежогасіння згідно норми належності: вогнегасники, повсті, гаки, лопати, лом, сокири, ящик з піском, відра і т.д. 02.07.2025 проведено електричне вимірювання і випробування електричного обладнання у відділені стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання. У приміщенні туалету, на момент виникнення пожежі, проводилися ремонтні роботи. На даний час, роботи повністю завершені, туалет відремонтовано відповідно до норм та стандартів, в тому числі і пожежної безпеки. Додатково зазначено, що відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання (с.Крупичполе) є одним із відділень комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» Ічнянської міської ради. Враховуючи дію в країні воєнного стану, відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання осіб, які втратили можливість до самообслуговування, має важливе значення для Ічнянської територіальної громади. Тому повна заборона експлуатації будівлі обмежить право мешканців громади на отримання стороннього догляду.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Відповідно до акту про пожежу від 26.07.2025, складеного ГУ ДСНС у Чернігівській області, 26.07.2025 о 16:30 год. установлено факт пожежі відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання Комунального закладу "Центр надання соціальних послуг" Ічнянської міської ради. Причина пожежі: необережність під час куріння гр. ОСОБА_1 , 1957 р.н. (а.с.4 зворот-6).
Висновком про причини виникнення пожежі, складеного ГУ ДСНС у Чернігівській області, встановлено порушення (невиконання) вимог законодавства у сфері пожежної безпеки на об'єкті пожежі, зокрема п.8 встановлено: Будівля відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання Ко мунального закладу «Центр надання соціальних послуг» Ічнянської міської ради (далі - Від ділення) не обладнана системою протипожежного захисту (системою керування евакуюванням людей в частині системи оповіщення про пожежу та покажчиків напрямку руху), чим порушено пункт 1.2 глави 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 «Правил пожежної безпеки в Україні», пункт 12 таблиці Б.1 додатку Б ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного за хисту", затверджених наказом МВС України № 1417 від 30 грудня 2014 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 5 березня 2015 року за № 252/26697; У коридорі відді лення на шляхах евакуації будівлі покриття підлоги виконано з матеріалів з невизначеними показниками щодо токсичності продуктів горіння, димоутворювальної здатності та групи поширення полум'я чим порушено пункт 22 розділу II, пункт 2.28 глави 2 розділу III НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні", затверджених наказом МВС України № 1417 від ЗО грудня 2014 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 5 березня 2015 року за № 252/26697; Відділення не забезпечено ношами з розрахунку: 1 ноші на 5 хворих та засоби індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі з розрахунку на максимальну кількість хворих (стаціонар) та окремо для обслугову ючого персоналу чим порушено пункт 3.2 глави 3 розділу IV НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні", затверджених наказом МВС України № 1417 від 30 грудня 2014 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 5 березня 2015 року за № 252/26697; Будівлю їдальні Відділення не захищено від прямих попадань блискавки і вто ринних її проявів чим порушено пункт 1.21 глави 1 розділу IV НАПБ А.01.001-2014 «Пра вил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України № 1417 від 30 грудня 2014 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 5 березня 2015 року за № 252/26697; Гр. ОСОБА_1 , 1957 року народження допустив куріння за межами спеціально відведеного місця, чим порушено пункт 1.19 глави І розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30 грудня 2014 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 5 березня 2015 року за № 252/26697 (а.с.6 зворот-10).
Оскільки позивачем встановлено наявність чисельних порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
У частині другій статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
У статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами (частина четверта статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).
Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною сьомою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
У силу вимог пункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052 (далі Положення № 1052), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі по тексту ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно з пунктом 3 Положення № 1052 основними завданнями ДСНС України є, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Відповідно до частин першої та другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як визначено у частині першій статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій.
Відповідно до частини другої статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Виходячи із системного аналізу вказаних положень законодавства, суд дійшов висновку про необхідність звернення ГУ ДСНС у Чернігівській області до адміністративного суду з позовом про застосування відповідних заходів реагування шляхом зупинення роботи підприємства виникає виключно за умови, коли виявлені за результатами перевірки суб'єкта господарювання порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, та за умови існування таких порушень на момент прийняття рішення адміністративним судом.
Судом установлено, що на момент розгляду цієї справи відповідач не усунув усі порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Суд погоджується з висновками позивача про те, що порушення, про які зазначено позивачем у висновку про причини виникнення пожежі, створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Крім того, суд звертає увагу відповідача на те, що частиною першою статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що підставою для здійснення позапланових заходів є подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.
Таким чином, відповідач повинен звернутись з письмовою заявою до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням і для перевірки усунення порушень вимог законодавства виявлених позивачем.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 30 червня 2020 року у справі № 820/10989/15.
Матеріали справи не містять доказів звернення відповідача з відповідними заявами до позивача, а також висновку позивача, що відповідач усунув усі зафіксовані у висновку про причини виникнення пожежі порушення у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, а тому суд дійшов висновку, що станом на момент прийняття судом рішення, відповідач їх не усунув.
Суд зазначає, що такий захід реагування як повне зупинення експлуатації приміщень є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та часткове усунення відповідачем порушень не свідчить про усунення ризиків завдання шкоди життю і здоров'ю населення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 09 липня 2020 року у справі № 640/18916/18.
Таким чином, враховуючи, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про усунення ним всіх встановлених у висновку про причини виникнення пожежі порушень у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (усунення порушень встановлює ГУ ДСНС у Чернігівській області), суд приходить до висновку про наявність підстав для застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єкта Комунального закладу "Центр надання соціальних послуг" Ічнянської міської ради за адресою: вул. Б. Хмельницького, 13, с. Крупичполе, Прилуцький район, Чернігівська область до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Стосовно доводів відповідача про часткове усунення порушень, зафіксованих у висновку про причини виникнення пожежі, суд зауважує, що часткове усунення порушень чинного законодавства у сфері державного нагляду не може бути безумовною ознакою відсутності правових підстав для вжиття заходів реагування, оскільки згідно приписів частини першої статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Суд наголошує, що існування (не усунення відповідачем) хоча б одного з порушень, встановлених позивачем, які загрожують життю та здоров'ю людей, вже є самостійною достатньою правовою підставою для застосування до нього заходів реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26 червня 2018 року у справі № 823/589/16.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням вказаного суд дійшов висновку, що позовні вимоги ГУ ДСНС у Чернігівській області щодо застосування заходів реагування є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до положень статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень стягнення судового збору з відповідача не передбачено.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Комунального закладу "Центр надання соціальних послуг" Ічнянської міської ради про застосування заходів реагування- задовольнити у повному обсязі.
Застосувати заходи реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, експлуатації будівлі відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання Комунального закладу "Центр надання соціальних послуг" Ічнянської міської ради за адресою: вул. Б. Хмельницького, 13, с. Крупичполе, Прилуцький район, Чернігівська область.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 16 грудня 2025 року.
Позивач: Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 38590042, просп. Миру, 190-а, м. Чернігів, 14037).
Відповідач: Комунальний заклад "Центр надання соціальних послуг" Ічнянської міської ради (ЄДРПОУ 45867468, вул. Шевченка, буд. 1, м. Ічня, Прилуцький район, Чернігівська область, 16700).
Суддя С.В. Бородавкіна