Рішення від 09.12.2025 по справі 520/23237/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 року № 520/23237/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бабаєва А.І.,

за участі:

секретаря судового засідання Крамної А.М.,

представника позивача Максимова М.І.,

представника відповідача Логвінова О.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення: № 000/10250/2405-2030 від 27.02.2024 (2019), № 000/10246/2405-2030 від 27.02.2024 (2020), №000/10245/2405-2030 від 27.02.2024 (2021), № 712571-2405-2030- UА63120270000028556 (2024) від 11.06.2025 року та № 712573-2405-2030- UА63120270000028556 від 11.06.2025 року (2025) про визначення ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , суми податкового зобов'язання із земельного податку на суму 275 666, 96 (двісті сімдесят п'ять тисяч шістсот шістдесят шість гривень дев'яноста шість копійок).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що податкові повідомлення-рішення: № 000/10250/2405-2030 від 27.02.2024 (2019), № 000/10246/2405-2030 від 27.02.2024 (2020), №000/10245/2405-2030 від 27.02.2024 (2021), № 712571-2405-2030- UА63120270000028556 (2024) від 11.06.2025 року та № 712573-2405-2030- UА63120270000028556 від 11.06.2025 року (2025), на думку позивача, є протиправними та підлягають скасуванню.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2025 провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області в частині позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 712571-2405-2030- UА63120270000028556 (2024) від 11.06.2025 року та № 712573-2405-2030- UА63120270000028556 від 11.06.2025 року (2025) про визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання із земельного податку на суму 16002,17 грн. закрито.

Відповідач, Головне управління ДПС у Харківській області, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

В судове засідання представник позивача прибув, позовну заяву підтримав та просив її задовольнити.

В судове засідання представник відповідача прибув, проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на праві приватної спільної часткової власності (розмір частки 20/100) належить земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 6310136600:03:006:0083).

Головним управлінням ДПС у Харківській області винесено податкові повідомлення-рішення: № 000/10250/2405-2030 від 27.02.2024, № 000/10246/2405-2030 від 27.02.2024, №000/10245/2405-2030 від 27.02.2024, яким позивачу визначено податкове зобов'язання із земельного податку за 2019, 2020, 2021 роки.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо визначення розміру податкового зобов'язання без урахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.п. 14.1.72 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку (підпункт 14.1.261 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Положеннями п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України визначено, що платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.

Відповідно до ст. 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є: - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; - земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Базою оподаткування, у відповідності до пункту 271.1 статті 271 ПК України, є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Згідно з п. 274.1 ст. 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від нормативної грошової оцінки одиниці, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно з п.277.1 ст. 277 ПК України ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Відповідно до п.284.1 ст.284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Відповідно до пункту 286.1 статті 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідачем надано розрахунок податкового зобов'язання із земельного податку за земельну ділянку площею 579 кв. м, що знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 79, м. Харків, за 2019 рік (податкове повідомлення - рішення (далі - ППР) від 27.02.2024 № 000/10250/2405-2030), згідно якого розмір податкового зобов'язання склав: 78300,99 грн = (552,43*2,72*579*3)*3%, де: 291,18 грн - базова вартість одного квадратного метра; 1,249 - коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки за 2014 рік; 1,433 - коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки за 2015 рік; 1,06 - коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки за 2016 рік; 2,72 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території у межах населеного пункту (економіко-планувальної зони 6615) (Км2); 579 кв.м - площа земельної ділянки; 3 - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; 3% - ставка земельного податку.

Також, відповідачем надано розрахунок податкового зобов'язання із земельного податку за земельну ділянку площею 579 кв. м, що знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 79, м. Харків, за 2020 рік (ППР від 27.02.2024 № 000/10246/2405-2030), згідно якого розмір податкового зобов'язання склав: 90681,90 грн = (639,78*2,72*579*3)*3%, де: 639,78 грн - базова вартість одного квадратного метра; 2,72 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території у межах населеного пункту (економіко-планувальної зони 6615) (Км2); 579 кв.м - площа земельної ділянки; 3 - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; 3% - ставка земельного податку.

Відповідачем надано розрахунок податкового зобов'язання із земельного податку за земельну ділянку площею 579 кв. м, що знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 79, м. Харків, за 2021 рік (ППР від 27.02.2024 № 000/10245/2405-2030), згідно якого розмір податкового зобов'язання склав: 90681,90 грн = (639,78*2,72*579*3)*3%, де: 639,78 грн - базова вартість одного квадратного метра; 2,72 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території у межах населеного пункту (економіко-планувальної зони 6615) (Км2); 579 кв.м - площа земельної ділянки; 3 - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; 3% - ставка земельного податку.

При цьому, позивач посилався на те, що відповідачем протиправно визначено розмір податкового зобов'язання без урахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Так, згідно з додатком 2 рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» від 22.02.2017 № 542/17 ставка земельного податку за земельні ділянки, відносно яких відсутня довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, становить 1 відсоток від добутку базової вартості одного квадратного метра земель міста Харкова, помноженої на коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо) (Кф), та на зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони) (Км2), за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Позивачем надано копію витягу №НВ-9962329792025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер: 6310136600:03:006:0083 склала 11252113,09. Витяг сформовано 08.05.2025.

З огляду на те, що витяг №НВ-9962329792025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформовано 08.05.2025, то Головне управління ДПС у Харківській області у спірних правовідносинах діяло у відповідності до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» від 22.02.2017 № 542/17.

Таким чином, податковим органом правомірно розраховано ставку земельного податку за 2019-2021 роки стосовно спірної земельної ділянки, відносно якої був відсутній витяг про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Враховуючи викладене, вищевказані посилання позивача є безпідставними.

Рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 була затверджена «Технічна документація нормативної грошової оцінки міста Харкова станом на 01.01.2013 року» та встановлено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України. Рішення введено в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 1 січня 2014 року.

Рішенням 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 року №1474/19 була затверджена «Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 року», яка у відповідності до пункту 2 цього рішення застосовується з 01.01.2020 року. Відповідно до Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 базова вартість одного квадратного метра земель міста Харкова станом на 01.01.2018 становить 639,78 гривень.

Виходячи зі змісту рішення 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 року №1474/19 Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 року не застосовуються у процедурі розрахунку ставки земельного податку за 2019 рік, натомість підлягає застосуванню з 01.01.2020 року.

За таких обставин, податковим органом правомірно обчислено у спірних правовідносинах земельний податок за 2019-2021 роки виходячи з базової вартості одного квадратного метра земель встановленої рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 та рішенням 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 року №1474/19.

Таким чином, оскаржувані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області скасуванню не підлягають.

Щодо інших посилань сторін, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Г.Сковороди, буд. 46, ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 17.12.2025