Справа № 420/16197/25
16 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білостоцького О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, визначеного ст. 262 ч. 5 КАС України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України, Міжвідомчої комісії з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України, Міжвідомчої комісії з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, в якому позивач просить суд:
- визнати бездіяльними дії Міністерства у справах ветеранів та Міжвідомчої комісії з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України;
- встановити факт одержання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , інвалідності внаслідок поранень від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння 08.10.2023 року на території Херсонської територіальної громади Херсонської області в період і на території проведення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у зв'язку із російською агресією.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач працював волонтером в громадській організації «Херсонська обласна організація товариства червоного хреста» у період з 2022 по 2024 року, водночас, 08.10.2023 року попав під черговий обстріл, внаслідок чого отримав травми, що призвело до проблем із фізичним здоров'ям та втрати працездатності.
23.03.2025 року позивачем до Міністерства у справах ветеранів в особі міжвідомчої комісії було подано заяву про встановлення зв'язку інвалідності з пораненням чи іншим ушкодженням здоров'я, одержаним від вибухонебезпечних предметів на території здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, водночас будь-якого рішення по суті розглянутої заяви прийнято не було.
Не погоджуючись із вищезазначеною бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду задля захисту своїх прав та законних інтересів з вказаним адміністративним позовом.
Ухвалою суду справі №420/16197/25 було відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ч.5 ст.262 КАС України. Відповідачам запропоновано в 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на адміністративний позов.
Від представника Міністерства у справах ветеранів України до суду надійшов відзив по справі, з якого вбачається, що відповідач позов не визнає та зазначає, що вимога позивача про встановлення факту одержання ним інвалідності внаслідок поранень від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння 08.10.2023 року на території Херсонської територіальної громади Херсонської області в період і на території проведення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у зв'язку із російською агресією не підлягає задоволенню, оскільки подана позивачем заява не відповідає визначеній процедурі Порядку №306, у зв'язку із чим заяву позивача залишено без руху. Вимога позивача може бути реалізована, у випадку дотримання ним усіх рекомендацій, наданих відповідачем у листі від 31.03.2025 року, які позивач не взяв до уваги. Натомість позивач залишив поза увагою рекомендації Мінветеранів та дійшов до висновку про порушення його законних прав та інтересів, хоча це не відповідає дійсності. Окрім цього, вимога позивача про визнання протиправними дії міжвідомчої комісії також не підлягають задоволенню, адже на момент звернення позивача до суду Мінветеранів не виносило на розгляд міжвідомчої комісії заяву позивача із об'єктивних законних причин, а тому Міжвідомча комісія не розглядала заяву позивача по суті і відповідно ніяких протиправних дій щодо позивача не вчиняла.
Згідно частини 2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд у справі встановив наступне.
ОСОБА_1 працював волонтером в громадській організації «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» у період з 2022 по 2024 рік, що підтверджується посвідченням Товариства Червоного Хреста України, дійсного з 31.12.2023 року.
Під час здійснення волонтерської діяльності на лінії зіткнення сил оборони та російських окупантів в Херсонській області 08.10.2023 року позивач потрапив під черговий обстріл та отримав ушкодження фізичного здоров'я. Згідно витягу з ЄРДР у кримінальному проваджені №12022230000005693, позивач 08.10.2023 року долучений як потерпілий у зазначеному кримінальному провадженні з правовою кваліфікацією за ч.1 статті 438 Кримінального кодексу України.
Після огляду медико-соціальною експертною комісією позивач отримав ІІІ групу інвалідності, що підтверджується довідкою серії 12 ААВ №558205, причина інвалідності - ушкодження здоров'я від вибухонебезпечних предметів.
Враховуючи вищевказані обставини, 23.03.2025 року позивачем до Міністерства у справах ветеранів в особі Міжвідомчої комісії було подано заяву про встановлення зв'язку інвалідності з пораненням чи іншим ушкодженням здоров'я, одержаним від вибухонебезпечних предметів на території здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України.
Листом від 31.03.2025 року за №6714/3.2/3.1-25 Міністерство у справах ветеранів повідомило позивача про те, що у порушення пункту 5 Порядку встановлення зв'язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров'я, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року №306, в доданих до заяви матеріалах відсутній висновок судово-медичної експертизи та витяг про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально процесуальним законодавством. У зв'язку із чим, заяву позивача залишено без руху. Після усунення недоліків, заява позивача буде розглянута на засіданні міжвідомчої комісії, внаслідок чого буде прийнято відповідне рішення.
Водночас, відповідно до трекінгу відправлення №0601130226543 АТ “Укрпошта», лист Мінветеранів від 31.03.2025 року було надіслано позивачу 02.04.2025 року. Водночас, 19.04.2025 року поштове відправлення було повернене відправнику (у зв'язку із закінченням встановленого терміну зберігання), що стороною позивача спростовано не було.
Враховуючи факт неусунення позивачем недоліків його заяви, рішенням Міжвідомчої комісії з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України від 26.06.2025 року №6/ІІІ/11/1 позивачу було відмовлено у встановленні факту отримання постраждалою особою поранення чи іншого ушкодження здоров'я, одержаного від вибухонебезпечних предметів на території заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, оскільки станом на 26.06.2025 року Мінветеранів так і не отримало запитуваних у листі від 31.03.2025 року документів.
Посилаючись на протиправну бездіяльність щодо не розгляду Міжвідомчою комісією заяви про встановлення зв'язку інвалідності з пораненням чи іншим ушкодженням здоров'я, одержаним від вибухонебезпечних предметів на території здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, та невстановлення факту одержання інвалідності, позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.
Відповідно до вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Дослідивши адміністративний позов, відзив та інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них закріплено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-XII (далі - Закон №3551-XII).
За абз.1 ст.7 Закону №3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.
Згідно п.4 абз.2 ст.7 Закону №3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних: від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях до 1 грудня 2014 року, з 1 грудня 2014 року до 24 лютого 2022 року - на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, під час проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, з 24 лютого 2022 року - на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року №306 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15.10.2024 року №1186) було затверджено Порядок встановлення зв'язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров'я (далі - Порядок №306), який визначає процедуру встановлення з урахуванням особливостей, визначених Законом України “Про адміністративну процедуру», зв'язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров'я, одержаними особами від вибухонебезпечних предметів, зокрема, але не виключно, з 24 лютого 2022 р. - на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - заходи, необхідні для забезпечення оборони України).
За п.п.2 п.2 Порядку №306 закріплено, що встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухонебезпечних предметів, на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України - це публічна (електронна публічна) послуга, що надається міжвідомчою комісією з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - міжвідомча комісія), яку утворює Мінветеранів, за заявою, поданою постраждалою особою, її законним представником або уповноваженою особою в паперовій або електронній формі, за результатами розгляду якої приймається рішення про встановлення факту (відмову у встановленні факту) одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від вибухонебезпечних предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України.
За п.4 Порядку №306 рішення про встановлення факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від вибухонебезпечних предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, приймається міжвідомчою комісією.
Відповідно до п.5 Порядку №306 для встановлення факту одержання ушкодження здоров'я від вибухонебезпечних предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, постраждала особа, її законний представник або уповноважена особа надсилають Мінветеранів заяву за формою згідно з додатком 1 у паперовій формі, зокрема засобами поштового зв'язку, або в електронній формі на офіційну адресу електронної пошти Мінветеранів. За малолітніх чи неповнолітніх дітей таку заяву подає один з батьків, опікун, піклувальник або інший законний представник.
До заяви додаються копії таких документів:
документа, що посвідчує особу заявника, а у разі подання документів законним представником або уповноваженою особою - документа, що посвідчує особу постраждалої особи, а також документа, який надає повноваження законному представнику або уповноваженій особі представляти таку особу, оформленого відповідно до законодавства (для осіб віком до 14 років - свідоцтва про народження);
документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України;
висновку судово-медичної експертизи, що засвідчує факт отримання поранень чи інших ушкоджень здоров'я від вибухонебезпечних предметів;
витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи» або довідки медико-соціальної експертної комісії або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про встановлення особі віком до 18 років категорії “дитина з інвалідністю»;
витягу з інформаційно-аналітичної системи “Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством (повний) (для осіб, які досягли 14-річного віку);
витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження стосовно факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від вибухонебезпечних предметів та/або інших документів, які підтверджують залучення особи до кримінального провадження як потерпілої;
інших документів (за наявності), які можуть засвідчити одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від вибухонебезпечних предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України.
Заява разом з необхідними документами приймається адміністратором центру виключно з формуванням електронної справи та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після її формування через електронний кабінет передається до міжвідомчої комісії. До запровадження технічної можливості для передачі справи через електронний кабінет заява разом із необхідними документами передається до Мінветеранів у паперовій формі не пізніше наступного робочого дня після їх отримання.
Згідно п.6 Порядку №306 міжвідомча комісія розглядає заяву та додані до неї документи, надсилає необхідні запити за підписом її голови (відповіді на запити надаються підприємствами, установами та організаціями у 14-денний строк з дня надходження запиту міжвідомчої комісії, якщо інше не передбачено порядками надання відповідної інформації), у разі потреби уточнює інформацію про постраждалу особу, стосовно якої подано заяву, і в місячний строк з дня надходження заяви та доданих до неї документів ухвалює рішення про встановлення факту (відмову у встановленні факту) одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від вибухонебезпечних предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, за формою згідно з додатком 2.
Ухвалене міжвідомчою комісією рішення протягом трьох робочих днів з дати його ухвалення надсилається заявнику на адресу, зазначену в заяві. У разі подання заяви через центр копія відповіді заявнику надсилається до центру.
Згідно п.п.5 п.7 Порядку №306 підставами для відмови у встановленні факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від вибухонебезпечних предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, є: відсутність документів, що містять підтвердження факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від вибухонебезпечних предметів внаслідок проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України.
Аналізуючи вищевказані приписи суд доходить висновку, що міжвідомча комісія у місячний строк розглядає заяву та ухвалює рішення про встановлення факту (відмову у встановленні факту) одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від вибухонебезпечних предметів на території здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України. Разом з тим, до такої заяви в обов'язковому порядку мають бути надані наступні документи:
документ, що посвідчує особу заявника;
документ, що засвідчує реєстрацію заявника у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;
висновок судово-медичної експертизи, що засвідчує факт отримання поранень чи інших ушкоджень здоров'я від вибухонебезпечних предметів;
витяг з інформаційно-аналітичної системи “Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством;
витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження стосовно факту одержання заявником ушкоджень здоров'я від вибухонебезпечних предметів та/або інших документів, які підтверджують залучення особи до кримінального провадження як потерпілої.
Як вже було встановлено судом вище, 23.03.2025 року позивач звернувся з відповідною заявою до Міністерства у справах ветеранів в особі Міжвідомчої комісії про встановлення зв'язку інвалідності з пораненням чи іншим ушкодженням здоров'я, одержаним від вибухонебезпечних предметів на території здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України. Водночас, листом від 31.03.2025 року Міністерство у справах ветеранів повідомило позивача про те, що в доданих до заяви матеріалах відсутній висновок судово-медичної експертизи та витяг про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально процесуальним законодавством. У листі також було зазначено, що після усунення недоліків, заява позивача буде розглянута на засіданні міжвідомчої комісії, внаслідок чого буде прийнято відповідне рішення.
Варто зазначити, що Порядок №306 визначає процедуру встановлення зв'язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров'я, з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про адміністративну процедуру».
Згідно ч.1 ст.43 Закону України «Про адміністративну процедуру» у разі якщо заяву подано з порушенням встановлених законодавством вимог, посадова особа адміністративного органу, яка розглядає справу, приймає рішення про залишення заяви без руху. Адміністративний орган надсилає заявнику письмове повідомлення про залишення заяви без руху протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви, а в разі особистого звернення із заявою негайно (за можливості) вручає під розписку таке повідомлення особі, яка подала заяву, безпосередньо в адміністративному органі.
У повідомленні про залишення заяви без руху зазначаються виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги законодавства, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження рішення про залишення заяви без руху.
Адміністративний орган встановлює строк, достатній для усунення заявником виявлених недоліків. За клопотанням заявника адміністративний орган може продовжити строк усунення виявлених недоліків.
Судом встановлено, що Міністерством у справах ветеранів України під час розгляду справи надавались докази направлення позивачу вищевказаного листа від 31.03.2025 року (в якому зазначено про залишення без руху його заяви від 23.03.2025 року), який був повернутий відправнику у зв'язку із закінченням встановленого терміну зберігання, що стороною позивача за час розгляду справи спростовано не було.
Підстав неможливості усунення недоліків заяви від 23.03.2025 року стороною позивача за час розгляду справи зазначено не було. При цьому, матеріали справи не містять доказів направлення позивачем необхідних документів (висновок судово-медичної експертизи та витяг про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально процесуальним законодавством) на адресу Міністерства у справах ветеранів в особі Міжвідомчої комісії.
Крім того, як було встановлено судом, за п.п.5 п.7 Порядку №306 підставою для відмови у встановленні факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від вибухонебезпечних предметів на території здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, є відсутність документів, що містять підтвердження факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від вибухонебезпечних предметів внаслідок здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України.
Враховуючи вищевказані обставини, на думку суду, рішенням Міжвідомчої комісії з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України від 26.06.2025 року №6/ІІІ/11/1 було правомірно відмовлено позивачу у встановленні факту отримання ним поранення чи іншого ушкодження здоров'я, одержаного від вибухонебезпечних предметів на території заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, враховуючи той факт, що Мінветеранів не отримало запитуваних у листі від 31.03.2025 року документів, необхідних для прийняття рішення по суті розгляду заяви позивача від 23.03.2025 року.
З цього приводу суд зазначає, що матеріалами справи підтверджена відсутність бездіяльності відповідачів за фактом розгляду його заяви від 23.03.2025 року, враховуючи той факт, що Міжвідомчою комісією про встановлення зв'язку інвалідності з пораненням чи іншим ушкодженням здоров'я, одержаним від вибухонебезпечних предметів на території здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України вживались заходи для повідомлення позивача про наявність недоліків у його заяві від 23.03.2025 року. При цьому, варто зазначити, що відсутність необхідного переліку документів, зазначених у п.5 Порядку №306, позбавляє Міжвідомчу комісію можливості прийняття рішення про встановлення факту одержання позивачем ушкоджень здоров'я від вибухонебезпечних предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України.
За п.8 Порядку №306 у разі ухвалення міжвідомчою комісією рішення про відмову у встановленні факту отримання постраждалою особою поранення чи іншого ушкодження здоров'я, одержаного від вибухонебезпечних предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, питання встановлення факту отримання такою особою поранення чи іншого ушкодження здоров'я, одержаного від вибухонебезпечних предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, може бути повторно винесене на розгляд міжвідомчої комісії за її рішенням на підставі повторного звернення постраждалої особи та/або після надходження уточненої інформації про постраждалу особу.
Отже, позивач не позбавлений можливості повторного звернення до Міжвідомчої комісії із заявою про встановлення факту одержання ушкодження здоров'я від вибухонебезпечних предметів на території здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, разом із пакетом документів, визначених пунктом 5 Порядку №306.
Крім того, суд акцентує увагу на тому, що в рішенні Міжвідомчої комісії від 26.06.2025 року №6/ІІІ/11/1 по суті не вирішувалось питання щодо встановлення факту одержання або неодержання позивачем ушкодження здоров'я від вибухонебезпечних предметів, а було лише відмовлено у встановленні такого факту через неподання необхідного переліку документів, які можуть підтвердити факт одержання заявником ушкодження здоров'я.
Враховуючи вищевказані обставини справи, суд не вбачає правових підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 .
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 77, 241-246, 251, 255, 257, 258, 262, 293-295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України, Міжвідомчої комісії з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Розподіл судових витрат не проводити.
Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повне найменування сторін по справі:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )
Відповідач - Міністерство у справах ветеранів України (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 34, код ЄДРПОУ 42657144).
Відповідач - Міжвідомча комісія з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових предметів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 34).
Суддя О.В. Білостоцький
.