Ухвала від 16.12.2025 по справі 160/23568/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

16 грудня 2025 року Справа №160/23568/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільков В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро питання щодо затвердження звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 07.10.2024 року за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року в справі № 160/23568/24, яке набрало законної сили 10 січня 2025 року, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести позивачу з 01 лютого 2022 року перерахунок та виплату основного розміру пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України №1298 від 16 липня 2024 року про розмір грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30 серпня 2017 року, з урахуванням проведених виплат.

Позивач 18 березня 2025 року звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/23568/24.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року у задоволенні заяви відмовлено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 22.05.2025 року ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року в справі №160/23568/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії скасовано.

Ухвалено нове судове рішення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати протягом одного місяця з дня отримання копії цієї постанови до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року в справі №160/23568/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

17.06.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із звітом про виконання рішення суду.

У цьому звіті відповідач зазначив, що з метою забезпечення виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 по справі №160/23568/24 ОСОБА_1 було направлено повідомлення від 11.02.2025 за вих. №7413-1392/Щ-01/8-0400/25 про необхідність надати до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області оригінал довідки від 16 липня 2024 року № 1298 про розмір грошового забезпечення, яка була надана ОСОБА_1 . Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України у зв'язку з тим, що вищевказана довідка на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не надходила. 13.02.2025 ОСОБА_1 на адресу Головного управління була надана копія довідки від 16 липня 2024 року № 1298 про розмір грошового забезпечення, яка видана Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України. На підставі вищевикладеного та з метаю виконання рішення суду від 07.10.2024 у справі № 160/23568/24, 14.03.2025 ОСОБА_1 було направлено повторне повідомлення за вих. № 12371-5804/Щ-01/8-0400/25 про необхідність надати до Головного управління оригінал довідки від 16 липня 2024 року № 1298 про розмір грошового забезпечення, яка була надана Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України на його адресу. У зв'язку з тим, що оригінал довідки позивачем так і не було надано, 10.04.2025 ОСОБА_1 знову було направлено повідомлення за вих. №16926-10316/Щ-01/8 0400/25 про необхідність надати до Головного управління оригінал довідки від 16 липня 2024 року № 1298 про розмір грошового забезпечення, яка була надана Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України на його адресу. 04.06.2025 за вх. № 22481/8 на адресу Головного управління позивачем було надано оригінал довідки від 16 липня 2024 року № 1298 про розмір грошового забезпечення наданої Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України. У зв'язку з цим, 06.06.2025 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 у справі № 160/23568/24 з 01.02.2022 ОСОБА_1 проведено перерахунок основного розміру пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 16.07.2024 №1298 про розмір грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", оскільки зазначеним рішенням суду не зобов'язано провести обчислення пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром, розмір пенсійної виплати на виконання рішення суду було обчислено з урахуванням обмеження, передбаченого статтею 43 Закону №2262-ХІІ тому проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 не призвів до збільшення пенсійної виплати в результаті чого доплата на виконання рішення суду відсутня. З огляду на зазначене розмір пенсії ОСОБА_1 , який обчислено на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 у справі №160/23568/24, не змінився та станом на 01.07.2025 становить 23610,00 грн. у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зважаючи на викладене, покладені судом зобов'язання вчинити дії виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Враховуючи наведене, просять суд:

прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 по адміністративній справі №160/23568/24;

звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу на підставі доказів, які підтверджують виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 у справі №160/23568/24;

у разі відмови в затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 по адміністративній справі №160/23568/24 продовжити строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 по адміністративній справі № 160/23568/24.

17.06.2025 року позивачем подано клопотання про неприйняття звіту про виконання рішення суду і невиконання рішення суду.

Ухвалою суду від 23.06.2025 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.06.2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 року по справі №160/23568/24.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про звільнення від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного 07.10.2024 року по справі №160/23568/24 - задоволено.

Звільнено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 року по справі №160/23568/24.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до статті 382 КАС України в трьохмісячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали суду, подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду 07.10.2024 року по справі №160/23568/24.

16.09.2025 року Пенсійним органом подано звіт, у якому відповідач просить суд:

прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 року по адміністративній справі №160/23568/24;

звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу на підставі доказів, які підтверджують виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 у справі № 160/23568/24;

у разі відмови в затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 року по адміністративній справі № 160/23568/24 продовжити строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 по адміністративній справі № 160/23568/24.

В обґрунтуванні звіту вказано про те що з метою забезпечення виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 по справі №160/23568/24 ОСОБА_1 було направлено повідомлення від 11.02.2025 № 7413-1392/Щ-01/8-0400/25 про необхідність надати до Головного управління оригінал довідки від 16 липня 2024 року № 1298 про розмір грошового забезпечення, яка була надана ОСОБА_1 . Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України у зв'язку з тим, що вищевказана довідка на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не надходила. 13.02.2025 ОСОБА_1 на адресу Головного управління була надана копія довідки від 16 липня 2024 року №1298 про розмір грошового забезпечення, яка видана Фінансово економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України. Звертаємо увагу суду, що відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262 ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", довідка про розмір грошового забезпечення є основним документом на підставі якого здійснюється призначення та перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення. На підставі вищевикладеного та з метою виконання рішення суду від 07.10.2024 у справі № 160/23568/24 ОСОБА_1 14.03.2025 було направлено повторне повідомлення за № 12371-5804/Щ-01/8-0400/25 про необхідність надати до Головного управління оригінал довідки від 16 липня 2024 року № 1298 про розмір грошового забезпечення, яка була надана Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України на його адресу. У зв'язку з тим, що оригінал довідки позивачем так і не було надано, 10.04.2025 ОСОБА_1 знову було направлено повідомлення за № 16926-10316/Щ-01/8-0400/25 про необхідність надати до Головного управління оригінал довідки від 16 липня 2024 року № 1298 про розмір грошового забезпечення, яка була надана Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України на його адресу. 04.06.2025 за вх. № 22481/8 на адресу Головного управління позивачем було надано оригінал довідки від 16 липня 2024 року №1298 про розмір грошового забезпечення, наданої Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України. У зв'язку з цим 06.06.2025 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 у справі № 160/23568/24 з 01.02.2022 ОСОБА_1 проведено перерахунок основного розміру пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 16.07.2024 №1298 про розмір грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Вказують також про те, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в частині виключно щодо громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії російської федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. Приписи статті 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, а саме- 12.04.2023. Отже, підлягають виплаті без обмеження максимальним розміром пенсії, які призначені з 12.04.2023 особам, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України під час агресії російської федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. Прошу суд звернути увагу на те, що пенсія заявнику призначена 16.04.2013, тобто до 12.04.2023 (до дати втрати чинності приписів статті 2 Закону № 3668-VI), а тому визнання неконституційними приписів статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI на заявника не поширюється. Законом України від 19.11.2024 № 4059-IХ “Про Державний бюджет України на 2025 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 01.01.2025- 2361,00 грн. Додатково зазначаємо, що, оскільки рішенням суду від 07.10.2024 по справі № 160/23568/24 не зобов'язано провести обчислення пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром, розмір пенсійної виплати на виконання рішення суду було обчислено з урахуванням обмеження, передбаченого статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, і тому проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 не призвів до збільшення пенсійної виплати, у результаті чого доплата на виконання рішення суду відсутня. З огляду на зазначене розмір пенсії ОСОБА_1 , який обчислено на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 у справі № 160/23568/24, не змінився та станом на 01.09.2025 становить 23610,00 грн. у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зважаючи на викладене, покладені судом зобов'язання вчинити дії виконані Головним управлінням.

Ухвалою суду від 19.09.2025 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 16.09.2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 року по справі №160/23568/24.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про звільнення від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного 07.10.2024 року по справі №160/23568/24 - задоволено.

Звільнено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 року по справі №160/23568/24.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до статті 382 КАС України в трьохмісячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали суду, подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду 07.10.2024 року по справі №160/23568/24.

12.12.2025 року Пенсійним органом подано звіт, у якому відповідач просить суд:

прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 по адміністративній справі № 160/23568/24;

звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу на підставі доказів, які підтверджують виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 у справі № 160/23568/24;

у разі відмови в затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 по адміністративній справі №160/23568/24 продовжити строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 по адміністративній справі № 160/23568/24.

В обґрунтуванні звіту вказано про те, що з метою забезпечення виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 по справі №160/23568/24 ОСОБА_1 було направлено повідомлення від 11.02.2025 № 7413-1392/Щ-01/8-0400/25 про необхідність надати до Головного управління оригінал довідки від 16 липня 2024 року № 1298 про розмір грошового забезпечення, яка була надана ОСОБА_1 . Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України у зв'язку з тим, що вищевказана довідка на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не надходила. 13.02.2025 ОСОБА_1 на адресу Головного управління була надана копія довідки від 16 липня 2024 року № 1298 про розмір грошового забезпечення, яка видана Фінансово економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України. Звертаємо увагу суду, що відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262 ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", довідка про розмір грошового забезпечення є основним документом на підставі якого здійснюється призначення та перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення. На підставі вищевикладеного та з метою виконання рішення суду від 07.10.2024 у справі № 160/23568/24 ОСОБА_1 14.03.2025 було направлено повторне повідомлення за № 12371-5804/Щ-01/8-0400/25 про необхідність надати до Головного управління оригінал довідки від 16 липня 2024 року № 1298 про розмір грошового забезпечення, яка була надана Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України на його адресу. У зв'язку з тим, що оригінал довідки позивачем так і не було надано, 10.04.2025 ОСОБА_1 знову було направлено повідомлення за № 16926-10316/Щ-01/8-0400/25 про необхідність надати до Головного управління оригінал довідки від 16 липня 2024 року № 1298 про розмір грошового забезпечення, яка була надана Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України на його адресу. 04.06.2025 за вх. № 22481/8 на адресу Головного управління позивачем було надано оригінал довідки від 16 липня 2024 року №1298 про розмір грошового забезпечення, наданої Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України. У зв'язку з цим 06.06.2025 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 у справі № 160/23568/24 з 01.02.2022 ОСОБА_1 проведено перерахунок основного розміру пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 16.07.2024 № 1298 про розмір грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Отже, відповідач зазначає про те, що рішення суду було виконано у повному обсязіЮ та відповідно 06.06.2025 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 у справі №160/23568/24 з 01.02.2022 ОСОБА_1 проведено перерахунок основного розміру пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 16.07.2024 № 1298 про розмір грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб?.

Досліджуючи вказаний звіт відповідача, суд зазначає про таке.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року в справі № 160/23568/24, яке набрало законної сили 10 січня 2025 року, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести позивачу з 01 лютого 2022 року перерахунок та виплату основного розміру пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України №1298 від 16 липня 2024 року про розмір грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30 серпня 2017 року, з урахуванням проведених виплат.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду набрало законної сили.

Встановлено, що відповідачем 06.06.2025 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 у справі №160/23568/24 з 01.02.2022 ОСОБА_1 проведено перерахунок основного розміру пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 16.07.2024 №1298 про розмір грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Слід вказати про те, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року в справі № 160/23568/24 не було зобов'язано органи Пенсійного фонду України виплачувати позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром та індексацію пенсії відповідно до Постанов № 118, № 168 та № 185 понад максимальний розмір, передбачений статтею 43 Закону №2262, перерахунок пенсії з 01.03.2022, 01.03.2023 та 01.03.2024, 01.03.2025 рок, що фактично не призвело до збільшення розміру пенсійної виплати.

Так, ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.

Так, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Аналогічний висновок викладений Великою Палатою Верховного Суду у постанові 14 травня 2020 року у справі № 800/320/17.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Виконання рішення суду про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для виконання рішень суду, що гарантовані державою, відповідальним виконавцем якої він є.

Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм у спірних правовідносинах, передбачені статтею 23 Бюджетного кодексу України, в частині першій якої зазначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Крім того, приписами п.п. 20 та 29 ч. 1 ст.116 Бюджетного кодексу України встановлено, що взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України та здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) сум разової грошової допомоги за рішенням суду здійснюється управлінням Пенсійного фонду виключно за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством, зокрема, за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження. Інших фінансових можливостей крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Як вже зазначалось вище, відповідачем 06.06.2025 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 у справі №160/23568/24 з 01.02.2022 ОСОБА_1 проведено перерахунок основного розміру пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 16.07.2024 №1298 про розмір грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відтак, відповідачем суб'єктом владних повноважень вчинені усі дії задля виконання судового рішення в цій частині, а невиплата нарахованої доплати зумовлена відсутністю відповідних бюджетних коштів в бюджеті Пенсійного фонду України.

Отже, у цьому випадку має місце невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, з підстав обмеженого бюджетного асигнування, що не є тотожним обставинам ухилення або свідомого невиконання судового рішення.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття судом вказаного звіту про виконання рішення у даній справі.

Керуючись статтями 248, 370, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.12.2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 року у справі №160/23568/24.

Завершити процедуру судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 року по справі №160/23568/24.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

Ухвала суду набирає законної сили та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256 та 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст ухвали складено та підписано 16.12.2025 року.

Суддя В.В. Ільков