10.12.2025м. СумиСправа № 920/1361/23
Господарський суд Сумської області у складі судді Жерьобкіної Є.А.,
За участю секретаря судового засідання Гордієнко Ж.М.,
Розглянувши в порядку загального позовного провадження справу № 920/1361/23:
за позовом Управління комунального майна Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45068823)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕД-ОНЛАЙН» (40000, м. Суми, вул. Троїцька, 17, код ЄДРПОУ 37186331)
про стягнення 82306 грн 37 коп.
Представники учасників справи в судове засідання не з'явились
1. Стислий виклад позицій сторін у справі.
1.1. 29.11.2023 позивач звернувся до Господарського суду Сумської області з позовною заявою від 28.11.2023 № 969/10.04-14, згідно якої просить суд (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог(вх. № 557 від 23.01.2023): стягнути з відповідача на свою користь заборгованість на загальну суму 82306 грн 37 коп., в тому числі: 72143 грн 26 коп. борг з орендної плати, 10163 грн 00 коп. пеня.
1.2. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що, відповідач має заборгованість з орендної плати за період грудень 2021 року - грудень 2023 року, що стало підставою звернення до суду з позовом про стягнення боргу з орендної плати та пені.
1.3. Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що матеріали справи не містять доказів того, що позивач є правонаступником орендодавця за договором оренди нерухомого майна № УМКВ-0732 від 02.06.2014. У зв'язку з окупацією міста військами російської федерації, орендоване майно не використовувалось, рахунки за оренду не виставлялись.
2. Заяви, які подавались сторонами. Процесуальні дії, які вчинялись судом.
2.1. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.11.2023 справу № 920/1361/23 призначено судді Жерьобкіній Є.А.
2.2. Ухвалою від 01.12.2023 Господарський суд Сумської області прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі № 920/1361/23, призначив підготовче засідання на 08.01.2024, 10:45; надав відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву відповідно до ст. 165 ГПК України; надав позивачу семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив відповідно до ст. 166 ГПК України; надав відповідачу семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення до ст. 167 ГПК України.
2.3. 28.12.2021 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (вх. № 5144 від 28.12.2023), відповідно до якого просить суд поновити процесуальний строк для подання відзиву, визнати причини пропуску строку поважними, в задоволенні позову відмовити. Відповідач зауважує, що матеріали справи не містять доказів, що позивач є правонаступником орендодавця за договором оренди нерухомого майна № УМКВ-0732 від 02.06.2014. У період з 24.02.2022 до 03.04.2022 підприємства на території м. Суми не працювали, у зв'язку з окупацією міста військами російської федерації, що підтверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, яким затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, тому орендар не використовував орендоване майно, рахунки на оплату орендарю не виставлялися. Договір закінчив свою дію 02.05.2023, тому спір стосовно дострокового припинення його дії і виселення відповідача із займаного приміщення відсутній.
2.4. У судовому засіданні 08.01.2024 Господарський суд Сумської області, за участю позивача, постановив протокольну ухвалу про оголошення перерви в судовому засіданні до 31.01.2024, 11:30; повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи в порядку ст. 120 ГПК України.
2.5. 23.01.2024 позивач подав до суду заяву про уточнення позовних вимог (вх. № 375, 557, від 23.01.2024), відповідно до якої вказує, що між сторонами укладено угоду про дострокове розірвання договору від 02.06.2014, підписано акт приймання-передачі нерухомого майна з оренди від 06.12.2023, але на дату розірвання договору у орендаря наявна заборгованість, у зв'язку з чим, позивач збільшує позовні вимоги та викладає прохальну частину позову в такій редакції: стягнути з ТОВ «МЕД-ОНЛАЙН» на користь позивача 82306 грн 37 коп., в тому числі: 72143 грн 26 коп. борг з орендної плати, 10163 грн. 00 коп. пеня; а також 8052 грн 00 коп. судового збору.
2.6. 23.01.2024 позивач подав відповідь на відзив (вх. № 376 від 23.01.2024), відповідно до якої вказує, що підпунктом 1.1 пункту 1 рішення Сумської міської ради від 03.11.2022 №3173-МР «Про внесення змін до структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, затвердженої рішенням Сумської міської ради від 27 липня 2016 року № 1031-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної чисельності (зі змінами)» утворено Управління комунального майна Сумської міської ради (з правом юридичної особи) шляхом виділення його з Департаменту забезпечення ресурсних платежів.
03.11.2022 Сумською міською радою прийнято рішення № 3176-МР «Про Положення про Управління комунального майна Сумської міської ради» (на цей час положення діє в редакції рішення Сумської міської ради від 09.08.2023 № 4100 - МР).
Відповідно до пунктів 1.6 та 1.10 розділу 1 Положення, Управління здійснює управління та розпорядження майном комунальної власності Сумської міської територіальної громади, відмінним від земельної ділянки (далі - майно комунальної власності) у межах, визначених чинним законодавством України, Сумською міською радою та цим Положенням, і є її уповноваженим органом з питань управління та розпорядження майном комунальної власності. Управління є правонаступником Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради по всіх майнових та немайнових правах та обов'язках в частині здійснення повноважень, визначених у пункті 1.11 розділу 1 цього Положення. Відповідно до пункту 1.11 Положення, Управління, в межах власних завдань та функцій, забезпечує організацію здійснення власних повноважень та делегованих повноважень органів виконавчої влади, визначених підпунктами 1, 4 пункту «а» частини першої статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; забезпечує, згідно частини першої статті 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підконтрольність Управлінню підприємств, установ, закладів та організацій, що перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади, у сфері публічних закупівель до початку відповідних процедур закупівель.
В свою чергу, згідно з пунктами 1, 4 пункту «а» частини першої статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо порядку та умов відчуження комунального майна, проектів місцевих програм приватизації та переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; організація виконання цих програм; подання раді письмових звітів про хід та результати відчуження комунального майна.
Власник нерухомого майна не змінився, ним є Сумська міська територіальна громада, а представницький орган - Сумська міська рада, своїм рішенням, визначила уповноважений орган для обліку і управління усім комунальним майном, включаючи права і обов'язки орендодавця за спірним договором.
Позивач вказує, що відповідач, в порушення строку встановленого підпунктом 8.4 договору, повідомив орендодавця про призупинення роботи листом від 16.05.2022 № 01-22/13 та вказав, що ТОВ «МЕД-ОНЛАЙН» не потребує письмової відповіді на цей лист. Через рік відповідач повторно звернувся з листом від 08.05.2023 № 01-23/09, де просив позивача не нараховувати йому орендну плату за нежитлові приміщення з 01.01.2023 до скасування воєнного стану. Вказаний лист двічі розглядався профільною депутатською комісією, проте листом від 21.09.2023 № 463/10.01-12 відповідача повідомлено про відмову у звільненні від орендної плати. Враховуючи вищевикладене, відсутні підстави для звільнення відповідача від сплати орендної плати та виконання будь-яких перерахунків. Сторони 06.12.2023 уклали угоду про дострокове розірвання договору оренди нерухомого комунального майна та акт приймання-передачі (повернення з оренди) нежитлових приміщень. Отже, твердження відповідача про те, що спірний договір припинився 02.05.2023 і на новий строк не продовжувався є помилковими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи. Договір є достроково розірваним з 06.12.2023.
2.7. У судовому засіданні 31.01.2024 Господарський суд Сумської області, за участю позивача, постановив протокольну ухвалу про прийняття до розгляду відповіді на відзив (вх. № 376 від 23.01.2024); прийняття заяви про уточнення позовних вимог (вх. № 375, 557 від 23.01.2024); продовження строку підготовчого провадження на тридцять днів, відповідно до ст. 177 Господарського кодексу України; оголошення перерви в судовому засіданні до 26.02.2024, 12:30; повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи в порядку ст. 120 ГПК України.
2.8. 15.02.2024 позивач подав пояснення (вх. № 844 від 15.02.2024) щодо коригувань суми орендної плати.
2.9. 26.02.2024 від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (вх. № 1010 від 26.02.2024).
2.10. Через загрозу безпеці учасників справи, у зв'язку з тим, що з 11:54 до 12:38 та з 12:40 до 13:26 у Сумській області була оголошена повітряна тривога, судове засідання у справі 26.02.2024 не відбулось.
З огляду на викладене, суд визначив іншу дату судового засідання. Ухвалою від 26.02.2024 Господарський суд Сумської області, призначив підготовче засідання з повідомленням учасників справи на 18.03.2024, 11:15.
2.11. Через загрозу безпеці учасників справи, у зв'язку з тим, що з 10:46 до 11:38 у Сумській області була оголошена повітряна тривога, судове засідання у справі 18.03.2024 не відбулось.
З огляду на викладене, суд визначив іншу дату судового засідання. Ухвалою від 18.03.2024 Господарський суд Сумської області, призначив підготовче засідання з повідомленням учасників справи на 10.04.2024, 10:45.
2.12. 19.03.2024 позивач подав суду клопотання про зупинення провадження у справі (вх. № 1465 від 19.03.2024), відповідно до якого просить суд зупинити провадження у цій справі до розгляду по суті справи № 920/211/24.
2.13. Ухвалою від 10.04.2024 Господарський суд Сумської області задовольнив клопотання Управління комунального майна Сумської міської ради про зупинення провадження у справі (вх. № 1465 від 19.03.2024); зупинив провадження у справі № 920/1361/23 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 920/211/24.
2.14. 12.03.2025 позивач подав до суду клопотання № 9/25укм від 12.03.2025 про поновлення провадження у справі (вх. № 1435 від 12.03.2025), в якому просить суд поновити провадження у справі № 920/1361/23, у зв'язку з тим, що судове рішення у справі № 920/211/24 набрало законної сили 28.01.2025.
2.15. Ухвалою від 31.03.2025 Господарський суд Сумської області поновив провадження у справі № 920/1361/23; призначив підготовче засідання з повідомленням учасників справи на 14.04.2025, 11:00; запропонував учасникам судового процесу скористатися своїми правами, зокрема, звернутися до суду із заявою про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, у порядку передбаченому ст. 197 Господарського процесуального кодексу України, клопотанням про розгляд справи без участі сторін, з урахуванням того, що явка представників сторін не є обов'язковою, та за наявності потреби в участі в судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Сумської області повідомити про це суд.
2.16. Через загрозу безпеці учасників справи, у зв'язку з тим, що з 09:06 14.04.2025 до 02:42 15.04.2025 у Сумській області була оголошена повітряна тривога, судове засідання у справі 14.04.2025 не відбулось.
З огляду на викладене, суд визначив іншу дату судового засідання. Ухвалою від 15.04.2025 Господарський суд Сумської області призначив підготовче засідання з повідомленням учасників справи на 14.05.2025, 11:00.
2.17. Через загрозу безпеці учасників справи, у зв'язку з тим, що з 09:11 до 12:25 у Сумській області була оголошена повітряна тривога, судове засідання у справі 14.05.2025 не відбулось.
З огляду на викладене, суд визначив іншу дату судового засідання. Ухвалою від 14.05.2025 Господарський суд Сумської області призначив підготовче засідання з повідомленням учасників справи на 16.06.2025, 11:00.
2.18. 16.06.2025 розгляд справи не відбувся, у зв'язку з тим, що у період з 12.06.2025 до 20.06.2025 суддя Жерьобкіна Є.А. перебувала у відпустці.
Враховуючи усунення обставин, які унеможливлювали розгляд справи, закінчення відпустки судді Жерьобкіної Є.А., станом на 23.06.2025 суд визначив іншу дату судового засідання. Ухвалою від 24.06.2025 Господарський суд Сумської області призначив підготовче засідання на 09.07.2025, 12:30.
2.19. Через загрозу безпеці учасників справи, у зв'язку з тим, що з 12:25 до 13:13 у Сумській області була оголошена повітряна тривога, судове засідання у справі 09.07.2025 не відбулось.
З огляду на викладене, суд визначив іншу дату судового засідання. Ухвалою від 09.07.2025 Господарський суд Сумської області призначив підготовче засідання з повідомленням учасників справи на 27.08.2025, 10:15.
2.20. Через загрозу безпеці учасників справи, у зв'язку з тим, що з 10:03 до 11:51 у Сумському районі Сумської області була оголошена повітряна тривога, судове засідання у справі 27.08.2025 не відбулось.
З огляду на викладене, суд визначив іншу дату судового засідання. Ухвалою від 27.08.2025 Господарський суд Сумської області призначив підготовче засідання з повідомленням учасників справи на 17.09.2025, 09:15.
2.21. Через загрозу безпеці учасників справи, у зв'язку з тим, що з 09:04 до 11:12 у Сумському районі Сумської області була оголошена повітряна тривога, судове засідання у справі 17.09.2025 не відбулось.
З огляду на викладене, суд визначив іншу дату судового засідання. Ухвалою від 17.09.2025 Господарський суд Сумської області призначив підготовче засідання з повідомленням учасників справи на 15.10.2025, 12:00; визначив часом для розгляду справи 15.10.2025 період з 12 год 00 хв. до 13 год 00 хв. У разі, якщо на час початку судового засідання 15.10.2025 у Сумському районі буде тривати повітряна тривога, суд розпочне судове засідання в цей день у межах відведеного періоду часу, через 20 хв. після закінчення повітряної тривоги.
2.22. Через загрозу безпеці учасників справи, у зв'язку з тим, що з 10:21 до 19:09 у Сумському районі Сумської області була оголошена повітряна тривога, судове засідання у справі 15.10.2025 не відбулось.
З огляду на викладене, суд визначив іншу дату судового засідання. Ухвалою від 16.10.2025 Господарський суд Сумської області призначив підготовче засідання з повідомленням учасників справи на 03.11.2025, 09:00.
2.23. Через загрозу безпеці учасників справи, у зв'язку з тим, що з 08:11 до 12:18 у Сумському районі Сумської області була оголошена повітряна тривога, судове засідання у справі 03.11.2025 не відбулось.
З огляду на викладене, суд визначив іншу дату судового засідання. Ухвалою від 03.11.2025 Господарський суд Сумської області призначив підготовче засідання з повідомленням учасників справи на 05.11.2025, 12:00.
2.24. У судовому засіданні 05.11.2025 Господарський суд Сумської області, за участю представника позивача, постановив ухвалу без оформлення окремого документа про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 17.11.2025, 12:30; повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи в порядку ст. 120 ГПК України.
2.25. У судовому засіданні 17.11.2025 Господарський суд Сумської області, за участю представника позивача, постановив ухвалу без оформлення окремого документа про оголошення перерви в судовому засіданні до 26.11.2025, 09:15; повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи в порядку ст. 120 ГПК України.
2.26. 19.11.2025 представник позивача подав до суду клопотання (вх. № 5553 від 19.11.2025), згідно якого надає виписки з рахунків, що підтверджують сплату відповідачем орендної плати та пені за договором оренди № УМКВ-0732 від 02.06.2014.
2.27. 26.11.2025 розгляд справи не відбувся, у зв'язку з тим, що з 26.11.2025 до 27.11.2025 суддя Жерьобкіна Є.А. перебувала у відрядженні.
Враховуючи усунення обставин, які унеможливлювали розгляд справи, суд визначив іншу дату судового засідання. Ухвалою від 01.12.2025 Господарський суд Сумської області призначив судове засідання для розгляду справи по суті на 10.12.2025, 10:00.
2.28. 10.12.2025 представник позивача подав до суду клопотання (вх. № 6083 від 10.12.2025), якому зазначає, що підтримує позовну заяву та заяву про уточнення позовних вимог.
2.29. Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарський суд, в межах наданих йому повноважень, створив належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.
3. Фактичні обставини справи, встановлені судом.
3.1. Відповідно до частини 1 статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб, майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
3.2. Підпунктом 1.1. пункту 1 рішення Сумської міської ради від 03.11.2022 № 3173-МР «Про внесення змін до структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради», затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27 липня 2016 року № 1031-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної чисельності» (зі змінами) утворено Управління комунального майна Сумської міської ради (з правом юридичної особи) шляхом виділення з департаменту забезпечення ресурсних платежів.
3.3. 03.11.2022 Сумською міською радою прийнято рішення № 3176-МР «Про Положення про Управління комунального майна Сумської міської ради».
3.4. Управління комунального майна Сумської міської ради, відповідно до п. 1.6 та 1.10. розділу 1 Положення, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 03.11.2022 № 3176-МР (зі змінами), здійснює управління та розпорядження майном комунальної власності Сумської міської територіальної громади (далі - майно комунальної власності) у межах, визначених чинним законодавством України, Сумською міською радою та цим Положенням, і є її уповноваженим органом з питань управління та розпорядження майном комунальної власності, а також є правонаступником департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради по всіх майнових та немайнових правах та обов'язках в частині здійснення повноважень, визначених у пункті 1.11 розділу 1 цього Положення.
3.5. Відповідно до п. 1.11 Положення, Управління, в межах власних завдань та функцій: забезпечує організацію здійснення власних повноважень та делегованих повноважень органів виконавчої влади, визначених підпунктами 1, 4 пункту «а» частини першої статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; забезпечує, згідно частини першої статті 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підконтрольність Управлінню підприємств, установ, закладів та організацій, що перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади, у сфері публічних закупівель до початку відповідних процедур закупівель.
3.6. Відповідно до ч. 1, 2 ст. 109 Цивільного кодексу України, виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб. Після прийняття рішення про виділ учасники юридичної особи або орган, що прийняв рішення про виділ, складають та затверджують розподільчий баланс.
3.7. Так, рішенням Сумської міської ради № 3382-МР від 11.01.2023 «Про затвердження розподільчого балансу між Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради та управлінням комунального майна Сумської міської ради» було затверджено відповідний розподільчий баланс.
3.8. Відповідно до пункту 1) додатку до рішення Сумської міської ради від 11.01.2023 № 3382-МР, до Управління комунального майна Сумської міської ради переходять всі майнові та немайнові права та обов'язки з питань управління та розпорядження майном комунальної власності, визначених пунктами 1, 4 пункту «а» частини першої статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
3.9. Згідно зі ст. 287 Господарського кодексу України, орендодавцями щодо комунального майна є органи, уповноважені місцевими радами управляти майном, яке є у комунальній власності.
3.10. Враховуючи вищевикладене, Управління комунального майна Сумської міської ради на теперішній час є орендодавцем у правовідносинах, які є предметом розгляду у цій справі та належним позивачем за цим позовом.
3.11. 02.06.2014 року між позивачем - Управлінням майна комунальної власності Сумської міської ради (орендодавець) та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «МЕД-ОНЛАЙН» (орендар) укладено договір оренди № УМКВ-0732.
3.12. Згідно ату прийняття-передачі нерухомого майна від 02.06.2014, відповідач прийняв в оренду нежитлові приміщення, розміщені на ІV поверсі КУ «Сумська міська дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди» за адресою: м. Суми, вул. Дем'яна Коротченка, 3, загальною площею 33,3 кв. м.
3.13. Згідно розрахунку розміру місячної орендної плати до договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності від 02.06.2014, сторони визначили розмір місячної орендної плати за червень 2020 року - 4083 грн 63 коп. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць розраховується шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Орендна плата щомісячно перераховується орендарем в термін не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним (а. с. 12).
3.14. 19.07.2017 Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (орендодавець) та ТОВ «МЕД-ОНЛАЙН» (орендар) уклали зміну № 2 до договору оренди нерухомого комунального майна № УМКВ-0732 від 02.06.2014 та виклали договір у новій редакції.
3.15. Відповідно до п. 1.1 договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування (в оренду), на умовах, визначених цім договором, нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Суми, вул. Івана Сірка, 3, площею 30,6 кв. м., право на оренду якого орендар набув на підставі наказів Управління майна комунальної власності Сумської міської ради від 13.05.2014 № 23.01-10/81, від 25.06.2014 № 08.01-10/130 та наказу Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради від 02.06.2017 № 06.01-10/95. Нерухоме майно передане в оренду для розміщення маніпуляційно-прививочного кабінету.
3.16. Об'єктом оренди є нерухоме майно, а саме: нежитлові приміщення, розміщені на ІV поверсі загальною площею 30,6 кв. м. за адресою: м. Суми, вул. Івана Сірка, 3, що знаходиться на обліку в орендодавця. Технічна документація на об'єкт оренди, виготовлена спеціалізованим підприємством, є додатком № 1 до цього договору (п. 2.1 договору).
3.17. Вартість об'єкта оренди станом на 31.05.2017 складає 81620 грн 00 коп., відповідно до висновку незалежної оцінки, проведеної ТОВ «Консалтингове агентство «Святозаров та партнери», який є додатком № 2 до цього договору (п. 2.2 договору).
3.18. Розділом 3 сторони визначили умови передачі та повернення об'єкта оренди.
Орендар вступає у строкове платне користування об'єктом оренди з моменту підписання акту приймання-передачі об'єкта оренди, що є додатком № 3 до цього договору.
У разі припинення дії цього договору, орендар зобов'язаний в триденний термін повернути орендодавцеві об'єкт оренди у стані, не гіршому, ніж він був одержаний, чи в інший термін, визначений за згодою сторін, оформленій у письмовій формі.
Об'єкт оренди вважається поверненим орендодавцю з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі.
Передача об'єкта в оренду не тягне за собою виникнення у орендаря права власності на об'єкт оренди.
3.19. Нарахування орендної плати починається з дня підписання акту приймання-передачі об'єкта оренди. Орендна плата щомісячно перераховується орендарем в термін не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним (п. 4.2, 4.3 договору).
3.20. За несвоєчасну або не в повному обсязі сплату орендної плати, орендар сплачує пеню до міського бюджету у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати (п. 4.7 договору).
3.21. Нарахування орендної плати припиняється з дня наступного за днем підписання акту приймання-передачі об'єкта оренди орендодавцю (п. 4.8 договору).
3.22. Відповідно до п. 9.1, 9.8 договору, строк дії цього договору встановлюється на два роки одинадцять місяців з 2 червня 2017 року до 02.05.2020 року. За відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов цього договору протягом одного місяця після закінчення терміну дії цього договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.
3.23. 16.05.2022 відповідач звернувся до Департаменту забезпечення ресурсних платежів з листом, в якому повідомив, що у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні, підприємство не має змоги вести свою діяльність в орендованих приміщеннях за адресами, згідно переліку. Тому з 24.02.2022 Товариство вимушене призупинити роботу медичних кабінетів. Враховуючи вказане, відповідач просив не нараховувати оренду за орендовані приміщення (а. с. 52).
3.24. Згідно рішення Сумської міської ради від 14.06.2022 № 3010-МР, серед іншого, орендарів, які використовують нежитлові приміщення комунальної власності Сумської міської територіальної громади, звільнено від орендної плати за користування майном комунальної власності Сумської міської територіальної громади з 01.03.2022 до 30.06.2022 (а. с. 69).
3.25. Згідно рішення Сумської міської ради від 28.09.2022 № 3137-МР, серед іншого, орендарів, які використовують нежитлові приміщення комунальної власності Сумської міської територіальної громади, звільнено від орендної плати за користування майном комунальної власності Сумської міської територіальної громади з 01.07.2022 до 31.08.2022 (а. с. 70).
3.26. Згідно рішення Сумської міської ради від 14.12.2022 № 3359-МР, серед іншого, орендарів, які використовують нежитлові приміщення комунальної власності Сумської міської територіальної громади, звільнено від орендної плати за користування майном комунальної власності Сумської міської територіальної громади з 01.09.2022 до 31.12.2022 (а. с. 71).
3.27. 08.05.2023 відповідач звернувся до позивача з проханням не нараховувати орендну плату з 01.01.2023 до скасування воєнного стану по орендованому приміщенню за адресами, згідно переліку. Лист отримано відповідачем 10.05.2023 (а. с. 53).
3.28. 20.09.2023 позивач направив на адресу відповідача претензію № 776/10.01-14, згідно якої вказує відповідачу на існування заборгованості з орендної плати, яка станом на 19.09.2023 становить 59493 грн 42 коп., в тому числі: 53696 грн 45 коп. орендна плата, 5796 грн 97 коп. пеня (а. с. 18-19).
3.29. Листом від 21.09.2023 № 463/10.01-12 позивач надав відповідь відповідачу на звернення щодо звільнення від орендної плати з 01.01.2023, згідно якої відмовлено у звільненні від орендної плати за користування нежитловими приміщеннями згідно переліку (а. с. 54).
3.30. 06.12.2023 сторони уклали угоду про дострокове розірвання договору оренди нерухомого комунального майна № УМКВ-0732 від 02.06.2014 (а. с. 55).
3.31. Згідно акту приймання-передачі нежитлових приміщень від 06.12.2023, відповідач повернув позивачу нежитлові приміщення за адресою: м. Суми, вул. Івана Сірка, буд. 3, загальною площею 30,6 кв. м. (а. с. 56).
3.32. Оскільки відповідач не виконав зобов'язання за договором щодо своєчасної та повної оплати оренди, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення з відповідача на свою користь 72143 грн 26 коп. боргу з орендної плати та 10163 грн 00 коп. пені.
4. Оцінка доказів з посиланням на норми права, якими керувався суд. Висновки суду.
4.1. Згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
4.2. Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, однією з підстав виникнення зобов'язань, є, зокрема, договори та інші правочини.
4.3. Статтею 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
4.4. Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України, сторони, відповідно до статті 6 Цивільного кодексу України, є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
4.5. Статтею 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять пункти (умови), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
4.6. Отже, усі умови договору навіть ті, що не є обов'язковими для того чи іншого виду договору, проте погоджені сторонами та містяться у договорі, є обов'язковими для виконання сторонами за договором.
4.7. Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами
4.8. Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Під виконанням зобов'язань слід розуміти здійснення кредитором і боржником дій щодо реалізації прав та обов'язків, що випливають з договору.
4.9. Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
4.10. Частиною 1 статті 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
4.11. Спір у даній справі виник у зв'язку із неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором оренди нерухомого комунального майна.
4.12. Відповідно до ст. 759, 762 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди). За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
4.13. За змістом ч. 1 ст. 773 Цивільного кодексу України, на наймача покладений обов'язок користуватися річчю відповідно до її призначення та умов договору.
4.14. Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
4.15. Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
4.16. Позивачем заявлена до стягнення заборгованість з орендної плати за період з 01.12.2021 до 06.12.2023 у розмірі 72143 грн 26 коп., з урахуванням часткових оплат, а також рішень Сумської міської ради про звільнення орендарів від орендної плати за користування майном комунальної власності Сумської міської територіальної громади з 01.03.2022 до 31.12.2022 (а. с. 69-71).
4.17. Вказана заборгованість підтверджена матеріалами справи. Відповідач належними та допустимими доказами не спростував доводів позивача, доказів сплати боргу до суду не подав.
4.18. Враховуючи встановлений судом факт неналежного виконання відповідачем зобов'язань щодо повної та своєчасної сплати оренди за договором оренди нерухомого комунального майна № УМККВ-0732 від 02.06.2014, враховуючи підтвердження боргу наявними в матеріалах справи доказами, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача суми боргу в розмірі 72143 грн 26 коп.
Щодо стягнення пені.
4.19. Вважається, що боржник прострочив виконання зобов'язання, якщо він не приступив до його виконання або не виконав його у строк, установлений договором чи законом (п. 1 ст. 612 ЦК України). Згідно зі ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, передбачені договором або законом, зокрема у вигляді сплати неустойки.
4.20. Відповідно до ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання, зокрема, може забезпечуватися неустойкою.
4.21. За змістом статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
4.22. Пунктом 4.7 договору сторони погодили, що за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату орендної плати, орендар сплачує пеню до міського бюджету у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
4.23. Згідно наданого позивачем розрахунку, відповідачу нарахована пеня в розмірі 10163 грн 11 коп. за період з 16.12.2021 до 31.12.2023.
4.24. Враховуючи встановлений судом факт прострочення відповідачем сплати орендної плати, та те, що право на стягнення пені самостійно встановлене сторонами у договорі, перевіривши розрахунок позивача, суд дійшов висновку про задоволення вимог позивача про стягнення з відповідача пені в розмірі 10163 грн 11 коп.
5. Розподіл судових витрат між сторонами.
5.1 Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
5.2 Відповідно до ч. 1, 2, п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру судовий збір сплачується у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
5.3 Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з 1 січня 2023 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2684 гривень.
5.4 Суд установив, що позивачем при зверненні до суду з позовом заявлено 1 вимогу майнового характеру - стягнення 73076 грн 31 коп. та дві вимоги немайнового характеру.
5.5 Як доказ сплати судового збору позивачем до позову додано платіжну інструкцію № 43 від 27.11.2023 на суму 8052 грн 00 коп.
5.6 Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила у разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
5.7 Враховуючи уточнення позовних вимог (вх. № 375, 557 від 23.01.2024), оскільки існує переплата судового збору за розгляд цієї справи, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», судовий збір в сумі 5368 грн 60 коп. (переплата судового збору), підлягає поверненню позивачу з державного бюджету.
5.8 Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору в сумі 2684 грн 00 коп. покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕД-ОНЛАЙН» (40000, м. Суми, вул. Троїцька, 17, код ЄДРПОУ 37186331) на користь Управління комунального майна Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45068823) 72143 грн 26 коп. боргу, 10163 грн. 00 коп.. пені, 2684 грн 00 коп. витрат зі сплати судового збору.
3. Повернути Управлінню комунального майна Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45068823) з державного бюджету України (рахунок UA868999980313181206083018540, ЄДРПОУ 37970404, надавач платіжних послуг отримувача - Казначейство України(ел. адм. подат.), отримувач - ГУК Сум.обл./Сумська МТГ/22030101) судовий збір в сумі 5368 грн 00 коп., сплачений платіжною інструкцією № 43 від 27.11.2023, оригінал якої знаходиться у Управління комунального майна Сумської міської ради.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
5. Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
6. Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене та підписане суддею 18.12.2025.
Суддя Є.А. Жерьобкіна