Ухвала від 16.12.2025 по справі 420/12463/22

Справа № 420/12463/22

УХВАЛА

16 грудня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши у порядку письмового провадження Звіт Державної казначейської служби України про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року у справі №420/12463/22 (вх. №118340/25 від 10.11.2025),

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Одеського окружного адміністративного суду (головуюча суддя Левчук О.А.) перебувала справа №420/12463/22 за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, заступника директора департаменту - начальника відділу договірної та аналітичної роботи юридичного департаменту Державної казначейської служби України Колеснікової Світлани Борисівни про визнання незаконними дій та бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року позовну заяву задоволено частково. Суд вирішив: Визнати протиправною відмову Державної казначейської служби України у нарахуванні і виплаті ОСОБА_1 компенсації за порушення строку перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу, викладену у листі від 01.06.2022 року № 5-11-11/6503. Зобов'язати Державну казначейську службу України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за порушення строку перерахування коштів згідно рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 07.11.2019 року по справі № 504/4665/18, в порядку, передбаченому статтею 5 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

26.03.2024 року рішення суду набрало законної сили.

22.04.2024 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про зобов'язання Державної казначейської служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за порушення строку перерахування коштів згідно рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 07.11.2019 року по справі № 504/4665/18, в порядку, передбаченому статтею 5 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Ухвалою суду від 25.05.2025 року відмовлено у задоволенні заяви представника відповідача про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі №420/12463/22.

Ухвалою суду від 17.06.2025 року задоволено заяву позивача ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду. Зобов'язано Державну казначейську службу України у 30-денний строк з дати отримання копії даної ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2024 року по справі № 420/12463/22, в порядку, визначеному ст. 382-2 КАС України.

15.07.2025 року від Державної казначейської служби України надійшов звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2024 року по справі № 420/12463/22.

Розпорядженням в.о. керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 року №548 призначено повторний автоматизований розподіл справи №420/12463/22.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 року, справа №420/12463/22 передана судді Радчуку А.А.

Ухвалою суду від 15.09.2025 року вирішено: Прийняти Звіт Державної казначейської служби України про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року у справі №420/12463/22 в частині нарахування ОСОБА_1 компенсації за порушення строку перерахування коштів згідно рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 07.11.2019 року по справі № 504/4665/18, в порядку, передбаченому статтею 5 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Встановити Державній казначейській службі України новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року у справі №420/12463/22 в частині виплати ОСОБА_1 компенсації за порушення строку перерахування коштів згідно рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 07.11.2019 року по справі № 504/4665/18, в порядку, передбаченому статтею 5 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Зобов'язати Державну казначейську службу України подати протягом шістдесяти днів з дати отримання копії цієї ухвали Звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року у справі №420/12463/22.

07.11.2025 року за допомогою системи «Електронний суд» Державною казначейською службою України подано звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2024 року по справі № 420/12463/22 вх. №118340/25 від 10.11.2025.

У поданому Звіті зазначено, що на виконання рішення суду від 14.02.2024 у справі № 420/12463/22 головою Казначейства 30.06.2025 затверджено Рішення про виплату компенсації за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів від 30.06.2025 № 3, згідно з яким на користь ОСОБА_1 здійснено нарахування компенсації у сумі 146,30 грн. за порушення встановленого законом строку перерахування коштів при виконанні виконавчого листа у справі № 504/4665/18 (копія рішення Казначейства від 30.06.2025 № 3 додавалась до Звіту від 15.07.2025 № 5-10-10/15387).

Щодо виплати компенсації зазначено, що з 21.05.2025 рішення Казначейства від 30.06.2025 № 3 обліковується на виконанні за рахунок коштів бюджетної програми 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» (далі - КПКВК 3504040). Ідентифікатор (обліковий номер) рішення Казначейства від 30.06.2025 № 3 згідно з даними програмного забезпечення АРМ Реєстр судових рішень (WEB) АС«Є-Казна» - 249422. Виходячи із приписів пункту 3 розділу ІІ Закону про гарантії, заборгованість, яка нарахована рішенням Казначейства від 30.06.2025 № 3 віднесена до третьої черги (Витяг з АРМ Реєстр судових рішень АС «Є-Казна» WEB додається). Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» за бюджетною програмою КПКВК 3504040 передбачено 100,00 млн гривень. За період з 15.07.2025 (дата подачі першого Звіту) по 07.11.2025 Казначейство виконало 324 рішення на суму 38,64 млн грн за бюджетною програмою КПКВК 3504040, які відносяться до першої черги погашення заборгованості. Вказана сума по першій черзі не є сталою, оскільки від органів державної виконавчої служби до органів Казначейства щокварталу надходять виконавчі документи по першій черзі заборгованості відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440. Станом на 07.11.2025 за бюджетною програмою КПКВК 3504040 обліковується 249 421 рішень, які віднесені до І, ІІ, ІІІ черг, та надійшли до рішення Казначейства від 30.06.2025 № 3 на загальну суму 7 571,93 млн грн; до виникнення підстав для погашення третьої черги за І чергою обліковуються 8 473 рішень суду на загальну суму 641,39 млн грн та за ІІ чергою обліковуються 6 911 рішень суду на загальну суму 550,37 млн грн; залишок коштів за бюджетною програмою КПКВК 3504040 на 2025 рік складає 11,46 млн грн (інформаційна довідка додається). Таким чином, встановлений законом про державний бюджет на відповідний рік обсяг коштів за бюджетною програмою КПКВК 3504040 не дозволяє Казначейству здійснити у поточному році виплату компенсації на користь ОСОБА_1 за рішенням Казначейства від 30.06.2025 № 3. У зв'язку з недостатністю коштів державного бюджету на виконання частини 1 пункту 49 Порядку № 845, Казначейство за період з 15.07.2025 (дата подачі першого Звіту) по 07.11.2025 зверталось до Міністерства фінансів України з листами про збільшення бюджетних призначень за бюджетною програмою КПКВК 3504040 (копії листів і відповідей Мінфіну за період липень 2025 - жовтень 2025 року додаються). Утім, попри регулярне надсилання Казначейством листів до Мінфіну відповідні зміни до закону про Державний бюджет України не внесені, так само не прийняте рішення про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для безспірного списання коштів за бюджетною програмою КПКВК 3504040. Казначейство повідомляє про неможливість порушення (недотримання) визначеного законодавством (підпункт 1 пункту 9 розділу VI Бюджетного кодексу України, пункт 3 Порядку № 845) принципу черговості виконання рішень про стягнення коштів державного бюджету на користь конкретного стягувача, адже в такому разі будуть порушені права інших стягувачів (зокрема тих, які пред'явили на виконання виконавчі документи щодо погашення заборгованості, віднесеної до першої та другої черг). Таким чином, Казначейство матиме можливість здійснити виплату компенсації у справі № 420/12463/22, нарахованої згідно з рішенням Казначейства від 30.06.2025 № 3, за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, в межах бюджетних асигнувань у порядку черговості, однак, після погашення заборгованості за рішеннями суду, зокрема, віднесеними до першої та другої черг.

Згідно з ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Заявник у поданому звіті просив здійснювати розгляд за його участі. Проте судом не встановлено підстав для розгляду звіту у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та, враховуючи, що норма ч. 1 ст. 382-2 КАС України залишає вирішення питання про порядок розгляду звіту на розсуд суду, суд не вбачає підстав для розгляду звіту у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

На підставі викладеного, судом здійснюється розгляд заяви у порядку письмового провадження (без виклику сторін).

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши у письмовому провадженні звіт Державної казначейської служби України про виконання судового рішення у справі №420/12463/22 (вх. №118340/25 від 10.11.2025), суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України та ст. 382 КАС України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З цих підстав судом встановлено судовий контроль за виконанням рішення та зобов'язано відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ухвали суду від 17.09.2025 року, відповідач такий звіт подав вчасно.

Відповідно до ч. 2 ст. 382-2 КАС України, звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);

4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;

5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;

6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;

7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Як передбачено ч. 2 ст. 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

За приписами ч.ч. 3-4 ст. 382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Згідно з ч. 10 ст. 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Дослідивши зміст звіту Державної казначейської служби України про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року у справі №420/12463/22 (вх. №118340/25 від 10.11.2025), суд вважає, що судове рішення виконано не у повному обсязі.

Під час здійснення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №420/12463/22, судом було встановлено, що 30.06.2025 головою Казначейства затверджено Рішення про виплату компенсації за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів від 30.06.2025 № 3 (далі - рішення від 30.06.2025 № 3), згідно з яким на користь ОСОБА_1 здійснено нарахування компенсації у сумі 146,30 грн. за порушення встановленого законом строку перерахування коштів при виконанні виконавчого листа у справі № 504/4665/18.

Отже, в частині нарахування ОСОБА_1 компенсації за порушення строку перерахування коштів згідно рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 07.11.2019 року по справі № 504/4665/18, в порядку, передбаченому статтею 5 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року у справі №420/12463/22 відповідачем виконане.

Позивач заперечень на поданий Державною казначейською службою України звіт не надав, у т.ч. щодо розрахунку суми компенсації.

Однак, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року у справі №420/12463/22 в частині виплати позивачу нарахованих коштів залишається невиконаним.

Щодо наявності обставин, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень.

У звіті зазначено, що встановлений законом про державний бюджет на відповідний рік обсяг коштів за бюджетною програмою КПКВК 3504040 не дозволяє Казначейству здійснити у поточному році виплату компенсації на користь ОСОБА_1 за рішенням Казначейства від 30.06.2025 № 3.

Щодо вжитих відповідачем заходів.

Разом із Звітом Казначейством подано копії листів до Міністерства фінансів України від 15.07.2025, 24.07.2025, 05.08.2025, 15.08.2025, 25.08.2025, 05.09.2025, 16.09.2025, 26.09.2025, 06.10.2025, 16.10.2025, 27.10.2025, 05.11.2025 про збільшення бюджетних призначень за КПКВК 3504040.

Відповідно до листа вих. №16110-18-5/30785 від 27.10.2025, Міністерство фінансів України за результатами розгляду листів Державної казначейської служби України від 26.09.2025 № 5-05-1-05/21236, від 01.10.2025 № 5-05-1-05/21682, від 06.10.2025 № 5-05-1-05/22047 та від 16.10.2025 № 5-05-1-05/22882 щодо збільшення бюджетних призначень за бюджетними програмами Казначейства за КПКВК 3504030 «Заходи щодо відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду, відшкодування громадянинові вартості конфіскованого та безхазяйного майна, стягнутого в дохід держави, відшкодування шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, їх посадових і службових осіб» та за КПКВК 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» повідомило, що позиція Мінфіну з порушеного питання, висловлена у листі від 22.09.2025 № 16110-18-5/26957, залишається незмінною.

У свою чергу відповідно до листа вих. № 16110-18-5/26957 від 22.09.2025, Міністерство фінансів України за розглядом листів Державної казначейської служби України від 25.08.2025 № 5-05-1-05/18595, від 01.09.2025 № 5-05-1-05/19041, від 05.09.2025 № 5-05-05/19405 та від 16.09.2025 № 5-05-05/20345 щодо збільшення бюджетних призначень за бюджетними програмами за КПКВК 3504030 повідомило, що питання збільшення бюджетних призначень Державній казначейській службі України для відшкодування шкоди і виконання судових рішень може бути розглянуто у разі внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» в установленому бюджетним законодавством порядку та з урахуванням можливостей дохідної частини державного бюджету в умовах воєнного стану.

З огляду на зазначене, суд вважає, що відповідачем були належним чином обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення та на момент подання відповідного звіту вжито заходи для виконання судового рішення, що у відповідності до приписів ч.5 ст. 382 КАС України, свідчить про наявність підстав для звільнення керівника відповідача від сплати відповідного штрафу.

З налізу положень ч. 11 ст. 382-3 КАС України та вищевикладених обставин слідує, що на етапі перевірки звіту суб'єкта владних повноважень, який стосується, зокрема, виплати заборгованості з нарахованих, але невиплачених сум, що фінансуються за рахунок коштів бюджету, суд має можливість врахувати добросовісну поведінку боржника, яка полягає у вчинені достатніх та вичерпних дій задля забезпечення органу у фінансуванні та не накладати стягнення у вигляді штрафу на керівника боржника. У такому випадку судом встановлює новий строк.

Враховуючи, що станом на дату подання цього звіту рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року у справі №420/12463/22 в частині виплати компенсації залишається невиконаним, суд, відповідно до приписів ч.11 ст.382-3 КАС України, вважає за необхідне встановити Державній казначейській службі України новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року у справі №420/12463/22 в частині виплати компенсації.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 248, 256, 293, 370, 382-382-3 КАС України,

УХВАЛИВ:

Прийняти Звіт Державної казначейської служби України про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року у справі №420/12463/22 (вх. №118340/25 від 10.11.2025).

Встановити Державній казначейській службі України новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року у справі №420/12463/22 в частині виплати ОСОБА_1 компенсації за порушення строку перерахування коштів згідно рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 07.11.2019 року по справі № 504/4665/18, в порядку, передбаченому статтею 5 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Зобов'язати Державну казначейську службу України подати протягом шістдесяти днів з дати отримання копії цієї ухвали Звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року у справі №420/12463/22.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.А. Радчук