Справа № 420/5899/23
16 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
I. Зміст заяви та позиція сторін.
24.11.2025 року судом зареєстровано заяву ОСОБА_1 (далі - заявник) про встановлення порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 року у справі № 420/5899/23, яка обґрунтована тривалим його невиконанням в частині виплати перерахованої за період з грудня 2019 року по лютий 2023 року суми пенсії в розмірі 22 580,79 грн та залишається невиплаченою впродовж тривалого часу після набрання законної сили рішенням суду. З огляду на вказане заявник просить змінити спосіб виконання зобов'язальної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 року у справі № 420/5899/23 на стягнення з ГУ ПФУ в Одеській області на користь ОСОБА_2 вказаної суми.
01.12.2025 року судом зареєстровано від представника ГУ ПФУ в Одеській області заява на виконання ухвали суду, в якій зазначено, що заборгованість з виконання вищезазначеного рішення Головним управлінням не виплачена.
II. Процесуальні дії суду.
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 24.11.2025 року у вказана заява передана на розгляд судді Дубровній В.А.
Ухвалою суду від 25.11.2025 року вказану заяву прийнято та призначено до розгляду в порядку письмового провадження, а також запропоновано іншому учаснику справи надати пояснення/заперечення щодо вказаної заяви.
IІІ. Обставини та докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії максимальним розміром з 01.12.2019 року ОСОБА_1 максимальним розміром при перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» від 26.07.2021 року за № 33/36- 2153у, виданої станом на листопад 2019 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.12.2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 згідно з довідкою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» від 26.07.2021року за № 33/36-2153у про розмір мого грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_2 у нарахуванні та виплаті з 01.06.2022 року доплати до пенсії згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити з 01.06.2022 року ОСОБА_2 , щомісячну доплату у розмірі 2 000,00 гривень, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
21.03.2024 року ГУ ПФУ в Одеській області листом № 9151-5978/А-02/8-1500/24, на заяву заявника повідомило, що оскільки рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 по справі № 420/5899/23 було установлено з 01.12.2019 провести перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, тому розмір пенсії визначений на зазначену дату та становив - 18 236,88 грн.
Згідно розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою № N/A 19765 за Дорученням № N/A 19765/37 з грудня 2019 року по лютий 2023 року сума виплати 22 580,79 грн.
Вважаючи, що дане судове рішення в частині виплати нарахованої доплати не виконується протягом тривалого часу, заявник звернувся до суду з вказаною заявою.
ІV. Норми права, які застосував суд.
Статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Питання зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення врегульовані статтею 378 КАС України, якою визначено, зокрема,
- за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. ( абз. 1 ч. 1 ст. 378 КАС України);
- підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. (абз. 2 ч. 3 ст. 378 КАС України);
- невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат. ( абз. 2 ч. 3 ст. 378 КАС України).
З метою забезпечення своєчасного захисту та відновлення порушеного права особи частиною третью статті 33 Закону України “Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII визначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
V. Оцінка та висновки суду.
З сукупного аналізу наведених вище норм вбачається, що обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили, при цьому підставою для застосування правил статті 378 КАС України є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
Отже, зміна способу та порядку виконання рішення є однією з процесуальних гарантій відновлення захищених судом прав та інтересів фізичних і юридичних осіб.
При цьому, спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту прав та інтересів громадян судом. Порядок виконання рішення - це визначена законодавством послідовність і зміст вчинення виконавчих дій виконавцем, а також права і обов'язки суб'єктів виконавчого провадження під час їх вчинення.
Слід зауважити, що законодавча норма не передбачає зміну судового рішення по суті, а полягає лише у вирішенні питання про вжиття нових заходів для належного виконання рішення та захисту порушеного права у визначений раніше спосіб.
Враховуючи той факт, що чинне законодавство України не містить конкретного переліку підстав зміни способу та порядку виконання судового рішення, то з аналізу судової практики вбачається, що заявником має бути доведено існування конкретних обставин, які істотно ускладнюють належне виконання рішення або роблять його неможливим у певний строк.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для зміни способу виконання судового рішення, суд враховує наступне.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 року по справі № 420/5899/23 ГУ ПФУ в Одеській області ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, сума доплати пенсії за період з грудня 2019 року по лютий 2023 року у зв'язку з перерахунком становить 22 580,79 грн.
Разом з тим, за позицією ГУ ПФУ виплата вказаної суми доплати буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.
Відповідно до статті 8 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З огляду на вказане, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України буде можливим за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, відсутність належного фінансування ГУ ПФУ щодо погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду в даній справі є тією обставиною, що ускладнює виконання судового рішення в частині виплати перерахованих пенсійних сум.
При цьому, суд враховує, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 року у справі № 420/5899/23, яке набрало законної сили 06.11.2023 р., щодо виплати позивачу нарахованої доплати до пенсії за період з грудня 2019 року по лютий 2023 року в сумі 22 580,79 грн. залишається невиконаним більше двох місяців з дати набрання ним законної сили, а відтак з огляду на вищенаведені норми абз. 2 ч. 3 ст. 378 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для зміни способу виконання рішення суду в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області виплатити ОСОБА_1 пенсію на стягнення з ГУ ПФУ в Одеській області на користь ОСОБА_1 суми доплати пенсії в сумі 22 580,79 грн.
Керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 249, 370, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
Змінити та встановити спосіб виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2023 року у справі № 420/5899/23 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська обл., 65012, ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) доплату перерахованої пенсії з грудня 2019 року по лютий 2023 року в сумі 22 580,79 грн.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Дубровна