ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"16" грудня 2025 р. справа № 300/4899/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення суду від 18.06.2025 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 в адміністративній справі №300/4899/23 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168 за період з 26.07.2022 по 01.09.2022 виходячи з розміру 100000 грн. на місяць. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168 за період з 26.07.2022 по 01.09.2022 виходячи з розміру 100000 грн на місяць, з урахуванням проведених платежів.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.05.2024 апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 березня 2024 року у справі № 300/4899/23 повернуто скаржнику.
Вказане рішення суду набрало законної сили 31.05.2024.
17.07.2024 Івано-Франківським окружним адміністративним судом в цій справі видано виконавчий лист №300/4899/23.
12.08.2024 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження №75759628 з виконання виконавчого листа №300/4899/23 (а.с.149).
30.09.2024 ОСОБА_1 звернувся до державного виконавця із заявою, в якій просив вжити заходів щодо примусового виконання рішення суду від 05.03.2024 (а.с.150).
Також 24.10.2024 державним виконавцем прийнято вимогу про здійснення всіх необхідних заходів для фактичного виконання рішення суду і надання відповіді до відділу в найкоротший термін. У вимозі також зазначено, що станом на 24.10.2024 рішення суду не виконано фактично і не надано відповіді на постанову про відкриття провадження.
29.10.2024 ОСОБА_1 звернувся до державного виконавця із заявою, в якій просив вжити заходів щодо примусового виконання рішення суду від 05.03.2024. Зазначено, що станом на 29.10.2024 рішення суду не виконано (а.с.152).
20.11.2024 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, керуючись статтями 63, 75 Закону України “Про виконавче провадження», постановлено накласти на Військову частину НОМЕР_1 штраф в розмірі 5100,00 грн за невиконання боржником рішення суду, ігнорування законних вимог державного виконавця.
24.01.2025 ОСОБА_1 звернувся до державного виконавця із заявою, в якій просив вжити заходів щодо Військової частини НОМЕР_1 , передбачених ч. 2 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження», а саме накласти на боржника штраф у подвійному розмірі та звернутися до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (а.с.154).
19.02.2025 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, керуючись статтями 63, 75 Закону України “Про виконавче провадження», постановлено накласти на Військову частину НОМЕР_1 штраф в розмірі 10200 грн у зв'язку із тим, що станом на 19.02.2025 рішення суду не виконано фактично. Зазначено, що органу виконавчої служби не надано відомостей про стан виконання рішення суду. Згідно із заявами стягувача від 29.10.2024 та 25.01.2024 боржником не вчинено жодних заходів для повного фактичного виконання рішення суду.
12.03.2025 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, керуючись вимогами п. 11 ч. 1 ст. 39, статтею 40 Закону України “Про виконавче провадження», прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження.
21.03.2025 Івано-Франківським окружним адміністративним судом прийнято окрему ухвалу, якою заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду від 05.03.2024 у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 у справі №300/4899/23. Направлено окрему ухвалу до Військової частини НОМЕР_1 для вжиття заходів щодо усунення порушень пункту 9 частини 1 статті 129, статті 129-1 Конституції України, шляхом здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168 за період з 26.07.2022 по 01.09.2022 виходячи з розміру 100000 грн на місяць, з урахуванням проведених платежів. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 про вжиті заходи повідомити Івано-Франківський окружний адміністративний суд не пізніше тридцяти днів з дня отримання копії окремої ухвали.
20.04.2025 на адресу суду від Військової частини НОМЕР_1 надійшла заява за №1925 про надання інформації на виконання окремої ухвали в цій справі. Відповідач зазначає, що Військова частина НОМЕР_1 вживає всі необхідні заходи для виконання судових рішень. Так, щомісячно у заявках-розрахунках №5/5890 від 08 вересня 2024 року, №5/6419 від 07 жовтня 2024 року, №5/7101 від 07 листопада 2024 року, додатковій заявці-розрахунку № 5/7338 від 19 листопада 2024 року, №5/7903 від 18 грудня 2024 року, № 5/1011 від 06 лютого 2025 року, №5/1527 від 06 березня 2025 року оновлюється запит на виділення видатків за КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення для нарахування в тому числі за рішенням суду по справі №300/4899/23 по ОСОБА_1 . Стверджує, що станом на сьогоднішню дату кошти на виконання рішення суду не надходили. Також зазначає, що відповідно до запитів (листів) Коломийського управління Державної казначейської служби України № 05-16-06/330 від 31 березня 2023 року, № 05-16-06/337 від 03 квітня 2023 року, № 05-16-06/620 від 30 червня 2023 року, № 05-16-06/645 від 06 липня 2023 року, № 05/-16-06/1063 від 25 жовтня 2023 року, № 05/-16-06/1067 від 25 жовтня 2023 року, № 05/-16-06/1181 від 17 листопада 2023 року, № 05/-16-06/1220 від 29 листопада 2023 року, № 05/-16-06/1243 від 01 грудня 2023 року, № 05/-16-06/1338 від 19 грудня 2023 року, № 05/-16-06/14 від 03 січня 2024 року, № 05/-16-06/149 від 09 лютого 2024 року, № 05/-16-06/306 від 14 березня 2024 року, № 05/-16-06/473 від 18 квітня 2024 року, № 05/-16-06/497 від 23 квітня 2024 року, № 05/-16-06/508 від 25 квітня 2024 року та № 05-16-06/865 від 11 липня 2024 року, у разі надходжень коштів за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» для виконання рішень судів Військовою частиною НОМЕР_1 , кошти безспірно стягуються для погашення виконавчих та судових зборів, які наклав Коломийський відділ Державної виконавчої служби України, що не уможливлює своєчасне виконання зазначених рішень суду. Військова частина НОМЕР_1 жодним чином не створює перепон і робить все можливе для виконання рішень судів, в тому числі за рішенням суду справі №300/4899/23 по ОСОБА_1 (а.с.166).
На адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 05.03.2024, в якій заявник просить зобов'язати керівника Військової частини НОМЕР_1 подати звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі № 300/4899/23 у строк один місяць.
Ухвалою суду від 21.05.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 по справі №300/4899/23, задоволено. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 подати Івано-Франківському окружному адміністративному суду у строк протягом 30 днів з дня отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 по справі №300/4899/23.
На адресу суду від Військової частини НОМЕР_1 надійшов звіт про виконання рішення суду від 18.06.2025. Зазначено, що Військова частина НОМЕР_1 як розпорядник коштів третього рівня отримує бюджетні асигнування на утримання від забезпечувального фінансового органу ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке є розпорядником коштів другого рівня. Після надходження від ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідного фінансування на відкриті в органах державної казначейської служби рахунки Військової частини НОМЕР_1 , останньою проводиться виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, у тому числі, на виконання рішення суду. За інформацією фінансово-економічної служби, згідно Розрахунку потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А4267 на серпень 2024 року, подано начальнику забезпечувального фінансового органу (відповідальному за бюджетну підпрограму) розрахунок потреби для виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди на період дії воєнного стану в розмірі 85882 грн. В подальшому вказані Розрахунки потреби направлялись впродовж вересня 2024 року - червня 2025 року. Стверджує, що командування Військової частини НОМЕР_1 в межах компетенції вживало всіх можливих заходів для виділення відповідних асигнувань з метою забезпечення виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 по справі №300/4899/23. Рішення суду буде виконано Військовою частиною НОМЕР_1 шляхом перерахування на картковий рахунок ОСОБА_1 відповідних коштів, відразу після надходження від ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідних асигнувань на ці цілі.
Враховуючи приписи частини 1 статті 382-2 КАС України суд доходить висновку про можливість розгляду звіту Військової частини НОМЕР_1 в порядку письмового провадження.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з частинами 2 та 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За змістом частин 1, 2, 3, 5 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення, а також, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу. У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
При цьому визначальною умовою для накладення зазначеного штрафу є невиконання судового рішення без поважних причин.
У свою чергу, в залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання за судовим рішенням, що підлягає виконанню боржником, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Зокрема, перелік таких обставин при виконанні судового рішення, яке стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), визначений у частині 5 статті 382-3 КАС України. А саме це відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
За змістом витягів із розрахунку потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень суду та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» щодо ОСОБА_1 сума додаткової винагороди в період дії воєнного стану становить 85 882 грн. При цьому, у графі «потреба за КЕКВ 2800 «Інші поточні витрати» за напрямом грошового забезпечення» (з ПДФО та ЄСВ) щодо ОСОБА_1 становить 120 235 грн, про що вказано у розрахунках на серпень-листопад 2024 року, березень 2025 року. У розрахунку на лютий 2025 року ця сума становила 125 335 грн, а у розрахунках на квітень-червень 2025 року - 130 435 грн (а.с.198-205).
Проте, відповідачем не надано суду детального розрахунку нарахованої суми спірної винагороди за період з 26.07.2022 по 01.09.2022 (у розрізі нарахованих сум за кожен місяць), із зазначенням конкретної суми, яка підлягає виплаті позивачу. Наведені вище розрахунки містять різні суми виплат щодо позивача: 85 882 грн, 120 235 грн, 130 435 грн.
Суд зазначає, що згідно із Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами. Такими законами є Закони України "Про Державний бюджет України" на кожний рік та Бюджетний кодекс України.
За змісту частини 1 статті 15 Закону України «Про Збройні Сили України» фінансування Збройних Сил України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до підпункту 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
У звіті Військова частина НОМЕР_1 зазначила, що причина невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 у цій справі в частині виплати додаткової винагороди пов'язана з тим, що Військова частина НОМЕР_1 , як розпорядник коштів третього рівня, отримує бюджетні асигнування на утримання від забезпечувального фінансового органу ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке є розпорядником коштів другого рівня. Після надходження від ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідного фінансування на відкриті в органах Державної казначейської служби рахунки, Військова частина НОМЕР_1 проводить виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, у тому числі на виконання рішення суду.
Суд, загалом погоджується з твердженням відповідача про фактичну неможливість здійснення виплати на користь позивача коштів без отримання додаткових асигнувань з Державного бюджету України, однак зауважує, що сама по собі відсутність таких асигнувань не може бути підставою для висновку про відсутність у боржника обов'язку з проведення відповідних виплат та, як наслідок, констатації факту виконання ним судового рішення без здійснення виплати заборгованості.
З огляду на те, що звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 подано без додержання вимог пунктів 5, 6 частини 2 статті 382-2 КАС України, слід відмовити у прийнятті такого звіту.
Водночас суд зауважує, що накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, яка свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
За наслідками розгляду поданого Військовою частиною НОМЕР_1 звіту в цій справі суд не встановив ознаки вини та умислу у діях відповідача.
Підсумовуючи наведене вище, суд доходить висновку про відмову у прийнятті звіту про виконання рішення від 05.03.2024 у справі №300/4899/23 та необхідність у встановленні нового строку для подання звіту про виконання судового рішення - протягом двох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.
Керуючись статтями 248, 250, 256, 294, 295, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У прийнятті звіту Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 у справі №300/4899/23 - відмовити.
2. Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 у справі №300/4899/23.
3. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 подати Івано-Франківському окружному адміністративному суду у строк протягом 60 днів з дня отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного від 05.03.2024 у справі №300/4899/23.
4. Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
5. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 у разі невиконання рішення суду у цій справі або неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, надати суду відомості про керівника (особу, відповідальну за виконання рішення суду): прізвище, ім'я, по батькові, посада, реєстраційний номер облікової картки платника податків.
6. Адвокату заявника та відповідачу копію ухвали надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ “Мої справи».
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.