Ухвала від 09.12.2025 по справі 990/396/25

УХВАЛА

09 грудня 2025 року

м. Київ

справа №990/396/25

адміністративне провадження №П/990/396/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Блажівської Н.Є.,

суддів: Васильєвої І.А., Ханової Р.Ф., Хохуляка В.В., Юрченко В. П.,

за участю:

секретаря судового засідання Бенчук О.О.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника Позивача - Руденка А.О.,

представника відповідача - Мовіле О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження питання про залучення третіх осіб у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Президента України про визнання протиправними та нечинними Указів Президента України в частині,-

УСТАНОВИВ:

20 серпня 2025 року представник ОСОБА_1 (далі також - Позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Президента України, у якому просив:

- визнати протиправним та нечинним Указ Президента України від 14 травня 2018 року № 126/2018 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 травня 2018 року "Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" в частині введення в дію позиції 1593 додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України (далі також - РНБО) від 02 травня 2018 року та застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо позивача ОСОБА_1 ;

- визнати протиправним та нечинним Указ Президента України від 21 червня 2018 року № 176/2018 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 21 червня 2018 року "Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" в частині введення в дію позиції 1590 додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 21 червня 2018 року та застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо позивача ОСОБА_1 .

Як третіх осіб Позивач визначив Раду національної безпеки та оборони України, Міністерство закордонних справ України та Кабінет Міністрів України.

13 листопада 2025 року Верховний Суд задовольнив клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом у справі №900/396/25, визнав поважними підстави пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними та нечинними Указів Президента України в частині та поновити строк звернення до суду.

У судовому засіданні представник Позивача просив залучити до участі у розгляді цієї справи в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача такі органи:

1. Раду національної безпеки і оборони України, оскільки санкції щодо позивача були застосовані саме на підставі рішення цього органу. На думку Позивача, рішення суду про задоволення позову може вплинути на права та обов'язки РНБО України, оскільки у разі визнання оскаржуваного рішення протиправним РНБО може бути необхідно ухвалити рішення про скасування відповідних санкцій.

2. Міністерство закордонних справ України, оскільки саме цей орган є ініціатором внесення Кабінетові Міністрів України пропозицій щодо застосування санкцій. Позивач зазначає, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки МЗС України, оскільки у разі задоволення позову Міністерству, на думку позивача, необхідно буде підготувати та подати на розгляд Кабінету Міністрів України пропозицію про скасування санкцій.

3. Кабінет Міністрів України, оскільки цим органом було прийнято розпорядження про внесення на розгляд Ради національної безпеки і оборони України пропозицій щодо застосування санкцій до позивача. На переконання позивача, рішення суду про задоволення позову може вплинути на права та обов'язки Кабінету Міністрів України, оскільки КМУ, на думку позивача, буде зобов'язаний підготувати та винести на розгляд РНБО України пропозицію про скасування санкцій.

Розглянувши клопотання представника Позивача про залучення третіх осіб, Верховний Суд дійшов наступних висновків з огляду на таке.

Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Згідно з частиною четвертою статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина п'ята статті 49 КАС України).

Предметом позову у справі, що розглядається, є:

Указ Президента України від 14 травня 2018 року № 126/2018 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 травня 2018 року "Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" в частині введення в дію позиції 1593 додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України (далі також - РНБО) від 02 травня 2018 року та застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо позивача ОСОБА_1 ;

- Указ Президента України від 21 червня 2018 року № 176/2018 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 21 червня 2018 року "Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" в частині введення в дію позиції 1590 додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 21 червня 2018 року та застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо позивача ОСОБА_1

Необхідність залучення до участі у справі Кабінету Міністрів України як третьої особи пов'язана з тим, що рішення Ради національної безпеки і оборони України про застосування, зокрема, до Позивача санкцій відповідно до Закону України «Про санкції» прийнято на основі пропозицій/подання цього органу.

Відповідно до частини першої та третьої статті 5 Закону України «Про санкції» пропозиції щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій виносяться на розгляд Ради національної безпеки та оборони України Верховною Радою України, Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Національним банком України, Службою безпеки України.

Рішення щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій щодо окремих іноземних юридичних осіб, юридичних осіб, які знаходяться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність (персональні санкції), передбачених пунктами 1-21, 23-25 частини першої статті 4 цього Закону, приймається Радою національної безпеки та оборони України та вводиться в дію указом Президента України. Відповідне рішення набирає чинності з моменту видання указу Президента України і є обов'язковим до виконання.

Зважаючи на законодавчо встановлений механізм застосування санкцій і взаємопов'язаність спірних Указів з діями і рішеннями Кабінету Міністрів України та Ради національної безпеки і оборони України, розгляд цієї справи безвідносно до обставин і їхнього документального підтвердження, за яких ухвалювалося рішення Ради національної безпеки і оборони України (введене в дію відповідними указами) буде неповним. З'ясування цих обставин опосередковано передбачатиме правове оцінювання дій/рішень Кабінет Міністрів України і Ради національної безпеки і оборони України у контексті підстав позову, а тому судове рішення за наслідками розгляду цієї справи може мати правові наслідки для зазначених суб'єктів.

З огляду на вказані норми, предмет судового оскарження, клопотання про залучення до участі у справі Ради національної безпеки і оборони України і Кабінету Міністрів України як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, підлягає задоволенню, оскільки існує обґрунтоване припущення, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки вказаних осіб, зокрема у частині застосування, продовження й внесення інших змін до рішень про застосування обмежувальних заходів (санкцій) до позивача у майбутньому.

Разом з тим, колегія суддів не знайшла підстав для залучення як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерства закордонних справ України, оскільки на цьому етапі немає доказів того, що саме цей орган був ініціатором внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо застосування санкцій.

На підставі викладеного та керуючись статтями 49, 79, 248, 256, 266 КАС України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

Клопотання представника ОСОБА_1 про залучення третіх осіб до участі у справі задовольнити частково.

Залучити Кабінет Міністрів України та Раду національної безпеки і оборони України до участі у справі як третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Встановити Кабінету Міністрів України та Раді національної безпеки і оборони України п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання до суду пояснень щодо позову та документів, які підтверджують надіслання (надання) пояснень й доданих до них доказів іншим учасникам справи.

Надіслати учасникам справи копію цієї ухвали, а Кабінету Міністрів України та Раді національної безпеки і оборони України, крім цієї ухвали, також надіслати копію позовної заяви й доданих до неї документів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і не може бути оскаржена.

Суддя-доповідач Н. Є. Блажівська

Судді І.А. Васильєва

Р. Ф. Ханова

В. В. Хохуляк

В.П. Юрченко

Повний текст ухвали складено та підписано 10 грудня 2025 року.