08 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/2849/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025 року
у справі № 160/2849/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо переведення позивачки з пенсії по інвалідності на пенсію за віком без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021, 2022 та 2023 роки;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 27.11.2024 перевести позивачку з пенсії по інвалідності на пенсію за віком без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021, 2022 та 2023 роки та виплатити утворену різницю.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при переведенні позивачки з 27.11.2024 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком і розрахунку розміру пенсії пенсійним органом протиправно застосований показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2014-2016 роки.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо переведення позивачки з пенсії по інвалідності на пенсію за віком без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021, 2022 та 2023 роки;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести позивачці з 08.07.2024 перерахунок та виплату пенсії у відповідності до положень ч. 2 ст. 40, абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV із визначенням заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що позивачка повністю відповідає вимогам абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV, в зв'язку з чим має право на застосування щодо себе нормативного положення про застосування середньої заробітної плати (доходу), визначеної ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV. Суд зауважив, що пенсійним органом не обґрунтовано підстав незастосування до позивачки абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV.
Враховуючи встановлену в ході розгляду цієї справи протиправність відмови відповідача у перерахунку та виплаті пенсії позивачці із застосуванням середньої заробітної плати (доходу), визначеної ч.2 ст. 40 Закону №1058-IV, а також того, шо позивачку вже переведено на пенсію за віком з 08.07.2024, з урахуванням положень п.2 та 4 ч.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнав за необхідне задовольнити позов шляхом зобов'язання відповідача провести позивачці з 08.07.2024 перерахунок та виплату пенсії у відповідності до положень ч. 2 ст. 40, абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV із визначенням заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки. Вимога про виплату утвореної різниці судом залишена без задоволення, з огляду на її передчасність.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Скаржник посилається на ч.3 ст.45 Закону №1058-IV і вважає, що у спірному випадку згідно ст. 45 Закону №1058-IV застосовується показник середньої заробітної плати для обчислення пенсії за 2014-2016 рік, оскільки пенсія позивачці призначена з 15.09.2017 та після призначення пенсії по інвалідності позивачка не набула 24 місяці страхового стажу. Відтак, скаржник зауважує, що його дії є правомірними, а підстави для задоволення позову відсутні.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з 15.09.2017 позивачці призначена пенсія по інвалідності.
З 08.07.2024 позивачку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
При цьому, обчислення пенсії за віком проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними, позивачка звернулася до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV, як в ньому зазначено, визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст. 9 цього Закону №1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 10 Закону №1058-ІV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно приписів ч.2 ст. 40 Закону №1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз норми ч.3 ст. 45 Закону №1058-ІV дає підстави для висновку, що за загальним правилом, визначеним ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV, показник середньої заробітної плати при переведенні з одного виду пенсії, призначеної саме за Законом №1058-ІV, на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої зазначеним нормативно-правовим актом.
Разом з тим, абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV встановлено виняток із зазначеного правила, відповідно до якого, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу, то при першому переведенні її на пенсію за віком середня заробітна плата (дохід) визначається за правилами, передбаченими частиною другою статті 40 цього Закону, тобто з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії за віком.
Суд апеляційної інстанції враховує, що Верховний Суд у постанові від 09.09.2025 у справі №520/33989/24 із подібними правовідносинами дійшов таких висновків:
«..частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV визначено три обов'язкові умови, за одночасного дотримання яких під час переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком може застосовуватися показник середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують зверненню за переведенням на пенсію за віком, а саме:
1) особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати;
2) особа набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі;
3) переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком здійснюється вперше…»
В спірному випадку, судом з'ясовано і відповідачем в установленому порядку не спростовано, що з 15.09.2017, тобто з дати призначення позивачці пенсії по інвалідності, вона набула не менш як 24 місяці страхового стажу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Пенсійним органом не подано жодних доказів, зокрема відомостей про застраховану особу (позивачку) з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, які б спростовували набуття позивачкою 24 місяців страхового стажу після 15.09.2017.
Як правильно зазначив суд першої інстанції, відповідачем ані у листах-відповідях, що надані позивачем, ані в ході судового розгляду змістовно не обґрунтовано підстав незастосування до позивачки абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV.
За встановлених у справі обставин суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що оскільки позивачка після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу, переведення на пенсію за віком здійснено вперше 08.07.2024, тому обчислення пенсії за віком повинно здійснюватися із застосування показника середньої заробітної плати за 2021-2023 роки.
Судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025 року у справі № 160/2849/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
суддя А.В. Суховаров