Рішення від 15.12.2025 по справі 420/3277/24

Справа № 420/3277/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , в якому просить:

- визнати неправомірною відмову Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області №1427 від 28.07.2023 року щодо присвоєння поштової адреси домоволодінню, що знаходиться по АДРЕСА_1 та належить ОСОБА_1 з 1990 року;

- зобов'язати Великодальницьку сільську раду прийняти відповідне рішення про присвоєння поштової адреси АДРЕСА_1 , загальною площею 159,6 кв.м., що знаходиться по АДРЕСА_1 та належить ОСОБА_1 з 1990 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що батьку позивача на праві приватної власності належав житловий будинок, розташований в АДРЕСА_1 та за цією адресою рахувалась земельна ділянка, площею 0,3809 га. Батько дозволив позивачу побудувати будинок на цій земельній ділянці. Позивач стверджує, що побудував свій житловий будинок в 1990 році. Позивач також стверджує, що укладав договори на постачання електроенергії, водопостачання, газифікації на свій будинок з зазначенням адреси: АДРЕСА_1 .

Позивач звернувся до Великодальницької сільської ради з питання присвоєння будинку, який він побудував, поштової адреси. Листом № 1427 від 28.07.2023р. позивачу було відмовлено в присвоєнні поштової адреси вказаному будинку.

Позивач вважає, що присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна є одним з документів, які передбачені при вирішенні питання щодо реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна.

Ухвалою судді від 05.02.2024 року відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач відзив на позовну заяву не подав.

Третя особа пояснень щодо позову не подавала.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_1 (а.с. 8-9).

Відповідно технічного паспорту будинку садибного типу від 21.12.2022р., виготовленого сертифікованим інженером ОСОБА_3 (а.с. 10-13), будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами споруджений у 1990 році, усього під забудовою 173,1 кв.м. Замовником технічної інвентаризації вказаний ОСОБА_1 . Адреса об'єкта вказана: АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області від 09.11.2022р. № 1830 (а.с.14) за земельною ділянкою, розташованою за адресою: АДРЕСА_1 , згідно запису в погосподарській книзі Великодальницької сільської ради рахується 0,3809 га.

У листі Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області від 28.07.2023р. № 1427 вказано, що відповідно Погосподарської книги № 1 на 2016-2020 роки, вул. Покровська з № 1 по № 74-В, сторінка 60-63, за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований житловий будинок загальною площею 56,0 кв.м., власницею якого є ОСОБА_4 згідно Свідоцтва про право на спадщину за законом від 13.09.2002р. Будинок розташований на земельній ділянці площею 0,37 га. Будь-яких записів Погосподарської книги Великодальницької сільської ради, що стосується будинку позивача чи земельної ділянки відсутні.

Відповідач зазначив, що п.42 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, на який посилається позивач, виключено на підставі Постанови КМУ № 50 від 28.04.2021 року.

Також у листі вказано, що відповідно до ст.31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, і щодо зазначених об'єктів нерухомості раніше не проводилася державна реєстрація прав власності, подаються:

1) виписка із погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою;

2) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав.

За викладених обставин, відповідач зазначив, що підстави для присвоєння адреси житловому будинку позивача відсутні.

Відповідно до Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 04.07.1959 року Дальницькою сільрадою Одеського району Одеської області, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батько - ОСОБА_5 , мати - ОСОБА_4 (а.с.17).

Відповідно до Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , повторно виданого 11.10.2023 року Біляївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (а.с. 15), ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження Великодальницької сільської ради у спірних правовідносинах регулюються, зокрема, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Статтею 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до підпункту 10 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих законом повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради в галузі житлово-комунального господарства віднесено облік відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форми власності.

Згідно статті 40 цього ж Закону виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.

Питання присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна на момент виникнення спірних правовідносин регулювалося нормами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі за текстом - Закон № 3038-VI) та Постановою КМ України від 07.07.2021 року № 690, якою затверджено Порядок присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна (далі за текстом - Порядок № 690).

Так, частинами 1, 2 статті 26-3 Закону № 3038-VI в редакції, чинній на момент звернення позивача до відповідача з заявою про присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна (03.07.2023р.), передбачалося, що адресою об'єкта нерухомого майна (далі - адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об'єкта та визначення місця його розташування на місцевості.

Порядок присвоєння адрес об'єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок не може передбачати обов'язок фізичних та юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи.

Згідно частини 4 вказаної статті реквізитами адреси є:

1) назва держави (Україна);

2) назва адміністративно-територіальної автономії у складі України - для об'єктів, розташованих на території Автономної Республіки Крим;

3) назва області (крім Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя);

4) назва району - для населених пунктів районного підпорядкування;

5) назва населеного пункту, а для об'єктів, розташованих за його межами, - назва найближчого населеного пункту (об'єднаної територіальної громади), розташованого у межах відповідного району (об'єднаної територіальної громади);

6) назва гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта (за наявності);

7) назва вулиці, площі, майдану, шосе, проспекту, бульвару, алеї, провулку, узвозу тощо (далі - вулиця) (за наявності);

8) номер об'єкта (будинку, будівлі, споруди);

9) номер корпусу - для об'єктів, які складаються з декількох корпусів;

10) номер квартири, гаражного боксу, машиномісця, іншого житлового та нежитлового приміщення, яке є самостійним об'єктом нерухомого майна (за наявності).

Частиною 5 статті 26-3 Закону № 3038-VI, зокрема, передбачалося, що адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється: виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради.

Отже, присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна у спірних відносинах є повноваженням виконавчого органу Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області.

Частиною 16 ст.26-3 Закону № 3038-VI передбачено, що присвоєння адреси самочинно збудованим об'єктам, на які визнано право власності за рішенням суду, та об'єктам, визначеним пунктом 9 розділу V "Прикінцеві положення" цього Закону, здійснюється відповідно до частин четвертої, п'ятої, сьомої - десятої статті 26-5 цього Закону після прийняття в експлуатацію таких об'єктів.

Пунктом 9 розділу V "Прикінцеві положення" Закону № 3038-VI встановлено, що орган державного архітектурно-будівельного контролю безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію:

збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 500 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 500 квадратних метрів;

збудовані до 12 березня 2011 року будівлі і споруди сільськогосподарського призначення.

Частинами 4, 5, 7-10 статті 26-5 Закону № 3038-VI передбачено таке.

Частина 4: Індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, які будуються (збудовані) на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (крім будинків, які містять дві та більше квартир, споруджених відповідно до законодавства), не потребують прийняття рішення про присвоєння адреси. Адресою такого об'єкта вважається місце розташування земельної ділянки, на якій споруджено відповідний будинок, згідно із відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. За бажанням замовника такому об'єкту може бути присвоєно адресу в порядку, визначеному цією статтею.

Частина 5: Для присвоєння адреси подаються такі документи:

1) заява про присвоєння адреси щодо об'єкта будівництва або закінченого будівництвом об'єкта із зазначенням прізвища, імені, по батькові заявника та реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності) - для фізичної особи або найменування та ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - для юридичної особи;

2) копія документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій споруджується (споруджено) об'єкт (крім випадків, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес), - у разі, якщо право власності або користування земельною ділянкою не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

3) генеральний план об'єкта будівництва (у разі спорудження об'єкта на підставі проектної документації на будівництво) - у разі подання заяви про присвоєння адреси щодо об'єкта будівництва;

4) копія документа, що дає право на виконання будівельних робіт, - у разі подання заяви про присвоєння адреси щодо об'єкта будівництва (якщо відомості про такий документ не внесено до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів);

5) копія документа, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, - у разі подання заяви про присвоєння адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта (якщо відомості про такий документ не внесено до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів);

6) копія документа, що посвідчує особу заявника, - у разі подання документів поштовим відправленням або в електронній формі;

7) копія документа, що засвідчує повноваження представника, - у разі подання документів представником поштовим відправленням або в електронній формі.

Копії документів, що подаються для присвоєння адреси, засвідчуються замовником (його представником).

Частина 7: Орган з присвоєння адреси протягом п'яти робочих днів з дня отримання заяви про присвоєння, зміну, коригування адреси:

1) приймає рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси/відмову у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси;

2) оприлюднює рішення про присвоєння, зміну, коригування/відмову у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності);

3) надає заявнику рішення про присвоєння, зміну, коригування/відмову у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси у спосіб, відповідно до якого подавалися документи.

Рішення про присвоєння/відмову у присвоєнні адреси повинно містити відомості про місце розташування об'єкта згідно з документом, що дає право на виконання будівельних робіт (у разі присвоєння адреси щодо об'єкта будівництва), або документом, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (у разі присвоєння адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта).

Рішення про зміну, коригування адреси повинно містити відомості про попередню адресу щодо закінченого будівництвом об'єкта.

Рішення про відмову у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також відомості про те, яке саме положення поданого заявником документа не відповідає нормам законодавства.

Частина 8: Підставами для відмови у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси є:

1) подання неповного пакета документів;

2) виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально;

3) подання заяви особою, яка не є замовником, або його представником - у разі подання заяви про присвоєння, коригування адреси щодо об'єкта будівництва;

4) подання заяви особою, яка не є власником (співвласниками) об'єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його (їх) представником - у разі подання заяви про присвоєння, зміну адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта;

5) подання заяви до органу з присвоєння адреси, який не має повноважень приймати рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси на відповідній території.

Відмова у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси з підстав, не передбачених цією частиною, не допускається.

Частина 9: У разі неприйняття посадовою особою органу з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси у строк, визначений цією статтею, заявник має право звернутися до відповідної місцевої державної адміністрації із заявою про присвоєння, зміну, коригування адреси.

До заяви про присвоєння, зміну, коригування адреси додаються відповідні документи, які подавалися до органу з присвоєння адреси для присвоєння, зміни, коригування адреси.

Частина 10: Місцева державна адміністрація протягом п'яти робочих днів з дня отримання заяви про присвоєння, зміну, коригування адреси вчиняє дії, визначені частиною сьомою цієї статті, та повідомляє про прийняте рішення орган з присвоєння адреси в паперовій або електронній формі.

Отже, для самочинно збудованих об'єктів норми ст.26-3 Закону № 3038-VI передбачають певний порядок присвоєння адреси самочинно збудованим об'єктам, на які визнано право власності за рішенням суду, та об'єктам, визначеним пунктом 9 розділу V "Прикінцеві положення" цього Закону, але після прийняття в експлуатацію таких об'єктів.

Як зазначено вище, пунктом 9 розділу V "Прикінцеві положення" Закону № 3038-VI передбачено прийняття в експлуатацію органом державного архітектурно-будівельного контролю за результатами технічного обстеження об'єктів будівництва, збудованих на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт за заявою власника (користувача) земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти будівництва.

Крім того, відповідно до ч.ч.1, 2 ст.31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» 1. Для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, і щодо зазначених об'єктів нерухомості раніше не проводилася державна реєстрація прав власності, подаються:

1) виписка із погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою;

2) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав.

Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об'єкти документом, що посвідчує речові права на земельну ділянку під таким об'єктом, може також вважатися рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність (ч.1).

Для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, проведення технічної інвентаризації щодо зазначених об'єктів нерухомості є необов'язковим (ч.2).

Разом з тим, як встановлено судом, позивач не є ані власником, ані користувачем земельної ділянки, на якій він самочинно збудував нерухоме майно (зі слів позивача у 1990 році). Відомості про набуття позивачем права власності чи права користування на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , на якій ним збудовано житловий будинок, матеріали справи не містять.

Як зазначено вище, Погосподарська книга Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області не містить відомостей про реєстрацію за позивачем житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Документи про прийняття позивачем спадщини після померлої матері ОСОБА_4 позивач суду також не надав.

Отже, в даному випадку йдеться про будівництво позивачем нерухомого майна на земельній ділянці, яка позивачу ані в користування, ані у власність у встановленому законом порядку не передавалася.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість відмови відповідача у задоволенні заяви позивача від 03.07.2023 року про присвоєння поштової адреси домоволодінню, що знаходиться по АДРЕСА_1 , а тому що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та необґрунтованими, і в їх задоволенні слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області (адреса: вул. Б. Хмельницького, 3, с. Великий Дальник, Одеський район, Одеська область, 67668, код ЄДРПОУ 04377693), третя особа на стороні позивача - ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Андрухів

.