15 грудня 2025 рокусправа № 380/13475/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м.Львові, в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), в інтересах якої діє Гребеннік Лілія Ярославівна, звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України (місцезнаходження: просп. Повітряних Сил, 6, м.Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022), ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ; код ЄДПОУ НОМЕР_3 ), в якому, з урахуванням зменшених позовних вимог, просить:
- визнати протиправним та скасувати пункт 3 рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оброни України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги компенсаційних сум, від 02.06.2023 № 181975;
- зобов?язати Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 , дочці загиблого (померлого) ІНФОРМАЦІЯ_3 внаслідок захворювання, яке пов?язане із захистом Батьківщини, підполковника ОСОБА_2 , одноразову грошову допомогу згідно абзацу першого пункту другого постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім?ям під час дії воєнного стану» у розмірі 15 000 000 гривень, та здійснити виплату такої одноразової грошової допомоги з урахуванням проведених виплат на підставі пункту 3 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з питань, пов?язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційний сум, від 02.06.2023 №18/975.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що батько позивачки - ОСОБА_2 , проходив військову службу за контрактом на посадах осіб офіцерського складу у Військовій частині НОМЕР_4 . Починаючи з 24 лютого 2022 року, ОСОБА_2 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із з військовою агресією російської федерації проти України. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 загинув у с. Карлівка Покровського району Донецької області під час виконання бойового завдання, пов'язаного із захистом Батьківщини. За результатами проведених досліджень про обставини смерті ОСОБА_2 встановлено, що останній помер під час виконання заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи у Донецькій області під час дії воєнного стану. Вказано, що 18 Регіональною комісією встановлено, що захворювання ОСОБА_2 і причина його смерті пов'язані із захистом Батьківщини. За наведених обставин позивач вважає, що вона має право на отримання одноразової грошової допомоги внаслідок загибелі військовослужбовця під час дії воєнного стану у розмірі 15000000,00 грн, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року. Тому позивач не погоджується із призначеним їй оскаржуваним рішенням розміром грошової допомоги, який визначений на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, що визначає значно менший розмір одноразової грошової допомоги внаслідок загибелі військовослужбовця - 750-кратний прожитковий мінімум, встановлений законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, що у 2022 році становить 1860750,00 грн. На переконання позивача, починаючи з 24 лютого 2022 року особам, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, така допомога виплачується у розмірі, встановленому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, а не у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975. Позивач наголошує, що після введення правового режиму воєнного стану законодавець визначив єдиний розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, яка виплачується членам сім'ї у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час дії воєнного стану - 15000000,00 грн.
Відтак, просить позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою від 07.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
ІНФОРМАЦІЯ_4 заперечуючи проти задоволення позову, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що згідно з пунктом 3 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 02.06.2023 № 18/975, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ від 25.12.2023 № 975: дочці померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, підполковника ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_5 від 07.06.2022 - в розмірі 1/5 частини від 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022), в сумі 372150 (триста сімдесят дві тисячі сто п'ятдесят) грн 00 коп.
Зауважує, що частиною першою статті 16 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) регламентовано, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Підпунктом «а» пункту 1 статті 16-2 Закону № 2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону; 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168, у редакції, чинній станом на час звернення позивача із заявою про виплату допомоги), пунктом 2 якої установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16- 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Звертає увагу, що на відміну від Закону № 2011-ХІІ та Порядку №975, Постанова №168 містить звужений перелік підстав для виплати допомоги у збільшеному розмірі, через те, що розмір допомоги у сумі 15 000000 грн передбачений лише на період дії воєнного стану та виключно для сімей загиблих військовослужбовців, а також померлих, але внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва) військовослужбовців.
Відсутні будь-які відомості про отримання ОСОБА_2 за період проходження служби поранень (контузії, травми, каліцтва), від яких могла настати його смерть. Регіональною військово-лікарською комісією встановлено, що причиною смерті ОСОБА_2 стало не поранення, а захворювання «хронічна недостатність кровообігу, хронічна ішемічна хвороба серця неуточнена».
Вважає, що позивачка помилково ототожнює поняття «загибель (смерть) внаслідок поранення» із «смертю внаслідок захворювання». Отже, Міноборони правомірно прийнято відповідне рішення про виплату допомоги у визначеному законодавством розмірі 1/5 частини від 750-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, у якому настала смерть (2022), в сумі 372150,00 грн.
Міністерство оборони України заперечуючи проти позову, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому вказало, що позивач як дочка військовослужбовця, який помер внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 1 статті 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в розмірі 1/5 частини від 750-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Натомість виплата такої допомоги у розмірі 15000000,00 грн передбачена окремою постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, яка, на відміну від постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, містить звужений перелік підстав для виплати допомоги у збільшеному розмірі. Відповідач вважає, що розмір допомоги у сумі 15000000,00 грн передбачений лише на період дії воєнного стану та покликаний підвищити рівень соціального захисту сімей саме загиблих та померлих внаслідок поранення військовослужбовців під час захисту Батьківщини. Натомість, як зазначив відповідач, позивачем не надано жодних відомостей про отримання її батьком у період проходження військової служби поранення, внаслідок якого настала його смерть. Відповідач зазначає, що ОСОБА_2 не мав поранень (контузій, травм, каліцтв), помер природною смертю внаслідок захворювання, а тому він не належав до категорії загиблих та померлих внаслідок поранення військовослужбовців, що надавало б його дочці (позивачу) право на отримання одноразової грошової допомоги у збільшеному розмірі. Відповідач вказав, що держава повністю виконала свій обов'язок перед позивачем як дочкою померлого внаслідок захворювання військовослужбовця щодо виплати одноразової грошової допомоги у встановленому законодавством розмірі, що виключає можливість задоволення позову.
Також посилається на пропущення позивачем строків звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою від 28.08.2025 клопотання позивача про витребування доказів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задоволено.
Витребувано:
- у Чернівецького окружного адміністративного суду (місцезнаходження: вул. Садова 1-І, м. Чернівці, 58001; код ЄДРПОУ 35891723) належним чином завірені копії рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 21.08.2024, постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.01.2025, ухвали Верховного Суду від 18.02.2025 у справі №600/6955/23-а;
- у Міністерства оборони України (місцезнаходження: просп. Повітряних Сил, 6, м.Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022) документи, які стосуються виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду у справі №600/6955/23-а, а також копії рішень Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов??язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум щодо розподілу одноразової грошової допомоги згідно абзацу 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім?ям під час дії воєнного стану» у розмірі 15 000 000 грн членам сім?ї ОСОБА_2 .
22.09.2025 та 25.09.2025 до суду надійшли витребувані докази.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
Відповідно до рішення Мостиського районного суду Львівської області від 19.11.2012 у справі №1314/1398/2012 розірвано шлюб між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрований 10.10.2006 у відділі реєстрації актів цивільного стану Мостиського районного управління юстиції Львівської області за актовим записом №6.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , є дочкою ОСОБА_2 , яка народилася у вищезгаданому шлюбі, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 .
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 від 07 червня 2022 року, виданим Мостиським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Яворівському районі Львівської області, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 43 років. Місце смерті: Україна, Донецька область, Покровський район, село Карлівка.
Як вбачається з лікарського свідоцтва про смерть №2556 від 05 червня 2022 року, виданого Комунальним закладом «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» Дніпропетровської обласної ради, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Карлівка Покровського району Донецької області у зоні військових дій. Хворобами, що призвели до смерті, зазначено: хронічна недостатність кровообігу; хронічна ішемічна хвороба серця, неуточнена.
У графі «місце й обставина, при яких відбулася травма (отруєння)» зазначено: «знайдений у зоні військових дій».
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_4 , ОСОБА_2 дійсно в період з 08.11.2021 по 06.02.2022 та з 18.02.2022 по 04.06.2022 приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до витягу з протоколу засідання 18 Регіональної військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №1120 від 21 липня 2022 року, захворювання ОСОБА_2 , 1978 р.н. (хронічна недостатність кровообігу; хронічна ішемічна хвороба серця, неуточнена), яке призвело до смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 (що підтверджується медичними та військово-обліковими документами, свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 , виданим 07 червня 2022 року, лікарським свідоцтвом про смерть від 05 червня 2022 року № НОМЕР_7 ) «ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини».
Згідно з витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.06.2023 №189/975, за результатами розгляду поданих документів комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 - дочці померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, підполковника ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ) на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_5 від 07 червня 2022 року - в розмірі 1/5 частини від 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022 року), в сумі 372150 (триста сімдесят дві тисячі сто п'ятдесят) грн 00 коп.
Звернення позивачки до суду з цим позовом обумовлено її незгодою із розміром одноразової грошової допомоги, призначеної відповідачем їй як дочці військовослужбовця, померлого внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини.
При цьому відповідачами не заперечується право позивача на таку одноразову грошову допомогу, натомість спірним є саме її розмір.
Так, на думку позивачки, одноразова грошова допомога повинна була їй призначена відповідно до пункту 3 статті 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII та згідно пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 15000000 грн. А на думку відповідачів, одноразова грошова допомога правомірно була призначена позивачці згідно підпункту «а» пункту 1 статті 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та абз. 2 пункту 5 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 виходячи з 750-кратного розміру прожиткового мінімуму.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 17 Конституції України визначено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (у редакції, чинній на 04.06.2022 - дату смерті військовослужбовця - батька позивачки) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно з пунктом 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII у редакції, чинній на 04.06.2022 - дату смерті військовослужбовця - батька позивачки) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до пунктів 1 -3 пункту 2 статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:
1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;
2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби;
3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
Статтею 16-1 Закону №2011-XII передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з підпунктом «а» пункту 1 статті 16-2 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 статті 16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Пунктом 6 статті 16-3 Закону №2011-XII передбачалось, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Відповідно до пункту 9 статті 16-3 Закону №2011-XII порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, у пункті 3 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 (далі - Порядок №975 у редакції, чинній на 04.06.2022 року - дату смерті військовослужбовця - чоловіка позивача) вказано, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Згідно з абз. 2 пункту 5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть).
Отже, з наведених вище норм вбачається, що, зокрема, у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України членам сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року. У такому випадку днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Згідно наявних у справі матеріалів, батько позивачки ОСОБА_2 проходив військову службу за контрактом на посадах осіб офіцерського складу, брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із з військовою агресією російської федерації проти України, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у зоні військових дій внаслідок захворювання «хронічна недостатність кровообігу; хронічна ішемічна хвороба серця, неуточнена», що «ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини».
За таких обставин варто зазначити наступне.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, постановлено: ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб; військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України Про правовий режим воєнного стану заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави; у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України Про правовий режим воєнного стану.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України від 03.03.2022 № 2105-IX, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
На виконання зазначених Указів Президента України Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168 у редакції, чинній на 04.06.2022 року - дату смерті військовослужбовця - батька позивачки).
Згідно з абз. 1 пункту 1 Постанови №168 установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка», виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Відповідно до абз.1 пункту 2 Постанови №168 установити, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно з абз. 2 пункту 2 Постанови №168 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Наведене свідчить про те, що після прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №168 положення пункту 2 цієї Постанови щодо визначення розміру одноразової грошової допомоги 15000000 гривень, яка виплачується сім'ям загиблих військовослужбовців Збройних Сил, суперечили та не узгоджувалися з положенням підпункту «а» пункту 1 статті 16-2 Закону №2011-XII та абз. 2 пункту 5 Порядку №975, які визначали значно менший розмір такої одноразової грошової допомоги, а саме: у розмірі: 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть), що у 2022 році становило 1860750,00 гривень.
У зв'язку з цим, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги» від 29.07.2022 №2489-IX (далі - Закон № 2489-IX) статтю 16-2 Закону №2011-XII доповнено пунктом 3 такого змісту: «Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України» (пункт 3 розділу І Закону №2489-IX).
У пункті 1 розділу II Прикінцеві положення Закону №2489-IX зазначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пункту 3 розділу I цього Закону, який набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Закон №2489-IX набрав чинності 25.08.2022.
Отже, положення пункту 3 статті 16-2 Закону №2011-XII, згідно якого розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України, підлягає застосуванню саме з 24.02.2022.
На переконання суду, зворотня дія в часі цієї норми права фактично розширює право особи, адже її застосування призведе до отримання сім'ями загиблих військовослужбовців більшого розміру одноразової грошової допомоги.
При цьому суд зауважує, що за своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника).
Тому, починаючи з 24.02.2022 особам, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, виплачується така допомога саме у розмірі, визначеному абз.1 пункту 2 Постанови №168, тобто у розмірі 15000000 гривень, а не у розмірах, визначених підпунктом «а» пункту 1 статті 16-2 Закону №2011-XII та абз. 2 пункту 5 Порядку №975.
Отже, після введення правового режиму воєнного стану законодавець визначив єдиний розмір одноразової грошової допомоги, яка вплачується членам сім'ї у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час дії воєнного стану 15000000 грн.
Оскільки, згідно встановлених судом обставин справи, батько позивачки ОСОБА_2 , який проходив військову службу за контрактом на посадах осіб офіцерського складу і брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із з військовою агресією російської федерації проти України, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто під час воєнного стану в Україні, у зоні військових дій внаслідок захворювання «хронічна недостатність кровообігу; хронічна ішемічна хвороба серця, неуточнена», що «ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини», то суд приходить висновку про те, що ОСОБА_1 як дочка ОСОБА_2 має право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 15000000 грн, передбаченому абз.1 пункту 2 Постанови №168.
Перевіряючи дії (рішення) суб'єкта владних повноважень, які зумовили звернення позивача до суду з цим позовом, на відповідність їх критеріям, наведеним у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить висновку, що при їх вчиненні (прийнятті) відповідач: діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; необґрунтовано; нерозсудливо; без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямована ця дія (рішення).
Таким чином, оскаржуваний позивачем пункт 3 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 02.06.2023 №18/975, згідно якого за результатами розгляду поданих документів комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги дочці померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, підполковника ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ) на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_5 від 07 червня 2022 року - в розмірі 1/5 частини від 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022 року), в сумі 372150 (триста сімдесят дві тисячі сто п'ятдесят) грн 00 коп, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню є.
Згідно з положеннями частини другої статі 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
З огляду на викладене та керуючись принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина перша статті 8 Конституції України, частина перша статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України), суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 , дочці загиблого (померлого) ІНФОРМАЦІЯ_5 внаслідок захворювання, яке пов'язане із захистом Батьківщини, підполковника ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у розмірі 1/5 від 15000000 грн згідно абзацом 1 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», та здійснити виплату такої одноразової грошової допомоги з урахуванням раніше виплачених сум.
При цьому, оскільки позивач жодним чином не заперечує факту того, що їй належить така допомога у розмірі 1/5 від 15000000 грн, а не вся сума, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
При вирішенні цієї справи судом в силу вимог частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду) враховано висновки Верховного Суду щодо застосування норм права в аналогічних відносинах у постанові від 17 липня 2024 року у справі №600/548/23-а.
Щодо доводів відповідача про правовірність призначення позивачці одноразової грошової допомоги у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, згідно підпункту «а» пункту 1 статті 16-2 Закону №2011-XII та абз. 2 пункту 5 Порядку №975, то такі є безпідставними, адже спростовуються наведеними вище висновками суду щодо необхідності застосування у спірних відносинах саме пункту 2 Постанови №168.
Позиція відповідача у даній справі суперечить позиції Верховного Суду, викладеній у справі №600/548/23-а з аналогічних правовідносин та за подібних обставин (військовослужбовець, який проходив військову службу під час воєнного стану в Україні помер внаслідок захворювання (гострої серцево-судинної недостатності), пов'язаного із захистом Батьківщини).
Твердження відповідача у відзиві про те, що позивач не має права на одноразову грошову допомогу саме у розмірі 15000000 грн згідно абз.1 пункту 2 Постанови №168, оскільки її батько не є загиблим військовослужбовцем - безпідставні, адже згідно наявного у справі витягу з протоколу засідання 18 Регіональної військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №1120 від 21 липня 2022 року, захворювання підполковника ОСОБА_2 , яке призвело до смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 (тобто під час воєнного стану) «ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини».
Більше того, з відомостей ЄДРСР, а також витребуваних доказів, судом встановлено, що Чернівецьким окружним адміністративним судом проводився розгляд адміністративної справи №600/6955/23-а, в якій вже вирішувалося питання щодо права інших членів сім?ї ОСОБА_2 на отримання одноразової грошової допомоги згідно абзацу 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім?ям під час дії воєнного стану» у розмірі 15 000 000 грн.
Так, рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 21.08.2024, яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.01.2025 у справі №600/6955/23-а адміністративний позов ОСОБА_4 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування пункту рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасувати пункт 6 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 24.03.2023 року №9/975.
Зобов'язано Міністерство оборони України призначити дружині ОСОБА_4 та двом синам ОСОБА_5 та ОСОБА_6 загиблого (померлого) ІНФОРМАЦІЯ_5 внаслідок захворювання, яке пов'язане із захистом Батьківщини, підполковника ОСОБА_2 , одноразову грошову допомогу згідно абз.1 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 15000000 грн, та здійснити виплату такої одноразової грошової допомоги з урахуванням проведених виплат на підставі пункту 6 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 24.03.2023 року №9/975.
Ухвалою Верховного Суду від 18.02.2025 у справі №600/6955/23-а відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 21.08.2024 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.01.2025 у справі № 600/6955/23-а.
Відтак, судове рішення у справі №600/6955/23-а набрало законної сили.
На виконання вищевказаного судового рішення, згідно з витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 28.02.2025 №3/с, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про скасування попереднього рішення, зокрема відповідачем скасовано пункт 6 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов?язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 24.03.2023 №9/975 щодо призначення дружині та двом синам померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 внаслідок захворювання, пов?язаного із захистом Батьківщини, підполковника ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_8 від 07.06.2022 - в розмірі 3/5 частини від 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022), в сумі 1116450 (Один мільйон сто шістнадцять тисяч чотириста п?ятдесят) грн. 00 коп. у рівних частках кожному.
Призначено одноразову грошову допомогу дружині ОСОБА_4 та двом синам ОСОБА_6 і ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ), у розмірі передбаченому абз.1 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім??ям під час дії воєнного стану» в рівних частках, з урахуванням проведених виплат, як членам сім?ї померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_5 від 07.06.2022 внаслідок захворювання, пов?язаного із захистом Батьківщини, підполковника ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ) у розмірі 3/5 частини від 15000000 (п?ятнадцять мільйонів) грн 00 коп та здійснити виплату з врахуванням раніше призначеної суми (1116450 грн. 00 коп.) в сумі 7883550 (Сім мільйонів вісімсот вісімдесят три тисячі п?ятсот п?ятдесят) грн. 00 коп. у рівних частках кожному.
За наведених обставин, у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 , дружині ОСОБА_4 та двом його синам ОСОБА_6 і ОСОБА_5 відповідачем призначено одноразову грошову допомогу, виходячи з розміру 15 000 000,00 грн, тоді як дочці ОСОБА_1 таку допомогу протиправно призначено, виходячи з розміру 750-кратного прожиткового мінімуму, що у 2022 році становив 1 860 750,00 грн.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях постійно наголошує на тому, що ключовим у питанні розуміння гарантованого статтею 8 Конституції України принципу верховенства права є принцип юридичної (правової) визначеності, який вимагає чіткості, зрозумілості й однозначності норм права, зокрема їх передбачуваності (прогнозованості) та стабільності (абзац шостий підпункту 2.1 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2017 №2-р/2017).
Складовими принципу верховенства права є, зокрема, правова передбачуваність та правова визначеність, які необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано (абзац третій пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 №8-рп/2005).
Отже, державні установи повинні бути послідовними щодо прийнятих ними нормативних актів, а також дотримуватися розумної рівноваги між передбачуваністю (довірою, законними очікуваннями, впевненістю) особи і тими інтересами, заради забезпечення яких у регулювання вносяться зміни. Повага до такої впевненості, як зазначав Європейський суд з прав людини, має бути мірою правового захисту у внутрішньому праві проти свавільного втручання державних органів у гарантовані права (пункт 156 Рішення у справі «Kopecky проти Словаччини» від 28 вересня 2004 року, заява №44912/98).
Щодо доводів Міністерства оборони України про порушення позивачем строку звернення до суду з цим позовом, суд зауважує, що в матеріалах справи відсутні докази ознайомлення (вручення) позивачу копії оскаржуваного рішення від 02.06.2023 № 18/975, а тому такі аргументи є безпідставними.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі викладені обставини, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позову.
Щодо судового збору, то оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, тому відповідно до ст.139 КАС України, такий розподілу не підлягає.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 3 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 02.06.2023 №18/975.
Зобов'язати Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), дочці загиблого (померлого) ІНФОРМАЦІЯ_5 внаслідок захворювання, яке пов'язане із захистом Батьківщини, підполковника ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у розмірі 1/5 від 15000000 грн згідно абзацом 1 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», та здійснити виплату такої одноразової грошової допомоги з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна