12 грудня 2025 рокусправа № 380/20975/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справ за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у нерозгляді заяви ОСОБА_1 від 12.09.2025 про надання відстрочки від призову під час мобілізації;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.09.2025 та прийняти рішення щодо надання ОСОБА_1 відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 2 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що він, як педагогічний працівник подав до відповідача заяву про надання відстрочки від призову, однак відповідач заяву по суті не розглянув, натомість відмовив у наданні відстрочки з тих підстав, що позивач не надав належної копії військово-облікового документа для виконання вимог абзацу другого пункту 58 Порядку та не виконав вимоги щодо проходження до 05 червня 2025 року повторного медичного огляду з метою визначення придатності до військової служби. Позивач вважає протиправною таку відмову, оскільки відповідач заяву про надання відстрочки по суті не розглянув. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 30.10.2025 суд постановив відкрити спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 04.11.2025 суд постановив у задоволенні заяви про забезпечення позову від 03.11.2025, поданої подана ОСОБА_1 відмовити повністю.
Від відповідача заяви по суті справи до суду не надходили.
З урахуванням процесуальної поведінки відповідача суд розглядає цю справу на підставі доказів, наданих позивачем та обставин, зазначених позивачем у позовній заяві.
Суд встановив таке.
Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , як військовозобов'язаний.
З 10.09.2025 позивач прийнятий на посаду асистента вчителя за строковим трудовим договором терміном на 1 рік з педагогічним навантаженням - 1 ставка, у середню загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №36 м. Львова.
12.09.2025 позивач звернувся до відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_1 , із заявою щодо оформлення йому довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 2 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
До цієї заяви позивач додав: копію електронного військово-облікового документа; копію паспорта та РНОКПП; копія витягу з реєстру територіальної громади; копію наказу про прийняття на роботу №67к від 09.09.2025; довідку №244 від 10.09.2025 про педагогічне навантаження і статус педагогічного працівника; копії диплому бакалавра та магістра.
Відповідач, розглянув заяву позивача про надання відстрочки та у повідомленні від 19.09.2025 №22636 вказав рішення, оформлене протоколом від 18.09.2025 №38, яким відмовив позивачу у наданні відстрочки з тих підстав, що позивач не надав належної копії військово-облікового документа для виконання вимог абзацу другого пункту 58 Порядку та не виконав вимоги щодо проходження до 05 червня 2025 року повторного медичного огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Позивач, вважаючи, що відповідач протиправно не розглянув по суті його заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Відповідно до частини 5 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
У статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» наведені підстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та передбачені категорії військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Так, відповідно до пункту 2 частини 3 статті 23 цього Закону призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
Згідно з частинами 7, 8 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Пунктом 11 цього Положення передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 року затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (надалі Порядок №560).
У Порядку №560 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) унормована така процедура надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення:
56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
57. Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
- голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
- члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.
63. Військовозобов'язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.
Військовозобов'язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов'язані приймаються на військову службу за контрактом.
64. Заяви військовозобов'язаних про надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та підтвердні документи зберігаються у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки протягом п'яти років.
65. У разі втрати (зміни) підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія може скасувати (змінити) раніше прийняте нею рішення, про що повідомляється заявнику письмово не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення за формою, визначеною у додатку 10.
У додатку 5 до Порядку №560 наведений перелік документів, що подаються військовозобов'язаними для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Так, згідно підпунктом 2 пункту 2 додатка 5 документами, що підтверджують право на відстрочку для категорії осіб, передбаченої пунктом 2 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", є довідка закладу освіти або наукової установи (організації) про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці, диплом про науковий ступінь.
У спірних правовідносинах позивач звернувся до відповідача із заявою від 12.09.2025 року про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.2 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" як педагогічному працівнику, що працює у закладі загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
Відповідач, за результатами розгляду цієї заяви надіслав позивачу повідомлення про ухвалення рішення від 18.09.2025 №38 про відмову у наданні позивачу відстрочки у зв'язку з тим, що позивач не надав належної копії військово-облікового документа для виконання вимог абзацу другого пункту 58 Порядку та не виконав вимоги щодо проходження до 05 червня 2025 року повторного медичного огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Суд зазначає, що норми пункту 2 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачають, що призову на військову службу під час мобілізації не підлягають педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти за умови, що вони працюють у цих закладах освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки. Документами, що підтверджують право на відстрочку для таких осіб є довідка закладу освіти про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці.
З матеріалів справи видно, що позивач за наказом директора середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №36 м. Львова від 09.09.2025 367к прийнятий на посаду асистента вчителя з 10.09.2025 за строковим трудовим договором терміном на 1 рік. Також відповідно до довідки від 10.09.2025 №244, виданої директором середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №36 м. Львова ОСОБА_1 є педагогічним працівником, працює на посаді асистента вчителя з педагогічним навантаженням - 1 ставка.
Однак, як видно з рішення відповідача про відмову у наданні позивачу відстрочки, то відповідач усупереч абзацу 1 пункту 60 Порядку №560 не вивчив ні отриману заяву позивача, ані підтвердні документи, а відтак не оцінив законності підстав для надання відстрочки. Натомість відповідач ухвалив рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки з підстав, які не передбачені Законом.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про протиправність рішення відповідача про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову під час мобілізації.
Згідно з частинами 3, 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Суд вважає, що порушене право позивача слід захистити, зобов'язавши відповідача повторно розглянути його заяву та прийняти за нею рішення.
При повторному розгляді заяви про відстрочку відповідач не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, що визнане судом протиправним, і повинен прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом обставинам у цій справі.
Також у рішенні, прийнятому за результатами повторного розгляду заяви позивача від 12.09.2025, відповідач повинен вивчити отриману заяву позивача по суті, а також додані до неї підтвердні документи та оцінити законність підстав для надання відстрочки, як того вимагає абзац 1 пункту 60 Порядку №560.
Суд відмовляє у задоволенні вимоги щодо зобов'язання відповідача прийняти конкретне рішення про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки прийняття такого рішення покладається на створену при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки комісію, яка має вирішити питання про наявність у військовозобов'язаного права на відстрочку з підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", станом на день розгляду відповідної заяви.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Відповідно до ст.139 КАС України судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду підлягає стягненню на користь позивача з бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
вирішив:
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлене протоколом від 18.09.2025 №38, яким відмовлено ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.09.2025 щодо оформлення йому довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 2 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з урахуванням висновків суду.
У задоволенні позову в частині інших позовних вимог відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1211 (одна тисяча двісті одинадцять)грн20 коп. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 12.12.2025.
Суддя Лунь З.І.