іменем України
(заочне)
Справа №377/1012/25
Провадження №2/377/585/25
17 грудня 2025 року Славутицький міський суд Київської області в складі головуючої судді Бабич Н.С., за участю секретаря судового засідання Присяжного В.В., за відсутності учасників справи, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Славутичі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення,
У вересні 2025 року до суду надійшла позовна заява, в якій позивач КП «Славутич-Водоканал», посилаючись на статті 19,20,21,26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІУ, статті 7,9,12,13,14 Закону України «Про житлово- комунальні послуги» №2189- VIII, статті 22, 48 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», статті 11, 16, 257, 509, 526, 530, 610, 629, 642 ЦК України, просить:
- стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в солідарному порядку на свою користь заборгованість за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за період з 01.05.2018 по 01.05.2023 у розмірі 19 460,07 грн;
- стягнути з ОСОБА_1 на свою користь заборгованість за послуги централізованого водопостачання та водовідведення за період з 01.05.2023 по 01.09.2025 в розмірі 15 155,12 грн;
- стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на свою користь витрати з оплати судового збору пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позов обґрунтований тим, що КП «Славутич-Водоканал» з 25.11.2016 відповідно до частин п'ятої статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV від 24.06.2004 та відповідно до частин п'ятої, шостої статті 6 Закону України № 2189-VII від 09.11.2017 є виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення. Провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення позивачем здійснюється на підставі розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 26.06.2017 № 342. Рішенням Славутицької міської ради № 430 від 28.07.2017 КП «Славутич-Водоканал» розпочало свою діяльність з 01.08.2017. Починаючи з 2017 року, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення здійснюються на підставі договору, який розроблений відповідно до пункту 3 частини другої статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV на основі типового договору. У травні 2021 року для співвласників багатоквартирного будинку, які не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір, на виконання вимог частини п'ятої статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VІІІ і Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 року № 690, розроблений публічний договір приєднання з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого відведення (без обслуговування внутрішньобудинкових систем). Пропозиція щодо укладення договору 2017 року та повідомлення про публічну пропозицію (оферту) про укладення публічного договору приєднання 2021 року були розміщені на офіційному сайті КП «Славутич-Водоканал», що діяв до червня 2021 року : https://alt.vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir. У квітні 2022 року розроблена оновлена пропозиція про укладення договору та спрямована всім споживачам у вигляді публічного розміщення тексту договору приєднання (оферта) на офіційному інтернет-ресурсі КП «Славутич-Водоканал» https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir. Постановою КМУ від 29 грудня 2023 року № 1405 внесені зміни до типового індивідуального договору про надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. У зв'язку з цим, на офіційному інтернет-ресурсі КП «Славутич-Водоканал» https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir 01 січня 2024 року опубліковано повідомлення про публічну пропозицію щодо укладення індивідуального договору про надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення із відповідними змінами. Відповідачі для укладення письмового договору про надання житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання холодної води та централізованого водовідведення на пропозицію від 2017, 2021, 2022 та 2024 років до позивача не звертались, однак споживали надані послуги та частково їх оплачували, тим самим здійснюючи дії, які відповідно до частини другої статті 642 ЦК України є прийняттям запропонованих договорів. Відповідно до ордера № 6592 від 28 січня 1991 року квартира за адресою: АДРЕСА_1 була надана ОСОБА_1 та її сину ОСОБА_2 . Будь-які дані на підтвердження права власності на вказане житлове приміщення у позивача відсутні. Будинок АДРЕСА_2 , в якому знаходиться квартира АДРЕСА_3 , забезпечений технічною можливістю фактично отримувати/споживати комунальні послуги, оскільки підключений до загальноміських систем водопостачання та водовідведення. У зв'язку з тим, що показники індивідуальних засобів розподільчого вузла обліку (лічильників) з червня 2020 року не передавались, то з 01.02.2021 нарахування послуг з централізованого водопостачання та водовідведення за вказаною адресою здійснюється за тарифами, які встановлені згідно з діючими нормами споживання на 2-х осіб: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а з 01.05.2023 тільки на одну особу ОСОБА_1 , так як ОСОБА_2 19.04.2023 призвано на військову службу. Відповідно до частини третьої статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» дієздатні особи, які проживають та зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами, несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями оплати житлово-комунальних послуг. Відповідачі від надання зазначених послуг не відмовлялись, будь-яких актів-претензій щодо неналежної якості послуг або відсутності послуг не надсилали. З аналізу платежів за надані послуги за особовим рахунком № НОМЕР_1 , який відкрито на ім'я ОСОБА_1 , видно, що у зв'язку з неповнотою та нерегулярністю виконання споживачами обов'язку по оплаті наданих житлово-комунальних послуг, з травня 2018 року почала накопичуватись заборгованість, яка станом на 01.09.2025 складає 34 615,19 грн (а. с. 3-8).
Ухвалою судді від 30 жовтня 2025 року після виконання вимог, передбачених частиною шостою статті 187 ЦПК України, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 26 листопада 2025 року (а. с. 72-73).
Ухвалою суду від 26 листопада 2025 року відкладено судовий розгляд справи на 17 грудня 2025 року на підставі частини четвертої статті 223 ЦПК України (а. с. 85-86).
Позивач свого представника у призначене судове засідання не направив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином через електронний кабінет, що підтверджується довідкою про доставку електронного документу, у поданому до суду клопотанні директор КП «Славутич-Водоканал» Джалалян К.В. просив розглянути справу без участі представника позивача, задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у призначене судове засідання не прибули, про дату, час і місце якого повідомлялись належним чином в порядку, передбаченому статтями 128-130 ЦПК України, за адресою зареєстрованого місця проживання, проте конверти із судовими повістками та копіями ухвали суду від 26 листопада 2025 року, повернуто до суду з відміткою причини повернення «адресат відсутній». У такому випадку відповідно до частини восьмої статті 128 ЦПК України відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 вважаються належним чином повідомленими про дату, час і місце судового засідання. Відзив на позов та заяви про розгляд справи за їх відсутності до суду не подали, причини неявки суду не повідомили.
За наявності умов, передбачених статтями 280-282 ЦПК України, відповідно до ухвали суду від 17 грудня 2025 року, суд ухвалив заочне рішення у справі.
Згідно з частиною другою статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Суд встановив, що 28 січня 1991 року, на підставі рішення виконавчого комітету № 2 від 22 січня 1991 року ОСОБА_1 , відповідачу у справі, на склад сім'ї: ОСОБА_2 - (син) видано ордер на службове жиле приміщення № 6592 двокімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 51).
Відповідно до пункту 10 частини першої постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-ІХ від 17.07.2020 у Київській області утворено Вишгородський район (з адміністративним центром у місті Вишгород) у складі територій Вишгородської міської, Димерської селищної, Іванківської селищної, Петрівської сільської, Пірнівської сільської, Поліської селищної, Славутицької міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, м. Славутич віднесено до Вишгородського району Київської області.
Рішенням Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області від 25 липня 2022 року № 628-13-УШ перейменовано об'єкти топономіки міста Славутича, зокрема, Московський квартал перейменовано у Поліський квартал.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №443134202 від 11.09.2025 відомості щодо права власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 відсутні ( а.с. 52).
Як вбачається з інформації Управління адміністративних послуг виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області №15-08/1770 та №15-08/1778, яка надійшла до суду 30 жовтня 2025 року на запит в порядку частини шостої статті 187 ЦПК України, за даними Реєстру Славутицької територіальної громади відповідачі: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 з 15 02.1991 по теперішній час ( а.с. 67,68).
Отже, не дивлячись на те, що вказана квартира не перебуває у власності відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , реєстрація місця проживання в ній підтверджує факт володіння квартирою та користування житлово- комунальними послугами.
Як вбачається з матеріалів справи, будинок АДРЕСА_2 підключений до загальноміських систем централізованого водопостачання та водовідведення.
Виходячи з викладеного, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як особи, які зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачами послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з особовим рахунком № НОМЕР_1 .
Комунальне підприємство «Славутич Водоканал» відповідно до частини п'ятої статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», рішення Славутицької міської ради Київської області від 08.07.2016 № 278-15-VІІ, рішення Славутицької міської ради Київської області від 25.11.2016 № 429-18-VІІ, рішення виконавчого комітету Славутицької міської ради Київської області № 430 від 28.07.2017, є єдиним постачальником послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на території м. Славутича з 01.08.2017 (а. с. 9-11).
Пунктом 2.1 Статуту КП «Славутич-Водоканал» в редакції, затвердженій рішенням Славутицької міської ради 30.06.2023 № 849-19-VІІІ, передбачено, що підприємство створене з метою забезпечення виконання міських та загальнодержавних заходів з реформування, розвитку та утримання житлово-комунального господарства, здійснення діяльності в сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, іншої господарської діяльності (а. с. 16-21).
Провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення позивачем здійснюється на підставі розпорядження Київської обласної державної адміністрації № 342 від 26 червня 2017 року «Про видачу ліцензій на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування та постачання теплової енергії» (а. с. 13).
Правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі, регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VІІІ, який введений в дію з 01 травня 2019 року, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21 липня 2005 року № 630, які діяли на час виникнення спірних правовідносин, Правилами надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 року № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 року № 85).
Відповідно до частини першої статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За змістом частини першої статті 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Згідно з частиною першою статті 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Пропозицією укласти договір є, зокрема, документи (інформація), розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, які містять істотні умови договору і пропозицію укласти договір на зазначених умовах з кожним, хто звернеться, незалежно від наявності в таких документах (інформації) електронного підпису.
Відповідно до частин першої і другої статті 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Отже, за змістом даних норм відповідь особи про прийняття пропозиції укласти договір - акцепт повинна бути повною і беззастережною. В такому випадку особа, яка зробила пропозицію укласти договір (оферту), у разі беззастережного акцепту цієї пропозиції його адресатом, автоматично стає стороною в договірному зобов'язанні.
За загальним правилом мовчання не є акцептом, якщо інше не випливає із закону, звичаю ділового обороту або з колишніх ділових відносин сторін. Мовчання можна вважати акцептом лише тоді, коли це прямо передбачено договором або законом.
Згідно із статтею 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків. У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.
Наведені приписи закону свідчать про обов'язковість договору про надання житлово-комунальних послуг для споживача та неможливість останнього відмовитись від укладання договору, а сам договір є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта повністю та без застережень або у вигляді конклюдентних дій прийняв оферту, або за умови передбачення такого у договорі або законі не висловив заперечень проти договору у формі мовчання.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі № 646/834/17, де скасовуючи судові рішення про відмову у стягненні боргу за надані комунальні послуги та ухвалюючи нове рішення про задоволення позову, Верховний Суд зазначив, що надавач послуг опублікував в газеті у якості пропозиції (оферти) для підписання споживачами публічний договір про надання комунальних послуг, а тому з огляду на те, що відповідач протягом місяця з дня публікації не направив свою письмову відмову укласти договір, то він вважається таким, що прийняв пропозицію позивача про укладення договору. При цьому Верховний Суд керувався тим, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами, а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про надання послуг або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання.
Пунктом 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21 липня 2005 року № 630, які діяли на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Як зазначено у пункті 18 вказаних Правил, розрахунковим періодом для оплати послуг, якщо інше не визначено договором, є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем), якщо договором не встановлено інший строк.
Типовий договір про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 №630 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2009 № 933), яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, і був розміщений на офіційному сайті КП «Славутич-Водоканал» https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir в березні 2017 року (а. с. 30-31).
Протягом місяця з дня розміщення позивачем на офіційному сайті КП «Славутич-Водоканал» https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , як споживачі вказаних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , свою відмову укласти договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення у письмовому вигляді не направили, а тому вважаються такими, що прийняли пропозицію позивача щодо укладення вищевказаного договору.
Вказаний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк шляхом приєднання споживачів до умов цього договору.
01 травня 2019 року набув чинності та був ведений в дію Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VІІІ (далі Закон № 2189-VІІІ).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 Закону № 2189-VІІІ до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону № 2189-VІІІ ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Як зазначено у частині першій статті 12 Закону № 2189-VІІІ, надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
За змістом частини другої вказаної статті договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Частиною першої статті 13 Закону № 2189-VІІІ передбачено, що договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до частини третьої цієї статті договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
За змістом частини п'ятої статті 13 Закону № 2189-VІІІ у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 2189-VІІІ договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
31 травня 2021 року розміщено повідомлення на офіційному сайті КП «Славутич-Водоканал» https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir про публічну пропозицію (оферту) про укладення публічного договору приєднання з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та опубліковано публічний договір приєднання з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (а. с. 32-34)
Матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували, що співвласники багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , в якому знаходиться квартира АДРЕСА_3 , користувачами якої є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , де вони зареєстровані і проживають, протягом 30 днів з дня опублікування тексту публічного договору приєднання з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення на офіційному сайті КП «Славутич-Водоканал» https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та уклали відповідний договір з іншим виконавцем комунальної послуги.
Шляхом фактичного споживання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 приєдналися до умов зазначеного договору про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, який діяв до 01 травня 2022 року.
01 квітня 2022 року КП «Славутич-Водоканал» як виконавець послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на офіційному веб-сайті підприємства https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir проінформувало споживачів про можливість обрання моделей договірних відносин та опублікувало типовий індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (а. с. 35).
01 січня 2024 року КП «Славутич-Водоканал» опублікувало на офіційному веб-сайті підприємства https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir повідомлення про публічну пропозицію щодо укладення індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого відведення із змінами (а. с. 36-38).
Відповідно до пункту 5 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 року № 690, послуги надаються споживачу згідно з умовами типового договору про надання послуг, що укладається з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про житлово-комунальні послуги», та вимогами цих Правил.
Положеннями пункту 14 цих Правил передбачено, що надання послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
З пропозицією про укладення договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п'ятої статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги») може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором, або шляхом надсилання через Єдину платформу електронного повідомлення з пропозицією укласти електронний договір (офертою) (за наявності електронних кабінетів у споживача та виконавця).
Індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем.
Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг або надсилання через Єдину платформу електронного повідомлення про прийняття пропозиції укласти електронний договір (акцепт), наданої відповідно до вимог статей 10 та 11 Закону України «Про електронну комерцію» (за наявності електронних кабінетів у споживача та виконавця).
З урахуванням наведених положень Закону № 2189-VІІІ, Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 року № 690, суд дійшов висновку, що з 01 травня 2022 року (із змінами від 01 січня 2024 року) вважається укладеним індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення між виконавцем послуг КП «Славутич-Водоканал» та споживачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який розміщений на офіційному веб-сайті КП «Славутич-Водоканал», оскільки протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті виконавця послуг співвласники багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , в якому знаходиться квартира АДРЕСА_3 , користувачами якої є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , де вони зареєстровані і проживають, не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з іншим виконавцем.
Відповідно до пункту 1 Типового індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення Комунального підприємства «Славутич-Водоканал», розміщеного на офіційному веб-сайті https://vodaslav.com.ua/spozhyvachu/meshkantsiam/uklasty-dohovir, цей договір є публічним договором приєднання, що укладається з метою надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення індивідуальному споживачу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.
В пункті 2 Типового індивідуального договору зазначено, що даний договір вважається укладеним через 30 днів з моменту розміщення на https://vodaslav.com.ua/.
Згідно з пунктом 5 Типового індивідуального договору фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема, надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток до договору), сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.
Пунктом 6 Типового індивідуального договору передбачено, що виконавець зобов'язується надавати споживачу послугу відповідної якості, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим договором.
Відповідно до пункту 33 Типового індивідуального договору розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць. Плата за абонентське обслуговування та плата за послуги нараховується щомісяця. Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку розміру плати за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.
Як вбачається з пункту 35 Типового індивідуального договору, споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиті послуги.
Фактом приєднання споживачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , до умов договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (акцептування договору) є вчинення споживачами дій, які свідчать про їх бажання укласти договір, зокрема, факт отримання послуг.
Згідно з інформаційною довідкою директора КП «Славутич-Водоканал» за адресою: АДРЕСА_1 , були встановлені індивідуальні засоби розподільчого вузла обліку води (лічильники) холодного та гарячого водопостачання, що підтверджується актом № 94 від 09.06.2016. Оскільки покази лічильників не передавалися регулярно, а з червня 2020 року покази не передавалися взагалі, то нарахування здійснювалось згідно з діючими нормативами споживання (нормами) з розрахунку на кількість зареєстрованих осіб, в даному випадку на двох осіб, а з 19.04.2023 на одну особу (а. с. 45).
Як вбачається з повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.04.2023, ОСОБА_2 , 1987 року народження, проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , призваний на військову службу за мобілізацією та зарахований до лав Збройних Сил України з 19 квітня 2023 року ( а.с. 47).
Довідкою про нарахування та оплату за послуги холодного водопостачання і водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 і розрахунком нарахування та оплати за послуги холодного водопостачання та водовідведення за вищевказаною адресою за особовим рахунком № НОМЕР_1 підтверджено нарахування за надані послуги з 01 серпня 2017 року по 31 серпня 2025 року (а. с. 43-44).
Тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що надаються населенню суб'єктом господарювання, який є виконавцем цих послуг, встановлені рішеннями виконавчого комітету Славутицької міської ради Київської області № 224 від 10.05.2017, № 581 від 12.10.2017, № 109 від 22.02.2018, № 417 від 14.06.2018, № 12 від 24.01.2019, № 213 від 28.05.2021, № 377 від 18.11.2022, № 1827 від 25.11.2024 (а. с. 22-29).
Пунктом 5 частини другої статті 7 Закону № 2189-VІІІ на споживача покладено, зокрема, обов'язок оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Пунктом 1 частини другої статті 22 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» передбачено, що споживачі питної води зобов'язані своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання.
Згідно із статтею 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до положень частини першої статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із частиною другою статті 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час, крім випадків, установлених законом про банки і банківську діяльність. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
За змістом статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Згідно з частиною третьою статті 9 Закону № 2189-VІІІ дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Таким чином, відповідачі несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення.
Як видно із довідки про нарахування та оплату за послуги холодного водопостачання та водовідведення і розрахунку нарахування та оплати за послуги холодного водопостачання та водовідведення, за вищевказаною адресою станом на 01 вересня 2025 року виникла заборгованість в сумі 34 615,19 грн (а. с. 44).
Виходячи з наведеного, суд погоджується з правомірністю нарахованої заборгованості відповідачам: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , станом на 01 вересня 2025 року, що становить 34 615,19 грн.
За вказаних обставин суд вважає за необхідне в межах заявлених позовних вимог задовольнити позовні вимоги у повному обсязі і стягнути солідарно з відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь позивача КП «Славутич-Водоканал» заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за період з 01.05.2018 по 01.05.2023 року в сумі 19 460,07 грн та стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача КП «Славутич-Водоканал» заборгованість за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за період з 01.05.2023 по 01.09.2025 в розмірі 15 155,12 грн.
За змістом частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до платіжної інструкції № 3225 від 29 вересня 2025 року позивач сплатив за подання позовної заяви судовий збір в сумі 3028,00 грн (а. с. 1). Вказана сума судового збору була зарахована до спеціального фонду державного бюджету України (а. с. 2).
З урахуванням положень частини першої статті 141 ЦПК України, з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню судові витрати на оплату судового збору пропорційно розміру задоволених позовних вимог, виходячи з такого розрахунку:
19 460,07 грн ( сума заборгованості, що підлягає стягненню солідарно з відповідачів) х 100% : 34 615,19 грн ( ціна позову) = 56,22 % ( відсоток розміру задоволених позовних вимог з обох відповідачів); 3028,00 грн х 56,22 % : 100 % = 1 702,34 грн ( сума судового збору пропорційно розміру задоволених позовних вимог, яка підлягає стягненню з відповідачів у рівних частках по 851,17 грн з кожного);
15 155,12 грн ( сума заборгованості, що підлягає стягненню з відповідача ОСОБА_1 ) х 100% : 34 615,19 грн ( ціна позову) = 43,78 % ( відсоток розміру задоволених позовних вимог з відповідача ОСОБА_1 ); 3028,00 грн х 43,78 % :100% = 1 325,66 грн ( сума судового збору пропорційно розміру задоволених позовних вимог, яка підлягає стягненню з відповідача ОСОБА_1 ).
Отже, на користь КП «Славутич -Водоканал» підлягають стягненню судові витрати на оплату судового збору: з відповідача ОСОБА_1 в сумі 2 176,83 грн ( 851,17 грн + 1 325,66 грн); з відповідача ОСОБА_2 в сумі 851,17 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 258, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за період з 01.05.2018 по 01.05.2018 у розмірі 19 460 гривень 07 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за період з 01.05.2023 по 01.09.2025 в розмірі 15 155 гривень 12 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області судові витрати на оплату судового збору в сумі 2 176 гривень 83 копійки.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області судові витрати на оплату судового збору в сумі 851 гривню 17 копійок.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
Позивач - Комунальне підприємство «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області, код ЄДРПОУ 40972700, місцезнаходження: Київська область, Вишгородський район, м. Славутич, Київський квартал, будинок №10.
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .
Повне заочне рішення суду складено 17 грудня 2025 року.
Суддя Н. С. Бабич