Справа №: 272/1420/25
Провадження № 3/272/554/25
15 грудня 2025 року
Суддя Андрушівського районного суду Житомирської області Волков І.М. розглянувши матеріали справи, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП),-
15.12.2025 року до Андрушівського районного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Відповідно ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
З протоколу КИЖ №360 від 11.12.2025 року про військове адміністративне правопорушення вбачається, що 02.12.2025 року черговим частини, який приймав чергування старшим лейт. ОСОБА_2 у кімнаті зберігання зброї встановлено факт відсутності пістолета Макарова №БУ 8386. Чергування здавав черговий по частині ст. лейт.- ОСОБА_1 , місце події - АДРЕСА_1 . Л...
Відповідальність за вищевказані дії особи передбачені ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Під час перевірки матеріалів справи, суддя дійшов висновку, що протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 складений з порушенням вимог ст. 256, 268, 277 КУпАП та Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ст. 277 КУпАП, дане правопорушення підпадає до категорії справ, які розглядаються протягом доби.
Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу правопорушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
В порушення вимог ст. 256 КУпАП та п. 4,5 ІІ Розділу Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, протокол КИЖ №360 від 11.12.2025 не містить повної інформації щодо місця події, а саме не вказано населений пункт.
Також, до матеріалів справи не додано документів на підтвердження повноважень посадової особи складати протокол про військове адміністративне правопорушення, що передбачено п. 2 І Розділу Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення.
Поруч з тим, відсутні докази по добовому наряду на 30.11.2025 та 02.12.2025, з яких би вбачалось про перебування у добовому наряді ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , та підтверджували б їхні повноваження по здачі ОСОБА_1 та прийняттю від ОСОБА_1 зброї та патронів.
Крім того як вбачається зі змісту протоколу пістолет Макарова №БУ 8386 15.11.2025 зданий до кімнати зберігання зброї старшим лейтенантом. ОСОБА_2 , проте доказів на підтвердження цій обставині не надано, зокрема книги видачі зброї та боєприпасів з 15.11.2025 по 28.11.2025, книги приймання та здачі чергування чергового з 15.11.2025 по 28.11.2025.
Також відсутні письмові пояснення ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 .
Відтак вказані обставини унеможливлюють розглянути дану справу.
Відповідно до Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів щодо військового правопорушення - обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.
Ст. 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Зазначені вище недоліки не дають можливості суду прийняти рішення у відповідності до вимог ст. 245 КУпАП та надати об'єктивну оцінку діям особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Також суд звертає увагу і на приписи ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також практика Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України (рішення від 09.06.2011 року), «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013 року), «Карелін проти Росії» (рішення від 20.09.2016 року), відповідно до яких суд, будучи неупередженим і безстороннім, не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд.
Так, відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005р. №14).
З огляду на наведене, вважаю за необхідне матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, повернути ІНФОРМАЦІЯ_1 - для доопрацювання та належного оформлення у найкоротші строки, з урахуванням означених недоліків, щоб суд мав змогу розглянути справу відповідно до вимог ст.38 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 7, 256, 268, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, -
Матеріали справи про військове адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, повернути ІНФОРМАЦІЯ_1 - для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя:І. М. Волков