Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 3/733/1222/25
Єдиний унікальний №733/2102/25
Постанова
Іменем України
17 грудня 2025 року м. Ічня Ічнянський районний суд Чернігівської області
в складі:
головуючого судді: Карапиш Т.В.,
за участю секретаря: Чигрин Л.М.,
розглянувши матеріали справи, що надійшли від Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , військовослужбовця, РНОКПП: НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 41 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 01.10.2025 року серії № Ц/ЧН/21466/463/П/ПТ, 01 жовтня 2025 року о 14 годині 00 хвилин при проведенні Центральним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці позапланового заходу державного нагляду (контролю) у Ічнянському національному природному парку за адресою: 16700, м. Ічня, вул. Лісова, 43, Прилуцький район, Чернігівська область, виявлено порушення ч 1 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», оскільки заробітна плата працівникам Ічнянського НПП виплачується з порушенням термінів виплати заробітної плати та сторожу господарсько-технічного відділу ОСОБА_2 не виплачено заробітну плату за серпень та вересень 2025 року в сумі 12949,01 грн., з них: заробітна плата за серпень 2025 року - 6495,82 грн. (за першу половину серпня 2025 року - 1740,00 грн., за другу половину серпня 2025 року - 4755,82 грн.), заробітна плата за вересень 2025 року - 6453,19 грн. (за першу половину вересня 2025 року - 1740,00 грн., за другу половину вересня 2025 року - 4713,19 грн.), тоді як згідно п. 3.3 розділу 3 «Оплата праці, встановлення форми, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат» Колективного договору Ічнянського національного природного парку на 2025-2028 роки, зареєстрованого виконавчим комітетом Ічнянської міської ради від 31.12.2024 року за реєстраційним № 10, виплата заробітної плати працівникам установи повинна здійснюватися два рази на місяць поточного місяця (50% посадового окладу), за другу половину - до 1 числа наступного місяця.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. З отриманої інформації відомо, що ОСОБА_1 перебуває в лавах ЗСУ.
Згідно повідомлення начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 від 31.10.2025 року № 1В/5124, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , призваний на військову службу до ЗСУ по мобілізації 29 липня 2025 року та станом на 30.10.2025 року проходить військову службу за призовом під час мобілізації.
Суд, дослідивши надані матеріали, дійшов висновку про наступне.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 в державі оголошено загальну мобілізацію.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» на всій території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який у подальшому було продовжено та який триває і на даний час.
Як видно з повідомлення начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 від 31.10.2025 року № 1В/5124, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , призваний на військову службу до ЗСУ по мобілізації 29 липня 2025 року та станом на 30.10.2025 року проходить військову службу за призовом під час мобілізації (а.с. 30).
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Справи про адміністративні правопорушення за ст. 41 КУпАП підлягають розгляду в межах строку, визначеного ч. 2 ст. 38 КУпАП для притягнення особи до адміністративної відповідальності, однак, суд позбавлений можливості забезпечити належне повідомлення та прибуття у судове засідання ОСОБА_1 у зв'язку із перебуванням останнього на військовій службі, що за умов воєнного стану в Україні є поважною причиною.
Статтею 277 КУпАП визначено, що строк розгляду адміністративних справ про адміністративні корупційні правопорушення зупиняється судом у разі якщо особа, щодо якої складено протокол про адміністративне корупційне правопорушення, умисно ухиляється від явки до суду або з поважних причин не може туди з'явитися (хвороба, перебування у відрядженні чи на лікуванні, у відпустці тощо).
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, що знайшла своє відображення, зокрема, у рішення у справах «Надточій проти України», «Енгель та інші проти Нідерландів», «Озтюрк проти Німеччини» та «Лутц проти Німеччини», справи про адміністративні правопорушення за своєю правовою природою, з огляду на характер правопорушення, його кваліфікацію та суворість передбаченого покарання, мають ознаки та критерії, достатні для віднесення їх до проваджень кримінально-правового характеру.
Отже, наведене робить можливим застосування за аналогією норм закону України про кримінальну відповідальність при вирішенні питань, які напряму не врегульовані Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 335 КПК України, у разі якщо обвинувачений ухилився від явки до суду або захворів на психічну чи іншу тяжку тривалу хворобу, яка виключає його участь у судовому провадженні, або був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його розшуку, видужання або звільнення з військової служби і продовжує судове провадження стосовно інших обвинувачених, якщо воно здійснюється щодо декількох осіб. Розшук обвинуваченого, який ухилився від суду, оголошується ухвалою суду, організація виконання якої доручається слідчому та/або прокурору.
Суд звертає увагу на те, що КУпАП не передбачено порядку зупинення провадження з підстав перебування особи на військовій службі, а тому за аналогією закону суд керується нормами ст. 335 КПК України.
Враховуючи вищевикладене та те, що забезпечити належне повідомлення та прибуття у судове засідання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 немає можливості у зв'язку із його перебуванням на військовій службі, суд вирішив зупинити провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 41 КУпАП до його звільнення з військової служби.
Керуючись ст.335 КПК України, ст.ст. 245,277,283,284 КУпАП, суд -
Провадження у справі № 733/2102/25, № 3/733/1222/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 41 КУпАП - зупинити до звільнення ОСОБА_1 з військової служби.
Зобов'язати ОСОБА_1 повідомити суд про закінчення проходження ним військової служби у Збройних Силах України.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т. В. Карапиш