Справа № 946/9297/25 Провадження № 3/946/2637/25
16 грудня 2025 року суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Баннікова Н.В., ознайомившись з адміністративними матеріалами, що надійшли з Ізмаїльського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з наданими матеріалами 06.11.2025 року о 08 год. 30 хв. у АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 , у приміщенні власного будинку зберігала цигарки без марок акцизного податку встановленого зразку та 20 літрів коньячного виробу без марок акцизного податку встановленого зразку у двох баклажках по 10 літрів, тобто скоїла адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст. 164-5 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку щодо відсутності складу адміністративного правопорушення та закриття провадження по справі, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
На підтвердження вини ОСОБА_1 суду надано: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 757348 від 06.11.2025 року, довідку про результати розгляду звернення працівника поліції від 13.11.2025 року, пояснення ОСОБА_1 від 06.11.2025 року, акт прийому-передачі № 86 від 07.11.2025 року тощо.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, складеному відносно ОСОБА_1 , 06.11.2025 року о 08 год. 30 хв. у АДРЕСА_1 , остання, у приміщенні власного будинку зберігала цигарки без марок акцизного податку встановленого зразку та 20 літрів коньячного виробу без марок акцизного податку встановленого зразку у двох баклажках по 10 літрів, тобто скоїла адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст. 164-5 КУпАП.
Органами поліції дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.164-5 КУпАП, якою встановлено відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Тобто, об'єктивна сторона ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 встановлює відповідальність виключно за зберігання алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку, що не є тотожним поняттю зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку.
Отже, зберігання алкогольних та тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку та зберігання таких без марок акцизного податку є не тотожними поняттями.
З вказаної у протоколі фабули правопорушення дії ОСОБА_1 щодо перевезення тютюнових виробів, на яких відсутні марки акцизного податку, не утворюють склад зазначеного адміністративного правопорушення, будь-яких доказів на підтвердження того, що вилучені у ОСОБА_1 тютюнові вироби містять на собі підроблені або фальсифіковані марки акцизного податку, матеріали справи не містять, тобто відсутня об'єктивна сторона правопорушення, передбачена ч.1 ст. 164-5 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 не є суб'єктом вказаного адміністративного правопорушення. Оскільки не є, а ні посадовою особою підприємства - виробника, імпортеру, а ні продавцем таких товарів.
За вимогами ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з приписами ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За правилами ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, оскільки на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-5 КУпАП, провадження по справі підлягає закриттю.
Відповідно до частини шостої статті 283 КУпАП, постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи.
Окрім вказаного, згідно із ч.1 ст. 265 КУпАП, речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Згідно з ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно зі ст. 226.11 Податкового кодексу України та п. 24 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1261 від 27 грудня 2010 року, ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються. У разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності марок акцизного податку встановленого зразка, контролюючі органи, зазначені у пункті 228.2 цієї статті, вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію), що визначено ст. 228.3 Податкового кодексу України. Вилучені в дохід держави (конфісковані) тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, підлягають знищенню у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст. 228.7 Податкового кодексу України).
Окрім цього, відповідно до ст.ст. 1, 5 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» №1393-ХІY від 14 січня 2000 року продукція, під час маркування якої порушено встановлені законодавством вимоги щодо умови маркування та (або) до змісту і повноти інформації, відноситься до неякісної і небезпечної продукції й підлягає обов'язковому вилученню з обігу.
Так, згідно акту прийому-передачі № 86 від 07.11.2025 року, до Ізмаїльського районного управління поліції ГУНП в Одеській області передано на зберігання конфісковане майно: сигарети «Ritm» у кількості 47 шт.; сигарети «Marlboro» у кількості 59 шт.; сигарети «Kent» у кількості 36 шт.; сигарети «Richmond» у кількості 32 шт.; сигарети «Rothmans» у кількості 24 шт.; сигарети «Compliment» у кількості 13 шт.; сигарети «Winston» у кількості 2 шт.; сигарети «Focus»у кількості 5 шт.; спиртовий напій у кількості 20 літрів.
Враховуючи те, що вилучені алкогольні напої та тютюнові вироби не мають марок акцизного податку встановленого зразка, то вони відносяться до неякісної та небезпечної продукції, яка вилучена з обігу, а відтак підлягають знищенню.
Таким чином, аналізуючи докази по справі, суд вважає, що вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП не доведено, за таких обставин провадження в справі про адміністративне правопорушення слід закрити.
Керуючись ст. 221, 247, 276-280,283 КпАП України, суд
Справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ), до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164-5 КУпАП, - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені у ОСОБА_1 та передані на зберігання до Ізмаїльського районного управління поліції ГУНП в Одеській області: сигарети «Ritm» у кількості 47 шт.; сигарети «Marlboro» у кількості 59 шт.; сигарети «Kent» у кількості 36 шт.; сигарети «Richmond» у кількості 32 шт.; сигарети «Rothmans» у кількості 24 шт.; сигарети «Compliment» у кількості 13 шт.; сигарети «Winston» у кількості 2 шт.; сигарети «Focus»у кількості 5 шт.; спиртовий напій у кількості 20 літрів - знищити.
Постанова підлягає оскарженню протягом десяти днів з дня її ухвалення.
Суддя: /підпис/
З оригіналом згідно:
Суддя: Н.В.Баннікова