18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
17 грудня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/1312/25
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, справу
за позовом Відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Піщанської сільської ради,
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджигазтрейд",
про стягнення 42 622,64 грн.
27.10.2025 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Піщанської сільської ради з вимогою стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджигазтрейд" (далі - ТОВ "Енерджигазтрейд") грошову суму у розмірі 42 622,64 грн.
Ухвалою від 14.11.2025 суд відкрив провадження у справі № 925/1312/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами. Постановив розпочати розгляд справи по суті 15.12.2025. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.
19.11.2025 відповідач подав клопотання про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 21.11.2025 суд у задоволенні клопотання ТОВ "Енерджигазтрейд" про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження відмовив.
24.11.2025 відповідач подав клопотання про зупинення провадження у справі.
24.11.2025 відповідач подав відзив на позовну заяву.
Ухвалою від 01.12.2025 суд у задоволенні клопотання ТОВ "Енерджигазтрейд" про зупинення провадження у справі відмовив.
05.12.2025 відповідач подав клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою від 08.12.2025 суд клопотання ТОВ "Енерджигазтрейд" про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін залишив без розгляду.
Відповідно до наданої відповідачем квитанції № 5158441 про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету Користувача ЄСІТС, відзив з додатками доставлено до електронного кабінету позивача 24.11.2025.
Згідно з ч. 2 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.
В ухвалі про відкриття провадження у справі суд встановив для позивача строк - протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив.
Отже строк для подання відповіді на відзив сплив 01.12.2025, проте позивач своїм правом не скористався, відповідь на відзив суду не надав.
Сторони про розгляд справи належно повідомлені, що підтверджується довідками про доставку електронних листів (копій ухвал суду про відкриття провадження у справі) до їх електронних кабінетів.
Суд розглядає справу по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ревізією фінансово-господарської діяльності встановлено, що Відділом освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Піщанської сільської ради в порушення вимог підп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (зі змінами), ч. 1 ст. 525, ч. 1 ст. 526, ч. 1 ст. 628, ч. 1 ст. 629, ч. 2 ст. 632, ч. 1 ст. 651, ч. 1 ст. 691 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (зі змінами) та умов договору від 23.12.2022 № 037-ЕГТ-23/Е (п. 5.5 та розділу 13 Комерційної пропозиції, наведеної у Додатку № 2 до Договору) внесено зміни до істотних умов цього Договору в частині збільшення ціни за одиницю товару на підставі додаткової угоди від 01.09.2023 № 3 без належного документального підтвердження коливання ціни такого товару на ринку, через що Відділу освіти завдано збитки у вигляді зайво (надмірно) сплачених коштів на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджигазтрейд".
У відзиві заперечуючи проти позову відповідач зазначає, що правові підстави укладення додаткових угод за різними договорами, укладеними у різні роки та в умовах різного регуляторного поля, за своєю природою не можуть бути однаковими, а тому:
- неможливо застосовувати підхід "аналогії" між Договором на 2022 рік і Договором на 2023 рік;
- висновки щодо нібито "безпідставних виплат" за одним договором не можуть автоматично переноситися на інший, оскільки відрізняється не лише нормативна база, але й фактичні обставини, макроекономічні умови та правила ринку електричної енергії для відповідних періодів.
Відповідач звертає увагу на те, що ревізія фінансово-господарської діяльності, проведена Північно-східним офісом Держаудитслужби у III кварталі 2025 року відповідно до п. 3.1.1 Плану заходів державного фінансового контролю та на підставі направлення від 24.07.2025 № 247, здійснювала аналіз періоду з 01.01.2021 по 30.06.2025, тобто охопила різні за правовим регулюванням, економічними умовами та ринковими факторами часові відрізки, проте невідомо, яку методику розгляду підстав для укладання угод і оцінки документального підтвердження зміни ціни на ринку такою ревізією застосовано.
У зв'язку з цим:
- висновки ревізії про нібито "безпідставно сплачені кошти" не можуть вважатися обґрунтованими, якщо в їх основу покладено підхід, за яким оцінювання правомірності зміни ціни здійснюється без урахування різних правових режимів, чинних на момент укладення і виконання договорів;
- ігнорування факту зміни законодавства, порядку закупівель та економічних умов призводить до викривлення реальної картини прав і обов'язків сторін та до помилкової кваліфікації правомірних платежів як таких, що нібито здійснені без підстав;
- висновки ревізії не можуть бути застосовані "однаково" до договорів, укладених у принципово різних правових умовах;
- висновки ревізії - це суб'єктивний погляд конкретного інспектора на той чи інший механізм оцінки доказів та підстав для укладання спірних угод;
- ревізією встановлено, що "заборгованість за договорами відсутня", що спростовує сам факт формування предмету позову.
Відповідач зауважує, що спірні Договори про закупівлю були укладені у суворій відповідності до положень тендерної документації, якими визначено, що Договори укладаються на умовах Замовника та змінюються так само з урахуванням вимог Замовника, який є підписантом вказаних угод. При цьому саме Замовник складав проєкти Договорів про закупівлю та визначає істотні умови до нього, а також порядок внесення змін до такого Договору. Вказане знайшло своє відображення у Додатках 4 до тендерної документації.
Тобто ТОВ "Енерджигазтрейд" як учасник торгів не мав можливості впливати на зміст Договорів, в тому числі порядок зміни його істотних умов, оскільки власне Договори були підготовлені зі сторони Споживача і передані для підписання Постачальнику. Окрім того, навіть зі змісту самої позовної заяви випливає, що позивач фактично визнає повне та належне виконання обома Сторонами своїх договірних зобов'язань, а також повну та своєчасну оплату поставленої електричної енергії.
Відповідач вважає, що під час визначення доказів на підтвердження коливання ціни товару на ринку слід виходити як з аналізу норм чинного законодавства щодо повноважень та функцій суб'єктів надання такої інформації (зокрема, Державної служби статистики України, на яку постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державного підприємства "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків", яке на замовлення суб'єкта господарювання виконує цінові/товарні експертизи, зокрема, щодо відповідності ціни договору наявній кон'юнктурі певного ринку товарів; Торгово-промислової палати України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації, тощо), так і положень щодо доказів, які закріплені у главі 5 Розділу 1 ГПК України. Таким чином, довідки, експертні висновки Торгово-промислової палати України, ДП "Держзовнішінформ", тощо можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку.
Як уже встановлено судом, позивач своїм правом не скористався, відповідь на відзив суду не надав.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
21.12.2021 Відділ освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Піщанської сільської ради (Споживач) та ТОВ "Енерджигазтрейд" (Постачальник) підписали Договір № 003-ЕГТ-22/Е про постачання електричної енергії споживачу. (далі - Договір від 21.12.2021)
Цей договір про постачання електричної енергії (далі - Договір) є господарським договором, за яким передбачається постачання замовленого обсягу споживання електричної енергії Споживачу Постачальником. (п. 1.1. Договору від 21.12.2021)
В цьому Договорі терміни вживаються в значеннях наведених в законах України "Про ринок електричної енергії", "Про публічні закупівлі", Кодексі системи передачі, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 309, Кодексі системи розподілу, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 310, Кодексі комерційного обліку, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 311, та Правилах роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312. (п. 1.2. Договору від 21.12.2021)
Умови цього Договору розроблені відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України, законів України "Про публічні закупівлі", "Про запобігання корупції", "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 312 (далі - ПРРЕЕ), що є однаковими для всіх споживачів. (п. 1.3. Договору від 21.12.2021)
За цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. (п. 2.1. Договору від 21.12.2021)
Найменування товару: код ДК 021:2015-09310000-5 - Електрична енергія (електрична енергія). Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2022 р. по 31.12.2022 р. становить 368400 кВт*год (368,4 МВт*год) та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи. (п. 2.3. Договору від 21.12.2021)
Початком постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього Договору. (п. 3.1. Договору від 21.12.2021)
Постачальник за цим Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього Договору. (п. 3.3. Договору від 21.12.2021)
Постачальник зобов'язується поставити Споживачу електричну енергію в строк до 31.12.2022 р. (п. 3.4. Договору від 21.12.2021)
Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, що визначається відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору.
Ціна 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії становить 5,88 грн (п'ять гривень 88 копійок) з урахуванням ПДВ, у тому числі:
- ціна електричної енергії - 4,90 грн;
- податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни електричної енергії - 0,98 грн (п. 5.1. Договору)
Загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії складає 2 166 192,00 (Два мільйони сто шістдесят шість тисяч сто дев'яності дві гривні 00 копійок) грн, з урахуванням ПДВ 361 032,00 грн (Триста шістдесят одна тисяча тридцять дві гривні 00 копійок). (п. 5.2. Договору від 21.12.2021)
Відповідно до п. 5.5. Договору від 21.12.2021, умови цього Договору не відрізняються від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Порядок зміни ціни визначається у додатку 2 (Комерційна пропозиція) договору. Істотні умови цього Договору не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача:
2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни сум договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
У момент укладення цього договору сторони виходять з того, що ціна на ринку товару, а саме: середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на РДН в торговій зоні ОЕС України буде стабільною, тобто в будь-який момент строку дії договору коливання (зростання/зниження) цін, що визначається відповідно до цього пункту та Додатку "Комерційна пропозиція" до Договору, не перевищуватиме 3,0 % (максимальний відсоток відхилення, коливання в межах якого означатимуть стабільність ринку). Сторони визнають, що коливання ціни на ринку товару РДН у сторону збільшення в розмірі понад 3,0% вважається істотною зміною обставин виконання цього договору в розумінні ст. 652. Цивільного кодексу України та є підставою для збільшення ціни товару в порядку, визначеному вказаним пунктом цього договору але не більше показника "цінового застереження", встановленого цим Договором.
Під поняттям "коливання ціни на ринку" Сторони розуміють порівняння ціни з дати оголошення закупівлі/завершення аукціону відкритих торгів, дати підписання Договору або з моменту останньої редакції Договору, дати ініціювання внесення попередніх змін до Договору (при відстрочки введення в дію ціни) та часу ініціювання порядку перегляду змін до Договору в частині встановлення вартості за одиницю товару. При цьому, Сторони домовились, що для підтвердження факту коливання ціни на ринку ініціативна Сторона надає висновок (цінову довідку) експертної організації (експертних організацій) (Торгово-промислової палати, або регіональної торгово-промислової палати, яка повинна містити середньозважену ціну (у місяці оголошення закупівлі/завершення аукціону торгів або місяць підписання Договору, або місяць останньої зміни ціни Договору, або дату ініціювання внесення попередніх змін до Договору (при відстрочки введення в дію ціни)), яку Сторони вважають належним доказом коливання ціни на ринку, та середньозважену ціну на електричну енергію як на місяць так і на відповідний період, в якому пропонується відповідна зміна ціни, та відсоток коливання ціни за цей період. Також згідно ч. 6 ст. 67 Закону України "Про ринок електричної енергії", з урахуванням листа Мінекономрозвитку України від 14.08.2019 р. № 3304-04/33869-06 "Щодо зміни ціни у договорах постачання електричної енергії", Сторони також можуть використовувати інформацію з веб-сайту ДП "Оператор ринку" (https://www.oree.com.ua) для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку". Разом з цим, фактом "коливання ціни на ринку" є розбіжність в абсолютних даних за цінами, що зафіксовані у відповідних довідках (висновках) торгово-промислової палати або регіональної торгово-промислової палати, а також даних за результатами аукціону торгів, першої редакції Договору, останньої редакції Договору, дати ініціювання внесення попередніх змін до Договору (при відстрочки введення в дію ціни) та ініціативи встановити нову ціну за листом однієї із Сторін. Поряд з цим, абсолютні цінові показники за експертними висновками необхідно розуміти Сторонам як орієнтир (індикатор) для укладання правочинів але право узгодження нової ціни залишається за Сторонами. Разом з цим, Сторони домовились, що датою, коли Сторони дізнались про зміну ціни на ринку, є дата формування ініціативного листа про перегляд відповідної Договірної ціни та її направлення Стороні, а не дата укладання додаткової угоди, чи публікації її в системі закупівель Prozorro.
Сторони домовилися дотримуватись поняття "цінове застереження" щодо верхнього рівня ціни (гранична ціна по Договору) на показнику 5,52 грн. за 1 кВт*год без ПДВ та без урахування вартості тарифу на послуги з передачі електричної енергії. Тобто, у випадку коливання середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на РДН в торговій зоні ОС України до показника "цінового застереження", що повинно бути підтверджене на запит однієї із Сторін висновком (ціновою довідкою) експертної організації (експертних організацій) Торгово-промислової палати, або регіональної торгово-промислової палати, свідчитиме про необхідність Сторонам розпочати процедуру розірвання Договору за взаємною згодою Сторін з підстави об'єктивної та незалежної зміни істотних умов Договору настільки, що якби Сторони знали про настання таких умов, вони б не укладали Договір на вказаних умовах або уклали б його на інших умовах згідно статті 652 Цивільного кодексу України. Отримання Замовником від постачальника інформації про досягнення рівня коливання ціни ринку показника "цінового застереження" свідчить про дату отримання Споживачем від Постачальника Належного повідомлення постачальника про намір змінити умови Договору про постачання електричної енергії Споживачу. У випадку досягнення рівня коливання ціни ринку показника "цінового застереження" жодна із Сторін не може відмовити в розірванні Договору, якщо таке розірвання Договору ініційовано будь-якою із Сторін, при цьому розірвання Договору повинно бути вчинене в строк не раніше ніж через 20 календарних днів з дня отримання Стороною Повідомлення про намір припинити Договір у зв'язку із документальним підтвердженням настання на ринку обставин, що досягли або перевищують передбаченого Сторонами показника "цінового застереження" але не пізніше ніж через 30 днів з дня отримання Повідомлення про намір припинити Договір Стороною.
3) покращення якості предмета договору за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;
4) продовження строку дії договору та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі;
5) погодження зміни ціни в договорі в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;
6) зміни ціни, а також його складових, в договорі у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг оподаткування;
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
- Зміна ціни за одиницю електричної енергії в сторону збільшення відбувається у разі зміни у бік збільшення тарифу на послуги з передачі електричної енергії на підставі відповідних постанов НКРЕКП, які встановлюють тариф на послуги з передачі електричної енергії, та нові тарифи, з дня введення їх в дію. У разі зміни регульованого тарифу на послуги з передачі електричної енергії, або введення в дію нових тарифів, на підставі постанов КРЕКП або рішень інших уповноважених органів, зміна ціни електричної енергії є обов'язковою для сторін з дня введення в дію такого тарифу.
- Зміна істотних умов цього Договору у зв'язку зі зміною індексу споживчих цін (індексу інфляції) здійснюється на вимогу однієї із Сторін без або зі збільшенням суми договору в залежності від фінансової можливості споживача на таких умовах: Підставою для зміни умов цього Договору є зміна встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін (індексу інфляції) та здійснюється шляхом зміни ціни за одиницю товару, яка передбачена Договором. Нова (змінена) ціна за одиницю товару, обчислюється за формулою наведеною у цьому пункті Договорі.
8) зміни Договору у зв'язку із застосуванням положень частини шостої ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Сторони домовились, що ціна електричної енергії, розрахована відповідно до пункту 5.1 цього розділу, є обов'язковою для Сторін. Визначена на її основі вартість електричної енергії буде застосовуватись Сторонами при складанні актів приймання-передачі електричної енергії, рахунків та розрахунках за товар згідно з умовами Договору. (п. 5.6. Договору від 21.12.2021)
У випадку наявності підстав для зміни умов цього Договору, Постачальник має право письмово звернутися до Споживача з відповідною пропозицією про зміну умов цього Договору. (п. 5.8. Договору від 21.12.2021)
Оплата електричної енергії здійснюється Споживачем виключно в грошовій формі на підставі акту приймання-передачі електричної енергії та рахунку. Розрахунок за фактично спожиту електричну енергію здійснюється протягом 10 робочих днів від дати отримання Споживачем рахунку на оплату, але не пізніше 20-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки електричної енергії (розрахункового місяця). (п. 5.10. Договору від 21.12.2021)
Загальна сума вартості Договору складається з місячних сум вартості договірних обсягів постачання електричної енергії Споживачу. (п. 5.11. Договору від 21.12.2021)
Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць, в якому здійснюється постачання електричної енергії. (п. 5.18. Договору від 21.12.2021)
Сторони домовилися ввести цінове застереження щодо верхнього рівня ціни (гранична ціна по Договору) на рівні 5,52728 грн. за 1 кВт*год без ПДВ та без урахування вартості тарифу на послуги з передачі електричної енергії, яка обчислюється шляхом застосування коефіцієнту 1,2 до ціни електричної енергії, що зафіксована у першій редакції Договору.
У випадку зміни обставин настільки, що настане обґрунтована необхідність підвищення ціни вище встановленої граничної ціни по Договору, сторони мають право укласти Додаткову угоду про розірвання договору з дати, наступної після настання відповідних обставин. При цьому ініціатива сторони про розірвання договору є обов'язковою для виконання іншою стороною, тобто договір повинен бути розірваний з дати настання такого факту. При не підписанні додаткової угоди про розторгнення Договору з боку Споживача, постачання товару Постачальником припиняється в односторонньому порядку після направлення відповідного повідомлення поштою або засобами електронного зв'язку, при цьому положення відповідальності (штрафні санкції, пеня та інше) до Постачальника не застосовується.
Сторони домовились, що датою, коли Сторони дізнались про зміну ціни на ринку, є дата формування повідомлення (на виконання вимог п.п. 3.1.1., 9.2.2. Правил ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 312 щодо можливості зміни тарифів (цін)), або ініціативного листа про перегляд відповідної Договірної ціни та її направлення Стороні, а не дата укладання додаткової угоди, чи публікації її в системі закупівель Prozorro.
Факт зміни ціни на електричну енергію оформлюється відповідною додатковою угодою. Сторони мають право в такій додатковій угоді встановити, що змінена ціна починає діяти як з дати укладання додаткової угоди, дати ініціативного листа, так і з першого числа місяця в якому така додаткова угода укладена.
У випадку непогодження Сторони, до якої надіслано відповідний ініціативний лист з експертними висновками про обґрунтованість перегляду ціни, така Сторона надає свої заперечення у письмовій формі також з документальним підтвердженням у вигляді експертних висновків, які математично спростовують обставини коливання та зміни ціни. на які посилається ініціативна Сторона.
В такому випадку Сторони мають право розірвати Договір за взаємною згодою укладанням відповідної додаткової угоди. (п. 5.23. Договору від 21.12.2021)
Договір набуває чинності з дати його підписання і діє в частині постачання електричної енергії з 01.01.2022 р. до 31.12.2022 р. (включно), а в частині розрахунків - до повного виконання Сторонами своїх обов'язків за цим Договором. (п. 14.2. Договору від 21.12.2021)
Невід'ємною частиною цього Договору є:
- Заява-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу (Додаток № 1).
- Комерційна пропозиція (Додаток № 2). (п. 15 Договору від 21.12.2021)
13.01.2022 сторони підписали Додаткову угоду № 1 до Договору № 0003-ЕГТ-22/Е від 21 грудня 2021 р. про постачання електричної енергії споживачу, відповідно до п. 1 якої, вирішили викласти в наступній редакції п.5.4 Договору: "Ціна (сума) цього Договору розрахована згідно очікуваної вартості предмета закупівлі, відповідає остаточній тендерній пропозиції Учасника. При цьому, фінансування закупівлі здійснюється в межах реально затверджених видатків Замовника на дану потребу. На дату укладання Договору платіжні (бюджетні) зобов'язання виникають щодо оплати частини предмета закупівлі в межах доведеної суми (у межах кошторисних призначень), які складають: 1 364 760,00 грн (один мільйон триста шістдесят чотири тисячі сімсот шістдесят гривень 00 кой.), в тому числі ПДВ 227 460,00 грн (двісті двадцять сім тисяч чотириста шістдесят гривень 00 коп.), з них кошти місцевого бюджету 1 364 760,00 грн (один мільйон триста шістдесят чотири тисячі сімсот шістдесят гривень 00 коп.), в тому числі ПДВ 227 460,00 грн (двісті двадцять сім тисяч чотириста шістдесят гривень 00 коп.). Оплата залишку предмета закупівлі відбувається виключно за наявності коштів згідно з постійним кошторисом (планом використання бюджетних коштів) при наявності відповідного бюджетного призначення (бюджетних асигнувань) з урахуванням листа інформаційного характеру Мінекономрозвитку України "Щодо планування закупівель" №3304-04/54160-06 від 03.09.2020 року. Подальше виникнення зобов'язань буде збільшуватися відповідно до кошторисних призначень та може регламентуватися шляхом укладення додаткової угоди, але в будь-якому разі не може перевищувати загальної суми Договору".
Згідно з п. 2 цієї додаткової угоди, вона набуває чинності з моменту її підписання і діє в частині постачання електричної енергії до 31.12.2022 р. (включно), а в частині розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань та є невід'ємною частиною Договору, укладена українською мовою в двох автентичних примірниках, кожний з яких має однакову юридичну силу, - по одному для кожної із Сторін.
07.07.2022 сторони підписали Додаткову угоду № 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 21.12.2021 р. № 003-ЕГТ-22/Е, відповідно до п. 1 якої, сторони, дійшли взаємної згоди змінити ціну в Договорі в бік зменшення з 01.07.2022 року без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, відповідно до коливання ціни на ринку від місяця початку постачання за Договором (станом на 24.06.2022 року відповідно до інформації з сайту AT "Оператор ринку" коливання середньозваженої ціни на РДН за червень 2022 року - 21,095% в порівнянні з січнем 2022 року) у зв'язку з чим внести зміни до Договору, а саме:
1.1. Після другого абзацу пункту 5.1. Договору додати абзац в такій редакції:
"Ціна 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, з 01.07.2022 року становить 4,722 грн (чотири гривні 72,2 копійки) з урахуванням ПДВ, у тому числі:
- ціна електричної енергії - 3,935 грн;
- податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,787 грн".
1.2. Абзац перший пункту 5.2. Договору викласти в наступній редакції:
"5.2. Загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії складає 1 877 812,94 грн з ПДВ (Один мільйон вісімсот сімдесят сім тисяч вісімсот дванадцять гривень 94 копійки) грн, з урахуванням ПДВ 312 968,82 грн (Триста дванадцять тисяч дев'ятсот шістдесят вісім гривень 82 копійки)".
1.3. Пункт 1 Додатку 2 до Договору викласти в такій редакції:
"Ціна та умови постачання електричної енергії для підприємств та установ, які фінансуються з державного чи місцевого бюджету, визначається на умовах тендерної документації та за результатами проведення процедури закупівлі № UA-2021-11-16-004405-а згідно з Законом України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 р. № 922-VIII.
Оплата за спожиту електричну енергію у розрахунковому періоді здійснюється за ціною (тарифом), визначеною договором за результатами публічної закупівлі за 1 кВт*год (1МВт*год).
Ціна 1 кВт*год електричної енергії на дату укладення договору, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, становить 5,88 грн (п'ять гривень 88 копійок) з урахуванням ПДВ, у тому числі:
- ціна електричної енергії - 4,90 грн;
- податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,98 грн.
Фактична ціна (тариф) купованої Споживачем електроенергії у розрахунковому періоді, яка зазначається в акті-купівлі продажу електричної енергії.
Ціна 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, з 01.07.2022 року становить 4,722 грн (чотири гривні 72,2 копійки) з урахуванням ПДВ, у тому числі:
- ціна електричної енергії - 3,935 грн;
- податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,787 грн.".
Відповідно до п. 4 вказаної додаткової угоди, вона набирає чинності з моменту підписання її сторонами і діє до закінчення дії договору. Відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України, Сторони встановили, що умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин між ними, які виникли до її укладення, а саме з 01.07.2022 року.
26.09.2022 сторони підписали Додаткову угоду № 3 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 21.12.2021 р. № 003-ЕГТ-22/Е, відповідно до п. 1 якої, у зв'язку з коливанням ціни електричної енергії на ринку, що підтверджується експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 01.09.2022 р. № 0-305, Сторони дійшли згоди щодо зміни ціни за одиницю товару з 01.10.2022 р. у бік збільшення від попередньої ціни, без збільшення загальної вартості Договору, за рахунок зменшення обсягів закупівлі (кВт*год), в межах до 10 відсотків за одиницю Товару, у зв'язку з чим, Сторони домовились внести відповідні зміни до Договору згідно нижченаведеного розрахунку.
за період 01.01.2022 - 30.06.2022 - 119 368 кВт/год по 5,88000 грн загалом на 701 883,84 грн з ПДВ;
за період 01.07.2022 - 31.08.2022 - 17 361 кВт/год по 4,72200 грн загалом на 81 978,65 грн з ПДВ;
за період 01.09.2022 - 30.09.2022 - 26 000 кВт/год по 4,72200 грн загалом на 122 772 грн з ПДВ;
за період 01.10.2022 - 31.12.2022 - 190 069,369 кВт/год по 5,10960 грн загалом на 971 178,45 грн з ПДВ.
Всього 352 798,369 кВт/год на суму 1 877 812,94 грн з ПДВ.
На підставі вищевикладеного, Сторони домовились:
1.1. Пункт Договору 2.3. викласти в наступній редакції:
"2.3. Найменування товару: код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія (електрична енергія).
Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2022 р. по 31.12.2022 р. становить 352798,369 кВт*год (352,798369 МВт*год) та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи."
1.2. Після третього абзацу пункту 5.1. Договору додати абзац в такій редакції:
"Ціна 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, з 01.10.2022 року становить 5,1096 грн (п'ять гривень 10,96 копійок) з урахуванням ПДВ, у тому числі:
- ціна електричної енергії - 4,258 грн;
- податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,8516 грн.".
1.3. Таблицю 3. Додатку № 1 до Договору 2.3. викласти в наступній редакції:
"3. Замовлене місячне споживання електричної енергії (активної): 01.22 - 34,176 кВт/год; 02.22 - 27,194 кВт/год; 03.22 - 17,947 кВт/год; 04.22 - 17,314 кВт/год; 05.22 - 12,391 кВт/год; 06.22 - 10,346 кВт/год; 07.22 - 10,727 кВт/год; 08.22 - 6,634 кВт/год; 09.22 - 26 кВт/год; 10.22 - 34,7 кВт/год; 11.22 - 39,8 кВт/год; 12.22 - 115,569369 кВт/год.
1.4. Після четвертого абзацу пункту 1 Додатку 2 до Договору додати абзац наступного змісту:
"Ціна 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, з 01.10.2022 року становить 5,1096 грн (п'ять гривень 10,96 копійок) з урахуванням ПДВ,
у тому числі: - ціна електричної енергії - 4,258 грн;
- податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,8516 грн.".
Відповідно до п. 3 вказаної додаткової угоди, вона набирає чинності з моменту підписання її сторонами і діє до закінчення дії договору.
Підставою збільшення ціни за Додатковою угодою № 3 до Договору від 21.12.2021 став експертний висновок Черкаської торгово-промислової від 01.09.2022 № О-305.
23.12.2022 Відділ освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Піщанської сільської ради (Замовник) та ТОВ "Енерджигазтрейд" (Постачальник) підписали Договір № 037-ЕГТ-23/Е про постачання електричної енергії споживачу. (далі - Договір від 23.12.2022)
Цей договір про постачання електричної енергії (далі - Договір) є господарським договором, за яким передбачається постачання замовленого обсягу споживання електричної енергії Споживачу Постачальником. (п. 1.1. Договору від 23.12.2022)
В цьому Договорі терміни вживаються в значеннях наведених в законах України "Про ринок електричної енергії", "Про публічні закупівлі", Кодексі системи передачі, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 309, Кодексі системи розподілу, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 310, Кодексі комерційного обліку, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 311, та Правилах роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. №312. (п. 1.2. Договору від 23.12.2022)
Умови цього Договору розроблені відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України, постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування", законів України "Про публічні закупівлі", "Про запобігання корупції", "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 312 (далі - ПРРЕЕ), що є однаковими для всіх споживачів. (п. 1.3. Договору від 23.12.2022)
За цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. (п. 2.1. Договору від 23.12.2022)
Найменування товару: код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія (електрична енергія). Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р. становить 330 080 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи. (п. 2.3. Договору від 23.12.2022)
Початком постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього Договору. (п. 3.1. Договору від 23.12.2022)
Постачальник за цим Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього Договору. (п. 3.3. Договору від 23.12.2022)
Постачальник зобов'язується поставити Споживачу електричну енергію в строк по 31.12.2023 р. (п. 3.4. Договору від 23.12.2022)
Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, що визначається відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору.
Ціна 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії,
становить 5,10 грн (п'ять гривень 10 копійок) з урахуванням ПДВ, у тому числі:
- ціна електричної енергії - 4,25 грн;
- податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,85 грн. (п. 5.1. Договору від 23.12.2022)
Загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії складає 1 683 408,00 (один мільйон шістсот вісімдесят три тисячі чотириста вісім гривень 00 копійок) грн, з урахуванням ПДВ - 280 568,00 грн (двісті вісімдесят тисяч п'ятсот шістдесят вісім гривень 00 копійок). (п. 5.2. Договору від 23.12.2022)
Відповідно до п. 5.5. Договору від 23.12.2022, умови цього Договору не відрізняються від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Порядок зміни ціни визначається у додатку 2 (Комерційна пропозиція) договору. Істотні умови цього Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача;
2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
3) покращення якості предмета договору за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;
4) продовження строку дії договору та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі;
5) погодження зміни ціни в договорі в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);
6) зміни ціни, а також його складових, в договорі у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг оподаткування, а також у зв'язку зі зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни. Порядок зміни ціни визначається у додатку 2 (Комерційна пропозиція) договору.
8) зміни умов Договору у зв'язку із застосуванням положень частини шостої ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Сторони домовились, що ціна електричної енергії, розрахована відповідно до пункту 5.1 цього розділу, є обов'язковою для Сторін. Визначена на її основі вартість електричної енергії буде застосовуватись Сторонами при складанні актів приймання-передачі електричної енергії, рахунків та розрахунках за товар згідно з умовами Договору. (п. 5.6. Договору від 23.12.2022)
У випадку наявності підстав для зміни умов цього Договору, Постачальник має право письмово звернутися до Споживача з відповідною пропозицією про зміну умов цього Договору. (п. 5.8. Договору від 23.12.2022)
Оплата електричної енергії здійснюється Споживачем виключно в грошовій формі на підставі акту приймання-передачі електричної енергії та рахунку. Розрахунок за фактично спожиту електричну енергію здійснюється протягом 5 робочих днів від дати отримання Споживачем рахунку на оплату, але не пізніше 20-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки електричної енергії (розрахункового місяця). (п. 5.10. Договору від 23.12.2022)
Загальна сума вартості Договору складається з місячних сум вартості договірних обсягів постачання електричної енергії Споживачу. (п. 5.11. Договору від 23.12.2022)
Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць, в якому здійснюється постачання електричної енергії. (п. 5.18. Договору від 23.12.2022)
Сторони домовились, що датою, коли Сторони дізнались про зміну ціни на ринку, є дата формування повідомлення (на виконання вимог п.п.3.1.1., 9.2.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 312 щодо можливої зміни тарифів (цін)), або ініціативного листа про перегляд відповідної Договірної ціни та її направлення Стороні, а не дата укладання додаткової угоди, чи публікації її в системі закупівель Prozorro.
Факт зміни ціни на електричну енергію оформлюється відповідною додатковою угодою.
Сторони мають право в такій додатковій угоді встановити, що змінена ціна починає діяти як з дати укладання додаткової угоди, дати ініціативного листа, так і з першого числа місяця в якому така додаткова угода укладена.
У випадку непогодження Сторони, до якої надіслано відповідний ініціативний лист з експертними висновками про обґрунтованість перегляду ціни, така Сторона надає свої заперечення у письмовій формі також з документальним підтвердженням у вигляді експертних висновків, які математично спростовують обставини коливання та зміни ціни, на які посилається ініціативна Сторона.
В такому випадку Сторони мають право розірвати Договір за взаємною згодою укладанням відповідної додаткової угоди. (п. 5.23. Договору від 23.12.2022)
Договір набуває чинності з дати його підписання і діє в частині постачання електричної енергії з 01 січня 2023 р. до 31 грудня 2023 р. (включно), а в частині розрахунків - до повного виконання Сторонами своїх обов'язків за цим Договором. (п. 14.1. Договору від 23.12.2022)
Невід'ємною частиною цього Договору є:
- Заява-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу (Додаток №1).
- Комерційна пропозиція (Додаток № 2). (п. 15 Договору від 23.12.2022)
31.01.2023 сторони підписали Додаткову угоду № 1 до Договору № 037-ЕГТ-23/Е про постачання електричної енергії споживачу від 23.12.2022 р., відповідно до якої, у зв'язку з коливанням середньозваженої ціни електричної енергії на ринку "на добу на перед", що підтверджується Експертним висновком № 0-252 від 25.07.2023р., та враховуючи зміну з 01.07.2023р. тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго", згідно Постанови НКРЕКП від 21.12.2022 р. № 1788, керуючись пп.2,7 п.19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою КМУ від 12.10.2022 №1178, та відповідно до п. 5.5. Договору та розділу 13 Комерційної пропозиції (додаток 2 до Договору), Сторони дійшли згоди щодо зміни ціни за одиницю товару з 01.08.2023 р. у бік збільшення від попередньої ціни, без збільшення загальної вартості Договору, за рахунок зменшення обсягів закупівлі (кВт*год), у зв'язку з чим, Сторони домовились внести відповідні зміни до Договору згідно нижченаведеного розрахунку:
за період 01.01.2023 - 31.07.2023 - 86569 кВт/год по 5,10 грн загалом на 441 501,90 грн з ПДВ;
за період 01.08.2023 - 31.12.2023 - 227 455,33 кВт/год по 5,46 грн загалом на 1 241 906,10 грн з ПДВ.
Всього - 314 024,33 кВт/год на суму 1 683 408 грн з ПДВ.
На підставі вищевикладеного, Сторони домовились:
1. Викласти п. 2.3. в наступній редакції:
"2.3. Найменування товару: код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія (електрична енергія).
Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р. становить 314 024,33 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.»
2. Доповнити п. 5.1. Договору новим абзацом в наступній редакції:
"З 01.08.2023 р. ціна 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, становить 5,46 грн (п'ять гривень 46 копійок) з урахуванням ПДВ, у тому числі:
- ціна електричної енергії - 4,55 грн;
- податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,91 грн."
3. Викласти п. 3 Додатку 1 до Договору в наступній редакції:
"3. Замовлене місячне споживання електричної енергії (активної): 01.23 - 13 376 кВт/год; 02.23 - 17 632 кВт/год; 03.23 - 16 611кВт/год; 04.23 - 13 664 кВт/год; 05.23 - 8 272 кВт/год; 06.23 - 5 034 кВт/год; 07.23 - 11 980 кВт/год; 08.23 - 11 900 кВт/год; 09.23 - 24 120 кВт/год; 10.23 - 30 850кВт/год; 11.23 - 35 360 кВт/год; 12.23 - 125 225,33 кВт/год.
4. Доповнити розділ 1 додатку № 2 до Договору новим абзацом в наступній редакції:
"З 01.08.2023 р. ціна 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, становить 5,46 грн (п'ять гривень 46 копійок) з урахуванням ПДВ, у тому числі:
- ціна електричної енергії - 4,55 грн;
- податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,91 грн."
6. Ця Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами, є невід'ємною частиною Договору. Додаткова угода складена українською мовою в двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу та зберігаються по одному примірнику для кожної із Сторін.
29.08.2023 сторони підписали Додаткову угоду № 2 до Договору № 037-ЕГТ-23/Е про постачання електричної енергії споживачу від 23.12.2022 р., відповідно до якої, Керуючись пп. 1 п. 19 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування", Сторони дійшли згоди зменшити загальну вартість поставки на 480 006,00 грн з ПДВ та обсяг поставки на 88 395,429 кВт*год.
На підставі вищевикладеного, Сторони домовились:
1. Викласти п. 2.3. в наступній редакції:
"2.3. Найменування товару: код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія (електрична енергія).
Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р. становить 225 628,901 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.»
2. Викласти п. 5.2. та п.5.4 Договору в новій редакції:
"5.2. Загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії складає 1 203 402,00 грн (Один мільйон двісті три тисячі чотириста дві гривні 00 копійок) , з урахуванням ПДВ - 200 567,00 грн (Двісті тисяч п'ятсот шістдесят сім гривень 00 копійок)."
"5.4. Ціна (сума) цього Договору розрахована згідно очікуваної вартості предмета закупівлі, відповідає остаточній тендерній пропозиції Учасника. При цьому, фінансування закупівлі здійснюється в межах реально затверджених видатків Замовника на дану потребу. На дату укладання Договору платіжні (бюджетні) зобов'язання виникають щодо оплати частини предмета закупівлі в межах доведеної суми (у межах кошторисних призначень), які складають: 1 203 402,00 грн (Один мільйон двісті три тисячі чотириста дві гривні 00 копійок) з ПДВ. Оплата залишку предмета закупівлі відбувається виключно за наявності коштів згідно з постійним кошторисом (планом використання бюджетних коштів) при наявності відповідного бюджетного призначення (бюджетних асигнувань), з урахуванням листа інформаційного характеру Мінекономрозвитку України "Щодо планування закупівель" № 3304-04/54160-06 від 03.09.2020 року. Подальше виникнення зобов'язань буде збільшуватися відповідно до кошторисних призначень та може регламентуватися шляхом укладення додаткової угоди, але в будь-якому разі не може перевищувати загальної суми Договору."
3. Викласти п. 3 Додатку 1 до Договору в наступній редакції:
"3. Замовлене місячне споживання електричної енергії (активної): 01.23 - 13 376 кВт/год; 02.23 - 17 632 кВт/год; 03.23 - 16 611 кВт/год; 04.23 - 13 664 кВт/год; 05.23 - 8 272 кВт/год; 06.23 - 5 034 кВт/год; 07.23 - 4 666 кВт/год; 08.23 - 11 900 кВт/год; 09.23 - 24 120 кВт/год; 10.23 - 30 850 кВт/год; 11.23 - 35 360 кВт/год; 12.23 - 44 143,901 кВт/год."
5. Ця Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами, є невід'ємною частиною Договору. Додаткова угода складена українською мовою в двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу та зберігаються по одному примірнику для кожної із Сторін.
01.09.2023 сторони підписали Додаткову угоду № 3 до Договору № 037-ЕГТ-23/Е про постачання електричної енергії споживачу від 23.12.2022 р., відповідно до якої, у зв'язку з коливанням середньозваженої ціни електричної енергії на ринку "на добу на перед" в торговій зоні ОЕС України, що підтверджується інформацією АТ "Оператор ринку" по результатам торгів РДН, керуючись пп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою КМУ від 12.10.2022 №1178, та відповідно до п.5.5. Договору та розділу 13 Комерційної пропозиції (додаток 2 до Договору), Сторони дійшли згоди щодо зміни ціни за одиницю товару з 01.09.2023 р. у бік збільшення від попередньої ціни, без збільшення загальної вартості Договору, за рахунок зменшення обсягів закупівлі (кВт* год), у зв'язку з чим, Сторони домовились внести відповідні зміни до Договору згідно нижченаведеного розрахунку:
за період 01.01.2023 - 31.07.2023 - 79 255 кВт/год по 5,10 грн загалом на 404 200,50 грн з ПДВ;
за період 01.08.2023 - 31.08.2023 - 11 900 кВт/год по 5,46 грн загалом на 64 974 грн з ПДВ;
за період 01.09.2023 - 31.12.2023 - 124 487,538 кВт/год по 5,898 грн загалом на 734 227,50 грн з ПДВ.
Всього 215 642,538 кВт/год вартістю 1 203 402 грн з ПДВ.
На підставі вищевикладеного, Сторони домовились:
1. Викласти п. 2.3. в наступній редакції:
"2.3. Найменування товару: код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія (електрична енергія).
Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р. становить 215 642,538 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи."
2. Доповнити п. 5.1. Договору новим абзацом в наступній редакції:
"З 01.09.2023 р. ціна 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, становить 5,898 грн (п'ять гривень 89,8 копійок) з урахуванням ПДВ, у тому числі:
- ціна електричної енергії - 4,915 грн;
податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,983 грн."
3. Викласти п. 3 Додатку 1 до Договору в наступній редакції:
"3. Замовлене місячне споживання електричної енергії (активної): 01.23 - 13 376 кВт/год; 02.23 - 17 632 кВт/год; 03.23 - 16 611 кВт/год; 04.23 - 13 664 кВт/год; 05.23 - 8 272 кВт/год; 06.23 - 5 034 кВт/год; 07.23 - 4 666 кВт/год; 08.23 - 11 900 кВт/год; 09.23 - 24 120 кВт/год; 10.23 - 30 850 кВт/год; 11.23 - 35 360 кВт/год; 12.23 - 34 157,538 кВт/год."
4. Доповнити розділ 1 додатку № 2 до Договору новим абзацом в наступній редакції:
"З 01.09.2023 р. ціна 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, становить 5,898 грн (п'ять гривень 89,8 копійок) з урахуванням ПДВ, у тому числі:
- ціна електричної енергії - 4,915 грн;
- податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,983 грн."
6. Ця Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами, є невід'ємною частиною Договору. Додаткова угода складена українською мовою в двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу та зберігаються по одному примірнику для кожної із Сторін.
Підставою збільшення ціни за Додатковою угодою № 3 до Договору від 23.12.2022 став експертний висновок Черкаської торгово-промислової від 31.08.2023 № О-346.
Отже, підписанням зазначених додаткових угод до спірних договорів сторони поступово змінювали ціну за електричну енергію та обсяг постачання електричної енергії, постачання електричної енергії щомісяця здійснювалося з урахуванням ціни за одиницю електричної енергії, зазначену в цих додаткових угодах.
Позивач стверджує та відповідач не заперечує, що отримана електрична енергія за спірними договорами повністю оплачена позивачем.
Позивач 16.09.2025 звернувся до відповідача з листом № 01-27/594 про повернення зайво сплачених коштів, в якому зазначив, що експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 01.09.2022 № О-305 не може слугувати обґрунтуванням для зміни істотних умов договору від 21.12.2021 №003-ЕГТ-22/Е (збільшення ціни за одиницю товару) на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону № 922 та відповідно до Порядку зміни ціни, визначено у цьому Договорі, тому внесення зазначених змін не є належним чином документально підтвердженими. З огляду на викладене, постачання електричної енергії за додатковою угодою №3 мало здійснюватися за ціною, визначеною Сторонами у додатковій угоді №2, а саме; 4,722 грн/кВт*год (з ПДВ) за 1 кВт/год. На підставі вищевикладеного відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Піщанської сільської ради завдано збитки у вигляді зайво (надмірно) сплачених коштів на користь ТОВ "Енерджигазтрейд" упродовж жовтня-грудня 2022 року, на суму 16175,32 грн (з ПДВ). Так позивач просив зайво сплачені кошти повернути на відповідні рахунки в сумах: 10 404,74 грн, 1 932,17 грн та 3 838,41 грн.
Позивач 16.09.2025 звернувся до відповідача з листом № 01-27/593 про повернення зайво сплачених коштів, в якому зазначив, що експертний висновок № О-346 Черкаської торгово-промислової палати від 31.08.2023 не підтверджує факту коливання ціни електричної енергії та не може слугувати обґрунтуванням для зміни істотних умов договору від 23.12.2022 №037-ЕГТ-23/Е (на збільшення ціни за одиницю товару) на підставі пп. 2 п. 19 Особливостей та умов цього Договору, тому внесення зазначених змін не є належним чином документально підтвердженими. З огляду на викладене, постачання електричної енергії за додатковою угодою №3 мало здійснюватися за ціною, визначеною Сторонами у додатковій угоді №1, а саме: 5,46 грн. (з ПДВ) за 1 кВт/год. На підставі вищевикладеного відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Піщанської сільської ради завдано збитки у вигляді зайво (надмірно) сплачених коштів на користь ТОВ "Енерджигазтрейд" упродовж вересня-грудня 2023 року, на суму 26447,32 грн. (з ПДВ). Так позивач просив зайво сплачені кошти повернути на відповідні рахунки в сумах: 19 498 грн, 2 529,90 грн та 4 419,42 грн.
На підтвердження надсилання вказаних листів відповідачу позивач надав копію експрес-накладної від 16.09.2025 ТОВ "Нова пошта".
У відповідь на вказані листи відповідач надав позивачу листи від 03.10.2025 № 487 та № 488, в яких повідомив про відсутність правових підстав для повернення грошових коштів, про які йдеться в листах позивача.
Згідно з Актом Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Державної аудиторської служби України від 30.09.2025 № 201603-28/69 ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Піщанської сільської ради за період з 01 січня 2021 року по 30 червня 2025 року, встановлено, зокрема:
- що за результатами відкритих торгів (UA-2022- 11-29-012899-а) між Відділом (далі - Замовник, Споживач) та ТОВ "Енерджигазтрейд" (далі - Товариство, Постачальник) укладено договір № 037-ЕГТ-23/Е про постачання електричної енергії споживачу від 23 грудня 2022 року (далі - Договір). Експертний висновок № 0-346 Черкаської торгово-промислової палати від 31.08.2023 не підтверджує факту коливання ціни електричної енергії та не може слугувати обґрунтуванням для зміни істотних умов договору від 23.12.2022 № 037-ЕГТ-23/Е (на збільшення ціни за одиницю товару) на підставі пп.2 п.19 Особливостей та умов цього Договору, тому внесення зазначених змін не є належним чином документально підтвердженими. З огляду на викладене, постачання електричної енергії за додатковою угодою № 3 мало здійснюватися за ціною, визначеною Сторонами у додатковій угоді № 1, а саме: 5,46 грн (з ПДВ) за 1 кВт/год. Таким чином, ревізією встановлено, що Відділом в порушення вимог підпункту 2 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (зі змінами), частини 1 статті 525, частини 1 статті 526, частини 1 статті 628, частини 1 статті 629, частини 2 статті 632, частини 1 статті 651, частини 1 статті 691 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (зі змінами) та умов договору від 23.12.2022 № 037-ЕГТ-23/Е (пункту 5.5 та розділу 13 Комерційної пропозиції, наведеної у Додатку № 2 до Договору) внесено зміни до істотних умов цього Договору в частині збільшення ціни за одиницю товару на підставі додаткової угоди від 01.09.2023 № 3 без належного документального підтвердження коливання ціни такого товару на ринку, через що Відділу освіти завдано збитки у вигляді зайво (надмірно) сплачених коштів на користь ТОВ "Енерджигазтрейд" упродовж вересня-грудня 2023 року, на суму 26447,32 грн (з ПДВ).
- що за результатами відкритих торгів (UA-2021-11-16-004405-а) між Відділом (далі - Споживач) та ТОВ "Енерджигазтрейд" (далі - Товариство, Постачальник) укладено договір № 003-ЕГТ-22/Е про постачання електричної енергії споживачу від 21 грудня 2021 року (далі - Договір). Експертний висновок Черкаської торгового-промислової палати від 01.09.2022 №0-305 не може слугувати обґрунтуванням для зміни істотних умов договору від 21.12.2021 № 003-ЕГТ-22/Е (збільшення ціни за одиницю товару) на підставі п.2 ч.5 ст.41 Закону № 922 та відповідно до Порядку зміни ціни, визначено у цьому Договорі, тому внесення зазначених змін не є належним чином документально підтвердженими. З огляду на викладене, постачання електричної енергії за додатковою угодою № 3 мало здійснюватися за ціною, визначеною Сторонами у додатковій угоді № 2, а саме; 4,722 грн/кВт*год (з ПДВ). Таким чином, ревізією встановлено, що Відділом в порушення вимог пункту 2 частини 5 статті ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 № 922-VIII (зі змінами), частини 1 статті 525, частини 1 статті 526, частини 1 статті 628, частини 1 статті 629, частини 2 статті 632, частини 1 статті 651, частини 1 статті 691 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (зі змінами) та умов договору від 21.12.2021 № 003-ЕГТ-22/Е (пункту 5.5 та розділу 13 Комерційної пропозиції, наведеної у Додатку № 2 до Договору) внесено зміни до істотних умов цього Договору в частині збільшення ціни за одиницю товару на підставі додаткової угоди від 26.09.2023 № 3 без належного документального підтвердження коливання ціни такого товару на ринку, через що Відділу завдано збитки у вигляді зайво (надмірно) сплачених коштів на користь ТОВ "Енерджигазтрейд" упродовж жовтня - грудня 2022 року, на суму 16175,32 грн (з ПДВ).
З метою усунення виявлених порушень та у зв'язку з відмовою відповідача добровільно сплатити зайво сплачені кошти за спірними Договорами позивач звернувся до суду з цим позовом.
Розглядаючи спір суд враховує такі положення чинного законодавства.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. (ч. 1 ст. 638 ЦК України)
Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. (ч. 1-3 ст. 632 ЦК України)
Відповідно до ст. 712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості регулювання укладення та виконання договорів поставки, у тому числі договору поставки товару для державних потреб.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначено Законом України "Про публічні закупівлі".
Згідно з п. 5 ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі" (тут і далі - в редакції, релевантній редакціям чинним на час укладення Договорів від 21.12.2021 та від 23.12.2022), договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Положеннями ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія та ефективність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників; 5) об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі" у тендерній документації зазначаються, зокрема, проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов.
Відповідно до ч. 4, п. 1, 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії;
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. (ч. 1 ст. 651 ЦК України)
Закон України "Про публічні закупівлі" не містить виключень з цього правила.
У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. (ч. 1, 2 ст. 652 ЦК України)
Системний аналіз положень ч. 1 ст. 525, ст. 526, ч. 1 ст. 651 ЦК України та положень ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" дає підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
Суд звертає увагу на те, що положеннями Закону України "Про публічні закупівлі" закріплено можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10%, що є запобіганням ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.
Разом з тим передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.
У постанові Верховного Суду від 18.06.2021 у справі №927/491/19 зазначено, що будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір купівлі-продажу (поставки) товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Продавець (постачальник) має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору. Продавцю (постачальнику) треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику при закупівлі ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником пропозиції), та заздалегідь замовити товар по визначеній у договорі вартості.
Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни природного газу на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договорів і до внесення відповідних змін до нього.
З матеріалів справи випливає, що відповідно до п. 2.3., 5.1., 5.2. Договору від 21.12.2021, обсяг постачання електричної енергії становив 368 400 кВт/год, ціна електричної енергії на момент укладання Договору від 21.12.2021 становила 5,88 грн з ПДВ за 1 кВт/год, загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії становила 2 166 192 грн з ПДВ.
Впродовж дії Договору від 21.12.2021 сторони Додатковими угодами № 1-3 змінювали його істотні умови, а саме:
- Додатковою угодою № 1 від 13.01.2022 сторони змінили ціну Договору від 21.12.2021 з 2 166 192 грн на 1 364 760 грн зазначивши при цьому, що оплата залишку предмета закупівлі відбувається виключно за наявності коштів згідно з постійним кошторисом (планом використання бюджетних коштів) при наявності відповідного бюджетного призначення;
- Додатковою угодою № 2 від 07.07.2022 сторони з 01.07.2022 зменшили ціну за товар з 5,88 грн за 1 кВт/год до 4,722 грн за 1 кВт/год та збільшили загальну вартість всього обсягу поставки з 1 364 760 грн до 1 877 812,94 грн;
- Додатковою угодою № 3 від 26.09.2022 сторони з 01.10.2022 збільшили ціну за товар з 4,722 грн до 5,1096 грн за 1 кВт/год та зменшили кількість товару з 368 400 кВт/год до 352 798,369 кВт/год, загальна вартість Договору від 21.12.2021 залишилась незмінною - 1 877 812,94 грн.
Підставою збільшення ціни за Додатковою угодою № 3 до Договору від 21.12.2021 став експертний висновок Черкаської торгово-промислової від 01.09.2022 № О-305, в якому міститься порівняння середньозваженої ціни електричної енергії за серпень (в цілому) 2022 року відносно лютого, березня, квітня, травня, червня, липня 2022 року (в цілому) в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації АТ "Оператор ринку" по результатам торгів на РДН.
Позивач стверджує, що ревізією встановлено, що експертний висновок № О-305 не підтверджує факту коливання ціни на ринку, оскільки не містить середньозважену ціну у місяці останньої зміни ціни Договору за додатковою угодою № 2 (липень 2022 року) та середньозважену ціну на електричну енергію як на місяць так і на відповідний період, в якому пропонується відповідна зміна ціни на підставі листа Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджигазтрейд" від 14.09.2022 № 735 (вересень 2022 року або інший період, який включає вересень 2022 року). Відтак, експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 01.09.2022 № О-305 не може слугувати обґрунтуванням для зміни істотних умов договору від 21.12.2021 № 003-ЕГТ-22/Е (збільшення ціни за одиницю товару) на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та відповідно до Порядку зміни ціни, визначено у цьому Договорі, тому позивач вважає, що внесення зазначених змін не є належним чином документально підтвердженими.
Далі, відповідно до п. 2.3., 5.1., 5.2. Договору від 23.12.2022, обсяг постачання електричної енергії становив 330 080 кВт/год, ціна електричної енергії на момент укладання Договору від 23.12.2022 становила 5,10 грн з ПДВ за 1 кВт/год, загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії становила 1 683 408 грн з ПДВ.
Впродовж дії Договору від 23.12.2022 сторони Додатковими угодами № 1-3 змінювали його істотні умови, а саме:
- Додатковою угодою № 1 від 31.07.2023 сторони змінили ціну за товар з 5,10 грн за 1 кВт/год до 5,46 грн за 1 кВт/год, тобто збільшили на 7,06 %, при цьому зменшивши обсяг постачання товару з 330 080 кВт/год на 314 024,33 кВт/год;
- Додатковою угодою № 2 від 29.08.2023 сторони змінили зменшили загальну вартість всього обсягу поставки з 1 683 408 грн до 1 203 402 грн та обсяг постачання товару з 314 024,33 кВт/год до 225 628,901 кВт/год;
- Додатковою угодою № 3 від 01.09.2023 сторони змінили ціну за товар з 5,46 грн до 5,898 грн за 1 кВт/год, тобто на 15,65 % з моменту укладення Договору та зменшили кількість товару до 215 642,538 кВт/год, загальна вартість Договору від 21.12.2021 залишилась незмінною - 1 203 402 грн.
Підставою збільшення ціни за Додатковою угодою № 3 до Договору від 23.12.2022 став експертний висновок Черкаської торгово-промислової від 31.01.2023 № О-346, в якому в якому зазначені середньозважена ціна (грн/МВт.год) на РДН, ОЕС України за липень (в цілому) 2023 року та серпень (в цілому) та відсоток коливання середньозваженої ціни.
Позивач стверджує, що ревізією встановлено, що експертний висновок № О-346 не містить відомостей щодо середньозваженої ціни електричної енергії саме з моменту останнього внесення змін до договору за додатковою угодою № 1 (з 01.08.2023) та щодо середньозваженої ціни на відповідний період, в якому пропонується відповідна зміна ціни (серпень 2023 року), зі змісту даного висновку випливає, що початок часового інтервалу коливання ціни (липень 2023 року) передує даті внесення змін до Договору на збільшення ціни електричної енергії за додатковою угодою № 1 (01.08.2023), тобто в період виконання додаткової угоди № 1 коливання ціни не зафіксовано. Відтак, експертний висновок № О-346 Черкаської торгово-промислової палати від 31.08.2023 не підтверджує факту коливання ціни електричної енергії та не може слугувати обґрунтуванням для зміни істотних умов договору від 23.12.2022 № 037-ЕГТ-23/Е (на збільшення ціни за одиницю товару) на підставі п.п. 2 п. 19 Особливостей та умов цього Договору, тому, на думку позивача, внесення зазначених змін не є належним чином документально підтвердженими.
Водночас сторони визнають той факт, що товар, повністю отриманий позивачем за Договорами від 21.12.2021 та від 23.12.2022 в редакціях Додаткових угод № 3 та повністю ним оплачений.
Зі змісту позову випливає, що позивач обґрунтовуючи вимогу про стягнення зайво сплачених коштів вказує на те, що Додаткові угоди № 3 від 26.09.2022 та від 01.09.2023 не відповідають вимогам ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а також на необхідність усунення порушень, встановлених Актом Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Державної аудиторської служби України від 30.09.2025 № 201603-28/69.
Відповідно до ч. 2 ст. 215 ЦК України, недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.
Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається (абзац перший частини другої статті 215 ЦК України). Отже, якщо недійсність певного правочину встановлена законом, вимога про визнання його недійсним за загальним правилом не є належним способом захисту права чи інтересу позивача. За наявності спору щодо правових наслідків недійсного правочину, одна зі сторін якого чи інша заінтересована особа вважає його нікчемним, суд перевіряє відповідні доводи та у мотивувальній частині судового рішення, застосувавши положення норм матеріального права, підтверджує чи спростовує обставину нікчемності правочину (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 463/5896/14-ц (пункт 72), від 4 червня 2019 року у справі № 916/3156/17 (пункт 95)).
Отже у разі, коли сторона правочину вважає його нікчемним, вона за загальним правилом може звернутися до суду не з вимогою про визнання нікчемного правочину недійсним, а за застосуванням наслідків виконання недійсного правочину (наприклад, з вимогою про повернення одержаного на виконання такого правочину), обґрунтовуючи вимоги його нікчемністю.
Суд враховує, що ст. 37 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції чинній до 19.04.2020) було унормовано, що договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення з порушенням вимог частини четвертої статті 36 цього Закону.
За змістом ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції чинній до 19.04.2020) передбачено можливість зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
19.04.2020 вступила в дію нова редакція Закону України "Про публічні закупівлі", яка і була чинною на момент укладення спірних Договорів та Додаткових угод до них у відповідних редакціях (далі - в новій редакції від 19.04.2020), в якій унормовано обставини нікчемності договору.
Так, відповідно до ст. 43 Закону України "Про публічні закупівлі" у новій редакції договір про закупівлю є нікчемним у разі: 1) якщо замовник уклав договір про закупівлю до/без проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі згідно з вимогами цього Закону; 2) укладення договору з порушенням вимог частини четвертої статті 41 цього Закону; 3) укладення договору в період оскарження процедури закупівлі відповідно до статті 18 цього Закону; 4) укладення договору з порушенням строків, передбачених частинами п'ятою і шостою статті 33 та частиною сьомою статті 40 цього Закону, крім випадків зупинення перебігу строків у зв'язку з розглядом скарги органом оскарження відповідно до статті 18 цього Закону.
Частиною 4 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" у новій редакції передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Водночас у ч. 5 вказаної статті Закону України "Про публічні закупівлі" у новій редакції унормовано можливість збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
З урахуванням наведеного, у новій редакції Закону України "Про публічні закупівлі" порушення ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" не є законодавчо встановленою підставою нікчемності правочину.
Подібні за своїм змістом правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 07.09.2022 у справі №927/1058/21, від 27.10.2022 у справі №917/1062/21, від 09.02.2022 у справі №924/197/21.
При цьому суд звертає увагу на те, що у Рішенні Конституційного Суду України від 12.07.2019 №5-р(I)/2019 Конституційний Суд України висловив думку, що за змістом частини першої статті 58 Основного Закону України новий акт законодавства застосовується до тих правовідносин, які виникли після набрання ним чинності.
Також у постанові Верховного Суду від 24.04.2020 у справі № 522/25151/14-ц (провадження № 61-101св19) зроблено висновок щодо застосування статті 215 ЦК України та вказано, що підстава недійсності правочину (оспорюваності чи нікчемності) має існувати в момент вчинення правочину.
Беручи до уваги те, що на час укладення спірних Договорів та Додаткових угод до них, в тому числі, Додаткової угоди № 3 від 26.09.2022 та Додаткової угоди № 3 від 01.09.2023 законодавчо встановлені підстави нікчемності правочину зазнали змін шляхом виключення умови щодо недотримання вимоги закону про можливість збільшення ціни одиниці товару на 10% у зв'язку із коливанням цін на ринку, суд доходить висновку, що такі додаткові угоди не є нікчемними в силу закону.
Водночас вимога про застосування наслідків недійсності правочину може бути заявлена як одночасно з вимогою про визнання оспорюваного правочину недійсним, так і у вигляді самостійної вимоги в разі нікчемності правочину та наявності рішення суду про визнання правочину недійсним.
Вимоги про визнання спірних додаткових угод недійсними позивач не заявив, а суд дійшов висновку, що спірні додаткові угоди не є нікчемними.
Суд зауважує, що підстави позову - це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Правові підстави позову - це зазначена в позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Згідно з принципом "jura novit curia" ("суд знає закони") неправильна юридична кваліфікація позивачем і відповідачем спірних правовідносин не звільняє суд від обов'язку застосувати для вирішення спору належні приписи юридичних норм. (постанова Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 у справі №487/10128/14-ц)
У зв'язку із цим господарський суд, з'ясувавши в розгляді справи, що сторона або інший учасник судового процесу в обґрунтування своїх вимог або заперечень послалися не на ті норми, що фактично регулюють спірні правовідносини, самостійно здійснює правильну правову кваліфікацію останніх і застосовує у прийнятті рішення саме такі норми матеріального і процесуального права, предметом регулювання яких є відповідні правовідносини. (постанова Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2019 у справі №924/1473/15)
Разом з тим, суд не має права самостійно змінювати предмет і підстави позову, адже це могло б свідчити про порушення принципів рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності сторін і диспозитивності. (подібний висновок викладений Верховний Судом у постанові від 02.02.2023 у справі №922/2507/18)
Відтак, надаючи оцінку предмету та підставам позову, суд повинен здійснювати правильну правову кваліфікацію таких правовідносин та застосовувати для прийняття рішення ті норми матеріального і процесуального права, предметом регулювання яких є відповідні правовідносини, а не змінювати підстави позову.
Такі висновки викладені у постанові Верховного Суду 07.11.2023 у справі №910/2376/22.
Суд зазначає, що системний аналіз положень ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 11, ч. 1 ст. 202, 629 ЦК України дає можливість дійти висновку про те, що спірні договори з відповідними додатковими угодами є чинними, оскільки не визнані судом недійсними ні повністю ні в частинах, як наслідок, їх умови є обов'язковими для виконання сторонами. Тобто за умови чинності Договорів та Додаткових угод до них сплачені позивачем відповідачу кошти на їх виконання не можуть вважатися надмірно, зайво чи помилково сплаченими.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Щодо посилання позивача на Акт Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Державної аудиторської служби України від 30.09.2025 № 201603-28/69, суд зазначає, що відповідно до п. 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2016 р. № 43, Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Згідно з положеннями п. 1, 7 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Акт ревізії Державної аудиторської служби України не є беззаперечною підставою для задоволення позовних вимог про стягнення збитків, оскільки виявлені таким органом порушення не можуть впливати на умови укладених між сторонами договорів і не можуть їх змінювати. Акт ревізії не може змінювати, припиняти договірні правовідносини сторін, зобов'язання, визначені укладеними договорами та які підтверджені відповідним актами здачі-приймання наданих послуг. Акт ревізії Державної аудиторської служби України є документом, складеним з приводу наявності або відсутності відповідних порушень, та містить лише думку органу, який його склав. Викладені в ній висновки не мають заздалегідь обумовленої сили, тобто акт ревізії не є підставою для стягнення з відповідача коштів, одержаних відповідно до умов договору. Акт ревізії не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися. Акт ревізії є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18.02.2020 р. у справі № 910/7984/16.
Самі по собі висновки ревізій чи аудиторських перевірок діяльності позивача не можуть змінювати умови укладеного між сторонами договору і слугувати самостійною підставою для стягнення збитків з відповідача.
Такі звіти і висновки не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, не мають для господарюючих суб'єктів обов'язкового чи преюдиціального характеру, вони лише фіксують виявлені порушення і на їх підставі не можуть встановлюватись ті чи інші обставини, як підстава для безумовного притягнення підприємства до відповідальності у вигляді відшкодування збитків.
Відповідні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 06.07.2018 р. у справі № 904/7287/17, від 20.06.2019 р. у справі № 916/1906/18.
Отже відсутні правові підстави для посилання у якості обґрунтування позовних вимог на Акт Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Державної аудиторської служби України від 30.09.2025 № 201603-28/69, оскільки вказаний акт не може бути самостійним доказом та правовою підставою для стягнення грошових коштів, сплачених за договірними зобов'язаннями.
До того ж, виявлені Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області розбіжності не можуть змінювати договірні правовідносини сторін, зобов'язання, погоджені укладеними договорами та підтверджені відповідними актами виконаних робіт і проведеними оплатами; зокрема не можуть впливати на погоджену сторонами ціну договору.
Підсумовуючи викладене суд відмовляє в задоволенні позову.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст. 74, 76 - 77, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати сторонам за допомогою системи "Електронний суд".
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА