Справа № 344/22511/25
Провадження № 1-кс/344/8685/25
16 грудня 2025 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , та його захисника ОСОБА_6 ,, розглянувши у відкритому судовому в залі суду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_5 в рамках кримінального провадження № 12023090000000076 від 14.02.2023 за ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, -
Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого покликався на те, що Слідчим управлінням ГУНП в Івано-Франківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023090000000076 від 14.02.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.
Проведеним досудовим розслідуванням установлено, що упродовж 2012-2020 років тепловою енергією жителів міста Івано-Франківська забезпечували ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» комунальної форми власності, яке забезпечує 75% мешканців з використанням 36 котелень, та ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» (далі по тексту -ТОВ «СТЕК»), приватної форми власності, яке забезпечує теплом 25% мешканців з використанням котельні по вул. Індустріальна, 34 та теплових мереж в кількості 114 шт., що ведуть від указаної котельні.
16 липня 2015 року ТОВ «СТЕК» реалізувало котельню по вул. Індустріальна, 34 та теплові мережі в кількості 114 шт. на підставі договору купівлі-продажу котлів, допоміжного обладнання та теплових магістральних мереж № ДГ-0000122 на користь ТОВ «Західні теплосистеми», а 20.07.2015 на підставі договорів оренди № 2015/ДГ-0000127 та № 2015/ДГ-0000128 останні передають придбане майно в оренду ТОВ «СТЕК», яке продовжило до 2020 року забезпечувати тепловою енергією 25% жителів міста.
Починаючи з 2018 року, ОСОБА_7 як директор ТОВ «Лігрет» розпочав фінансово-господарські взаємовідносини з ТОВ «Західні теплосистеми», які полягали у наданні останніми впродовж 2018-2020 років поворотної фінансової допомоги ТОВ «Лігрет» на загальну суму 3 548 000 грн (з яких повернуто 787 500 грн) за рахунок грошових коштів, отриманих від передачі в оренду котлів та допоміжного обладнання ТОВ «СТЕК». Крім того, в цей же період часу розпочалася співпраця ОСОБА_7 з ТОВ «СТЕК».
16 грудня 2019 року рішенням Господарського суду Івано-Франківської області № 909/1240/19 за результатом розгляду заяви про відкриття провадження про банкрутство відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ «СТЕК», а 18.11.2020 товариство визнано банкрутом.
Так, у невстановлений період часу у невстановленому місці, орієнтовно на початку 2020 року, розуміючи відсутність альтернативи в забезпеченні теплом мешканців міста з використанням котельні та теплових мереж орендованих у ТОВ «Західні теплосистеми», монопольне становище ТОВ «СТЕК», відносно якого розпочато процедуру банкрутства, що унеможливить в подальшому надання послуг з постачання тепла, перебуваючи в ділових взаємовідносинах зі службовими особами ТОВ «Західні теплосистеми», ОСОБА_7 вирішив отримати в оренду від вказаного товариства котельню і теплові мережі й розпочати господарську діяльність з надання послуг з виробництва теплової енергії та її подальшого постачання мешканцям міста Івано-Франківська.
ОСОБА_7 , володіючи рядом компаній, які з 2013 року надають послуги у сфері виробництва та постачання теплової енергії, працюючи у сфері теплопостачання по території України, був достовірно обізнаним з вимогами Законів України «Про теплопостачання», «Про природні монополії» та Постанови Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги», якими регламентований порядок проведення розрахунків перед суб'єктом господарювання, який надає послуги з виробництва та постачання теплової енергії та визначено, що розрахунок за надані послуги проводиться на підставі затвердженого органом місцевого самоврядування тарифу, який являє собою грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових. Таким чином, розуміючи всі складові елементи, що впливають на розмір тарифу, та можливість маніпулювання ними за рахунок збільшення витрат шляхом укладання різного роду правочинів між підконтрольними суб'єктами господарювання, що призведе до його завищення для населення, здійснює реєстрацію двох суб'єктів господарювання.
Так, 17.06.2020 належним ОСОБА_7 ТОВ «Лігрет» (100% статутного капіталу) було проведено державну реєстрацію юридичної особи - ТОВ «Івано-Франківськ Теплоенерго» (код ЄДРПОУ 43668356) (далі по тексту - ТОВ «ІФТЕ»), основною метою діяльності якого визначено транспортування теплової енергії. Відповідно до наказу від 17.06.2020 ОСОБА_7 призначено керівником створеного товариства. В подальшому на підставі рішення ТОВ «Лігрет» від 17.09.2020 на посаду директора ТОВ «ІФТЕ» призначено ОСОБА_8 .
Крім того, 28.08.2020 ОСОБА_7 , діючи як керівник та фактичний власник ТОВ «ІФТЕ», зареєстрував ще одну юридичну особу - ТОВ «Івано-Франківськ Теплогенерація» (код ЄДРПОУ 43778591) (далі по тексту - ТОВ «ІФТГ»), діяльність якої передбачала виробництво теплової енергії. Керівником новоствореного товариства був призначений ОСОБА_5 , що до цього працював у ТОВ «СТЕК» та мав великий досвід у сфері виробництва і постачання теплової енергії, на якого були покладені обов'язки з організації поточної діяльності підприємства, підписання погоджених ОСОБА_7 договорів, звернень, заяв про встановлення тарифів, кадрових питань, відкриття та розпорядження рахунками підприємства.
Відповідно до положень розділу IV статуту ТОВ «ІФТЕ» та розділів IV і VI статуту ТОВ «ІФТГ» ОСОБА_7 як засновник та бенефіціарний власник зазначених товариств залишив за собою право фактичного управління ними, зокрема: визначення основних напрямків діяльності, створення та відкликання виконавчого органу - директора товариства, визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, прийняття рішення про надання згоди на укладення договорів (угод, контрактів), якщо вартість майна, робіт або послуг, що є предметом таких правочинів, перевищує 300 000 грн для ТОВ «ІФТЕ» та 100 000 грн для ТОВ «ІФТГ», а також надання згоди на вчинення товариством значних правочинів.
З метою забезпечення діяльності вказаних суб'єктів господарювання між ТОВ «ІФТЕ» (в особі директора ОСОБА_7 та ТОВ «ІФТГ» (в особі директора ОСОБА_5 за згодою ОСОБА_8 як представника ОСОБА_7 ) укладаються договори оренди № 2020/1288 від 07.08.2020 та № 2020/1573 від 29.08.2020 з АТ «Прикарпаттяобленерго», згідно з якими останні передають в оренду частини однієї спільної будівлі котельні по вул. Індустріальній, 34 в м. Івано-Франківську, частина з якої в той же час згідно з договором оренди № 2020/1574 від 29.08.2020 перебувала в оренді ТОВ «СТЕК». В подальшому у вказаних орендованих будівлях безпосередньо здійснюється діяльність з виробництва та транспортування теплової енергії ТОВ «ІФТГ» та ТОВ «ІФТЕ».
Також ОСОБА_7 у невстановлений період часу але після створення вищевказаних суб'єктів господарювання було орендовано офісне приміщення по вул. Гетьмана Мазепи, 144а в м. Івано-Франківську, де безпосередньо здійснюється ведення фінансово-господарської діяльності, бухгалтерського обліку ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ».
Крім того, з метою забезпечення діяльності ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ», ОСОБА_8 спільно з ОСОБА_5 проводиться підбір працівників (здебільшого колишніх працівників ТОВ «СТЕК»), яких працевлаштовували одночасно за сумісництвом у ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ».
Водночас ОСОБА_7 розумів, що послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування і постачання відповідно до вимог п. 29 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» потребують отримання ліцензії, яка згідно з Переліком органів ліцензування, затвердженим постановою КМУ від 05.08.2015 № 609, надається обласною державною адміністрацією, а Ліцензійними умовами про провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 22.03.2017 № 308, передбачено надання відомостей про засоби провадження господарської діяльності для отримання таких ліцензій.
З метою забезпечення отримання ліцензії, яка б надавала право ТОВ «ІФТЕ» на здійснення господарської діяльності з виробництва та транспортування теплової енергії, керівником ОСОБА_7 06.08.2020 укладено з ТОВ «Західні теплосистеми» договір оренди № 06/08/20 теплових магістральних мереж, згідно з яким щомісячна орендна плата складає 81 272,10 грн і договір оренди № 06/08/20-1 котлів та допоміжного обладнання зі щомісячною орендною платою 81 272,10 грн, які відповідно до на той час діючих договорів № ДГ-0000104 від 04.09.2017 і № ДГ-0000103 від 01.09.2017, фактично ще перебували в оренді ТОВ «СТЕК».
У подальшому, 28.08.2020, ОСОБА_7 звернувся до ліцензійної комісії Івано-Франківської ОДА із заявами про видачу ліцензій на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для ТОВ «ІФТЕ», додавши для підтвердження наміру здійснювати таку діяльність зазначені договори оренди магістральних мереж, котлів і допоміжного обладнання. Відповідно до протоколу № 2 від 31.08.2025, ліцензійною комісією за результатами розгляду звернень керівника ТОВ «ІФТЕ» ОСОБА_7 було прийнято позитивне рішення (рекомендовано надання ліцензій), на підставі чого розпорядженням голови Івано-Франківської ОДА 10.09.2020 № 472 товариству надано ліцензії на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Також за вказівкою ОСОБА_7 . 01.09.2020 ОСОБА_5 було укладено з ТОВ «Західні теплосистеми» договір оренди № 1 котлів, розташованих у котельні по вул. Індустріальна, 34 (далі по тексту - котли), та допоміжного обладнання зі щомісячною орендною платою 32 997,84 грн, які, відповідно до на той час діючого договору № ДГ-0000103 від 01.09.2017, фактично перебували в оренді ТОВ «СТЕК».
Діючи в аналогічний спосіб, на виконання вказівки ОСОБА_7 директор ТОВ «ІФТГ» ОСОБА_5 28.09.2020 звернувся до ліцензійної комісії Івано-Франківської ОДА із заявою про отримання ліцензії на виробництво теплової енергії, надавши для підтвердження наміру здійснювати діяльність з виробництва теплової енергії зазначений договір оренди котлів та допоміжного обладнання.
Відповідно до протоколу № 3 від 29.09.2020 ліцензійною комісією було прийнято позитивне рішення, на підставі чого розпорядженням Івано-Франківської ОДА від 07.10.2020 № 524 ТОВ «Івано-Франківськ Теплогенерація» було видано ліцензію на здійснення господарської діяльності з виробництва теплової енергії..
Таким чином, створивши ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ», які внесені в реєстр природних монополій України, ОСОБА_7 забезпечив монопольне становище цих товариств у сегменті забезпечення теплопостачанням 25% споживачів м. Івано-Франківська, мав вирішальний вплив на господарську діяльність обох юридичних осіб, що підтверджується ознаками контролю, визначеними статтями 1 та 23 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Після отримання ліцензій ТОВ «ІФТГ» та ТОВ «ІФТЕ» ОСОБА_7 , будучи фактичним власником зазначених товариств і маючи на них прямий вирішальний вплив, розумів їх монопольне становище на ринку надання послуг з виробництва і транспортування теплової енергії на території м. Івано-Франківська, а також, будучи обізнаним з порядком формування тарифів на виробництво та транспортування теплової енергії, усвідомлював, що з наближенням опалювального сезону 2020-2021 років таке монопольне становище належних йому товариств фактично зобов'яже Івано-Франківську міську раду затверджувати тарифи на виробництво та транспортування теплової енергії в поданій підконтрольними йому директорами ТОВ «ІФТЕ» ОСОБА_8 та ТОВ «ІФТГ» ОСОБА_5 редакції.
На цій стадії у ОСОБА_7 виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння бюджетними грошовими коштами, які надійдуть за надання послуг з виробництва та транспортування теплової енергії ТОВ «ІФТЕ» і ТОВ «ІФТГ», шляхом штучного збільшення повної собівартості виробництва теплової енергії та зменшення втрат теплової енергії в теплових мережах при формуванні та затвердженні Івано-Франківською міською радою тарифів на виробництво і транспортування теплової енергії та укладанні договорів про надання послуг з ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго».
ОСОБА_7 , створивши ТОВ «ІФТГ» та ТОВ «ІФТЕ», забезпечивши вказаних суб'єктів господарювання необхідними ліцензіями для виробництва і транспортування теплової енергії та досягнувши домовленостей про оренду котлів з обладнанням і тепломереж із ТОВ «Західні теплосистеми», усвідомлював, що самостійно не зможе реалізувати свій злочинний умисел, направлений на заволодіння бюджетними коштами територіальної громади м. Івано-Франківська.
Створені товариства мали призначених керівників, які організовували господарську діяльність, здійснювали щоденне керівництво робочими процесами, контролювали найманих працівників.
Маючи фактичний керівний вплив на ТОВ «ІФТЕ» і ТОВ «ІФТГ» та водночас не будучи жителем Івано-Франківської області, ОСОБА_7 вирішив залучити ОСОБА_8 та ОСОБА_5 для реалізації злочинного умислу, направленого на заволодіння бюджетними коштами шляхом створення умов для штучного завищення тарифів на виробництво і транспортування теплової енергії.
Приблизно в середині жовтня 2020 року, перебуваючи у невстановленому місці у не встановлений органом досудового розслідування час, директор ТОВ «ІФТЕ» ОСОБА_8 добровільно погодився на пропозицію ОСОБА_7 взяти участь у злочинній діяльності з метою реалізації злочинного умислу по заволодінню бюджетними коштами громади при виробництві і транспортуванні теплової енергії. Аналогічним чином свою згоду на участь у такій злочинній діяльності надав директор ТОВ «ІФТГ» ОСОБА_5 .
Будучи учасниками злочинної групи, ОСОБА_8 та ОСОБА_5 під керівництвом ОСОБА_7 повинні були формувати пакет документів для обґрунтування завищеного тарифу, підписувати необхідні документи, подавати їх до Івано-Франківської міської ради, а після його затвердження - укладати з ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» договори про виробництво та транспортування теплової енергії, за результатами проведеної роботи складати і підписувати акти приймання-передачі робіт із завищеною їх вартістю за рахунок штучно завищеного тарифу.
Водночас ОСОБА_7 залишив за собою керівну роль, що полягала у визначенні основних напрямків діяльності товариств, наданні вказівок керівникам ТОВ «ІФТЕ» і ТОВ «ІФТГ» особисто під час перебування у м. Івано-Франківську або в телефонному режимі, а з вересня 2022 року - також у створеній в месенджері «Телеграм» групі «ІФТЕ», погодженні всіх основних документів, що стосувались діяльності товариств, матеріальному забезпеченні діяльності товариств шляхом регулювання залишку та руху коштів на їх рахунках, контролі за перерахунком грошових коштів і здійсненням проплат.
Крім цього, після тривалої злочинної діяльності, за невстановлених досудовим розслідуванням причин і обставин 11.10.2022 ОСОБА_8 вийшов зі складу учасників злочинної діяльності і був звільнений з посади директора ТОВ «ІФТЕ».
В той час, ОСОБА_7 , усвідомлюючи необхідність продовження реалізації злочинного плану, який забезпечував привласнення бюджетних коштів громади м. Івано-Франківська, залучив 04.09.2022 до такої злочинної діяльності ОСОБА_9 , який на той час працював заступником директора ТОВ «ІФТЕ» з юридичних питань, мав великий досвід роботи у виробництві і постачанні теплової енергії, був раніше знайомим з ОСОБА_7 , оскільки лобіював його інтереси під час роботи в ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго, де обіймав посаду заступника керівника з юридичних питань.
Після надання згоди на участь у злочинній діяльності спільно з ОСОБА_7 і ОСОБА_5 , за попередньою змовою групою осіб, ОСОБА_9 був ознайомлений з її злочинним планом та на підставі наказу № 71 від 12.10.2022 призначений директором ТОВ «ІФТЕ».
Будучи довіреною особою ОСОБА_7 , ОСОБА_9 фактично здійснював керівництво фінансово - господарською діяльністю ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ», спільно з ОСОБА_7 погоджував прийняття основних рішень обох товариств, організовував роботу по формуванню завищених тарифів на виробництво і транспортування теплової енергії, складанню необхідних документів, виготовляв та погоджував документи, які направлялися від ТОВ «ІФТЕ» і ТОВ «ІФТГ», представляв інтереси ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ» у відносинах з іншими суб'єктами, організовував та контролював здійснення грошових перерахунків, проплат.
Для реалізації умислу по заволодінню бюджетними коштами громади м. Івано-Франківська, ОСОБА_7 розробив план злочинної діяльності, який довів до ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , а в подальшому - до ОСОБА_9 , суть якого полягала в наступному.
Вимогами Законів України «Про житлово - комунальні послуги», «Про теплопостачання» та Постанови Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» (далі по тексту Постанови) встановлено, що виробництво, транспортування та постачання теплової енергії здійснюється на підставі затвердженого органом місцевого самоврядування тарифу, який включає в себе вартість виробництва, транспортування та постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) відповідної якості, як грошовий вираз планово економічно обґрунтованих витрат, витрат на відшкодування втрат, плановий прибуток.
Формування тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії здійснюється ліцензіатами відповідно до річних планів її виробництва, транспортування та постачання, що складаються у розрізі територіальних громад, у межах яких ліцензіат провадить (має намір провадити) відповідний вид ліцензованої діяльності, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків, кошторисів, а також витрат і втрат, визначених відповідно до методик (порядків), затверджених у встановленому порядку, з урахуванням ставок податків і зборів (обов'язкових платежів), цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді.
Планова виробнича собівартість тарифу включає в себе всі витрати, які повинен понести суб'єкт господарювання під час виробництва та транспортування теплової енергії, в обсягах, які зазначені в річних планах, зокрема витрати на придбання і транспортування газу, заробітної плати працівників, придбання товаро-матеріальних цінностей необхідних для господарської діяльності, оренду основних засобі необхідних для здійснення вказаного виду діяльності та плановий прибуток, який згідно абз. 2 п. 27 Постанови може включати обігові кошти у розмірі, що не перевищує 4 відсотків повної планової собівартості теплової енергії (без урахування витрат на відшкодування втрат та вартості виробництва теплової енергії).
Пунктом 11 Постанови передбачено, що з метою забезпечення відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, та відповідно наданням послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, перегляд тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води та їх структури здійснюється уповноваженим органом кожного року (до початку опалювального періоду) за заявою ліцензіата (суб'єкта господарювання).
У разі зміни протягом строку дії тарифів на теплову енергію,її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, обсягу окремих витрат, пов'язаних із провадженням ліцензованої діяльності та наданням комунальних послуг, з причин, що не залежать від ліцензіата (суб'єкта господарювання), зокрема збільшення або зменшення податків і зборів (обов'язкових платежів), мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, орендної плати та амортизації, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, зміни обсягу фінансових витрат, складової частини планованого прибутку, у тому числі внаслідок зміни курсу валют за наявності в ліцензіата кредитних зобов'язань перед міжнародними фінансовими організаціями, може проводитися коригування тарифів.
Відповідно до ч. 8 п. 5 Постанови - Коригування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - перерахунок тарифів у зв'язку із зміною протягом строку їх дії обсягу окремих складових, вартість яких змінилася з причин, які не залежать від ліцензіата (суб'єкта господарювання).
Так, ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 розуміли, що діяльність у сфері виробництва та постачання теплової енергії регулюється державою, якою встановлено граничний розмір прибутку суб'єкта господарювання від такої діяльності, мали спільний злочинний умисел, спрямований на заволодіння бюджетними грошовими коштами, для реалізації якого вирішили штучно збільшити розмір тарифу для населення шляхом завищення собівартість виробництва та транспортування теплової енергії, за рахунок укладання додаткових договорів оренди та суборенди між ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ» котлів з обладнанням та теплових мережа, отриманих від ТОВ «Західні Теплосистеми», внесення завідомо неправдивих відомостей стосовно розміру отриманого прибутку та відсотків втрат теплової енергії в теплових мережах, що призвело би до додаткових неправомірних надходжень грошових коштів на розрахункові рахунки підконтрольних ОСОБА_7 суб'єктів господарювання за послуги, вартість яких завищена, та подальшого заволодіння вказаними грошовими коштами.
Крім того, ОСОБА_7 , співпрацюючи з ТОВ «Західні Теплосистеми» та ТОВ «СТЕК», розумів що рішенням Івано-Франківської міської ради № 347-22 від 14.12.2018 затверджено меморандум про співпрацю та партнерство у сфері теплопостачання міста Івано-Франківськ між ТОВ «СТЕК», ТОВ «Західні Теплосистеми», ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» та Івано-Франківською міською радою, метою діяльності якого є перепідключити споживачів теплової енергії, виготовленої на котельні по вул. Індустріальна, 34, до інших котелень, що призведене до неактуальності орендованого ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ» майна.
Так, з метою контролю за монополізацією ринку забезпечення тепловою енергією жителів м. Івано-Франківська, маючи досвід у будівництві котелень з альтернативних джерел палива по території України, ОСОБА_7 вирішує ініціювати укладання між ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» та
ТОВ «ІФТЕ» договору про спільну діяльність, метою якого визначає створення умов для поетапного перепідключення споживачів, які обслуговувались від котельні на вул. Індустріальна, 34, шляхом залучення інвестиційних коштів для виробничих та теплопостачальних компаній.
За результатом листувань між ТОВ «Західні теплосистеми», ТОВ «ІФТЕ», ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» та Івано-Франківською міською радою, останньою 28.01.2021 прийнято рішення № 42-4 «Про надання згоди державному міському підприємству «Івано-Франківськтеплокомуненерго» на укладення договору про спільну діяльність (простого товариства)».
На підставі вказаного рішення, 11.02.2021 між ТОВ «ІФТЕ» в особі ОСОБА_8 та ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» в особі директора ОСОБА_10 укладено договір про спільну діяльність без створення юридичної особи, термін дії якого визначений протягом 3 років. Умовами договору передбачено, що ТОВ «ІФТЕ» здійснює внесок у спільну діяльність (49%) у вигляді орендованих у ТОВ «Західні Теплосистеми» теплових мереж у кількості 112 шт., а ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» здійснює внесок (51%) у вигляді 17 котелень з тепловими мережами, які перебувають у власності.
Пунктом 5.1 Договору передбачено, що керівництво спільною діяльністю за Договором, а також ведення спільних справ, бухгалтерського та податкового обліку, представництво інтересів Сторін для реалізації інвестиційних програм та Плану перепідключення споживачів за Договором в усіх установах та організаціях незалежно від форми власності, доручається ТОВ «ІФТЕ», для чого ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» видає ТОВ «ІФТЕ» відповідну довіреність у строк не пізніше 5 (п'яти) днів з моменту укладання Договору.
Таким чином, після укладання вказаного договору учасники злочинної діяльності ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та ОСОБА_8 (до вересня 2022), ОСОБА_9 (з вересня 2022 року) отримали монопольне становище з надання послуг у сфері забезпечення теплом жителів міста Івано-Франківська, та впродовж 2020-2023 років успішно реалізовувала злочинну схему по заволодінню бюджетними грошовими коштами.
Так, 13.10.2020 ОСОБА_5 , діючи з метою реалізації злочинного плану, будучи обізнаним, що 01.09.2020 для здійснення ліцензійної діяльності зі щомісячною орендною платою 32 997, 84 грн. отримав згідно договору оренди № 1 від ТОВ «Західні Теплосистеми» котли та допоміжне обладнання, звертається на адресу Івано-Франківської міської ради (вх. №3853/01-26/19 від 15.10.2020) із заявою про встановлення тарифу на виробництво теплової енергії. Згідно заяви, з урахуванням запланованого обсягу виготовлення теплової енергії в розмірі 85 271,08 Гкал., на опалювальний сезон 2020/2021 років тариф на виробництво мав становити 1 234,13 грн./Гкал, в тому числі паливна складова (вартість газу) - 763,52 грн./Гкал та решта витрат - 470,61/Гкал, а також прибуток в розмірі 2 % від повної собівартості виробництва в розмірі 2 054 600 грн., до якої додає пояснювальну записку, економічні розрахунки та матеріали, які їх підтверджують.
Відповідно пояснювальної записки, для провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії ТОВ «ІФТГ» планує використовувати котли та допоміжне обладнання, частина із яких отримані згідно договору оренди № 1 від 01.09.2020 від ТОВ «Західні Теплосистеми», і водночас надає підготовлений відповідно до плану організованої групи, з метою штучного завищення тарифу на її виробництво, проект договору суборенди вказаного майна від 12.10.2020 між ТОВ «ІФТЕ» (орендодавцем) в особі ОСОБА_8 та ТОВ «ІФТГ» (суборендарем) в особі ОСОБА_5 , з визначеною щомісячною вартістю суборенди в розмірі 983 423, 80 грн. (розмір якої і враховується при розрахунку тарифу), який підписаний ОСОБА_5 та супровідним листом № 01/6 від 12.10.2020 спрямований на адресу ТОВ «ІФТЕ» для підписання ОСОБА_8 .
В подальшому, за результатом розгляду поданих документів 22.10.2020 рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської (далі по тексту Рішенням) № 1106 «Про тарифи на виробництво теплової енергії для ТОВ «Івано-Франківськ теплогенерація» затверджено тариф на виробництво теплової енергії у пропонованому ТОВ «ІФТГ» варіанті.
Водночас, після затвердження тарифу, для створення ознак правомірності поданих економічних розрахунків, зокрема витрат ТОВ «ІФТГ» на виробництво теплової енергії та визначеного планового прибутку, реалізовуючи спільний злочинний план, 23.10.2020 між ТОВ «ІФТЕ» (орендарем) в особі ОСОБА_8 та ТОВ «Західні Теплосистеми» (орендодавцем) в особі ОСОБА_11 укладається договір оренди котлів та допоміжного обладнання № ТЕ-15/2020, відповідно до якого орендна плата встановлюється в розмірі 894 021,64 грн.
В цей же день, на підставі договору суборенди № ТГ-000019/ТЕ-000025 вищевказані котли та допоміжне обладнання від ТОВ «ІФТЕ» в особі ОСОБА_8 передається в суборенду ТОВ «ІФТГ» в особі ОСОБА_12 із визначеною щомісячною орендною платою, врахованої в структурі тарифу затвердженого Рішенням №1106, в розмірі 983 423,8 грн., що на 89 402,16 грн. більше орендної плати, визначеної договором оренди котлів та допоміжного обладнання № ТЕ-15/2020 від 23.10.2020, укладеним між ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «Західні Теплосистеми».
Маючи сталий затверджений тариф на виробництво теплової енергії на 2021 рік, який без заяви надавача послуг, спрямованої на адресу Івано-Франківської міської ради не може бути переглянутий та корегований за ініціативою останніх, діючи на виконання злочинного умислу, 31.12.2020 ОСОБА_8 від імені ТОВ «ІФТЕ» укладає з ТОВ «Західні Теплосистеми» додаткову угоду до договору № ТЕ-15/2020 від 23.10.2020, відповідно до якої зменшує розмір щомісячної орендної плати до 447 010,82 грн., що на 536 412, 98 грн. менше орендної плати за договором суборенди № ТГ-000019/ТЕ-000025 від 23.10.2020.
При цьому, маючи на меті заволодіння бюджетними грошовими коштами, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_7 і ОСОБА_8 , будучи достовірно обізнаними, що собівартість виробництва теплової енергії ТОВ «ІФТГ» за рахунок укладання ТОВ «ІФТЕ» додаткової угоди до договору № ТЕ-15/2020 від 23.10.2020 зменшилася, а тому розрахунки прямих витрат затверджених в тарифі на виробництво теплової енергії Рішенням № 1106 від 22.10.2020, в розмірі 470,61/Гкал, станом на 01.01.2021 є економічно необґрунтованим та завищеним на 64,44 грн/Гкал, порушуючи вимоги Закону України «Про теплопостачання», Постанови Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги», не звертаються для проведення його коригування, а навпаки укладають з ДМП «Івано- Франківськтеплокомуненерго» договори про надання послуг по переробці природнього газу на котельні по вул. Індустріальній, 34 в м. Івано - Франківськ, розраховуючи вартість наданих послуг за завищеним тарифом.
11.01.2021 між ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» в особі ОСОБА_10 та ТОВ «ІФТГ» в особі ОСОБА_12 , за погодженням з ОСОБА_7 , укладається договір № ТГ-000053/21-12, предметом якого виступає надання послуги по переробці природного газу в теплову енергію з використанням обладнання, яке ТОВ «ІФТГ» отримало в суборенду від ТОВ «ІФТЕ». Вартість надання послуги за умовами договору включає в себе кількість виробленої теплової енергії, з використанням котлів, які перебувають в користуванні ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ», помножену на 470,61 грн/Гкал (тариф затверджений Рішенням № 1106 від 22.10.2020), а порядок розрахунків здійснюється на підставі складених за результатом надання послуг актів наданих послуг та рахунків-фактури (п.5.1 умов договору).
Крім того, у зв'язку із виконанням умов попереднього договору 01.03.2021 між ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» в особі ОСОБА_10 та ТОВ «ІФТГ» в особі ОСОБА_12 , за погодженням з ОСОБА_7 , укладається договір № 21-105 про надання аналогічних договору №ТГ-000053/21-12 послуг.
На виконання умов вищевказаних договорів ТОВ «ІФТГ» упродовж січня-лютого 2021 року здійснило виготовлення 38 797,002 Гкал теплової енергії (договір №ТГ-000053/21-12), про що було складено та підписано ОСОБА_5 акти наданих послуг № 1 від 31.01.2021 та № 2 від 28.02.2021 на загальну суму 18 258 266,52 грн. (з ПДВ - 21 909 919,83 грн.), та впродовж березня-квітня 2021 року виготовлено 21 103,777 Гкал. (договір № 21-105), за результатом чого було складено акти надання послуг № 3 від 31.03.2021 та № 4 від 30.04.2021 на загальну суму 9 931 648,494 грн. (з ПДВ - 11 917 978,19 грн.), які були підписані також ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго».
З метою успішного завершення реалізації злочинного умислу, розуміючи, що тариф затверджений Рішенням №1106 від 22.10.2020 на виробництво теплової енергії в розмірі 470,61 грн/Гкал, починаючи з 01.01.2021 є економічно необґрунтований та завищений на 64,44 грн/Гкал, а грошові кошти від ДМП «Івано - Франківськтеплокомуненерго» надійдуть тільки на підставі складених актів наданих послуг, проводять розрахунки на підставі вказаного тарифу.
Після чого, на підставі вищевказаних актів наданих послуг у період з 03.03.2021 по 16.12.2021, з розрахункового рахунку НОМЕР_1 відкритого ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» у АТ «Укрбудінвестбанк», здійснено перерахування грошових коштів в загальній сумі 28 262 436,98 грн. на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 ТОВ «ІФТГ» відкритому в ПАТ КБ «ПриватБанк».
Враховуючи вищевикладене, у зв'язку із завищенням на 64,44 грн/Гкал собівартості виробництва теплової енергії в тарифі на її виробництво, впродовж січня - квітня 2021 року, під час виконання умов договорів №№ТГ-000053/21-12 від 11.01.2021 та № 21-105 від 01.03.2021 по наданню послуг з виробництва теплової енергії, територіальній громаді міста Івано-Франківська заподіяно збитків на загальну суму 4 632 008,99 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 впродовж січня - квітня 2021 років, заволоділи бюджетними грошовими коштами при наданні послуг з виробництва теплової енергії в загальній сумі 4 632 008,99 грн.
Продовжуючи реалізацію злочинного умислу по заволодінню бюджетними коштами при виробництві та транспортуванні теплової енергії, ОСОБА_7 діючи за попередньою змовою з ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , розуміючи, що у них в користуванні перебувають також теплові мережі, а тариф на виробництво теплової енергії, затверджений для ТОВ «ІФТГ», не включає в себе тариф на транспортування теплової енергії для ТОВ «ІФТЕ», розробили злочинний механізм по заволодінню бюджетними коштами при здійсненні послуг транспортування теплової енергії, який полягав у штучному завищенні її собівартості внаслідок завищення орендної плати за користування тепловими мережами при формуванні тарифу, включення понаднормативних втрат і занижених показників фактичних втрат теплоенергії та розміру їх відшкодування.
02.10.2020 ТОВ «СТЕК за результатом розгляду листа ТОВ «ІФТГ» за вих. № 03/1735 від 02.10.2020» спрямовує на адресу останніх копію звіту з енергетичного аудиту, розробленого на виконання вимог ч. 8 ст. 10 Закону України «Про енергетичну ефективність», теплових мереж, які з 2020 року перебувають у користуванні ТОВ «ІФТЕ», для врахування при розрахунку тарифу на виробництво теплової енергії, згідно якого загальні нормативні втрати теплової енергії в теплових мережах становлять 20,7 %, відносно обсягу відпущеної теплової енергії, а фактичні складають 27,9 %.
Відомості, викладені у вказаному звіті, використовуються ОСОБА_5 під час підготовки Плану виробництва теплової енергії ТОВ «ІФТГ» на 2020/2021 опалювальний сезон, які листом № 4 від 05.10.2020 передаються директору ТОВ «ІФТЕ» ОСОБА_8 для розрахунку тарифу на транспортування теплової енергії.
Так, 13.10.2020 ОСОБА_8 , діючи у складі організованої групи, будучи обізнаним, що 06.08.2020 для здійснення ліцензійної діяльності зі щомісячною орендною платою 81 272, 10 грн. отримав згідно договору оренди № 06/08/20 від ТОВ «Західні Теплосистеми» теплові мережі, на виконання злочинного умислу, звертається на адресу Івано-Франківської міської ради (вх. №3851/01-26/19 від 15.10.2020) із заявою за вих. № 01/3 про встановлення тарифу на транспортування теплової енергії. Згідно заяви, з урахуванням запланованого обсягу виготовлення теплової енергії в розмірі 85 271,08 Гкал., на опалювальний сезон 2020/2021 років тариф на транспортування теплової енергії має становити 714,56 грн./Гкал, в тому числі для відшкодування втрат теплової енергії - 420, 61 грн./Гкал та решта витрат - 293, 95 грн./Гкал, до якої додає пояснювальну записку, економічні розрахунки та матеріали які їх підтверджують.
Відповідно пояснювальної записки, для провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії ТОВ «ІФТЕ» планує використовувати теплові мережі, частина із яких отримані згідно договору оренди № 06/08/20 від 06.08.2020 від ТОВ «Західні Теплосистеми», і водночас надає підготовлений відповідно до плану організованої групи, з метою штучного завищення тарифу на її транспортування, проект договору оренди вказаного майна між ТОВ «Західні Теплосистеми» (орендодавцем) та ТОВ «ІФТЕ» (орендарем) в особі ОСОБА_8 , з визначеною щомісячною орендною платою в розмірі 821 731 грн. (розмір якої і враховується при розрахунку тарифу), який підписаний ОСОБА_8 та супровідним листом №01/2- ТЕ із проханням погодити та передати в оренду теплові магістральні мереж згідно підготовленого проекту договору передає директору ТОВ «Західні теплосистеми».
Згідно поданих економічних розрахунків передбачено плановий прибуток, що не перевищує 2 % повної собівартості з транспортування теплової енергії та складає 445 210 грн., при цьому в порушення пунктів 5, 12 Порядку № 869, маючи понаднормативні втрати в розмірі 4,7% (25,4 % втрати згідно поданих розрахунків - 20,7% (нормативні втрати визначені енергетичним аудитом)) до структури тарифу не включена інвестиційна складова (грошові кошти, передбачені на зниження фактичних втрат теплової енергії в теплових мережах, на суму, що еквівалентна вартості понаднормативних втрат). Також, передбачено витрати на відшкодування втрат теплової енергії, що транспортується в теплових мережах в розмірі 25,4 % від обсягу виготовленої теплової енергії, при фактичних втратах, визначених енергетичним аудитом в розмірі 27,9 %, що призвело до завищення тарифу на 36,39 грн/Гкал.
За результатом розгляду поданих документів 22.10.2020 рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської (далі по тексту Рішенням) № 1107 «Про тарифи на виробництво теплової енергії для ТОВ «Івано-Франківськ теплогенерго» затверджено тариф на транспортування теплової енергії у пропонованому ТОВ «ІФТЕ» варіанті.
Водночас, після затвердження тарифу, для створення ознак правомірності поданих економічних розрахунків витрат ТОВ «ІФТЕ» на транспортування теплової енергії, реалізовуючи спільний злочинний план, 23.10.2020 між ТОВ «ІФТЕ» (орендарем) в особі ОСОБА_8 та ТОВ «Західні Теплосистеми» (орендодавцем) в особі ОСОБА_11 укладається договір оренди теплових магістральних мереж № ТЕ-16/2020, відповідно до якого місячна орендна плата встановлюється в розмірі, яка врахована в структурі тарифу та складає 821 731 грн.
Маючи сталий затверджений тариф на транспортування теплової енергії на 2020/2021 опалювальний сезон, який без заяви надавача послуг спрямованої на адресу Івано-Франківської міської ради, не може бути переглянутий та корегований за ініціативою останніх, діючи на виконання розробленого злочинного плану організованої групи та виконуючи свою роль, 31.12.2020 ОСОБА_8 від імені ТОВ «ІФТЕ» укладає з ТОВ «Західні Теплосистеми» додаткову угоду до договору № ТЕ-16/2020 від 23.10.2020, відповідно до якої зменшує розмір щомісячної орендної плати до 410 865, 5 грн., що на 410 865, 5 грн. менше орендної плати, включеної в структурі тарифу, а з 31.01.2021 взагалі розриває вказаний договір. 01.02.2021 ТОВ «ІФТЕ» в особі ОСОБА_8 , за погодженням з ОСОБА_7 , на підставі договору купівлі - продажу № ТЕ-000078 купує у ТОВ «Західні теплосистеми» зазначені теплові мережі за ціною 14 177 638,79 грн.
При чому, маючи на меті заволодіння бюджетними грошовими коштами, ОСОБА_7 , діючи у змові з ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , будучи достовірно обізнаними, що собівартість транспортування теплової енергії ТОВ «ІФТЕ» за рахунок укладання 31.12.2020 ТОВ «ІФТЕ» додаткової угоди до договору оренди № ТЕ-16/2020 зменшилася, а тому розрахунки прямих витрат, затверджених в тарифі на виробництво теплової енергії Рішенням № 1107 від 22.10.2020, в розмірі 293,95/Гкал, станом на 01.01.2021 є економічно необґрунтованим та завищеним на 66,16 грн/Гкал, порушуючи вимоги Закону України «Про теплопостачання», Постанови Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги», не звертаються для проведення коригування тарифу, а навпаки укладають з ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» договори про надання послуг по транспортуванню теплової енергії від котельні по вул. Індустріальній, 34 в м. Івано - Франківськ, розраховуючи вартість наданих послуг з урахуванням завищеного на 102,55 грн/Гкал (36,39 грн/Гкал + 66,16 грн/Гкал) тарифу.
Так, 11.01.2021 між ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» в особі директора ОСОБА_10 та ТОВ «Івано-Франківськ теплоенерго» в особі директора ОСОБА_8 , за погодженням з ОСОБА_7 , укладається договір про транспортування теплової енергії № ТЕ-000059/21-11, предметом якого виступає надання послуг по транспортуванню теплової енергії, виготовленої на котельні по вул. Індустріальна, 34, яка передана ТОВ «ІФТЕ» в суборенду ТОВ «ІФТГ», з використанням теплових мереж, отриманих ТОВ «ІФТЕ» в оренду від ТОВ «Західні Теплосиситеми».
Згідно умов договору, розрахунок вартості транспортування теплової енергії здійснюється на підставі тарифу, затвердженого Рішенням № 1107 від 22.10.2020 помноженому на обсяг протранспортованої теплової енергії (Qпротр.), який розраховується за формулою: Qпротр. = (1-25,4 (відсоток втрат теплової енергії в мережах ТОВ «ІФТЕ»)/100) х Qвідп. (обсяг відпущеної теплової енергії з котельні ТОВ «ІФТГ»).
Крім того, умовами договору передбачено здійснення ТОВ «ІФТЕ» відшкодування ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» втрат теплової енергії, допущене в процесі транспортування тепловими мережами, яке здійснюється на підставі тарифу, затвердженого Рішенням № 1106 від 22.10.2020, помноженого на обсяг втрат теплової енергії, який розраховується за формулою: ОСОБА_13 (обсяг втрат = 25,4 х Qвідп. (обсяг відпущеної теплової енергії з котельні ТОВ «ІФТГ»)/100.
При чому переслідуючи мету заволодіння бюджетними грошовими коштами, розуміючи що від відсотка втрат, відображеного в умовах договору, залежить сума коштів, якими можливо заволодіти, в умовах договору замість 27,9% зазначається занижений відсоток - 25,4%.
Крім того, у зв'язку із виконанням умов попереднього договору, 01.03.2021 між ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» в особі ОСОБА_10 та ТОВ «ІФТЕ» в особі ОСОБА_8 , за погодженням з ОСОБА_7 , укладається договір № ТЕ-000084/21-104 про надання аналогічних договору № ТЕ-000059/21-11 послуг та з аналогічними умовами та розрахунками.
На виконання умов договору № ТЕ-000084/21-104 упродовж січня - лютого 2021 року ТОВ «ІФТЕ» отримало від ТОВ «ІФТГ» 38 797,022 Гкал. теплової енергії, з яких протранспортовано 28 942,578 Гкал. на загальну суму 20 669 052,65 грн. (з ПДВ - 24 802 863,18 грн.) (за тарифом 714,14 грн./1Гкал), про що було складено та підписано ОСОБА_8 акти наданих послуг № 1 від 31.01.2021 та № 4 від 28.02.2021 на загальну суму 20 669 052, 66 грн. ( з ПДВ - 24 802 863, 19 грн.) та втрачено з розрахунку 25,4% втрат теплової енергії 9 854,44 Гкал теплової енергії в теплових магістральних мережах на загальну суму 12 161 664,91 грн. (з ПДВ - 14 593 997,89 грн.) (за тарифом 1 234,13 грн/Гкал), про що було складено та підписано ОСОБА_8 акти наданих послуг № ОУ-0000003 від 31.01.2021 та № ОУ-0000047 від 28.02.2021 на загальну суму 12 161 664, 97 грн., а з ПДВ - 14 593 997, 96 грн., які були передані та підписані службовими особами ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго».
Впродовж березня - квітня 2021 року ТОВ «ІФТЕ» отримало від котельні ТОВ «ІФТГ» 21 103,860 Гкал. теплової енергії, з яких протранспортовано
15 743,480 Гкал на загальну суму 11 243 048,81 грн. (з ПДВ - 13 491 658,57 грн.) (за тарифом 714,14 грн./1Гкал), про що було складено та підписано ОСОБА_8 акти наданих послуг № 6 від 31.03.2021 та № 9 від 30.04.2021 на загальну суму 11 243 048,80 грн. (з ПДВ - 13 491 658, 56 грн.) та втрачено з розрахунку 25,4% втрат теплової енергії 5 360,38 Гкал в теплових магістральних мережах на загальну суму 6 615 405,77 грн. (з ПДВ - 7 938 486,92 грн.) (за тарифом 1 234,13 грн/Гкал), про що було складено та підписано ОСОБА_8 акти наданих послуг № ОУ-0000137 від 31.03.2021 та № ОУ-0000138 від 30.04.2021 на загальну суму 6 615 405,77 грн., а з ПДВ - 7 938 486, 93 грн., які були передані та підписані службовими особами ДМП «Івано - Франківськтеплокомуненерго».
З метою успішного завершення реалізації злочинного умислу, розуміючи, що тариф затверджений Рішенням № 1107 від 22.10.2020 на транспортування теплової енергії в розмірі 714,14 грн./1Гкал, починаючи з 01.01.2021 є економічно необґрунтований та завищений на 102,55 грн/Гкал, а грошові кошти від ДМП «Івано - Франківськтеплокомуненерго» надійдуть тільки на підставі складених актів наданих послуг, проводять розрахунки на підставі вказаного тарифу, та заниженими на 2,5% втратами теплової енергії.
В подальшому, на підставі вищевказаних актів наданих послуг ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» у період з березня 2021 року по червень 2022 року здійснило в повному обсязі оплату, а ТОВ «ІФТЕ» впродовж січня - грудня 2023 року компенсувало втрати теплової енергії в теплових магістральних мережах шляхом перерахування грошових коштів в повному обсязі на розрахункові рахунки ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго».
Внаслідок чого, впродовж січня - квітня 2021 року під час виконання умов договорів №№ ТЕ-000084/21-104 від 01.03.2021 та ТЕ-000059/21-11 від 11.01.2021 по наданню послуг з транспортування теплової енергії, за завищеним на 102,55 грн/Гкал тарифом територіальній громаді міста Івано-Франківська заподіяно збитків на загальну суму 5 449 066,3 грн. (з ПДВ).
Крім того, у зв'язку із заниженням на 2,5 % розміру втрат в теплових мережах протягом вказаного періоду ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» недоотримало доходів на загальну суму 2 217 754,2 грн. та зайво оплатило за транспортування теплової енергії кошти в сумі 1 283 338,43 грн., чим завдано Підприємству збитків на загальну суму 3 501 092,63 грн.
Тобто, ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою групою осіб упродовж січня - квітня 2021 років, під час виконання умов договорів з транспортування теплової енергії незаконно заволоділи бюджетними грошовими коштами в загальній сумі 8 950 098, 93 грн.
В подальшому, ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , розуміючи, що розроблений механізм по заволодінню бюджетними коштами приносить бажаний результат, вирішують втілити його під час затвердження тарифу на виробництво теплової енергії на новий 2021/2022 опалювальний сезон.
Так, 13.10.2021 ОСОБА_5 , діючи з метою реалізації злочинного умислу, будучи обізнаним, що на підставі укладеної додаткової угоди від 31.12.2020 між ТОВ «ІФТЕ» в особі директора ОСОБА_8 та ТОВ «Західні теплосистеми» до договору оренди № ТЕ-15/2020 від 23.10.2020 оренди котлів та допоміжного обладнання місячний розмір орендної плати зменшився до 447 010,82 грн., не вживає заходів для внесення змін до договору суборенди № ТГ-000019/ТЕ-000025 від 23.10.2020, а звертається на адресу Івано - Франківської міської ради (вх. №4139/01-26/19 від 13.10.2021) із заявою про встановлення тарифу на виробництво теплової енергії.
Згідно заяви, з урахуванням запланованого обсягу виготовлення теплової енергії в розмірі 89 513,67 Гкал. на опалювальний сезон 2021-2022 років тариф на виробництво має становити 2 310 грн/Гкал, в тому числі: паливна складова - 1 665,25 грн/Гкал; решта складових - 644,76 грн/Гкал, а також плановий прибуток, що не перевищує 4 % від повної собівартості виробництва та становить 9 617 530 грн., до якої додає пояснювальну записку, економічні розрахунки та матеріали, які їх підтверджують.
Відповідно до пояснювальної записки, для провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії ТОВ «ІФТГ» планує використовувати котли та допоміжне обладнання, яке отримане на підставі договору суборенди № ТГ-000019/ТЕ-000025 від ОСОБА_8 , як керівника ТОВ «ІФТЕ», із визначеною щомісячною орендною платою в розмірі 983 423,8 грн., що на 536 412,98 грн. більше від суми орендної плати, визначеної договором оренди №ТЕ-15/2020 від 23.10.2020 та додатковою угодою від 31.12.2020, укладеними між ТОВ «Західні теплосистеми» та ОСОБА_8 , як керівником ТОВ «ІФТЕ».
За результатом розгляду поданих документів та безпосередньої доповіді на засіданні виконавчого комітету ОСОБА_8 , який аргументував правильність економічних розрахунків, доданих до заяви, 21.10.2021 рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської (далі по тексту Рішенням) № 1412 «Про тариф на виробництво теплової енергії для ТОВ «Івано-Франківськ теплогенерація» затверджено тариф на її виробництво у пропонованому ТОВ «ІФТГ» варіанті.
В подальшому, маючи сталий затверджений тариф на виробництво теплової енергії на 2021/2022 опалювальний сезон, який, з урахуванням реальних прямих витрат, що несуть підконтрольні ОСОБА_7 ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ» через оренду в ТОВ «Західні теплосистеми» котлів та допоміжного обладнання, в порушення вимог Закону України «Про теплопостачання», Постанови Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги», є економічно необґрунтованим та завищеним на 62,85 грн/Гкал, маючи на меті заволодіння бюджетними грошовими коштами, ОСОБА_7 , діючи у змові з ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , вирішують укладати з ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» договір про надання послуг по переробці природнього газу на котельні по вул. Індустріальній, 34 в м. Івано-Франківську, розраховуючи вартість наданих послуг з економічно необґрунтованого та завищеного тарифу.
Так, 15.11.2021 між ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» в особі ОСОБА_10 та ТОВ «ІФТГ» в особі ОСОБА_12 укладається договір № 21-371, предметом якого виступає надання аналогічних договорам №№ТГ-000053/21-12 від 11.01.2021 та № 21-105 від 01.03.2021 послуг по переробці природного газу в теплову енергію з використанням обладнання, яке ТОВ «ІФТГ» отримало в суборенду від ТОВ «ІФТЕ». Вартість надання послуги за умовами договору включає в себе кількість виробленої теплової енергії, з використанням котлів, які перебувають в оренді ТОВ «ІФТЕ» та суборенді ТОВ «ІФТГ», помножену на 2 310 грн/Гкал (тариф затверджений Рішенням № 1412 від 21.10.2021), а порядок розрахунків здійснюється на підставі складених за результатом надання послуг актів наданих послуг (п.5.1 умов договору).
На виконання умов вищевказаного договору ТОВ «ІФТГ» упродовж жовтня - грудня 2021 року здійснило виготовлення 31 485,494 Гкал. теплової енергії, про що було складено та підписано ОСОБА_5 акти наданих послуг № 5 від 15.11.2021, №7 від 30.11.2021 та № 11 від 30.12.2021 на загальну суму 20 300 587,1 грн. (з ПДВ - 24 360 704, 53 грн.), які були передані та підписані службовими особами ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго».
З метою успішного завершення реалізації злочинного умислу, розуміючи, що тариф затверджений Рішенням № 1412 від 21.10.2021 на виробництво теплової енергії в розмірі 644,76 грн/Гкал. (решта складових) є економічно необґрунтований та завищений на 62,85 грн/Гкал., а грошові кошти від ДМП «Івано- Франківськтеплокомуненерго» надійдуть тільки на підставі складених актів наданих послуг, проводять розрахунки на підставі вказаного тарифу.
Таким чином, у зв'язку із завищенням ОСОБА_5 у змові з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 повної собівартість у тарифі на виробництва теплової енергії на 62,85 грн/Гкал., упродовж жовтня-грудня 2021 року територіальній громаді міста завдано збитків на загальну суму 2 374 635,96 грн (31 485,494 Гкал *62,85 грн/Гкал + ПДВ).
В подальшому, після затвердження тарифу Рішенням № 1412 від 21.10.2021, та в процесі виконання умов договору № 21-371 від 15.11.2021 змінилися ціни на паливно-енергетичні ресурси, а тому учасники злочинної групи, будучи обізнаними з вимогами ч. ч. 2, 3 ст. 4 Закону України «Про житлово - комунальні послуги», абз. 2 п. 11 Постанови, вирішують звернутись на адресу Івано - Франківської міської ради з заявою про проведення коригування тарифу.
Так, ОСОБА_5 , будучи обізнаним, що затверджений Рішенням № 1412 від 21.10.2021 тариф є економічно необґрунтованим та завищеним на 62,85 грн/Гкал., оскільки містить завищені показники видатків підконтрольних ОСОБА_7 ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ» на оренду котлів та допоміжного обладнання, проте, діючи на виконання злочинного умислу з метою заволодіння бюджетними коштами, не вносячи зміни до договору суборенди № ТГ-000019/ТЕ-000025 від 23.10.2020, звертається на адресу Івано - Франківської міської ради із заявою про коригування тарифу на виробництво теплової енергії шляхом внесення зміни в пункт 1 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 1412 від 21.10.2021 «Про тариф на виробництво теплової енергії для ТОВ «Івано-Франківськ теплогенерація», встановивши з 01.01.2022 для ТОВ «ІФТГ» тариф на виробництво теплової енергії у розмірі 2 512,02 грн/Гкал, в тому числі: паливна складова - 1 827,80 грн/Гкал; решта складових - 684,22 грн/Гкал, а також плановий прибуток, що не перевищує 4 % від повної собівартості виробництва та становить 10 458 600 грн., до якої додає пояснювальну записку, економічні розрахунки та матеріали які їх підтверджують.
Згідно пояснювальної записки, корегування тарифу проводиться не у зв'язку із зменшенням собівартості виробництва теплової енергії за рахунок зменшенням суми орендної плати, а у зв'язку зі зміною цін на паливно - енергетичні ресурси для виробництва теплової енергії.
За результатом розгляду поданих документів, 13.01.2022 рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської (далі по тексту Рішенням) № 22 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 21.10.2021 №1412» внесено зміни в п.1 рішення № 1412 від 21.10.2021 шляхом коригування тарифу на виробництво теплової енергії у пропонованому ТОВ «ІФТГ» варіанті, а рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 10.11.2022 № 1114 продовжено дію вказаного рішення на період дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.
На виконання умов договору № 21-371 від 15.11.2021 ТОВ «ІФТГ» упродовж 2022 та січня - березня 2023 років здійснило виготовлення 114 929,997 Гкал. теплової енергії, про що було складено та підписано ОСОБА_5 акти наданих послуг № 3 від 31.01.2022, № 7 від 28.02.2022, № 13 від 31.03.2022, № 14 від 30.04.2022, № 14 від 30.11.2022, № 58 від 31.12.2022, № 6 від 31.01.2023, № 9 від 28.02.2023 та № 20 від 31.03.2023 на загальну суму 78 637 402,55 грн. (з ПДВ - 94 363 883,06 грн.), які були передані та підписані службовими особами ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго».
З метою успішного завершення реалізації злочинного умислу, розуміючи, що тариф затверджений Рішенням № 22 від 13.01.2022 та № 1114 від 10.11.2022 на виробництво теплової енергії в розмірі 684,22 грн/Гкал. (решта складових) є економічно необґрунтований та завищений на 62,85 грн/Гкал., а грошові кошти від ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» надійдуть тільки на підставі складених актів наданих послуг, проводять розрахунки на підставі вказаного тарифу.
Таким чином, відповідно до актів надання послуг ТОВ «ІФТГ» в рамках договору № 21-371 у період часу з листопада 2021 по березень 2023 року для ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» здійснило переробку природного газу (давальницької сировини) у теплову енергію загальною кількістю 146 415,491 Гкал. на загальну суму 98 937 989,65 грн.
Після чого, на підставі вищевказаних актів наданих послуг у період з листопада 2021 року по 31.12.2024 з розрахункового рахунку ДМП «Івано - Франківськтеплокомуненерго» здійснено перерахування грошових коштів в загальній сумі 118 725 596,56 грн. на розрахункові рахунки ТОВ «ІФТГ».
Враховуючи вищевикладене, у зв'язку із завищенням на 64,44 грн/Гкал собівартості виробництва теплової енергії в тарифі, впродовж жовтня 2021 - березня 2023 років, під час виконання умов договору № 21-371 від 15.11.2021 по наданню послуг з виробництва теплової енергії заподіяно збитків територіальній громаді міста Івано-Франківська на загальну суму 11 042 656,33 грн. ((31 485,494 Гкал +114 929,997 Гкал)*62,85 грн/Гкал + ПДВ).
Таким чином, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (до 11.10.2022), ОСОБА_9 (з 04.09.2022) впродовж жовтня 2021 - березня 2023 років під час надання послуг з виробництва теплової енергії заволоділи бюджетними грошовими коштами в загальній сумі 11 042 656,33 грн.
Усвідомлюючи дієвість злочинного плану по заволодінню бюджетними грошовими коштами, що реалізовувався в ході виконання умов вищевказаних договорів, учасники злочинної групи, до якої 04.09.2022 долучився ОСОБА_9 та 11.10.2022 вийшов з її складу ОСОБА_8 , розуміючи, що мають діючий договір про спільну діяльність та повноваження представляти інтереси учасників договору, вирішили продовжити злочинну діяльність шляхом затвердження аналогічним чином тарифів та транспортування теплової енергії на нові опалювальні сезони 2021-2022, 2022-2023 роки із завищеними показниками собівартості надання послуг.
Так, ОСОБА_8 будучи керівником ТОВ «ІФТЕ», маючи у власності з 01.02.2021 теплові магістральні мережі загальною протяжністю 22,558 км., будучи обізнаним з вимогами ч. 8 ст. 10 Закону України «Про енергетичну ефективність», які передбачають необхідність проведення енергетичного аудиту теплових магістральних мереж кожні чотири роки, розуміючи що попередній аудит теплових мереж проведений в 2018 році, укладає 04.03.2021 з ТОВ «Науково-виробнича фірма «Зонд» договір №ТЕ-000090 (3626нк/2021) по наданню послуг з Енергетичного аудиту теплових мереж котельні навул. Індустріальна, 34, який включає енергетичний аудит теплових мереж ТОВ «ІФТЕ».
За результатом виконання умов договору 24.06.2021 за актом приймання-здавання № 5867 ТОВ «Науково-виробнича фірма «Зонд» передає директору ТОВ «ІФТЕ» ОСОБА_8 «Звіт Енергетичний аудит теплових мереж котельні на вул. Індустріальна, 34» від 31.05.2021, згідно висновків якого при врахуванні реального відпуску теплової енергії котельнею на вул. Індустріальна, 34, встановлено (фактично розраховані) втрати теплової енергії в магістральних трубопроводах ТОВ «ІФТЕ» на рівні 34,97% від загального відпуску.
13.10.2021 ОСОБА_8 , будучи директором ТОВ «ІФТЕ» та уповноваженою особою договору про спільну діяльність від 11.02.2021, розуміючи необхідність в затвердженні тарифу на виробництво на котельнях та транспортування тепловими мережами, переданими у спільну діяльність, діючи з метою заволодіння бюджетними коштами згідно попередньої домовленості, звертається на адресу Івано - Франківської міської ради (вх. №4140/01-26/19) із заявою про встановлення тарифу на транспортування теплової енергії. Згідно заяви, з урахуванням запланованого обсягу виготовлення теплової енергії в розмірі 89 513,67 Гкал. на опалювальний сезон 2021/2022 тариф на транспортування теплової енергії для ТОВ «ІФТГ» має становити 838,79 грн/Гкал, до якої додає пояснювальну записку, економічні розрахунки та матеріали, які їх підтверджують.
Відповідно до пояснювальної записки та розрахунків, до структури тарифу включено відшкодування 29,42% (при фактичних 34,97%) втрат теплової енергії в теплових мережах, які розраховуються від обсягу надходжень теплової енергії від котельні, яка перебуває в оренді ТОВ «ІФТЕ» та суборенді ТОВ «ІФТГ», за тарифом на її виробництво у розмірі 2 310 грн/Гкал. (Рішення № 1412 від 21.10.2021).
Крім того, розробленою структурою тарифу передбачений плановий прибуток в сумі 1 537 480 грн., який включає обігові кошти у розмірі, що не перевищує 4 % повної собівартості з транспортування теплової енергії, при цьому в порушення пунктів 5, 12 Порядку № 869, маючи понаднормативні втрати в розмірі 4,31% (29,42% втрати згідно поданих розрахунків - 25,11% (нормативні втрати визначені енергетичним аудитом від 31.05.2021)), до структури тарифу не включена інвестиційна складова (грошові кошти, передбачені на зниження фактичних втрат теплової енергії в теплових мережах, на суму, що еквівалентна вартості понаднормативних втрат), що призвело до його завищення на 62,14 грн/Гкал.
В подальшому, за результатом розгляду поданих документів 21.10.2021, безпосередньої доповіді на засіданні виконавчого комітету ОСОБА_8 , рішенням виконавчого комітету Івано - Франківської міської (далі по тексту Рішенням) № 1411 «Про тарифи на виробництво та транспортування теплової енергії для ТОВ «Івано- Франківсьтеплоенерго» - уповноваженої особи договору про спільну діяльність від 11.02.2021, укладеного з ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго», затверджено тариф на виробництво та транспортування теплової енергії у пропонованому ТОВ «ІФТЕ» варіанті.
При цьому, переслідуючи мету заволодіння бюджетними грошовими коштами, ОСОБА_5 , діючи у змові з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (до 11.10.2022), ОСОБА_9 (з 04.09.2022), будучи достовірно обізнаними, що собівартість в розмірі 838,79 грн/Гкал. транспортування виготовленої ТОВ «ІФТГ» теплової енергії тепловими мережами ТОВ «ІФТЕ» за рахунок неврахування в структурі тарифу інвестиційної складової в порушення Закону України «Про теплопостачання», Постанови Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» є економічно необґрунтованою та завищеною на 62,14 грн/Гкал, не звертаються на адресу Івано-Франківської міської ради для проведення його коригування, а навпаки укладають з ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» договори про надання послуг по транспортуванню теплової енергії, розраховуючи вартість наданих послуг по завищеному тарифу та заниженому на 5% відсотку втрат теплової енергії.
Так, 18.11.2021 між ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» в особі директора ОСОБА_10 та ТОВ «Івано-Франківськ теплоенерго» в особі директора ОСОБА_8 укладається договір про транспортування теплової енергії № 21-377, предметом якого виступає надання послуг по транспортуванню теплової енергії, виготовленої на котельні по вул. Індустріальна, 34, яка передана ТОВ «ІФТЕ» в суборенду ТОВ «ІФТГ», з використанням теплових магістральних мереж належних ТОВ «ІФТЕ», які передані як внесок у спільну діяльність, згідно договору про спільну діяльність від 11.02.2021.
Згідно умов договору, розрахунок вартості транспортування теплової енергії здійснюється на підставі тарифу, затвердженого рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 1411 від 21.10.2021, помноженому на обсяг протранспортованої теплової енергії (Qпротр.), який розраховується за формулою: Qпротр. = (1-10,15/100) х Qвідп.(1-17) + (1-29,97/100) х Qвідп.(18)), де Qвідп.(1-17) - обсяг відпущеної теплової енергії з колекторів котелень ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» переданих у спільну діяльність згідно договору про спільну діяльність від 11.02.2021, Гкал; Qвідп.(18) - обсяг відпущеної теплової енергії з колекторів котельні ТОВ «ІФТГ», Гкал; 10,15 - відсоток втрат теплової енергії в мережах ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» переданих у спільну діяльність згідно договору про спільну діяльність від 11.02.2021; 29,97 - відсоток втрат теплової енергії в мережах ТОВ «ІФТЕ» переданих у спільну діяльність, згідно договору про спільну діяльність від 11.02.2021.
Крім того, умовами договору передбачено здійснення ТОВ «ІФТЕ» відшкодування ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» втрат теплової енергії, допущене в процесі транспортування тепловими мережами ТОВ «ІФТЕ», яке здійснюється на підставі тарифу, затвердженого рішенням № 1412 від 21.10.2021, помноженого на обсяг втрат теплової енергії, який розраховується за формулою: Qвтр.(18) = 29,97 * Qвідп.(18)(обсяг відпущеної теплової енергії з котельні ТОВ «ІФТГ»)/100, тоді як згідно із Звітом «Енергетичний аудит теплових мереж котельні на вул. Індустріальна, 34», розробленим у 2021 році науково-виробничою фірмою «Зонд», фактичні втрати теплової енергії у тепломережах ТОВ «ІФТЕ» складають 34,97 %, які мали б і враховуватися у вказаному додатку.
На виконання умов вищевказаного договору, упродовж жовтня-грудня 2021 року тепловими мережами ТОВ «ІФТЕ», які передані як внесок у спільну діяльність згідно договору про спільну діяльність від 11.02.2021, здійснено транспортування 49 795,543 Гкал. теплової енергії, отриманої від котельні ТОВ «ІФТГ» за тарифом 838,79 грн/Гкал, затвердженим Рішенням № 1411 від 21.10.2021, про що було складено та підписано ОСОБА_8 акти наданих послуг № 2 від 18.11.2021, № 4 від 30.11.2021 та № 6 від 31.12.2021 на загальну суму на загальну суму 41 768 003,51 грн. (з ПДВ - 50 121 604,22 грн.).
Крім того, в процесі транспортування теплової енергії було втрачено 9 436,202 Гкал теплової енергії в теплових магістральних мережах на загальну суму 21 797 626,62 грн. (за тарифом 2 310 грн/Гкал, затвердженим Рішенням №1412 від 21.10.2021), про було складено акти наданих послуг № ОУ-0000503 від 18.11.2021, № ОУ-0000504 від 30.11.2021 та № ОУ-0000558 від 31.12.2021 на загальну суму 21 797 626,62 грн., а з ПДВ - 26 157 151 грн., які були передані та підписані службовими особами ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго».
З метою успішного завершення реалізації злочинного умислу, розуміючи, що тариф затверджений Рішенням № 1411 від 21.10.2021 на транспортування теплової енергії в розмірі 838,79 грн/Гкал. є економічно необґрунтований та завищений на 62,14 грн/Гкал., а грошові кошти від ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» надійдуть тільки на підставі складених актів наданих послуг, проводять розрахунки на підставі вказаного тарифу та занижених на 5% втрат теплової енергії.
У зв'язку з вищевикладеними обставинами, враховуючи факт надання послуг по завищеному на 62,14 грн./Гкал тарифу, протягом жовтня-грудня 2021 року територіальній громаді м. Івано-Франківська завдано збитки на загальну суму 3 713 154,05 грн. (49 795,543 Гкал (факт. обсяг транспорт. т/е)* 62,14 грн/Гкал + ПДВ).
Крім того, у зв'язку із неврахуванням фактичних втрат теплової енергії у теплових мережах ТОВ «ІФТЕ» у розмірі 5,0 %, впродовж вказаного періоду ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» недоотримало доходів на суму 4 363 889,47 грн. у вигляді відшкодування втрат теплової енергії у розмірі 5,0 % та зайво оплатило за транспортування цього обсягу теплової енергії на суму 1 584 583,05 грн., чим завдано ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» збитків на загальну суму 5 948 472,52 гривні.
В подальшому, після затвердження тарифу на виробництво теплової енергії рішенням № 1411 від 21.10.2021, та в процесі виконання умов договору № 21-377 від 18.11.2021 змінюються ціни на паливно-енергетичні ресурси, а тому ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , будучи обізнаними з вимогами ч. ч. 2, 3 ст. 4 Закону України «Про житлово - комунальні послуги», абз. 2 п.11 Постанови, звертаються на адресу виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради з метою проведення коригування тарифу.
Так, ОСОБА_8 , діючи на виконання злочинного умислу, будучи обізнаним, що затверджений рішенням № 1411 від 21.10.2021 тариф в розмірі 838,79 грн/Гкал. є економічно необґрунтованим та завищеним на 62,14 грн./Гкал, звернувся на адресу Івано-Франківської міської ради із заявою про коригування тарифу на виробництво та транспортування теплової енергії шляхом внесення змін в Рішення № 1411 від 21.10.2021, встановивши з 01.01.2022 тариф на транспортування теплової енергії для ТОВ «ІФТЕ» у розмірі 896,91 грн/Гкал., до якої додає пояснювальну записку, економічні розрахунки та матеріали, які їх підтверджують.
Відповідно до пояснювальної записки, корегування тарифу проводиться не у зв'язку із неправильними розрахунками, які застосовані під час прийняття Рішення № 1411 від 21.10.2021, що призвели до його завищення, а у зв'язку із зміною цін на паливно - енергетичні ресурси для виробництва теплової енергії. При цьому, продовжуючи переслідувати мету заволодіння бюджетними грошовими коштами, ОСОБА_5 , діючи у змові з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , порушуючи вимоги Закону України «Про теплопостачання», Постанови Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги», будучи обізнаними, що розрахована собівартість транспортування теплової енергії мережами ТОВ «ІФТЕ» в розмірі 896,91 грн/Гкал. не враховує інвестиційної складової, є економічно необґрунтованою та завищеною на 64,91 грн/Гкал, звертаються із заявою та додатками, які не враховують інвестиційну складову та реальні втрати теплової енергії.
За результатом розгляду поданих документів, 13.01.2022 рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської (далі по тексту Рішенням) виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 21 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 21.10.2021 № 1411» внесено зміни в рішення № 1411 від 21.10.2021 року шляхом коригування тарифу на транспортування теплової енергії у пропонованому ТОВ «ІФТЕ» варіанті. Крім того, за результатом розгляду заяви ОСОБА_9 рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 1113 від 10.11.2022 продовжено дію тарифу, встановленого рішенням № 21 від 13.01.2022, на період дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.
В подальшому, маючи діючий договір з ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» № 21-377 від 18.11.2021 на тих же самих умовах, проте з розрахунку тарифу затвердженого Рішенням №21 від 13.01.2022, впродовж січня-листопада 2022 року надають послуги по транспортуванню теплової енергії, виготовленої на котельні по вул. Індустріальна, 34, яка перебуває в оренді в ТОВ «ІФТЕ» та суборенді ТОВ «ІФТГ», з використанням теплових магістральних мереж належних ТОВ «ІФТЕ», які передані як внесок у спільну діяльність, згідно договору про спільну діяльність від 11.02.2021.
На виконання умов вищевказаного договору, упродовж січня-листопада 2022 року, тепловими мережами ТОВ «ІФТЕ», які передані як внесок у спільну діяльність згідно договору про спільну діяльність від 11.02.2021, здійснено транспортування 84 458,403 Гкал теплової енергії отриманої від котельні ТОВ «ІФТГ» за тарифом 838,79 грн/Гкал, затвердженим Рішенням № 21 від 13.01.2022, про що було складено та підписано ОСОБА_8 акти наданих послуг №3 від 31.01.2022, №4 від 28.02.2022, №7 від 31.03.2022, № 9 від 30.04.2022, та ОСОБА_9 №15 від 31.10.2022 та №17 від 30.11.2022 на загальну суму на загальну суму 75 751 586, 24 грн. (з ПДВ - 90 901 903,48 грн.). В процесі транспортування було втрачено 16 584,539 Гкал теплової енергії в теплових магістральних мережах на загальну суму 41 660 693,66 грн. (за тарифом 2 512,02 грн/Гкал), про що було складено акти наданих послуг № ОУ-0000001 від 31.01.2022, № ОУ-0000104 від 28.02.2022, № ОУ-0000156 від 31.03.2022, № ОУ-0000164 від 30.04.2022, № ОУ-0000566 від 31.10.2022, № ОУ-0000637 від 30.11.2022 на загальну суму 41 660 693,66 грн. грн., а з ПДВ - 49 992 832, 39 грн., які були передані та в подальшому підписані службовими особами ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго».
Крім того, впродовж грудня 2022 року - березня 2023 року, тепловими мережами ТОВ «ІФТЕ», які передані як внесок у спільну діяльність згідно договору про спільну діяльність від 11.02.2021, здійснено транспортування 87 176, 744 Гкал теплової енергії отриманої від котельні ТОВ «ІФТГ» за тарифом 896,91 грн/Гкал., затвердженим Рішенням № 21 від 13.01.2022, про що було складено та підписано ОСОБА_9 акти наданих послуг № 22 від 31.12.2022, № 4 від 31.01.2023, №12 від 28.02.2023 та №20 від 31.03.2023 на загальну суму 78 189 693,46 грн. (з ПДВ - 93 827 632,15 грн.), які були підписані ДМП «Івано -Франківськтеплокомуненерго». В процесі транспортування було втрачено 17 859,981 Гкал теплової енергії в теплових магістральних мережах, про було складено та підписано ОСОБА_9 акти наданих послуг № ОУ-0000644 від 31.12.2022, № ОУ-0000040 від 31.01.2023, № ОУ-0000105 від 28.02.2023 та № ОУ-0000161 від 31.03.2023 на загальну суму 44 864 629,47 грн., а з ПДВ - 50 837 555,36 грн., які були передані та в подальшому підписані службовими особами ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго».
З метою успішного завершення реалізації злочинного умислу, розуміючи, що тариф затверджений Рішенням № 21 від 13.01.2022 на транспортування теплової енергії в розмірі 896,91грн/Гкал. є економічно необґрунтований та завищений на 64,91 грн/Гкал., а грошові кошти від ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» надійдуть тільки на підставі складених актів наданих послуг, проводять розрахунки на підставі вказаного тарифу та заниженого на 5% відсотку втрат теплової енергії.
Таким чином на підставі вищевказаних актів наданих послуг у період з жовтня 2021 року по березень 2023 року, ТОВ «ІФТЕ», як уповноважена особа по договору про спільну діяльність від 11.01.2021 надала для ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» послуги з транспортування теплової енергії на загальну суму 234 851 139,84 грн. (з них 195 709 283,21 грн. прямі виробничі витрати та 39 141 856,63 грн. ПДВ).
На виконання умов договору ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» упродовж січня 2022 року - квітня 2023 року оплатило за надані послуги з транспортування теплової енергії кошти в сумі 48 784 291,40 грн., а також здійснило зарахування зустрічних вимог в рамках цього договору на загальну суму 137 733 009, 75 грн. та в рамках договору про відшкодування витрат від 01.10.2021 № СД-000050 на суму 16 994 470,08 грн. і станом на 30.04.2023 кредиторська заборгованість ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» перед ТОВ «ІФТЕ», як уповноваженої особи становила 31 339 368,61 грн.
У зв'язку з вищевикладеним, враховуючи факт надання послуг по завищеному на 64,91 грн/Гкал тарифу, протягом січня-листопада 2022 року територіальній громаді м. Івано-Франківська завдано збитки на суму 6 578 633,69 грн., а протягом грудня 2022 - березня 2023 року - на суму 6 790 370,63 грн., в загальному - на суму 13 369 004,32 грн.
Крім того, у зв'язку із неврахуванням фактичних втрат у теплових мережах котельні на вул. Індустріальна, 34 у розмірі 5,0 %, впродовж вказаного періоду ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» в рамках виконання умов договору № 21-377 від 18.11.2021 недоотримало протягом січня-листопада 2022 року доходів на суму 8 340 479,09 грн., протягом грудня 2022 року - березня 2023 року доходів на суму 8 981 907,97 грн. у вигляді відшкодування втрат теплової енергії у розмірі 5,0 % та зайво оплатило за транспортування цього обсягу теплової енергії на суму 2 977 945,68 грн. і 3 206 966,14 грн., чим завдано Підприємству збитків на загальну суму 23 507 298,88 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (до 11.10.2022) та ОСОБА_9 (з 04.09.2022) впродовж періоду з жовтня 2021 року по березень 2023 року під час надання послуг з транспортування теплової енергії заволоділи бюджетними грошовими коштами в загальній сумі 46 537 930, 01 грн.
Всього члени ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (до 11.10.2022) та ОСОБА_9 (з 04.09.2022) заволоділи бюджетними грошовими коштами на загальну суму на загальну суму 71 212 754, 26 гривень.
За таких обставин ОСОБА_5 підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Так, 12 грудня 2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримала, просила задовольнити, застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою та визначити розмір застави у розмірі 23 518 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 71 212 754, 26 гривень.
Захисник у судовому засіданні заперечила щодо даного клопотання, подавши також і письмові заперечення. Вказала, що кримінальне провадження здійснюється з 2023 року, повідомлення про підозру підозрюваному вручено у грудні 2025 року. За час досудового розслідування підозрюваний, будучи обізнаним про провадження (у червні 2025 року проведено обшук, допит як свідка), від органів досудового розслідування та суду не ухилявся. Узгоджені дії з іншими фігурантами відсутні, ризики, передбачені ст. 177 КПК України, стороною обвинувачення належними доказами не доведені. 15.12.2025 року підозрюваний добровільно з'явився до органу досудового розслідування та в судове засідання. Зазначає, що підозрюваний має хронічні захворювання, що потребують лікування, яке не може бути забезпечене в умовах тримання під вартою, має постійний дохід близько 27 000 грн., дружина перебуває у відпустці по догляду за дитиною. З урахуванням вимог ст. 177, 178 КПК України просила застосувати запобіжний захід у вигляді нічого домашнього арешту, а у разі обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою - визначити заставу в межах ст. 182 КПК України.
Підозрюваний в судовому засіданні підтримав позицію захисника та заперечив щодо задоволення клопотання.
Заслухавши прокурора, підозрюваного, та його захисника, дослідивши матеріали клопотання вважаю наступне.
Відповідно до вимог п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених у п. п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, свідчить та обставина, що ОСОБА_5 підозрюється в учиненні особливо тяжкого злочину, за який передбачено покарання виключно у виді позбавлення волі та він усвідомлює ймовірну неминучість покарання за вчинення такого злочину у разі доведення його вини в суді; ОСОБА_5 , як колишній керівник підприємства, володіючи відомостями про документи на підставі яких вчинено кримінальне правопорушення може їх знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, свідчить та обставина, що підозрюваному ОСОБА_5 відомі анкетні дані учасників кримінального провадження, частина свідків перебуває або перебувала у безпосередньому підпорядкуванні, а тому можуть підпадати під негативний вплив підозрюваного й змінити свої показання або в подальшому відмовитися від них у судовому засіданні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, оскільки ОСОБА_5 може не з'являтися на виклик, посилаючись на різні нібито форс-мажорні чи поважні обставини, або ж симулювати хворобу; ОСОБА_5 може вчинити нові злочини у сфері господарської діяльності та продовжувати вчинення злочинів, у яких він підозрюється.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини «розумна підозра у вчиненні кримінального злочину, про яку йдеться у ст. 5 § 1 (c) Конвенції, передбачає наявність обставин, або відомостей, як переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа можливо вчинила злочин».
Обґрунтованість підозри підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: результатами проведених негласних слідчих (розшукових) дій, а саме: зняттям інформації з електронних комунікаційних мереж, зняття інформації з електронних інформаційних систем, протоколами допиту свідків: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , висновком Держаудинслужби, висновками судово-почеркознавчих експертиз, судово-економічних експертиз, а також іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Відповідно до ст. 29 Конституції України, ст. 9 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права 1966 p., ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р. та відповідних положень низки інших міжнародно-правових актів з прав людини і судочинства кожна людина має право на свободу і особисту недоторканність. Застосування до неї як до підозрюваного чи обвинуваченого запобіжних заходів є істотним обмеженням цього права, а тому можливе лише у виняткових випадках, за наявності передбачених законом підстав і в передбаченому законом порядку.
Злочини, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_5 , відповідно до ст. 12 КК України відноситься до категорії особливо тяжких корупційних злочинів, а саме ч. 5 ст. 191 КК України, санкція статті якого передбачає покарання виключно у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Згідно зі змістом ст.ст. 131-132 КПК України, запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду.
Частиною 1 ст.183 КПК України передбачено, що тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 183 КПК України визначено, що запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років, а до раніше судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад три роки.
Згідно до ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Вбачається, що застосування запобіжних заходів вже можливо при наявності ризиків. Ризик - це не визначена подія, яка по суті, представляє собою ймовірність отримання несприятливих для досудового слідства подій, визначених у ч. 1 ст. 177 КПК України.
Слідчий суддя вважає, що прокурором доведено наявність встановлених на досудовому розслідуванні ризиків, передбачених у п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ч.1 ст.177 КПК України, які на даний час існують.
Підсумовуючи наведене, слідчий суддя вважає, що більш м'які запобіжні заходи не зможуть в повній мірі запобігти наведеним ризикам, а відтак не будуть здатними і забезпечити дієвість даного кримінального провадження.
Вирішуючи клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя враховує тяжкість інкримінованих злочинів, міцність соціальних зв'язків підозрюваного та характеризуючи його особу дані, те що тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, зважає на те, що під час досудового слідства встановлено, а в судовому засіданні підтверджено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України і приходить до переконання, що клопотання слід задовольнити.
Разом із тим, при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя зобов'язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов'язків, передбачених цим Кодексом (ч.3 ст. 183 КПК України).
Розмір застави, у відповідності до п.3 ч.5 ст. 182 КПК України, визначається у таких межах: щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину, - від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.5 ст.182 КПК останній абзац, на яку посилався прокурор, застава визначається у виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов'язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.
Однак, слідчий суддя вбачає підстави для застосування ч.5 ст.182 КПК України, а саме в межах передбаченого п.3 розміру, так як вихід за межі визначеного розміру не доведено прокурором.
При визначенні розміру застави, як альтернативного запобіжного заходу, враховуючи позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої сума застави повинна визначатися тим ступенем довіри, при якому перспектива втрати застави у випадку ухилення від слідства та суду, буде достатнім стримуючим засобом, щоб відбити у особи, щодо якої застосовано заставу, бажання сховатися, те, що розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього (ч. 4 ст. 182 КПК України), зважаючи на обставини кримінального правопорушення, мотив кримінального правопорушення, тяжкість злочину, який інкримінується підозрюваного, його майновий стан, з огляду на вимоги щодо того, що застава повинна достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірною для нього, то слідчий суддя, вважає за необхідне визначити розмір застави в межах 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 908 400 (дев'ятсот вісім тисяч чотириста) гривень.
На переконання слідчого судді з отриманих пояснень та доказів внесення застави саме в такому розмірі зможе в повній мірі гарантувати належне виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків під час досудового розслідування.
Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст. 29, 55, 62, 63, 129 Конституції України, керуючись ст.ст. 131,132, 176-178, 182-184, 193, 194,197, 199, 202, 205, 309, 369-372, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, на строк 59 днів - до 12 лютого 2026 року включно, в межах строку досудового розслідування.
Взяти підозрюваного ОСОБА_5 під варту в залі суду, а тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_5 здійснювати в Державній установі «Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)».
Розмір застави визначити в межах 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 908 400 гривень (дев'ятсот вісім тисяч чотириста гривень), у національній грошовій одиниці, яка може бути внесена як самим підозрюваним так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на депозитний рахунок Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області (одержувач: ТУ ДСА України в Івано-Франківській області, код отримувача: 26289647, банк:ДКСУ України, м. Київ, МФО 820172, рахунок: UA158201720 355 259 002 000 002 265).
Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу в розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, протягом дії ухвали.
У разі внесення застави покласти на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні обов'язки:
- прибувати до слідчого, прокурора або суду за кожним їхнім викликом та вимогою;
- не відлучатися за межі м. Івано-Франківська без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;
- утримуватися від спілкування з свідками у кримінальному провадженні, в тому числі із працівниками ТОВ «Лігрет», ТОВ «Івано-Франківськ Теплоенерго» та ТОВ «Івано-Франківськ Теплогенерація»;
- здати на зберігання компетентними органами свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити підозрюваному, що у разі внесення застави у визначеному у даній ухвалі розмірі, оригінал документу із відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області коштів має бути наданий уповноваженій службовій особі місця ув'язнення. Після отримання та перевірки документа, що підтверджує внесення застави, уповноважена службова особа місця ув'язнення має негайно здійснити розпорядження про звільнення з-під варти та повідомити усно і письмово слідчого, прокурора та слідчого суддю Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області.
У разі внесення застави та з моменту звільнення з-під варти у зв'язку із внесенням застави підозрюваний вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у виді застави.
Строк дії ухвали - до 12 лютого 2026 року включно.
Про прийняте рішення повідомити зацікавлених осіб.
Ухвала слідчого судді підлягає до негайного виконання після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено та підписано 17 грудня 2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_20