Справа №521/23089/23
Номер провадження 3/521/105/25
30 жовтня 2025 року Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Непоради О.М.,
за участю секретаря - Зубчевського Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі матеріали, що надійшли з Одеської митниці ДМС України, за протоколом складеним відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої директором ТОВ «Гермонтас» (на даний час назва ТОВ «ТРЕНД-ВІЛЬ» ЄДРПОУ 42461377), місце проживання - АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ,
про порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 МК України,
за участю сторін провадження:
представника Одеської
митниці - Євдокимова Д.А.,
До суду надійшов протокол №1193/50000/23 від 13.07.2023 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що в рамках зовнішньоекономічного контракту від 20.03.2019 № GER0312, укладеному між ТОВ «Гермонтас» (ЄДРПОУ 42461377), в особі директора ОСОБА_1 та компанією «TRANS-KONSALT MR LTD»(BULGFRIA, 1142 Sofia. Street Lyuben Karavelov 28, ap. 7), на умовах поставки «СРТ UA Одеса» до зони діяльності Одеської митниці Держмитслужби з Туреччини на судні закордонного плавання CCNI ANGOL 19169416 прибув контейнер № CSLU6085179 з товаром «тканина » вагою брутто 10254,35 кг.
23.05.2019 декларантом ТОВ «Гермонтас» (ЄДРПОУ 42461377) ОСОБА_1 була підготовлена та подана митному органу митна декларація (далі МД) в режимі «ІМ40АА», яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500010/2019/013058.
Разом з митною декларацією надано передбачені ст. 335 МК України документи серед яких: контракт від 20.03.2019 № GER0312, інвойс від 29.04.2019 № 6731, коносамент від 17.05.2019 №AR9004616340 та інші товаросупровідні та комерційні документи.
Відповідно до інформації, зазначеної у МД та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем товару є компанія «TRANS-KONSALT MR LTD»(BULGFRIA), відправником товару є компанія KIRAYTEKS TEKSTIL SANAYI VE TICARET LTD.STI. (DEMIRTAS ORGANIZE SANAYI BOLGESI AL I OSMAN CAD. TURKEY) (Туреччина), а покупцем та одержувачем є ТОВ «Гермонтас» (ЄДРПОУ 42461377) (04050, м. Київ, вул. Глибочицька, буд. 16).
Відповідно до граф МД №UA500010/2019/013058 було заявлено товар «Тканина пофарбована атласного переплетення, виготовлена з синтетичних комплексних текстурованих ниток з поліефіру 98,4+/-0,1% та еластомір них ниток 1,6+/-0,1%,без просочення, без покриття, та без дублювання, поверхнева щільність 251+/-2 г/м2, ширина рулону 150+/-3 см - 39220 м2 Торгівельна марка - KIRAYTEKS », кількість місць 259.
Згідно інвойсу компанії «TRANS-KONSALT MR LTD»(BULGFRIA) від 29.04.2019 № 6731 вартість товарів становить 34552,44 дол. США, митна вартість товарів за МД від 24.05.2019 №UA500010/2019/013058 становить 908891,50 грн.
Митні платежі до Державного бюджету України сплачено у розмірі 236429,34 грн.
24.05.2019 після здійснення митного оформлення за МД №UA500010/2019/013058 вищевказані товари було випущено у вільний обіг.
Статтею 320 Митного кодексу України встановлено, що форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками. Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених відповідно до закону, після завершення митного оформлення, визначаються в порядку, встановленому Митним кодексом України.
Пунктом 8 частини 1 статті 336 Митного кодексу України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.
Так, з метою з'ясування питання про автентичність поданих митним органам України документів на зазначені товари Державною митною службою України направлено запит до митних органів Республіки Туреччини від 18.01.2022 №26/26-04/11/105.
12.05.2023 листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України №26/26-04/7.10/1106 (вх. митниці №10346/4 від 12.05.2023) повідомлено Одеську митницю про те, що за результатами опрацювання отриманої відповіді митної адміністрації Республіки Туреччина від 22.02.2023 №29980007-724.01.03/UA-82028840-82959789 виявлені розбіжності у фактурній вартості товарів.
Так, під час перевірки документів які були надані при імпорті товару до України та документів, які надавались при експорті в Туреччині встановлено, що фактично контейнер № CSLU6085179 з товаром (вага, найменування, кількість місць) оформлені у Одеській митниці за №UA500010/2019/013058 від 24.05.2019 оформлювався в режимі «експорт» до України у митних органах Туреччини за експортними митними деклараціями №19410300EX042954 від 14.05.2019 та №19410300EX043029 від 15.05.2019.
Відправником товарів за вищевказаними експортними деклараціями є турецькі компанії: KIRAYTEKS TEKSTIL SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI, одержувачем є SPD KOROLEV (st. Mayakobsky 36 Cherkasi. 18000), митна декларація №19410300EX043029 від 15.05.2019; DILEK TEKSTIL TICARET VE SANAYI LTD.STI., одержувачем є LLC INDUSTY OF LINGERIE (5skl Yarenko street 207 Kiev/Ukraine 04073), митна декларація №19410300EX042954 від 14.05.2019.
Також, відповідно наданим до Одеської митниці документам, згідно МД №UA500010/2019/013058 від 24.05.2019 та інвойсу компанії «TRANS-KONSALT MR LTD» (BULGFRIA) від 29.04.2019 № 6731 вартість товару складає 34552,44 доларів США.
Згідно отриманої відповіді держаних органів Туреччини встановлено, що фактично вартість товарів складає 107565,91 доларів США (2 832 826,01 грн. згідно курсу НБУ (1 долар США - 26,335723 грн.) на день митного оформлення 24.05.2019), а саме: згідно експортної декларації №19410300EX042954 від 14.05.2019 складала 54578, 24 доларів США (1 437 357,14 грн. згідно курсу НБУ (1 долар США - 26,304698 грн.) на день митного оформлення 24.05.2019), згідно експортної декларації №19410300EX043029 від 15.05.2019 складала 47569,50 євро (52987,67 доларів США) (1 395 468,5 грн. згідно курсу НБУ (1 долар США - 26,335723 грн., 1 євро - 29,335362 грн.) на день митного оформлення 24.05.2019).
Тобто, різниця вартості товару складає 73013,47 доларів США (1 922 862,52 грн.).
Відповідно до норм Митного кодексу України та Податкового кодексу України, базою оподаткування товарів при ввезенні їх на митну територію України є митна вартість цього товару.
Статтею 49 МК України встановлено, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товару, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті на ці товари.
Згідно листа м/п «Одеса-порт» Одеської митниці від 03.07.2023 №7.10-28.1-01/1327 різниця сум митних платежів, нарахованих та сплачених за митною вартістю, заявленою у МД, та суми митних платежів, з урахуванням отриманої відповіді митної адміністрації Республіки Туреччини становить 549 687,06 грн.
Так, за результатами опрацювання інформації наданої від митної адміністрації Республіки Туреччина стосовно законності ввезення на митну території України товарів на адресу української компанії ТОВ «Гермонтас» (ЄДРПОУ 42461377) встановлено, що відомості, зазначені у наданих до Одеської митниці Держмитслужби товаросупровідних документах та митній декларації, не відповідають даним зазначеним в експортних митних документах при вивезенні товарів з Туреччини та є недостовірними стосовно, одержувача товарів та їх вартості.
Згідно з п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 №8 (зі змінами): переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України. У т.ч. шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи таких, що містять неправдиві дані».
Відповідно п. 6 цієї Постанови Пленуму, підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Згідно з статтею 483 МК України, однією з ознак переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю, є надання митному органу, як підстав для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості щодо її продавця товарів.
Таким чином, переміщення товарів через митний кордон України на адресу ТОВ «Гермонтас» (ЄДРПОУ 42461377) здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів які містять неправдиві дані про вартість товару.
Покупцем та одержувачем вказаного товару є ТОВ «Гермонтас» (ЄДРПОУ 42461377) в особі гр. України ОСОБА_1 , яка як керівник підприємства: організує, визначає, формулює, планує, здійснює і координує діяльність підприємства та в розумінні п.43 ст. 4 МК України є посадовою особою цього підприємства.
Відповідно до ст. 459 МК України при вчиненні порушень митних правил підприємствами, суб'єктами відповідальності за порушення митних правил є посадові особи цих підприємств.
Таким чином, директором ТОВ «Гермонтас» (ЄДРПОУ 42461377) гр. України ОСОБА_1 були вчинені дії, спрямовані на переміщення товарів на суму 2 832 826,01 грн. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митниці, як підстави для переміщення товарів, документи, які містять неправдиві відомості щодо вартості товарів, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.
На підставі вищевказаних обставин, у відношенні ОСОБА_1 було складено протокол про ПМП за ознаками правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про причини неявки не повідомила.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 483 МК України.
Відповідно до ст. 336 МК України митний контроль здійснюється шляхом проведення митного огляду та перевірки документів і відомостей, які відповідно до статті 335 МК України надаються митним органам під час переміщення товарів через митний кордон України.
Згідно ч. 2 ст. 194 МК України, попереднє повідомлення про намір ввезти товари на митну територію України здійснюється шляхом надання митному органу, в зоні діяльності якого товари будуть пред'явлені для митного оформлення, попередньої митної декларації або іншого документа, що може використовуватися замість митної декларації відповідно до статті 94 МК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 335 МК України - під час надання митному органу попереднього повідомлення про намір здійснити переміщення товарів через митний кордон України митному органу надаються зокрема документи, які містять відомості про найменування, обсяг (кількість), вагу товару тощо.
Згідно ч. 7 ст. 259 МК України, при поданні попередньої митної декларації відповідальність декларанта або уповноваженої ним особи за достовірність відомостей, наведених в цій декларації, настає з моменту:1) випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму без пред'явлення їх митному органу, яким оформлена така попередня митна декларація; або2) випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму після пред'явлення їх митному органу, яким оформлена така попередня митна декларація, але без проведення митного огляду цим митним органом; або3) надання декларанту або уповноваженій ним особі митним органом, яким оформлена така попередня митна декларація, інформації про проведення митного огляду пред'явлених товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
Згідно з п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 №8 (зі змінами): переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України. У т.ч. шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи таких, що містять неправдиві дані».
Відповідно ч. 6 до Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 № 8 підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Згідно з статтею 483 МК України, однією з ознак переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю, є поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів одержаних незаконним шляхом та які містять неправдиві данні.
Відповідно до ч. 8 ст. 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Посадова особа, яка здійснювала декларування товару за МД №UA500010/2019/013058 від 24.05.2019 та вчинила порушення митних правил, є директор ТОВ «Гермонтас» ОСОБА_1 .
Таким чином, директор ТОВ «Гермонтас» ОСОБА_1 були вчинені дії, спрямовані на переміщення товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документ (МД №UA500010/2019/013058 від 24.05.2019), який містить неправдиві дані стосовно вартості товару, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.
Розглянувши матеріали справи, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, за кваліфікуючою ознакою дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо вартості товару.
З матеріалів справи встановлено, що директором ТОВ «Гермонтас» ОСОБА_1 були вчинені дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митниці документів, що містять неправдиві відомості щодо вартості товару.
Приймаючи до уваги характер скоєного правопорушення та особу правопорушника, відсутність обтяжуючих обставин, відсутність пом'якшуючих обставин, суддя вважає необхідним застосування до нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що предмет порушення митних правил не вилучався, його місцезнаходження не встановлено та його вартість згідно митних декларацій МД №UA500010/2019/013058 від 24.05.2019 складає 2832826,01 грн.
Відповідно до ст.465 МК України конфіскація як адміністративне стягнення за порушення митних правил полягає у примусовому вилученні товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, і безоплатній передачі їх у власність держави. При цьому моторні транспортні засоби та несамохідні транспортні засоби, що буксируються ними, розглядаються як самостійні об'єкти конфіскації. Конфіскація може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, що визначаються цим Кодексом та іншими законами України. Конфіскація товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, застосовується незалежно від того, чи є ці товари, транспортні засоби власністю особи, яка вчинила правопорушення.
Таким чином, оскільки товар не вилучався, його місцезнаходження не встановлено, тому суд приходить до висновку про відсутність необхідності застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.483 МК України, в частині конфіскації предметів порушення митних правил.
Керуючись ст.ст. 9-11, 221, 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 464, 465, 483, 527, 528, 529 МК України, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суддя -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, і піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 2832826,01 (Два мільйони вісімсот тридцять дві тисячі вісімсот двадцять шість) гривень 01 копійки без конфіскації товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
На підставі п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Хаджибейський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: О.М. Непорада