Справа №521/20027/24
Номер провадження 3/521/752/25
30 жовтня 2025 року Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Непоради О.М.,
за участю секретаря - Зубчевського Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі матеріали, що надійшли з Одеської митниці ДМС України, за протоколом складеним відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 28.04.2021,
про порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 МК України,
за участю сторін провадження:
представника Одеської
митниці - Євдокимова Д.А.,
До суду надійшов протокол №0992/50000/24 від 08.10.2024 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_2 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 18.04.2024 до Одеської митниці з Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби надійшов лист від 18.04.2024 №20/20-02-01/7/404 разом з матеріалами перевірки щодо незаконного переміщення через митний кордон України продуктів харчування під виглядом гуманітарної допомоги (вх. митниці від 18.04.2024 №10886/4).
Відповідно отриманих матеріалів встановлено, що на протязі 2022 року громадянин Румунії ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), здійснював перевезення та декларування продуктів харчування під виглядом гуманітарної допомоги на адресу Релігійної організації «Одеське Обласне Об'єднання Церков євангельських христіян-баптистів» (ЄДРПОУ 25051091).
Так, 04.05.2022 в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску «Орлівка» митного поста «Орлівка» Одеської митниці в напрямку з Румунії до України в'їхав автомобіль марки «FORD TRANSIT/TORNEO» (д/н НОМЕР_2 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Німеччина), під керуванням гр. Румунії ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
З метою пропуску через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу до Одеської митниці гр. Румунії HANTU CAROL-EMANUEL, було надано як підставу для переміщення документи, а саме: свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 , паспорт громадянина Румунії № НОМЕР_1 виданий 28.04.2021.
Також, для здійснення митного контролю та митного оформлення товару який знаходився у вищевказаному транспортному засобі гр. Румунії HANTU CAROL-EMANUEL надав особисто заповнену митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 04.05.2022.
Митним органом вищевказані документи були прийняті до контролю та митній декларації (далі МД) присвоєно реєстраційний номер №500420/2022/1348.
Згідно заповнених граф МД №500420/2022/1348 встановлено, що. гр. Румунії HANTU CAROL-EMANUEL, на транспортному засобі марки «FORD TRANSIT/TORNEO» (д/н НОМЕР_2 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Німеччина) з Румунії до України на адресу Релігійної організації «Одеське Обласне Об'єднання Церков євангельських христіян-баптистів» (ЄДРПОУ 25051091) здійснює перевезення та доставку гуманітарної допомоги продуктів харчування (Всього 2850 шт. 1000 кг, 64 шт. 50 кг інше).
Після здійснення митних процедур, вищевказаний транспортний засіб з гуманітарною допомогою було пропущено на територію України.
Однак, під час здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України вищевказаної гуманітарної допомоги встановлено, що згідно листа Релігійної організації «Одеське обласне об'єднання церков євангельських христіян-баптистів» б/н (вх. Держмитслужби від 18.04.2024 №11143/14/1), дана релігійна організація, гуманітарну допомогу від водія перевізника гр. Румунії HANTU CAROL-EMANUEL не отримувала.
Крім того, 10.09.2024 до Одеської митниці листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби від 10.09.2024 №26/26-04/7/2070 надійшла відповідь митних органів Румунії від 05.09.2024 №29848 із наданням експортних документів які були підставою для відправки гуманітарної допомоги з Румунії на Україну (вх. Одеської митниці від 10.09.2024 №2482/4).
В ході опрацювання інформації, яка надана у експортних документах митних органів Румунії (копія особистої митної декларації гр. Румунії HANTU CAROL-EMANUEL від 04.05.2022 №5081, копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 , паспорт громадянина Румунії № НОМЕР_1 виданий 28.04.2021, встановлено, що дійсно 04.05.2022 гр. Румунії HANTU CAROL-EMANUEL на транспортному засобі марки «FORD TRANSIT/TORNEO» (д/н НОМЕР_2 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Німеччина) у прикордонній митниці «Isaccea» (Румунія) здійснював оформлення гуманітарної допомоги (продуктів харчування, засоби гігієни, інші товари) з послідуючим перевезенням на митну територію України через пункт пропуску «Орлівка» Одеської митниці на адресу Релігійної організації «Одеське Обласне Об'єднання Церков євангельських христіян-баптистів» (68601, Одеський регіон, с. Корсунці, вул. Миру, 21).
Згідно отриманої копії особистих митних декларації гр. Румунії HANTU CAROL-EMANUEL від 04.05.2022 №5082, встановлено, що загальна вартість товару (продуктів харчування (Всього 2850 шт. 1000 кг, 64 шт. 50 кг), складає 4800 Румунських лей, що на день переміщення через митний кордон України становить 29 909,28 грн., (курс НБУ 1 румунський лей - 6,2311 грн.).
Так, за результатами опрацювання інформації отриманої від Релігійної організації «Одеське Обласне Об'єднання Церков євангельських христіян-баптистів» та митних органів Румунії встановлено, що переміщення товарів через митний кордон України здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» установлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Частиною 8 ст. 264 Митного кодексу України визначено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України. Частиною 1 ст.287 Митного кодексу України визначено, що при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу» Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.
Згідно з абзацом першим та другим підпункту 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації. Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації. У разі недотримання умов, визначених цим підпунктом, такі операції оподатковуються на загальних підставах.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений Митним кодексом України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи Митним кодексом України чи іншими законами України, і за які Митним кодексом України передбачена адміністративна відповідальність.
Частиною 1 ст. 483 Митного кодексу України передбачена адміністративна відповідальність щодо переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Таким чином, гр. Румунії HANTU CAROL-EMANUEL, в якості підстави для переміщення через митний кордон України гуманітарної допомоги, митному органу було надано документи (МД про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 04.05.2022 №500420/2022/1348), які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.
На підставі вищевказаних обставин, у відношенні ОСОБА_2 було складено протокол про ПМП за ознаками правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.
ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 483 МК України.
Розглянувши матеріали справи, суддя вважає, що в діях ОСОБА_2 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, за кваліфікуючою ознакою дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митного органу як підстави для переміщення товару документів, які містять неправдиві відомості щодо одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, провадження по справам про адміністративні правопорушення повинно бути засновано на своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Оцінка доказів, у відповідності до ст. 252 КУпАП, здійснюється за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Відповідно до ч.1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно зі статтею 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимогстатті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» передбачено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою визначеною вказаною постановою Кабінету Міністрів України, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та підлягають взяттю в установленому порядку на облік в Збройних Силах, правоохоронних органах, інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, або в інших суб'єктах, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст.257Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частинами 6 та 8 статті 264Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за явленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
У відповідності до п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від03.06.2005№8«Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
З матеріалів справи встановлено, що 04.05.2022 гр. Румунії HANTU CAROL-EMANUEL, на транспортному засобі марки «FORD TRANSIT/TORNEO» (д/н НОМЕР_2 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Німеччина) з Румунії до України на адресу Релігійної організації «Одеське Обласне Об'єднання Церков євангельських христіян-баптистів» (ЄДРПОУ 25051091) здійснює перевезення та доставку гуманітарної допомоги продуктів харчування (Всього 2850 шт. 1000 кг, 64 шт. 50 кг інше) та як підставу для пропуску на митну територію України вказаної гуманітарної допомоги на адресу Релігійної організації «Одеське обласне об'єднання церков євангельських христіян-баптистів» гр. Румунії HANTU CAROL-EMANUEL для здійснення митного оформлення було подано наступні документи:- свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 , паспорт громадянина Румунії № НОМЕР_1 виданий 28.04.2021, МД №500420/2022/1348 від 04.05.2022. Проте листа Релігійної організації «Одеське обласне об'єднання церков євангельських христіян-баптистів» б/н (вх. Держмитслужби від 18.04.2024 №11143/14/1), дана релігійна організація, гуманітарну допомогу від водія перевізника гр. Румунії ОСОБА_3 не отримувала.
Таким чином, гр. Румунії HANTU CAROL-EMANUEL були вчинені дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митного органу як підстави для переміщення товару документів, які містять неправдиві відомості щодо одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості.
З матеріалів справи вбачається, що предмет порушення митних правил не вилучався, його місцезнаходження не встановлено та його вартість згідно отриманої копії особистих митних декларації гр. Румунії HANTU CAROL-EMANUEL від 04.05.2022 №5082, встановлено, що загальна вартість товару (продуктів харчування (Всього 2850 шт. 1000 кг, 64 шт. 50 кг), складає 4800 Румунських лей, що на день переміщення через митний кордон України становить 29 909,28 грн., (курс НБУ 1 румунський лей - 6,2311 грн.).
Відповідно до ст.465 МК України конфіскація як адміністративне стягнення за порушення митних правил полягає у примусовому вилученні товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, і безоплатній передачі їх у власність держави. При цьому моторні транспортні засоби та несамохідні транспортні засоби, що буксируються ними, розглядаються як самостійні об'єкти конфіскації. Конфіскація може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, що визначаються цим Кодексом та іншими законами України. Конфіскація товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, застосовується незалежно від того, чи є ці товари, транспортні засоби власністю особи, яка вчинила правопорушення.
Таким чином, оскільки товар не вилучався, його місцезнаходження не встановлено, крім того суд враховує особливість товару серед яких продукти харчування, які мають обмежений термін зберігання, використання, тому суд приходить до висновку про відсутність необхідності застосування до HANTU CAROL-EMANUEL адміністративного стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.483 МК України, в частині конфіскації предметів порушення митних правил.
Приймаючи до уваги характер скоєного правопорушення та особу правопорушника, відсутність обтяжуючих обставин, відсутність пом'якшуючих обставин, суддя вважає необхідним застосування до нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил без конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
Керуючись ст.ст. 9-11, 221, 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 464, 465, 483, 527, 528, 529 МК України, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суддя -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, і піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 29909,28 (двадцять дев'ять тисяч дев'ятсот дев'ять) гривень 28 копійок без конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
На підставі п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Хаджибейський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: О.М. Непорада