Постанова від 16.12.2025 по справі 598/2439/25

Справа № 598/2439/25

провадження № 3/598/987/2025

ПОСТАНОВА

іменем України

"16" грудня 2025 р. Суддя Збаразького районного суду Тернопільської області Левків А.І., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП № 4 (м.Збараж) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, одруженого, тимчасово не працюючого,

за ч.4 ст.121 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До провадження Збаразького районного суду надійшли адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст.121 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення 21 листопада 2025 року приблизно о 00 годині 48 хвилин в м.Збараж по вул.Січових Стрільців ОСОБА_1 керував транспортним засобом, що не пройшов обов'язковий технічний контроль та 25.06.2025р. був притягнутих до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 121 КУпАП, чим порушив вимоги п. 31.3 «б» ПДР України.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав та пояснив, що йому не відомо про те, що 25 червня 2025 року його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 121 КУпАП.

У відповідності до вимог ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно вимог ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

При цьому, слід зазначити, що суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебирати на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Виходячи з основоположних засад диспозитивності, суд не може встановлювати інші фактичні обставини, окрім тих, які зазначені у протоколах про адміністративні правопорушення.

Відповідальність за ч.4 ст. 121 КУпАП настає у разі повторного протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частинами першою - третьою цієї статті.

На підтвердження вини ОСОБА_1 до матеріалів справи долучено витяг з системи Адмінпрактика відповідно до інформації з якої ОСОБА_1 25 червня 2025 року притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 121 КУпАП у виді 340 грн. штрафу.

В судовому засіданні ОСОБА_2 вказав, що йому невідомо про таку постанову.

Відповідно до ч.2 ст. 291 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксоване в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), набирає законної сили після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення, або під час її виконання у випадках, передбачених частиною першою статті 300-1 цього Кодексу.

Таким чином до матеріалів справи не долучено належної копії постанови від 25 червня 2025 року, яка набрала законної сили, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 121 КУпАП із підписом про отримання її самим ОСОБА_1 або підтвердження про вручення йому поштового відправлення із вказаною постановою. Докази про вручення даної постанови ОСОБА_1 також не містяться і в матеріалах справи.

Суд сам не вправі збирати докази на підтвердження вини особи.

Таким чином, матеріали справи на містять належних доказів щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 протягом року за ч.1-ч.3 ст. 121 КУпАП, а саме постанови, яка набрала законної сили, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.4 ст. 121 КУпАП.

Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення взагалі не зазначено, яким саме транспортним засобом він керував.

Згідно ч.1 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року №23-рп/2010, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правовій презумпції, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинуватості.

Згідно ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

При вирішенні питання щодо достатності встановлених під час змагального судового розгляду доказів для визнання особи винуватою суди мають керуватися стандартом доведення (стандартом переконання), що передбачають: «ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи».

Конституційний Суд України зауважує, що елементом принципу презумпції невинуватості є принцип «in dubio pro reo», згідно з яким при оцінюванні доказів усі сумніви щодо вини особи тлумачаться на користь її невинуватості.

Таким чином, дослідивши матеріали справи, заслухавши ОСОБА_1 , враховуючи наведене, а також те, що в силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи, вважаю, що в притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.121 КУпАП України, слід відмовити, а справу провадженням закрити за відсутністю події і складу вказаного адміністративного правопорушення.

На підставі наведеного та керуючись ч.4 ст.121, п.1 ч.1 ст.247, ст.284, ст.294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

В притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 121 КУпАП відмовити, а дану справу провадженням закрити за відсутністю події і складу вказаного адміністративного правопорушення.

На дану постанову може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду через Збаразький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

СУДДЯ: Андрій ЛЕВКІВ