Ухвала від 11.12.2025 по справі 335/9172/16-к

1Справа № 335/9172/16-к 1-кп/335/17/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025 року м.Запоріжжя

Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді ОСОБА_1 , суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_4 , прокурора ОСОБА_5 , обвинувачених ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , захисника обвинуваченого ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_9 , розглянувшиу відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Запоріжжі кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42015000000002452 від 06.11.2015 за обвинуваченням

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Запоріжжя, громадянина України, одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не засудженого,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч. 4 ст.27 ч.2 ст.28 ч.3 ст.426, ч.2 ст.28 ч.1 ст.366 КК України,

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м.Желєзнодорожний Московської області, громадянина України, одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , в силу ст.89 КК України не судимого,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ч.2 ст.364-1, ч.4 ст.27 ч.2 ст.28 ч.3 ст.426, ч.2 ст.28 ч.1 ст.366 КК України,

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м.Запоріжжя, громадянина України, одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не засудженого,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ч.2 ст.364-1, ст.27 ч.2 ст.28 ч.3 ст.426, ч.2 ст.28 ч.1 ст.366 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

20.07.2012 розпорядженням голови Запорізької ОДА №139-к ОСОБА_6 призначений на посаду першого заступника начальника Управління капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації з 23.07.2012, яку з 26.12.2012 перейменовано на посаду заступника начальника Управління капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації.

Згідно вимог ч. 2 ст. 2 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 зі змінами та доповненнями, посадовими особами відповідно до цього Закону вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.

Відповідно до розділу 2 Посадової інструкції заступника начальника Управління капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації, затвердженої 08.01.2014 начальником УКБ Запорізької обласної державної адміністрації, до службових завдань та обов'язків ОСОБА_6 на вказаній посаді, зокрема, належало:

-здійснення керівництва діяльністю управління у порядку делегованих йому повноважень;

-забезпечення ефективного виконання закріплених за ним напрямків роботи управління щодо реалізації державної політики в галузі капітального будівництва;

-контроль виконання нормативно-правових актів, розпоряджень (наказів) керівників міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади в межах делегованих йому повноважень та компетенції;

-виконання завдань з будівництва житлових будинків та об'єктів іншого призначення;

-забезпечення ефективного використання капітальних вкладень, що спрямовуються на будівництво об'єктів згідно програм соціально-економічного розвитку області;

-здійснення керівництва роботою відділу підготовки виробництва, технагляду, комплектації та інших у межах своєї компетенції;

-забезпечення організації та проведення оперативних нарад на об'єктах будівництва;

-здійснення аналізу в кінці кожного кварталу результатів освоєння капіталовкладень, виділених на будівництво на замовлення управління;

-забезпечення здійснення технічного нагляду за будівництвом, контроль за відповідністю виконаних робіт проектним рішенням, будівельним нормам, технічним умовам, контроль приймання обсягів виконаних робіт, пред'явлених до оплати, підписання актів виконаних робіт форми КБ-2В, КБ-3;

-забезпечення вирішення інженерних питань, що виникають у ході будівництва, разом з підрядниками та проектними організаціями;

-забезпечення захисту державної таємниці у напрямах діяльності управління;

-контроль за діяльністю підлеглих.

Відповідно до розділу 3 зазначеної посадової інструкції, ОСОБА_6 , перебуваючи на вказаній посаді мав право:

-представляти Управління капітального будівництва в Запорізькій обласній державній адміністрації та в інших управлінських структурах з питань, що належать до компетенції управління;

-не приймати від підрядних організацій виконанні роботи, що не відповідають вимогам ДБН та затвердженим проектам;

-вимагати якісного виконання посадових обов'язків працівниками управління.

У зв'язку з викладеним, переліченими правами та обов'язками, будучи наділеним у зв'язку з цим організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими повноваженнями, ОСОБА_6 був згідно з ч. 3 ст. 18 та примітки 1 до ст. 364 КК України службовою особою.

12.05.2015 між Запорізькою ОДА та Управлінням капітального будівництва Запорізької ОДА (далі УКБ) в особі заступника начальника управління ОСОБА_6 укладено договір №15/15 на здійснення технічного нагляду за об'єктом «Нове будівництво інженерних споруд №01-23 з метою зміцнення обороноздатності держави на території Донецької області», відповідно до п. 5.2 якого на УКБ покладено обов'язки:

-здійснювати постійний контроль за перебігом будівництва, якістю виконуваних робіт та їх відповідністю до проектних рішень, ДСТУ та ДБН;

-перевіряти об'єми виконаних робіт, здійснювати їх приймання від підрядника.

ОСОБА_6 , відповідно до розпорядження Голови Запорізької обласної державної адміністрації № 135 від 29.04.2015 був наділений правом підпису від імені Запорізької обласної державної адміністрації актів приймання виконаних робіт форми КБ-2В по об'єкту «Нове будівництво інженерних споруд № 01-23 з метою зміцнення обороноздатності держави на території Донецької області».

Положеннями ст. 10 Закону України «Про державну службу» передбачено, що основними обов'язками державних службовців є:

-додержання Конституції України та інших актів законодавства України;

-забезпечення ефективної роботи та виконання завдань державних органів відповідно до їх компетенції;

-недопущення порушень прав і свобод людини та громадянина;

-безпосереднє виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасне і точне виконання рішень державних органів чи посадових осіб, розпоряджень і вказівок своїх керівників;

-сумлінне виконання своїх службових обов'язків.

У свою чергу, ст. 38 Закону України «Про державну службу» передбачає, що особи, винні у порушенні законодавства про державну службу, несуть у тому числі, кримінальну відповідальність згідно із чинним законодавством.

Перебуваючи на вказаній посаді та маючи перелічені права та обов'язки, ОСОБА_6 , у порушення своєї посадової інструкції, умов договору № 15/15 на здійснення технічного нагляду за об'єктом «Нове будівництво інженерних споруд №01-23 з метою зміцнення обороноздатності держави на території Донецької області», та обов'язків, покладених на нього чинним законодавством України, зловживаючи своїм службовим становищем скоїв службове підроблення та підбурення до бездіяльності військової влади.

Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2015 № 107 «Деякі питання забезпечення у 2015 році будівництва інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави», Міністерству оборони України за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, виділено 850000 тис. гривень для будівництва інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави (далі за текстом взводних опорних пунктів).

Відповідно до п. 1-1 вказаної постанови обласним, Київській міській державним адміністраціям делеговано окремі повноваження Міністерства оборони, а саме функції замовника щодо будівництва інженерних споруд, а відповідні державні адміністрації визначено розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня.

Розпорядженням голови Запорізької ОДА №118 від 16.04.2015 створено обласний штаб з питань координації виконання робіт із будівництва інженерних споруд для зміцнення обороноздатності держави. До складу штабу в якості заступника його керівника включено заступника голови Запорізької ОДА, відносно якого матеріали виділені в окреме провадження (далі по тексту Особа 1), який з 16.03.2015 проходив стажування на вказану посаду на підставі розпорядження голови Запорізької ОДА № 31-к від 12.03.2015 з наданням йому представницьких повноважень та повноважень щодо проведення загальних координаційних заходів стосовно посади, на якій проводиться стажування.

У цей же час, головою Запорізької ОДА особу 1 було усно наділено повноваженнями щодо здійснення контролю за будівництвом споруд, у тому числі за його якістю та своєчасністю, у зв'язку з чим останнього було представлено як відповідального заступника голови Запорізької ОДА заступнику начальника УКБ ОСОБА_6 , представникам генпідрядника - ТОВ «Південспецбуд» ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та Збройних Сил України - ОСОБА_10 .

Враховуючи викладені обставини, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , сприймали особу 1 , як заступника керівника органу державної влади - Запорізької обласної державної адміністрації.

На виконання вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України №107 від 18.03.2015, 16.05.2015 між Запорізькою обласною державною адміністрацією (Замовник), та Товариством з обмеженою відповідальністю «Південспецбуд» (Генпідрядник), код за ЄДРПОУ 35536197 (надалі ТОВ «Південспецбуд»), в особі генерального директора ОСОБА_7 , укладено договір про закупівлю робіт за державні кошти № 16/15.

Відповідно до п.п. 1.1 п. 1 вказаного договору ТОВ «Південспецбуд» зобов'язалося виконати відповідно до проектно-кошторисної документації і умов договору роботи з будівництва інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави згідно з проектом «Нове будівництво інженерних споруд №01-23 з метою зміцнення обороноздатності держави на території Донецької області».

Підпунктом 6.2.4 п. 6 даного договору генпідрядника зобов'язано негайно приступити до будівництва після отримання дозвільних документів на початок робіт, проектно-кошторисної документації.

Відповідно до п. 4.6. вказаного Договору, Замовник може надати Генпідряднику аванс на придбання матеріальних ресурсів у розмірі до 30% вартості обсягу робіт строком на 1 місяць. Невикористані протягом 1 місяця суми авансу повертаються Замовнику у триденний термін, але не пізніше 20.06.2015.

21.05.2015 на казначейський рахунок № 37121107100800, відкритий у ГУ ДКСУ у Запорізькій області на ім'я ТОВ «Південспецбуд», Запорізькою обласною державною адміністрацією (далі за текстом Запорізькою ОДА) відповідно до рахунку № СФ-0000015в від 20.05.2015 перераховано аванс за вказаним договором загальною сумою 16 639 500 грн.

Відповідно до календарного графіку виконання робіт (Додаток № 1 до договору), який відповідно до п.п. 12.1 п. 12 є невід'ємною частиною договору № 16/15 від 16.05.2015, взводні опорні пункти відповідно до проекту «Нове будівництво інженерних споруд №01-23 з метою зміцнення обороноздатності держави на території Донецької області» мали бути збудовані не пізніше 30 червня 2015 року.

04.06.2015 на виконання п. 1 протоколу селекторної наради при Віце-прем'єр міністрі України - Міністрі регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства щодо питань матеріально-технічного, ресурсного та іншого забезпечення будівництва фортифікаційних споруд від 04.06.2015, ОСОБА_6 , за погодженням особи 1, склав та подав на підпис голові Запорізької ОДА листа на ім'я Віцепрем?єр міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, до якого додав підписаний власноруч графік готовності для приймання комісією взводних опорних пунктів, які будуються на замовлення Запорізької ОДА, вказавши у додатку граничні строки здачі взводних опорних пунктів до 25.06.2015.

Однак, розуміючи, що завершити будівництво взводних опорних пунктів у вказані строки, тобто до 25.06.2015, неможливо, Особа 1, виходячи із особистих корисних міркувань, а також діючи в інтересах іншої особи - ТОВ «Південспецбуд» з метою одержання нею неправомірної вигоди, вирішив зайнятися протиправною діяльністю, яка спиралася на організацію зловживання службовим становищем та була спрямована на укриття від керівництва Запорізької ОДА і керівництва держави незадовільного стану виконання робіт з будівництва взводних опорних пунктів шляхом фальсифікації актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В.

Розуміючи, що самостійно досягти бажаної мети та вчинити задумані злочини у нього немає можливості, бо вчинення вказаних протиправних дій потребує співучасті заступника начальника УКБ Запорізької ОДА ОСОБА_6 , який був наділений правом підпису від імені Запорізької ОДА актів приймання виконаних робіт форми КБ-2В, а також посадових осіб генпідрядної організації ТОВ «Південспецбуд» - технічного директора ОСОБА_8 , який наділений повноваженнями складати такі акти КБ-2В, та генерального директора ОСОБА_7 , який має повноваження по підписанню вказаних актів від імені Генпідрядника, Особа 1, вирішив залучити останніх як співучасників (співвиконавців) та співорганізувати їх під своїм керівництвом, створивши тим самим групу осіб, метою якої буде вчинення спланованих ним злочинів під виглядом законної процедури приймання виконаних будівельних робіт та проведення оплати за їх виконання, згідно умов укладеного договору про закупівлю робіт за державні кошти №16/15 від 16.05.2015.

Реалізуючи свій злочинний намір, Особа 1, в період часу з 15 по 30 червня 2015 року, більш точної дати під час проведення досудового розслідування встановити не надалося можливим, перебуваючи у службовому кабінеті № 305 адміністративної будівлі Запорізької ОДА, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 164, діючи умисно, залучив в якості співучасників (співвиконавців) заступника начальника УКБ Запорізької ОДА ОСОБА_6 , генерального директора ТОВ «Південспецбуд» ОСОБА_7 та технічного директора ТОВ «Південспецбуд» ОСОБА_8 .

Розуміючи, що для отримання згоди останніх займатися злочинною діяльністю, йому необхідно зацікавити вказаних осіб вигідністю та прибутковістю такої протиправної діяльності для кожного з них, Особа 1, роз'яснив ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , що в разі надання своєї згоди на співучасть у злочинній діяльності, ОСОБА_6 зможе уникнути накладення дисциплінарного стягнення за неналежне виконання покладених на нього вищевказаних завдань та зберегти займану посаду, а ТОВ «Південспецбуд» зможе вчасно погасити отриманий 21.05.2015 авансовий платіж у розмірі 16 639 500 грн., який відповідно до умов п.1 додаткової угоди №1 від 18.06.2015 до договору №16/15 підприємство повинно погасити протягом двох місяців, але не пізніше 20.07.2015, та додатково отримати на рахунок підприємства грошові кошти у вигляді прибутку.

В цей же час, Особа 1, роз'яснив ОСОБА_6 про необхідність зловживання ним службовим становищем, тобто використовувати службове становище всупереч інтересам служби з метою одержання ТОВ «Південспецбуд» неправомірної вигоди - бюджетних грошових коштів, виділених на будівництво інженерних споруд, згідно договору про закупівлю робіт за державні кошти № 16/15 від 16.05.2015. При цьому, як ОСОБА_6 , так і Особа 1, розуміли, що така вигода буде неправомірною, оскільки буде отримана внаслідок злочинної діяльності.

Особа 1, як організатор вчинення злочинів, відвів ОСОБА_6 роль співвиконавця, доручивши йому доведення іншим членам групи осіб - службовим особам ТОВ «Південспецбуд» способу скоєння злочинів, який спирався на зловживання кожним з них своїм службовим становищем з метою задоволення вищевказаних злочинних потреб.

Продовжуючи реалізацію злочинного Особи 1, ОСОБА_6 , виконуючи відведену йому організатором роль співвиконавця даних злочинів, довів до відома ОСОБА_7 та ОСОБА_8 спосіб скоєння злочинів, який спирався на зловживання кожним з членів групи своїм службовим становищем з метою задоволення вищевказаних злочинних потреб та полягав у тому що, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 необхідно було скласти завідомо неправдиві офіційні документи - акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В, в які внести завідомо недостовірні відомості про обсяги виконаних робіт, начебто виконаних ТОВ «Південспецбуд», після чого вказані підроблені акти підписати, затвердити печаткою ТОВ «Південспецбуд» та передати для подальшого візування ОСОБА_10 , а потім для підписання і самому ОСОБА_6 .

Окрім цього, Особа 1 зазначив про необхідність ОСОБА_6 , ОСОБА_7 і ОСОБА_8 , разом з ним, користуючись посадовим становищем та авторитетом, підбурити заступника начальника штабу військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_10 до бездіяльності військової влади, при цьому не повідомляючи останньому справжню мету своєї злочинної діяльності та не залучаючи в якості співучасника групи.

Забезпечення вигляду легітимності діяльності членів групи та документального легалізування її, шляхом підписання складених ОСОБА_8 , та вже підписаних ОСОБА_7 та ОСОБА_10 завідомо неправдивих офіційних документів - актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в без фактичного здійснення технічного нагляду за будівництвом, затвердження внесених до них завідомо для Особи 1, та ОСОБА_6 недостовірних відомостей своїм підписом та печаткою Запорізької ОДА, та подальшого направлення їх до відділу фінансового забезпечення апарату Запорізької ОДА для здійснення оплати, а також забезпечення прикриття протиправної діяльності шляхом складення та підписання аналогічних актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в з внесенням до них відомостей про вартість начебто виконаних будівельних робіт з від'ємним значенням, Особа 1 згідно розробленого ним же плану, визначив за ОСОБА_6

ОСОБА_6 , виконуючи відведену йому організатором роль співвиконавця даних злочинів, довів до відома ОСОБА_7 та ОСОБА_8 спосіб прикриття злочинної діяльності та повідомив, що після фальсифікації необхідної кількості актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В, необхідно буде скласти такі ж самі акти на ті самі роботи тієї ж самої вартості, в яких відомості про вартість виконаних будівельних робіт вказати з від'ємним значенням. Вказані акти, в разі виявлення їх протиправної діяльності, ОСОБА_6 мав намір пред'явити як факт зняття нібито помилково пред'явлених ТОВ «Південспецбуд» до сплати обсягів робіт з метою уникнення відповідальності. Таким чином, ОСОБА_6 , на виконання відведеної йому Особою 1 ролі співвиконавця, запевнив ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у безкарності вчинення зазначеної протиправної діяльності.

При цьому, ОСОБА_7 , займаючи з 02.04.2014 по 05.10.2015 посаду генерального директора ТОВ «Південспецбуд», тобто, будучи службовою особою юридичної особи приватного права, мав організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські повноваження та відповідно до п. 10.8, 10.9 та 10.11 ст. 10 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Південспецбуд» (четверта редакція), затвердженого загальними зборами учасників товариства 08.01.2014:

-представляв інтереси Товариства у взаємовідносинах з усіма підприємствами, організаціями, громадянами і державними органами;

-ніс персональну відповідальність за організацію та здійснення фінансово-господарської законодавства відповідно до чинного законодавства України визначав загальні напрями економічного та соціального розвитку товариства;

-вирішував питання, що пов'язані з формуванням майна товариства, визначав порядок розподілу прибутку (доходу);

-у межах своєї компетенції розпоряджався майном та грошовими коштами товариства, укладав угоди, контракти, видавав довіреності з правом подальшого передоручення;

-відкривав у банках поточні та інші рахунки товариства в національній та іноземній валюті, мав право першого підпису фінансово-господарських та банківських документів;

-призначав на посаду заступника (заступників) Генерального директора, які здійснюють кураторство певних напрямків діяльності товариства;

-формував колектив працівників товариства і притягав їх до дисциплінарної та майнової відповідальності, організовував їх працю, визначав умови оплати праці працівників товариства;

-у межах своєї компетенції видавав накази і давав вказівки, які є обов'язковими для працівників товариства;

-переводив працівників на іншу посаду у випадку виробничої необхідності.

Згідно ч. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

ОСОБА_8 , займаючи з 30.03.2015 по 22.02.2016 посаду технічного директора ТОВ «Південспецбуд», тобто будучи службовою особою юридичної особи приватного права, мав організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські повноваження та відповідно до посадової інструкції технічного директора ТОВ «Південспецбуд», затвердженої 30.03.2015 генеральним директором товариства:

-слідкує за виконанням організаціями договірних зобов'язань;

-організовує оформлення банківських операцій за укладеними договорами із замовниками та підрядними організаціями та забезпечує надання у встановлені строки необхідної документації по об'єктах, що виконуються підрядним або господарським способом;

-забезпечує технічний нагляд та контроль за строками та якістю виконання всіх робіт;

-спільно з підрядними організаціями проводить роботу по здачі, прийманню та введенню в експлуатацію об'єктів, закінчених робіт;

-організовує роботу по веденню обліку та складанню звітності;

-керує роботою та координує діяльність підлеглих йому підрозділів.

Маючи та користуючись переліченими правами та обов'язками, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , будучи службовими особами юридичної особи приватного права, в порушення своїх службових повноважень, положень п.п.1.1 п. 1 та п.п. 6.2.4 п. 6 договору про закупівлю робіт за державні кошти №16/15 від 16.05.2015 та обов'язків, покладених на них чинним законодавством України, спотворено розуміючи поняття корпоративного інтересу, тобто максималізації прибутковості діяльності підприємства та поняття піклування про власне підприємство, виходячи із корисних міркувань, будучи запевненими у безкарності їх протиправної діяльності, погодились на пропозицію Особи 1 та ОСОБА_6 вступити у створювану першим групу осіб, стати активними її учасниками та зайнятися запланованою Особою 1 злочинною діяльністю, виконуючи відведені їм ролі у вчиненні злочинів.

Розробивши у відповідності до наявних у нього можливостей єдиний план вчинення злочинів, який спирався на зловживання своїми службовими обов'язками та службовими обов'язками співучасників, Особа 1 в період часу з 15 по 30 червня 2015 року, більш точної дати під час проведення досудового розслідування встановити не надалося можливим, перебуваючи у службовому кабінеті №305 адміністративної будівлі Запорізької ОДА за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 164, довів його до відома членів групи ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 та отримав схвалення останніх.

Прийнявши розроблений ним та схвалений членами групи осіб план злочинної діяльності за основу, розпочавши його безпосередню реалізацію, Особа 1 за вказаних обставин розподілив ролі кожного учасника у вчиненні злочинів, які також довів до відома співучасників (співвиконавців) ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .

У відповідності з розподіленими ролями, ОСОБА_6 як посадова особа - керівник УКБ Запорізької ОДА, особа, уповноважена замовником робіт - Запорізькою ОДА, на здійснення технічного контролю за ходом будівництва, та одночасно активний учасник групи - співвиконавець повинен був:

-виконувати вказівки організатора Особи 1;

-забезпечити доведення іншим членам групи осіб - службовим особам ТОВ «Південспецбуд» ОСОБА_7 та ОСОБА_8 способу скоєння злочинів, який спирався на зловживання кожним з них своїм службовим становищем;

-під керівництвом Особи 1 виконувати необхідні тому протиправні дії шляхом зловживання своїм службовим становищем;

-користуючись своїм посадовим становищем та авторитетом спільно з організатором Особою 1, а також ОСОБА_7 та ОСОБА_8 підбурити до злочинної діяльності ОСОБА_10 та вмовляннями схилити останнього до протиправної діяльності в інтересах утвореної ним групи осіб - до умисного невиконання ним як військовою службовою особою дій, які він за покладеними на нього службовими обов'язками повинен був виконати, а саме візування завідомо неправдивих офіційних документів - актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за договором про закупівлю робіт за державні кошти №16/15 від 16.05.2015, без попереднього контролю за обладнанням опорних пунктів вздовж лінії зіткнення та надання допомоги у цьому Запорізькій ОДА, при цьому не повідомляючи останньому справжню мету своєї злочинної діяльності та не залучаючи в якості співучасника групи;

-користуючись своїм посадовим становищем та авторитетом, за організацією особи 1, забезпечувати вигляд легітимності діяльності групи та документально легалізовувати її, підписуючи складені ОСОБА_8 та вже підписані ОСОБА_7 та ОСОБА_10 підроблені акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в без фактичного здійснення технічного нагляду за будівництвом та затверджуючи внесені до них недостовірні відомості своїм підписом та печаткою Запорізької ОДА, після чого направляти їх до відділу фінансового забезпечення апарату Запорізької ОДА для здійснення оплати, забезпечуючи прибутковість вказаної злочинної діяльності для ТОВ «Південспецбуд», та часткове зарахування вартості зазначених у актах робіт в рахунок погашення авансу, створюючи видимість належної організації роботи з будівництва взводних опорних пунктів;

-зберігати у себе та у разі виявлення протиправної діяльності групи, пред'явити заздалегідь оформлені членами групи акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, в яких відомості про вартість нібито виконаних робіт вказані з від'ємним значенням, як факт зняття складених та переданих для сплати сфальсифікованих актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в з метою уникнення відповідальності, тим самим забезпечивши прикриття злочинної діяльності та уникнення притягнення до передбаченої законом відповідальності.

ОСОБА_7 , як службова особа юридичної особи приватного права - генеральний директор ТОВ «Південспецбуд» та, одночасно, активний учасник групи - співвиконавець, повинен був:

-виконувати вказівки організатора Особи 1;

-виконувати вказівки співвиконавця ОСОБА_6 в частині способу скоєння злочинів;

-спільно з ОСОБА_8 скласти акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В, в які внести недостовірні відомості про обсяги виконаних земляних робіт та робіт з монтажу залізобетону, начебто виконаних ТОВ «Південспецбуд», після чого вказані підроблені акти підписати, затвердити печаткою ТОВ «Південспецбуд» та передати для подальшого підписання ОСОБА_6 , тим самим надавши останньому засіб для вчинення зловживання службовим становищем та вчинення службового підроблення;

-спільно з ОСОБА_8 скласти акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, в яких відомості про вартість нібито виконаних робіт вказати з від'ємним значенням, після чого вказані підроблені акти підписати, затвердити печаткою ТОВ «Південспецбуд» та передати для подальшого підписання ОСОБА_6 , тим самим забезпечивши прикриття злочинної діяльності та уникнення притягнення до передбаченої законом відповідальності;

-користуючись своїм службовим становищем та авторитетом спільно з Особою 1, а також ОСОБА_6 та ОСОБА_8 підбурити до злочинної діяльності ОСОБА_10 та вмовляннями схилити останнього до протиправної діяльності в інтересах утвореної Особою 1 групи осіб - до умисного невиконання ним як військовою службовою особою дій, які він за покладеними на нього службовими обов'язками повинен був виконати, а саме підписання завідомо неправдивих офіційних документів - актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за договором про закупівлю робіт за державні кошти №16/15 від 16.05.2015, без попереднього контролю за обладнанням опорних пунктів вздовж лінії зіткнення та надання допомоги у цьому Запорізькій ОДА, при цьому не повідомляючи останньому справжню мету своєї злочинної діяльності та не залучаючи в якості співучасника групи;

-під керівництвом Особи 1 виконувати необхідні тому протиправні дії шляхом зловживання своїми службовими повноваженнями з метою одержання неправомірної вигоди на користь ТОВ «Південспецбуд».

ОСОБА_8 , як службова особа юридичної особи приватного права - технічний директор ТОВ «Південспецбуд» та одночасно, активний учасник групи - співвиконавець, повинен був:

-виконувати вказівки організатора Особи 1;

-виконувати вказівки співвиконавця ОСОБА_6 в частині способу скоєння злочинів;

-спільно з ОСОБА_11 скласти акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В, в які внести недостовірні відомості про обсяги виконаних земляних робіт та робіт з монтажу залізобетону начебто виконаних ТОВ «Південспецбуд», після чого вказані підроблені акти передати останньому для підписання та затвердження печаткою ТОВ «Південспецбуд», тим самим надавши ОСОБА_7 та в подальшому ОСОБА_6 засіб для вчинення зловживання службовим становищем та вчинення службового підроблення;

-спільно з ОСОБА_11 скласти акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, в яких відомості про вартість нібито виконаних робіт вказати з від'ємним значенням, після чого вказані підроблені акти підписати, затвердити печаткою ТОВ «Південспецбуд» та передати для подальшого підписання ОСОБА_6 , тим самим забезпечивши прикриття злочинної діяльності та уникнення притягнення до передбаченої законом відповідальності;

-користуючись своїм службовим становищем та авторитетом спільно з Особою 1, а також ОСОБА_6 та ОСОБА_7 підбурити до злочинної діяльності ОСОБА_10 та вмовляннями схилити останнього до протиправної діяльності в інтересах утвореної Особою 1 групи осіб - до умисного невиконання ним як військовою службовою особою дій, які він за покладеними на нього службовими обов'язками повинен був виконати, а саме підписання завідомо неправдивих офіційних документів - актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за договором про закупівлю робіт за державні кошти №16/15 від 16.05.2015, без попереднього контролю за обладнанням опорних пунктів вздовж лінії зіткнення та надання допомоги у цьому Запорізькій ОДА, при цьому не повідомляючи останньому справжню мету своєї злочинної діяльності та не залучаючи в якості співучасника групи;

- під керівництвом Особи 1 виконувати необхідні тому протиправні дії шляхом зловживання своїми службовими повноваженнями з метою одержання неправомірної вигоди на користь ТОВ «Південспецбуд».

Тобто, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , діяльність яких організовано Особою1, який мав перед собою мету забезпечення вчинення умисних злочинів у сфері службової діяльності шляхом зловживання кожним з них службовим становищем, розпочали реалізацію спільного злочинного плану.

В період часу з 15 по 30 червня 2015 року, більш точної дати під час проведення досудового розслідування встановити не надалося можливим, ОСОБА_6 , перебуваючи у своєму службовому кабінеті № 732 Запорізької ОДА, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 164, з метою реалізації розробленого організатором Особою 1 спільного злочинного плану, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій, розуміючи їх значимість для досягнення спільної злочинної мети та виконуючи відведену йому роль співвиконавця даних злочинів, доручив ОСОБА_7 як члену очолюваної Особою 1 групи осіб, організувати складання актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В, до яких внести завідомо для них неправдиві відомості щодо обсягу виконаних ТОВ «Південспецбуд» будівельних робіт за червень 2015 року на взводних опорних пунктах №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 14, 15, 16.

В свою чергу, ОСОБА_7 , перебуваючи у вказаний проміжок часу, у зазначеному службовому кабінеті ОСОБА_6 , на виконання вказівки останнього як співвиконавця вказаних злочинів, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, виконуючи відведену йому роль співвиконавця даних злочинів, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій, розуміючи їх значимість для досягнення спільної злочинної мети, зловживаючи своїми службовими повноваженнями як службова особа юридичної особи приватного права, доручив своєму підлеглому та одночасно співучаснику ОСОБА_8 скласти акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В, до яких внести завідомо для нього та ОСОБА_8 неправдиві відомості щодо обсягу виконаних ТОВ «Південспецбуд» будівельних робіт за червень 2015 року на взводних опорних пунктах №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 14, 15, 16.

Виконуючи вказівку ОСОБА_7 , ОСОБА_8 у вказаний проміжок часу, діючи умисно, з корисливих мотивів та за попередньою змовою групою осіб, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій, розуміючи їх значимість для досягнення спільної злочинної мети та виконуючи відведену Особою 1 йому роль співвиконавця даних злочинів, зловживаючи своїми службовими повноваженнями як службова особа юридичної особи приватного права та використовуючи в супереч інтересам ТОВ «Південспецбуд» свої службові повноваження з метою одержання вказаною юридичною особою неправомірної вигоди - бюджетних грошових коштів, виділених на будівництво інженерних споруд, згідно договору про закупівлю робіт за державні кошти № 16/15 від 16.05.2015 у сумі 16 639 500 грн., тобто неповернення отриманого авансового платежу у зв'язку з невиконанням у обумовлений договором строк визначеного обсягу робіт на цю суму, перебуваючи у приміщенні офісу ТОВ «Південспецбуд», розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 158, оф. 458-461, склав офіційні документи - акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В №№ 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 14/1, 15/1, 16/1, до яких вніс неправдиві відомості щодо обсягу виконаних ТОВ «Південспецбуд» будівельних робіт станом на червень 2015 року на загальну суму 11 624 355,75 грн., у тому числі:

-до актів КБ2-В №№1/1, 2/1, 3/1, 6/1, 15/1 в розділи «Командно-спостережний пункт» вніс відомості щодо виконання робіт з встановлення цокольних блоків масою до 2,2 т, встановлення стінових панелей площею до 8 м2 при найбільшій масі монтажних елементів до 5 т, влаштування металевих дверних коробок із навішуванням дверних полотен; в розділи «Вогнева споруда» - встановлення стінових панелей площею до 8 м2 при найбільшій масі монтажних елементів до 5 т, укладання плит перекриття площею більш 5 м2, встановлення цокольних блоків масою до 2,5 т, блоку БІ-05 17?23, влаштування металевих дверних коробок із навішуванням дверних полотен, дверей герметичних металевих глухих; у розділи УФС-1 - встановлення цокольних блоків масою до 2,5 т, блоку БП-05 17?23, встановлення стінових панелей площею до 8 м2 при найбільшій масі монтажних елементів до 5 т, влаштування металевих дверних коробок із навішуванням дверних полотен, дверей герметичних металевих глухих; в розділи «Споруди бліндажа УФС-1» - встановлення цокольних блоків масою до 2,5 т, блоку БП-05 17?23, встановлення в одно поверхневих будівлях панелей зовнішніх стін довжиною до 7 м, площею до 10 м2 при висоті будівлі до 25 м, влаштування металевих дверних коробок із навішуванням дверних полотен, дверей герметичних металевих глухих;

-до актів КБ2-В №4/1, 14/1, 16/1 в розділ «Командно-спостережний пункт» вніс відомості щодо виконання робіт з улаштування основи під фундамент щебеневої, встановлення цокольних блоків масою до 2,2 т, встановлення стінових панелей площею до 8 м2 при найбільшій масі монтажних елементів до 5 т, влаштування металевих дверних коробок із навішуванням дверних полотен; в розділ «Вогнева споруда» - встановлення стінових панелей площею до 8 м2 при найбільшій масі монтажних елементів до 5 т, укладання плит перекриття площею більш 5 м2, встановлення цокольних блоків масою до 2,5 т, блоку БП-05 17?23, влаштування основи під фундамент щебеневої, влаштування металевих дверних коробок із навішуванням дверних полотен, дверей герметичних металевих глухих; у розділі УФС-1 - влаштування основи під фундамент щебеневої, встановлення цокольних блоків масою до 2,5 т, блоку БП-05 17?23, встановлення стінових панелей площею до 8 м2 при найбільшій масі монтажних елементів до 5 т, влаштування металевих дверних коробок із навішуванням дверних полотен, дверей герметичних металевих глухих; в розділ «Споруди бліндажа УФС-1» - влаштування основи під фундамент щебеневої, встановлення цокольних блоків масою до 2,5 т, блоку БП-05 17?23, встановлення стінових панелей площею до 8 м2 при найбільшій масі монтажних елементів 5 т, влаштування металевих дверних коробок із навішуванням дверних полотен, дверей герметичних металевих глухих; у розділ «Споруди бліндажа УФС-3 - влаштування основи під фундамент щебеневої, встановлення цокольних блоків масою до 2,5 г, блоку БП-05 17?23, встановлення в одно поверхневих будівлях панелей зовнішніх стін довжиною до 7 м, влаштування металевих дверних коробок із навішуванням дверних полотен, дверей герметичних металевих глухих; до розділу «На позицію мінометного взводу» - розроблення ґрунту траншейними роторними екскаваторами при ширині траншеї 1,2 м, глибині до 1,4 м, група грунтів 1, розроблення ґрунту траншейними роторними екскаваторами при ширині траншеї 1,2 м, глибині до 1,4 м, група ґрунтів 2, доробка вручну, зачищення дна і стінок вручну з викидом ґрунту в котлованах і траншеях, розробленим механізованим способом; до розділу «На хід сполучення жерді» (з кріпленням та без кріплення) - розроблення ґрунту траншейними роторними екскаваторами при ширині траншеї 1,2 м, глибині до 1,4 м, група ґрунтів 1, розроблення ґрунту траншейними роторними екскаваторами при ширині траншеї 1,2 м, глибині до 1,4 м, група ґрунтів 2, доробка вручну, зачищення дна і стінок вручну з викидом ґрунту в котлованах і траншеях, розробленим механізованим способом;

- до акту КБ2-В №5/1 в розділ «Командно-спостережний пункт» вніс відомості щодо виконання робіт з улаштування основи під фундамент щебеневої, встановлення цокольних блоків масою до 2,2 т, встановлення стінових панелей площею до 8 м2 при найбільшій масі монтажних елементів до 5 т, влаштування металевих дверних коробок із навішуванням дверних полотен; в розділ «Вогнева споруда» - встановлення стінових панелей площею до 8 м2 при найбільшій масі монтажних елементів до 5 т, укладання плит перекриття площею більш 5 м2, встановлення цокольних блоків масою до 2,5 т, блоку БП-05 17x23, влаштування основи під фундамент щебеневої, влаштування металевих дверних коробок із навішуванням дверних полотен, дверей герметичних металевих глухих; у розділі УФС-1 - влаштування основи під фундамент щебеневої, встановлення цокольних блоків масою до 2,5 т, блоку БП-05 17?23, встановлення стінових панелей площею до 8 м2 при найбільшій масі монтажних елементів до 5 т, влаштування металевих дверних коробок із навішуванням дверних полотен, дверей герметичних металевих глухих; в розділ «Споруди бліндажа УФС-1» - влаштування основи під фундамент щебеневої, встановлення цокольних блоків масою до 2,5 т, блоку БП-05 17?23, встановлення стінових панелей площею до 8 м2 при найбільшій масі монтажних елементів 5 т, влаштування металевих дверних коробок із навішуванням дверних полотен, дверей герметичних металевих глухих; у розділи «На окоп для БМП», «Окоп для ЗСУ-23-4» - розроблення ґрунту у відвал екскаваторами "драглайн" або "зворотня лопата" з ковшом місткістю і [1-1,2] м3, група ґрунтів 1 при об'ємі котлована до 300 м3, розроблення ґрунту у відвал екскаваторами "драглайн" або "зворотня лопата" з ковшом місткістю 1 [1-1,2] м3, група ґрунтів 2 при об'ємі котлована до 300 м3, доробка вручну, зачищення дна і стінок вручну з викидом ґрунту в котлованах і траншеях, розробленим механізованим способом; у розділ «Споруди бліндажа УФС-3 - влаштування основи під фундамент щебеневої, встановлення цокольних блоків масою до 2,5 т, блоку БП-05 17?23, встановлення в одно поверхневих будівлях панелей зовнішніх стін довжиною до 7 м, влаштування металевих дверних коробок із навішуванням дверних полотен, дверей герметичних металевих глухих; до розділу «На позицію мінометного взводу» - розроблення ґрунту траншейними роторними екскаваторами при ширині траншеї 1,2 м, глибині до 1,4 м, група ґрунтів 1, розроблення ґрунту траншейними роторними екскаваторами при ширині траншеї 1,2 м, глибині до 1,4 м, група ґрунтів 2, доробка вручну, зачищення дна і стінок вручну з викидом ґрунту в котлованах і траншеях, розробленим механізованим способом; до розділу «На хід сполучення жерді» (з кріпленням та без кріплення) - розроблення ґрунту траншейними роторними екскаваторами при ширині траншеї 1,2 м, глибині до 1,4 м, група ґрунтів 1, розроблення ґрунту траншейними роторними екскаваторами при ширині траншеї 1,2 м, глибині до 1,4 м, група ґрунтів 2, доробка вручну, зачищення дна і стінок вручну з викидом ґрунту в котлованах і траншеях, розробленим механізованим способом, які взагалі не виконувались.

В цей же час, до актів №№1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 14/1, 15/1, 16/1 внесені відомості про виконання земляних робіт, які було виконано лише частково.

Так, згідно висновку експерта №25/09-17 від 02.10.2017 складеного за результатами судової економічної експертизи, на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В №№ 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 14/1, 15/1, 16/1 від 30.06.2015, які містять відомості про обсяги робіт, які фактично не були виконані, або були виконані не в повному обсязі, ТОВ «Південспецбуд» позбулось кредиторської заборгованості перед Запорізькою ОДА у сумі 11 624 355,75 грн. за отриманою оплатою, перерахованою платіжними дорученнями №2 від 21.05.15 та №27 від 09.07.15, в наслідок чого завдано фінансові збитки державному бюджету України в особі Запорізької обласної державної адміністрації у сумі 11 624 355,75 грн.

Зазначені акти, з внесеними в них вищевказаними завідомо неправдивими відомостями у цей же день, після їх складання ОСОБА_8 , виконуючи відведену йому роль співвиконавця вказаних злочинів, передав ОСОБА_7 для підписання та затвердження печаткою ТОВ «Південспецбуд».

ОСОБА_7 , того ж дня, діючи умисно, з корисливих мотивів та за попередньою змовою групою осіб, виконуючи відведену Особою 1 йому роль співвиконавця даних злочинів, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій та розуміючи їх значимість для досягнення спільної злочинної мети, зловживаючи своїми службовими повноваженнями як службова особа юридичної особи приватного права та використовуючи всупереч інтересам ТОВ «Південспецбуд» свої службові повноваження з метою одержання вказаною юридичною особою неправомірної вигоди - бюджетних грошових коштів, виділених на будівництво інженерних споруд, згідно договору про закупівлю робіт за державні кошти № 16/15 від 16.05.2015, тобто неповернення отриманого авансового платежу у сумі 16 639 500 грн. у зв'язку з невиконанням у обумовлений договором строк визначеного обсягу робіт на цю суму, перебуваючи у приміщенні офісу ТОВ «Південспецбуд», розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 158, оф. 458-461, вчинив службове підроблення - підписав вказані документи з внесеними в них вищевказаними завідомо неправдивими відомостями та затвердив свій підпис печаткою ТОВ «Південспецбуд». При цьому і ОСОБА_8 і ОСОБА_7 достовірно знали та розуміли, що ТОВ «Південспецбуд» роботи, зазначені у даних актах не виконувало та вказані відомості не відповідають дійсності.

У вказаний період часу, ОСОБА_7 перебуваючи у службовому кабінеті ОСОБА_6 № 732 адміністративної будівлі Запорізької ОДА, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 164, виконавши відведену йому роль співвиконавця даних злочинів, передав останньому для підписання виготовлені та підписані з боку ТОВ «Південспецбуд» вищевказані завідомо неправдиві офіційні документи.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 №293 з 01.01.2014 введені в дію національні стандарти України (ДСТУ) із ціноутворення у будівництві, зокрема ОСОБА_12 1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», додатками якого передбачені примірні форми первинних документів з обліку в будівництві, які мають використовуватися з 01.01.2014 під час проведення взаєморозрахунків за обсяги виконаних будівельних робіт. Зокрема додатком Т передбачена форма акта приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма №КБ-2в).

Реалізуючи злочинний план, розроблений Особою 1, задля створення видимості здійснення контролю та підтвердження обсягу нібито виконаних робіт, останнім було вирішено організувати підбурення ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , разом з ним, заступника начальника штабу військової частини НОМЕР_1 Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України ОСОБА_10 , який контролював обладнання опорних пунктів вздовж лінії зіткнення сторін на території Донецької області та надавав у цьому питанні допомогу Запорізькій обласній державній адміністрації, у зв'язку з чим візував акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, до бездіяльності військової влади.

В період часу з 15 по 30 червня 2015 року, більш точної дати під час проведення досудового розслідування встановити не надалося можливим, перебуваючи у службовому кабінеті Особи 1 №305 адміністративної будівлі Запорізької ОДА, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 164, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , отримали вказівку від Особи 1, як організатора вчинення злочинів, про необхідність разом з ним, користуючись своїм службовим становищем та авторитетом, підбурити ОСОБА_10 до умисного невиконання ним як військовою службовою особою дій, які він за покладеними на нього службовими обов'язками повинен був виконати, а саме нездійснення попереднього контролю за обладнанням опорних пунктів вздовж лінії зіткнення та візування завідомо неправдивих офіційних документів - вищевказаних актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В, без вказаного попереднього контролю за обладнанням опорних пунктів та без надання допомоги Запорізькій ОДА у встановленні дійсного стану будівництва фортифікаційних споруд, при цьому не повідомляючи останньому справжню мету своєї злочинної діяльності та не залучаючи в якості співучасника групи. З цією метою, особа 1, як організатор вчинення злочинів, доручив ОСОБА_6 організувати доставлення ОСОБА_10 до адміністративної будівлі Запорізької ОДА, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 164, після чого, вчинити спільні дії, направлені на реалізацію злочинного плану.

При цьому, ОСОБА_10 , займаючи з 29.08.2011 посаду заступника начальника штабу військової частини НОМЕР_1 Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України, відповідно до Конституції України, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, обов'язків заступника начальника штабу полку, має організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські повноваження, у зв'язку з чим, згідно ч. 3 ст.18 та примітки 1 до ст. 425 КК України є військовою службовою особою.

Відповідно до телеграми звичайної начальника Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України від 15.03.2015 № 343/3/409 з метою контролю за обладнанням опорних пунктів вздовж лінії зіткнення сторін на території Донецької та Луганської областей та надання допомоги обласним державним адміністраціям командиру військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 ) дано розпорядження призначити для закріплення за ІНФОРМАЦІЯ_4 заступника начальника штабу військової частини - ОСОБА_10 .

На підставі зазначеної телеграми, тимчасово виконуючим обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 видано наказ (по стройовій частині) № 80 від 18.03.2015, яким ОСОБА_10 був направлений у відрядження до Запорізької обласної державної адміністрації з 18 березня 2015 з метою контролю за обладнанням опорних пунктів вздовж лінії зіткнення сторін на території Донецької області та надання допомоги Запорізькій ОДА.

Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року» «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/2014 від 14 квітня 2014 року, на території Донецької та Луганської областей розпочато проведення антитерористичної операції (далі за текстом - АТО).

У відповідності до Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 14.01.2015 року № 15/2015, затвердженого Законом України від 15.01.2015 року № 113-VIII, з 20 січня 2015 року в Україні оголошено про проведення часткової мобілізації протягом 2015 року у три черги протягом 210 діб.

Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», з моменту оголошення рішення про мобілізацію в Україні діє особливий період, що охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, в тому числі період з 20.01.2015 по 20.08.2015, який згідно з вказаних вимог є особливим періодом.

Таким чином, відповідно до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, своїх службових обов'язків та наказу тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 80 від 18.03.2015, заступник начальника штабу військової частини НОМЕР_1 Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України ОСОБА_10 повинен був в особливий період виконувати дії з контролю за обладнанням опорних пунктів вздовж лінії зіткнення сторін на території Донецької області та надавати допомогу Запорізькій ОДА.

Зокрема, згідно виробленої на той час практики, ОСОБА_10 з метою здійснення контролю за обладнанням опорних пунктів вздовж лінії зіткнення сторін на території Донецької області особисто виїздив на місце їх будівництва та перевіряв обсяги, якість та правильність виконаних будівельних робіт на придатність захистити у подальшому особовий склад опорного пункту, озброєння і техніку від засобів ураження противника. У випадку встановлення відповідності відомостей, внесених до актів форми КБ-2в фактичним обсягам виконаних робіт, з метою фіксації факту здійснення ним такого контролю ОСОБА_10 візував такі акти, ставлячи на них свою візу у вигляді підпису. Відповідно відсутність такої візи на актах КБ-2в вказувала на те, що такий контроль ОСОБА_10 щодо зазначеного у актах обсягу виконаних робіт не здійснювався або відомості актів не відповідають фактичному стану будівництва.

З метою виконання вказівки особи 1, як організатора вчинення злочинів, ОСОБА_6 , в період часу з 15 по 30 червня 2015 року, більш точної дати під час проведення досудового розслідування встановити не надалося можливим, перебуваючи у своєму службовому кабінеті № 732 Запорізької ОДА за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 164, надав ОСОБА_8 як співвиконавцю вказаних злочинів, привезти до його службового кабінету ОСОБА_10 .

30.06.2015 ОСОБА_8 , на виконання вказівки ОСОБА_6 , як співвиконавця вказаних злочинів, привіз до його службового кабінету № 732 Запорізької ОДА за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 164, ОСОБА_10 , з метою підбурення останнього до вчинення вищевказаних протиправних дій.

У цей же день, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , виконуючи вказівки Особи 1, як організатора вчинення злочинів, перебуваючи у вказаному службовому кабінеті, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, розуміючи, що віза ОСОБА_10 є фактом підтвердження здійснення ним контролю та дійсності змісту актів форми КБ-2В, раніше підроблених ними, під приводом начебто нестачі грошових коштів для подальшого будівництва фортифікаційних споруд, шляхом умовлянь та роз'яснень описаного вище способу уникнення відповідальності за вчинене шляхом візування актів форми КБ-2В з від'ємними значеннями вартості робіт, спільно підбурили ОСОБА_10 до умисного невиконання ним як військовою службовою особою дій, які він за покладеними на нього службовими обов'язками повинен був виконати, а саме нездійснення попереднього контролю за обладнанням опорних пунктів вздовж лінії зіткнення, ненадання допомоги Запорізькій ОДА у виявленні вказаних протиправних дій злочинної групи та візування завідомо неправдивих офіційних документів - вищевказаних актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В, а саме візування підроблених актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В №№1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 14/1, 15/1, 16/1, складених ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , без вказаного попереднього контролю за обладнанням опорних пунктів вздовж лінії зіткнення та без надання допомоги Запорізькій ОДА у встановленні дійсного стану будівництва фортифікаційних споруд та виявленні вказаних протиправних дій групи осіб та подальшої передачі їх ОСОБА_6 , зацікавивши ОСОБА_10 вигідністю такої протиправної діяльності для нього, роз'яснивши можливість показати керівництву належність та своєчасність будівництва інженерних споруд, хід якого він контролює.

30.06.2015 Особа 1, виконуючи роль організатора вчинення злочинів, з метою контролю за виконанням розробленого ним плану, декілька разів заходив до службового кабінету ОСОБА_6 №732 Запорізької ОДА за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 164, під час спілкування ОСОБА_6 , ОСОБА_13 та ОСОБА_8 з ОСОБА_10 , де усно підтвердив раніш доведений останньому спосіб уникнення відповідальності за вчинене, породивши у ОСОБА_10 додаткові відчуття безкарності.

У свою чергу ОСОБА_10 30.06.2015, отримавши від ОСОБА_6 завідомо неправдиві офіційні документи - акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в №№ 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 14/1, 15/1, 16/1, піддався на підбурення ОСОБА_6 , ОСОБА_7 і ОСОБА_8 , які діяли за організацією Особи 1, разом з ним, до умисного вчинення зазначених протиправних дій та діючи умисно, не маючи умислу на пособництво у вчиненні спланованих останніми злочинів, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій, розраховуючи, що у разі викриття вчинених злочинів він зможе уникнути будь-якої відповідальності шляхом візування актів форми КБ-2В, де обсяги начебто виконаних ТОВ «Південспецбуд» робіт вказані з від'ємним значенням, умисно не виконав як військова службова особа дії, які він за своїми службовими обов'язками повинен був виконати, а саме не здійснив контроль за обладнанням опорних пунктів вздовж лінії зіткнення сторін шляхом виїзду на місце будівництва взводних опорних пунктів №№ 1 (1/1), 2 (1/2), 3 (1/3), 4 (1/4), 5 (1/5), 6 (1/6), 14 (2/9), 15 (2/10), 16 (2/1) шляхом перевірки обсягів, якості та правильності виконаних будівельних робіт на придатність захистити у подальшому особовий склад опорного пункту, озброєння і техніку від засобів ураження противника, не надав допомогу Запорізькій ОДА у встановленні дійсного стану будівництва фортифікаційних споруд та у виявленні вказаних протиправних дій групи осіб та перебуваючи у службовому кабінеті ОСОБА_6 № 732 Запорізької ОДА за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 164, завізував підроблені акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В №№ 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 14/1, 15/1, 16/1, складені ОСОБА_8 та підписані ОСОБА_7 , поставивши на них свій підпис, після чого передав їх ОСОБА_14 .

Після того, як зазначені акти були підписані ОСОБА_7 , завізовані ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , у цей же день - 30.06.2015, отримавши зазначені акти, діючи умисно, з корисливих мотивів та з метою забезпечення вигляду законності діяльності групи осіб, без фактичного здійснення технічного нагляду та контролю за перебігом будівництва, без перевірки об'ємів виконаних будівельних робіт ТОВ «Південспецбуд», за попередньою змовою групою осіб, виконуючи відведену організатором Особою 1 йому роль співвиконавця даних злочинів, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій, розуміючи їх значимість для досягнення спільної злочинної мети, достовірно знаючи, що ТОВ «Південспецбуд» будівельних робіт на взводних опорних пунктах №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 14, 15, 16 у вказаному в актах обсязі не виконувало і виконати неспроможне, у порушення положень посадової інструкції, розпорядження Голови Запорізької ОДА №135 від 29.04.2015, договору №15/15 від 12.05.2015, договору про закупівлю робіт за державні кошти № 16/15 від 16.05.2015, ст.10 Закону України «Про державну службу», статей 3, 4, 8, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», зловживаючи своїм службовим становищем, тобто використовуючи службове становище всупереч інтересам служби з метою одержання ТОВ «Південспецбуд» неправомірної вигоди - бюджетних грошових коштів, виділених на будівництво інженерних споруд, згідно договору про закупівлю робіт за державні кошти №16/15 від 16.05.2015 і зарахування вказаному підприємству частини начебто виконаних робіт в рахунок погашення авансу у сумі 16 639 500 грн. та у зв'язку з цим створення можливості для ТОВ «Південспецбуд» уникнути необхідності повернення цим підприємством отриманого 21.05.2015 авансу на вказану суму через невиконання у обумовлений цим договором строк визначеного обсягу робіт на цю суму, перебуваючи у своєму службовому кабінеті № 732 Запорізької ОДА за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 164, вчинив службове підроблення, підписавши акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В №№ 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 14/1, 15/1, 16/1, з внесеними до них завідомо для нього неправдивими відомостями щодо обсягу виконаних ТОВ «Південспецбуд» будівельних робіт станом на червень 2015 року, тим самим підтвердивши внесені до них вищевказані завідомо недостовірні відомості, після чого затвердив свій підпис печаткою Запорізької ОДА, надавши цим актам юридичного значення офіційних правовстановлюючих фінансових документів.

Про виконання частини розробленого плану - підписання актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В №№ 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 14/1, 15/1, 16/1 від 30.06.2015, які містять завідомо недостовірні відомості про обсяги виконаних будівельних робіт, ОСОБА_6 , 30.06.2015, перебуваючи у службовому кабінеті Особи 1 №305 адміністративної будівлі Запорізької ОДА за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 164, доповів Особі 1, як організатору вчинення злочинів. У свою чергу, Особа 1, діючи як організатор вчинення злочинів, розуміючи, що відомості, викладені в зазначених актах форми КБ-2В не відповідають дійсності, правових підстав для їх складання і видачі немає, умисно, з метою створення видимості успішного проходження стажування, виконання поставлених завдань щодо завершення будівництва взводних опорних пунктів, а також з метою одержання неправомірної вигоди для іншої особи - ТОВ «Південспецбуд», схвалив дії організованих ним осіб: ОСОБА_6 , ОСОБА_13 та ОСОБА_8 щодо підроблення зазначених актів форми КБ-2В та для забезпечення завершення реалізації свого злочинного задуму, у той же день, перебуваючи у тому ж місці, дав ОСОБА_6 усну вказівку видати вказані підроблені документи - передати до відділу фінансового забезпечення апарату Запорізької ОДА для врахування у бухгалтерському обліку, розуміючи, що це призведе до тяжких наслідків - заподіяння збитків державі в особі Запорізькій ОДА.

З цією метою, ОСОБА_6 у цей же день - 30.06.2015, діючи умисно, з корисливих мотивів та за попередньою змовою групою осіб, продовжуючи виконання спільного злочинного плану, розробленого Особою 1, виконуючи відведену йому роль співвиконавця у вчиненні даних злочинів, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій, розуміючи їх значимість для досягнення спільної злочинної мети та доводячи спільний злочинний умисел до кінця, акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В: №№ 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 14/1, 15/1, 16/1 з внесеними до них завідомо неправдивими відомостями щодо обсягу виконаних ТОВ «Південспецбуд» будівельних робіт станом на червень 2015 року видав - подав для відповідного бухгалтерського обліку - списання з ТОВ «Південспецбуд» фінансового зобов'язання щодо повернення авансового платежу на суму 16 639 500 грн. до відділу фінансового забезпечення апарату Запорізької ОДА.

Після цього, працівники вказаного відділу, не усвідомлюючи злочинного характеру дій ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , організованих Особою 1, не знаючи, що відомості вказаних актів не відповідають дійсності, відобразили на основі переданих їм ОСОБА_6 актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В №№ 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 14/1, 15/1, 16/1 від 30.06.2015 у відомостях бухгалтерського обліку заміну облікованої дебіторської заборгованості ТОВ «Південспецбуд» в сумі 11 624 355,75 грн. на активи у вигляді будівельних робіт, зазначених у вказаних актах.

У результаті вищевказаних умисних злочинних дій ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які діяли за попередньою змовою групою осіб за організацію Особи 1, підприємству - ТОВ «Південспецбуд» створено умови щодо закриття кредиторської заборгованості перед Запорізькою ОДА у сумі 11 624 355,75 грн. за отриманою оплатою, перерахованою платіжними дорученнями №2 від 21.05.15 та №27 від 09.07.15.

Крім того, 30.06.2015, реалізувавши частину розробленого Особою 1, як організатором вчинення злочинів, злочинного плану, що полягала у виготовленні та підписанні співучасниками підроблених актів форми КБ-2 №№ 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 14/1, 15/1, 16/1, ОСОБА_6 , розуміючи, що відомості щодо обсягу виконаних будівельних робіт, зазначені в них, є недостовірними, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій, розуміючи їх значимість для досягнення спільної злочинної мети, виконуючи відведену йому організатором Особою 1 роль співвиконавця даних злочинів та реалізуючи частину спільного злочинного плану щодо прикриття злочинної діяльності групи, розуміючи можливість викриття їх протиправних дій, з метою прикриття злочинної діяльності, зловживаючи своїм службовим становищем та перебуваючи у своєму службовому кабінеті № 732 Запорізької ОДА за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 164, надав вказівку ОСОБА_7 та ОСОБА_8 як членам очолюваної Особою 1 групи, скласти раніше обумовлені такі ж самі акти форми КБ-2В, в яких відомості про вартість виконаних будівельних робіт вказати з від'ємним значенням.

У цей же день, ОСОБА_8 , на виконання вказівки ОСОБА_6 , склав акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В №№1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 14/1, 15/1, 16/1, до яких вніс відомості щодо обсягу та вартості виконаних будівельних робіт, тотожних обсягам та вартості зазначеним у раніше складених завідомо неправдивих актах форми КБ-2в №№ 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 14/1, 15/1, 16/1, вказавши від'ємні значення обсягів та вартості таких робіт, що ТОВ «Південспецбуд» начебто помилково вказало як виконані та знімає їх з оплати, які ОСОБА_7 , після підписання та затвердження печаткою ТОВ «Південспецбуд», були передані для підписання ОСОБА_6 .

У цей же день 30.06.2015 ОСОБА_6 , отримавши від ОСОБА_7 обумовлені акти з від'ємними значеннями обсягів та вартості виконаних будівельних робіт, на виконання відведеної йому ролі співвиконавця даних злочинів, розуміючи значимість своїх дій для прикриття протиправної діяльності групи осіб, залишив у себе на зберігання вказані акти та у подальшому зберігав їх за місцем свого мешкання, щоб у разі розкриття вказаної протиправної діяльності зловживаючи своїм службовим становищем завізувати їх у ОСОБА_10 та використати згідно узгодженого плану.

У подальшому використати замислений спосіб прикриття злочинної діяльності ОСОБА_6 не встиг, бо в ході досудового розслідування під час проведення обшуку за місцем його мешкання, за адресою: АДРЕСА_1 , вказані документи, а саме акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в №№ 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 14/1, 15/1, 16/1, підписані ОСОБА_7 та засвідчені печаткою ТОВ «Південспецуд», вилучені співробітниками Головної військової прокуратури.

Унаслідок зловживання службовим становищем ОСОБА_6 , зловживання повноваженнями службовими особами юридичної особи приватного права - ТОВ «Південспецбуд» ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , підбурення до бездіяльності військової влади військової службової особи ОСОБА_10 , службового підроблення офіційних документів, організованих Особою 1, службовим особам ТОВ «Південспецбуд» ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , створено умови, внаслідок чого останні безпідставно позбулись кредиторської заборгованості перед Запорізькою ОДА у сумі 11 624 355,75 грн. - перерахованими коштами на підставі платіжних доручень №2 від 21.05.15 та №27 від 09.07.15 за договором №16/15 від 16.05.2015, в наслідок чого завдано матеріальну шкоду охоронюваним законом державним інтересам в особі Запорізької обласної державної адміністрації на суму 11 624 355,75 грн., що в 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.

Вказані дії ОСОБА_6 органом досудового розслідування кваліфіковані за:

-ч. 2 ст. 364 КК України, як зловживання службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки;

-ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 426 КК України, як підбурення до бездіяльності військової влади, тобто іншому умисному невиконанні військовою службовою особою дій, які вона за своїми службовими обов'язками повинна була виконати, що заподіяло істотну шкоду, вчинені в умовах особливого періоду, за попередньою змовою групою осіб;

-ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, як складання та видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчиненого за попередньою змовою групою осіб..

Вказані дії ОСОБА_7 органом досудового розслідування кваліфіковані за:

-ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364-1 КК України, як зловживання повноваженнями службової особи юридичної особи приватного права незалежно від організаційної-правової форми, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої особи використання всупереч інтересам юридичної особи приватного права незалежно від організаційної-правової форми службовою особою такої юридичної особи своїх повноважень, що спричинило тяжкі наслідки, вчиненого за попередньою змовою групою осіб;

-ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 426 КК України, як підбурення до бездіяльності військової влади, тобто іншому умисному невиконанні військовою службовою особою дій, які вона за своїми службовими обов'язками повинна була виконати, що заподіяло істотну шкоду, вчинені в умовах особливого періоду, за попередньою змовою групою осіб;

-ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, як складання та видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчиненого за попередньою змовою групою осіб.

Вказані дії ОСОБА_8 органом досудового розслідування кваліфіковані за:

-ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364-1 КК України, як зловживання повноваженнями службової особи юридичної особи приватного права незалежно від організаційної-правової форми, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої особи використання всупереч інтересам юридичної особи приватного права незалежно від організаційної-правової форми службовою особою такої юридичної особи своїх повноважень, що спричинило тяжкі наслідки, вчиненого за попередньою змовою групою осіб;

-ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 426 КК України, як підбурення до бездіяльності військової влади, тобто іншому умисному невиконанні військовою службовою особою дій, які вона за своїми службовими обов'язками повинна була виконати, що заподіяло істотну шкоду, вчинені в умовах особливого періоду, за попередньою змовою групою осіб;

-ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, як складання та видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчиненого за попередньою змовою групою осіб.

18 вересня 2025 року захисник обвинуваченого ОСОБА_6 адвокат ОСОБА_9 звернувся до суду з письмовим клопотанням, у якому просив звільнити обвинуваченого ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності; закрити кримінальне провадження на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, цивільний позов у кримінальному провадженні № 42015000000002452 залишити без розгляду; процесуальні витрати віднести на рахунок держави; вирішити питання щодо повернення обвинуваченому ОСОБА_6 майна, визнаного речовими доказами та вилученого під час обшуку за місцем його проживання.

Того ж дня, 18.09.2025, від обвинуваченого ОСОБА_7 на електронну адресу суду надійшло письмове клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності з аналогічних підстав та закриття кримінального провадження стосовно нього.

19 вересня 2025 року від обвинуваченого ОСОБА_6 через електронну систему «Електронний суд» надійшла заява про надання добровільної згоди на звільнення його від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності та закриття стосовно нього кримінального провадження № 42015000000002452.

22 вересня 2025 року аналогічне письмове клопотання подав обвинувачений ОСОБА_8 .

У судовому засіданні адвокат ОСОБА_9 підтримав подане клопотання, просив звільнити ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності.

Обвинувачені ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 підтримали подані клопотання, просили їх задовольнити, зазначивши, що наслідки звільнення від кримінальної відповідальності, передбачені ст. 49 КК України, їм зрозумілі.

Прокурор не заперечував проти задоволення зазначених клопотань.

Представник потерпілого у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, будь яких клопотань чи заперечень від представника потерпілого до суду не надходило.

Статтею 57 КПК України потерпілий зобов'язаний прибути за викликом до суду, а в разі неможливості своєчасного прибуття, завчасно повідомити про це, а також про причини неможливості прибуття.

Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» («Alimentaria Sanders S.A. v. Spain») зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосується безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Практика Європейського Суду з прав людини (зокрема рішення «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008) наголошує, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».

За таких обставин, зважаючи на відсутність представника потерпілого, належним чином повідомленого про судове засідання, суд, враховуючи думку учасників судового провадження, які не заперечили проти проведення розгляду у відсутність потерпілого, визнав можливим розглянути справу за його відсутності.

Суд, заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши клопотання та матеріали кримінального провадження, дійшов наступного висновку.

За змістом статей 284-288 КПК України, підставами для звільнення від кримінальної відповідальності при розгляді справи в суді є наявність відповідної норми кримінального закону, яка передбачає таке звільнення, клопотання сторони кримінального провадження про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності та згода обвинуваченого на закриття кримінального провадження на цих підставах.

При встановленні підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, суд, відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України, своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності, при цьому відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України, суд має невідкладно розглянути клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з таким клопотанням.

Згідно до ст. 44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 02.02.2023 по справі № 735/1121/20, визначені у статті 49 КК строки давності за змістом становлять проміжки часу, у разі спливу яких з моменту вчинення кримінального правопорушення до набрання вироком законної сили особа звільняється від кримінальної відповідальності. Передбачаючи в цих випадках відмову держави від застосування заходів кримінальної репресії, законодавець виходить із того, що з плином часу вчинене в далекому минулому діяння перестає бути показником соціальної небезпечності особи, а тривала законослухняна поведінка людини в подальшому свідчить про її виправлення. В цьому разі притягнення особи до кримінальної відповідальності не узгоджується з принципом гуманізму та є недоцільним.

Підставою звільнення особи від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України є лише такий сплив відповідного строку давності, який закінчився до дня набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо особи, яка вчинила кримінальне правопорушення певної тяжкості. Таким чином, строк давності продовжує спливати і в період досудового розслідування, і протягом судового розгляду кримінального провадження, і навіть після оголошення обвинувального вироку суду. Будь-які процесуальні дії протягом цих строків не припиняють їх сплив. Отже, якщо строк давності сплив до дня набрання законної сили обвинувальним вироком суду, то особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності незалежно від того, у якій стадії кримінального процесу знаходиться кримінальне провадження щодо цієї особи.

Отже, суд може звільнити особу від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності із закриттям кримінального провадження, як під час підготовчого судового засідання, так і в ході судового розгляду в загальному порядку, керуючись положеннями ст. 49 КК України. (Постанова ВС від 19.11.2019 в справі №345/2618/16-к).

Положення ч. 1-3 ст. 49 КК України, якими передбачено підстави та умови звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, не наділяють суд дискрецією. Адже законодавець чітко визначив, що суд звільняє від кримінальної відповідальності особу у разі існування підстав для застосування положень ст. 49 КК. Ця підстава звільнення від кримінальної відповідальності є безумовною, на відміну від інших, наприклад, передбачених ст. ст. 47, 48 КК України, в яких вказано, що суд може звільнити особу від кримінальної відповідальності.

Передбачений ст. 49 КК України вид звільнення від кримінальної відповідальності застосовується за наявності трьох умов: 1) закінчення зазначених у законі строків; 2) не вчинення протягом цих строків нового кримінального правопорушення певного ступеня тяжкості; 3) не ухилення особи від слідства або суду.

Звільнення особи від кримінальної відповідальності є обов'язком суду у разі настання обставин, передбачених пунктами 1-3 ч. 1 ст. 49 КК України, за наявності згоди підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого на звільнення на підставі спливу строків давності (Постанова ВСУ від 18 лютого 2025 року у справі № 712/8174/23)

Верховний Суд у постанові від 18 лютого 2025 року у справі № 712/8174/23, провадження № 51- 2807 км 24 зазначив про таке. «..У результаті закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК за ініціативою та згодою особи, яка притягується до кримінальної відповідальності, суд не може і не повинен констатувати факт вчинення цією особою кримінально-караного діяння. Адже кримінальний процесуальний закон зобов'язує суд розглянути клопотання сторони захисту про таке звільнення невідкладно. У разі розгляду такого клопотання без проведення повного судового розгляду суд не може констатувати винуватість або навпаки невинуватість особи у вчиненні інкримінованого діяння.»

З огляду на вищенаведене та судову практику із вказаного питання, таке звільнення вирішується ухвалою суду, в якій не вирішується питання винуватості або невинуватості. Встановлюючи сплив строку, суд виходить з дати вчинення кримінального правопорушення, зазначеної в обвинувальному акті, однак не встановлює дату його вчинення, як і факт вчинення правопорушення.

Крім того, ВП ВС у постанові від 17.06.2020 року (справа № 598/1781/17, провадження № 13-47кс20) наголосила, що звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України (сплив строків давності) є безумовним і здійснюється судом незалежно від факту примирення з потерпілим, відшкодування обвинуваченим шкоди потерпілому, щирого каяття тощо.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності, при цьому відповідно до частини восьмої цієї статті, закриття кримінального провадження не допускається, якщо обвинувачений проти цього заперечує.

Зі змісту обвинувального акту зі зміненим обвинуваченням Генеральної прокуратури України від 18 травня 2018 року вбачається, що, за даними органу досудового розслідування, інкриміновані ОСОБА_6 кримінальні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 426, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, а також інкриміновані ОСОБА_7 та ОСОБА_8 правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364-1, ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 426, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, були вчинені у період з 15 по 30 червня 2015 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 КК України, в редакції на червень 2015 року, тяжким злочином є злочин, за який передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 КК України в редакції станом на червень 2015 року встановлено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: два роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі, три роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі; п'ять років - у разі вчинення злочину середньої тяжкості, десять років - у разі вчинення тяжкого злочину, п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.

Пізніше Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» № 2617-VIII від 22 листопада 2018 року було внесено зміни до статей 12 та 49 КК України й було викладено їх у новій редакції. Вказані зміни набрали чинності з 01.07.2020 року.

Зокрема статтею 12 КК України в новій редакції було визначено, що кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини, а злочини в свою чергу поділяються на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі.

Згідно обвинувального акту зі зміненим обвинуваченням, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 інкриміновано вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364-1, ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 426, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, які відбулися у період з 15 по 30 червня 2015 року.

Відповідно до ст. 12 КК України інкриміновані обвинуваченим кримінальні правопорушення належать до різних категорій злочинів. Зокрема, кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 366 КК України, санкція якої передбачає покарання у вигляді штрафу, обмеження волі на строк до трьох років, відноситься до нетяжких злочинів.

Водночас кримінальні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 364 КК України (санкція позбавлення волі на строк від трьох до шести років), ч. 2 ст. 364-1 КК України (санкція позбавлення волі на строк від трьох до шести років) та ч. 3 ст. 426 КК України (санкція позбавлення волі на строк від п'яти до семи років), згідно з положеннями ст. 12 КК України, є тяжкими злочинами.

Нетяжким злочином у редакції Закону № 2617-VIII від 22 листопада 2018 року визначається передбачене Кримінальним кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого основне покарання встановлено у вигляді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років. Тяжким злочином є діяння, за яке встановлено основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше двадцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років.

Таким чином, відповідно до положень ст. 12 КК України в редакції Закону № 2617-VIII, кримінальні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 364-1, ч. 3 ст. 426 та ч. 1 ст. 366 КК України, відносяться відповідно до категорій нетяжких та тяжких злочинів.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 49 КК України у редакції Закону № 2617-VIII від 22 листопада 2018 року особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі, три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років, п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини, десять років - у разі вчинення тяжкого злочину; п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.

Таким чином, порівняльний аналіз положень статей 12, 49 КК України як у редакції, яка діяла на час вказаних в обвинувальному акті злочинів, так і в редакції, яка діє на даний час, свідчить про те, що строк давності звільнення ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 від кримінальної відповідальності щодо злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 364-1, ч. 3 ст. 426 та ч. 1 ст. 366 КК України, як тоді, так і зараз, був визначений тривалістю у п'ять та десять років відповідно. За ч. 1 ст. 366 КК України строк сплив у липні 2020 року, а за ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 364-1, ч. 3 ст. 426 КК України у липні 2025 року і на момент розгляду клопотання сторони кримінального провадження строки давності сплили.

Судом встановлено, що обвинувачені ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 цілком розуміють свої права та підставу звільнення від кримінальної відповідальності.

За таких обставин, враховуючи, що з дня вчинення кримінальних правопорушень, у вчиненні яких обвинувачуються ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 минуло більш ніж десять років (тобто минув передбачений законом про кримінальну відповідальність строк притягнення особи до кримінальної відповідальності), суд за наявності згоди ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , приходить до висновку про необхідність звільнення їх від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Зокрема, положеннями ст. 285 КПК України встановлено, що особі, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, роз'яснюється право на таке звільнення. Підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз'яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави.

При цьому положення ч. 4 ст. 286 КПК України зобов'язують суд невідкладно розглянути клопотання сторони кримінального провадження про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом.

Тобто, установивши обставини, що дають підстави для закриття справи суд повинен їх дослідити і в разі згоди особи ухвалити рішення про її звільнення від кримінальної відповідальності.

Системний аналіз наведених норм закону вказує на те, що звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі закінчення строків давності є обов'язковим. Тобто суд, встановивши наявність усіх передбачених законом обставин, зобов'язаний звільнити особу від кримінальної відповідальності за цією підставою, незалежно від того, на якій стадії перебуває кримінальне провадження - досудове розслідування, підготовче судове засідання, судовий розгляд справи судом першої інстанції, на стадії провадження в суді апеляційної інстанції, але до набрання вироком суду законної сили.

В даному випадку обвинувачені ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 скористалися своїм правом щодо звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності на підставі ст. 49 КК України та мають право на таке звільнення, суд в свою чергу роз'яснив обвинуваченим їх право на звільнення від кримінальної відповідальності та юридичні наслідки щодо реалізації цього права, в тому числі, і те, що звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності не має реабілітуючого характеру.

Щодо заявленого Запорізькою обласною державною адміністрацієюцивільного позову до ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 про відшкодування матеріальної шкоди завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення, суд зазначає наступне.

Порядок вирішення цивільного позову в кримінальному провадженні регламентований главою 9 КПК України.

Нормами кримінального процесуального закону, зокрема ст. 129 КПК України, встановлено, що рішення про повне або часткове задоволення цивільного позову може бути винесене лише у разі визнання обвинуваченого винним у вчиненні кримінального правопорушення і ухвалення обвинувального вироку чи винесення постанови про застосування до особи примусових заходів виховного або медичного характеру.

Вирішення цивільного позову при звільненні особи від кримінальної відповідальності із закриттям провадження по справі суперечить вказаним вище нормам закону.

Враховуючи системний аналіз зазначених норм КПК України, суд дійшов висновку, що цивільні позови не підлягають розгляду у випадках закриття кримінального провадження як на досудовому розслідуванні, так і під час розгляду в суді.

В той же час, у випадку закриття кримінального провадження на встановлених КПК України підставах, суд зобов'язаний роз'яснити цивільному позивачу його право пред'явити аналогічний позов у порядку цивільного судочинства.

Тому, у зв'язку зі звільненням обвинувачених ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 від кримінальної відповідальності за спливом строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, заявлений потерпілим цивільний позов про стягнення матеріальної шкоди необхідно залишити без розгляду, що за змістом ч. 7 ст. 128 КПК України не перешкоджає пред'явленню позову в порядку цивільного судочинства.

Щодо вирішення питання процесуальних витрат за проведення експертиз, слід зазначити наступне.

Об'єднана палата ККС ВС зробила висновок про те, що якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов'язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту (постанова від 12 вересня 2022 року у справі №203/241/17).

Оскільки ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 звільняються від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень на підставі пунктів 2-4 ч. 1 ст. 49 КК у зв'язку із закінченням строків давності, кримінальне провадження щодо них має бути закрито, а ініціатором проведення судових експертиз у цьому кримінальному провадженні був орган досудового розслідування, то відповідно до положень ч. 2 ст. 122, ст. 124 КПК витрати на проведення експертиз стягненню з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 не підлягають.

Запобіжний захід обвинуваченим не обирався.

Долю речових доказів суд вирішує на підставі ст. 100 КПК України.

Керуючись ст. ст. 12, 49 КК України, ст. ст. 284, 285, 288, 350, 372 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_9 , обвинувачених ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.364, ч.4 ст.27 ч.2 ст.28 ч.3 ст.426, ч.2 ст.28 ч.1 ст.366 Кримінального кодексу України на підставі ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності.

Звільнити ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ч.2 ст.364-1, ч.4 ст.27 ч.2 ст.28 ч.3 ст.426, ч.2 ст.28 ч.1 ст.366 Кримінального кодексу України на підставі ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності.

Звільнити ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, ч.2 ст.28 ч.2 ст.364-1, ч.4 ст.27 ч.2 ст.28, ч.3 ст.426, ч.2 ст.28 ч.1 ст.366 Кримінального кодексу України на підставі ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності.

Кримінальне провадження № 42015000000002452 від 06.11.2015 стосовно ОСОБА_6 , за обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.364, ч.4 ст.27 ч.2 ст.28 ч.3 ст.426, ч.2 ст.28 ч.1 ст.366 Кримінального кодексу України, ОСОБА_7 , за обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ч.2 ст.364-1, ч.4 ст.27 ч.2 ст.28 ч.3 ст.426, ч.2 ст.28 ч.1 ст.366 Кримінального кодексу України, ОСОБА_8 , за обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ч.2 ст.364-1, ч.4 ст.27 ч.2 ст.28 ч.3 ст.426, ч.2 ст.28 ч.1 ст.366 Кримінального кодексу України, - закрити.

Цивільний позов Запорізької обласної державної адміністрації до ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 про стягнення суми збитків, - залишити без розгляду.

Речові докази, визнані постановою прокурора від 20.01.2016 :

1.Договір про закупівлю робіт за державні кошти № 16/15 від 16.05.2015 між Запорізькою ОДА та ТОВ «Південспецбуд» на 10 арк.;

2.Додаток № 1 до договору - перелік об'єктів будівництва на 1 арк.;

3.Додаток до договору - договірна ціна на 2 арк.;

4.Додаток до договору - план фінансування робіт на 2 арк.;

5.Додаток до договору - графік провадження робіт на 2 арк. (формат A3);

6.Додаткова угода № 1 до договору від 18.06.2015 на 1 арк.;

7.Додаткова угода № 2 до договору від 31.07.2015 на 1 арк.;

8.Додаткова угода № 3 до договору від 31.08.2015 на 1 арк.;

9.Додаткова угода № 4 до договору від 30.09.2015 на 1 арк.;

10.Додаткова угода № 5 до договору від 30.10.2015 на 1 арк.;

11.Додаткова угода № 6 до договору від 30.11.2015 на 1 арк.;

12.Додаткова угода № 7 до договору від 08.12.2015 на 1 арк.;

13.Наказ № 49-К по ТОВ «Південспецбуд» від 05.10.2015 на 1 арк.;

14.Протокол № 02/15 загальних зборів учасників ТОВ «Південспецбуд» від 01.10.2015 на 1 арк.;

15.Наказ № 50-К по ТОВ «Південспецбуд» від 05.10.2015 на 1 арк.;

16.Експертна оцінка ДП «Укрдержбудекспертиза» 00-0165-15/ЕО/КД від 27.03.2015 на 1 арк.;

17.Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 1/1 за червень 2015 року на 17 арк.;

18.Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 2/1 за червень 2015 року на 17 арк.;

19.Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 3/1 за червень 2015 року на 17 арк.;

20.Платіжне доручення № 27 від 09.07.2015 від Запорізької ОДА на ім'я ТОВ «Південспецбуд» на суму 1138597,75 грн. на 1 арк.;

21.Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 16/1 за червень 2015 року на 12 арк.;

22.Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 15/1 за червень 2015 року на 17 арк.;

23.Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 14/1 за червень 2015 року на 17 арк.;

24.Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 6/1 за червень 2015 року на 17 арк.;

25.Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 5/1 за червень 2015 року на 18 арк.;

26. Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 4/1 за червень 2015 року на 18 арк., які зберігаються у матеріалах кримінального провадження, - залишити в матеріалах судового провадження.

Речові докази, визнані постановою прокурора від 25.07.2016:

-супровідний лист ТОВ «Комунтех» на адресу ТОВ «Півдеспецбуд» від 30.05.2015 на 1 арк.;

-копія акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт між ТОВ «Комунтех» та ТОВ «Південспецбуд» форми КБ-2в № 3/1M за травень 2016 року на 7 арк.;

-копія акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт між ТОВ «Комунтех» та ТОВ «Південспецбуд» форми КБ-2в № 4/1М за травень 2016 року на 7 арк.;

-копія акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт між ТОВ «Комунтех» та ТОВ «Південспецбуд» форми КБ-2в № 4/2М за травень 2016 року на 8 арк.;

-копія акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт між ТОВ «Комунтех» та ТОВ «Південспецбуд» форми КБ-2в № 5/1M за травень 2016 року на 7 арк.;

-копія акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт між ТОВ «Комунтех» та ТОВ «Південспецбуд» форми КБ-2в № 5/2M за травень 2016 року на 5 арк.;

-копія акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт між ТОВ «Комунтех» та ТОВ «Південспецбуд» форми КБ-2в № 6/1M за травень 2016 року на 4 арк.;

-копія акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт між ТОВ «Комунтех» та ТОВ «Південспецбуд» форми КБ-2в № 6/2М за травень 2016 року на 4 арк.;

-копія акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт між ТОВ «Комунтех» та ТОВ «Південспецбуд» форми КБ-2в № 6/3М за травень 2016 року на 6 арк. Копія акту приймання передачі виконаних будівельних робіт між ТОВ «Комунтех» та ТОВ «Південспецбуд» форми КБ-2в № 14/1М за травень 2016 року на 9 арк.;

-копія акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт між ТОВ «Комунтех» та ТОВ «Південспецбуд» форми КБ-2в № 14/2М за травень 2016 року на 5 арк.;

-копія акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт між ТОВ «Комунтех» та ТОВ «Південспецбуд» форми КБ-2в № 14/3М за травень 2016 року на 3 арк.;

-копія акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт між ТОВ «Комунтех» та ТОВ «Південспецбуд» форми КБ-2в № 15/1M за травень 2016 року на 11 арк.;

-копія акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт між ТОВ «Комунтех» та ТОВ «Південспецбуд» форми КБ-2в № 5/8 за грудень 2015 року на 19 арк.;

-копія акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт між ТОВ «Комунтех» та ТОВ «Південспецбуд» форми КБ-2в № 4/7 за грудень 2015 року на 17 арк., які долучені до матеріалів кримінального провадження, - залишити в матеріалах судового провадження.

Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя протягом 7 (семи) днів з дня її оголошення.

Головуючий суддя ОСОБА_1

Судді ОСОБА_2

ОСОБА_3