Справа № 175/9720/24
Провадження № 2/175/2902/25
Іменем України
"15" грудня 2025 р. с-ще Слобожанське
Дніпровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Білоусової О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Яшиної М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Слобожанське в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з орендної плати за землю, інфляційних витрат, 3% річних від простроченої суми заборгованості по сплаті орендної плати за землю,
Представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з орендної плати за землю, інфляційних витрат, 3% річних від простроченої суми заборгованості по сплаті орендної плати за землю та просить суд стягнути з відповідачки заборгованість зі сплати орендної плати у розмірі 513 612, 72 грн, 3% річних від простроченої суми заборгованості у розмірі 18 569, 55 грн, інфляційні витрати в розмірі 62 465, 34 грн. та судові витрати.
Представник відповідача - адвокат Бичков О.О. надав суду письмові пояснення, в яких заперечував проти позовних вимог, з викладених у поясненнях підстав, просив відмовити у задоволенні позовної заяви.
Представник позивача подала заяв про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив відмовити у задоволенні позовної заяви.
Вивчивши матеріали справи, суд вбачає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що 04.10.2018 року Краматорською міською радою було прийнято рішення № 43/ VІІ-506 «Про погодження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, припинення права оренди земельною ділянкою та передачу земельних ділянок в оренду фізичним особам».
Зокрема пунктом 3.2 рішення вирішено передати земельну ділянку в оренду фізичній особі ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 , площею 0,3359 га для будівництва відкритої стоянки автотранспорту з контрольно-пропускним пунктом строком на 5 років (кадастровий номер 1412900000:00:012:0899).
19.01.2019 року між орендодавцем - Краматорською міською радою та орендарем - ОСОБА_2 укладено договір оренди землі з кадастровим номером 1412900000:00:012:0899.
Відповідно до Акту приймання-передачі в оренду земельної ділянки від 19.01.2019 року, за яким Краматорська міська рада на підставі рішення міської ради № 43/VII-506 від 04.10.2018 р. «Про погодження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, припинення права оренди земельною ділянкою та передачу земельних ділянок в оренду фізичним особам» передала, а ОСОБА_2 прийняла земельну ділянку площею 0, 3359 га за кадастровим номером 1412900000:00:012:0899 для будівництва відкритої стоянки автотранспорту з контрольно-пропускним пунктом по АДРЕСА_1 .
Відповідно до пункту 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки, відповідно до витягу № 3171 від 14.11.2018 року із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Міжміського управління у містах Краматорську та Дружківці головного управління Держгеокадастру у Донецькій області становило на час складання договору 3 502 416,72 грн.
Згідно пункту 9 Договору орендна плата за землю сплачується орендарем виключно в грошовій формі в розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить на час складання договору 175 120, 83 грн. на рік.
09.01.2024 Краматорською міською військовою адміністрацією було направлено лист вих. №01-26/74 Головному управлінню ДПС у Донецькій області із запитом надати інформацію про фактично сплачені відповідачем суми з орендної плати за землю з кадастровим номером 1412900000:00:012:0899 за період з 01.01.2022 по 31.12.2023 роки.
Згідно наданої відповіді ГУ ДПС у Донецькій області, викладеної у листі від 19.01.2024 № 290/5/05-99-24-13, платником ОСОБА_1 відповідно даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС України за період з 01.01.2022 по 31.12.2023 рр. сплачено суму по орендній платі з фізичних осіб від 26.09.2023 року в розмірі 3 177,80 грн., за 2022 рік оплата не надходила.
Враховуючи неналежне виконання відповідачем зобов?язань за договором оренди землі з кадастровим номером 1412900000:00:012:0899 щодо своєчасного внесення орендної плати, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 513 612,72 грн. заборгованості за договором зі сплати орендної плати, 18 569,55 грн. - 3 % річних та 62 465,34 грн. - інфляційних втрат.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України (далі - ЗК України), ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до частини першої статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі статтею 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У частині першій статті 626 ЦК України, визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з вимогами Податкового кодексу України, на орендаря покладено обов'язок ведення звітності по нарахованій та виплаченій орендній платі та стягнення податків при вчиненні зазначених дій.
Права та обов'язки орендодавця та орендаря встановлені статтями 24 та 25 Закону України «Про оренду землі».
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до частини першої статті 25 Закону України «Про оренду землі», орендар земельної ділянки зобов'язаний, зокрема своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також і орендну плату за водний об'єкт.
Відповідно до вимог частини 2 статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Земельним кодексом України, а саме статтею 96, встановлений обов'язок землекористувачів, у тому числі орендарів, своєчасно сплачувати орендну плату за користування землею. Ця норма Земельного кодексу України кореспондується зі статтею 24 Закону України «Про оренду землі», яка передбачає, що орендодавець землі має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно із положеннями статей 21, 22 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Орендна плата може справлятися у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою на умовах оренди (підпункт 14.1.136 пункту 14.1. статті 14 ПКУ).
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 ПКУ).
Відповідно до підпункту 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПКУ встановлено, що платниками плати за землю, зокрема, є платники орендної плати землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Згідно з підпунктом 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПКУ землекористувачі це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які користуються земельними ділянками державної та комунальної власності: 1) на праві постійного користування; 2) на умовах оренди.
Об'єктами оподаткування платою за землю, зокрема, є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди (підпункт 270.1.2 пункту 270.1 статті 270 ПКУ).
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (абзац перший пункту 288.1 статті 288 ПКУ). Згідно з пунктом 288.4 статті 288 ПКУ розмір та умови внесення орендної плати встановлюються в договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Типовий договір оренди землі затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220.
Крім іншого, відповідно до статті 629 ЦКУ, договір є обов'язковим для виконання сторонами. Обов'язок зі сплати орендної плати є нормативно врегульованим і не може визначатися чи змінюватися та припинятися сторонами договору за власним волевиявленням (висновок у Постанові Верховного Суду України від 11.05.2016 р. у справі № 6-824цс 16).
У пункті 1.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» роз'яснено, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку на рівні із земельним податком.
Водночас підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є саме договір оренди такої земельної ділянки ( частина друга статті 21 Закону про оренду землі, пункт 288.1 статті 288 Податкового кодексу України ).
У зв'язку з широкомасштабною збройною агресією рф проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан , який продовжується по теперішній час.
Законом України від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану » (із змінами) визначається зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ т а організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.
Статтями 286, 287 Податкового кодексу України регулюються порядок та строк сплати плати за землю. Нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку (п.286.5.). Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.287.5.).
Всупереч умовам Договору відповідач до теперішнього часу не сплатила кошти за користування земельною ділянкою, у розмірі, передбаченому Договором.
Законом України від 15.03.2022 № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» доповнено розділ ХХ Перехідних положень кодексу пунктом 69.14, яким встановлено, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, визначається Кабінетом Міністрів України.
Пізніше було прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», якою встановлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
У свою чергу, до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включалися території можливих бойових дій та території активних бойових дій (на теперішній час доповнено території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси). Відповідно до вказаної постанови Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України прийнято наказ від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», яким затверджено відповідні переліки територій, зокрема, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, що складався з переліку територій можливих бойових дій та територій активних бойових дій. При цьому Краматорську міську територіальну громаду Краматорського району Донецької області було включено до переліку територій можливих бойових дій (з 24.02.2022).
Законом України № 3050 від 11.04.2023 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» пункт 69.14 Перехідних положень Податкового кодексу України викладено в новій редакції, а саме: «За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території. Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Таким чином, у Відповідача не було підстав для не сплати орендної плати за землю, і тільки з прийняттям закону № 3050 були врегульовані питання з автоматичного (без прийняття рішень органами місцевого самоврядування) звільнення від плати земельного податку та орендної плати за землю, проте ця норма розповсюджувалась тільки на території активних бойових дій та не стосувалася територій можливих бойових дій.
Листом Державної податкової служби України від 22.02.2024 №2724/5/99-00-04 01-04-05 надано відповідь, якою зазначено, що Краматорська міська територіальна громада з 24.02.2022 включена до підрозділу І «Території можливих бойових дій» Переліку територій, то за податковий (звітній) період 2022 рік у суб'єктів господарювання виникає податковий обов'язок з нарахування та сплати плати за землю за земельні ділянки комунальної власності, що розташовані в межах Краматорської міської територіальної громади (відповідь додається).
Листами ГУ ДПС у Донецькій області від 02.02.2024 №514/5/05-99-04-09 та від 31.01.2024 №481/5/05-99-24-13 щодо застосування окремих норм податкового законодавства зазначено, що суб'єкти господарювання, які мають у власності та/або користуванні земельні ділянки, розташовані на території Краматорської міської територіальної громади зобов'язані нараховувати та сплачувати плату за землю за 2022 рік на загальних підставах (листи додаються).
Отже, з матеріалів позовної заяви вбачається, що між сторонами досягнуто всіх істотних умов договору, даний договір не оскаржувався, договір підписано сторонами, а отже він підлягає до виконання.
Відповідно до сертифікату Донецької ТПП №1400-25-2017 (вих. №111/12.1-17-03 від 10.10.2025 року) про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) щодо обов'язків використовувати земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:00:012:0899, що знаходиться за адресою; АДРЕСА_2 , у термін х 24.02.2022 за Договором оренди землі від 19.01.2019, зазначено, що дата настання форс-мажорних обставин - 24.02.2022, дата закінчення - тривають на 10 жовтня 2025 року.
Суд зазначає, що сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс-мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами (подібні правові висновки викладено у постановах Верховного Суду від 14.02.2018 у справі № 926/2343/16, від 16.07.2019 у справі № 917/1053/18 та від 25.11.2021 у справі № 905/55/21). Адже визнання сертифіката торгово-промислової палати беззаперечним та достатнім доказом про існування форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) без надання судом оцінки іншим доказам суперечить принципу змагальності сторін судового процесу (пункт 77 постанови Верховного Суду від 19.08.2022 у справі № 908/2287/17).
Судом встановлено, що відповідачем було порушено умови договору з оренди земельної ділянки, а також норми статті 25 Закону України «Про оренду землі», оскільки не сплатив позивачу орендну плату за 2021-2024 рік у розмірі 513 612, 72 грн.
Частиною 2 ст. 625 ЦК України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач просить стягнути з відповідача 3% річних від простроченої суми заборгованості у розмірі 18 569, 55 грн. та інфляційні витрати в розмірі 62 465, 34 грн.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з орендної плати за землю, інфляційних витрат, 3% річних від простроченої суми заборгованості по сплаті орендної плати за землю, підлягає задоволенню.
Разом з тим, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 8 919, 71 грн.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 23, 1167, 1173,1174 ЦК України, ст. ст.. 2, 12, 13, 76, 81, 82, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -
Позов Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з орендної плати за землю, інфляційних витрат, 3% річних від простроченої суми заборгованості по сплаті орендної плати за землю,- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 24812116) заборгованість зі сплати орендної плати за Договором оренди землі від 19.01.2019 р. за кадастровим номером 1412900000:00:012:0899 за період з 01.07.2021 р. по 01.03.2024 р. в розмірі 513 612,72 грн., 3 % річних від простроченої заборгованості в розмірі 18 569,55 грн., інфляційні втрати в розмірі 62 465,34 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 24812116) сплачений судовий збір у розмірі 8 919, 71 грн .
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення судового рішення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О. М. Білоусова