Справа № 484/6255/25
Провадження № 3/484/2667/25
Постанова
іменем України
16.12.2025 року суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Максютенко О.А., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Первомайська Миколаївської області, громадянина України, проживаючого АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП
встановив
08.11.2025 року о 21 годині 47 хвилин в м.Первомайську по вул. Леоніда Каленюка, ОСОБА_1 керував т.з.ВАЗ 21061 н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а смак: звуження зіниці очей, неприродня блідість обличчя, порушення мови.
Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі Первомайської КП ПЦМБЛ відмовився, чим порушив п.2.5. ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП.
В судове засідання представник ОСОБА_1 - адвокат Цехотська Т.В. надала письмові заперечення, де просила закрити провадження у справі. Зазначила, що ОСОБА_1 не визнає своєї провити, проти фактичних обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП заперечує. Під час складання протоколу поліцейським було грубо порушено процедуру складання останнього та «Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».
З відеозапису доданого до матеріалів адміністративного правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 заперечував те, що він перебував в стані наркотичного сп'яніння та не відмовлявся пройти огляд на стан сп'яніння. ОСОБА_1 пояснив працівнику поліції на місті зупинки, що має блідий колір обличчя, тому, що має захворювання -вірусний гепатит В, проходить лікування та приймає ліки - терафовір, алкогольні напої та наркотичні препарати не вживає, очі мають почервоніння через те, що він їхав з роботи та не спав, наданні пояснення працівником поліції були проігноровані та складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення за ч.1ст.130КУпАП, за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння. Крім того, працівник поліції фактично спонукав ОСОБА_1 до відмови від проходження огляду на стан сп'яніння, пояснюючи можливість надати пояснення відповідної відмови в суді та неодноразово пропонуючи відмовитись від проходження огляду на стан сп'яніння. Більше того, під час спілкування з поліцейським, ОСОБА_1 поводив себе адекватно, чітко відповідав на його запитання, його поведінка цілком відповідала обстановці.
Суд, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього письмові матеріали, переглянувши відео долучене працівниками поліції до матеріалів справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вимогами ст. 252 КУпАП, передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме - відмова особи, яка управляє транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, підтверджується сукупністю доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, зокрема:
- даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 507417 від 08.11.2025 року, де зазначено, що ОСОБА_1 в порушення п.2.5 ПДР України, відмовився від проходження в медичному закладі Первомайської КП ПЦМБЛ огляду на стан алкогольного сп'яніння при наявності таких ознак, як звуження зіниць очей, бліде обличчя, порушення мови;
- даними відеозапису, з якого вбачається, що транспортний засіб ОСОБА_1 було зупинено співробітниками поліції та у водія було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 доданих до матеріалів справи та власноручно ним написаних, де він визнав факт перебування в стані наркотичного сп'яніння.
Від водія заяв та клопотань не надходило. На пропозицію пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння водій, якому роз'яснені ознаки наркотичного сп'яніння, відмовився, пояснивши що він приймає лікарські препарати та те, що немає сенсу їхати в лікарню.
В матеріалах справи також міститься направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до медичного закладу КП ПЦМБЛ від 08.11.2025 року.
Судом встановлено та це вбачається з відеозапису фіксування факту адміністративного правопорушення, що ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції, коли керував транспортним засобом.
Заперечення ОСОБА_1 та його представника, не спростовує того факту, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння.
Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні знайшов підтвердження факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП, що дозволяє суду, визнати останнього винним.
З урахування викладеного суд вважає необхідним призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Керуючись ст. 40-1 КУпАП, відповідно до якої судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, слід стягнути з ОСОБА_1 на рахунок держави судовий збір в розмірі, встановленому п.5ч.2ст.4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 130, 252, 283, 284 КУпАП
постановив
визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП та притягнути його до адміністративної відповідальності із застосуванням адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому вираженні становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
Суддя