Ухвала від 11.12.2025 по справі 341/848/23

Єдиний унікальний номер 341/848/23

Номер провадження 2-о/341/170/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025 року місто Галич

Суддя Галицького районного суду Івано-Франківської області Островська Н. І., розглянувши заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: орган опіки та піклування при Виконавчому комітеті Галицької міської ради (місцезнаходження: м. Галич, вул. Площа Волі, 1), ОСОБА_2 ( місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), про продовження строку дії рішення суду «Про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна»,

ВСТАНОВИВ:

10.12.2025 представник в особі адвоката Шевчук-Філімон Н. М., що діє в інтересах ОСОБА_1 , звернулась до суду із заявою, де просить продовжити строк дії рішення Галицького районного суду від 24.08.2023 про визнання ОСОБА_2 недієздатною, призначення опікуна строком на два роки з дня набрання рішенням законної сили.

Вивчивши матеріали поданого клопотання, суд дійшов наступного.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Вимоги до клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною встановлені ч. 7, ч. 8 ст. 300 Цивільного процесуального кодексу України, відповідно до яких клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п'ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Суд зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 цього Кодексу (частина 9 статті 300 ЦПК), тобто за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.

Вивченням клопотання встановлено, що таке подано представником заявника - адвокатом Шевчук-Філімон Н. М.

Отже, виходячи з аналізу норм частини 7 статті 300 ЦПК України, за змістом якої клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування, представник заявника не наділений правом звернення до суду з таким клопотанням.

Таким чином, таке клопотання має бути підписано особисто опікуном недієздатної особи, а не його представником.

Суддя повертає клопотання про продовження строку недієздатності, якщо заявник (наприклад, опікун) не є належним суб'єктом, який може подавати такі заяви згідно з ЦПК.

Відповідно п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України , повна заява повертається, якщо заява подається особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.

За таких обставин суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 , подана представником Шевчук-Філімон Н. М. підлягає поверненню на підставі п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України.

Згідно з ч. 7 ст. 185 ЦПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню суду із заявою, якщо перестануть існувати обставини, які стали підставою для повернення заяви.

Керуючись статтями 185, 258, 260, 261, 353, 354 ЦПК України , суд,

постановив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Галицької міської ради, ОСОБА_2 , про продовження строку дії рішення суду про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна- повернути прелдставнику заявника.

Повернути заяву з додатками.

Копія заяви залишається у суді.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга протягом п'ятнадцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції з дня її проголошення.

У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Повернення такої заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для такого повернення.

СуддяНаталя ОСТРОВСЬКА

Попередній документ
132602246
Наступний документ
132602248
Інформація про рішення:
№ рішення: 132602247
№ справи: 341/848/23
Дата рішення: 11.12.2025
Дата публікації: 17.12.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Галицький районний суд Івано-Франківської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них:; про визнання фізичної особи недієздатною
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Повернуто (11.12.2025)
Дата надходження: 10.12.2025
Предмет позову: про продовження строку дії рішення про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна
Розклад засідань:
29.05.2023 11:00 Галицький районний суд Івано-Франківської області
24.08.2023 11:30 Галицький районний суд Івано-Франківської області