Справа № 204/16682/23
Провадження № 2/202/486/2025
(з а о ч н е)
15 грудня 2025 року м. Дніпро
Індустріальний районний суд міста Дніпра в складі головуючого судді Марченко Н.Ю. за участю секретаря судового засідання Шульги А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування,
Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради звернулося до Красногвардійського районного суду міста Дніпропетровська з позовом про стягнення з ОСОБА_1 надміру виплачених коштів державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, обґрунтувавши свої позовні вимоги тим, що що 08.10.2020 року ОСОБА_2 звернувся до управління з заявою про призначення державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, згідно з Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року.
Відповідно до поданої відповідачем заяви та документів йому була призначена допомога на неповнолітню дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на період з 01.10.2020 до 30.10.2020 у розмірі 5377,26 грн щомісяця, на період з 01.12.2020 до 30.09.2021 у розмірі 5569,76 грн щомісяця.
В подальшому виплату допомоги відповідачу було автоматично продовжено згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної допомоги» від 08 квітня 2020 року № 264, починаючи з 01.10.2020 в розмірі 5857,26 грн. щомісячно.
01.10.2021 відповідач звернувся з заявою для подальшого призначення допомоги.
Відповідно до поданої заяви відповідачу було призначено допомогу на неповнолітню дитину ОСОБА_3 в розмірі 5857,26 грн, починаючи з 01.10.2021.
Після надходження на адресу управління необхідних документів, у тому числі інформації з Лівобережного УСЗН ДМР (вх. № 3/2755 від 08.12.2021), здійснено перерахунок раніше призначеної допомоги за період з 01.10.2021 до 30.11.2021 у розмірі 3 817,29 грн, з 01.12.2021 до 31.01.2022 у розмірі 4 087,29 грн.
Управлінням було визначено обсяг надміру сплачених коштів допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, за період з 01.10.2021 до 31.01.2022 у розмірі 7619,88 грн.
Відповідачу були надіслані повідомлення від 14.04.2023 та від 11.08.2023 про припинення надання державної допомоги та повернення надміру виплачених коштів.
За рішенням органу соціального захисту населення було частково утримано кошти у розмірі 4 087,30 грн, сума заборгованості, що підлягає поверненню відповідачем, складає 3532,58 грн.
За цих підстав Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради просило стягнути з ОСОБА_1 на свою користь надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, в розмірі 3532,58 грн.
Ухвалою Красногвардійського районного суду міста Дніпропетровська від 05 січня 2024 року зазначену цивільну справу передано за підсудністю до Індустріального районного суду міста Дніпропетровська.
Ухвалою Індустріального районного суду міста Дніпропетровська від 05 квітня 2024 року у справі відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін.
У судове засідання представник позивача не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач повідомлявся про розгляд справи за своїм зареєстрованим місцем проживання, у судове засідання не з'явився, відзив на позов не надав, тому судом проведено заочний розгляд справи, яка вирішується на підставі наявних доказів.
Суд, з?ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:
Судом установлено, що відповідач ОСОБА_2 01.10.2021 року звернувся до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради з заявою про призначення державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, згідно з Законом України «Про державну допомогу сім?ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім?ям з дітьми», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, а саме допомоги на неповнолітню дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.10.2020 року.
Крім того, в своїй заяві від 28.10.2021, поданій до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, відповідач просив продовжити строк подання документів та не відмовляти у призначенні допомоги, посилаючись на те, що надати довідку про стипендію ОСОБА_3 не може через карантинні заходи у закладі, зобов'язавшись надати довідку як тільки її отримає.
Відповідно до поданої заяви відповідачу було призначено допомогу на неповнолітню дитину ОСОБА_3 в розмірі 5857,26 грн., починаючи з 01.10.2021.
Згідно з матеріалами справи в подальшому Управлінням було здійснено перерахунок раніше призначеної допомоги за період з 01.10.2021 до 30.11.2021 у розмірі 3 817,29 грн, з 01.12.2021 до 31.01.2022 у розмірі 4 087,29 грн.
Управлінням було визначено обсяг надміру сплачених відповідачу коштів допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, за період з 01.10.2021 до 31.01.2022 у розмірі 7619,88 грн.
Зокрема у своєму розрахунку позивач зазначає, що розмір допомоги, яка повинна бути нарахована з урахуванням достовірної та повної інформації складає: з 01.10.2021 до 31.10.2021 - 3817,29 грн, з 01.11.2021 до 30.11.2011 - 3817,29 грн, з 01.12.2021 до 31.12.2021 - 4087,29 грн., з 01.01.2022 до 31.01.2022 - 4087,29 грн.
Натомість розмір допомоги, яка виплачувалася за недостовірною та неповною інформацією, становив 5857,26 грн. щомісячно.
Позивачем були надіслані відповідачу повідомлення від 14.04.2023 № 211 та від 11.08.2023 № 512/1 про припинення надання державної допомоги та повернення надміру виплачених коштів державної допомоги в розмірі 3532,58 грн.
При вирішенні спору між сторонами суд виходить із наступного:
Згідно з п. 4 ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім?ям з дітьми» допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, є одним із видів державної допомоги сім'ям з дітьми.
Відповідно до ст. 1, 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що державна допомога на дитину, яка перебуває під опікою чи піклуванням, призначається відповідно до цього Закону та порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, встановлений Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 (далі - Порядок).
Статтею 16 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 25 Порядку передбачено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, призначеним в установленому законом порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які позбавлені батьківського піклування. Така допомога вважається власністю дитини.
Згідно зі ст.17 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на підставі рішення про встановлення опіки чи піклування.
Статтею 18 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 26 Порядку визначено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що становить 2,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування, - 3,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
У разі якщо на дитину (на дитину з інвалідністю) виплачуються призначені у встановленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога (крім державної соціальної допомоги, що виплачується на дітей з інвалідністю відповідно до законодавства), розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визначається як різниця між 2,5 розміру прожиткового мінімуму (для дитини з інвалідністю, над якою встановлено опіку чи піклування, - 3,5 розміру прожиткового мінімуму) для дитини відповідного віку та розміром призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов?язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Пунктом 27 Порядку, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що для одержання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, до подаються такі документи:
1) заява опікуна чи піклувальника про призначення допомоги, яка складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
2) копія рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування;
3) копія свідоцтва про народження дитини;
4) довідка про реєстрацію місця проживання опікуна (піклувальника) та дитини (для дітей, над якими встановлено опіку чи піклування і які є вихованцями дитячих навчальних закладів, що фінансуються не за рахунок бюджетних коштів, - видана органом реєстрації довідка, в якій зазначено статус дитячого навчального закладу та за які кошти він фінансується, а також підтверджено факт перебування в ньому дітей);
5) довідки про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує на дитину опікун чи піклувальник (у разі одержання пенсії на дитину органи соціального захисту населення використовують відомості про розмір пенсії, що надійшли від органів Пенсійного фонду України на електронних носіях інформації);
6) медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданий в установленому МОЗ порядку.
У разі неможливості одержання довідки про розмір аліментів від органів державної виконавчої служби, розташованих на тимчасово окупованій території України та в районі проведення антитерористичної операції, державна допомога призначається на підставі письмової заяви опікуна чи піклувальника про одержання (неодержання) аліментів.
Відповідальність за достовірність наданої органу соціального захисту населення інформації щодо неодержання аліментів або щодо їх розміру покладається на опікунів чи піклувальників.
У разі поновлення виплати аліментів опікуни чи піклувальники зобов'язані в триденний строк письмово повідомити про це органу соціального захисту населення для проведення відповідного перерахунку розміру раніше призначеної допомоги.
Пунктами 28, 29 Порядку встановлено що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на дванадцять місяців, з місяця, в якому була подана заява з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця до місяця досягнення дитиною 18-річного віку включно.
Загальні підстави для виникнення зобов?язання у зв?язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до статті 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Суд ураховує, що законодавством визначений перелік документів, які подаються та є необхідними для призначення допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
При зверненні з заявою про призначення (продовження) виплати державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, відповідач не надав всіх необхідних документів, які впливають на розрахунок та виплату такої допомоги, що підтверджується його власноручною заявою.
Згідно з проведеним позивачем перерахунком переплата за період з 01.10.2021 до 31.01.2022 на час звернення позивача до суду становить 3532,58 грн.
Відповідач наявність підстав для здійснення перерахунку раніше призначеної державної допомоги не оспорював, заперечень проти вимог позивача та складеного ним розрахунку не надав.
Приймаючи до уваги вищенаведене, позов Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради потрібно задовольнити, стягнувши з відповідача на користь позивача суму надміру виплачених коштів державної допомоги в розмірі 3532,58 грн.
Крім того, при зверненні до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 2684 грн.
Згідно з частиною 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов задоволено, вказані витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 258-259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд
Позов Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (місцезнаходження: 49068, м. Дніпро, вул. Трудова, 1А, код ЄДРПОУ 42788513) до ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради суму надміру виплачених коштів державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, врозмірі 3532 (три тисячі п'ятсот тридцять дві) грн 58 коп., а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн.
Це заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складання.
Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складений 15 грудня 2025 року.
Суддя Наталія Марченко