Справа №461/10318/25
Провадження №3/461/3475/25
12 грудня 2025 року м. Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова О.Б. Кротова, за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , законного представника ОСОБА_2 , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Львова, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , учня 11 класу 21 ліцею у м. Львові,
за ч.1 ст.178 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №990817 від 07.12.2025, ОСОБА_1 07.12.2025 о 21 год. 40 хв. у м. Львові на вулиці Валова, буд.21, відкрито розпивав алкогольні напої, а саме: вино Aznauri рожеве ємністю 0,75л, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.178 КУпАП.
В судовому засіданні неповнолітній ОСОБА_1 заперечив обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення. Пояснив, що алкоголю не вживав, а розпивав лише енергетичний напій з друзями. Разом з тим, працівники поліції з невідомих причин вирішили скласти відносно нього протокол за розпивання алкогольних напоїв.
Законний представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 вважає, що обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення не відповідають дійсності. Коли його син повернувся до дому жодних ознак алкогольного сп'яніння у такого не було.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та законного представника, дослідивши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності, суддя прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 178 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
Суду, на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.178 КУпАП, надано протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №990817 від 07.12.2025, в якому зазначені лише обставини вчиненого правопорушення, долучену до протоколу фотофіксацію правопорушення, та витяг з інформаційної бази поліції про реєстрацію повідомлення про правопорушення від 07.12.2025.
В свою чергу, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в інкримінованому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», оскільки обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Окрім цього, суддя зазначає, що у протоколі про адміністративне правопорушення не були зазначені свідки, що можуть підтвердити обставини зазначені у протоколі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення відповідальність за яке, передбачена ч.1 ст.178 КУпАП.
Також, до протоколу про адміністративне правопорушення працівниками поліції не були долучені відеозаписи, що підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч.1 ст.178 КУпАП.
Щодо долученої до протоколу фотофіксації, суддя зазначає, що на такій відсутній ОСОБА_1 , а зображений невідомий хлопець. Окрім цього, на вказаному фото немає позначки дати та часу, відтак, таке не може бути належним та допустимим доказом на підтвердження розпивання ОСОБА_1 алкогольних напоїв.
Працівники поліції при оформленні матеріалів адміністративної справи не долучили до протоколу про адміністративне правопорушення жодного доказу на підтвердження обставин вчинення саме ОСОБА_1 адміністративного правопорушення відповідальність за яке, передбачена ч.1 ст.178 КУпАП.
Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин : відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі зазначеного, суддя приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП підлягає закриттю за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.178 КУпАП.
Керуючись ст.178, 247, 280, 284 КУпАП, суддя, -
закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.178 КУпАП відносно ОСОБА_1 в зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ольга КРОТОВА