вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49605
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
15.12.2025м. ДніпроСправа № 904/1870/25
Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Панна С.П., розглянувши матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників
за позовом Дніпропетровського обласного центру зайнятості, 49006, м.Дніпро, вул.Юрія Савченка, буд.12, код ЄДРПОУ 03490909
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гененергія», 50025, Дніпропетровська обл., м.Кривий Ріг, Миколаївське шосе, буд.8, корпус 291, кв.291, код ЄДРПОУ 45399988
про стягнення грошових коштів в сумі 250 000,00грн.
Дніпропетровський обласний центр зайнятості (код ЄДРПОУ 03490909) звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гененергія» (код ЄДРПОУ 45399988) про стягнення грошових коштів в сумі 250 000, 00грн.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи визначено суддю Скриннікову Н.С., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.04.2025р.
Ухвалою від 30.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
13.05.2025р. до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, де зазначив, що не визнає позовні вимоги Дніпропетровського обласного центру зайнятості та вважає їх безпідставними, такими, що не враховують реальні обставини виконання умов договору про надання мікрогранту та фактичну реалізацію бізнес-плану, погодженого обома сторонами. Підставою для повернення коштів може бути лише встановлений факт - або нецільового використання, або відсутності майна, і лише в рамках офіційного моніторингу. Жоден із таких фактів у справі не встановлено. Обладнання наявне, не відчужене, використовується за цільовим призначенням. Працівники найняті, послуги надаються. Отже, підстави для повернення коштів відсутні повністю.
19.05.2025р. до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшла відповідь на відзив, де вказує на те, що ринкова нестабільність не може бути підставою для невиконання умов договору про надання мікрогранту. Позивач наголошує, що мікрогрант відповідно до Порядку № 738 надається для ведення бізнесу у межах України і на території конкретної області, тому у бізнес-плані у вкладці Опис проєкту подавач заяви на отримання мікрогранту зазначає регіон, у якому буде провадитись його господарська діяльність і відповідно подає заяву до того регіонального центру зайнятості. Крім того, у зв'язку із ненаданням ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» для огляду закупленого обладнання під час здійснення перевірки (моніторингу) виконання товариством умов договору мікрогранту, спеціалісти служби зайнятості не мають можливості підтвердити факт його наявності.
Розпорядженням керівника апарату Господарського суду Дніпропетровської області №192 від 25.06.2025р. призначено повторний автоматизований розподіл матеріалів справи № 904/1870/25 у зв'язку із звільненням з посади судді ОСОБА_1 .
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 25.06.2025р. справу № 904/1870/25 передано судді Панні С.П.
Ухвалою суду від 27.06.2025р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
Відповідно до статті 248 Господарського кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Положеннями пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 04.11.1950, ратифікованої Верховною Радою України (Закон України від 17.07.1997 №475/97-ВР) встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
З огляду на практику Європейського суду з прав людини, критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника.
Відповідно до пункту 10 частини третьої статті 2 Господарського процесуального кодексу України одним з основних засад господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом.
Враховуючи достатність часу наданого сторонами для подання заяв по суті справи чи з процесуальних питань, суд вважає за можливе завершити розгляд справи.
Згідно з частиною четвертою статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з розглядом справи без виклику учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.
Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті
Урядовим проектом «єРобота» передбачено надання українцям грантів для започаткування бізнесу, розвитку підприємництва та стимулювання створення робочих місць.
Відповідно до статей 12 і 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» від 22 березня 2012 № 4618-VI (надалі - Закон № 4618-VІ) постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу» затверджений Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (надалі - Порядок № 738).
Порядок № 738 визначає умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання (надалі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (надалі - мікрогрант).
Надання мікрогрантів за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Фонд) здійснюється Державним центром зайнятості (надалі - ДЦЗ) в межах обсягу коштів, передбачених в бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом, через АТ "Ощадбанк" (надалі - уповноважений банк) відповідно до договору про взаємодію між уповноваженим банком та ДЦЗ (абз. 2 п. 6 Порядку № 738).
Згідно із п. 9 Порядку № 738, заява на отримання мікрогранту (надалі - заява) формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (надалі - Портал Дія). Невід'ємним додатком до заяви є бізнес-план, форма якого визначається Мінекономіки.
Як убачається з матеріалів справи, 20.02.2024р. керівник Товариства з обмеженою відповідальністю «Гененергія» Сергєєв Геннадій Сергійович з метою отримання мікрогранту на розвиток власного бізнесу у сумі 250 000,00грн. сформував за допомогою засобів Порталу Дія заяву № OVT645 та склав бізнес-план про розвиток власного бізнесу, який включає опис проекту та план надходжень та витрат на 36 місяців (а.с.28-41).
Наказом Державного центру зайнятості за №47 від 15.03.2024р. було погоджено надання мікрогранту у розмірі 250 000,00грн. (а.с.44-45), що підтверджується пунктом №241 додатку №1 до наказу Державного центру зайнятості "Список заявників, які отримали позитивне рішення комісії ДЦЗ та набрали найбільше сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, за заявами, поданими у період з 12.02.2024 по 25.02.2024." (а.с.44-45).
Відповідно до абз. 39 п. 19 Порядку № 738, у разі коли отримувачем є суб'єкт господарювання, такий отримувач повинен протягом 20 робочих днів з дня отримання позитивного рішення про надання мікрогранту укласти договір мікрогранту та відкрити рахунок отримувача в уповноваженому банку.
Наказом Міністерства економіки України від 06 липня 2022 року № 1969 затверджена форма договору про надання мікрогранту (далі - Договір). Договір оприлюднено на офіційному сайті ДЦЗ в мережі Інтернет.
У преамбулі Договору зазначено, що цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ «Ощадбанк» Заяви про приєднання до умов цього договору.
Абзацом 2 пункту 12 Порядку № 738 встановлено, що Державний центр зайнятості для надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абз. 6 п. 1 Порядку № 738, подає в Казначейство платіжну інструкцію на перерахування коштів з рахунка Фонду на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до договору про взаємодію 2, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунки отримувачів.
Мікрогрант надається у безготівковій формі (абз. 4 п. 12 Порядку № 738).
09.04.2024р. уповноваженою особою від імені Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕНЕНЕРГІЯ» Єніною Надією Миколаївною (діє на підставі нотаріального акту-довіреності (а.с.67-71) підписано заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту (а.с.48).
На виконання умов договору, 02.05.2025р. кошти у розмірі 250 000,00грн. були зараховані на рахунок відповідача, що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою (а.с.73-74).
Відповідно до опису проекту бізнес ідеєю є створення агентства, яке-буде спеціалізуватися створенні та просуванні веб-сайтів, а також наданні комплексних послуг з розробки, дизайну та маркетингу в онлайн-просторі для підприємств і підприємців у Польщі, тобто експерт послуг.
Згідно із заявою № OVT645 та описом проекту для реалізації бізнес ідеї відповідач планував придбати:
- ПК в зборі 2 шт. на суму 98 000,00грн.;
- монітор 2 шт. на суму 17 000,00грн.;
- програмні продукти для веб-дизайнера (Figma) на суму 25 000,00грн.;
- ліцензію Microsoft Windows Corp на суму 20 000,00грн.;
- ліцензію на програмні продукти Adobe inDesigne на суму 65 000,00грн.;
- налаштування реклами Google на суму 25 000,00грн.
Обов'язковою умовою Договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку № 738, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту (абз. 3 п. 20 Порядку №738, у редакції Постанови КМ №540 від 10.05.2023р.).
Відповідно до абз. 3 пункту 4 Порядку № 738 (у редакції, що діяла до 04.05.2024), мікрогрант у розмірі 250,0 тис. грн. надається у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком.
Абзацом 1 пункту 21 Порядку № 738 передбачено, що Державний центр зайнятості через регіональні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (надалі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
На виконання зазначеного порядку, як стверджує позивач, листом №344 від 07.10.2024 Криворізька філія Дніпропетровського обласного центру зайнятості повідомила відповідача про проведення планової перевірки дотримання умов договору мікрогранту.
27.10.2024р. Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЕНЕНЕРГІЯ» направило листа до Криворізької філії ОЦЗ із поясненнями перед здійсненням моніторингу, що згідно із наказом директора Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕНЕНЕРГІЯ» виконавчого директора (новостворене робоче місце) відряджено з 16.10.2024р. на період до 20.08.2025р. до філії товариства у Польщі; спеціаліст з маркетингу працює дистанційно; обладнання, закуплене за кошти мікрогранту, вивезене до філії товариства у Польщі і ввезення його до України у даний час є економічно необґрунтованим, недоцільним та не відповідає інтересам ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ»; ДЦЗ не має повноважень щодо втручання до господарської діяльності товариства (а.с.58-61).
30.10.2024р. спеціалістом Криворізької філії ОЦЗ за участі уповноваженої особи від Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕНЕНЕРГІЯ» Єніної Надії Миколаївни за адресою провадження господарської діяльності товариства: м. Кривий Ріг, вул. Кобилянського, буд. 219, поверх 3, прим III, було проведено перевірку/огляд дотримання ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» умов договору мікрогранту та з'ясовано, що за вказаною адресою в офісі відсутні облаштовані робочі місця та наймані працівники; відсутні та не пред'явлені для огляду комп'ютерне обладнання та ліцензійне програмне забезпечення, вказані у бізнес плані та придбані за кошти мікрогранту (а.с.62-66).
Згідно із наданим Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЕНЕНЕРГІЯ» договором поставки № 1- UD від 12.05.2024р. (а.с.80-82) та рахунком до сплати № 1002-WN від 16.05.2024р. на а.с.84) на загальну суму 225 000,00 грн. ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» за кошти мікрогранту було придбано (платіжна інструкція №2 від 22.05.2024р. на а.с.79) наступне комп'ютерне обладнання та ліцензійне програмне забезпечення (згідно із бізнес планом):
- персональний комп'ютер в зборі - 2 шт., на загальну суму 98 000,00грн.;
- монітор - 2 шт., на загальну суму 17 000,00грн.;
- програмні продукти для веб-дизайнера (Figma) на суму 25 000,00грн.;
- ліцензія Microsoft Windows Corp на суму 20 000,00грн.;
- ліцензія на програмні продукти Adobe inDesigne на суму 65 000,00грн.
Також, ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» надано акт прийому-передачі об'єкта нематеріальних активів №1 від 29.05.2024р. про передачу Відповідачу програмних продуктів для веб-дизайнера ((Figma), ліцензії Microsoft Windows Corp та ліцензії на програмні продукти Adobe inDesigne (а.с.88).
При цьому, відповідно до наданої ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» накладної № 1 від 29.05.2025р., місцем її складання є м.Познань і одержувачем двох персональних комп'ютерів в зборі та двох моніторів є Філія у Польщі ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» (м. Познань, вул. Словацького, 55/1 (а.с.86).
Крім того, згідно із договором про надання послуг № 1 від 08.05.2024р. та рахунку до сплати № 1 від 08.05.2024р. в сумі 25 000,00грн. (а.с.90) ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» було здійснено оплату за послуги по налаштуванню реклами Google (акт виконаних робіт (наданих послуг) № 1 від 29.05.2024р. на а.с.97), наявність якої перевірити також не виявилось можливим.
Згідно із наданими Відповідачем документами, на виконання вимог Порядку № 738 у ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» були створені 2 робочих місця, на які працевлаштовані 2 працівника:
- ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) - з 15.10.2024р. на посаду виконавчого директора згідно з наказом №2-ТД від 05.10.2024р. (а.с.102);
- ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ) - з 21.10.2024р. на посаду спеціаліста з маркетингу згідно з наказом № 3-ТД від 21.10.2024р. (а.с.103).
На момент перевірки 30.10.2024р., оскільки не настав граничний термін подання звітності, була відсутня інформація по ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ»:
- із Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про створені нові робочі місця ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 );
- із ДПС/ПФУ щодо сплачених податків, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування по прийнятих працівниках ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ).
Вище перелічені факти зафіксовані в акті перевірки/огляду дотримання умов договору мікрогранту від 30.10.2024р. № 355 Криворізької філії ОЦЗ.
Позивач зазначив, що при здійсненні моніторингу та контролю виконання умов договору мікрогранту шляхом виїзного огляду місця провадження господарської діяльності ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» встановити факт цільового використання коштів мікрогранту та наявності закупленого обладнання і програмного забезпечення не виявилось можливим.
Оскільки на момент перевірки Відповідача обладнання, закуплене ним за кошти мікрогранту не було надано для огляду Позивачу, тому останній не може зафіксувати його наявність (факт відчуження), що порушує вимоги Договору та Порядку №738.
Керуючись абзацом 3 пункту 21 Порядку № 738, з урахуванням підпункту 9 пункту 2 розділу VI Договору про надання мікрогранту та акту перевірки/огляду дотримання умов договору мікрогранту Криворізької філії ОЦЗ від 30.10.2024 № 355, Дніпропетровським обласним центром зайнятості прийнято рішення про повернення ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» коштів мікрогранту у сумі 250 000,00 грн. (наказ № 464 від 11.11.2024р., а.с.112-114).
18.11.2024р. Дніпропетровським обласним центром зайнятості направлено лист за №12/07.02-4162 до ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» про повернення коштів мікрогранту у сумі 250 000,00грн.
08.12.2024р. ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» надана відповідь за вих. № 32 про заперечення до вимоги про повернення коштів мікрогранту, де зазначено, що вказане в акті №355 від 30.10.2024р. Криворізької філії ОЦЗ відчуження Товариством майна, закупленого за рахунок грантових коштів не відповідає дійсності, оскільки на сьогоднішній день зазначене майно знаходиться у власності підприємства, прийнято до обліку у балансі Філії та знаходиться у межах філії Товариства. Наймані особи виконують свої службові обов'язки дистанційно та у відрядженні, Товариство дотрималось вимог законодавства щодо найму працівників та їх умов праці. Щодо неможливості перевірити факт налаштування реклами, суть наданої послуги не передбачає використання власної матеріально-технічної бази Товариства, виконавець використовує власне обладнання та програмне забезпечення (а.с.121-125).
На запит Криворізької філії ОЦЗ № 01-10/131 від 21.01.2025р. Головне управління ДПС у Дніпропетровській області 07.02.2025р. листом № 8606/6/04-36-19-04-17 повідомило, що за період з 02.05.2024р. по 21.01.2025р. ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» сплачено податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати - у сумі 1 364,22 грн. та єдиний внесок, нарахований роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договорами ЦПХ, допомоги при тимчасовій непрацездатності - у сумі 1 654,98 грн. Єдиний податок з юридичних осіб та податок на прибуток за період з 02.05.2024р. по 21.01.2025р. ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» не сплачено (а.с.110).
Проте, як вказав позивач, 15.04.2025р. за результатами обміну із ПФУ (отримана інформація про відсутність сплати ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» єдиного соціального внеску за наймнаних працівників ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з дати їх працевлаштування і станом на 15.04.2025р. (а.с.148-155).
При цьому, згідно із наданим ТОВ «ГЕНЕНЕРГІЯ» наказом (розпорядженням) № 2-ТД від 05.10.2024р. ОСОБА_2 прийнятий на посаду з окладом 8 000,00 грн., ОСОБА_3 (наказ № 3-ТД від 21.10.2024р.) прийнятий на посаду з окладом 12 000,00 грн.
Крім того, подаючи заяву на отримання мікрогранту ОСОБА_4 був складений план надходжень та витрат на 36 місяців, де вказані:
- оплата праці працівників: за один та другий квартали (з дати отримання мікрогранту) - по 81 300,00грн.;
- сплата податків і зборів (з дати отримання мікрогранту): за один квартал - 18 123,00грн., за другий квартал - 22 227,00грн.
Вищезазначені обставини стали причиною звернення позивача до суду.
Правовідносини між сторонами врегульовані Законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738.
Частинами 1, 2 статті 12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" визначено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів. Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки. Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
Пунктом 1 Порядку визначено, що метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу. Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки "Фонд підтримки малого та середнього бізнесу", відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті. Надання передбачених цим Порядком мікрогрантів може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями на підставі регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва за рахунок коштів місцевих бюджетів. З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами розвитку малого і середнього підприємництва, Державний центр зайнятості укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями, в яких визначаються основні умови виконання зазначених регіональних та місцевих програм. Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.
Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує: 150000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком; 250000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком (пункт 4 Порядку зараз і подальшому в редакції, чинній на час подання заяви про приєднання до договору про надання мікрогранту)).
Порядком № 738 передбачено, що повернення коштів мікрогранту відбувається у вигляді податків, зборів та єдиного внеску.
Так, відповідно до абзаців 12, 13, 14 п. 20 Порядку № 738, кошти мікрогранту повертаються за рахунок сплати:
- податку на прибуток підприємства, екологічного податку, рентної плати, єдиного податку, податку на доходи фізичних осіб, сплаченого з доходу, отриманого від провадження господарської діяльності такої фізичної особи, та податку на доходи фізичних осіб, сплаченого за працевлаштованих згідно з цим Порядком працівників;
- єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сплаченого за працевлаштованих згідно з цим Порядком працівників або за себе для отримувачів, визначених абзацами другим та п'ятим пункту 4 цього Порядку.
Як вже було вищезазначено, на запит Криворізької філії Дніпропетровського ОЦЗ від 21.01.2025 № 01-10/131 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області 07.02.2025р. листом №8606/6/04-36-19-04-17 повідомило, що за період з 02.05.2024р. по 21.01.2025р. ТОВ “ГЕНЕНЕРГІЯ» сплачено податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати - у сумі 1364,22 грн. та єдиний внесок, нарахований роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договорами ЦПХ, допомоги при тимчасовій непрацездатності - у сумі 1 654,98 грн. Єдиний податок з юридичних осіб та податок на прибуток за період з 02.05.2024р. по 21.01.2025р. ТОВ "ГЕНЕНЕРГІЯ" не сплачено.
Згідно із пунктом 7 Розділу IV Договору, для підтвердження цільового використання мікрогранту Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача протягом трьох років з дня укладення отримувачем договору мікрогранту або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абз. 3 п. 20 Порядку № 738.
Обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. У разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім'я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов'язкової умови договору мікрогранту тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача (абзац третій пункту 20 Порядку).
У разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту (абзац 7 пункту 20 Порядку).
За положеннями абзаців першого та другого пункту 21 Порядку Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку. Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.
Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства (абзаци п'ять та одинадцять пункту 21 Порядку).
Підпунктом 4 пункту 2 Розділу VІ Договору про надання мікрогранту передбачено, що отримувач зобов'язується з метою здійснення моніторингу та контролю виконання умов цього договору надавати відповідній філії регіонального центру зайнятості доступ до місця провадження господарської діяльності отримувача відповідно до вимог Порядку, а також необхідну інформацію та документи.
Підпунктом 11 пункту 2 Розділу VI Договору встановлено, що отримувач зобов'язується попередити в письмовій формі центр зайнятості за місцем укладення договору про зміну місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності.
Мікрогрант відповідно до Порядку № 738 надається для ведення бізнесу у межах України і на території конкретної області, тому у бізнес-плані у вкладці Опис проекту подавач заяви на отримання мікрогранту зазначає регіон, у якому буде провадитись його господарська діяльність і відповідно подає заяву до того регіонального центру зайнятості.
Відповідач у бізнес-плані зазначив, що буде створювати та просувати веб-сайти, а також надавати комплексні послуги з розробки, дизайну та маркетингу в онлайн-просторі для підприємств і підприємців у Польщі, тобто експорт послуг.
У зв'язку із ненаданням ТОВ "ГЕНЕНЕРГІЯ" для огляду закупленого обладнання під час здійснення перевірки (моніторингу) виконання товариством умов договору мікрогранту, спеціалісти служби зайнятості не мають можливості підтвердити факт його наявності.
Абзацом другим пункту 5 Порядку № 738 прямо передбачено, що мікрогранти надаються, зокрема, для придбання меблів, обладнання, транспортних засобів (які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях), необхідних для провадження господарської діяльності, які не підлягають відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави).
Тож, служба зайнятості повинна мати систематичний доступ до місця провадження господарської діяльності отримувачем мікрогранту.
Оскільки на момент перевірки Відповідача обладнання, закуплене ним за кошти мікрогранту, відсутнє за адресою місця фактичного провадження господарської діяльності, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, фахівці Кам'янської філії ОЦЗ не можуть зафіксувати його наявність (факт відчуження), що порушує вимоги Договору та Порядку № 738.
Суд звертає увагу, що Договором (пункт 5 Розділу VII) передбачено, що отримувач мікрогранту несе відповідальність за ризики, пов'язані з використанням коштів мікрогранту та реалізацією бізнес-плану. Складаючи бізнес-план Відповідач самостійно аналізує ринок, конкуренцію, поточні або майбутні загрози для свого бізнесу і з урахуванням усіх цих складових планує свою господарську діяльність і, як зазначено вище, самостійно несе ризики бізнесу. Отже, ринкова нестабільність не може бути підставою для невиконання умов договору про надання мікрогранту.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
З врахуванням вище викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Статтею 129 Конституції України визначено принципи рівності усіх учасників процесу перед законом і судом, змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, як одні з основних засад судочинства.
Отже, будь-яке рішення господарського суду повинно прийматися з дотриманням цих принципів, які виражені також у статтях Господарського процесуального кодексу України.
Згідно статті 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (частина 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
За частиною 2 статті 74 Господарського процесуального кодексу України у разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (частина 4 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
Обов'язок доказування, а отже, і подання доказів відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України покладено на сторони та інших учасників справи, однак, не позбавляє суд, у випадку, передбаченому статтею 74 Господарського процесуального кодексу України, витребувати у сторони ті чи інші докази.
Європейський суд з прав людини у справі "Мантованеллі" проти Франції звернув увагу суду на те, що одним із складників справедливого судового розгляду у розумінні ст.6 Конвенції “Про захист прав людини і основоположних свобод» є право на змагальне провадження.
На підставі статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, встановивши наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачеві у захисті.
Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню зі стягнення з відповідача на користь позивача суми заборгованості у розмірі 250 000,00грн.
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 3 750,00грн.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Гененергія», 50025, Дніпропетровська обл., м.Кривий Ріг, Миколаївське шосе, буд.8, корпус 291, кв.291, код ЄДРПОУ 45399988 на користь Дніпропетровського обласного центру зайнятості, 49006, м.Дніпро, вул.Юрія Савченка, буд.12, код ЄДРПОУ 03490909, Держказначейська служба України м.Київ, IBAN 578201720355499000001706186 кошти мікрогранту у сумі 250 000,00грн. (двісті п'ятдесят тисяч гривень 00коп).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Гененергія», 50025, Дніпропетровська обл., м.Кривий Ріг, Миколаївське шосе, буд.8, корпус 291, кв.291, код ЄДРПОУ 45399988 на користь Дніпропетровського обласного центру зайнятості, 49006, м.Дніпро, вул.Юрія Савченка, буд.12, код ЄДРПОУ 03490909 судовий збір у розмірі 3 750,00грн. (три тисячі сімсот п'ятдесят гривень 00коп.).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 15.12.2025
Суддя С.П. Панна