Справа № 712/16037/25
Провадження 2-а712/309/25
08 грудня 2025 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого - судді Пономаря В.О.,
за участю секретаря судового засідання Рясик Д.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
1.Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
У листопаді 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
У позові зазначено, що постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № RЗ6390 від 26.08.2025 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 17 000,00 грн. Позивач стверджує, що зазначену постанову не отримував, про розгляд адміністративної справи не повідомлявся, на розгляд не викликався та з протоколом про адміністративне правопорушення не ознайомлювався. За його доводами, копію постанови представник позивача (адвокат) отримав лише 12.11.2025 у відповідь на адвокатський запит, після чого позивач дізнався про її існування. Обґрунтовуючи вимоги, позивач вказує, що постанова прийнята з порушенням вимог законодавства та без належного зазначення доказів на підтвердження події і складу правопорушення, а також із недотриманням процедурних гарантій (зокрема, права на участь у розгляді справи). У зв'язку з тим, що про постанову позивач дізнався лише 12.11.2025, він просить поновити строк звернення до суду, вважаючи причини його пропуску поважними та скасувати оскаржувану постанову.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
2.Процесуальні дії та хронологія руху справи в суді
ОСОБА_1 подав 20.11.2025 позовну заяву до Соснівського районного суду м. Черкаси.
Ухвалою судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 21.11.2025 поновлено позивачу строк для звернення до суду з позовом та відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
В судові засіданні 01.12.2025 та 08.12.2025 позивач ОСОБА_1 не з'явився, подавши заяву щодо проведення судового засідання за його відсутності.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, а також будь- яких заяв щодо причин відсутності в судовому засіданні на адресу суду не направив.
Виходячи з приписів ч. 3 ст. 268 КАС України суд ухвалив слухати справу за відсутності сторони відповідача.
3. Фактичні обставини, встановлені судом
Начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 26.08.2025 винесено постанову № RЗ6390 у справі про адміністративне правопорушення. У постанові зазначено, що за результатами вивчення відомостей та реєстрової інформації Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлено неприбуття ОСОБА_1 за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 у строк, визначений абз. 8 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку з чим констатовано порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію і кваліфіковано такі дії за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
З наданого до матеріалів справи листа ІНФОРМАЦІЯ_3 (відповіді на адвокатський запит адвоката Шевченка О.А. від 21.10.2025 в інтересах ОСОБА_1 , зареєстрований 24.10.2025 за вх. № 29292/1) вбачається, що відповідач повідомив про наявність щодо ОСОБА_1 двох постанов від 26.08.2025: № RЗ6390 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та № RЗ6394 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. У листі також наведено твердження про неприбуття ОСОБА_1 за повісткою до ТЦК та СП і непроходження ним медичного огляду.
4. Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ч. 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 7 КУпАП України визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Процес притягнення до адміністративної відповідальності передбачає дотримання прав особи, яку притягують до такої відповідальності.
Відповідно ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ст. 235 КУпАП військові комісаріати розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення військовозобов'язаними чи призовниками законодавства про військовий обов'язок і військову службу, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про неявку на виклик у військовий комісаріат, (ст. 210, 210-1, 211 - 211-6).
Від імені військових комісаріатів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право районні (міські) військові комісари
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (Закон № 3543-XII) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Стаття 210-1 КУпАП визначає покарання за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Згідно з п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки, а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
В адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.
Проте відповідачем не надано доказів та не доведено, що ОСОБА_1 належним чином був повідомлений про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_3 та указаний у повістці час та дату не з'явився.
5. Висновок суду
Оцінивши докази, подані сторонами, у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судом встановлено, що постанову від 26.08.2025 № RЗ6390 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП було винесено у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 нібито не з'явився за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Водночас відповідач не надав суду жодного належного доказу того, що повістка була вручена позивачу відповідно до вимог чинного законодавства. Зокрема, у матеріалах справи відсутні: особистий підпис позивача про отримання повістки; відеозапис вручення або відмови від отримання повістки; акти відмови або інші документи поштового оператора, що підтверджували б факт направлення або вручення повістки; відмітки про відмову отримати повідомлення чи про відсутність за адресою.
Суд звертає увагу, що відповідно до п. 41 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, лише зазначені способи є належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до територіального центру комплектування.
За відсутності будь-якого з передбачених законом доказів належного повідомлення, не доведено ні факту виклику, ні факту обов'язку позивача з'явитися до ТЦК, ні факту неявки, а отже і вини в його діях.
У свою чергу позивач заперечує отримання ним повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 та свою неявку на виклик.
Оскільки відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України саме на відповідача покладено обов'язок доведення правомірності свого рішення, а жодних належних та допустимих доказів не подано, суд вважає, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню.
Пунктом 3 ч. 3 ст. 286 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи зазначені вище норми процесуального права, суд дійшов висновку про скасування оскаржуваної постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення.
6. Розподіл судових витрат
Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позов позивача задоволено у повному обсязі, беручи до уваги заявлену у прохальній частині позовної заяви вимогу про стягнення із відповідача судових витрат зі сплати судового збору, суд, керуючись ч. 1 ст. 139 КАС України, підлягають до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача як суб'єкта владних повноважень судові витрати позивача, понесені у зв'язку з поданням цього позову до суду у виді судового збору в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. 77, 229, 242, 286 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Постанову від 26.08.2025 № R36390 у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності скасувати.
Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 - закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) коп.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 08.12.2025.
Сторони у справі:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 адреса: АДРЕСА_2 .
Суддя В.О. Пономар