Постанова від 07.11.2025 по справі 569/12243/25

Справа № 569/12243/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2025 року м. Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Діонісьєва Н.М., з участю представника Рівненської митниці ДМС України Ярмолюка І.М., захисника особи - Янчишин Т.І. розглянувши справу, яка надійшла з Рівненської митниці ДМС України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1

у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 472 Митного Кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

10 квітня 2025 року складено протокол про порушення митних правил № 0061/UA204000/2025 згідно якого, 01.04.2025 декларантом ТОВ «ЯН Моторс» громадянином України ОСОБА_1 , на виконання договору про надання послуг з декларування та митного оформлення товарів N?б/н від 24.03.2025, укладеного ТОВ «ЯН Моторс» (код ЄДРПОУ 43164001) з ПП «МунлайтТрейд» (код ЄДРПОУ 41182254), до Рівненської митниці подано митну декларацію muny IM40AA N? 25UA204150000843U8 з метою митного оформлення та випуску у вільний обіг наступних товарів (графа 31):

Сонячні фотоелектричні елементи складені в модулі, вмонтовані в панелі,призначені для перетворення сонячного світла у електричну енергію: SOLAR PANEL 585M - 318 шт. торговельна марка: SUNPAL Країна виробництва: CN Виробник: SUNPAL POWER CO., LTD:

Електрична апаратура для напруги не більше 1000B - PV COMBINER BOX 8 IN 1 OUT -3шт, PV COMBINER BOX 2 IN 2 OUT - 1шт. Являє собою автоматичний розподільчий щит, що збирає кілька вхідних ліній постійного струму (DC), які надходять із сонячних панелей, об?єднує їх в одну вихідну лінію, що йде до інвертора, забезпечує захист та моніторинг. Макс. потужність - 60kW, робоча напруга - 250-850V, макс. напруга при повному завантаженні - 450-850V, макс. допустима напруга моду лів - 1000V. Торговельна марка : ZJBENY Країна виробництва: CN Виробник: ZhejiangBenyiNewEnergyCo., Ltd; Перетворючі статичні - гібридні інвертори: Megarevo MPS0150, потужність 150KW - 1 шт.Торговельна марка: MEGAREVO Країна виробництва: CN Виробник : ShenzhenMegarevoTechnologyCo., Ltd; Провідники електричні для напруги не більше як 1000 В, обладнані з?єднувальними деталями, для сонячних панелей: SOLAR CABLE 4MM2 - 1500м. BATTERY CABLE 2M -1шт. SOLAR CABLE 4MM200м. Торговельна марка: PNTECH Країна виробництва: CN Виробник: ZHEJIANG PNTECHTECHNOLOGY CO., LTD; Електрична апаратура, з?єднувальні елементи для кабелів, що використовуються у сонячних панелях: SOLAR CONNECTOR MC4 -120т. Торговельна марка: Enor Країна виробництва: CNВиробник: Ninghai Enor Photo electric Technologu Co., ltd; Вироби із недорогоцінних металів, арматура кріплення для сонячних панелей: кронштейн - 316шт. Торговельна марка: SUNPAL Країна виробництва: CN Виробник: SUNPAL POWER CO., LTD. Акумулятори електричні літій-іонні ECO 200H-X4, 14.3H-X4(14.336kWh,51.2V280 Ah), енергетична ємність: 200KWH BATTERY - 1шт; 14.37KWH BATTERY - 2шт. МАКС. Вихідна потужність 100kW. Номінальна напруга 716.8V. Торговельна марка : SUNPAL Країна виробництва:CN, Виробник: SUNPAL POWER CO., LTD. Перетворючі статичні - гібридні інвертори: INVERTER DEYE 12KW -2шт. INVERTER DEYE6KW -Ішт. Торговельна марка: DEYE Країна виробництва: CN Виробник: NingboDeyeInverterTechnologyCo., Ltd. Митна декларація типу IM40AA N? 25UA204150000843U8 заповнена та подана до митного оформлення на підставі наступних документів: Invoice N?Sc-31SP241004UKR-31 від 23.11.2024. контракт N?б/н від 13.09.2024, доповнення до зовнішньоекономічного договору N?1 від 13.09.2024, пакувальний лист N?SC-31SP241004UKR-31 від 25.11.2024.

У ході митного оформлення та митного контролю товарів, системою управління ризиками Держаної митної служби України згенеровано форми митного контролю за митною декларацієюIM40AA N?25UA204150000843U8 від 01.04.2025, а саме:

-105-2 «Здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів підрозділом митного оформлення»;

-106-2 «Витребування документів, необхідних для підтвердження заявленої митної вартості товарів»;

-116-8 «Перевірка документації, яка має супроводжувати продукцію при наданні її на ринку відповідно до вимог щодо нехарчової продукції та її обігу на ринку України, встановлених технічними регламентами (Закон України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»)»:

-202-1 «Проведення часткового огляду - з розкриттям до 20 відсотків пакувальних місць і вибірковим обстеженням транспортного засобу, з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів і транспортних засобів даним, зазначеним у митній декларації та інших документах,поданих до митного оформлення»

-203-1 «Проведення повного митного огляду - з розкриттям до 100 відсотків пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу, з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів і транспортних засобів даним, зазначеним у митній декларації»;

-911-1 «Здійснення фото- та/або відеофіксації виконання митних формальностей».

За результатами проведеного митного огляду товарів, що підтверджено актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу

N?25UA204150000843U8 від 09.04.2025, виявлено факт не заявлення точних та достовірних відомостей стосовно товарів, які переміщуються через митний кордон України. Зокрема установлено, що у митній декларації IM40AA N?25UA204150000843U8 від 01.04.2025 відсутні відомості щодо наступних товарів:

Стелаж металевий розміром 210х90х85 см. - 1 шт.; джерело безперебійного живлення змінного струму HELNON, модель: НР-1101H - 1 шт.; Адаптер (USB CAN-2A); З?єднувальний силовий кабель помаранчевого кольору: розміром 250 см. - 2 шт; З?єднувальний силовий кабель помаранчевого кольору: розміром 90 см. - 1 шт; З?єднувальний силовий кабель помаранчевого кольору: розміром 70 см. - 1 шт; Металева коробка з надписом SYNPAL розміром 23х16х4 см. - 7шт; USB кабель довжиною 1м. - 1 шт; Металеві з?єднувальні пласти помаранчевого кольору з надписом Woerpsfr-H- 13 шт.; З?єднувальні кабелі чорного кольору, розмір 30 см. з надписом В-В - 12 шт.; З?єднувальні кабелі чорного кольору, розмір 30 см. з надписом В-Н - 1 шт.; Гачки металеві - 4 шт.; Чорний з?єднувальний кабель довжиною 250 см.

- 1 шт.; Сірий кабель довжиною 200 см. - 1 шт; Кабель звилкою чорного кольору довжиною 50 см. - 1 шт.; Кабель чорного кольору довжиною 70см. З надписом В-В - 1 шт.; З?єднувальні металеві деталі сірого кольору розміром 9х4,5см. - 16шт.; З?єднувальні металеві деталі сірого кольору розміром 9?2,5см. - 7 шт.; Викрутка з кабелем - 1 шт.;Болти з гайками - 90 шт.; Болти - 50 шт.; Літій-залізо-фосфатні акумулятори з маркуванням: модель LiFePo4(літій- залізо- фосфат) Battery Pack, HZR-280-16S, mun 51.2V 280AH 14336Wh - 14 одиниць; Система керування батареєю тип 16SIP - 1 шт.

У графі 54 митної декларації типу IM40A4 N?25UA204150000843U8 від 01.04.2025 зазначено, що декларантом є ОСОБА_1 ТОВ «ЯН Моторс» (код ЄДРПОУ 43164001).

У своєму поясненні від 09.04.2025 громадянин ОСОБА_1 зазначив, що виявлені під час митного огляду товари, а саме: комірки у кількості 14 шт. та комірка з елементом керування батареєю 1 шт., джерело безперебійного живлення, корпуси металеві, з?єднувальні кабелі та інше є складовими батареї 200KWH, що були придбані у виробника, як готовий товар.

Порядком заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 N? 651, серед іншого передбачено, що в графі 31 «Вантажні місця та опис товарів - Маркування та кількість - Номери контейнерів - Кількість та розпізнавальні особливості» зазначаються найменування та звичайний торговельний опис (фізичні характеристики, кількісний та якісний склад, основні властивості товару тощо), що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар.

Однак, декларантом ТОВ «ЯН Моторс» (код ЄДРПОУ 43164001) громадянином ОСОБА_1 не заявлено у митній декларації типу IM40AA 25UA204150000843U8 точні та достовірні відомості про товари, які підлягають обов?язковому декларуванню.

Пунктом 8 статті 4 Митного кодексу України визначено, що декларантом є особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.

Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

У відповідності до п.1 та п.3 ч.1 ст. 266 Митного кодексу України декларант зобов?язаний: - здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; - надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.

Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів. встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 75 Митного кодексу України для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна подати митному органу. що здійснює випуск товарів, документи на такі товари.

Враховуючи частину 1 статті 318 Митного кодексу України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон.

Відповідно до пункту 3.2. Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 р. N?651, відомості, заявлені у митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою, є відомостями, необхідними для митних цілей.

Згідно з частиною 8 статті 264 Митного кодексу України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Таким чином, директором ТОВ «ЯН Моторс» ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки декларанта, не дотримано вимоги статей 257 та 266 Митного кодексу України, що в подальшому призвело до не заявлення за встановленою формою в митній декларації типу IM40AAN?25UA204150000843U8 від 01.04.2025 точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов?язковому декларуванню у разі їх переміщення через митний кордон України.

Зокрема не заявлено відповідну інформацію про товари: Стелаж металевий розміром 210х90х85см. - 1 шт.; джерело безперебійного живлення змінного струму HELNON, модель: HР-1101H - 1шт.; Адаптер (USB CAN-2A); З?єднувальний силовий кабель помаранчевого кольору: розміром 250 см. - 2 шт; З?єднувальний силовий кабель помаранчевого кольору: розміром 90 см. - 1 шт; З?єднувальний силовий кабель помаранчевого кольору: розміром 70 см. - 1 шт; Металева коробка з надписом SYNPAL розміром 23х16х4 см. - 7шт; USB кабель довжиною 1м. - 1 шт; Металеві з?єднувальні пласти помаранчевого кольору з надписом Woerpsfr-H - 13 шт.; З?єднувальні кабелі чорного кольору, розмір 30 см. з надписом В-В - 12 шт.; З?єднувальні кабелі чорного кольору, розмір30 см. з надписом В-Н - 1 шт.; Гачки металеві - 4 шт.; Чорний з?єднувальний кабель довжиною 250см. - 1 шт.; Сірий кабель довжиною 200 см. - 1 шт; Кабель з вилкою чорного кольору довжиною 50 см. - 1 шт.; Кабель чорного кольору довжиною 70см. з надписом В-В - 1 шт.; З?єднувальні металеві деталі сірого кольору розміром 9х4,5см. - 1бшт.; З?єднувальні металеві деталі сірого кольору розміром 9х2,5см. - 7 шт.; Викрутка з кабелем - 1 шт.; Болти з гайками - 90 шт.; Болти - 50 шт.;

Літій-залізо-фосфатні акумулятори з маркуванням: модель LiFePo4 (літій- залізо- фосфат) Battery Pack, HZR-280-16S, mun 51.2V 280AH 14336Wh - 14 одиниць; Система керування батареєю тип16S1P - 1 шт., які підлягають обов?язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Чим вчинив порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 472 МК України.

В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Янчишин Т.І. вину у вчиненому правопорушенні заперечила з наступних підстав - виявлені товари, а саме комірки у кількості 14 штук та комірка з елементом керування батареєю, а також з'єднувальні кабелі, корпус металевий, джерело безперебійного живлення, кріплення та інше, адаптер є складовими батареї 200 KWH, що були придбані у виробника як готовий виріб та таке відображено в товарно супровідній документації. Такі документи були долучені під час митного оформлення, жодні деталі не були приховані від митного контролю.

Також у матеріалах справи наявний Договір №б/н від 24.03.2025 року про надання послуг з декларування та митного оформлення товарів, укладений між ТОВ «ЯН МОТОРС» (виконавець) та ПП «МУНЛАЙТ ТРЕЙД» (замовник).

Згідно п. 2.3. такого: до обов'язків замовника належить, в тому числі, до початку митного оформлення кожної відправки (надходження) товарів надавати виконавцю всі необхідні для митного оформлення документи, згідно з переліком документів, наданих виконавцем.

Згідно п. 6.2. такого: замовник несе повну юридичну відповідальність за достовірність даних, в наданих ним документах виконавцю та митних органам.

П. 6.3. такого: виконавець не несе відповідальність за невідповідність товарів (їх найменувань, маркування, кількісних та якісних характеристик) зазначених у товаросупровідних документах, товарам, що фактично переміщуються через митний кордон України.

В матеріалах справи наявних Договір поставки від 13.09.2024, укладений між ПП «МУНЛАЙТ ТРЕЙД» (покупець) та SUNPALPOWERCO(постачальник).

Згідно п. 1.1. якого: постачальник зобов'язується передати у власність, а покупець прийняти товар та сплатити за нього відповідну грошову суму. Асортимент, кількість, якість, вартість та інші характеристики товару визначені в додатках до нього.

Також в матеріалах справи наявна до Специфікація №1 до договору поставки та опис придбаного товару, який у повному обсязі відповідає складовим частинам позиції придбаної у постачальника покупцем та такої, що відображена у описі опису предметів до акту огляду від 11.04.2025 року.

В матеріалах справи наявний Висновок Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби №1420003400-0446 від 03.06.2025 року.

Згідно якого було передано об'єкти експертизи, що відповідають опису до акту огляду від 11.04.2025 року.

У такому зазначено, що на товарі відсутні супровідні документи щодо їх якості, безпеки та походження.

Таке не відповідає дійсності, адже на товари згідно опису наявний договір поставки, специфікації, та опис товару із визначальними елементами такого.

Загальна ринкова вартість товарів, зазначених у постанові про призначення експертизи станом на дату оцінки становить 1 147 313,36 грн.

В тому числі, у такому висновку зазначено: при визначенні вартості обєктів дослідження експерт, керуючись національним стандартом №1 виходив із наступних припущень/застережень:

Експерт припускає відсутність будь-яких прихованих факторів, що впливають на вартість досліджуваних об'єктів.

Тобто достовірність висновку експерта фактично ґрунтується на припущеннях, що само по собі ставить під сумнів об'єктивність такого висновку.

25.09.2025 року захисником долучено до матеріалів справи Висновок експерта № СЕ-19/123-25/6400-ТВ від 09.05.2025.

Об'єкти дослідження згідно опису предметів від 11.04.2025 року до акту проведення огляду товарів, транспортних засобів ручної поклажі, багажу.

Відповідно до такого: Провівши вичерпне дослідження наданих документів та інформації з сайтів виробника експерт встановив, що об'єкти №1-18, згідно своїх характеристик, призначення та кількості, в своїй сукупності можуть складатися в єдину систему, а саме акумуляторну батарею для зберігання енергії 200,704 кВт 716.8 В 280 А/год.

Об'єкти №19-21 не є складовими акумуляторні батареї для зберігання енергії 200,704 кВт, але ймовірно можуть використовуватися як додаткове допоміжне обладнання.

Враховуючи висновки щодо першого та другого питань, встановлено визначальні характеристики об'єктів дослідження відповідно до УКТ ЗЕД:

Акумуляторна батарея для зберігання енергії 200,704 кВт 716.8 В 280 Агод. за своїми показниками відповідає наступним характеристикам згідно з УКР ЗЕД: електричні машини, обладнання та їх частини, апаратура для запису або відтворення звуку, телевізійна апаратура для запису та відтворення зображення і звуку, їх частини та приладдя: акумулятори електричні, включаючи сепаратори для них, прямокутної ( в тому числі квадратно) або будь-якої іншої форми: літій-іонні акумулятори. Таким чином, даний висновок доводить відсутність на момент декларування товарів в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 472 МК України, а саме не заявлення точних та достовірних відомостей про товари.

В порушення ст. 252 КУпАП при винесенні протоколу про порушення митних правил №0061/UA204000/2025 від 10.04.2025 року не було проведено всебічного, повного та об'єктивного дослідження обставин справи, доказів наданих декларантом та пояснень наданих декларантом. Просила провадження закрити за відсутності в діях складу адміністративного правопорушення. Повернути власнику товар, вилучений згідно протоколу про порушення митних правил.

Представник Рівненської митниці Держмитслужби в судовому засіданні матеріали про порушення митних правил підтримав і просив застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією статті, за якою кваліфіковані його дії.

Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

За диспозицією ст. 472 Митного кодексу України, недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто не заявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Таким чином, основним безпосереднім об'єктом є встановлений порядок переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон України.

Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України характеризується як умислом, так і необережністю.

Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до роз'яснень, наведених у постанові Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» порушення митних правил, відповідальність за яке встановлена ст. 472 МК України, може бути вчинене лише умисно.

Відповідно до пунктів 1 та 3 ч. 1 ст. 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.

Згідно з ч. 3 ст. 75 Митного кодексу України (далі - МКУ) для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати органу доходів і зборів, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари; сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту; виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Частиною 4 ст. 266 МК України передбачено, що у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п. 43 ч. 1 ст. 4 МК України).

За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначають вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Згідно ст. 472 МК України адміністративним правопорушенням є недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто не заявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Об'єктом порушення є встановлений законом порядок переміщення (пересилання) через митний кордон України товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі такого переміщення.

Об'єктивна сторона - полягає у вчиненні дій, спрямованих на недекларування, тобто не заявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Суб'єктом вказаного правопорушення (відповідно до ст. 459 МКУ) можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку.

Згідно з ч. 4 ст. 368 Митного кодексу України, у разі наявності доказів недостовірності заявленої фактурної вартості товарів органи доходів і зборів визначають їх вартість самостійно, на підставі ціни на ідентичні або подібні (аналогічні) товари відповідно до вимог цього Кодексу.

Як встановлено в статті 7 закону України «Про судову експертизу», судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.

До державних спеціалізованих установ, серед інших, належать експертні служби Міністерства внутрішніх справ України.

Всупереч Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень затверджених наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53\5 із змінами, у висновку експерта відсутні дані про повідомлення експерта про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову від проведення експертизи.

Загальна вартість предметів дослідження, визначена з використанням порівняльного підходу, який передбачає аналіз цін продажу та пропонування подібного товару з відповідним коригуванням відмінностей між об'єктами порівняння та досліджуваним об'єктом.

Ринкова вартість товару, що переміщувалася через митний кордон України встановлена експертом лише на підставі припущень щодо відсутності будь -яких прихованих факторів на підставі опису вилучених товарів, а також лише на підставі цінових пропозицій з мережі Інтернет (зокрема, з українських сайтів).

З огляду на перелічене вказаний висновок є суперечливим та таким, що викликає сумніви у його правильності.

У процедурі притягнення до відповідальності за порушення ст.472 МК України важливою складовою призначення покарання у вигляді сплати штрафу є ціна товару.

Саме визначення дійсної вартості вилучених товарів, має значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст. 49 МК України, митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Враховуючи викладене, Спеціалізована лабораторія з питань експертизи та досліджень Держмитслужби не є суб'єктом судової експертизи, а отже його використання для вирішення судового спору, як про це зазначається в статті 1 вказаного закону, обмежено.

Матеріали справи не містять даних, які б вказували на наявність у діях ОСОБА_1 умислу на недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто не заявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Митний орган не надав належних та допустимих доказів вчинення ОСОБА_1 порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України, в зв'язку з чим в його діях відсутній подія і склад адміністративного правопорушення передбаченого ст. 472 Митного кодексу України.

Таким чином, вищевикладені обставини свідчать, про відсутність в діях громадянина ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 491 МК України, підставами для порушення справи про порушення митних правил є: 1) безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил; 2) офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині першій статті 319 цього Кодексу; 3) офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.

На підставі наведеного, встановлюючи у відповідності до ст. 251 КУпАП, наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, з огляду на відсутність достовірних і достатніх відомостей про вчинення громадянина України ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України - провадження в справі підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю в діях останнього складу правопорушення.

Зазначене узгоджується і з судовою практикою ЄСПЛ, згідно якої «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпції, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом» (п.43 рішення від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (Kobets v. Ukraine), з відсиланням на п.282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey).

Згідно вказаної правової позиції ЄСПЛ «розумним є сумнів, який ґрунтується на певних обставинах та здоровому глузді, випливає зі справедливого та зваженого розгляду усіх належних та допустимих відомостей, визнаних доказами, або з відсутності таких відомостей, і є таким, який змусив би особу втриматися від прийняття рішення у питаннях, що мають для неї найбільш важливе значення».

Стандарт доведення поза розумним сумнівом означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкриміноване правопорушення було вчинене і правопорушник є винним у його вчиненні. Поза розумним сумнівом має бути доведений кожний з елементів, які є важливими для правової кваліфікації діяння. Це питання має бути вирішено на підставі безстороннього та неупередженого аналізу наданих сторонами допустимих доказів, які свідчать за чи проти тієї або іншої версії подій.

Обов'язок всебічного і неупередженого дослідження судом усіх обставин справи у цьому контексті означає, що для того, щоб визнати винуватість доведеною поза розумним сумнівом, версія обвинувачення має пояснювати всі встановлені судом обставини, що мають відношення до події, яка є предметом судового розгляду. Суд не може залишити без уваги ту частину доказів та встановлених на їх підставі обставин лише з тієї причини, що вони суперечать версії обвинувачення. Наявність таких обставин, яким версія обвинувачення не може надати розумного пояснення або які свідчать про можливість іншої версії інкримінованої події, є підставою для розумного сумніву в доведеності вини особи.

На підставі викладеного, керуючись ст. 472, 495,489, 491МК України, ст. 245, 247, 280 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 472 МК України - закрити за відсуністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Повернути власнику товар, вилучений згідно протоколу про порушення митних правил від 10.04.2025 №0061/UA204000/2025 відповідно до опису предметів від 11.04.2025 року у встановленому законом порядку.

Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Рівненського міського суду Н.М. Діонісьєва