Рішення від 25.09.2025 по справі 399/264/25

Справа № 399/264/25

Провадження № 2/399/173/2025

РІШЕННЯ

Іменем України

25 вересня 2025 року смт Онуфріївка

Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Лях М.М., за участю секретаря судових засідань Гриценко Т.М., прокурора Лагоди О.В., представника ГУ ДГК в Кіровоградській області Гайворонської М.С., представника третьої особи на стороні позивача Нестеришина Т.С., відповідача ОСОБА_1 , представника відповідача Горобець О.Л., представника третьої особи на стороні відповідача Гамери В.З., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Кіровоградської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Агродар ЛТД», третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державне підприємство «Конярство України», третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Онуфріївська селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області, про витребування земельної ділянки та скасування державної реєстрації,

встановив:

Кіровоградська обласна прокуратура звернулася до суду з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державне підприємство «Конярство України» до відповідачів ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Агродар ЛТД», третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Онуфріївська селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області про витребування на користь держави України в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з володіння ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594, що розташована на території Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області та скасувати державну реєстрацію іншого речового права - права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Агродар ЛТД» (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - 46956467) щодо земельної ділянки площею 2 га з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2395425935246), що розташована на території Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області.

Позов мотивує тим, що Головним управління Держгеокадастру у Кіровоградській області виявлено порушення в діяльності Онуфріївської селищної ради - реєстрація комунальної власності на земельну ділянку та подальша передача її у приватну власність, усупереч її належності до державної форми власності та перебування у постійному користуванні ДП «Конярство України».

За даними Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській реєстрація права комунальної власності за Онуфріївською селищною радою відбулась на підставі рішення № 860 від 15.06.2021. Зі змісту рішення Онуфріївської селищної ради № 860 від 15.06.2021 «Про державну реєстрацію права комунальної власності за територіальною громадою» вбачається, що на підставі ст. ст. 15-1, 117, 122 Земельного кодексу України, п. 24 X Перехідних положень Земельного кодексу України, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», доручено начальнику відділу земельних відносин селищної ради звернутися до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно для проведення державної реєстрації права комунальноївласності за громадою Онуфріївської селищної ради на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які перебували у державній власності, згідно з додатком. У додатку до вказаного рішення вказано 141 земельну ділянку.

Державний реєстратор Онуфріївської селищної ради за заявами селищної ради 23.06.2021 зареєстрував право комунальної власності на земельну ділянку. Тобто, державна реєстрація права власності за Онуфріївською радою була здійснена, зокрема, на підставі пункту 24 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, Закону України №1423-IX від 28.04.2021 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів Українищодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».

У подальшому Онуфріївська селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області передала безоплатно у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення на території Онуфріївської селищної ради. На підставі вказаного рішення ради ОСОБА_1 04.08.2021 здійснила реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку, про що у Державному реєстрі речових прав на майно вчинено запис 43367935.

ОСОБА_1 17.02.2022 уклала договір оренди спірної земельної ділянки і (кадастровий номер 3524655100:02:000:0594) з Товариством з обмеженою відповідальністю «Агродар ЛТД» (далі - ТОВ «Агродар ЛТД»), за яким останній набув права оренди земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 10 років до 17.02.2032.Відповідне право оренди земельної ділянки 27.05.2022 зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером 46956467.

Однак, як станом на дату набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» земельна ділянка з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 була та на сьогодні є державною формою власності, а ДП «Конярство України» є її постійним користувачем, а тому вказана земельна ділянка не вважається землями комунальної власності територіальної громади та не могла передаватися у приватну власність і в подальшому в оренду.За вказаним фактом здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021000000001679 від 11.08.2021 за ч. 5 ст. 191 КК України.

Прокурор зазначив, що у 1947 році на підставі наказу ОСОБА_2 було засновано Онуфріївський кінний завод №175.Онуфріївський кінний завод № 175 з того часу є постійним користувачем земель на території Онуфріївського району Кіровоградської області.

Як свідчить запис, який вчинений у 1973 року в Державній земельній книзі, порядковий номер «13», у розділі 3 - «Землі радгоспів» в 5 колонці «Види користування землею» зазначено «постійне» щодо Онуфріївського кінного заводу № 175, загальна площа - 4206, 6 га.

Онуфріївський кінний завод № 175 використовував землі основного (виробничого) призначення у відповідності до плану внутрігосподарського землеустрою, про що свідчить «Технічний звіт по землеустрійним вишукуванням для розроблення проекту внутрішньогосподарського землеустрою конезаводу № 175 Онуфріївського району Кіровоградської області».

Розпорядженням представника Президента України в Онуфріївському районі Кіровоградської області № 81 від 13.07.1992 затверджено технічну документацію по формуванню території району, згідно якої за Державним підприємством «Онуфріївський кінний завод № 175» визнано право постійного користування на закріплені та передані в користування земельні угіддя, які знаходяться на території Онуфріївської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області, загальною площею 2211, 7 га, в тому числі сільськогосподарських угідь площею 1809, 1 га.

За даними Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області за ДП «Конярство України» обліковуються земельні ділянки загальною площею 3688, 79 (з них площею 2137, 59 га на території Онуфріївської селищної ради та 1551, 2 га - на території Павлиської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області). Вказане право виникло у попередника ДП «Конярство України» - ДП «Онуфрїівський кінний завод № 175» до 1990 року.

Земельний кодекс Української РСР 1970 року (стаття 15) встановлювала безстрокове і тимчасове користування землею.

Землекористувачами визначалися: колгоспи, радгоспи, інші сільськогосподарські державні, кооперативні, громадські підприємства, організації і установи; промислові, транспортні, інші несільськогосподарські державні, кооперативні, громадські підприємства, організації та установи; громадяни.

Відповідно до пункту 5 Постанови Верховної Ради УРСР «Про порядок введення в дію Земельного кодексу Української РСР» від 18.12.1990 громадяни, підприємства, установи, організації, які мають у користуванні земельні ділянки, надані їм до введення в дію Кодексу, зберігають свої права на користування до оформлення ними у встановленому порядку прав власності на землю або землекористування.

Зі змісту пунктів 1, 7 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи зберігають право на земельні ділянки, отримані ними до 01.01.2002 у власність, тимчасове користування або на умовах оренди у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством.

Згідно із абзацом першим пункту 2 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 823/1984/16 міститься правовий висновок про те, що відсутність у юридичної особи акта про право постійного користування земельною ділянкою не є достатньою підставою для позбавлення права землекористування.

Державний акт про право постійного користування земельною ділянкою є документом, який посвідчує наявність такого права. Існування права постійного користування земельною ділянкою у відповідного суб'єкта не залежить від наявності чи відсутності у нього такого державного акта.

Аналогічна за змістом правова позиція міститься й у постанові Верховного Суду від 06.07.2021 у справі № 903/704/20.

Верховний Суд у постановах від 05.11.2019 у справі № 906/392/18, від 12.01.2021 у справі № 908/1947/19 дійшов висновку, що право постійного користування земельною ділянкою, набуте у встановленому законодавством порядку, відповідно до законодавства, що діяло на момент набуття права постійного користування, не втрачається та не припиняється.

Таким чином, Онуфріївський кінний завод № 175 з 30-х років був правомірним постійним користувачем земель на території Онуфріївського району Кіровоградської області загальною площею 3688, 79 га (з них площею 2137, 59 га на території Онуфріївської селищної ради та 1551, 2 га - на території Павлиської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області).

Державне підприємство «Конярство України» засноване згідно з наказом Міністерства аграрної політики № 510 від 19.08.2010 «Деякі питання розвитку кінної галузі», на основі державної власності.

У подальшому, на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України № 2305-р від 01.12.2010 «Про деякі питання розвитку конярства» та наказу Міністерства аграрної політики України № 33 від 01.02.2011 «Про реорганізацію державних підприємств, діяльність яких пов'язана з розвитком конярства» Державне підприємство «Онуфріївський кінний завод № 175» реорганізовано шляхом приєднання до ДП «Конярство України» зі створенням на базі Державного підприємства «Онуфріївський кінний завод № 175» відокремленого підрозділу (філії) без прав юридичної особи.

Відповідно до пункту вказаного 2 наказу ДП «Конярство України» визнано правонаступником майнових прав і обов'язків реорганізованих державних підприємств, зокрема ДП «Онуфріївський кінний завод № 175».

Комісією з реорганізації Державного підприємства «Онуфріївський кінний завод №175» 11.08.2011 підписано передавальний акт, відповідно до якого ДП «Конярство України» стає правонаступником всіх майнових та немайнових прав, а також обов'язків Державного підприємства «Онуфріївський кінний завод №175». На підставі вищевказаного передавального акта, до Державного підприємства «Конярство України» перейшли права щодо користування земельними ділянками загальною площею 3688,79 га, в тому числі на території Онуфріївського району Кіровоградської області, зокрема, на території Онуфріївської селищної ради площею 2137, 59 га та Павлиської селищної ради площею 1551, 20 гектарів.Вказані обставини встановлені постановою Вищого господарського суду України від 02.11.2015 у справі № 912/1677/14, а тому, у відповідності до частини 5 статті 82 ЦПК України, є такими, що не підлягають обов'язковому доказуванню.

У довідці відділу Держкомзему в Онуфріївському районі Кіровоградської області від 07.02.2012 № 47 вказано про те, що ДП «Конярство України» на праві постійного користування належить 2137, 59 га на території Онуфріївської селищної ради.

Про належність на праві постійного користування ДП «Конярство України» земель на території Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області свідчить те, що наказом Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області від 09.02.2018 № 11-287/14-18-СГ було надано ДП «Конярство України» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих на території Онуфріївської селищної ради Онуфріївського (Олександрійського) району Кіровоградської області, орієнтовним розміром 1939, 8000 га, в тому числі 1571, 3000 га-рілля, 185, 6000 га - сіножаті, 98, 5000 га - пасовища, 63, 3000 га - землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами, 21 га - під господарськими шляхами та прогонами, із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

ДП «Конярство України» на підставі наданого дозволу розробило відповідні проекти відведення земельних ділянок та на цій підставі до Державного земельного кадастру були внесені відомості про сформовані земельні ділянки.

Згідно наказів Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області № 11 -14801/14-20-СГ від 21.10.2020, № 11-15375/14-20-СГ від № 11-15964/14-20-СГ від 09.11.2020, № 11-15966/14-20-СГ від 09.11.2020 № 11-15967/14-20-СГ від 09.11.2020, № 11-16551/14-20-СГ від26.10.2020 № 11-16604/14-20-СГ від 26.11.2020 № 11-17554/14-20-СГ від 28.12.2020ДП «Конярство України» зареєстровано право постійного користування земельними ділянками, розташованими на території Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області загальною площею 1378,2826 га.

Відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру в Кірвоградській області спірні земельні ділянки є державною власністю та законодавчо не могли перейти у комунальну власність. За інформацією Онуфріївської селищної ради земельні ділянки, згадані вище, за актами - приймання з державної власності у комунальну не передавались.

За інформацією Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 28.09.2021 при проведенні перевірки виявлено порушення вимог земельного законодавства в діяльності Онуфріївської селищної ради щодо реєстрації права комунальної власності, а у подальшому передачі у власність землями, у тому числі й земельної ділянки, наданої у власність ОСОБА_1 .

Крім того, Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області надано схематичне зображення місця розташування земель, що перебувають у постійному користуванні ДП «Конярство України» на території Онуфріївської селищної ради. Вказана схема й була основою для винесення наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.02.2018 № 11-287/14-18-СГ, яким було надано ДП «Конярство України» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих на території Онуфріївської селищної ради Онуфріївського (Олександрійського) району Кіровоградської області, орієнтовним розміром 1939,8000 гектарів.За вказаною схемою беззаперечно вбачається, що територія, де розташована земельна ділянка з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 входить у землі, що є власністю держави та перебувають у постійному користуванні ДП «Конярство України».

Відповідно до висновку експерта від 12.10.2021 №200/08/2021 земельна ділянка з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 повністю накладаються на поле, яке знаходиться в межах постійного землекористування ДП «Конярство України», як правонаступника ДП «Онуфріївський кінний завод №175» згідно передавального акту від 11.08.2011, складеного Комісією з реорганізації ДП «Онуфріївський кінний завод №175» та плану землекористування Онуфріївського «Кінного заводу №175».

Предметом позову про витребування майна є вимога власника, який не є володільцем цього майна, до особи, яка заволоділа останнім, про повернення його з чужого незаконного володіння. Метою позову про витребування майна є забезпечення введення власника у володіння майном, якого він був незаконно позбавлений.

У випадку позбавлення власника володіння нерухомим майном, зокрема землями сільськогосподарського призначення, означене введення полягає у внесенні запису про державну реєстрацію за власником права власності на нерухоме майно. Рішення суду про витребування нерухомого майна із чужого незаконного володіння є таким рішенням і передбачає внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Отже, задоволення вимоги про витребування майна з незаконного володіння особи, за якою воно зареєстроване на праві власності, призводить до ефективного захисту прав власника саме цього майна.

Таким чином, у разі державної реєстрації права власності за новим володільцем (відповідачем), власник, який вважає свої права порушеними, має право пред'явити позов про витребування відповідного майна.

У даному випадку спірна земельна ділянка вибула з державної власності всупереч встановленого законом порядку, на підставі видачі неправомірних рішень Онуфріївською селищною радою, а тому існують всі правові підстави для витребування земельної ділянки від її власника - ОСОБА_1 .

Крім того, у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно міститься запис про інше речове право - право оренди ТОВ «Агродар ЛТД», тому у разі задоволення вимоги прокурора про витребування спірної земельної ділянки на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області постане питання про припинення орендних відносин.

Державній реєстрації підлягає як право власності, так і похідні від права власності речові права на нерухоме майно.Внесення змін щодо державної реєстрації права власності на підставі рішення суду про задоволення віндикаційного позову лише щодо останнього власника може не призвести до зміни чи скасування похідних від права власності речових прав на це майно - права оренди.

Повернення земельної ділянки у володіння власника в повній мірі не відбувається якщо існують зареєстровані обмеження щодо володіння таким майном у вигляді запису про похідне від права власності право користування (оренди) земельною ділянкою, й земельна ділянка не повертається у фактичне володіння з можливістю власника нею як користуватися, так і розпоряджатися. Така позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17.11.2021 у справі № 672/386/20.

Щодо обґрунтування сумісності обраного способу захисту порушеного права з гарантіями, встановленими ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод прокурор зазначив наступне.

Втручання держави у право власності повинно мати нормативну основу у національному законодавстві, яке є допустимим для заінтересованих осіб, чітким, а наслідки його застосування - передбачуваним.

Земельні ділянки державної форми власності, що перебувають у постійному користуванні ДП «Конярство України», не могли передаватися у приватну власність в силу вимог земельного законодавства.

Відповідні приписи національного законодавства щодо неможливості переходу у приватну власність таких земельних ділянок є допустимими, чіткими та передбачуваними.

Отже, стосовно земель державної власності, що використовуються спеціальним суб'єктом - ДП «Конярство України», установлено пріоритет права власності Українського народу над правом приватної власності. Тобто законно набути приватної власності на зазначену категорію земельних ділянок фізичні особи не могли. Власник земельної ділянки набув такого права власності у спосіб, який має вигляд законного лише за формальними ознаками, оскільки юридичне оформлення такого права стало можливим у результаті прийняття Онуфрїївською селищною радою незаконних рішень про передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам.

Ураховуючи викладене, обласна прокуратура вважає, що у даному випадку відсутнє непропорційне втручання у право мирного володіння майном.

Відповідно до ст. 1311 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте, держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах (п. 4 мотивувальної частини).

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Згідно з ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до пункту першого Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженого наказом № 603 від 23.12.2021 року, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Відповідно до пункту 3 Положення завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території Кіровоградської області.Народ України делегував державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повноваження щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної форми власності.Тобто, воля держави як власника таких земель, може виражатися лише втаких діях органу виконавчої влади - Головного управління Держгеокадастру уКіровоградській області, які відповідають вимогам законодавства та інтересам держави.

Як наслідок, реалізація правомочностей щодо володіння та розпорядження землями, які залишились у державній власності, належать Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Поряд з цим, про викладені у позовній заяві порушення, Головне управління Держгеокадастру в області було відомо ще у вересні 2021 року, оскільки ними 28.09.2021 до обласної прокуратури скеровано відповідного листа, зі змісту якого управління просить здійснити дії на захист інтересів держави шляхом подання відповідних позовів.

На запит прокурора щодо вжиття заходів до повернення земель у державну власність або причини їх невжиття Головне управління Держгеокадастру в області відповіді не надало.

На виконання приписів ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» обласною прокуратурою 14.01.2022 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області скеровано повідомлення про намір звернутися до суду із позовом в інтересах держави (одержано 17.01.2022).

Таким чином, попри обізнаність про порушення інтересів держави Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області не вжито жодних заходів до їх захисту.

Враховуючи наведені вище обставини щодо обізнаності Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про порушення інтересів держави як власника земельної ділянки площею 2 га, розташованих на території Онуфріївського району Кіровоградської області, та беручи до уваги формальний характер наданої на запит обласної прокуратури відповіді, наявний визначений Конституцією України виключний випадок, який обґрунтовує представництво прокурором інтересів держави у цій справі, оскільки відповідний компетентний орган бездіє протягом тривалого часу.

З урахуванням викладеного, подання цього позову про витребування на користь держави земельної ділянки площею 2 га, на території Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області беззаперечно становить державний інтерес, оскільки стосується суспільно значущих правовідносин.

Ухвалою суду від 24 березня 2025 року відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

02.04.2025 року до канцелярії суду представником третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача ДП «Конярство України» ОСОБА_3 було подано пояснення в якому ДП «Конярство України» підтримало позов прокурора та зазначим, що.державне підприємство «Конярство України» засноване згідно з наказом Міністерства аграрної політики від 19 серпня 2010 року № 510 «Деякі питання розвитку кінної галузі», на основі державної власності.

Окрім того, рішенням Господарського суду міста Києва від 25.07.2022 у справі № 910/21682/15 (910/12376/21), залишеним в силі постановою Північного апеляційного господарського суду від 30.11.2022 та постановою Верховного Суду від 30.03.2023, було задоволено позов ДП «Конярство України» до Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області та встановлено, серед іншого, що ДП «Конярство України» з 2011 року є правонаступником майна, всіх прав і обов'зків ДП «Онуфріївський кінний завод № 175», в тому числі й права постійного користування земельними ділянками площею 2137, 59 га на території Онуфріївської селищної ради та 1551, 2 га на території Павлиської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області. Вказане право виникло у правопопередника ДП «Конярство України» - ДП «Онуфріївський кінний завод № 175» до 1990 року. Також вказаними рішеннями встановлені інші обставини, які мають суттєве та преюдиційне значення для цієї справи згідно ч. 4 ст. 82 ЦПК України.

На сьогодні наявною є остаточна постанова Верховного Суду від 23.10.2024 у справі № 399/179/23 учасниками якої були також Головне управління Держгеокадастру в Кіровоградській області, Онуфріївська селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області, ТОВ «Агродар ЛТД», ДП «Конярство України», в якій підтримана позиція судів попередніх інстанцій, якими була встановлена обставина наявності станом на 2021 рік у ДП «Конярство України» права постійного користування земельними ділянками площею 2137,59 га на території Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області. Обставини згаданої справи і цієї справи є аналогічними.

Обставини, встановлені у вказаних судових рішеннях, встановлені щодо ДП «Конярство України», а також Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, а тому, в силу ч. 4 ст. ст. 82 ЦПК України (обставини, встановлені рішенням суду у господарській справи, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом), мають преюдиційне значення та не підлягають повторному доказуванню. При цьому тотожність суб'єктного складу у двох справах для застосування преюдиції процесуальним законом не вимагається; достатньо встановлення певної обставини щодо однієї з осіб, яка бере участь в обох справах. Ця ж правова позиція неодноразово вказувалась і Верховним Судом в постановах від 13.05.2019 у справі № 572/1507/16-ц, від 11.12.2019 у справі № 320/4938/17, від 19.12.2019 у справі №т 916/1041/17, від 19.12.2019 у справі № 520/11429/17 та багатьох інших.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області від 9 лютого 2018 року № 11-287/14-18-СГ було надано ДП «Конярство України» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих на території Онуфріївської селищної ради Онуфріївського (Олександрійського) району Кіровоградської області, орієнтовним розміром 1939, 8000 га, в тому числі: 1571, 3000 га - рілля, 185, 6000 га - сіножаті, 98, 5000 га - пасовища, 63, 3000 га - землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами, 21 га - під господарськими шляхами та прогонами, із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

ДП «Конярство України» на підставі наданого дозволу про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування ДП «Конярство України» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Онуфріївської селищної ради Онуфріївського (Олександрійського) району Кіровоградської області за межами населеного пункту були понесені витрати в розмірі близько 500 тис. грн. на роботи землевпорядних організацій, які розробили відповідні проекти відведення земельних ділянок та на цій підставі до Державного земельного кадастру були внесені відомості про сформовані земельні ділянки.

ДП «Конярство України» декларується і сплачується плата за землю за земельні ділянки на території Онуфріївської та Павлиської селищних рад Олександрійського (Онуфріївського) району Кіровоградської області площею 3495,1900 га. ДП «Конярство України» здійснювалося засівання земельних ділянок на території Онуфріївської селищної ради Олександрійського (Онуфріївського) району Кіровоградської області, подавалася відповідна статистична звітність про наявність земельних ділянок, про здійснені посіви на них, зібраний врожай.

Тобто ДП «Конярство України» з 2011 року є правонаступником майна, всіх прав і обов'язків ДП «Онуфріївський кінний завод № 175», в тому числі й права постійного користування земельними ділянками площею 2137, 59 га на території Онуфріївської селищної ради (в тому числі з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594) та 1551,2 га та на території Павлиської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області. Вказане право виникло у правопопередника ДП «Конярство України» - ДП «Онуфріївський кінний завод № 175» до 1990 року.

Також в матеріалах справи відсутні будь-які докази (акти перевірок, приписи тощо), якими було би встановлено факт незаконного, самовільного використання ДП«Конярство України» земель на території Онуфріївського (згодом -Олександрійського) району -Онуфріївської ОТГ.

У вказаному контексті ДП «Конярство України», з урахуванням «балансу вірогідностей», вважає, що прокурором надано таку кількість доказів, що відповідають вимогам щодо вагомості, належності, достовірності та допустимості, які з більшим ступенем вірогідності підтверджують обставину того, що правопопередник ДП «Конярство України» був постійним користувачем земельними ділянками на території Онуфріївського (тепер - Олександрійського) району Кіровоградської області (в тому числі спірної земельної ділянки), аніж зворотнє.

Також слід врахувати, що згідно частини 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Тобто право постійного користування, яке виникло за законодавством, що діяло до 01.01.2013, визнається дійсним. Отже, не зважаючи на факт реєстрації чи не реєстрації права постійного користування землею у Державному реєстрі прав, ДП «Конярство України» має право постійного користування.

Державна реєстрація прав не є підставою набуття речового права, а вважається лише засвідченням державою вже набутого особою речового права, що унеможливлює ототожнення факту набуття речового права з фактом її державної реєстрації. Досліджуючи обставини існування в особи речового права, суд має передусім встановлювати підстави, на якій особа набула таке право, оскільки за законом сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення речового права, така підстава виникнення речового права законом не передбачена.

У схожій справі за позовом ДП «Конярство України» до Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області у постанові Верховного Суду від 30.03.2023 у справі № 910/21682/15 (910/12376/21) також підтриманий правовий підхід про те, що з урахуванням стандарту доказування «вірогідності доказів» сама по собі відсутність з плином часу державного акта або рішення про передання землі в постійне користування, не свідчить про відсутність у правопопередника ДП «Конярство України» права постійного землекористування, якщо з інших наданих суду доказів з більшим ступенем вірогідності підтверджується обставина того, що правопопередник ДП «Конярство України» таки був постійним користувачем спірними земельними ділянками, аніж зворотнє.

ДП «Конярство України» є постійним користувачем земельних ділянок площею 2138,50 га на території Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, до складу яких входить також земельна ділянка з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594.

При цьому, факт відсутності оригіналу державного акта у зв'язку зі сплином значного періоду часу чи не реєстрації права постійного користування у Державному реєстрі прав, з урахуванням правових висновків Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 823/1984/16, від 06.07.2021 у справі № 903/704/20 про те, що існування права постійного користування земельною ділянкою у відповідного суб'єкта не залежить від наявності чи відсутності у нього такого державного акта, приймаючи до уваги те, що Прокурором надано значну кількість вагомих доказів, які з більшим ступенем вірогідності підтверджують обставину того, що право попередник ДП «Конярство України» був постійним користувачем земельними ділянками на території Онуфріївського (тепер - Олександрійського) району Кіровоградської області, аніж те, що він таким користувачем не був, ДП «Конярство України» вважає, що Прокурором доведено з належним та достатнім ступенем вірогідності обставину наявності у ДП «Конярство України» права постійного користування спірною земельною ділянкою станом на момент прийняття рішення Онуфріївської селищної ради № 860 від 15 червня 2021 року про реєстрацію права комунальної власності на цю земельну ділянку за вказаною радою.

У відповідності до підпункту 1 пункту 1 постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» Онуфріївська селищна територіальна громада була включена до складу Олександрійського району Кіровоградської області.

Рішенням Онуфріївської селищної ради № 860 від 15 червня 2021 року «Про державну реєстрацію права комунальної власності за територіальною громадою» вирішено доручити начальнику відділу земельних відносин Онуфріївської селищної ради ОСОБА_4 звернутись до органу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно для проведення державної реєстрації права комунальної власності за громадою Онуфріївської селищної ради на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які перебували у державній власності, згідно додатку. Правовими підставами для такого рішення вказані статті 151, 117, 122

23.06.2021 державним реєстратором було прийняте рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), на підставі яких до Державного реєстру прав було внесено запис про державну реєстрацію права власності на спірну земельну ділянку, яка перебувала у постійному користуванні ДП «Конярство України», за Онуфріївською селищною радою Олександрійського району Кіровоградської області.

Тобто, державна реєстрація права власності за Онуфріївською селищною радою була здійснена, зокрема, на підставі пункту 24 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, Закону України №1423-ІХ від 28.04.2021 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».

Зважаючи на те, що станом на дату набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» ДП «Конярство України» використовувало на праві постійного користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594, що розташована на території Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області за межами населеного пункту, то вказана земельна ділянка не вважається землею комунальної власності територіальної громади. Тому, на переконання ДП «Конярство України», Онуфріївська селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області не мала права приймати рішення № 860 від 15 червня 2021 року «Про державну реєстрацію права комунальної власності за територіальною громадою», а державний реєстратор речових прав на нерухоме майно не мав права приймати рішення про державну реєстрацію щодо реєстрації права власності на вказану земельну ділянку за Онуфріївською селищною радою Олександрійського району Кіровоградської області.

Представник третьої особи зауважив, що Онуфріївській селищній раді Олександрійського району Кіровоградської області було відомо про те, що ДП «Конярство України» є постійним землекористувачем земельних ділянок площею 2138, 50 га на території Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, до складу яких входить також земельна ділянка з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594. Впродовж багатьох років ДП «Конярство України» декларується земельний податок за постійне користування вказаними земельними ділянками і такий земельний податок сплачується до місцевого бюджету Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (Онуфріївської ОТГ).

Пунктом 287.1 ст. 287 ПКУ встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.Отже, платниками земельного податку є виключно: власники земельних ділянок або постійні землекористувачі.

Постійні землекористувачі сплачують земельний податок за земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають на праві постійного користування у таких землекористувачів. ЦПК України не передбачає та не допускає сплату земельного податку «фактичним» землекористувачем.

Земельний податок за постійне користування земельними ділянками на території Онуфріївського району Кіровоградської області, а потім - відповідної громади в межах Олександрійського району Кіровоградської області, впродовж десятків років як правопопередником ДП «Конярство України», так і безпосередньо самим ДП «Конярство України» з 2011 року сплачувався в місцевий бюджет Онуфріївської селищної ради (територіальної громади). Тобто Онуфріївський селищній раді було достеменно відомо про те, що ДП «Конярство України» є постійним землекористувачем і Онуфріївська селищна рада впродовж усього часу приймала та приймає від ДП «Конярство України» платежі у вигляді земельного податку. Фактичні та юридичні дії Онуфріївської селищної ради щодо отримання земельного податку є додатковим (поряд з іншими численними доказами) підтвердженням наявності у ДП «Конярство України» статусу постійного землекористувача.

При реєстрації права комунальної власності на спірну земельну ділянку державним реєстратором у рішенні про державну реєстрацію власником вказана Онуфріївська селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області, а не відповідна територіальна громада.

Надалі після державної реєстрації права комунальної власності на спірну земельну ділянку за Онуфріївською селищною радою Олександрійського району Кіровоградської області, остання своїм рішенням № 1556 від 26.07.2021 передала безоплатно у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення на території Онуфріївської селищної ради. На підставі вказаного рішення Онуфріївської селищної ради за ОСОБА_1 04.08.2021 була здійснена реєстрація права власності на згадану земельну ділянку, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис 43367935. Згодом 17.02.2022 ОСОБА_1 уклала договір оренди спірної земельної ділянки (кадастровий номер 3524655100:02:000:0594) з Товариством з обмеженою відповідальністю «Агродар ЛТД» (далі - ТОВ «Агродар ЛТД»), за яким останнє набуло права оренди земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 10 років до 17.02.2032. Відповідне право оренди земельної ділянки 27.05.2022 зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером 46956467.

При цьому, як було зазначено та обґрунтовано вище, законним власником спірної земельної ділянки є держава, а законним постійним користувачем - ДП «Конярство України».

Станом на дату набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» земельна ділянка з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 була та на сьогодні є державною формою власності та ДП «Конярство України» використовувало її на праві постійного користування, а тому вказана земельна ділянка не вважається землею комунальної власності територіальної громади та не могла передаватися у приватну власність. Спірна земельна ділянка з постійного користування ДП «Конярство України» не вилучалась.

Вибуття спірної земельної ділянки з володіння держави, як власника, відбулося не з волі власника (володільця). Ураховуючи викладене, ДП «Конярство України» вважає, що прокурором цілком слушно та правомірно заявлено вимогу про повернення (витребування) спірної земельної ділянки на користь держави.

З урахуванням нових норм законодавства ДП «Конярство України» вважає, що прокурором слушно заявлено вимоги про скасування державної реєстрації права іншого речового права - права оренди ТОВ «Агродар ЛТД» у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на спірну земельну ділянку.

08.04.2025 року до канцелярії суду представником третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області ОСОБА_5 подано пояснення в якому представник відповідача зазначив, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі та зазначив, що відповідно до абз. а) п. 24 Перехідних положень ЗК України з дня набрання чинності цим пунктом (27.05.2021 р.), землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук.

У позовній заяві, прокурор посилається на наступні документи, що на його думку, підтверджують факт виникнення у ДП «Конярство України», як у правонаступника Онуфріївського кінного заводу №175, права постійного користування землями на території Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, проте зазначені документи не несуть в собі достатньої доказової інформації щодо законності набуття ДП «Конярство України» права постійного користування землями.

Як зазначає прокурор, згідно записів у Державній земельній книзі, який вчинений у 1973 році, порядковий номер 13, у розділі 3 - «Землі радгоспів» в колонці 5 «Види користування землею» зазначено «постійне».Зі змісту даної норми вбачається, що у безстрокове користування землі надавалися тільки колгоспам, а іншім землекористувачам землі надавалися у тимчасове користування, строк якого не міг перевищувати двадцять п'ять років.В той же час, як вбачається із назви розділу, у якому розміщений даний запис, мова йде про землі радгоспів, тобто «Онуфріївський кінний завод № 175» мав юридичний статус «радгосп» (радянське господарство), а не «колгосп» (колективне господарство).В той же час, законодавство, яке діяло на час внесення відповідного запису, не передбачало право постійного користування для суб'єктів, які не мали статусу колгоспу.

В той же час, Державний акт на безстрокове користування землею Онуфріївському кінному заводу №175 видано не було, про що свідчить відсутність відповідного запису у Державній земельній книзі.Крім того, у графі 7 Державної земельної книги, де зазначено строк, на який встановлено право користування, не зазначено, що воно є безстроковим, як це зазначено щодо інших землекористувачів у даній книзі.

Відсутність державного акту на право безстрокового користування, відсутність запису у книзі, про те, що користування є безстроковим, а також, той факт, що Онуфріївський кінний завод №175 не відносився до колгоспів, свідчить про те, що землі йому були надані у тимчасове користування, строк якого закінчився до 1983 року, так як відповідне розпорядження Ради Міністрів Української РСР про встановлення більш тривалого строку користування відсутнє.При цьому, за сукупності даних фактів, один тільки запис про вид користування, як постійний, не може достеменно підтверджувати той факт, що «Онуфріївський кінний завод №175» мав у користуванні земельну ділянку на постійній основі.

Технічний звіт по землеустрійним вишукуванням для розроблення проекту внутрішньо господарського землеустрою конзаводу № 175 Онуфріївського району Кіровоградської області, на якій посилається прокурор не може свідчити про набуття земель у постійне користування, так як його складено тільки для розроблення проекту землеустрою, що є проміжним етапом у набутті прав на землю і не свідчить про завершення, передбаченої законом процедури.

Також, безпідставним є посилання позивача на технічну документацію по формуванню території району, затверджену розпорядженням представника Президента України в Онуфріївському районі Кіровоградської області від 13 липня 1992 року № 81.

Так, ст. 19 ЗК України ред.1990 року.зі змісту даної норми вбачається, що надання земель у користування здійснювалося виключно за рішеннями відповідних рад народних депутатів, тобто повноваження Президента України не включали у себе надання земель у постійне користування.

Тому, Технічна документація по формуванню території району, затверджена розпорядженням представника Президента України не може вважатися документом, що встановлював право Онуфріївського кінного заводу № 175 на постійне користування землями.

Таким чином, жоден з перелічених вище документів не є правовстановлюючим документом, на підставі якого у Онуфріївського кінного заводу № 175 виникло право постійного користування землями та не містить посилання на такий документ.

Посилання прокурора на довідку Держкомзему в Онуфріївському районі Кіровоградської області від 07.02.2012 р. № 47, також, є необґрунтованим, так як інформація, зазначена у ній могла б мати доказове значення, тільки у сукупності із іншими документами, які б підтверджували факт надання земель у постійне користування. В той же час, у даній довідці, як і у інших, наданих Держгеокадастром документах відсутнє, навіть посилання на конкретну підставу набуття права постійного користування Онуфріївським кінним заводом №175.

Наказам Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області, на які посилається прокурор, стверджуючи, що за ДП «Конярство України» було зареєстровано право постійного користування, відповідач позбавлений можливості надати оцінку за їх відсутності серед отриманих ним разом із позовом матеріалів.Проте, за наявною у Онуфріївської селищної ради інформацією, на час прийняття ним рішень про державну реєстрацію права власності на землю за територіальною громадою, жодних записів про постійне користування спірними земельними ділянками

Крім того, у своїй позовній заяві на підтвердження свого права, прокурор посилається на наступні обставини: здійснення дій направлених на реєстрацію «Конярство України» свого права, надання дозволу Держгеокадастром на розроблення проекту землеустрою, схематичне зображення місця розташування земель.Зазначене, не може свідчити про правомірність набуття права постійного користування, так як за відсутності правовстановлюючого документа або рішення компетентного органу про передачу земель у постійне користування Онуфріївському кінному заводу №175, вказане свідчить лише про фактичне користування позивачем відповідними землями, а не про законність набуття на них прав.

За законодавством, що діяло на час виникнення у кінного заводу, за твердженням прокурора, права постійного користування, виникнення такого права пов'язувалося із отриманням державного акту, за відсутності якого, твердження про правомірність володіння спірними землями є хибним.

У справі ж, що розглядається, відповідач ставить під сумнів сам факт набуття Онуфріївським кінним заводом №175, а відповідно і ДП «Конярство України», права постійного користування, у порядку, встановленому законодавством чинним на той час.

В будь-якому випадку, навіть за відсутності самого державного акту, можна було б припустити, що Онуфріївським кінним заводом №175 дійсно було набуто право постійного користування землею за наявності відповідного рішення компетентного органу щодо передання земель у постійне користування.В той же час, матеріали справи не містять, навіть, посилання на таке рішення, з чого обґрунтованим є припущення, що землі на території Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області могли бути передані Онуфріївському кінному заводу №175 тільки у тимчасове користування.

Всі інші правові позиції, висловлені у постановах Верховного суду, на які посилається прокурор, зводяться до того, що право постійного користування, набуте у встановленому законодавством порядку не втрачається та не припиняється.

Проте, як зазначено вище, матеріали справи не містять доказів того, що Онуфріївським кінним заводом № 175 було набуто право постійного користування у встановленому діючим на той час законодавством порядку.

Окрім іншого, матеріали справи не містять жодного доказу того, що земельні ділянки, рішення про державну реєстрацію прав на які оскаржуються у даному позові, дійсно увійшли до складу земель, якими на думку прокурора, володіє ДП «Конярство України» на праві постійного користування.Так, для ідентифікації цих земель, прокурором не надано жодних даних, окрім загальної площі земель, що перебувала у користуванні Онуфріївського кінного заводу №175 на території Онуфріївського району Кіровоградської області.

Доданий до позовної заяви висновок експерта, також не може свідчити про те, що саме спірні земельні ділянки увійшли до земель, що перебували у користуванні Онуфріївського кінного заводу №175, так як експертом досліджувалися тільки матеріали, які наявні у даній справі.В той же час, серед даних матеріалів відсутні докази набуття права постійного користування на законних підставах.

Надання дозволу на розробку проекту землеустрою має на меті лише формування земельної ділянки як окремого об'єкта.В той же час, на момент прийняття рішення про передачу громадянам у власність земельних ділянок, вони мали статус окремого об'єкту, так як були вже сформовані на підставі наказів позивача ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області, з присвоєнням їм кадастрового номера та внесення даних про них до Державного земельного кадастру.

Зазначене підтверджується відповідними витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за відповідачем.Проекти ж землеустрою, згідно яких було сформовано спірні земельні ділянки, як окремі об'єкти цивільних прав, були розроблені на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 10.04.2021 р., ще коли дані земельні ділянки перебували у державній власності.

Таким чином, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі, якщо земельна ділянка є не сформованою, або у разі зміни її цільового призначення.

З огляду на відсутність вказаних обставин, для отримання громадянами земельних ділянок у порядку безоплатної приватизації, за зазначених вище обставин, не було необхідності розробляти проект землеустрою.

Тобто, прокурор стверджує, що воля держави на надання земельної ділянки кадастровий номер 3524655100:02:000:0594 у постійне користування ДП «Конярство України» виявлена у наказі Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області від 09.02.2018р. №11-287/14-18-СГ.Однак, у той же час розпорядник земель державної власності та орган контролю - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області наказом від19.04.2021 р. № 331-УБД та наказом № 330-УБД від 19.04.2021 р. надав дозвіл 26 громадянам України на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок с/г призначення державної власності, розташованих на території Онуфріївської селищної ради Онуфріївського району загальною площею 52 га, орієнтовним розміром земельної ділянки по 2,00 га кожному, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

На підставі даних наказів був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок безоплатно у власність громадянам України для ведення особистого селянського господарства загальною площею 52, 00 га за адресою: Кіровоградська обл., Олександрійський район, Онуфріївська селищна територіальна громада, за межами населеного пункту.

На підставі даного проекту були сформовані земельні ділянки, усього 52 ділянки, серед яких і земельна ділянка кадастровий номер 3524655100:02:000:0594, проект був погоджений відповідно до діючого законодавства, земельні ділянки зареєстровані у державному земельному кадастрі та проект був поданий на затвердження до головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

І лише, в силу того, що з 27.05.2021 року набули чинності зміни до Земельного кодексу, відповідно до яких землі державної власності перейшли у комунальну власність, Держгеокадастр не встиг затвердити даний проект та передати дані земельні ділянки у приватну власність.За затвердженням даного проекту, відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 року № 1423, громадяни звернулись вже до Онуфріївської селищної ради.

Таким чином, розпорядник земель державної власності Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області самостійно виявив волю держави на передачу земель державної власності у приватну власність громадян, що є підтвердженням того, що дані земельні ділянки не перебували і не могли перебувати у постійному користуванні ДП «Конярство України», оскільки, у протилежному випадку, власник землі - держава в особі ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, не могло б надати дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність даних земельних ділянок та видати накази від 19.04.2021 р. № 331-УБД , № 330-УБД .

Оскільки позивачем у даній справі є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області і саме позивач, як розпорядник земель державної власності виявив волю держави на передачу спірної земельної ділянки у приватну власність, а отже дана земельна ділянка не перебувала у користуванні державного підприєства, то постає питання які саме права позивача порушені, якщо вибуття земельної ділянки відбулось за його власною волею.

08.04.2025 року до канцелярії суду від представника відповідача ТОВ «Агродар ЛТД» Горобець О.Л. надійшов відзив на позовну заяву, в якій вона зазначила, що позовна заява не підлягає задоволенню тому просить суд відмовити у позові у зв'язку з наступним.

Прокурор у своїй позовній заяві, як на підставу задоволення позову, посилається на те, що земельна ділянка з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 є державної форми власності, надана у постійне користування ДП «Конярство України» та державне підприємство має належним чином оформлені права користування на дану земельну ділянку відповідного до діючого законодавства, а тому вона не могла перейти у комунальну власність та бути надана у приватну власність та оренду.

Обґрунтовуючи належність спірної земельної ділянки до земель державної власності, що перебувають у постійному користування ДП «Конярство України» позивач зазначив певний перелік документів.Проте, жоден з цих документів - ні кожен окремо, ні у сукупності не підтверджує право постійного користування ДП «Конярство України» на земельну ділянку з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 72 Конституції Українською СРСР від 30.01.1937 (далі - Конституція УРСР від 30.01.1937), що діяла на момент прийняття вищезгаданого Наказу, органами державної влади в областях, районах, містах, селищах і селах Української РСР були ради депутатів трудящих. Виконавчими і розпорядливими органами обласних, районних, міських, селищних і сільських Рад депутатів трудящих є вибирані ними виконавчі комітети. Згідно ст. 73 Конституції УРСР від 30.01.1937, Виконавчі комітети Рад депутатів трудящих (області, району, міста, селища, сіла) здійснюють керівництво культурно-політичним і господарським будівництвом на своїй території.

Відповідно до ст. 1 Загальних початків землекористування і землеустрою від 15.12.1928 р., суб'єктом державної власності на землю у 1947 році була держава, насамперед СРСР, яка своїми органами здійснювала і загальне управління земельним фондом, посередньо або безпосередньо експлуатацію земель.Отже, відповідно до вимог Земельного кодексу УРСР 1922 року усі землі перебували у державній власності, а ради депутатів виступали як органи державної влади в областях, районах, містах, селищах і селах Української РСР і відповідно повноваження на розпорядження державними землями мали Виконавчі комітети відповідних рад.

Приписами статті 168 Земельного кодексу УРСР від 29.11.1922 р., який діяв до 30.09.1971 передбачалося, що землеустрій має на меті упорядкування існуючих землекористувань та створення нових у відповідності до прав на землю та вимог господарсько-технічної доцільності.

До землевпорядних дій стаття 169 Земельного кодексу УСРС відносила, окрім іншого, відвід земель, які надавалися у користування державним організаціям, установам, підприємствам тощо.Відповідно до вимог статті 180 Земельного кодексу УРСР справи із землеустрою вчиняються у такій послідовності: 1) порушення землевпорядної справи; 2) підготовка землевпорядної справи, складання землевпорядного проекту та пред'явлення його учасникам землеустрою; 3) затвердження проекту землеустрою та виконання його зі встановленням на місці межових знаків; 4) складання і видача сторонам землевпорядних документів.

Відповідно до статей 192, 193 Земельного кодексу УРСР правильно виконаний проект землеустрою остаточно затверджується землевпорядною установою. Після остаточного затвердження проектів землеустрою землевпорядними установами та після державної реєстрації створених землекористувань (земельної реєстрації), учасникам землеустрою видаються належним чином засвідчені документи. В зазначених документах повинні бути означені межі, місце розташування, склад землекористувань, а також вказані їх назви, найменування землекористувачів, час проведення землеустрою і його підстави, умови землекористування та інші обов'язкові відомості, що містяться в постанові про затвердження проекту землеустрою.

Відповідно до ст. 195 Земельного кодексу УРСР державний запис землекористувань (земельна реєстрація) має на меті загальнодержавне управління землями та земельна реєстрація, крім іншого, містить відомості про кожну земельну ділянку, як то: місце розташування, назва земельної ділянки, площа землі у ній загалом та по окремим угіддям, відомості щодо будівель; найменування землекористувачів і підстави надання їм земельних ділянок тощо.

Таким чином, вказаним вище земельним законодавством була передбачена обов'язкова процедура оформлення права землекористування.

У пункті 8.4. постанови Верховного Суду від 16.01.2020 у справі № 916/2675/15 зауважено, що за змістом норм Земельного кодексу УРСР в редакції закону від 29.11.1922 року, Земельного кодексу УРСР від 08.07.1971, Земельного кодексу України від 18.12.1990 та від 25.10.2001 порядок передачі та набуття права постійного користування на землі державної власності протягом дії вказаних законів не змінювався - правовстановлюючий характер мало рішення органу, до повноважень якого належало розпорядження відповідними землями, про передачу земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення в постійне користування, яке було підставою для набуття прав на цю ділянку, а оформлення цього права з видачею, зокрема державного акта, мало посвідчувальний характер (зокрема, статті 4, 16, 20 Земельного кодексу УРСР в редакції закону від 08.07.1971 тощо).

Отже, відповідно до норм діючого Земельного кодексу УРСР від 29.11.1922, який діяв до 30.09.1971 року уповноваженим органом по розпорядженню державними землями були ради депутатів трудящих , як органи державної влади в областях, районах, містах, селищах і селах Української РСР в особі Виконавчих комітетів відповідних рад.

Рішення виконавчого комітету відповідної ради про надання земельних ділянок у постійне користування позивач не надав.

Звернула увагу суду, що Маршал Радянського союзу ОСОБА_6 не мав повноважень на розпорядження державними землями УССР ані відповідно до Земельного кодексу УРСР від 29.11.1922 року, ані відповідно до Конституції Українською СРСР від 30.01.1937р.

Окрім того, позивачем не надано копії Наказу Маршала Радянського Союзу ОСОБА_6 1947 року про заснування Онуфріївського кінного заводу №175, не зазначена дата прийняття такого наказу, тому взагалі не зрозуміло чи передавались по даному наказу Онуфріївському кінному заводу №175 земельні ділянки саме у постійне (безстрокове) користування, якщо передавались то у якій кількості, їх місцезнаходження та ін. З назви наказу можна зрозуміти лише про створення кінзаводу, а не про надання йому земель у користування.

Згідно Земельного кодексу Української РСР, прийнятого 08.07.1970 року та введеного в дію з 01.01.1971 року ( у редакції на час вчинення запису в державній земельній книзі ):

Ст. 13 « Землекористувачі»Земля в Українській РСР надається в користування:колгоспам, радгоспам, іншим сільськогосподарським державним, кооперативним, громадським підприємствам, організаціям і установам;промисловим, транспортним, іншим несільськогосподарськимдержавним, кооперативним, громадським підприємствам, організаціям і установам; громадянам СРСР.

Ст. 15. «Строки землекористування»Земля надається в безстрокове або тимчасове користування. Безстроковим (постійним) визнається землекористування без заздалегідь встановленого строку. Земля, яку займають колгоспи, закріплюється за ними в безстрокове користування, тобто навічно. Тимчасове користування землею може бути короткостроковим - до трьох років і довгостроковим - від трьох до десяти років.

По окремих видах користування землею Радою Міністрів Української РСР може бути встановлений і триваліший строк довгострокового користування, але не більш як двадцять п'ять років.

Ст.16. «Надання земель у користування»надання земельних ділянок у користування здійснюється в порядку відведення. Відведення земельних ділянок провадиться на підставі постанови Ради Міністрів УРСР або рішення виконавчих комітетів обласної, районної, міської, селищної і сільської Рад депутатівтрудящих в порядку, встановлюваному законодавством Союзу РСР і Української РСР.

У постановах або рішеннях про надання земельних ділянок вказується мета, для якої вони надаються, і основні умови користування землею.

Стаття 20. «Документи, що стверджують право землекористування»Відповідно до Основ земельного законодавства Союзу РСР і союзних республік право землекористування колгоспів, радгоспів таінших землекористувачів засвідчується державними актами на право користування землею. Форми актів встановлюються Радою Міністрів СРСР.

Право короткострокового тимчасового користування землею засвідчується рішенням органу, який надав земельну ділянку в користування.Право довгострокового тимчасового користування землею засвідчується актами, форма яких встановлюється Радою Міністрів Української РСР.Зазначені документи видаються після відводу земельних ділянок в натурі.

Як вбачається із усіх поданих позивачем документів, Онуфріївський кінний завод №175 є державним сільськогосподарським підприємство - тобто радгоспом, а отримання у безстрокове (постійне) користування земельної ділянки та підтвердження даного землекористування може відбуватись виключно за умови дотримання ст.ст. 16, 20, 21 Земельного кодексу Української РСР.

Наголошує, що ними не стверджується, що у безстрокове (постійне) користування землі могли надаватись виключно колгоспам, а радгоспам та усім іншим підприємствам, організаціям і установам виключно у тимчасове.Лише акцентує увагу на тому, що автоматично, тобто в силу ст. 15 Земельного кодексу УССР, саме у постійному користуванні перебували землі виключно у колгоспів.

Інші підприємства, організації, у т.ч. і радгоспи могли отримувати землю як у постійне так і у тимчасове користування і строк землекористування визначався при відведенні земельних ділянок і повинен бути визначений у відповідних документах: рішенні відповідної ради, державному акті тощо.

Радгоспу Онуфріївський кінний завод №175 земельні ділянки могли передаватись як у постійне так і у тимчасове користування.

В процесі підготовки до розгляду аналогічної справи №399/417/22 нею була отримана інформаціявідГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, що станом на 01.01.2013року земельні ділянки на праві власності, користування ані за ДП «Онуфріївськийкінний завод №175», ані за ДП «Конярство України» не зареєстровані.

Також, нею був поданий адвокатський запит до Державного архіву Кіровоградської області про надання копії рішення виконавчого комітету про надання Онуфріївському кінному заводу №175 у безстрокове (постійне) користування земельних ділянок.

Були отримані відповіді, що у документах архівного фонду рішення про надання земельних ділянок у постійне користування відсутні.

Таким чином, відповідно до діючого до 1990 року земельного законодавства, документами, що можуть підтверджувати право ДП «Конярство України», як правонаступника Онуфріївського кінного заводу №175, на безстрокове (постійне) користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 можуть бути виключно: 1) Постанова Ради Міністрів УРСР про відведення земельних ділянок у користування або Рішення виконавчого комітету відповідної Ради депутатів трудящих (області, району, міста, селища, сіла) та/або Державними актом на право безстрокового (постійного) користування земельною ділянкою. Жодного із цих документів позивачем не надано. Рішення про передачу (надання) Онуфріївському кінному заводу №175 земельних ділянок у постійне користування відсутнє.

Позивач по даній справі ні на підставі Земельного кодексу 1922р. та 1970 року, ні на підставі Земельного кодексу 1990 року жодним чином не оформив своє право на користування спірною земельною ділянкою.

Також, звертає увагу суду на копію витягу з державної земельної книги на яку посилається позивач.Так, в колонці № 5 «Строк користування» відсутній запис який би свідчив про безстрокове користування землею. У той час вище у записах порядковий номер 11 Колгосп «Дружба» стоїть запис - «безстрокове», порядковий номер 12 Колгосп «Шлях Леніна» стоїть запис - «безстрокове».

Також у колонці № 9 «Назва документу, на право користування земельною ділянкою» запис щодо Онуфріївського кінного заводу №175 відсутній. У той же час, як у записах порядковий номер 11 Колгосп «Дружба» та порядковий номер 12 Колгосп «Шлях Леніна» конкретно визначені документи - державні акти, їх серії, номери та дата видачі.

Проект внутрігосподарського землеустрою кінзаводу № 175 від 1982 року це окремий вид земельної документації який визначає територіальну організацію виробництва на підприємстві агропромислового комплексу з метою підвищення економічної, екологічної ефективності використання сільгоспугідь шляхом розробки та здійснення комплексу заходів, які забезпечують збільшення рентабельності виробництва сільгосппродукції, раціонального використання і охорони кожної ділянки землі та ряд інших заходів.

Даним документом визначався порядок використання земель основного (виробничого) призначення радгоспів у відповідності з їх спеціалізацією проте у вказаному документі відсутнє зазначення про вид користування землею, підстави виникнення такого користування тощо.

Технічна документація по формуванню територій і встановленню меж сільських, селищних Рад народних депутатів та меж земель земельного запасу Онуфріївського району Кіровоградської області встановлює виключно межі границь земель Онуфріївської селищної Ради народних депутатів та склад угідь на її території і не містить жодної інформації про вид користування землею Кінзаводу №175 та підстави виникнення такого користування.

Щодо посилання позивача на позицію Великої палати Верховного суду, висловленій у постанові від l3.11.20l9 р. у справі №823/1984/16, відповідно до якої: «Відсутність акта про право постійного користування земельною ділянкою не є достатньою підставою для позбавлення права землекористування. Державний акт про право постійного користування земельною ділянкою є документом, який посвідчує наявність такого права. Існування права постійного користування земельною ділянкою у відповідного суб'єкта не залежить від наявності чи відсутності такого акту», звертаю увагу суду на наступне.

У даній справі, що розглядалась ВП ВС, предметом сору було питання переходу прав на спірну земельну ділянку у порядку правонаступництва, а не питання законності виникнення права постійного користування у попередника, правомірність набуття такого права попередником взагалі не розглядалось та не досліджувалось.

Окрім того, у ході розгляду даної справи судом першої інстанції (Постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 03 березня 2017 року по справі № 823/1984/16) був досліджений і встановлений факт передачі земель у постійне користування: «У відповідності до Постанови обкому КП України і виконкому обласної Ради депутатів і трудящих від 14 лютого 1961 року № 131 було прийнято рішення перетворення частини колгоспів у радгоспи на території Черкаської області і зокрема передано останнім всі землі та громадське майно, а також підпорядковано їх державній обласній сільськогосподарській науково-дослідній станції згідно із Додатком № 1 пп. «а» п. 2 постанови. (а.с. 47).»

Тобто у даній справі за умови відсутності самого державного акту на землю у попередника та правонаступника, судами був досліджений та встановлений факт надання попереднику земельних ділянок у постійне користування відповідно до рішення компетентного органу, дана постанова обкому КП України і виконкому обласної Ради депутатів і трудящих від 14 лютого 1961 року № 131 була надана до суду та міститься в матеріалах справи.

У той же час як прокурором не надано не то що копії відповідного рішення компетентного органу про надання Онуфріївському кінному заводу №175 земельних ділянок саме у постійне користування, а навіть відсутнє посилання на відповідне рішення.

Прокурор стверджує, що відповідно до передавального акту від 11.08.2011 р. до ДП «Конярство України» перейшло право користування земельними ділянками на території Онуфріївської селищної ради площею 2137, 59 га та Павлиської селищної ради площею 1551, 20 га та дані обставини встановлені постановою ВГСУ від 02.11.2015року у справі №912/1677/14.

Невід'ємною частиною передавального акта є додаток №1 - передавальний баланс та додатки № 2-12 за відповідними рядками балансу.

У наданому прокурором передавальному акті та у балансі відсутня будь-яка інформація про передачу земель. Додатки 2-12 до передавального акту взагалі до позовної заяви не додані і як свідчить їх опис у передавальному акті вони не мають жодного відношення до передачі земель від правопопередника до правонаступника.

Таким чином, спираючись на інформацію, що міститься у передавальному акті та з урахуванням того, що прокурором та позивачем також не надано жодного документа, що може підтверджувати право ДП «Конярство України» на безстрокове (постійне) користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594, можемо стверджувати, що станом на серпень 2011 року (на дату підписання передавального акту) спірна земельна ділянка у постійному користуванні ні у ДП "Онуфріївський кінний завод № 175", ні у його правонаступника ДП "Конярство України" не перебувала, а мало місце лише фактичне використання певної кількості земель конзаводом на території Онуфріївської селищної ради .

Питання законності переходу до ДП «Конярство України» права постійного користування земельними ділянками на території Онуфріївської селищної ради площею 2137, 59 га та Павлиської селищної ради площею 1551, 20 га Вищим господарським судом взагалі не розглядалось. Дані обставини судом не досліджувались та не встановлювались, а отже не є такими, що не підлягають доказуванню.

Наказ Держгеокадастру в Кіровоградській області №11-287/14-18-СГ від 09.02.2018 року про надання ДП «Конярство України» дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельних ділянок с/г призначення державної власності розташованих на території Онуфріївської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області, орієнтовним розміром 1939,8 га не означає позитивного рішення про надання її у власність (користування).

Звернула увагу суду, що згідно Наказу ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.02.2018 року №11-287/14-18СГ ДП «Конярство України» надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельних ділянок держаної власності, розташованих на території Онуфріївської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Натомість спірна земельна ділянка 3524655100:02:000:0594 має цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства. Що ще раз підтверджує, що спірна земельна ділянка не перебувала в постійному користуванні державного підприємства та не відноситься до земель, що були охоплені Наказом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.02.2018 року №11-287/14-18.

Окрім того, висновок судового експерта не відповідає Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень № 53/5 затвердженої наказом мінюсту 08.10.98 (далі - Інструкція).

Згідно до п. 4.12. розділу IV Інструкції у вступній частині висновку експерта зазначаються, в тому числі, попередження експерта про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку за статтею 384 Кримінального кодексу України або за відмову від надання висновку за статтею 385 Кримінального кодексу України.Всупереч цьому, у вступній частині висновку експерта зазначено (аркуш № 3 Висновку), що експерт, відповідно до ч. 5 ст. 101 ГПК України, про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку обізнаний .Отже, Інструкцією в цьому питанні передбачено саме посилання на приписи Кримінального кодексу, а не Господарсько-процесуального, крім того поняття "попереджений про кримінальну відповідальність" не є тотожним поняттю "обізнаний про кримінальну відповідальність".

В даному випадку, для проведення дослідження експертом з власної ініціативи було долучено інженера-геодезиста Сачука Олександра Васильовича, яким проводилися геодезичні роботи, що суперечить вимогам Інструкції (арк.4 Висновку).

Також, Згідно до п. 2.3. розділу ІІ Інструкції експерту забороняється вирішувати питання, що виходять за межі кваліфікації судового експерта за відповідною експертною спеціальністю, у тому числі з питань права.

Звернула увагу суду, що відповідно до Інструкції основними завданнями експертизи з питань землеустрою є визначення відповідності фактичного землекористування правовстановлювальним документам, документації із землеустрою на земельні ділянки та нормативно-правовим актам.Пунктом 7.2. розділу ІІ Науково-методичних рекомендацій визначений орієнтовний перелік вирішуваних питань, в тому числі, чи відповідає фактичне землекористування правовстановлювальним документам, документації із землеустрою на земельні ділянки та нормативно-правовим актам.

Наведене свідчить, що експерт не мав права вирішувати питання: чи входять земельні ділянки з кадастровими номерами в межі постійного землекористування ДП "Конярство України" без дослідження правовстановлювальних документів, які йому не були надані, тим самим експерт дійшов до з'ясування питань права, що власне заборонено робити експерту відповідно до п. 2.3. розділу ІІ Інструкції.

Також, обґрунтовуючи свій висновок по поставлених на експертизу питаннях судовий експерт посилається на передавальний акт від 11.08.2011 року, а саме на додаток №1 (малюнок 7) на якому зображено таблицю без назви, яку експерт вважає додатком до передавального акту від 11.08.2011 року.Але вказана таблиця жодним чином не відображена у передавальному балансі додаток №1 та не зазначена у жодному іншому з зазначених додатків, що є невід'ємною частиною передавального акта від 11.08.2011 року.

ПІБ особи, яка передала земельні ділянки та особи, яка їх прийняла, їх посади не зазначені, дані особи не входять до комісії з реорганізації, які склали передавальний акт, та не є директором ДП Онуфріївський кінний завод № 175 та ДП «Конярство України».Крім того, видно, що відбиток печатки у даній таблиці відмінний від тих, якими скріплено передавальний акт в розділі «Передав М.А. Горобець», «Прийняв Т.В. Ничепоренко».

Отже, експерт встановлювала виключно фактичне користування Онуфріївським кінним заводом №175 та його правонаступником ДП «Конярство України» землею, а не юридичне - на підставі правовстановлюючого документу та документації ізземлеустрою, жодні правовстановлюючі документи на право постійного користування у висновку, не зазначені. Наведені порушення у своїй сукупності свідчать, що висновок експерта не відповідає вимогам закону та являється недостовірним, а тому, відповідно до ст. ст. 77, 79, 89 ЦПК України, підлягає відхиленню.

Окрім цього, слід зазначити, що навіть ця надана позивачем документація містить дані про різні площі земельних ділянок, що на думку позивача були надані саме у постійне користування державному підприємству.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 05 квітня 2023 року у справі № 752/19072/17 зазначено, що: «Метою віндикаційного позову є забезпечення введення власника у володіння майном, якого він був незаконно позбавлений. У випадку позбавлення власника володіння нерухомим майном означене введення полягає у внесенні запису про державну реєстрацію за власником права власності на нерухоме майно Цей припис слід розуміти так, що рішення суду про витребування з незаконного володіння відповідача нерухомого майна саме по собі є підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про державну реєстрацію за позивачем права власності на нерухоме майно, зареєстроване за відповідачем.

Саме тому вимога про скасування державної реєстрації іншого речового права не є ефективним способом захисту, оскільки позивач заявив вимогу про витребування земельної ділянки, задоволення якої повністю поновлює його права власності на земельну ділянку.

Відповідно до вищенаведених правових позицій Великої Палати Верховного Суду, майно підлягає витребуванню у останнього набувача без необхідності визнаннянедійсними останніх правочинів щодо такого майна.Також, вимога про скасування державної реєстрації права оренди є похідною вимогою від вимоги про витребування спірної земельної ділянки на користь держави і оскільки прокурором не доведено перебування спірної земельної ділянки у постійному користуванні ДП «Конярство України» вона не підлягає задоволенню ще і з цих підстав.

Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених частиною другою статті 353 цього Кодексу (ст.321 ЦК України).

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом (ст.328 ЦК України).

Відповідно до ст. 387 ЦК України, власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Право власника на витребування майна від добросовісного набувача на підставі ч. 1 ст. 388 ЦК України залежить від того, у який спосіб майно вибуло із його володіння. Ця норма передбачає вичерпний перелік підстав, коли за власником зберігається право на витребування свого майна від добросовісного набувача.Однією з таких підстав є вибуття майна з володіння власника або особи, якій він передав майно, не з їхньої волі іншим шляхом. Наявність у діях власника волі на передачу майна іншій особі унеможливлює витребування майна від добросовісного набувача.

Отже, вирішуючи спір про витребування майна із чужого незаконного володіння,необхідно встановити, чи вибуло спірне майно із володіння власника в силу обставин, передбачених ч. 1 ст. 388 ЦК України, зокрема, чи з волі власника майно вибуло із його володіння.

При підготовці відзиву на позовну заяву по даній справі, стало відомо, що земельна ділянка кадастровий номер 3524655100:02:000:0594, площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення 01.03. ) була сформована та зареєстрована у ДЗК ще 14.07.2020 року на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 29.05.2020 року, розробник ТОВ «Тектоареал».

Отже, спірна земельна ділянка була сформована у період, коли розпорядником земель сільхозпризначення відповідно до ч. 4 ст.122 Земельного кодексу, був сам же позивач - ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області і саме позивач надавав наказ про надання дозволу на розроблення відповідної документації.Дозволи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства , площею 2 га, були надані фізичним особам, у порядку ст.118, 121 Земельного кодексу - у Порядку безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Проект був розроблений, погоджений відповідно до діючого законодавства, земельні ділянки зареєстровані у державному земельному кадастрі та проект був поданий на затвердження до головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Згідно висновку про розгляд документації із землеустрою експерта державної експертизи ГУ Держгеокадастру в Полтавській області Хорольської О.М. від 08.07.2020 р.: Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам України для ведення особистого селянського господарства відповідає земельному законодавству та погоджується, зауваження відсутні, наявність обмежень на земельні ділянки: не встановлено. Отже, позивач здійснив вольові дії спрямовані на відчуження спірної земельної ділянки та надання її у приватну власність громадянам. Окрім того, як вбачається із проекту, такі дозволи були надані 32 особам на земельну ділянку площею 64 га, а отже позивач визначив цю земельну ділянку, як таку що не перебуває у будь-якому користуванні, вільну та необтяжену, оскільки у власність можуть передаватись виключно земельні ділянки, які не перебувають у користуванні інших осіб.

Таким чином, позивач спочатку сам систематично, на протязі років здійснював вольові, цілеспрямовані дії та визначав спірні земельні ділянки як такі, що не перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб та можуть бути надані безоплатно у власність громадян України у порядку ст. 118 Земельного кодексу України і виключно після того, як з 27.05.2021 року відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» втратив право на подальше розпорядження ними, вирішив звернутись до суду за захистом своїх прав з абсолютно протилежними твердженнями.

10.04.2025 року до канцелярії суду від представника ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області - Гайворонської М.С., надійшла відповідь на відзив, в якому остання позов підтримала та просила задовольнити та зазначила наступне.

Згідно зі ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно правовими актами.

У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації, центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, відповідно до закону (частини перша, друга статті84 Земельного кодексу України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) затвердженої наказом № 377 від 05.11.1998 року Державного комітету статистики України було передбачено, що інженери-землевпорядники сіл, селищ, міських (міст районного підпорядкування) управлінь (відділів) земельних ресурсів - сільським, селищним, міським радам, районним відділам земельних ресурсів до 10 січня, 5 липня подають звіт про землі, які перебувають у власності і користуванні за станом на кінець року

Так, за інформацією наявною в Державній статистичній звітності по формі 2-зем наявна інформація про користувача земельної ділянки, а саме Онуфріїївський кінний завод № 175 в сел. Палиш з площею 1551, 2000 га та Онуфріїївський кінний завод № 175 загальною площею 2137, 5935 га. Таким чином сільська рада при наданні зазначеної інформації на виконання наказу Державного комітету статистики України затвердженого наказом № 377 від 05.11.1998 року звітувала, що на території Онуфріївського району обліковується Онуфріїївський кінний завод № 175 у постійному користуванні якого перебувають земельні ділянки загальною площею 3688,7935 га правонаступником якого на даний час є Державне підприємство «Конярство України».

Відповідно до статті 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;…

Згідно до статті 142 Земельного кодексу України припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника землі на користь держави або територіальної громади здійснюється за його заявою до відповідного органу. Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у разі згоди на одержання права власності на земельну ділянку укладають угоду про передачу права власності на земельну ділянку. Угода про передачу права власності на земельну ділянку підлягає нотаріальному посвідченню. Припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Головне управління, як розпорядник земель державної власності не здійснювало дій спрямованих на припинення та відчуження земельних ділянок у випадках, передбачених Земельним кодексом України, що перебувають у постійному користуванні ДП «Конярство України».

Рішення суддів про припинення права постійного користування земельними ділянками Державного підприємства «Конярство України» відсутні.

Так, у вересні 2021 року Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області виявлено порушення в діяльності Онуфріївської селищної ради, а саме, реєстрація права комунальної власності на земельну ділянку та подальша передача у приватну власність, всупереч її належності до державної форми власності та перебування у постійному користуванні ДП «Конярство» України». Реєстрація права комунальної власності за Онуфріївською селищною радою відбулась на підставі рішення № 860 від 15.06.2021 року. Державний реєстратор Онуфріївської селищної ради за заявами селищної ради 24.06.2021 року зареєстрував право комунальної власності на земельну ділянку на підставі рішення органу місцевого самоврядування від 15.06.2021 року № 860 в тому числі і набуття приватної власності земельної ділянки ОСОБА_1 .

Щодо належності земель до державної форми власності та перебування у постійному користуванні ДП «Конярство України», а саме: належності спірної земельної ділянки (кадастровий номер 3524655100:02:000:0594) до земель державної власності, то підтвердженням є висновок експерта за результатами проведення земельно-технічної експертизи від 12.10.2021 року №200/08-2021 Українського незалежного інституту судових експертиз (копія наявна у матеріалах справи), яким встановлено, що згідно наданих координат поворотних точок меж, межі земельних ділянок, зображені на малюнках № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 в т.ч. спірна земельна ділянка, яка позначена під № 26 повністю накладаються на поле № НОМЕР_3 , яке знаходиться в межах постійного землекористування ДП «Конярство України», як правонаступника ДП «Онуфріївський кінний завод № 175», згідно передавального акта від 11.08.2011 року.

Земельна ділянка з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 була та є державної форми власності, а ДП «Конярство України» є її постійним користувачем, тому вказана земельна ділянка не вважається землями комунальної власності територіальної громади та не могла передаватися у приватну власність і, в подальшому, в оренду.

Про належність на праві постійного користування ДП «Конярство України» земель на території Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області свідчить те, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.02.2018 року № 11-287/14-18-СГ було надано ДП «Конярство України» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих па території Онуфріївської селищної ради Онуфріївського (Олександрійського) району Кіровоградської області, Орієнтовним розміром 1939,8000 га в тому числі 1571,3000 га рілля, 185,6000 га сіножаті, 98,5000 га пасовища, 63,3000 га землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами, 21 га під господарськими шляхами та прогонами, із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

ДП «Конярство України» на підставі наданого дозволу розробило відповідні проекти відведення земельних ділянок та на цій підставі до Державного земельного кадастру були внесені відомості про сформовані земельні ділянки.

Згідно наказів Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області №11-14801/14-20-СГ від 21.10.2020 року, № 11-15375/14-20-СГ від 30.10.2020 року, №11-15964/14-20-СГ від 09.11.2020 року, №11-15966/14-20- СГ від 09.11.2020 року, №11-15967/14-20-СГ від 09.11.2020 року, №11-16551/14-20-СГ від 26.10.2020 року, №11-16604/14-20-СГ від 26.11.2020 року, № 11-17554/14-20-СГ від 28.12.2020 року ДП «Конярство України» зареєстровано право постійного користування земельними ділянками, розташованими на території Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області загальною площею 1379 га.

Підтвердженням факту належності земель до державної форми власності слугує, зокрема технічний звіт по коректуванню планового матеріалу зйомок минулих років Онуфріївського кінного заводу № 175 Онуфріївського району Кіровоградської області. У матеріалах Технічного звіту наявна довідка про розподіл земель по угіддях колгоспу (радгоспу) Онуфріївського кінного заводу № 175 Онуфріївського району Кіровоградської області (наявна в матеріалах справи), з якої можна встановити фактичну площу земель, яка перебувала у користуванні Онуфріївського кінного заводу № 175, яка видана начальником сільського господарства Онуфріївського району.

Разом з тим, 19.01.2018 року до Головного управління надійшла заява про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок. В додатку до заяви наявні викопіювання з графічних матеріалів публічної кадастрової карти Онуфріївської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області, на яких зображено масив земельних ділянок серед яких спірна земельна ділянка. Наказом від 09.02.2018 року № 11-287/14-18-СГ надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою.

Таким чином, зі схеми існуючих змін коригувальних планових матеріалів на якійзображена розміщення всіх земель відділення № 1 Онуфріївського кінного заводу № 175, на якій зображена спірна земельна ділянка та з актуальних відомостей станом на 2021 рік землі, які обліковувались за Онуфріївським кінним заводом №175 були передані у приватну власність Онуфріївською селищною радою Олександрійського району Кіровоградської області.

Державне підприємство «Конярство України» проінформувало Кіровоградську обласну прокуратуру про те, що станом на дату набрання чинності пунктом 24 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, Закону України № 1423- ІХ від 28.04.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» Державним підприємством «Конярство України» було зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень право постійного користування на земельні ділянки, які до 2011 року перебували в постійному користуванні правопопередника Державного підприємства «Конярство України» Державного підприємства «Онуфріївський кінний завод № 175» на території колишнього Онуфріївського району Кіровоградської області, загальною площею 2830,41 га, з яких в межах Онуфріївської селищної ради 1379,5957 га, в межах Павлиської селищної ради 1462,3617 га. Щодо земельних ділянок площею 374,6822 га здійснюється розроблення проекту землеустрою для до оформлення раніше виниклого права постійного користування.

Спір про скасування рішення, запису про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно треба розглядати як спір, пов'язаний з порушенням цивільних прав позивача на нерухоме майно іншою особою, за якою зареєстроване речове право на це майно (згідно висновку, викладеного у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 28 вересня 2022 року в справі № 607/10048/19, провадження № 61-12820св21).

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності є непорушним.

Підстави набуття права на землю шляхом передачі ділянок у власність та у користування встановлюються нормами Земельного кодексу України, виходячи зредакції Закону, чинної на час правовідносин сторін.

Таким чином, прокурором та Головним управлінням доведено, що спірна земельна ділянка перебувала у постійному користуванні ДП «Конярство України». Докази надані відповідачами та їх заперечення не спростовують цього. Відсутність державного акту на право постійного користування або відповідного запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не свідчить про відсутність цього права в державного підприємства.

Повернення земельної ділянки переслідує легітимну мету контролю за використанням майна відповідно до загальних інтересів та за цільовим призначенням, що відповідає «суспільному», «публічному» інтересу і не порушує принцип пропорційності.Головне управління вважає твердження представника ТОВ «Агродар ЛТД» помилковим та таким, що не відповідає дійсності з наступних підстав.

Дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки означає дозвіл власника земельної ділянки здійснити певні дії на землі власника, аби мати змогу в подальшому визначити предмет відведення. Отже, цей дозвіл наділяє заінтересовану особу повноваженням ідентифікувати на землі власника земельну ділянку, яку ця особа бажає отримати у власність в майбутньому.

Відповідно до статей 125 та 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації такого права відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Пунктом 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Отже, твердження представника ТОВ «Агродар ЛТД» про те, що Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області як власником та розпорядником земель державної форми власності було виявлено волю держави на передачу спірної земельної ділянки у приватну власність не відповідає дійсності, тому що надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності на означає позитивного рішення на стадії прийняття рішення органом державної влади про затвердження такого проекту землеустрою та надання земельної ділянки у власність.

Ухвалою суду від 23.05.2025 року підготовче провадження по даній справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

Прокурор Лагода О.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити. У вступному слові надала поясненні згідно поданого до суду позову. свою позицію виклала в позовній заяві.

Представник ГУ ДГК в Кіровоградській області Гайворонська М.С. в судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити в повному обсязі.

Представник третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача ДП «Конярство» Нестеришин Т.С. в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.

В судовому засіданні відповідачка ОСОБА_1 позовні вимоги не визнала в повному обсязі та зазначила, що вони є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Пояснила, що спірну земельну ділянку отримала на законних підставах і є добросовісним набувачем

Представник ТОВ «Агродар ЛТД» Горобець О.Л. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала в повному обсязі та зазначила, що вони є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. У вступному слові надала пояснення згідно поданого відзиву на позовну заяву.

Представник третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області Гамера В.З. в судовому засіданні позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити.

Заслухавши прокурора, представника позивача ГУ ДГК у Кіровоградській області, відповідача ОСОБА_1 , представника відповідача, представників третіх осіб, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкту нерухомого майна сформоване 13.03.2025 року, 04.08.2021 припинено право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 площею 2 га за Онуфріївською селищною радою та 04.08.2021 зареєстровано право приватної власності на вищевказану земельну ділянку за ОСОБА_1 , а 27.05.2022 зареєстровано право оренди земельної ділянки згідно договору оренди б/н від 17.02.2022 між ОСОБА_1 та ТОВ "Агродар ЛТД" /т. 1 а.с. 21-23/.

Рішенням позачергової сьомої сесії Онуфріївської селищної ради восьмого скликання Кіровоградської області № 1556 від 26.07.2021 року Онуфріївська селищна рада передала ОСОБА_1 у власність земельну ділянку загальною площею 2 га рілля для ведення особистого селянського господарства з кадастровим № 3524655100:02:000:0594, що знаходиться за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район, Онуфріївськаа селищна рада /т. 1 а.с. 24/.

17.02.2022 року між ТОВ «Агродар ЛТД» та ОСОБА_1 укладеного договір оренди землі, у відповідності до якого, ОСОБА_1 передає в оренду за певну орендну плату ТОВ «Агродар ЛТД» земельну ділянку з кадастровим № 3524655100:02:000:0594 площею 2 га рілля, строком на десять років /т. 1 а.с. 25-30/.

Згідно витягу з державного реєстру досудових розслідувань № 42021000000001679 від 11.08.2021 року до реєстру внесено відомості про вчинене правопорушення за ч. 5 ст. 191 КК України за заявою виконуючого обов'язки директора ДП «Конярство України» Веретюка Є.О. від 05.08.2021 року щодо вчинення службовими особами Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області/т. 1 а.с. 31/.

Листом ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області від 28.09.2021 року № 10-11-0.61-5521/2-21 в.о. начальника управління звернувся до Кіровоградської обласної прокуратури з проханням здійснити процесуальні дії, спрямовані на захист інтересів держави шляхом звернення з відповідними позовами до суду про неправомірності дій Онуфріївської селищної ради щодо реєстрації комунальної форми власності на земельні ділянки, що знаходяться у постійному користуванні ДП «Конярство України» та в подальшому передачі їх у приватну власність, зокрема і з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 /т. 1 а.с. 32-43/.

Постановою Вищого господарського суду України від 02.11.2015 у справі за позовом заступника прокурора Кіровоградської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області до Державного підприємства «Конярство України», Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрогрупа Деметра» про визнання недійсним договору, зобов'язання повернути земельну ділянку, згідно якої касаційну скаргу заступника прокурора Кіровоградської обласної прокуратури залишено без задоволення. Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 03.08.2015 у справі № 912/1677/14 господарського суду Кіровоградської області залишено без задоволення /т. 1 а.с. 44-51/.

Рішенням шостої сесії Онуфріївської селищної ради восьмого скликання Кіровоградської області від 15 червня 2021 року № 860 доручено начальнику відділу земельних відносин Онуфріївської селищної ради звернутись до органу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно для проведення державної реєстрації права комунальної власності за громадою Онуфріївської селищної ради на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які перебували у державній власності, згідно з додатком та відповідний реєстр /т. 1 а.с. 52-62/.

Згідно листа Кіровоградської обласної прокуратури за вих. № 15/1-716 вих-21 від 19.10.2021 заступником керівника Кіровоградської обласної прокуратури витребувано в Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області в строк до 10.11.2021 року копії документів землеустрою, що розроблялись ДП «Конярство України», копії проектів землеустрою, які розроблялись ДП «Конярство України» на 58 земельних ділянок по 2 га, накази Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про затвердження проектів землеустрою ДП «Конярство України» та передачу у постійне користування земельних ділянок на території Онуфіївської селищної ради, зокрема й тих, кадастрові номери яких вказані в запиті, дані чи надходили на погодження проекти землеустрою, розроблені Онуфріївською селищною радою на згадані вище земельні ділянки або ж на інші, які перебувають у постійному користуванні ДП «Конярство України», копії документів, що підтверджують факт постійного користування ДП «Конярство України» земельними ділянками на території Онуфріївської селищної ради з 2011 року, місце їх розташування, дані чи проведено Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області перевірки додержання вимог земельного законодавства щодо використання земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні ДП «Конярство України» на території Онуфріївської селищної ради та їх результати, дані про те, які заходи ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області вжито до поновлення інтересів держави чи плануються /т. 1, а.с. 63-66/.

З наданої ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області № 0-11-0.6-6401/2-21 відповіді від 10.11.2021 вбачається, що протягом 2019-2020 років Державним підприємством «Головний науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» розроблявся проект щодо передачі земельних ділянок у постійне користування на загальну площу 4536, 4438 га. Станом на 18.03.2021 ДП «Конярство України» звернулось до ГУ з клопотанням про затвердження Проекту землеустрою, за результатами чого було підготовлено наказ та затверджено Проект на загальну площу 4282, 1288 га та передано у постійне користування ДП «Конярство України» 119 земельних ділянок /т. 1 а.с. 67-69/.

Наказом ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області № 630-ДК від 15 листопада 2021 року наказано здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки додержання Онуфріївською селищною радою Олександрійського району Кіровоградської області вимог земельного законодавства України встановленого порядку набуття та реалізації права на землю під час прийняття рішень про передачу у власність та користування земельних ділянок за рахунок земель, переданих із державної власності у комунальну/т. 1 а.с. 70-72/.

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 630-ДК/569/АП/09/01/-21 від 14.12.2021 виявлені порушення Онуфріївською селищною радою вимог земельного законодавства України, а саме, при прийнятті рішення від 15 червня 2021 року № 860 «Про державну реєстрацію права комунальної власності за територіальною громадою» та рішень від 26 липня 2021 року «Про передачу у власність земельних ділянок» № 1517-1574 порушено вимоги ст. 122 Земельного кодексу України та пункт 24 розділу Х «Перехідних положень» Земельного кодексу України. Крім того, рішенням від 26 липня 2021 року № 1556 «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1 » Онуфріївською селищною радою передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 /т. 1 а.с. 73-88/.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2022 року рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.07.2022 в справі № 340/2241/22 за позовом Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства від 20.12.2021 № 630-ДК/0024/КВ/06/01/-21, залишено без змін /т. 1 а.с. 89-96/.

Наказом ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області № 11-1812/14-21-СГ від 08 липня 2021 року наказано здійснити державну реєстрацію земельних ділянок, в тому числі, земельної ділянки з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594, що розташована на території Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області /т. 1 а.с. 97-99/.

Наказом ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області № 11-287/14-18-СГ від 09 лютого 2018 року надано дозвіл ДП «Конярство України» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності /т. 1 а.с. 100-101/.

Наказами ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області, а саме: № 11-16604/14-20-СГ від 26.11.2020 року, № 11-17554/14-СГ від 28.12.2020 року, № 11-15966/14-20-СГ від 09.11.2020 року, № 11-114801/14-20-СГ від 21.10.2020 року, № 11-115964/14-20-СГ від 09.11.2020 року, № 11-15375/14-20-СГ від 30.10.2020 року, № 11-15967/14-20-СГ від 09.11.2020 року, № 11-16551/14-20-СГ від 26.11.2020 року надано дозвіли ДП «Конярство України» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані на території Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області /т. 1 а.с. 102-111/.

Листом заступника керівника Кіровоградської обласної прокуратури № 15/1-811вих-21 від 09.12.2021 повідомлено про виявлення ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області порушень в діяльності Онуфріївської селищної ради, а саме, реєстрація права комунальної власності на земельні ділянки, що є власністю держави та перебувають у постійному користуванні ДП «Конярство України». Крім того, директор ДП «Конярство України» звертався до органів прокуратури щодо питання правомірності розпорядження Онуфріївською селищною радою Кіровоградської області земельними ділянками. /т. 1 а.с. 112-115/.

У відповідь на запит заступника керівника Кіровоградської обласної прокуратури ДП «Конярство України» за вих. 2022-01-17/9 від 17.01.2022 надало: наказ ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області № 11-287/14-18-СГ від 09.02.2018, яким надано дозвіл ДП «Конярство України» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, розмір земельних ділянок - 1939, 8000 га, та інші документи згідно зазначеного переліку /т. 1 а.с. 116-160/.

На підставі передавального акта від 11 серпня 2011 року ДП "Онуфріївський кінний завод № 175" до Державним підприємством «Конярство України» передано майно, майнові та немайнові права та обов'язки станом на 31 липня 2011 року /т. 1 а.с. 161-166/.

14.01.2022 № за 15/1-9 вих-22 Кіровоградською обласною прокуратурою повідомлено ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області про підготовку позовів до суду про визнання недійсними рішень ради, скасування державної реєстрації права власності та витребування 58 земельних ділянок, вказаних в листі, в тому числі і земельну ділянку з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 /т. 1 а.с. 168-169/.

У Державній земельній книзі за № 13 міститься запис про те, що Онуфріївському кінзаводу № 175 за період з 1973 по 1982 роки були передані землі у постійне користування. У довідці про розміри землекористування і розподіл земель по вгіддях колгоспу (радгоспу) Кінзаводу 175 Онуфріївського району Кіровоградської області станом на 01.11.1980 всього земель в межах плану 44240 га /т. 1 а.с. 170-175/.

Згідно висновку експерта від 12.10.2021 № 200/08/2021 земельна ділянка з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 повністю накладаються на поле № 1, яке знаходиться в межах постійного землекористування ДП «Конярство України», як правонаступника ДП «Онуфріївський кінний завод № 175» згідно передавального акта від 11 серпня 2011 року, складеного Комісією з реорганізації ДП «Онуфріївський кінний завод № 175» та Плану землекористування Онуфріївського «Кінного заводу № 175» /т. 1 а.с.178-218/.

У відповідності до звітної податкової декларації з плати за землю за 2021-2022 років ДП «Конярство України», філія «Онуфріївський кінний завод № 175» ДП «Конярство України» є платником земельного податку /т. 1 а.с. 243-250/.

Постановою Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 30 березня 2023 року касаційну скаргу Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області залишено без задоволення, а постанову Північного апеляційного господарського суду міста Києва від 25.07.2022 залишено без змін /т. 2 а.с. 1-8/.

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 30 листопада 2022 року апеляційну скаргу Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області залишено без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 25.07.2022 залишено без змін /т. 2 а.с. 9-19/.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 23 жовтня 2024 року касаційну ТОВ «Агродар ЛТД» залишено без задоволення, а рішення Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 12.01.2024 року та постанову Кропивницького апеляційного суду від 04.06.2024 року залишено без змін /т. 2 а.с. 20-26, на звороті/.

Рішенням Господарського суду міста Києва № 910/21682/15 (910/12376/21) від 25.07.2022 задоволені позовні вимоги Державного підприємства "Конярство України" до Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Міністерство економіки України про скасування рішень, визнання права постійного користування та припинення права власності, визнано незаконними та скасовано прийняті державним реєстратором речових прав на нерухоме майно Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області Смалиусом Віталієм Володимировичем рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень: індексний номер 59053572 від 01.07.2021 20:02:19, на підставі якого до Державного реєстру прав внесено запис про право власності 42777059 від 24.06.2021 14:55:40 на земельну ділянку кадастровий номер 3524655100:02:000:0717, площею 86, 1759 га, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2398467735246 /т. 2 а.с. 27-29, на звороті/.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності № 263432580 від 29.06.2021 року, земельна ділянка площею 2 га рілля, з кадастровим № 3524655100:02:000:0594, належить до комунальної власності Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області на підставі рішення органу місцевого самоврядування № 860 від 15.06.2021, виданого Онуфріївською селищною радою /т. 2 а.с. 49/.

Листом першого заступника начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації повідомило Онуфріївську селищну раду про те, що згідно з інформацією ГУ ДПС у Кіровоградській області платником податку на землю по Онуфріївській територіальній громаді відповідно до п.269.1 та п.269.2 ст. 269 ПКУ є ДП «Конярство України» відповідно до норм Податкового закону України ДП подало декларацію з плати на землю в якій задекларовано земельну ділянку площею 3553, 4468 га та нараховано плати за землю на 2023 рік в сумі 907,1 тис. гривень та за даними інформаційно-комунікаційної системи ДПС ДП «Конярство України» станом на 01.11.2023 року має заборгованість по земельному податку в сумі 4120,0 тис гривень /т. 2 а.с. 50/.

У відповідності до листа № 17/722 від 30.06.2021 року ГО «Всеукраїнська асоціація учасників бойових дій» було затверджено дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність в тому числі і земельна ділянка з кадастровим № 3524655100:02:000:0594, що були затверджені наказами ГУ ДГК у Кіровоградській області про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою /а.с. 52-54/.

Відповідно до клопотань від громадян, заявлених в наказах ГУ ДГК у Кіровоградській області про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, ТОВ «Тектоарал» розробило проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок безоплатно у власність громадянам України для ведення особистого селянського господарства за загальною площею 52 га, за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район Онуфріївська селищна територіальна рада, за межами населеного пункту від 2021 року /т. 2 а.с. 57-93/.

Відділом № 4 управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області на адвокатський запит від 16.08.2022 повідомлено, що станом на 01.01.2013 земельні ділянки на праві власності, користування за ДП «Онуфріївський кінний завод № 175» та ДП «Конярство України» на території Онуфріївської селищної ради Олександрійського району не зареєстровані /т. 2 а.с. 122, на звороті/.

Державний архів Кіровоградської області листом № 192/335/01-40 від 18.10.2022 повідомив, що у документах архівного фонду «Онуфріївська районна рада Кіровоградської області» у протоколах засідань виконавчого комітету районної ради за 1947-1954 роки рішення про надання або перебування у користуванні ДП «Онуфріївський кінний завод № 175» земельних ділянок, розташованих на території Онуфріївської та Павлиської селищних рад Онуфріївського району Кіровоградської області, відсутні /т. 2 а.с. 123/.

Державним архівом Кіровоградської області 21.10.2022 за № 198/344/01-40 на адвокатський запит від 19.10.2022 надіслано архівний витяг з рішення виконавчого комітету Онуфріївської районної ради депутатів трудящих Кіровоградської області від 05 вересня 1961 року № 253 «Про передачу колгоспам і кінзаводу району вільних земель у смугах відводу залізниць, автошляхів та земель, що не використовуються за призначенням організаціями і установами», за яким кінзаводу № 175 в постійне користування були передані землі в смузі відводу залізниці Олександрії дистанції путі та в смугах відводу автошляхів у зазначених розмірах /т. 2 а.с. 124-125/.

За повідомленням Державного архіву Кіровоградської області від 11.11.2022 № 211/373/01-40 у документах архівного фонду «Онуфріївська районна рада Кіровоградської області» у протоколах засідань виконавчого комітету районної ради за 1962, 1967-1969 роки та у документах архівного фонду «Світловодська районна рада Кіровоградської області» (до складу Світловодського/Кремгесівського району входив розформований Онуфріївський район) за 1963-1966 роки рішення про надання земельних ділянок у постійне користування ДП «Онуфріївський кінний завод № 175» відсутнє /т. 2 а.с. 126/.

За повідомленням Державного архіву Кіровоградської області від 17.11.2022 № 214/385/01-40 у документах архівного фонду «Онуфріївська районна рада Кіровоградської області» у протоколах засідань виконавчого комітету районної ради за 1970-1975 роки рішення про надання земельних ділянок у постійне користування ДП «Онуфріївський кінний завод № 175» відсутні /т. 2 а.с. 127/.

За повідомленням Державного архіву Кіровоградської області від 17.11.2022 № 214/385/01-40зазначено, що у документах архівного фонду «Онуфріївська районна рада Кіровоградської області» у протоколах засідань виконавчого комітету районної ради за 1970-1975 роки рішення про надання земельних ділянок у постійне користування ДП «Онуфріївський кінний завод №175» відсутні /т. 2 а.с. 128, на звороті/.

08 квітня 1977 року виконавчим комітетом Онуфріївської районної ради депутатів трудящих № 164 прийняте рішення про відведення земельної ділянки Онуфріївському кінному заводу № 175 під сільськогосподарське виробництво. Розглянувши проект відведення земельної ділянки площею 100, 9 га Онуфріївському кінному заводу № 175 під сільськогосподарське виробництво за рахунок землекористування колгоспу «Зоря», яких вилучаються земельні ділянки та враховуючи згоду землекористувачів, а також позитивний висновок управління сільського господарства вирішено погодитись з проектом відведення земель загальною площею 100, 9 га в постійне користування, з них: орної - 60, 1 га, садів - 17, 1 га, лісосмуг - 0, 9 га, вулиць 4, 7 га, присадибних земель - 18, 1 га, з землекористування колгоспу «Зоря» /т. 2 а.с. 128/.

Державним архівом Кіровоградської області у повідомленні № 224/404/01-40 від 08.12.2022 повідомлено, що у документах архівного фонду «Онуфріївська районна рада Кіровоградської області» у протоколах засідань виконавчого комітету районної ради за 1976, 1978-1981 роки рішення про надання земельних ділянок у постійне користування ДП «Онуфріївський кінний завод № 175» відсутні /т. 2 а.с. 129/.

У повідомленні Державного архіву Кіровоградської області № 1/1/01-40 від 03.01.2023 зазначено, що у документах архівного фонду «Онуфріївська районна рада Кіровоградської області» у протоколах засідань виконавчого комітету районної ради за 1982-1986 роки рішення про надання земельних ділянок у постійне користування ДП «Онуфріївський кінний завод № 175» відсутні /т. 2 а.с. 130/.

Відповідно до клопотань від громадян, ТОВ «Тектоарал» розробило проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок безоплатно у власність громадянам України в кількості 32 осіб для ведення особистого селянського господарства за загальною площею 64 га, за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район Онуфріївська селищна територіальна рада, за межами населеного пункту від 2020 року /т. 2 а.с. 137-250/.

У відповідності до викопіювання з кадастрової карти (планів) № НВ-3504532102017 від 03.07.2017 року та державної статистичної звітності ГУ ДГК України у Кіровоградській області по формі 2-зем зазначено, що користувачем земельної ділянки Онуфріївського кінного заводу № 175 с. Павлиш з площею 1551, 2000 га та Онуфріївського кінного заводу № 175 смт. Онуфріївка з площею 2137,5935 га є Онуфріївський кінний завод № 175 у постійному користуванні якого перебувають земельні ділянки загальною площею 3688,7935 га згідно з затвердженим наказом № 377 від 05.11.1998 року, правонаступником якого є ДП «Конярство України» /т. 3 а.с. 25-31/.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Згідно зі статтею 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 т. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частиною 3 ст. 12 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 4 ЦПК України передбачено, що у випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.

Відповідно до частини першої статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (частина перша статті 13 ЦПК України).

З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа лише в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Передумовою участі органів та осіб в цивільному процесі є набуття ними цивільного процесуального статусу органів та осіб, яким законом надано право представляти інтереси інших суб'єктів, та наявність процесуальної правосуб'єктності, яка передбачає процесуальну правоздатність і процесуальну дієздатність.

Згідно з пунктом 3 частини першої та частиною другою статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.

На прокуратуру покладаються функції представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом та главою 12 розділу III України (стаття 2 Закону України «Про прокуратуру». Прокуратура виконує функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами виключно у формі представництва інтересів громадянина або держави в суді (пункт 1 Розділу ХІІІ Закону № 1697-VII).

ЄСПЛ звертав увагу на те, що підтримка, що надається прокуратурою одній зі сторін, може бути виправдана за певних обставин, наприклад, при захисті інтересів незахищених категорій громадян (дітей, осіб з обмеженими можливостями та інших категорій), які, ймовірно, не в змозі самостійно захищати свої інтереси, або в тих випадках, коли відповідним правопорушенням зачіпаються інтереси великого числа громадян, або ж у тому разі, коли потрібно захистити інтереси держави (див. mutatis mutandis рішення від 15 січня 2009 року у справі «Менчинська проти росії» (Menchinskaya v. russia, заява № 42454/02, § 35)).

Випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді визначені у Законі № 1697-VII, частина третя статті 23 якого визначає, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

З наведеного можна дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі № 587/430/16-ц (пункт 37)).

Відповідно до пункту 2 статті 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Представництво інтересів громадянина або держави прокурором у суді врегульовано у статті 23 Закону України від 14 жовтня 2014 № 1697-VII «Про прокуратуру», який набрав чинності 15.07.2015. Частина перша цієї статті визначає, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Згідно з абзацом першим частини другої статті 23 зазначеного Закону прокурор здійснює представництво в суді інтересів громадянина (громадянина України, іноземця або особи без громадянства) у випадках, якщо така особа не спроможна самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист.

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 23 зазначеного Закону прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

З наведених норм випливає, що прокурор наділений повноваженнями здійснювати представництво в суді лише двох суб'єктів права - громадянина (громадянина України, іноземця або особи без громадянства) та держави, і не наділений повноваженнями здійснювати представництво в суді інших суб'єктів права, зокрема юридичних осіб.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом (ч. 1, 2 ст. 12 ЦПК).

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування (частини друга, четверта статті 77 ЦПК України).

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема висновком експерта (ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 76 ЦПК).

Частиною другою статті 78 ЦПК України встановлено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно з положеннями статей 78, 80, 83, 84 Земельного кодексу України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності. У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності, це право набувається і реалізується державною через органи виконавчої влади відповідно до їх повноважень. Водночас комунальною власністю є землі, які належать на праві власності територіальним громадам, що реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування. Територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі, зокрема, передачі їм земель державної власності.

Згідно зі ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно правовими актами.

У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації, центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, відповідно до закону (частини перша, друга статті 84 ЗК України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності; д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки врегульована статтею 117 Земельного кодексу України та здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. До земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать, зокрема, земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні державних підприємств.

Право постійного користування земельною ділянкою це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема: підприємства, що належать до державної та комунальної власності (ст. 92 Земельного кодексу України).

До набрання чинності Земельним кодексом України земельні правовідносини були врегульовані, відповідно, Земельним кодексом УРСР 1990 року, який також розрізняв тимчасове і постійне користування землею, та Земельним кодексом УРСР 1970 року, який передбачав тимчасове (короткострокове до трьох років, довгострокове від трьох до десяти років) та безстрокове користування.

Приписами Земельного кодексу України (пункт 7 розділу "Перехідні положення") та постанови Верховної Ради УРСР "Про порядок введення в дію Земельного кодексу Української РСР" від 18.12.1990 №562-ХІІ передбачено збереження особами прав (зокрема користування) на земельні ділянки, отримані ними до введення в дію відповідних Кодексів. Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 50 Земельного кодексу УРСР 1970 року землі сільськогосподарського призначення надавалися в безстрокове користування, зокрема, радгоспам для ведення сільського господарства.

Надання земельних ділянок у користування здійснювалося в порядку відведення, яке провадилось на підставі постанови Ради Міністрів УРСР або рішення виконавчих комітетів обласної, районної, міської, селищної і сільської Рад народних депутатів в порядку, встановлюваному законодавством Союзу РСР і Української РСР (ст. 16 Земельного кодексу УРСР 1970 року).

Право землекористування колгоспів, радгоспів та інших землекористувачів засвідчувалось державними актами на право користування землею (ст. 20 Земельного кодексу УРСР 1970 року). Подібні за змістом норми закріплені також у статті 23 Земельного кодексу УРСР 1990 року та статті 126 Земельного кодексу України (в редакції, чинній до 01.01.2013). Згідно з чинною редакцією статті 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

У статті 27 зазначеного Закону закріплені підстави для державної реєстрації прав, до яких щодо державної реєстрації права власності та інших речових прав віднесено, зокрема: державний акт на право власності на землю, державний акт на право власності на земельну ділянку або державний акт на право постійного користування землею, видані до 01.01.2013; рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність тощо.

Закон України "Про Державний земельний кадастр" у пунктах 2, 10 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" (в редакції, чинній на час реєстрацією за Радою прав на спірну земельну ділянку) передбачав, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) тощо. Водночас документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.

Разом з тим згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду державний акт на право постійного користування земельною ділянкою є документом, який посвідчує наявність такого права. Існування права постійного користування земельною ділянкою у відповідного суб'єкта не залежить від наявності чи відсутності у нього такого державного акта. Подібні за змістом висновки викладені, зокрема, в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 823/1984/16 та постанові Верховного Суду від 06.07.2021 у справі № 903/704/20.

Станом на 01.01.2013 земельні ділянки на праві власності, користування за ДП «Онуфріївський кінний завод № 175» та за його правонаступником ДП «Конярство України» не зареєстровані, державний акт на право власності не видавався.

У пункті 7. 27 постанови від 05 листопада 2019 року у справі № 906/392/18 (провадження № 12-57 гс19) Велика Палата Верховного Суду зазначила, що право постійного землекористування є безстроковим і може бути припинене лише з підстав, передбачених у ст. 141 ЗК України, перелік яких є вичерпним. Дії органів державної влади та місцевого самоврядування, спрямовані на позбавлення суб'єкта права користування земельною ділянкою після державної реєстрації такого права поза межами підстав, визначених у статті 141 цього Кодексу, є такими, що порушують право користування земельною ділянкою.

Відповідно до статті 141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати.

В постанові від 15 вересня 2020 року у справі № 912/757/19 Верховний Суду зазначив, що у земельному законодавстві така підстава припинення права постійного користування земельною ділянкою, яке набуто у встановленому порядку, як неоформлення права постійного користування земельною ділянкою відсутня.

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 142 ЗК України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення правокористування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Відповідно до частини п'ятої статті 116 ЗК України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Вирішуючи дану справу, суд зазначає, що відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності є непорушним.

Підстави набуття права на землю шляхом передачі ділянок у власність та у користування встановлюються нормами ЗК України, виходячи з редакції Закону, чинної на час правовідносин сторін.

Відповідно до статті 152Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування вУкраїні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України.

Згідно зі статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування вУкраїні» до виключної компетенції пленарних засідань сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Частина друга статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 388 ЦК України якщо майно вибуло із володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом, власник має право витребувати це майно від набувача.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Як правило, суб'єкт може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту його права чи інтересу.

Такий спосіб здебільшого випливає із суті правового регулювання відповідних спірних правовідносин (Постанови Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 925/1265/16 (пункт 5.6), від 6 лютого 2019 року у справі № 522/12901/17-ц, від 2 липня 2019 року у справі № 48/340 (пункт 6.41), від 1 жовтня 2019 року у справі № 910/3907/18 (пункт 48), від 28 січня 2020 року у справі № 50/311-б (пункт 91), від 19 травня 2020 року у справі № 922/4206/19 (пункт 43), від 22 вересня 2020 року у справі № 910/3009/18 (пункт 88), від 22 червня 2021 року у справі № 200/606/18 (пункт 75), від 22 червня 2021 року у справі № 334/3161/17 (пункт 55); також постанову Верховного Суду України від 10 вересня 2014 року у справі № 6-32цс14).

Серед способів захисту речових прав цивільне законодавство виокремлює, зокрема, витребування майна з чужого незаконного володіння (статті387,388,1212 ЦК України) й усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном (стаття 391 ЦК України, частина другастатті 52 ЗК України).

Предметом позову про витребування майна є вимога власника, який не є володільцем цього майна, до особи, яка заволоділа останнім, про повернення його з чужого незаконного володіння.

Метою позову про витребування майна є забезпечення введення власника у володіння майном, якого він був незаконно позбавлений. У випадку позбавлення власника володіння нерухомим майном, зокрема землями сільськогосподарського призначення, означене введення полягає у внесенні запису про державну реєстрацію за власником права власності на нерухоме майно. Рішення суду про витребування нерухомого майна із чужого незаконного володіння є таким рішенням і передбачає внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Отже, задоволення вимоги про витребування майна з незаконного володіння особи, за якою воно зареєстроване на праві власності, призводить до ефективного захисту прав власника саме цього майна.

Таким чином, у разі державної реєстрації права власності за новим володільцем (відповідачем), власник, який вважає свої права порушеними, має право пред'явити позов про витребування відповідного майна.

При цьому Велика Палата Верховного Суду неодноразово наголошувала, що власник може витребувати належне йому майно від особи, яка є останнім його набувачем, і для такого витребування оспорювання рішень органів державної влади чи місцевого самоврядування, договорів, інших правочинів щодо спірного майна і документів, що посвідчують відповідне право, не є ефективним способом захисту права власника.

Такий правовий висновок, зокрема, викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 183/1617/16 (провадження № 14-208цс18, пункт 86), від 21 серпня 2019 року у справі № 911/3681/17 (провадження № 12-97гс19, пункт 38), від 16 червня 2020 року у справі № 372/266/15-ц (провадження № 14-396цс19, пункт 33) та від 02 лютого 2021 року у справі № 925/642/19 (провадження № 12-52гс20, пункт 49).

Також слід відзначити, що у постанові від 14 листопада 2018 року у справі № 183/1617/16 (провадження № 14-208цс18) Велика Палата Верховного Суду виснувала, що у разі задоволення позовної вимоги про витребування нерухомого майна із чужого незаконного володіння суд витребує таке майно на користь позивача, а не зобов'язує відповідача повернути це майно власникові. Таке рішення суду є підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про державну реєстрацію за позивачем права власності на нерухоме майно, зареєстроване в цьому реєстрі за відповідачем.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (стаття 89 ЦПК України).

Судом не було встановлено наявності доказів добровільної відмови ДП «Конярство України» від права постійного користування земельною ділянкою державної форми власності, що виключало віднесення спірної земельної ділянки до земель комунальної власності і розпорядження нею без згоди власника - держави є незаконним.

Заволодіння нерухомим майном шляхом державної реєстрації права власності на нього ще не означає, що такий володілець набув право власності (права володіння, користування та розпорядження) на це майно. Власник, якого незаконно, без відповідної правової підстави, позбавили володіння нерухомим майном шляхом державної реєстрації права власності на це майно за іншою особою, не втрачає право володіння нерухомим майном. Така інша особа внаслідок державної реєстрації за нею права власності на нерухоме майно стає його фактичним володільцем (бо про неї є відповідний запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно), але не набуває право володіння на відповідне майно, бо воно, будучи складовою права власності, і далі належить власникові. Саме тому він має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави, ним заволоділа.

Дослідивши докази надані сторонами по справі суд вважає, що прокурором доведено належними та допустимими доказами, що спірна земельна ділянка перебувала у постійному користування державного підприємства «Конярство України». Докази надані представниками відповідачів та їх заперечення не спростовують цього. Відсутність державного акту на право постійного користування або відповідного запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не свідчить про відсутність цього права в державного підприємства.

Оскільки спірні рішення Онуфріївської селищної ради не відповідають положенням чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Щодо тверджень представника відповідача ТОВ "Агродар ЛТД" Горобець О.Л. про те, що долучений до матеріалів справи висновок експерта від 12.10.2021 року № 200/08/2021 підлягає відхиленню, оскільки висновок не відповідає вимогам закону та являється недостовірним суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 10 ЦПК України висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 89 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні.

Відповідно до положень ст. 102 ЦПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи. Висновок експерта викладається у письмовій формі і приєднується до справи.

Відповідно до змісту ст. 106 ЦПК України, учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення. Порядок проведення експертизи та складення висновків експерта за результатами проведеної експертизи визначається відповідно до чинного законодавства України про проведення судових експертиз.

У висновку експерта зазначається, що висновок підготовлено для подання до суду, та що експерт обізнаний про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок. Експерт, який склав висновок за зверненням учасника справи, має ті самі права і обов'язки, що й експерт, який здійснює експертизу на підставі ухвали суду.

Так, суд звертає увагу, що прокурор надав висновок експертизи, який містить відповідь на поставлені питання, які стосуються предмета позову, та підлягають встановленню під час розгляду справи. Підстав вважати висновок експерта недопустимим доказом немає.

Правовідносини, пов'язані з вибуттям земель із державної власності, становлять «суспільний», «публічний» інтерес, а незаконність рішення органу місцевого самоврядування, на підставі якого земельна ділянка вибула з державної власності, такому суспільному інтересу не відповідає.

Повернення земельної ділянки переслідує легітимну мету контролю за використанням майна відповідно до загальних інтересів та за цільовим призначенням, що відповідає «суспільному», «публічному» інтересу і не порушує принцип пропорційності.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, перевіривши та дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Кіровоградської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Агродар ЛТД», про витребування земельної ділянки.

Судом було взято до уваги, що предметом безпосереднього регулювання статті 1 Першого протоколу до Конвенції є втручання держави в право на мирне володіння майном, зокрема й позбавлення особи права власності на майно шляхом його витребування на користь держави.

У практиці ЄСПЛ напрацьовано три критерії, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання в право особи на мирне володіння майном з гарантіями статті 1 Першого протоколу, а саме: чи є втручання законним; чи переслідує воно «суспільний», «публічний» інтерес; чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям.

В питаннях оцінки «пропорційності» Європейського суду з прав людини, як і в питаннях наявності «суспільного», «публічного» інтересу, визнає за державою достатньо широку «сферу розсуду», за виключенням випадків, коли такий «розсуд» не ґрунтується на розумних підставах (рішення в справах «Спорронґ і Льоннорт проти Швеції», «Булвес» АД проти Болгарії»).

ЄСПЛ, оцінюючи можливість захисту права особи за ст. 1 Першого протоколу, загалом перевіряє доводи держави про те, що втручання в право власності відбулося в зв'язку з обґрунтованими сумнівами щодо законності набуття особою права власності на відповідне майно, зазначаючи, що існують відмінності між тією справою, в якій законне походження майна особи не оспорюється, і справами стосовно позбавлення особи власності на майно, яке набуте злочинним шляхом або стосовно якого припускається, що воно було придбане незаконно (наприклад, рішення та ухвали ЄСПЛ у справах «Раймондо проти Італії» від 22 лютого 1994 року, «Філліпс проти Сполученого Королівства» від 05 липня 2001 року, «Аркурі та інші проти Італії» від 05 липня 2001 року, «Ріела та інші проти Італії» від 04 вересня 2001 року, «Ісмаїлов проти Російської Федерації» від 06 листопада 2008 року).

Отже, ст. 1 Першого протоколу гарантує захист права на мирне володіння майном особи, яка законним шляхом, добросовісно набула майно у власність, і для оцінки додержання «справедливого балансу» в питаннях позбавлення майна мають значення обставини, за якими майно було набуте у власність, поведінка особи, з власності якої майно витребовується.

Водночас, Онуфріївською селищною радою Олександрійського району Кіровоградської області протиправно, всупереч вимог земельного законодавства передано відповідачкі ОСОБА_1 у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, яка перебувала у постійному користуванні Онуфріївського кінного заводу № 175, правонаступником якого є ДП «Конярство України».

Для оцінки «пропорційності» в першу чергу суд враховує, що для даних правовідносин з урахуванням способу вибуття земельної ділянки з державної власності загальний інтерес суспільства є надзвичайно важливим, а тому межі свободи розсуду держави ширші, ніж коли виникають виключно цивільні права.

Суд враховує, що після отримання відповідачем земельної ділянки остання не була поліпшена, доказів зворотного не надано.

Також береться до уваги, що в матеріалах справи відсутні докази того, що відповідачка зробила поліпшення, втрата яких буде становити для неї «надмірний тягар», що, в сукупності з іншими обставинами, свідчить на користь обґрунтованості втручання у право власності відповідачки.

Крім того, суд враховує, що кінцевий набувач не позбавлений можливості відновити своє право, зокрема, пред'явивши вимогу до первісного незаконного набувача, в якого придбав земельну ділянку, про відшкодування збитків на підставістатті 661 ЦК України, тоді як законний володілець позбавлений можливості захистити своє майнове право у інший спосіб, ніж витребування належного йому майна.

Вказане відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постановах від 7 листопада 2018 року у справі № 488/5027/14-ц, від 29 травня 2019 року у справі № 367/2022/15-ц, від 12 червня 2019 року у справі № 487/10128/14-ц, від 15 вересня 2020 року у справі № 469/1044/17.

З огляду на встановлені у справі обставини, а саме відчуження спірного майна без волевиявлення держави, витребування такого майна на користь законного власника від останнього набувача ОСОБА_7 , яка також судом визнається, як недобросовіний набувач, є пропорційним втручанням у право власності останньої, яке ґрунтується на законі, переслідує легітимну мету та є необхідним у демократичному суспільстві.

Підстав вважати, що витребування земельних ділянок є «надмірним тягарем» для ОСОБА_1 немає.

Крім того, в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно міститься запис про інше речове право - право оренди ТОВ «Агродар ЛТД».

Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав, яке оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Згідно положень ч. 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.

Державній реєстрації підлягає як право власності, так і похідні від права власності речові права на нерухоме майно.

Внесення змін щодо державної реєстрації права власності на підставі рішення суду про задоволення віндикаційного позову лише щодо останнього власника може не призвести до зміни чи скасування похідних від права власності речових прав на це майно - права оренди.

Відповідно до позиції викладеної у постанові Верховного Суду від 17.11.2021 у справі № 672/386/20.

Повернення земельної ділянки у володіння власника в повній мірі не відбувається якщо існують зареєстровані обмеження щодо володіння таким майном у вигляді запису про похідне від права власності право користування (оренди) земельною ділянкою, й земельна ділянка не повертається у фактичне володіння з можливістю власника нею як користуватися, так і розпоряджатися.

А тому суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах як скасування державної реєстрації права оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594 слід задовольнити.

Відповідно до ч. 2 ст. 133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України передбачено, що у разі задоволення позову судові витрати, пов'язані з розглядом справи покладаються на відповідача.

Оскільки позов задоволено повністю, з відповідачів: ОСОБА_1 стягнути судовий збір, за одну позовну вимогу в розмірі 3028 гривні та з ТОВ «Агродар ЛТД» стягнути судовий збір, за одну позовну вимогу в розмірі 3028 гривні сплачений Кіровоградською обласною прокуратурою.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 53, 54, 141, 203 215, 265, 273, 354 ЦПК України, суд -

вирішив:

Позов Кіровоградської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Агродар ЛТД», третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державне підприємство «Конярство України», третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Онуфріївська селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області, про витребування земельної ділянки та скасування державної реєстрації задовольнити.

Витребувати з володіння ОСОБА_1 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594, що розташована на території Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області.

Скасувати державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки площею 2 га з кадастровим номером 3524655100:02:000:0594, що розташована на території Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис: 46956467.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Кіровограської обласної прокуратури судові витрати по справі в сумі 3028 гривень .

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агродар ЛТД» на користь Кіровограської обласної прокуратури судові витрати по справі в сумі 3028 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення суду складено 2 жовтня 2025 року.

Суддя М.М. Лях