Справа № 607/22411/24Головуючий у 1-й інстанції Герчаківська О. Я.
Провадження № 22-ц/817/1098/25 Доповідач - Костів О.З.
Категорія -
12 грудня 2025 року м. Тернопіль
Тернопільський апеляційний суд в складі:
головуючого - Костів О.З.
суддів - Хома М. В., Храпак Н. М.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників цивільну справу № 607/22411/24 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 24 липня 2025 року (ухвалене суддею Герчаківською О.Я., повний текст якого складено 29 липня 2025 року) в справі за позовом комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення та постачання теплової енергії,
У жовтні 2024 року комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» (далі - КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР, позивач) звернулось до суду із позовом до ОСОБА_4 (далі - відповідачка 1, апелянтка), ОСОБА_5 (далі - відповідач 2), ОСОБА_6 (далі - відповідач 3), про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення та постачання теплової енергії.
Позов обґрунтований тим, що КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР здійснює забезпечення тепловою енергією житла за адресою: АДРЕСА_1 , яке займає ОСОБА_4 разом із сім'єю. Згідно з ст.ст.67, 68, 162 ЖК України та п.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, відповідачі за надані позивачем послуги зобов'язані щомісячно вносити на його рахунок оплату за затвердженими у встановленому порядку тарифами.
З 01 грудня 2021 року в м.Тернопіль, у відповідності до законодавства України вступили в дію нові договірні відносини між споживачами послуг з постачання теплової енергії та гарячої води та надавачем послуг КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР. На даний момент чинним є публічний договір приєднання, який діє з 01 грудня 2021 року та оприлюднений на сайті КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР.
Нарахування за послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, з постачання теплової енергії та гарячої води проводиться згідно тарифів, встановлених рішеннями виконавчого комітету Тернопільської міської ради: №827 від 05 листопада 2018 року «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води»; № 1105 від 01 грудня 2021 року та № 1165 від 28 вересня 2023 року «Про встановлення тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та гарячої води».
Однак передбачених зазначеними нормами обов'язків ОСОБА_4 та члени її сім'ї не виконують, внаслідок чого за період з 01 жовтня 2019 року по 01 жовтня 2024 року заборгували підприємству 61782.91 грн. Добровільно ліквідувати борг відповідачка і члени її сім'ї відмовляються, а тому сума боргу підлягає стягненню з них в примусовому порядку.
Крім того у зв'язку із запровадженням на території України карантину з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби, строки, визначені ст.257 ЦК України, подовжуються на строк дії такого карантину. Також у період дії воєнного стану в Україні, перебіг позовної давності, визначений цим кодексом, зупиняється на строк дії такого стану. Отже, позовні вимоги КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР заявлені в межах строку позовної давності.
У зв'язку з наведеним позивач просив суд стягнути з відповідачів заборгованість за послуги з централізованого опалення та постачання теплової енергії в сумі 61782.91 грн, а також вирішити питання судових витрат.
Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 24 липня 2025 року позовну заяву КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР, задоволено.
Стягнуто солідарно із ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 на користь КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР заборгованість за послуги з централізованого опалення (за період з 01 жовтня 2019 року по 30 листопада 2021 року), за послуги з постачання теплової енергії та гарячої води (за період з 01 грудня 2021 року по 01 жовтня 2024 року) в сумі 61782.91 грн.
Стягнуто з ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 на користь КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР по 1009.33 грн сплаченого судового збору, з кожного.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, ОСОБА_4 , в інтересах якої діє адвокат Бакалець Ігор Гнатович, подала на нього апеляційну скаргу, посилаючись на його незаконність та необґрунтованість, порушення судом норм матеріального та процесуального права. Вказує, що судом неповно встановлено фактичні обставини справи та дано невірну оцінку доказам.
Апеляційна скарга мотивована тим, що позивач у позовній заяві вказує на факт укладення з відповідачами індивідуального договору, що є публічним договором приєднання про надання комунальної послуги, посилаючись на статті 12, 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Процедура укладання договору базується на інформації, опублікованій на офіційному сайті КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР (https://teplo.te.ua) 31 жовтня 2021 року. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги.
Позивач також засвідчує, що мешканці будинку АДРЕСА_2 , не вчиняли зазначених дій, спрямованих на вибір договірних відносин. Відповідно з мешканцями цього будинку, в тому числі і з мешканцями квартири АДРЕСА_3 , договір вважається укладеним з 01 грудня 2021 року, який оприлюднений на сайті - індивідуальний договір з постачання теплової енергії і є публічним договором приєднання. Водночас з 10 вересня 2019 року відповідачами не здійснювалось, внесення коштів на рахунок КП «Тернопільміськтеплокомуненерго».
Звертає увагу на те, що у жодному з Актів, долучених до позовної заяви, відсутні підписи власників кв. АДРЕСА_3 , як факт запуску послуги та отримання її. У вказаних Актах відсутній і перелік площ та квартир, які отримують цю послугу в будинку АДРЕСА_2 , та підписи споживачів, підпис делегованої мешканцями відповідальної особи ОСББ «Кн.Острозького-1». Вказана лише локація з названою групою адрес житлових будинків. Рішенням зборів членів ОСББ «Кн.Острозького-1» та мешканців будинку АДРЕСА_2 , від 30 травня 2021 року визначена Форма укладення індивідуального договору надання комунальних послуг між споживачем та виконавцем, відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», про що листом від 18 листопада 2021 № 115, поінформовано КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР. Доказом цього є лист-відповідь № 3408/31 від 03 грудня 2021 року, яка надана позивачам в особі директора підприємства.
Зазначає, що у 2019 році ОСОБА_4 та інші співмешканці кв. АДРЕСА_4 , під час аварійного ремонту міжкімнатної розводки труб теплопостачання, в індивідуальному порядку, як «споживачі», прийняли рішення про розірвання з КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Причиною їх рішення і відмови від послуги стало неналежне обслуговування магістралей та їх аварійний стан, перехід на альтернативні види обігріву, проблеми на ринку газу, низький рівень послуги, високі тарифи, відсутність пільг та субсидій, неможливість встановлення оператором комунальних послуг вузла комерційного обліку.
28 серпня 2019 року відповідачка ОСОБА_4 змушена була від'єднатись від магістралі централізованого опалення будинку за вказаною адресою, про що 10 вересня 2019 року повідомила позивача письмовою відмовою від послуги централізованого опалення, при відсутності будь-яких боргів перед підприємством.
Вважає, що наявність у помешканні відповідачів транзитної магістралі теплопостачання є конструктивним елементом конструкції будинку і не зменшує прав мешканців квартири та не збільшує права комерційних структур з надання комунальних послуг. Станом на 28 серпня 2019 року у будинку за даною адресою від'єднались від централізованого опалення приміщення загальною площею 2300.54 кв.м., до яких входять 20 квартир площею 1068.31 кв.м. та нежитлові приміщення площею 1232.23 кв.м. Лише 36 квартир загальною площею 1793.80 кв.м. користувались послугами з централізованого опалення.
Наголошує на тому, що після створення в будинку за адресою АДРЕСА_2 , ОСББ та встановлення в будинку з певною кількістю споживачів індивідуального автономного опалення мережі централізованого теплопостачання втратили свій статус централізованих, перейшли в статус комерційних, саме з цього часу споживачі комунальних послуг отримали ще одну пільгу - почало діяти Антимонопольне законодавство, Закон України «Про захист економічної конкуренції», ст.4 п.2, п.4, ст.13, ст.17.
Договором про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, м.Тернопіль, від 25 вересня 2018 року, п.32 передбачено розірвання договірних відносин у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугами виконавця.
На думку апелянтки, процедуру від'єднання квартири проведено згідно наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року №169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 серпня 2019 року за № 982/33953 «Про затвердження Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води», відповідно до п.1, розділу III «Порядку відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВ», за свої кошти як споживача послуги, спеціалістами по обслуговуванню внутрішньо будинкових мереж, за вказаною адресою відсутні будь-які елементи теплообміну та батареї опалення, підключені до магістралі централізованого опалення будинку.
Порушень технічних умов та характеристик транзитної магістралі опалення будинку у вказаному помешканні не зафіксовано, про що свідчить Акт від 29 серпня 2019 року, складний ОСББ «Кн.Острозького-1».
Звертає увагу на те, що більше п'яти років відповідачі користуються електричним опаленням - побутовим пристроєм вітчизняного-промислового виробництва замкнутого циклу потужністю 2 кВт, не під'єднаного до будь-яких централізованих мереж. Скарг та звернень від мешканців, технічних служб, що обслуговують мережі не поступало.
Вважає, що будь-які нарахування коштів КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР, без наявності відповідних угод, використання їх персональних даних, за відсутності в квартирі діючих елементів теплообміну та батарей опалення, підключених до магістралі централізованого опалення будинку, всупереч ст.18 Закону України «Про теплопостачання» № 263З-IV, суперечать чинному законодавству України, правам та свободам інших громадян.
Зазначає, що суд першої інстанції безпідставно виходив з того, що відповідачі фактично користувалися послугами теплопостачання та надавав оцінку щодо правомірності відключення квартири АДРЕСА_4 від централізованого опалення.
Крім того, апелянт просить застосувати строки позовної давності.
У зв'язку із викладеним просить рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 24 липня 2025 року скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позовні вимоги задоволити в повному обсязі.
24 жовтня 2025 року на адресу Тернопільського апеляційного суду від позивача КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР надійшов відзив на апеляційну скаргу.
Відзив мотивовано тим, що предметом спору у даній справі є стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення, послуги з постачання теплової енергії квартири відповідачки за адресою: АДРЕСА_1 . З огляду на те, що мешканці будинку АДРЕСА_2 не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір, тому із ними вважаються укладеними індивідуальні договори, що були оприлюднені на сайті КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР.
Факт надання послуги з теплопостачання в будинок АДРЕСА_2 підтверджується актами про запуск системи опалення в роботу в опалювальний період 2019/2020 року, 2020/2021 року, 2021/2022 року, 2022/2023 року, 2023/2024 року. Рішенням виконавчого комітету №974 від 27 жовтня 2021 року «Про призначення управителя групи багатоквартирних будинків міста Тернополя» управителем будинку, по АДРЕСА_2 , призначено ТОВ «Керуюча Компанія «Будсервіс». У зв'язку з цим акти про запуск системи опалення в роботу в опалювальний період складені за участю представника ТОВ «КК «Будсервіс», а не ОСББ «Кн.Острозького-1».
Отже, між КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР та відповідачами існують договірні відносини щодо постачання теплової енергії та у встановленому законодавством порядку укладено публічний договір про надання послуг з теплопостачання.
Щодо твердження відповідачів про відключення від мереж централізованого
опалення, сторона позивача зазначає, що багатоквартирний житловий будинок АДРЕСА_2 , введений в експлуатацію з комплексом загальнобудинкового інженерного обладнання, а також із централізованим опаленням, яке виконане за схемою, що збалансована в цілому по будинку.
В період, коли відповідачі вчиняли дії, пов'язані із самовільним відключенням квартири від мереж централізованого опалення, відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (в т.ч. і послуг з централізованого опалення), і фізичною та юридичною особою врегульовувались Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, згідно яких самовільне відключення від мереж централізованого опалення забороняється.
Звертає увагу на те, що відповідачами не надано доказів на підтвердження факту правомірного відключення квартири від мережі централізованого опалення з дотриманням чинного на момент відключення законодавства, як і доказів ненадання або неналежного надання КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР послуг з централізованого опалення.
Крім того, враховуючи дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) та введення воєнного стану в Україні, позовні вимоги КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР заявлені в межах строку позовної давності.
У зв'язку із викладеним просить апеляційну скаргу залишити без задоволення.
За правилами частини першої статті 369 ЦПК України апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Відповідно до пунктів 1 частини шостої статті 19 ЦПК України малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ціна позову у даній справі не перевищує тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи викладене, відповідно до частини другої статті 372 ЦПК України, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи, зазначені в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає виходячи із наступного.
За загальним правилом статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес у один із способів, визначених частиною першою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
Судом встановлено наступні обставини.
Як вбачається із довідки про осіб, зареєстрованих за адресою: АДРЕСА_1 , від 01 жовтня 2024 року, за вказаною адресою зареєстровані: з 23 грудня 1997 року ОСОБА_4 з 04 квітня 2016 року ОСОБА_5 , з 04 квітня 2016 року ОСОБА_6 . Вказане також підтверджується витягами з місця проживання, виданими Управління держаної реєстрації Тернопільської міської ради.
Протягом 2019-2023 років складено акти про запуск системи опалення в роботу в опалювальний період за адресою АДРЕСА_2 , зокрема, від 30 жовтня 2019 року ГТ ТОВ «Мрія», від 18 жовтня 2020 року ДП «Комунальник-2» ГТ ТОВ «Мрія», від 14 жовтня 2021 року ДП «Комунальник-2» ГТ ТОВ «Мрія», від 05 листопада 2022 року ТФ ТОВ «Керуюча компанія «Будсервіс», від 17 жовтня 2023 року ТФ ТОВ «Керуюча компанія «Будсервіс».
21 серпня 2024 року позивачем КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» складено повідомлення №2502/17/207 за адресою: АДРЕСА_1 про наявність станом на 01 серпня 2024 року заборгованості у розмірі 60760.63 грн за послуги з постачання теплової енергії та необхідність сплатити зазначену заборгованість протягом 15 днів.
Згідно виписки з особового рахунку про заборгованість за послуги з постачання теплової енергії ( АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 ) від 03 жовтня 2024 року, у ОСОБА_4 за період з 01 жовтня 2019 року до 01 жовтня 2024 року існує заборгованість 61782.91 грн. Оплати не надходило.
25 жовтня 2006 року проведено державну реєстрацію об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кн.Острозького-1», що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 № 193072, а також довідкою № 31-145 з ЄДРПОУ. Його керівником зазначено ОСОБА_5 .
За змістом витягу зі Статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кн.Острозького-1», об'єднання зобов'язане забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан неподільного та загального майна, що належить членам об'єднання. Технічне обладнання будинку - інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови та безпечну експлуатацію квартир (загальні будинкові мережі тепло-, водо-, газо-, електропостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення, ліфти, центральні розподільчі щити електропостачання, а також елементи благоустрою прибудинкової території).
Житловий будинок АДРЕСА_5 на 56 квартир, прийнятий в експлуатацію 30 грудня 1961 року рішенням №742 виконкому Тернопільської міської Ради депутатів трудящих «Про затвердження акта державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію житлового будинку по АДРЕСА_5 ».
Архівним витягом з протоколу №3 засідання виконкому Тернопільської міської Ради депутатів трудящих від 16 лютого 1960 року, виданого виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 29 січня 2009 року № 43, вирішено закріпити земельну ділянку площею 1600 кв.м. для будівництва 72 квартирного житлового будинку за обласним відділом капітального будівництва по АДРЕСА_2 .
Згідно довідки №573 від 21 липня 2008 року, складеної Господарським товариством з обмеженою відповідальністю «Мрія» вбачається, що будинок за адресою АДРЕСА_2 , 1961 року забудови, п'ятиповерховий, 56 квартирний, обладнаний електроосвітленням, водопроводом, каналізацією, центральним опаленням. В квартирах АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 - автономне опалення. Корисна площа квартири будинку - 2830 кв.м., житлова - 1902 кв.м., об'єднана - 2862 кв.м. Будинок на балансі ГТОВ «Мрія». В будинку є нежитлові приміщення, які перебувають на балансі КП ЖЕК - 5.
ОСББ «Кн.Острозького-1» листом №115 від 18 листопада 2021 року інформувало позивача про рішення зборів ОСББ та мешканців будинку від 30 травня 2021 року, яким визначена форма укладення індивідуального договору надання комунальних послуг між споживачем та виконавцем відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (т.1 а.с.49).
На цей лист КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР в особі директора А.К.Чумак надано відповідь №3408/31 від 03 грудня 2021 року голові ОСББ «Кн.Острозького-1» Скаржевському Віктору Олеговичу, в якій зазначено, що про вартість послуг з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та їх поточний ремонт буде повідомлено додатково, разом з пропозицією про укладення індивідуального договору (т.1 а.с.50).
Також голові ОСББ «Кн. Острозького-1» Скаржевському Віктору Оленовичу листом №1446/17 від 22 травня 2019 року КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР в особі директора А.К.Чумак надавалася інформація - перелік квартир будинку за адресою АДРЕСА_2 , мешканці яких користуються послугою з централізованого опалення з вказанням опалювальної площі перелічених квартир, заборгованості на 01 травня 2019 року, пільг та виду робіт, які проводяться з боржником. Будь-яка інформація щодо квартири АДРЕСА_3 у цьому листі відсутня (т.1 а.с.52).
Покликаючись на п.32 Договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води - м.Тернопіль, від 25 вересня 2018 року, яким передбачено розірвання договірних відносин у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугами виконавця, норми матеріального права, ОСОБА_4 29 серпня 2019 року та 22 вересня 2019 року звернулася до КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР із письмовою відмовою від послуги централізованого опалення помешкання за адресою: АДРЕСА_1 , до якої доєднала акт обстеження від 29 серпня 2019 року, фото ванної кімнати, кухні, дитячої кімнати, вітальні, та копії розрахунків про відсутність заборгованості (т.1 а.с.56-62, 67-69).
17 вересня 2019 року КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР в особі директора А.К.Чумак, надало ОСОБА_4 відповідь за № 3483/18 про те, що Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України наказом №4 від 22 листопада 2005 року затвердило «Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», яким роз'яснило, що єдиною законною підставою для відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення є відповідний акт постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води. Інших видів чинне законодавство не передбачає. Окрім цього, у листі роз'яснено, що ОСОБА_4 залишається споживачем послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, цивільно-правові відносини продовжують існувати, договір залишається чинним (т.1 а.с.71-72).
27 вересня 2019 року ОСОБА_4 зверталася зі скаргою до Тернопільського міського голови Надала С.В. в якій інформувала про те, що вона не згідна із рішенням позивача від 17 вересня 2019 року за № 3483/18 про те, що вона і надалі є споживачем послуги централізованого опалення (т.1 а.с.64-65).
На вказане звернення виконавчий комітет Тернопільської міської ради надав відповідь №13997/02-Ф від 14 листопада 2019 року про те, що згідно наявної у виконавчому комітеті інформації у будинку за адресою АДРЕСА_2 , менше як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена від мереж ЦО та ГВП, а тому на даний час відсутні правові підстави для надання заявниці рекомендації щодо можливих варіантів відключення її квартири від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання та збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації (т.1 а.с.66).
Згідно листа в.о. начальника Управління житлово-комунального господарства та екології О.Соколовського б/н за 2007 рік, рішення від 2008 року виконавчого комітету Тернопільської міської ради «Про розгляд клопотання об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кн.Острозького, 1» щодо передачі будинку на баланс», лист начальника Управління житлово-комунального господарства та екології Г. Муца б/н за 2007 рік, ухвали слідчих суддів від 29 січня 2018 року у справі № 607/59/18, та від 18 липня 2016 року у справі № 607/6253/16-к, постанова Львівського апеляційного господарського суду від 17 березня 2009 року у справі № 3/-1858 свідчать про існування спірних правовідносин між об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Кн.Острозького-1», органом місцевого самоврядування, іншими юридичними особами та суб'єктами підприємницької діяльності з приводу відчуження, оренди та суборенди, набуття у власність нежитлових приміщень за адресою АДРЕСА_2 , які є відмінними від правовідносин, що виникли між сторонами у цьому спорі.
Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради «Про призначення групи багатоквартирних будинків міста Тернополя» від 27 жовтня 2021 року № 974 вирішено призначити за результатами конкурсу управителем групи багатоквартирних будинків міста Тернополя ТОВ «Керуюча Компанія «Будсервіс». В додатку 2 до цього рішення є перелік згідно якого управителем багатоквартирного будинку по АДРЕСА_2 , призначено ТОВ «Керуюча Компанія «Будсервіс».
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, апеляційний суд виходить з наступного.
Відносини, які виникли між сторонами цього спору, є правовідносинами, пов'язаними з наданням послуг з централізованого опалення, теплової енергії та постачання гарячої води, та регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про теплопостачання» та іншими нормативно-правовими актами України.
Згідно пункту 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV (який втратив чинність 01 травня 2019 року) споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Частиною другою статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV (який втратив чинність 01 травня 2019 року) передбачено, що розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
У відповідності до пункту 5 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII (у чинній редакції) індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до абзацу 6 частини третьої статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII (у чинній редакції на час розгляду справи у суді) плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини шостої статті 19 Закону України «Про теплопостачання» споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію, а відповідно до статті 25 вищезазначеного Закону, у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії, заборгованість стягується в судовому порядку.
Відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила), централізоване опалення це послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання.
Згідно з пунктом 24 Правил споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється (пункт 25 Правил).
Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 (далі - Порядок), який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, було визначено процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від цих послуг.
Зокрема, вказаним Порядком було установлено, що для вирішення питання відключення від мережі централізованого опалення, власник (власники) житлового будинку повинні звернутися до постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання з письмовою заявою. Комісія після вивчення наданих власником документів приймає відповідне рішення, яке оформляються протоколом. У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку. При позитивному рішенні заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі централізованого опалення. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі централізованого опалення виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником. Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньобудинкової мережі централізованого опалення виконується монтажною організацією, яка реалізує проект. По закінченні робіт складається акт про відключення від мережі централізованого опалення і подається заявником до комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.
Отже, на час виникнення спірних правовідносин у справі, яка є предметом апеляційного перегляду, відключення споживачів від мережі централізованого опалення в законному порядку мало відбуватись на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, і з дотримання споживачем процедури, визначеної Порядком.
Згідно із статтями 322, 360 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.
Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна (стаття 317 ЦК України).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV (який втратив чинність 01 травня 2019 року) споживач має право, зокрема одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV (який втратив чинність 01 травня 2019 року) обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Подібні за змістом норми закріплено у пункті 1 частини першої, пункті 5 частини другої статті 7 чинної редакції Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність письмово оформленого договору з відповідачем не позбавляє позивача за первісним позовом обов'язку оплачувати надані йому послуги.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15, а також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 751/3840/15-ц.
Відповідно до частини першої, другої статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо.
Відповідно до статті 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно зі статтею 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Звертаючись до суду із даним позовом КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР посилалося на те, що згідно виписки з особового рахунку про заборгованість вбачається, що у відповідачів, як споживачів, заборгованість виникла та накопичувалася в період з 01 жовтня 2019 року до 01 жовтня 2024 року включно. Відповідачі не здійснювали періодичної оплати за послуги з централізованого опалення, постачання теплової енергії та гарячої води у спірному періоді.
Судом першої інстанції правильно встановлено, що на час виникнення спірних правовідносин, відключення споживачів від мережі централізованого опалення в законному порядку мало відбуватись на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, і з дотримання споживачем процедури, визначеної Порядком.
Водночас, мешканці житла - квартири АДРЕСА_4 , здійснили самовільне відключення цієї квартири від мережі централізованого опалення, що не є підставою для припинення нарахування платежів теплопостачальною організацією.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду України від 11 листопада 2015 року у справі № 6-1192цс15, постановах Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у справі № 703/69/16-ц, від 11 грудня 2019 року у справі № 490/11619/15-ц, від 18 червня 2020 року у справі № 643/133/17, від 22 липня 2020 року у справі № 500/5362/17, від 06 грудня 2023 року у справі № 212/10834/21.
Оскільки матеріали справи не містять відповідної проектної документації, яка б засвідчувала факт правомірного відключення квартири відповідачів від мережі централізованого теплопостачання та встановлення у квартирі індивідуального (автономного) опалення, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду, що від'єднання квартири від мереж централізованого опалення здійснено відповідачами самовільно, без дотримання вимог щодо складання та затвердження акта про відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, закріплених у пунктах 2.6, 2.7 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4.
З огляду на викладене, суд першої інстанції, встановивши наявність порушеного права КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР, дійшов правильного висновку про те, що у відповідачів наявна заборгованість зі сплати послуг з постачання централізованого опалення за період з 01 грудня 2021 року по 01 жовтня 2024 року в сумі 61782.91 грн, а самовільне відключення квартири від мереж центрального опалення не є підставою для припинення нарахування платежів позивачем.
Доводи апелянтки про те, що з долучених позивачем з Актів про запуск системи опалення, відсутні підписи власників кв. АДРЕСА_4 , колегія суддів відхиляє, оскільки вказана обставина не спростовує висновку постачання позивачем централізованого опалення.
Твердження апелянтки про те, що 28 серпня 2019 року вона змушена була від'єднатись від магістралі централізованого опалення будинку, суд апеляційної інстанції не бере до уваги, оскільки відключення споживачів від мережі централізованого опалення в законному порядку мало відбуватись на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, і з дотримання споживачем процедури, визначеної Порядком.
Апеляційний суд не приймає посилання апелянтки про те, що станом на 28 серпня 2019 року у будинку від'єднались від централізованого опалення приміщення загальною площею 2300.54 кв.м., до яких входять 20 квартир площею 1068.31 кв.м. та нежитлові приміщення площею 1232.23 кв.м, оскільки відсутні належні докази того, що будинок АДРЕСА_2 включено у Перелік багатоквартирних будинків, у яких не менше як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання), як це визначено нормами «Порядок відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води» № 169 від 26 липня 2019 року.
Доводи апелянтки про те, що вона більше п'яти років користуються електричним опаленням та квартира не під'єднана до будь-яких централізованих мереж, колегія суддів відхиляє як безпідставні, оскільки самовільне відключення від мережі централізованого опалення не припиняє нарахування платежів теплопостачальною організацією.
Посилання апелянтки про те, що на момент виникнення спірних правовідносин «Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 втратив чинність, колегія суддів не бере до уваги, оскільки такий порядок втратив чинність 17 вересня 2019 року, тоді як самовільне відключення відповідачів від мережі централізованого опалення відбулося в серпні 2019 року.
Твердження апелянтки про застосування строків позовної давності суд апеляційної інстанції не приймає, оскільки з позовом КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР звернулося до суду у жовтні 2024 року, а оскільки заборгованість хоча і виникла у жовтні 2019 року, проте строк позовної давності був зупинений законом внаслідок введення на території України карантину (з 12 березня 2020 року до 01 липня 2023 року) та воєнного стану (17 березня 2022 року до 03 вересня 2025 року), тому суд першої інстанції правильно виходи з того, що відсутні підстави для застосування спливу строку позовної давності до спірних правовідносин.
Інші доводи апеляційної скарги є аналогічними викладеним у відзиві на позов, які не спростовують правильність висновку суду першої інстанції, яким у повному обсязі з'ясовані права та обов'язки сторін, обставини справи, доводи сторін перевірені та їм дана належна оцінка, а зводяться до власного тлумачення характеру спірних правовідносин та до переоцінки доказів.
У відповідності до статтей 12, 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з вимогами статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно частини другої статті 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно частини другої статті 89 ЦПК України, жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Задовольняючи позов, судом першої інстанції вірно встановлено фактичні обставини справи та дано правильну оцінку доказам.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду та не впливають на їх правильність.
Норми матеріального права відповідно до спірних правовідносин, застосовані правильно.
Порушень норм процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, колегією суддів не встановлено.
Відповідно до статті 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у сукупності колегія суддів приходить до висновку про законність та обґрунтованість постановленого по даній справі рішення та відсутність підстав для його скасування з мотивів, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст.367, 368, 374, 375, 381-384 ЦПК України, суд апеляційної інстанції,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 24 липня 2025 року - залишити без змін.
Судові витрати, понесені сторонами у зв'язку із розглядом справи в суді апеляційної інстанції - залишити в межах, ними понесених.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та відповідно до п.2 ч.3 ст.389 ЦПК України, оскарженню не підлягає.
Дата складення повного тексту постанови - 12 грудня 2025 року.
Головуючий О.З. Костів
Судді: М.В. Хома
Н.М. Храпак