Справа № 686/28597/25
Провадження № 2-а/686/595/25
12 грудня 2025 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої судді - Козак О.В.,
при секретарі - Сташевській А.О.,
за участю позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Хмельницького справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови,
В жовтні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови. В обґрунтування заявлених вимог позивач вказав, що оповіщення на території Чорноострівської територіальної громади здійснюється групами оповіщення, склад яких затверджено рішенням виконавчого комітету Чорноострівської селищної ради № 9 від 17 липня 2025 року. Організаційні процеси із оповіщення військовозобов'язаних здійснюються Чорноострівською селищною радою у тісній взаємодії із Хмельницькою районною державною адміністрацією, ІНФОРМАЦІЯ_2 та уповноваженими органами Національної поліції.
Оповіщення на підставі розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13 вересня 2025 року було проведено групою оповіщення у наступному складі: 1) інспектор ВОС- Стельник Д.О.; 2) спеціаліст з реєстрації місця проживання - ОСОБА_2 ; 3) староста сіл Антонівка, Катеринівка - Батурко Л.А.; 4) представник ІНФОРМАЦІЯ_3 - Вовк М.М.
Закон не містить обов'язку виконавчих органів місцевого самоврядування виписувати військову повістку особисто, на дані ограни покладений лише обов'язок вручення повісток під особистий підпис. Закон також не містить чіткого механізму розшуку органами місцевого самоврядування осіб для вручення їм відповідних повісток у разі їх відсутності за місцем проживання, затримання їх для подальшої доставки до територіальних центрів тощо. Дані приписи також відсутні і у профільному Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до аб. 7 п. 12 Постанови № 560 від 16.05.2024 року виконавчі органи сільських, селищних, міських рад забезпечують прибуття резервістів та військовозобов'язаних шляхом їх перевезення від дільниць оповіщення до пунктів збору районних (міських)територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або військових частин. Оскільки військовозобов'язані, що були оповіщенні у встановленому порядку не прибули до дільниць оповіщення визначених рішенням виконавчого комітету Чорноострівської селищної ради № 9 від 17 липня 2025 року, то відповідно він, як голова Чорноострівської селищної ради, не мав об'єктивної можливості забезпечити прибуття таких оповіщених до відповідного центру комплектування та соціальної підтримки, адже ОМС забезпечують перевезення військовозобов'язаних виключно із дільниць оповіщення, як це визначено Постановою КМУ № 560. На виконання даних повноважень ним, як головою Чорноострівської селищної ради, пунктом 4 рішення виконавчого комітету Чорноострівської селищної ради № 9 від 17 липня 2025 року, визначено автомобіль для роботи груп оповіщень та перевезення резервістів та військовозобов'язаних від дільниць оповіщення до пункту збору ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Отже, вказане вище діяння не є адміністративно караним і не може бути підставою для притягнення до відповідальності, адже не включається до об'єктивної сторони правопорушення передбаченого ст. 210-1 КУпАП та не є порушенням законодавства про оборону, мобілізацію та мобілізаційну підготовку.
З огляду на зазначені факти, він вчиняв дії направлені на виконання розпоряджень ІНФОРМАЦІЯ_3 , з врахуванням повноважень наданих йому, як голові органу місцевого самоврядування, чинним законодавством України (організував роботу дільниць оповіщення, забезпечив транспорт для пересування груп з оповіщення та перевезення резервістів та військовозобов'язаних від дільниць оповіщення до пункту збору ІНФОРМАЦІЯ_4 , тощо). Всі необхідні організаційні заходи з оповіщення військовозобов'язаних здійснюються ним як селищним головою в повному обсязі відповідно до повноважень визначених законодавством про мобілізацію та мобілізаційну підготовку.
Зважаючи на викладені факти, розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13 вересня 2025 року було виконане уповноваженими представниками Чорноострівської селищної ради із залученням представника ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до положень Постанови КМУ №560, що підтверджується листом Чорноострівської селищної ради від 15 вересня 2025 р. № 1315, яким ІНФОРМАЦІЯ_2 надається звіт про виконання розпорядження № 14628 від 13.09.2025 р.
Також зі змісту Постанови вбачається, що посадова особа, що розглядала матеріали справи про адміністративне правопорушення не здійснила повний та всебічний розгляд обставин справи усупереч вимогам ст. 280 КУпАП. В обґрунтування необхідності притягнення його до адміністративної відповідальності не наведено аргументів, що свідчили б про доведення його вини у вчиненні адміністративного правопорушення, а клопотання про закриття провадження у справі про вчинення адміністративного правопорушення у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення (додається), яке подано ним, проігноровано, не надано правової оцінки його аргументам, щодо відсутності у його діях складу адміністративного правопорушення, та вони ніяким чином не спростовані.
В даному випадку, тимчасово виконуючий обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 фактично не здійснював розгляд справи про адміністративне правопорушення у вищевказаному порядку, більше того 26.09.2025 року він його взагалі не бачив, а весь розгляд справи пройшов у наступному порядку: він зайшов до кабінету юристів ІНФОРМАЦІЯ_3 , яким надав вищезазначене клопотання (попередньо подавши і зареєструвавши його у канцелярії ТЦК та СП), однак вони не надали йому жодного значення та повідомили йому, що він може бути вільний. З постановою він у день винесення не ознайомлювався, що підтверджується відсутністю його підпису на постанові, а вона надійшла йому поштою 02.10.2025 року і саме у цей момент зрозумів, що стосовно нього винесли постанову.
Він вважає, що це грубе порушення вищевказаних вимог КУпАП та його протиправно притягнуто до адміністративної відповідальності без фактичного розгляду справи про адміністративне правопорушення, без дослідження доказів, вирішення клопотань тощо.
Вчинення адміністративного правопорушення не знайшло свого підтвердження, а отже, у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
З врахуванням наведеного позивач просить: скасувати Постанову винесену тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_3 № 16220 від 26.09.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; закрити провадження про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив задоволити з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлялись про час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що постановою № 16220 від 26.09.2025 року у справі про адміністративне правопорушення, винесеною тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_3 , на ОСОБА_1 накладено штраф у сумі 34000грн., враховуючи що він скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Згідно вказаної постанови, розглянувши протокол про адміністративне правопорушення №1324 від 16.09.2025 року, про те, що голова Чорноострівської селищної громади ОСОБА_1 не здійснив оповіщення військовозобов'язаних громади, а також не забезпечив їх прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_1 , який розташований за адресою АДРЕСА_1 , на 09:00 год. 16.09.2025 року, після отримання 13.09.2025 року розпорядження від ІНФОРМАЦІЯ_3 , чим порушив вимоги абзаців 4 та 7 статті 12 Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", та абзацу 5 пункту 34 Постанови КМУ № 1487 від 30.12.2022 року «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП під час дії особливого періоду.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
В силу статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно з пунктом 1 статті 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Частина 1 ст.210-1 КУпАП, передбачає відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Відповідно до ч.3 ст.210-1 КУпАП, вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до ч.3 ст.1 Закону №2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (ч.7 ст.1 Закону №2232-XII).
Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який триває і по теперішній час.
Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022, затвердженого Верховною Радою України від 03.03.2022 № 2105-IX оголошено загальну мобілізацію.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оборону України», виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у галузі оборонної роботи серед іншого забезпечують: підготовку громадян до військової служби, а також загальне військове навчання у воєнний час; приписку громадян до призовних дільниць, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; призов громадян на строкову військову службу; направлення громадян на навчальні (або перевірочні) і спеціальні збори; організацію та участь у здійсненні на відповідній території заходів, пов'язаних з мобілізаційною підготовкою, територіальною обороною та цивільним захистом; бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; проведення мобілізації людських, транспортних та інших ресурсів в особливий період;
Також, абзацом 11 статті 18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад: здійснюють під час мобілізації в установленому порядку своєчасне оповіщення та забезпечують прибуття громадян, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону, транспортних засобів та техніки на збірні пункти та у військові частини шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів, виділення будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів і надання послуг Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту відповідно до мобілізаційних планів, а також виконання завдань, визначених Генеральним штабом Збройних Сил України.
Частиною 1 статті 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що відповідальність за організацію мобілізаційної підготовки та стан мобілізаційної готовності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту та підприємств, установ і організацій покладається на відповідних керівників.
Як слідує з ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності, визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений постановою КМУ від 30 грудня 2022 року № 1487.
Пунктом 32 вказаного Порядку передбачено, що у разі отримання розпорядження відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх явку на призовні дільниці (пункти попереднього збору), до органів СБУ, розвідувальних органів для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, взяття на військовий облік, визначення призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних (резервістів) виконавчі органи сільських, селищних, міських рад:
відбирають картки первинного обліку зазначених у розпорядженні призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
здійснюють оповіщення зазначених у розпорядженні призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання) шляхом вручення повісток (додаток 11) або під їх особистий підпис у картках первинного обліку (додаток 3) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення для проходження базової військової служби, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечення їх своєчасного прибуття;
у триденний строк письмово повідомляють районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів про результати оповіщення, виконання призовниками, військовозобов'язаними та резервістами вимог законодавства;
забезпечують контроль за прибуттям призовників, військовозобов'язаних та резервістів до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів.
Відповідно до положень абз.5 п.34 Порядку з метою ведення персонального військового обліку державні органи, з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють: оповіщення на вимогу районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів і забезпечення їх своєчасного прибуття.
Згідно з п.47 Порядку у разі отримання розпоряджень районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів (додаток 13) щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій зобов'язані:
видати наказ (розпорядження) про оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, довести його до відома таких осіб під особистий підпис, а у разі виконання такими особами дистанційної, надомної роботи, у період їх тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці або у відрядженні - рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення у частині, що стосується їх прибуття до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у визначені строки, та надіслати копію відповідних наказів (розпоряджень) та підтвердну інформацію або документи про здійснення оповіщення у триденний строк до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;
вручити призовникам, військовозобов'язаним та резервістам повістки про явку за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу (за наявністю);
письмово повідомити з наданням витягів з наказів (розпоряджень) відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів про осіб з числа призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які тимчасово непрацездатні, перебувають у відпустці або у відрядженні;
забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов'язаних та резервістів до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу.
Отже, вказаними нормами передбачений обов'язок органів місцевого самоврядування у разі отримання розпоряджень районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснювати оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та забезпечувати здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов'язаних та резервістів до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Згідно абз.4 та 7 п.12 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з отриманням розпорядження відповідного голови (начальника) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) або відповідного керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов'язаних районного (міського) територіального центру комплектування:
здійснюють оповіщення зазначених у розпорядженні резервістів та військовозобов'язаних за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання шляхом вручення повісток під їх особистий підпис;
забезпечують прибуття резервістів та військовозобов'язаних шляхом їх перевезення від дільниць оповіщення до пунктів збору районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або військових частин.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до положень статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
З досліджених в судовому засіданні доказів встановлено, що рішенням виконавчого комітету Чорноострівської селищної ради № 9 від 17 липня 2025 року "Про організацію роботи дільниць оповіщення Чорноострівської селищної ради" було розгорнуто дільниці оповіщення по кожному старостинському окрузі Чорноострівської селищної ради та затверджено склад груп оповіщення. Групам оповіщення доручено здійснювати оповіщення військовозобов'язаних і резервістів про їх виклик до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою уточнення військово-облікових даних, проходження медичних оглядів, взяття на військовий облік та призову на військову службу. Уповноважено керівників груп проводити оповіщення шляхом вручення повістки військовозобов'язаним та резервістам на території відповідного старостинського округу (сіл, селища) та видати їм посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки. Визначено автомобіль для роботи груп оповіщення. У разі прибуття резервістів та військовозобов'язаних до дільниць оповіщення забезпечити перевезення до пункту збору ІНФОРМАЦІЯ_3 та/або військових частин.
Також доручено ОСОБА_4 , інспектору ВОС, подавати щоденну звітність до ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо результатів виконання заходів проведення мобілізації на території громади до 09:00 год.
13.09.2025 року голові Чорноострівської селищної ради ІНФОРМАЦІЯ_2 було надано розпорядження №14628 про виклик військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають на військовому обліку на території Чорноострівської ОТГ, до ІНФОРМАЦІЯ_3 та забезпечення їх прибуття 16.09.2025р. на 09:00год за адресою: АДРЕСА_1 .
На виконання вказаного розпорядження листом від 15.09.2025р. № 1315 виконавчий комітет Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області направив до ІНФОРМАЦІЯ_3 інформацію щодо оповіщення військовозобов'язаних по Чорноострівській громаді, а саме що особи зазначені у розпорядженні відсутні за адресою проживання, долучивши на її підтвердження відповідні Акти про фактичне проживання (не проживання) осіб від 15.09.2025р.
З наведеного слідує, що позивачем, як головою Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області вжито організаційних заходів з метою забезпечення оповіщення зазначених у розпорядженні резервістів та військовозобов'язаних за адресою їх місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.
Проте, вказані у розпорядженні особи були відсутні за адресою прибуттям призовників, військовозобов'язаних та їх місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, про що було складено відповідні Акти.
У зв'язку із наведеним, позивач, як голова Чорноострівської селищної ради, не мав об'єктивної можливості забезпечити прибуття таких осіб до відповідного центру комплектування та соціальної підтримки, адже органи місцевого самоврядування забезпечують перевезення військовозобов'язаних виключно із дільниць оповіщення, як це визначено Постановою КМУ № 560.
Разом з тим, представником відповідача не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, правомірність притягнення позивача до адміністративної відповідальності за вказаною статтею.
Суд зазначає, що притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Частина 1 статті 247 КУпАП зазначає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, зокрема за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Частиною 3 ст. 286 КАС України визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог і слід скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення № 16220 від 26.09.2025 року, винесену в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ч.3 ст.210-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 34000 грн., а справу про адміністративне правопорушення закрити за відсутності складу адміністивного правопорушення.
Відповідно дост.139 КАС України, слід стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код: НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 1211,20 грн. судового збору.
Керуючись, ст.ст.7,9, 210-1 ч.3, 247,251,278-280,293 КУпАП, ст.ст.2,6,19-20,77, 132,139, 229,286 КАС України,суд,-
ухвалив:
Позов задоволити.
Скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення № 16220 від 26.09.2025 року, винесену в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ч.3 ст.210-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 34000 грн., а справу про адміністративне правопорушення закрити за відсутності складу адміністивного правопорушення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код: НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 1211,20 грн. судового збору.
Рішення підлягає оскарженню в апеляційному порядку шляхом подання протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складання повного тексту рішення суду - 15.12.2025 року.
Суддя: