Постанова від 10.12.2025 по справі 932/12268/25

932/12268/25

3/932/3869/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра Клепка Л.І., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Дніпровського районного управління поліції №1 ГУНП в Дніпропетровській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИЛА:

Згідно протоколу серії ВАД №860295 від 15.08.2025, ОСОБА_1 не в повній мірі виконує свої батьківські обов'язки по вихованню малолітнього сина, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який 08.08.2025 о 18.10 год. за адресою : АДРЕСА_2 вчинив хуліганські дії, а саме: здійснював підйом на недобудову, чим порушив громадський порядок, виражаючи неповагу до суспільства, створюючи небезпеку для суспільства та для себе особисто.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за частиною 1 статті 184 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини в інкримінованому їй адміністративному правопорушенні, пов'язаного з неналежним вихованням сина, не визнала, пояснивши суду, що свої батьківські обов'язки з виховання дитини виконує належним чином, жодного разу до відповідальності за ухилення від виконання батьківських обов'язків не притягалася.

Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та надавши оцінку доказам у справі, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі, виходячи з такого.

Відповідно до вимог статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Нормами статті 280 КУпАП визначено, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП, проявляється у невиконанні батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей, а саме: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду; ухилення від виховання дітей (у т. ч., незабезпечення відвідування ними школи, контролю за проведенням дозвілля); незабезпечення дитині безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці; невжиття заходів щодо їх лікування; безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності; штучне створення незадовільних побутових умов тощо.

Диспозиція даної норми закону є банкетною і відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. Тому при розгляді справи, серед іншого, слід з'ясувати, чи порушила норму спеціального закону особа, якщо так, то яку і в чому полягає суть цих порушень.

Протокол про адміністративне правопорушення має містити Посилання на норму спеціального закону, за порушення якої настає відповідальність за даною статтею, протокол про адміністративне правопорушення не містить.

Натомість, обов'язки батьків передбачені ст. 150 Сімейного Кодексу, згідно якої батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Ці ж обов'язки передбачені і ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства».

Як вбачається зі змісту протоколу, суть адміністративного правопорушення у формулюванні обвинувачення за частиною 1 статті 184 КУпАП, що ставиться в вину ОСОБА_1 , не розкрита. В чому полягає ухилення матері від виконання своїх батьківських обов'язків, які дії, спрямовані на ухилення від виконання батьківських обов'язків, нею були вчинені та чи була заподіяна шкода інтересам дитини і якими конкретними доказами це підтверджується, у протоколі не зазначено, що свідчить про неконкретність звинувачення і є порушенням права на захист.

До того ж, невиконання батьками обов'язків щодо виховання дітей мають містити систематичний та триваючий характер.Доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 неналежно займається вихованням сина, матеріали справи не містять.

Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Оскільки матеріали справи не містять доказів на підтвердження факту ухилення ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов'язків щодо її малолітньої дитини, провадження у справі відносно неї підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 9, 245, 251, 252, 280, ч.1 ст.184, п.1 ч.1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.184 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Л.І. Клепка