11 грудня 2025 року м. Львівсправа № 380/8003/25
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (відповідач-2), в якому просить:
- визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у перерахунку та виплаті з 13 квітня 2024 року ОСОБА_1 пенсії відповідно до грошового атестату від 12 березня 2025 № 1194/25/326/1/пс, виданого військовою частиною НОМЕР_1 , довідки від 12 березня 2025 року № 1194/25/325/1/пс про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (із змінами), виданої військовою частиною НОМЕР_1 , та довідки від 12 березня 2025 року № 1194/25/323/1/пс про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виданої військовою частиною НОМЕР_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скерувати оновлені грошові документи ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 13 квітня 2024 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до грошового атестату від 12 березня 2025 року № 1194/25/326/1/пс, виданого військовою частиною НОМЕР_1 , довідки від 12 березня 2025 року № 1194/25/325/1/пс про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (із змінами), виданої військовою частиною НОМЕР_1 , та довідки від 12 березня 2025 року № 1194/25/323/1/пс про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виданої військовою частиною НОМЕР_1 , з урахуванням виплачених сум;
- звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
У зв'язку із набранням законної сили рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 червня 2025 року у справі № 380/8974/24 військова частина НОМЕР_1 виготовила та надіслала до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлені документи для перерахунку пенсії позивача, а саме: грошовий атестат від 12 березня 2025 року № 1194/25/326/1/пс; довідку від 12 березня 2025 року № 1194/25/325/1/пс про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (із змінами); довідку від 12 березня 2025 року № 1194/25/323/1/пс про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - також нові грошовий атестат та довідки). Однак відповідач-2 своїм листом від 27 березня 2025 року повернув такі документи військовій частині НОМЕР_1 без реалізації.
14 квітня 2025 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі нових грошового атестата та довідок, однак листом від 16 квітня 2025 року відповідач-1 повідомив позивача про відсутність підстав для проведення відповідного перерахунку його пенсії.
Позивач уважає зазначену поведінку відповідачів протиправною та такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення, оскільки він має право на перерахунок пенсії відповідно до статей 43 і 63 Закону № 2262 у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення на підставі додатково поданих документів, які є належними, видані уповноваженим органом, та підтверджують його безумовне право на відповідний перерахунок вже призначеної пенсії.
З огляду на вказане за захистом свого порушеного права позивач звернувся з цим позовом до суду, який просить задовольнити повністю.
Позиція відповідача-1 викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач-1 вказує, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 червня 2025 року у справі № 380/8974/24 зобов'язує військових частин перерахувати та виплатити позивачу недоотримані суми грошового забезпечення за період з 30 січня 2020 року по 12 квітня 2024 року та не зобов'язує відповідача-1 до вчинення будь-яких дій для перерахунку пенсії позивачу, зокрема на підставі оновлених грошового атестату та довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії. Як визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1 (далі - Порядок № 3-1), заява про перерахунок пенсії на підставі додатково наданих пенсіонером документів подається до територіального органу Пенсійного фонду України у спосіб, визначений пунктами 3 та 4 розділу 1 цього порядку, а не через уповноважений орган, як це передбачено у разі призначення пенсії (пункт 2 розділу 1, розділу 2 Порядку № 3-1), а отже, із цим питанням позивачу необхідно звертатись до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за місцем перебування на пенсійному обліку.
З огляду на наведене у задоволенні позову просить відмовити повністю.
Позиція відповідача-2 викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач-2 вказує, що позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262 з 13 квітня 2024 року, розмір пенсії обчислено з урахуванням грошового атестату від 17 квітня 2024 року № 1194/25/353 та довідки від 17 квітня 2024 року № 1194/25/354/пс, які видані військовою частиною НОМЕР_1 . Грошовий атестат від 12 березня 2025 року № 1194/25/326/1/пс та довідки від 12 березня 2025 року № 1194/25/325/1/пс та № 1194/25/323/1/пс, видані військовою частиною НОМЕР_1 , надійшли на адресу Головного управління Пенсійного фонду України від військової частини НОМЕР_1 , а не від уповноваженого органу - ІНФОРМАЦІЯ_1 , тож підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі вказаних документів відсутні.
Відповідач-2 зауважує, що сама собою довідка не породжує право позивача на перерахунок пенсії, адже підставою для перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України. Окрім того, нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, з яких має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після 05 березня 2019 року не приймалося.
З огляду на наведене у задоволенні позову просить відмовити повністю.
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді 28 квітня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.
Суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Позивач проходив військову службу у Збройних Силах України, з 12 квітня 2024 року виключений зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та всіх видів забезпечення.
З 13 квітня 2024 року позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262, що не заперечується сторонами.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 червня 2025 року у справі № 380/8974/24, яке набрало законної сили, зокрема зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення з 27 листопада 2021 року по 12 квітня 2024 року виходячи із розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року та на 01 січня 2024 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1-14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та здійснити виплату різниці з урахуванням виплачених сум із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 червня 2025 року у справі № 380/8974/24 військова частина НОМЕР_1 здійснила перерахунок грошового забезпечення позивача за період з 27 листопада 2021 року по 12 квітня 2024 року і, відповідно, 12 березня 2025 року видала на його ім'я такі документи:
- грошовий атестат № 1194/25/326/1/пс;
- довідку № 1194/25/325/1/пс про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (із змінами);
- довідку № 1194/25/323/1/пс про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Супровідним листом від 12 березня 2025 року № 1194/25/324/пс військова частина НОМЕР_1 надіслала зазначені вище грошовий атестат та довідки до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Листом від 27 березня 2025 року № 1300-5310-8/43964 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повернуло військовій частині НОМЕР_1 нові грошовий атестат та довідки без реалізації, покликаючись на те, що такі надіслані неуповноваженим органом. Рекомендувало звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
14 квітня 2025 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, до якої долучив нові грошовий атестат та довідки та просив здійснити перерахунок його пенсії у встановленому порядку.
Листом від 16 квітня 2025 року № 1159/12/7554 відповідач-1 повідомив позивача у відповідь на його заяву від 14 квітня 2025 року про те, що рішення суду у справі № 380/8974/24 не зобов'язує ІНФОРМАЦІЯ_2 до вчинення будь-яких дій щодо забезпечення виконання цього рішення суду, тому підстав для надіслання нових грошового атестату та довідки до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області немає.
Уважаючи дії відповідачів щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 13 квітня 2024 року на підставі грошового атестату та довідок, виданих 12 березня 2025 року військовою частиною НОМЕР_1 , позивач звернувся з цим позовом до суду.
Оцінюючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема на військовій службі та деяких інших осіб, визначає Закон № 2262.
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Особи, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону № 2262, визначені у статті 1-2 цього Закону.
Відповідно до вимог статті 10 Закону № 2262 призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України, до яких належить й Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до вимог абзацу першого пункту 2 розділу І Порядку № 3-1 заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.
Суд встановив, а сторони не оспорюють тієї обставини, що відповідно до вимог Закону № 2262 та Порядку № 3-1 позивачу з 13 квітня 2024 року призначено пенсію по інвалідності, як особі звільненій з військової служби, та, враховуючи розмір грошового забезпечення, що підлягав урахуванню для призначення пенсії.
Водночас на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 червня 2025 року у справі № 380/8974/24 військова частина НОМЕР_1 здійснила перерахунок грошового забезпечення позивача за період з 27 листопада 2021 року по 12 квітня 2024 року і, відповідно, 12 березня 2025 року видала на його ім'я нові грошовий атестат та відповідні довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, які супровідним листом від 12 березня 2025 року надіслала до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії позивача.
Отже, суть спору між сторонами у цій справі зводиться виключно до встановлення наявності чи відсутності у позивача права на перерахунок розміру вже призначеної йому пенсії із врахуванням його грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, який зазначений в грошовому атестаті від 12 березня 2025 року № 1194/25/326/1/пс та у довідках від 12 березня 2025 року № 1194/25/325/1/пс та № 1194/25/323/1/пс про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до вимог статті 43 Закону № 2262.
Утім, відповідач-2 своїм листом від 27 березня 2025 року № 1300-5310-8/43964, покликаючись на пункт 1 розділу ІІ Порядку № 3-1, повернув військовій частині НОМЕР_1 згадані вище грошовий атестат та довідки без реалізації, вказавши на те, що такі надіслані неуповноваженим органом та рекомендував звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 , що й зробив позивач.
Суд не заперечує ту обставину, що в розумінні вимог Порядку № 3-1 уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи, зокрема подання про призначення пенсії, грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку) та надсилає до органу, що призначає пенсію.
Тобто у такому разі йдеться про процедуру призначення пенсії за Законом № 2262.
Одночасно з цим суд ураховує приписи частин першої та другої статті 63 Закону № 2262, за змістом яких перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Отже, наведеною нормою чітко передбачено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають йому право на подальше підвищення пенсії, то у нього виникає право на перерахунок призначеної пенсії.
Тобто у такому разі йдеться про процедуру перерахунку вже призначеної пенсії за Законом № 2262.
Як зазначив суд вище, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 червня 2025 року у справі № 380/8974/24 зобов'язано військову частину НОМЕР_1 (останнє місце служби позивача) здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення позивача за період з 27 листопада 2021 року по 12 квітня 2024 року.
Такий перерахунок призвів до збільшення розміру грошового забезпечення позивача, що підлягає врахуванню під час призначення пенсії, і, як наслідок, спричинив видання військовою частиною НОМЕР_2 нових грошового атестату від 12 березня 2025 року № 1194/25/326/1/пс та довідок від 12 березня 2025 року № 1194/25/325/1/пс та № 1194/25/323/1/пс про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до вимог статті 43 Закону № 2262.
Зазначене безумовно свідчить про наявність у позивача права на перерахунок його пенсії на підставі виданих військовою частиною НОМЕР_2 нових грошового атестату від 12 березня 2025 року № 1194/25/326/1/пс та довідок від 12 березня 2025 року № 1194/25/325/1/пс та № 1194/25/323/1/пс про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до вимог статті 43 Закону № 2262 та, відповідно, про наявність обов'язку у відповідача-2 провести такий перерахунок на підставі частин першої та другої статті 63 Закону № 2262.
Суд критично оцінює покликання відповідача-2 на пункт 1 розділу ІІ Порядку № 3-1 та на те, що грошовий атестат і довідки надіслані неуповноваженим органом, оскільки у розглядуваній ситуації спірними є правовідносини не щодо призначення пенсії, а щодо перерахунку вже призначеної позивачу пенсії, за наявності у нього додаткових документів, які дають йому право на подальше підвищення пенсії, що повністю узгоджується із приписами частин першої та другої статті 63 Закону № 2262.
Суд зауважує, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення, на що звернув увагу Верховний Суд у рішенні від 04 лютого 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року.
Утім відповідач-2, як суб'єкт владних повноважень, отримавши додаткові документи, які дають позивачу право на подальше підвищення пенсії (нові грошовий атестат та довідки), не виконав покладених на нього чинним законодавством обов'язків, а безпідставно не здійснив перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі таких документів.
Водночас суд відзначає, що відповідач-2 не відмовляв у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі отриманих грошового атестата та довідки, а залишив їх без реалізації, що свідчить про протиправну бездіяльність, а не відмову, як форму поведінки суб'єкта владних повноважень.
Ураховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про протиправність бездіяльності відповідача-2 щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивача відповідно до грошового атестату від 12 березня 2025 № 1194/25/326/1/пс, виданого військовою частиною НОМЕР_1 , довідки від 12 березня 2025 року № 1194/25/325/1/пс про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (із змінами), виданої військовою частиною НОМЕР_1 , та довідки від 12 березня 2025 року № 1194/25/323/1/пс про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виданої військовою частиною НОМЕР_1 .
Щодо дати, з якої пенсії позивача підлягає перерахунку, суд ураховує, що відповідно до вимог частини другої статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Оскільки пенсію позивачу призначено з 13 квітня 2024 року, а грошовий атестат та довідки, які дають позивачу право на підвищення пенсії були подані до пенсійного органу 12 березня 2025 року, то позивач має право на перерахунок пенсії з 13 квітня 2024 року (в межах 12 місяців).
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд ураховує принцип верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, а також принцип ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом, без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
З метою ефективного захисту порушених прав позивача, за захистом яких він звернувся з цим позовом до суду, необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 13 квітня 2024 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до грошового атестату від 12 березня 2025 року № 1194/25/326/1/пс, виданого військовою частиною НОМЕР_1 , довідки від 12 березня 2025 року № 1194/25/325/1/пс про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (із змінами), виданої військовою частиною НОМЕР_1 , та довідки від 12 березня 2025 року № 1194/25/323/1/пс про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виданої військовою частиною НОМЕР_1 , з урахуванням виплачених сум.
Щодо позовних вимог, які заявлені до ІНФОРМАЦІЯ_1 , то суд повторює, що у ситуації з позивачем виникли правовідносини не щодо призначення, а щодо перерахунку його пенсії, які виключають участь у них органу, уповноваженого відповідно до вимог Порядку № 3-1 оформляти документи та вчиняти дії, пов'язані з призначенням пенсії. Стаття 63 Закону № 2262, яка регулює відповідні правовідносини, та яку застосував суд, участі такого органу не передбачає, а натомість визначає учасниками цих правовідносин пенсіонера та орган, на обліку у якому він перебуває. З огляду на відсутність у відповідача-1 обов'язків у спірних правовідносинах, права та інтереси позивача вказаний суб'єкт повноважень не порушив та не міг порушити, тож позовні вимоги, заявлені до нього, суд залишає без задоволення.
Відповідно до частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Згідно із вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
За змістом частин першої, третьої статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», за подання цього позову до суду судовий збір не сплачував, а тому його розподіл на підставі статті 139 КАС України не здійснюється.
Докази понесення сторонами витрат, пов'язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні, тому їх розподіл також не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до грошового атестату від 12 березня 2025 № 1194/25/326/1/пс, виданого військовою частиною НОМЕР_1 , довідки від 12 березня 2025 року № 1194/25/325/1/пс про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (із змінами), виданої військовою частиною НОМЕР_1 , та довідки від 12 березня 2025 року № 1194/25/323/1/пс про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виданої військовою частиною НОМЕР_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 13 квітня 2024 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до грошового атестату від 12 березня 2025 року № 1194/25/326/1/пс, виданого військовою частиною НОМЕР_1 , довідки від 12 березня 2025 року № 1194/25/325/1/пс про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (із змінами), виданої військовою частиною НОМЕР_1 , та довідки від 12 березня 2025 року № 1194/25/323/1/пс про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виданої військовою частиною НОМЕР_1 , з урахуванням виплачених сум.
В решті позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Повний текст рішення складено 11 грудня 2025 року.
СуддяКлименко Оксана Миколаївна