П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/31064/24
Категорія: 111020300 Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С.О.
Місце ухвалення: м. Одеса
Дата складання повного тексту:21.11.2024р.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута згідно п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2024 року у справі за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,
У жовтні 2024 року Головного управління ДПС в Одеській області (ГУ ДПС в Одеській області) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості:
- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості - 412 270,22 грн.;
- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості - 43 117,45 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що станом на дату подання цієї позовної заяви, відповідно до довідки - розрахунку заборгованості до бюджету, розрахунку податкового боргу та інтегрованих карток платника, наявна непогашена податкова заборгованість/недоїмка у фізичної особи - платника податків (далі ФО-ПП) ОСОБА_1 перед бюджетом складає - 450 662,47 грн.
Враховуючи те, що несплата коштів до бюджету завдає шкоди інтересам держави, керуючись пп.191.1.22. п.191.1 ст.191, пп.20.1.34. п.20.1. ст.20, п.95.1, п.95.2, п.95.3 ст.95, пп.97.4.3 п.97.4 ст.97 Податкового кодексу України, позивач просив стягнути з відповідача суму податкового боргу в загальному розмірі 450 662 грн. 47 коп.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження без повідомлення сторін.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2024 року адміністративний позов ГУ ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу 450 662 грн., 47 коп. - задоволений.
Стягнуто з фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 суму заборгованості:
- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості - у розмірі 412 270,22 грн.;
- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості - у розмірі 43 117,45 грн.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального права, з порушенням норм процесуального права та з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.
Доводи апеляційної скарги:
- на етапі відкриття провадження у справі суд першої інстанції залишив поза увагою, що позивач не виконав вимоги абз.2 ч 2 ст. 161 КАС України, відповідно до якої суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову в паперовій формі зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій позовної заяви та доданих до неї документів;
- втім, матеріали справи не місять доказів направлення позивачем позовної заяви з додатками листом з описом вкладення на адресу відповідача, а містять докази направлення рекомендованого листа на адресу відповідача, втім, що саме направлялось позивачем відповідачу - невідомо та позовної заяви з додатками відповідач не отримував;
- апелянт вважає, що суд першої інстанції повинен був залишити позовну заяву без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, з метою дотримання принципу рівності та змагальності сторін;
- також, апелянт вказує, що відповідно до приписів ст. 251 КАС України, ухвала про відкриття провадження у справі №420/31064/24 не була вручена відповідачу, а суд не звернув на це уваги та розглянув справу, фактично не повідомивши відповідача про наявність позову до нього та позбавивши відповідача права на подання відзиву з викладенням заперечень проти позовних вимог, поданням доказів тощо;
- апелянт вказує, що, щодо частини позовних вимог спливли строки давності, зокрема, згідно з Податковим повідомленням-рішенням №2921036-2407-1551-UA 51100270000073549 від 12 жовтня 2023 року на суму 106 057,72 грн, зазначено податковий період - 2020 рік, в той же час, позивач звернувся до суду з вимогою щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки лише 03 жовтня 2024 року, згідно з відміткою суду на позовній заяві, тобто, з пропуском строку, встановленого абз.1 п.102.1. ст. 102 ПК України.
ГУ ДПС в Одеській області у відзиві на апеляційну скаргу вказує на незгоду з доводами скаржника та просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а судове рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2024 року без змін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 , перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.
ФО-ПП ОСОБА_1 є платником податків у ГУ ДПС в Одеській області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Станом на 03 жовтня 2024 року, відповідно до довідки - розрахунку заборгованості до бюджету, розрахунку податкового боргу та інтегрованих карток платника (ІКП) (додаються), наявна непогашена податкова заборгованість /недоїмка у ФО-ПП ОСОБА_1 перед бюджетом складає - 450 662,47 грн. з яких:
1) заборгованість перед бюджетом по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (к/б 18010300) становить - 412 270,22 грн., яка виникла в результаті, а саме:
- нараховано податок на нерухомість (ф.о.) - податкове повідомлення-рішення (форма "Ф") №2921036-2407-1551-UA51100270000073549 від 12 жовтня 2023 року становить - 106 057,72 грн. (основний платіж);
- нараховано податок на нерухомість (ф.о.) - податкове повідомлення-рішення (форма "Ф") №2921034-2407-1551-UA 51100270000073549 від 12 жовтня 2023 року становить - 159 230,50 грн. (основний платіж);
- - нараховано податок на нерухомість (ф.о.) - податкове повідомлення-рішення (форма "Ф") №2921035-2407-1551-UA51100270000073549 від 12 жовтня 2023 року становить - 146 982,00 грн. (основний платіж).
2) заборгованість перед бюджетом по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (к/б 18010300) становить - 38 392,25 грн., яка виникла в результаті, а саме:
- нараховано податок на нерухомість (ф.о.) - податкове повідомлення-рішення (форма "Ф") №2921031-2407-1551-UA51040310000071545 від 12 жовтня 2023 року становить - 19 808,75 грн. (основний платіж);
- нараховано податок на нерухомість (ф.о.) - податкове повідомлення-рішення (форма "Ф") №2921032-2407-1551- UA51040310000071545 від 12 жовтня 2023 року становить - 10 952,50 грн. (основний платіж);
- нараховано податок на нерухомість (ф.о.) - податкове повідомлення-рішення (форма "Ф") №2921033-2407-1551-UA51040310000071545 від 12 жовтня 2023 року становить - 7 631,00 грн. (основний платіж).
У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості податковим органом було винесено податкову вимогу форми "Ф" №0109344-1306-1521 від 03 листопада 2021 року, яку було направлено рекомендованим листом на адресу відповідача.
Судом встановлено, що податкова вимога форми "Ф" №0109344-1306-1521 від 03 листопада 2021 року, відповідачем не оскаржувалася, не є скасованою, зміненою або відкликаною, а тому - є узгодженою.
У встановлений ПК України строк, відповідачем самостійно узгоджену суму податкового зобов'язання не сплачено, у зв'язку з чим, ГУ ДПС в Одеській області звернулось до суду з даною позовною заявою.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що враховуючи, що з дня надіслання контролюючим органом відповідачу податкової вимоги минуло 30 календарних днів, в першу чергу вживаються заходи щодо погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення коштів, які перебувають у його власності, з рахунків платника податків у банках за рішенням суду.
Суд першої інстанції, на підставі положень ст. 251 КАС України, яка визначає порядок вручення судового рішення, беручи до уваги, що відповідачкою доказів погашення податкового боргу у сумі 450 662 грн., 47 коп. до суду не надано та, в цілому, не визначено у будь-який зручний спосіб власну позицію щодо заявлених позовних вимог, вважав позов ГУ ДПС в Одеській області обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, п.п.14.1.175 п.14.1 ст. 14, п.п.20.1.34 п.20.1 ст. 20, п.54.1 ст. 54, п.57.1 ст. 57, ч.59.1 ст. 59, ст. 203 ПК України.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст. 16 ПК України визначено, що платник податку зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пп.14.1.175 п.14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Приписами пп.16.1.4 п.16.1 ст. 16 ПК України встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 59.5 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Аналіз вказаної норми дає підстави стверджувати про відсутність обов'язку контролюючого органу направляти платнику податків нову податкову вимогу у випадку збільшення суми податкового боргу. Тобто, в разі коли після направлення платнику податків податкової вимоги сума його податкового боргу збільшується, податкова вимога на збільшену суму податкового боргу не направляється.
Відповідно до п.57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп.54.3.1 - 54.3.6 п.54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно п.58.1., 58.2., 58.3 ст. 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до ст. 54 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу.
Згідно з п.42.2. ст. 42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному п.42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно матеріалів справи податкові повідомлення-рішення та податкова вимога форми "Ф" від 03 листопада 2021 № 0109344-1306-1521 (а.с. 6) направлялась відповідачу рекомендованим відправленням за адресою ЧАПАЄВА, буд. 5, ШАБО, Одеська, 67770.
Доказів сплати заборгованості матеріали справи не містять.
Колегія суддів зауважує, що відомостей щодо оскарження відповідачем вищезазначених податкових повідомлень-рішень в судовому порядку матеріали справи не містять.
Слід зазначити, що у межах даної справи предметом доказування є: обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення податкової заборгованості в судовому порядку; встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення податкового боргу на підставі та в черговості, встановлених ПК України тощо. При цьому питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов'язань не охоплюється предметом цього позову, оскільки податкові повідомлення-рішення суб'єкта владних повноважень, якими були визначені відповідні зобов'язання, не є предметом дослідження у справі.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 18 квітня 2019 року по справі №813/2092/15.
Щодо доводів апелянта, що на етапі відкриття провадження у справі суд першої інстанції залишив поза увагою, що позивач не виконав вимоги абз.2 ч 2 ст. 161 КАС України, відповідно до якої суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову в паперовій формі зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій позовної заяви та доданих до неї документів, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Відповідно до ч.2 ст. 161 КАС України, в разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень ст. 44 цього Кодексу. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову в паперовій формі зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій позовної заяви та доданих до неї документів. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень ст. 44 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч.3 ст. 169 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви в строк, встановлений судом, вона вважається поданою в день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Колегія суддів звертає увагу що заявлені позовні вимоги узгоджуються з приписами ч.ч.1, 2 ст. 5 КАС України, а позовна заява оформлена у відповідності до ст. 160 КАС України з доданням необхідних документів у відповідності до ст. 161 КАС України, що є достатнім для відкриття провадження у справі. Зміст позовної заяви викладений в обсязі, достатнім для визначення характеру спірних правовідносин.
На переконання колегії суддів, залишення позовної заяви без руху та повернення позовної заяви лише з тих підстав, що позивачем наданий доказ надсилання відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви, - є проявом невиправданого формалізму.
Наведене ніяким чином не перешкоджає відкриттю провадження у справі.
Верховний Суд в постанові від 29 вересня 2022 року у справі №500/1912/22 звернув увагу на те, що при застосуванні процесуальних норм слід уникати як надмірного формалізму, так і надмірної гнучкості, які можуть призвести до неправомірного обмеження права на доступ до суду.
Щодо доводів апелянта, що відповідно до приписів ст. 251 КАС України, ухвала про відкриття провадження у справі №420/31064/24 не була вручена відповідачу, а суд не звернув на це уваги та розглянув справу, фактично не повідомивши відповідача про наявність позову до нього та позбавивши відповідача права на подання відзиву з викладенням заперечень проти позовних вимог, поданням доказів тощо, колегія суддів зазначає таке.
За визначенням в п.12 ст. 4 КАС України, судове рішення - рішення, постанова, ухвала суду будь-якої інстанції.
За правилами ч.11 ст.251 КАС України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Відповідно до п.п.4,5 ч.6 ст.251 КАС України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресом місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
За приписами ч.11 ст. 126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Як вбачається з матеріалів справи, Одеським окружним адміністративним судом 07 жовтня 2024 року було направлено запит до відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області, в якому суд просив надати відомості щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_1 .
З матеріалів справи також вбачається, що з 21 лютого 2022 року місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 (а.с. 20).
На зазначену адресу, судом першої інстанції було направлено копію ухвали про відкриття провадження, однак 06 листопада 2024 року поштове відправлення було повернуто на адресу Одеського окружного адміністративного суду із відміткою відділення поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання» (а.с.29).
Отже, враховуючи, що ухвалу суду повернуто до суду з незалежних від суду причин, а судом було вчинено усіх залежних від нього дій для встановлення місцезнаходження відповідача, вказана ухвала вважається належним чином врученою адресату, а відповідач вважається таким, що був належно повідомлений про відкриття провадження у справі.
Колегія суддів також відхиляє доводи апелянт стосовно того, що спливли строки давності, зокрема, згідно з Податковим повідомленням-рішенням №2921036-2407-1551-UA 51100270000073549 від 12 жовтня 2023 року на суму 106 057,72 грн, зазначено податковий період - 2020 рік, в той же час, позивач звернувся до суду з вимогою щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки лише 03 жовтня 2024 року, згідно з відміткою суду на позовній заяві, тобто, з пропуском строку, встановленого абз.1 п.102.1. ст. 102 ПК України.
Відповідно до абз.1 п.102.1. ст. 102 ПК України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Таким чином, наведеною нормою визначено період, протягом якого податковий орган має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків, а не строк, протягом якого може бути поданий позов до суду.
Отже, колегія суддів зазначає, що податкова заборгованість є узгодженою, відповідачем вказану заборгованість сплачено не було, відповідно адміністративний позов є законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Підсумовуючи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог.
Враховуючи все вищевикладене, колегія судів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судова колегія не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.
Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2024 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 11 грудня 2025 року.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Лук'янчук О.В.
Суддя: Ступакова І.Г.