Постанова від 05.12.2025 по справі 280/3785/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 280/3785/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),

суддів: Коршуна А.О., Чепурнова Д.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.08.2024 в адміністративній справі №280/3785/24 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорожньо-будівельне управління №57» про стягнення заборгованості по неправомірно виплачених страхових коштів та штрафу за неправомірно виплачені страхові кошти,-

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожньо-будівельне управління №57", в якому просить стягнути з відповідача заборгованості по неправомірно виплачених страхових коштів та штрафу за неправомірно виплачені страхові кошти у розмірі 42540,48 грн.

Також 27.05.2024 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожньо-будівельне управління №57" зустрічна позовна заява до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якій Товариство з обмеженою відповідальністю "Дорожньо-будівельне управління №57" просить визнати недійсним та скасувати рішення № 43/1 Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду від 08.12.2023.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.08.2024 в адміністративній справі №280/3785/24 задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожньо-будівельне управління №57" про стягнення заборгованості по неправомірно виплачених страхових коштів та штрафу за неправомірно виплачені страхові кошти - відмовлено. Зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожньо-будівельне управління №57" до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення - задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 43/1 від 08.12.2023 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить до висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що що до матеріалів справи долучено листок непрацездатності №5568653-2010658403-1, номер випадку непрацездатності №5568653; дата відкриття - 24.10.2022, дата закриття - 24.10.2022; ПІБ ЗО - ОСОБА_1 ; ознака алкогольного/наркотичного сп'яніння - так; позначка порушення режиму лікування - ні; причина непрацездатності - тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов'язані з нещасним випадком на виробництві; категорія медичного висновку - захворювання або травма загального характеру.

До матеріалів справи долучено листок непрацездатності №5575708-2010670696-1, номер випадку непрацездатності №5575708; дата відкриття - 25.10.2022, дата закриття - 03.11.2022; ПІБ ЗО - ОСОБА_1 ; ознака алкогольного/наркотичного сп'яніння - ні; позначка порушення режиму лікування - ні; причина непрацездатності - тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов'язані з нещасним випадком на виробництві; категорія медичного висновку - захворювання або травма загального характеру.

До матеріалів справи долучено листок непрацездатності №5575708-2010823597-1, номер випадку непрацездатності №5575708; дата відкриття - 04.11.2022, дата закриття - 09.11.2022; ПІБ ЗО - ОСОБА_1 ; ознака алкогольного/наркотичного сп'яніння - ні; позначка порушення режиму лікування - ні; причина непрацездатності - тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов'язані з нещасним випадком на виробництві; категорія медичного висновку - захворювання або травма загального характеру.

До матеріалів справи долучено листок непрацездатності №5575708-2010926375-1, номер випадку непрацездатності №5575708; дата відкриття - 10.11.2022, дата закриття - 18.11.2022; ПІБ ЗО - ОСОБА_1 ; ознака алкогольного/наркотичного сп'яніння - ні; позначка порушення режиму лікування - ні; причина непрацездатності - тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов'язані з нещасним випадком на виробництві; категорія медичного висновку - захворювання або травма загального характеру.

До матеріалів справи долучено листок непрацездатності №5575708-2011082438-1, номер випадку непрацездатності №5575708; дата відкриття - 19.11.2022, дата закриття - 22.11.2022; ПІБ ЗО - ОСОБА_1 ; ознака алкогольного/наркотичного сп'яніння - ні; позначка порушення режиму лікування - ні; причина непрацездатності - тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов'язані з нещасним випадком на виробництві; категорія медичного висновку - захворювання або травма загального характеру.

За листком непрацездатності №5575708-2011082438-1 за рахунок коштів Пенсійного фонду України була сплачена сума 4 726,72 гри згідно з заявою-розрахунком; за листком непрацездатності №5575708-2010670696-1 за рахунок коштів Пенсійного фонду України була сплачена сума 5908,40 грн згідно з заявою-розрахунком; за листком непрацездатності №5575708-2010926375-1 за рахунок коштів Пенсійного фонду України була сплачена сума 10635,12 грн згідно з заявою-розрахунком; за листком непрацездатності №5575708-2010823597-1 за рахунок коштів Пенсійного фонду України була сплачена сума 7 090,08 грн, згідно з заявою-розрахунком.

Згідно із Протоколом № 11 засідання комісії із соціального страхування ТОВ «Дорожньо-будівельне управління № 57», розглянувши звернення та документи про призначення матеріального забезпечення застрахованим особам із соціального страхування, комісія відмовила в призначенні допомоги за листком непрацездатності №5568653-2010658403-1, номер випадку непрацездатності №5568653; дата відкриття - 24.10.2022, дата закриття - 24.10.2022. Причини відмови - ознака алкогольного сп'яніння.

Згідно із Протоколом № 12 засідання комісії із соціального страхування ТОВ «Дорожньо-будівельне управління № 57», розглянувши звернення та документи про призначення матеріального забезпечення застрахованим особам із соціального страхування, комісія вирішила призначити допомогу за листком непрацездатності №5575708-2010670696-1, номер випадку непрацездатності №5575708; дата відкриття - 25.10.2022, дата закриття - 03.11.2022.

Згідно із Протоколом № 13 засідання комісії із соціального страхування ТОВ «Дорожньо-будівельне управління № 57», розглянувши звернення та документи про призначення матеріального забезпечення застрахованим особам із соціального страхування, комісія вирішила призначити допомогу за листком непрацездатності №5575708-2010926375-1, номер випадку непрацездатності №5575708; дата відкриття - 10.11.2022, дата закриття - 18.11.2022.

Згідно із Протоколом № 16 засідання комісії із соціального страхування ТОВ «Дорожньо-будівельне управління № 57», розглянувши звернення та документи про призначення матеріального забезпечення застрахованим особам із соціального страхування, комісія вирішила призначити допомогу за листком непрацездатності №5575708-2011082438-1, номер випадку непрацездатності №5575708; дата відкриття - 19.11.2022, дата закриття - 22.11.2022.

Встановлено, що згідно із наказом від 25.10.2023 № 899 про проведення документальної перевірки та направлення на проведення документальної перевірки від 06.11.2023 № 2527/КПР в період з 14.11.2023 по 15.11.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було проведено документальну перевірку з питань дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України, за результатами якої складено Акт від 15.11.2023 № 69/1, який підписано із запереченнями.

Також було встановлено порушення ТОВ «Дорожньо-будівельне управління № 57» абзацу 5 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме страхувальником було призначено та виплачено допомогу по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду застрахованій особі ОСОБА_1 за електронними листками непрацездатності: № 5568653-2010658403-1 з термінами звільнення від роботи з 24.10.2022 по 24.10.2022 на 1 календарний день, з позначкою ознаки алкогольного/наркотичного сп'яніння "Так"; № 5575708-2010670696-1 з 25.10.2022 по 03.11.2022 на 10 календарних днів (у т.ч. за рахунок Фонду 5 календарних днів у сумі 5908,40 грн.) у сумі 11816,80 грн.; № 5575708-2010823597-1 з 04.11.222 по 09.11.2022 на 6 календарних днів у сумі 7090,08 грн.; №5575708-2010926375-1 з 10.11.2022 по 18.11.2022 на 9 календарних днів у сумі 10635,12 грн.; № 5575708-2011082438-1 з 19.11.2022 по 22.11.2022 на 4 календарних днів у сумі 4726.72 грн., ознака алкогольного/ наркотичного сп'яніння "Ні". Згідно заяв-розрахунків від 28.11.2022, 16.12.2022. Перевіркою встановлено, що листки непрацездатності за страховим випадком № 5575708 мають продовження страхового випадку № 5568653, ознаку алкогольного сп'яніння. Загальна сума неправомірно витрачених страхових коштів по електронним листкам непрацездатності за номером випадку непрацездатності № 5575708 складає 28360,32 грн.

За результатами розгляду заперечення на акт перевірки Управлінням на адресу директора ТОВ «Дорожньо-будівельне управління № 57» направлено листа від 30.11.2023 № 0800-1102-8/87783 та повідомлено, що заперечення не підлягає задоволенню, а комісія або уповноважений із соціального страхування підприємства повинен був відмовити в призначенні матеріального забезпечення ОСОБА_1 або ініціювати повернення коштів установою самостійно до проведення перевірки.

08.12.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було прийнято Рішення № 43/1 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду, яким керуючись п. 6 ч. 1 ст. 6, п. 5 ч. 2 ст. 6, ч. 6 ст. 8, ч. 7 розділу VII Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», вирішено застосувати до ТОВ «Дорожньо-будівельне управління № 57» фінансові санкції в таких розмірах: неправомірно витрачені страхові кошти у сумі 28360,32 грн., штраф у розмірі 50% за неправомірно витрачені страхові кошти 14180,16 грн., всього - 42540,48 грн.

Оскаржуване Рішення направлено супровідним листом від 11.12.2023 № 0800-1102-8/91451 на адресу ТОВ «Дорожньо-будівельне управління № 57» та отримано страхувальником 25.12.2023.

Не погоджуючись із стягненням заборгованості та Рішенням про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду № 43/1 від 08.12.2023 ТОВ «Дорожньо-будівельне управління № 57» звернулось до суду із зустрічним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров'я відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року №1105-XIV (далі - Закон №1105-XIV), відповідно до частин першої та другої статті 4 якого уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.

Уповноважений орган управління є держателем та адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності як складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону №1105-XIV основними завданнями уповноваженого органу управління та його територіальних органів є: здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до цього Закону (п. 2); проведення перевірки обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів (п. 4); здійснення контролю за використанням страхувальниками та застрахованими особами страхових коштів (п. 5).

Частиною другою статті 5 Закону №1105-XIV встановлено, що уповноважений орган управління та його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань: здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами в межах коштів соціального страхування, затверджених Кабінетом Міністрів України, управління майном (п. 1); проводять розслідування страхових випадків, перевірку обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів (п. 2); забезпечують функціонування інформаційно-аналітичної системи соціального страхування (п. 4); здійснюють контроль за використанням страхових коштів, перевірку правильності їх використання страхувальниками із застосуванням ризик-орієнтованих підходів, контроль за веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують у встановленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи (п. 6).

Згідно з частиною першою статті 6 Закону №1105-XIV уповноважений орган управління та його територіальні органи мають право: перевіряти обґрунтованість видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів (п. 2); одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів (п. 3); перевіряти достовірність відомостей, поданих страхувальником для отримання страхових коштів, дотримання порядку використання страхувальником наданих йому страхових коштів, відмовляти у фінансуванні виплат у разі відмови або перешкоджання страхувальником проведенню перевірки, виявлення фактів подання страхувальником до уповноваженого органу управління недостовірних відомостей або порушення порядку використання страхових коштів (п. 4); отримувати необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки (п. 5); накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону (п. 6); вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування (п. 7)

Пунктами 1-4 частини другої статті 6 Закону №1105-XIV передбачено, що уповноважений орган управління та його територіальні органи зобов'язані: 1) забезпечувати фінансування та здійснення страхових виплат, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 2) здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів; 3) вживати заходів для раціонального використання страхових коштів; 4) контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування;

Відповідно до частини другої статті 8 Закону №1105-XIV роботодавець зобов'язаний: здійснювати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид страхових виплат та надання соціальних послуг згідно з цим Законом (п. 1); під час перевірки правильності використання страхових коштів та достовірності поданих роботодавцем даних надавати посадовим особам уповноваженого органу управління необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки (п. 3); допускати посадових осіб уповноваженого органу управління для здійснення перевірок правильності використання страхових коштів, контролю за веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання за наявності направлення та/або наказу про перевірку та посвідчення осіб (п. 6); повернути уповноваженому органу управління суму здійснених страхових виплат та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків (п. 9).

Відповідно до частини третьої статті 8 Закону №1105-XIV достовірність зазначених у документах відомостей перевіряється уповноваженим органом управління. У разі подання недостовірних відомостей, використання роботодавцем страхових коштів з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.

За приписами частини п'ятої статті 8 Закону №1105-XIV роботодавець несе відповідальність за: 1) порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або неповне їх повернення; 2) несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; 3) подання недостовірних відомостей про використання страхових коштів; 4) шкоду, заподіяну застрахованим особам або уповноваженому органу управління внаслідок невиконання або неналежного виконання обов'язків, визначених цим Законом.

Відповідно до частини шостої та восьмої статті 8 Закону №1105-XIV у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавець відшкодовує уповноваженому органу управління в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачує штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені уповноваженого органу управління мають керівники територіальних органів уповноваженого органу управління та їх заступники.

Згідно зі статтею 12 Закону №1105-XIV право на страхові виплати за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їхніх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 13 Закону №1105-XIV за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види страхових виплат допомога по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, догляд за дитиною віком до 14 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років на весь період надання реабілітаційної допомоги, за наявності медичного висновку про необхідність стороннього догляду за дитиною.

Згідно з пунктом частини першої статті 15 Закону №1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання одного з таких страхових випадків: тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, а також тимчасова непрацездатність на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві

За положеннями частини другої статті 15 Закону №1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, виплачується уповноваженим органом управління застрахованим особам з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 частини першої статті 16 Закону №1105-XIV встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності не надається: у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних із таким сп'янінням

Відповідно до частин першої та третьої статті 22 Закону №1105-XIV страхова виплата у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначається та здійснюється за основним місцем роботи (діяльності).

Рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.

Частиною першою статті 23 Закону №1105-XIV визначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, встановлення опіки над дитиною, листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з уповноваженим органом управління.

Частиною першою статті 26 Закону №1105-XIV встановлено, що фінансування страхувальників для надання страхових виплат за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності застрахованим особам здійснюється територіальними органами уповноваженого органу управління в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України.

Підставою для фінансування страхувальників територіальними органами уповноваженого органу управління є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами.

Територіальні органи уповноваженого органу управління здійснюють фінансування страхувальників протягом трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку, в тому числі в електронній формі.

У разі якщо сума отриманих страхувальником від територіальних органів уповноваженого органу управління страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання страхових виплат, невикористані страхові кошти повертаються до територіального органу уповноваженого органу управління, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.

Відповідно до частин першої та другої статті 27 Закону №1105-XIV перевірка листків непрацездатності проводиться особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності.

Порядок здійснення особами, уповноваженими на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 19 липня 2018 року №12 (далі - Порядок №12).

Відповідно до пп. 1 п. 1 Порядку №12 матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, передбаченого статтею 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон), за такими видами: допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною).

Пунктами 4-6 Порядку №12 встановлено, що фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам та окремих виплат потерпілим на виробництві здійснюється робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями.

Підставою для фінансування страхувальників робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення та окремих виплат потерпілим на виробництві за їх видами. Форма заяви-розрахунку наведена у додатку 1 до цього Порядку.

Страхувальник подає заяву-розрахунок до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення за своїм місцезнаходженням чи місцем проживання.

Заява-розрахунок надається страхувальником в паперовому вигляді особисто до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення, або надсилається в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису.

Відповідно до п. 7 Порядку №12 заява-розрахунок готується у двох примірниках, один з яких разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення та окремі виплати потерпілим на виробництві (членам їх сімей), зберігається у страхувальника, а другий подається до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення.

У разі подання документа в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису роздрукована заява-розрахунок разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначались окремі виплати та матеріальне забезпечення, зберігається у страхувальника.

Інформація, внесена страхувальником до заяви-розрахунку, повинна повністю відповідати документам, на підставі яких здійснено призначення матеріального забезпечення та окремі виплати потерпілим на виробництві (членам їх сімей), та бути відображена в реєстрах бухгалтерського обліку. Відповідальність за достовірність даних, наведених у заяві-розрахунку, несе страхувальник.

Згідно з п. 8 Порядку №12 робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), правильності нарахування виплат та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.

Робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення у разі потреби має право здійснювати обмін інформацією зі страхувальником шляхом направлення запиту щодо уточнення інформації, наведеної у заяві-розрахунку.

У разі виявлення помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.

Перевірка заяви-розрахунку, надання рекомендацій за її результатами, фінансування заяви-розрахунку або надання обґрунтованої відмови у її прийнятті здійснюється робочими органами Фонду або їх відділеннями протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.

Пунктом 9 Порядку №12 встановлено, що після надходження коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника, останній зобов'язаний здійснити виплату відповідного матеріального забезпечення не пізніше, ніж у строки, визначені у частині другій статті 32 Закону.

Відповідно до п. 10-12 Порядку №12 після проведення виплат за рахунок коштів Фонду страхувальник надсилає повідомлення про проведення виплат за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку. Повідомлення може бути надіслано в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису або надіслано листом з повідомленням, або надано безпосередньо до робочого органу виконавчої дирекції Фонду чи його відділення. Повідомлення надсилається страхувальником протягом місяця з дня проведення виплат.

У разі відсутності інформації від страхувальника про виплати застрахованим особам протягом трьох місяців з дня здійснення фінансування робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють перевірку щодо використання страхувальником коштів Фонду.

Якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на проведення виплат за рахунок коштів Фонду, невикористані страхові кошти протягом трьох робочих днів повертаються страхувальником на рахунок робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення, з якого надійшло фінансування, та листом надсилається пояснення причин повернення коштів.

Як вірно вказав суд першої інстанції, визначаючи предмет доказування, визначальним в цій справі є зміст листків непрацездатності, які містять різні унікальні номери та оформлені в різних установах, тобто листки непрацездатності № 5575708 не є продовженням листка непрацездатності №5568653, а є окремим страховим випадком, при чому зміст цих висновків є різним в частині встановлення ознак сп'яніння.

Крім того, суд звертає увагу, на етапі виділення фінансування не перевірено листки непрацездатності, хоча такі повноваження прямо передбачені частиною третьої статті 22 Закону №1105-XIV, яка містить загальний обов'язок позивача здійснювати контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймати рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.

Відтак, суд погоджує висновок суду першої інстанції, що спірне рішення не відповідає критерію обґрунтованості, тому таке рішення є протиправним та правильно скасоване судом першої інстанції.

Доводи апелянта зводяться до правомірності прийнятого рішення та не спростовують висновків суду першої інстанції.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області -залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.08.2024 в адміністративній справі №280/3785/24 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках передбачених пунктом 2 частини 5 статтею 328 КАС України до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий - суддя С.В. Сафронова

суддя А.О. Коршун

суддя Д.В. Чепурнов