Рішення від 11.12.2025 по справі 440/13529/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

. 11 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/13529/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

02 жовтня 2025 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Полтавській області №0079260904 від 11 червня 2025 року.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що під час здійснення фактичної перевірки податковим органом було проведено перевірку вибірковим методом. Звертає увагу суду на те, що при програмуванні алкогольної продукції, що використовується у приготуванні коктейлів або реалізації алкогольних напоїв на розлив, слід забезпечити введення даних/сканування марки акцизного податку для відображення її реквізитів у розрахунковому документі при відкупорюванні такої продукції, в межах першого відкриття (відкорковування, відкупорювання) для приготування першої порції коктейлю або продажу її на розлив. При подальшому продажу алкогольного напою на розлив або використанні його у приготуванні коктейлів з пляшки/тари, за умови, що марка акцизного податку вже була відсканована при її відкриті (відкорковуванні, відкупорюванні), в подальшому не потрібно відображати реквізити такої марки у розрахункових документах до закінчення алкогольного напою у відкритій пляшці/тарі. Крім того, вся інформація щодо сканування марки акцизного податку та відображені її у розрахункових документах при першому відкритті (відкорковуванні, відкупорюванні) пляшки для продажу алкоголю на розлив, підтверджується витягом фіскальних чеків, сформованим 25 вересня 2025 року з електронного кабінету платника податків. Відтак вважає, дії податкового органу щодо встановлення порушення протиправними.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

22.10.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечує проти позовних вимог та просить у їх задоволенні відмовити. Вказує на те, що під час фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_1 , кафе, встановлено, що суб'єктом господарювання здійснюється реалізація алкогольних напоїв з марками акцизного податку, що марковані з відхиленням від вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251. ФОП ОСОБА_1 під час здійснення розрахунково-касових операцій самостійно відобразив факт реалізації алкогольної продукції з позначенням серії та номеру акцизних марок « 0000», що підтверджується переліком фіскальних документів, що зазначені на стр. 3 акта фактичної перевірки від 20.05.2025 № 6934/16-31 -09-04/3629611119. Звертає увагу суду, що ні до податкового органу, ні до суду позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б спростовували викладені в акті перевірки висновки. Відтак, представник відповідача не вбачає у діях податкового органку ознак протиправності, а вважає, що останній діяв в межах чинного законодавства.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2025 заперечення ГУ ДПС у Полтавській області проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження залишено без задоволення.

23.10.2025 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач повністю підтримує позовні вимоги.

24.11.2025 до суду від представника позивача надійшло клопотання про приєднання документів до матеріалів справи, до якої додано копію індивідуальної податкової консультації від 27.10.2025. В якій зазначалось, що при реалізації алкогольних напоїв на розлив, в тому числі як порції для приготування коктейлю, необхідно забезпечити введення даних/сканування цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку лише один раз - при першому відкупорюванні пляшки. Також, ДПС України у своїй ІПК від 27 жовтня 2025 року підтвердила, що при кожній наступній реалізації алкоголю на розлив або у складі коктейлю, незалежно від дати здійснення такої реалізації, не потрібно повторно вводити або сканувати реквізити тієї самої марки акцизного податку, якщо вони вже були відображені у попередньому фіскальному чеку з відкритої пляшки. Також, ДПС України зазначила, що Положення №13 не передбачає окремого способу заповнення рядка 9 фіскального чека у випадку наступного продажу алкоголю на розлив. Водночас, контролюючий орган підтвердив, що повторне введення реквізитів акцизної марки не вимагається, якщо такі реквізити вже були відображені при першому відкритті пляшки.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , зареєстрований як суб'єкт господарської діяльності 15 серпня 2019 року, номер запису: 2 444 000 0000 032665. Місцезнаходження (юридична адреса) позивача: АДРЕСА_2 . Місце здійснення господарської діяльності: вул. Зінківська, буд. 6/1А, м. Полтава, Полтавська область, 36014.

Позивач взятий на облік в контролюючих органах, на даний час перебуває на обліку в Головному управління ДПС у Кіровоградській області. Позивач має статус платника податку на загальній системі оподаткування.

Основним видом економічної діяльності Позивача є діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування, КВЕД 56.10. Додатковими видами діяльності Позивача є: - 56.29 - постачання інших готових страв; - 93.21 - функціювання атракціонів і тематичних парків; - 56.21 - постачання готових страв для подій; - 63.99 - надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.; - 10.85 - виробництво готової їжі та страв; - 10.83 - виробництво чаю та кави; - 93.29 - організування інших видів відпочинку та розваг; - 56.30 - обслуговування напоями; - 73.11 - рекламні агентства.

20 травня 2025 року Головне управління ДПС у Полтавській області видало наказ №1688-п про проведення фактичної перевірки позивача. Відповідно до наказу №1688-п від 20 травня 2025 року визначено проведення фактичної перевірки на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, підпункту 80.2.5. (здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального) пункту 80.2 статті 80, пункту 82.3 статті 82 ПК України та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Мета проведення перевірки: контроль за обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального, наявності ліцензій за місцем фактичного провадження діяльності позивача, а саме: Полтавська область, м. Полтава, Київський р-н, вул. Зіньківська, 6/1А за період з 01 травня 2025 року по дату закінчення перевірки, дата початку перевірки 22 травня 2025 року, тривалість перевірки не повинна перевищувати 10 діб.

На підставі цього наказу ГУ ДПС у Полтавській області - головному державному інспектору Марченко А.М. та головному державному інспектору Павленко А.В. видані направлення №3058 та №3059 від 21 травня 2025 року на проведення фактичної перевірки.

За результатами фактичної перевірки вказаними посадовими особами ГУ ДПС у Полтавській області складено Акт №6934/16-31-09-04/3629611119 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами від 22 травня 2025 року (далі - Акт від 22 травня 2025 року).

Висновками Акту від 22 травня 2025 року встановлено наступні порушення:

- пунктів 226.6, 226.7, ст. 226 Податкового кодексу України (далі - ПК України);

- пункту 16, ст. 62 Закону України «Про Державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Відповідальність за вищезазначені порушення передбачена підпунктом 11, пункту 2, ст. 73 Закону України «Про Державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

28 травня 2025 року позивач через Електронний кабінет платника податків направив до Державної податкової служби України звернення на отримання індивідуальної податкової консультації в письмовій формі, в якій просив роз'яснити: - Чи потрібно в фіскальному чеку при кожному продажу алкогольної продукції (різними чеками) на розлив зазначати цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) на алкогольні напої або унікальний ідентифікатор електронної марки акцизного податку, або серійний номер електронної марки акцизного податку (зазначаються у випадках, передбачених законодавством) (рядок 9), якщо вона була вже відображена в першому фіскальному чеку при відкупорюванні пляшки? - У випадку, якщо цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку зазначається один раз при відкупорюванні пляшки, чи можливо в рядку 9 в наступних чеках при продажу алкоголю на розлив (у випадку її відображення в попередньому чеку при першому відкупорюванні), проставляти нуль, так як у фіскальному чеку програмуванням передбачено обов'язкове заповнення рядка 9 при продажу алкогольної продукції та коктейлів.

На день подання позовної заяви від Державної податкової служби України відповідь на вищезазначене звернення Позивач не отримав.

23 червня 2025 року Позивач отримав від ГУ ДПС у Полтавській області поштовим зв'язком наступні документи:

- лист №18752/6/16-31-09-04-07 про направлення податкового повідомлення - рішення від 12 червня 2025 року;

- податкове повідомлення - рішення №0079260904 від 11 червня 2025 року на загальну суму 24 000,00 грн за порушення пунктів 226.6, 226.7, ст. 226 ПК України, пункту 16, ст. 62 Закону України «Про Державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»; - розрахунок штрафних (фінансових) санкцій, що підлягають застосуванню на загальну суму 24 000,00 грн.

Не погодившись з рішенням ГУ ДПС у Полтавській області 03 липня 2025 року, позивач подав до Державної податкової служби України скаргу на вищезазначене податкове повідомлення - рішення.

15 серпня 2025 року представник позивача адвокат Соколовська Є.В. направила до Державної податкової служби України адвокатський запит з проханням повідомити результати розгляду скарги Позивача від 03 липня 2025 року на податкове повідомлення - рішення №0079260904 від 11 червня 2025 року.

28 серпня 2025 року представник позивача отримала від Державної податкової служби України відповідь на адвокатський запит №24533/6/99-00-06-02-02-06 від 22 серпня 2025 року, в якому Державна податкова служба України повідомила про те, що строк розгляду скарги продовжено до 06 вересня 2025 року (включно).

12 вересня 2025 року позивач отримав поштовим зв'язком від Державної податкової служби України рішення №25596/6/99-00-06-03-02-06 від 03 вересня 2025 року про результати розгляду скарги, а саме: податкове повідомлення - рішення ГУ ДПС у Полтавській області №0079260904 від 11 червня 2025 року залишити без змін, а скаргу - без задоволення.

18 листопада 2025 року позивач отримав поштовим зв'язком від ДПС України індивідуальну податкову консультацію №5693/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК від 27 жовтня 2025 року. З її змісту вбачається, що при реалізації алкогольних напоїв на розлив, в тому числі як порції для приготування коктейлю, необхідно забезпечити введення даних/сканування цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку лише один раз - при першому відкупорюванні пляшки. Крім того, вказано, що при кожній наступній реалізації алкоголю на розлив або у складі коктейлю, незалежно від дати здійснення такої реалізації, не потрібно повторно вводити або сканувати реквізити тієї самої марки акцизного податку, якщо вони вже були відображені у попередньому фіскальному чеку з відкритої пляшки. ДПС України зазначила, що Положення №13 не передбачає окремого способу заповнення рядка 9 фіскального чека у випадку наступного продажу алкоголю на розлив. Водночас, контролюючий орган підтвердив, що повторне введення реквізитів акцизної марки не вимагається, якщо такі реквізити вже були відображені при першому відкритті пляшки.

Не погодившись з діями відповідача, а саме винесенням оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 11.06.2025 №0079260904 та вважаючи останнє протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до підпункту 14.1.5, пункту 14.1, ст. 14 ПК України алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу «живого» бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.

Підпунктом 14.1.107, пункту 14.1, ст. 14 ПК України визначено, що марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Відповідно до пункту 21 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1251 від 27 грудня 2010 р., для прикріплення марок використовується клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження, у тому числі під час відкупорювання (розкривання) товару, і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) та/або програмних РРО (далі - ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі - Закон № 265) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Дія Закону №265 поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а порядок проведення таких розрахунків встановлено в розділі 2 Закону №265.

Зокрема, у ст. 3 Закону №265 встановлено обов'язок суб'єктів господарювання проводити розрахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо), на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опламбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО/ ПРРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.

Пунктом 11, ст. 3 Закону № 265 встановлено обов'язок суб'єктів господарювання проводити розрахункові операції через РРО та/або через ПРРО для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.

Форми та зміст розрахункових документів визначені у Положенні № 13 про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 із змінами та доповненнями (далі - Положення № 13) у вигляді уніфікованих таблиць, що містять окремі визначені поля, а зміст розрахункового документа передає інформацію, що повинна зазначатись платниками податків у встановленому формою вигляді та у передбаченому формою полі - які є окремими реквізитами розрахункового документа.

Отже, для підакцизної групи товарів встановлено особливий режим програмування, який не передбачає можливості використовувати назву однорідної групи (горілка, вино, сигарети, тощо), а вимагає зазначати в чеках РРО/ПРРО, які супроводжують продаж таких товарів, окрім обов'язкового значення групи (горілка, сигарети та/або тип пального) ще й найменування конкретної одиниці підакцизного товару, з обов'язковим відображенням в таких чеках, окрім найменування, їх УКТ ЗЕД, ціну та кількість, а у випадку реалізації алкогольних напоїв ще й реквізити марок акцизного податку.

Відповідно п.2 розділу 2 Положення № 13, у рядку 9 фіскального чека зазначається цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) на алкогольні напої або унікальний ідентифікатор електронної марки акцизного податку, або серійний номер електронної марки акцизного податку (зазначаються у випадках, передбачених законодавством).

Таким чином, рядок 9 фіскального чека повинен містити виключно інформацію щодо цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серiя та номер) або унікальний ідентифікатор/серійний номер електронної марки акцизного податку, якими були марковані використані для приготування коктейлів алкогольні напої. Зазначення іншої інформації не передбачено нормами Положення № 13.

При цьому, при програмуванні алкогольної продукції, що використовується у приготуванні коктейлів або реалізації алкогольних напоїв на розлив, слід забезпечити введення даних/сканування марки акцизного податку для відображення її реквізитів у розрахунковому документі при відкупорюванні такої продукції, в межах першого відкриття (відкорковування, відкупорювання) для приготування першої порції коктейлю або продажу її на розлив.

При подальшому продажу алкогольного напою на розлив або використанні його у приготуванні коктейлів з пляшки/тари, за умови, що марка акцизного податку вже була відсканована при її відкриті (відкорковуванні, відкупорюванні), в подальшому не потрібно відображати реквізити такої марки у розрахункових документах до закінчення алкогольного напою у відкритій пляшці/тарі.

Відповідно до Порядку передачі інформації від реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів Державної податкової служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1057 від 08 жовтня 2012 року (далі - Порядок № 1057), встановлюється механізм передачі електронних копій розрахункових документів, фіскальних звітних чеків РРО/ ПРРО, фіскальних звітів ПРРО і повідомлень, що передбачені Порядком реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 547 від 14 червня 2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за № 918/29048 від 05 липня, що необхідні для обліку роботи ПРРО фіскальним сервером контролюючого органу, дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів ДПС для суб'єктів господарювання, що використовують РРО/ПРРО.

Відповідно до Порядку № 1057, система зберігання і збору даних РРО (далі - СЗЗД РРО) - загальнодержавна система, призначена для збору даних РРО та передачі цих даних до системи обліку даних РРО в ДПС за технологією зберігання і збору даних РРО для Державної податкової служби України. СЗЗД РРО забезпечує збір та внесення даних РРО у бази даних СОД РРО у такому вигляді, в якому дані сформовані в РРО, перевірку цілісності і незмінності даних та ідентифікацію РРО засобами НСМЕП.

Згідно пункту 1.6. Порядку № 1057, суб'єкти господарювання, які використовують такі РРО як електронні таксометри, автомати з продажу товарів (послуг), та РРО, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, повинні подавати до органів ДПС дротовими або бездротовими каналами зв'язку інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або безготівковій формі, або про обсяг операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, яка міститься в фіскальній пам'яті зазначених РРО.

Як встановлено з матеріалів справи, а саме акту перевірки від 22.05.2025 №6934/16-31-09-04/3629611119 контролюючим органом було здійснено вибірковий доперевірочний аналіз. Наведений перелік алкогольних напоїв, які, як стверджує відповідач у акті перевірки, були реалізовані позивачем з марками акцизного податку, що марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого КМУ від 27.10.2010 №1251 відповідно до якого здійснюється маркування алкогольних напоїв., а саме проставленням номеру акцизних марок « 0000», що відповідно і склало порушення на підставі якого було винесене спірне податкове повідомлення-рішення.

Проте, позивачем до матеріалів справи було додано індивідуальну податкову консультацію від 27.10.2025, відповідно до якої при реалізації алкогольних напоїв на розлив, в тому числі як порції для приготування коктейлю, необхідно забезпечити введення даних/сканування цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку лише один раз - при першому відкупорюванні пляшки. Також, ДПС України у своїй ІПК від 27 жовтня 2025 року вказує, що при кожній наступній реалізації алкоголю на розлив або у складі коктейлю, незалежно від дати здійснення такої реалізації, не потрібно повторно вводити або сканувати реквізити тієї самої марки акцизного податку, якщо вони вже були відображені у попередньому фіскальному чеку з відкритої пляшки. Також, ДПС України зазначила, що Положення №13 не передбачає окремого способу заповнення рядка 9 фіскального чека у випадку наступного продажу алкоголю на розлив. Водночас, контролюючий орган підтвердив, що повторне введення реквізитів акцизної марки не вимагається, якщо такі реквізити вже були відображені при першому відкритті пляшки.

Отже, зазначення технічних нульових значень у подальших фіскальних чеках узгоджується із змістом індивідуальної податкової консультації від 27 жовтня 2025 року та не покладає на позивача будь-яких додаткових обов'язків. Навпаки, така технічна особливість підтверджує відсутність необхідності повторного внесення вже відображених даних.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу, що позивачем до матеріалів справи додано витяг фіскальних чеків, сформованих 25 вересня 2025 року з електронного кабінету платника податків, відповідно до яких вбачається, що марки акцизного податку були відскановані при першому відкритті ( відкорковуванні, відкупорювання), а саме:

- бренді «Старий кахеті 3*» (фіскальний документ №17700018 по акту перевірки) - 01 травня 2025 року (марка акцизного податку AHVY607033, фіскальний документ №17690008- при першому відкриття);

- горілка «Немирів делікат» (фіскальний документ №17710010) - 29 квітня 2025 року (марка акцизного податку AHRB720340, фіскальний документ №17670012);

- горілка «Козацька рада» (фіскальний документ №17710013) - 03 травня 2025 року (марка акцизного податку AICB457445, фіскальний документ №17710009);

- текіла «Jose Cuervo Especial Silver» (фіскальний документ №17710049) - 12 жовтня 2024 року (марка акцизного податку AGRR047718, фіскальний документ №15690022);

- віскі «Джек Деніелс» (фіскальний документ №17710050) - 12 квітня 2025 року (марка акцизного податку AHFR843132, фіскальний документ №17500041);

- вермут «Маренго Класік» (фіскальний документ №17730011) - 25 березня 2025 року (марка акцизного податку AGCY315287, фіскальний документ №17310001);

- горілка «Козацька Рада» (фіскальний документ №17750009) - 03 травня 2025 року (марка акцизного податку AICB457445, фіскальний документ №17710009);

- горілка « Немирів делікат» (фіскальний документ №17750021) - 29 квітня 2025 року (марка акцизного податку AHRB720340, фіскальний документ №17670012);

- бренді «Каноні 3* Грузія» (фіскальний документ №17780002) - 16 квітня 2025 року (марка акцизного податку AFVA723377, фіскальний документ №17540004);

- бренді «Метакса 5*»(фіскальний документ №17780010) - 20 січня 2025 року(марка акцизного податку AGBP707102, фіскальний документ №16720011);

- віскі «Джеймісон» (фіскальний документ №17780041) - 25 квітня 2025 року (марка акцизного податку AHII281438, фіскальний документ №17630015);

- віскі «Bellantine's Finest» (фіскальний документ №17790046) - 28 лютого 2025 року (марка акцизного податку AYRY536256, фіскальний документ №17060017);

- настоянка «Бехеровка» (фіскальний документ №17800006) - 12 квітня 2025 року (марка акцизного податку ADDO935172,фіскальний документ №DI54420);

- горілка «Козацька Рада» (фіскальний документ №17800012) - 12 травня 2025 року (марка акцизного податку 17800012, фіскальний документ №AIGS244756);

- бренді «Старий Кахеті 3*» (фіскальний документ №17830001) - 01 травня 2025 року (марка акцизного податку AHVY607033, фіскальний документ №17690008);

- бренді «Старий Кахеті 3*» (фіскальний документ №17830002) - 01 травня 2025 року (марка акцизного податку AHVY607033, фіскальний документ №17690008);

- ром «Кептен Морган голд» (фіскальний документ №17830008) - 15 травня 2025 року (марка акцизного податку AHZZ269118, фіскальний документ №17830008);

- горілка «Козацька Рада» (фіскальний документ №17860024) - 12 травня 2025 року (марка акцизного податку 17800012, фіскальний документ №AIGS244756);

- віскі «Джеймісон» (фіскальний документ №17870020) - 19 травня 2025 року (марка акцизного податку AHII281428, фіскальний документ №17870013);

- віскі «Джек Деніелс» (фіскальний документ №17880008) - 17 травня 2025 року (марка акцизного податку AFVT280120, фіскальний документ №17850064);

- віскі «Джек Деніелс» (фіскальний документ №17880020) - 17 травня 2025 року (марка акцизного податку AFVT280120, фіскальний документ №17850064);

- горілка «Немирів делікат» (фіскальний документ №17880033) - 18 травня 2025 року (марка акцизного податку AHSO701995, фіскальний документ №17860014).

Дослідивши матеріали справи, суд установив, що контролюючим органом під час проведення фактичної перевірки здійснювалася вибіркова перевірка фіскальних чеків виключно на предмет наявності у них реквізитів марок акцизного податку. При цьому і в акті перевірки, і у подальших поясненнях у межах розгляду адміністративного позову відповідач зазначив про існування обов'язку суб'єкта господарювання відображати всі реквізити марки акцизного податку під час кожного подальшого наливу алкогольного напою на розлив після першого відкриття тари.

Натомість зазначене суперечить позиції, яка викладена ДПС України в індивідуальній податковій консультації від 27.10.2025, наданій за зверненням позивача, відповідно до якої вказання повного переліку реквізитів марки акцизного податку є обов'язковим лише при здійсненні першого відкриття пляшки, тоді як при повторних операціях розливу така інформація не вимагається.

З наявних у справі доказів убачається, що позивач під час першого відкриття кожної пляшки алкогольного напою, зразки якого були відібрані контролюючими органами під час перевірки, відобразив у розрахункових документах усі необхідні реквізити марок акцизного податку. При цьому, відповідач не навів жодних доказів, які б спростовували подані позивачем документи або свідчили про порушення.

Тобто, під час проведення перевірки, податковим органом не були враховані вимоги чинного законодавства стосовно обов'язку вказання повного переліку реквізитів марки акцизного податку лише при здійсненні першого відкриття пляшки, як це зазначено в індивідуальній податковій консультації, та не було перевірено фіскальні чеки, сформовані 25 вересня 2025 року під час реалізації першої порції алкогольних напоїв на розлив, на наявність чи відсутність певних реквізитів та не надано оцінку даному факту.

Отже, податковим органом не доведено факту порушення позивачем положень Податкового кодексу України та Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що податкове повідомлення-рішення від 11.06.2025 №0079260904 є безпідставним та протиправним, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 44057192) про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 11 червня 2025 року №0079260904.

Стягнути на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4,м. Полтава, Полтавська область,36000, код ЄДРПОУ 44057192).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова