з питань закриття провадження у справі
12 грудня 2025 рокусправа № 380/22803/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Мартинюка В.Я.,
розглянувши у письмовому провадженні у у м.Львові клопотання представника ІНФОРМАЦІЯ_1 про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить :
визнати протиправними дії, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку;
зобов'язати виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення правил військового обліку.
Ухвалою суду від 24.11.2025 року відкрито спрощене позовне провадження.
11.12.2025 року представником відповідача подано клопотання, в якому він просить провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії закрити.
Вказане клопотання мотивоване тим, що ОСОБА_1 був порушником законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію з 23.03.2025. Відповідно до положень ч.9 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. 10.12.2025 постановою т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №2620 справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрито. На підставі даної постанови, були внесені відповідні дані в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - зняті розшукові заходи щодо ОСОБА_1 та виключено інформацію, що він є порушником законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Розглядаючи згадане клопотання суд врахував наступне.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
В матеріалах справи наявна постанова тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №2620 від 10.12.2025 року про закриття справи про адміністративне правопорушення стосовно позивача.
Зміст вказаної постанови вказує на таке. За матеріалами справи про адміністративне правопорушення №2620 установлено: відповідно до ч. 9 ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. ОСОБА_1 є порушником законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію з 23.03.2025, отже на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчився трьохмісячний строк з дня виявлення адміністративного правопорушення. Відповідно до ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в тому числі і за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу: На підставі викладеного, керуючись статтею 247 КУпАП, постановлено справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 закрити.
Окрім того, представником відповідача зазначено, що на підставі даної постанови було внесено відповідні дані в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме зняті розшукові заходи щодо ОСОБА_1 та виключено інформацію, що він є порушником законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
При цьому, суд звертає увагу, що підставою звернення позивачем до суду із даним позовом було саме те, що запис про порушення ним правил військового обліку є протиправним через закінчення відповідних строків, передбачених ч.7 ст.38 КУпАП.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідачем у даній справі були виправлені оспорені порушення.
При цьому, відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності відповідачів протиправними після такого виправлення.
Відтак, суд, у відповідності до п.8 ч.1 ст.238 КАС України, вважає за необхідне задовольнити клопотання представника відповідача та закрити провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 238, 239, 248, 256, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
клопотання представника ІНФОРМАЦІЯ_1 про закриття провадження у справі задовольнити.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМартинюк Віталій Ярославович